„Dagelijks controle op alle aanvoer" Het zit er op! Het zit er in! AH Doperwten-fijn Albert Heijn IN PORTUGAAL IS HET „aanpakken" GEBLAZEN TEUGELS STRAK HOUDEN Fruittelers nu volop in actie Wat verwachten wij van de Nieuwe Oogsten? Dit zijn de kenmerken tijdelijk LITERBLIK maakt u het leven goedkoper WANNEER APPELS? WANNEER PEREN? Wanneer komt de groente? AUGUSTUS 1961 ALLERHANDE TVTELKE rol speelt de veiling in de gang van groenten en fruit van de tuinderijen naar de consument? Met de gebruinde huid van iemand, die veel in de buitenlucht ver toeft, zit tegenover ons de heer D. Roskam (44), tuin der en tegelijk voorzitter van een van de belangrijkste veilingen van ons land (jaaromzet ongeveer twaalf mil joen gulden): de Coöp. Veiling ,,De Zuid-Hollandse Eilan den". Op het oude vliegveld Waalhaven bij Rotterdam werd na de oorlog een groot complex gebouwen gezet om aan deze veiling, waaraan het grootste fruitpakstation in Nederland is verbonden, onderdak te geven. De heer Roskam trekt eens aan zijn grote sigaar: ,JJat is niet zo maar in twee woorden verteld, als u alles over mijn werkzaamheden hier wilt weten. In de eerste plaats zijn daar de aangesloten tuin ders, die uit vele plaatsen in de omtrek hierheen komen dik wijls echter ook van veraf. Da gelijks rijden hier grote vracht wagens binnen van de eilanden, zwaar beladen met alles, wat de tuin oplevert. Bedrijven, die tot de beste fruitkweker ij en van ons land behoren, brengen hun produk- ten naar onze veiling. Zo bij voorbeeld de D o r d t s ch e Landbouwonderneming N.V. in Strijensas en de firma V er duy n de Boer in Poortugaal. En natuur lijk zijn er nog veel meer. Het streven van het veiling- bestuur is er geheel op gericht om de kwaliteit van de te veilen produkten op te voeren, metho den tot verbeteren van de teelt te onderzoeken, onderlinge be sprekingen tussen de leden te organiseren. En dan natuurlijk om de teugels strak te houden bij de controle door de staf van vaste keurmeesters en zonder aanzien des persoons fikse re primandes ja, soms zelfs boeten uit te delen bij opzette lijk geknoei met de ingebrachte produkten. Neen, het is niet zo eenvoudig „om zowel de belangen van de tuinder als ook die van de kopende handelaar te dienen". Druk op de knop De Coöp. Veiling ZHE, zoals deze kortweg wordt genoemd, —bcengt..het hele jaar door een bij- *=zonder groot, assortiment groente "en'ïruit, zowel 'in kas- als in glas- produkten. De kopers zitten in een amphitheatersgewijs gebouwde DE HEER ROSKAM tuinder en veilingvoorzitter koophal. Voor iedere koper bevindt zich een knop in de vorm van een drukbel. Op een wand tegenover de kopers is een enorme klok ge monteerd met een wijzerplaat, waarop de cijfers van één tot en met honderd staan. De veiling meester hanteert het wiel, dat de wijzers aangeeft. Geeft hij de wij zer de vrije loop en drukt een der kopers de knop vóór zich in, dan stopt de wijzer plotseling, ter wijl in het midden van de wijzer plaat een lampje gaat branden achter het nummer van de kopers- bank, dat op transparantglas is geschilderd. Zodoende weet de vei lingmeester dus wie er op de knop gedrukt heeft. Als man-uit-de-praktyk heeft voorzitter Roskam een grote voor sprong op bijvoorbeeld een direc teur, die wel over commerciële kwaliteiten kan beschikken, maar op vaktechnisch gebied misschien niet dat scherpe oordeel bezit als het er bijvoorbeeld om gaat om geschillen bij te leggen. Zo lopen de heer Roskam en zijn mede bestuursleden dagelijks tussen de aangevoerde produkten rond om hun ogen goed de kost te geven. Zijn er vullingen van kisten, die wat hun gewicht of stuksinhoud betreft te wensen overlaten, dan worden de veilingleden hierop ge attendeerd. Om het distributieproces te Ver beteren en waar nodig te verge makkelijken worden er leden bijeenkomsten georganiseerd, waar- Fijne oogst! zegt Thijs de Tuinder Prima doperwtjeszegt de AH-verkoper TER INTRODUKTIE VAN DE NIEUWE OOGST Onze verdere sortering Doperwten nieuwe oogst extra fijn AH extra fijn Le Soleil fijn AH fijn Le Soleil middel fijn AH middel fijn Le Soleil middel II AH middel II Le Soleil 82 85 62 65 52 55 42 1.49 1.55 98 1.10 89 92 69 72 op demonstraties van het op de juiste wijze verpakken en behan delen van tuinbouwprodukten wor den gehouden. De aangesloten le den zijn verspreid over de gemeen ten rondom Rotterdam en op de Zuid-Hollandse eilanden, op Schou wen en Duiveland, IJsselmonde en de Hoekse Waard. Als gevolg van haar ligging heeft deze veiling zich van lieverlede ontwikkeld tot een uitgesproken consumptieveiling; het bestuur houdt de ontwikkeling van de af zet bij de consument dan ook bij zonder goed in het oog. Zij voert besprekingen met de handel en richt zich zoveel mogelijk naar haar wensen. Breed assortiment Weet u, hoe het komt, dat juist deze veiling zo'n bijzon der breed assortiment weet te brengen?" De heer Roskam steekt intussen zijn sigaar die in het vuur van het betoog is uitgegaan opnieuw aan. „Dat komt omdat er onder de leden zoveel kleinere, zoge naamde éénmansbedrijven schui len, die op betrekkelijke kleine stukjes tuingrond een groot assortiment telen zowel van groente als ook van kleinfruit. Ze bereiken hierdoor een zo hoog mogelijke opbrengst en kunnen door de arbeidsspreiding over het hele jaar zo voordelig mogelijk uitsmeren. Meestal werkt het hele gezin mee." De koffie is klaar! Een verleidelijke geur prikkelt ons reukorgaan: mevrouw Ros kam brengt de elf-uur-koffie bin nen. Met een heerlijk stuk verse cake erbij! Zelfgebakken! Wat mevrouw ervan vindt, dat ze haar man zoveel moet afstaan aan zijn veelvuldige bezigheden buitens huis? „Ach, weet u, ik ben al die jaren zo zeer vergroeid met het bedrijf met alles, wat met ie tuinderij samenhangt dat ik haast niet anders meer wéét. Maar het blijft natuurlijk onge zellig, dat hij ook 's avonds zo veel weg is. Maar ja, in welk vak is dat tegenwoordig nu niet het geval? En dan weet u waarschijnlijk nog niet eens, dat mijn man bo vendien ook nog bestuurslid is van de „Watergeus" een hen- gélaarsvereniging, die al meer dan vijftig jaar bestaat? Maar vraag 'm daar maar niet meer over, want dan bent u vanavond nog niet weg!" Wat we dan ook maar niet ge riskeerd hebben Jfakantie? Daar hebben wij nu geen tijd meer voor!" Deze uitroep kwam van fruit teler A. C. T akt or, bezitter van een flink fruitteeltbedrijf op de Zuid-Hollandse Eilanden. „Ik ben er begin juli een paar weken tussen uit geweest. Dat kwam met het werk beter uit, begrijpt u? Er is op het ogenblik veel op het bedrijf te doen maar de drukste tijd moet voor ons toch nog komen. In september en oktober als het winterfruit van de bomen moet, komen wij vaak handen te kort. Maar wij telen niet alleen late appel- en pererassen wij hebben ook rode bessen, zwarte bessen, pruimen en vroege appelen en peren." „De bessenpluk is al lang ach ter de rug en ook de vroegste appelen, de Y e 11 o w's, zijn weg. De oogst hiervan was dit jaar niet zo best. Met de per- zikr ode z om er app els en de Stark Earliest ging het beter. Nu tegen eind augustus beginnen wij met de pluk van de James Grieve, ook een heel smakelijke handappel. Wat de late appelrassen betreft teel ik voornamelijk C o x's Oran ge Pippin, Golden De licious, Jonathans e.d." EEN KUNST Menigeen denkt misschien dat het fruit vanzelf groeit en dat is eigenlijk wel zo. Maar goed fruit telen is een kunst. Er moet heel wat gedaan worden om mooie, gave appelen en peren naar de veiling te kunnen brengen, zegt de heer Taktor. Om te beginnen moet de fruit teler uitgaan van goed plant- materiaal en van goede ras sen. Verder moeten de bomen tijdig gesnoeid worden en er moet regelmatig gespoten worden met ziektebestrijdingsmiddelen. Het snoeien gebeurt in de wintermaan den en wel vanaf oktober tot maart, als de bomen weer gaan uitlopen. Het bespuiten moet wel twaalf maal gebeuren in de tijd dat de bomen zijn gaan uitlopen tot veer tien dagen vóór het oogsten. VEILIG De Keuringsdienst voor Wa ren ziet er nauwlettend op toe, dat er niet nog korter vóór het oogsten gespoten wordt. Overi gens behoeft men toch voor vergiftigingen niet bang te zijn, want er worden geen voor de mens giftige stoffen meer gebruikt. HLEP „Of ik veel personeel op mijn bedrijf in dienst heb? Weinig vaste krachten, maar dikwijls veel los personeel. Bovendien werk ik hoofdzakelijk met vrouwelijk personeel en zelfs mijn vaste staf bestaat uit drie dames. Ik moet zeggen dat dit systeem mij goed voldoet. Het werk op een fruitbedrijf leent er zich goed voor om door vrouwen ge daan te worden. Veel vrouwen komen pas als de kinderen naar school zijn en verdwijnen weet tegen de tijd dat zij uit school komen, 's Zaterdags wordt er bij ons niet gewerkt en ook 's maandagsmorgens niet in ver band met de wasdag." ,JJe kleinv er pakking"zo vult de heer Taktor aan, „die wij te genwoordig hoe langer hoe meer ziengebeurt meestal op de ver pakkingsstations. Vroeger werd dit werk uitsluitend met de hand gedaan, maar nu komen er steeds meer machines voor in de plaats. Dat voor kleinverpakking uitsluitend eersteklas fruit ge bruikt wordtspreekt vanzelf." MACHINES Op een fruitbedrijf heeft men tegenwoordig veel in de hand, maar storm, hagel en nachtvorsten blijven voor de fruitteler gevaar lijk en kunnen binnen enkele ogenblikken zijn oogst, die er goed voorstaat, volkomen vernietigen. g: Fruitteler Taktor ziet er echter I3 niet naar uit dat hij zich door tegenslagen van welke aard dan ook zal laten terneerdrukken. Vervolg van oag. 1) heeft dit niets te maken: het is een klomp vastgeperste aarde humusrijke potgrond noemen we dat met een kleine opening waar het plantje In komt. Soms Is dit gat wat groter zoals hier, dan is het bestemd voor bijvoor beeld bloemkool." Pioniersvrouw Met haar schort wapperend in de wind komt daar de jonge me vrouw Van Zevenbergen aanlopen een blad met kopjes en een kan dampende koffie torsend voor de hardzwoegende mannen. De blon de Janny van Zevenber gen (32) blijkt een onmisbare steun voor haar man te zijn: sa men met hem is ze destijds (zo'n twaalf jaar geleden) begonnen het stuk weiland te bewerken, dat nu MEVROUW TAKTOR aan de appelpluk. 1JOE GRAAG WIJ dat ook zou- den willen wanneer wij een koude, gure lente beleven en wanneer de zomer ons doet denken aan een vervroegde herfst, de mens kan nog niets veranderen aan het weer! Als wij dat alles bedenken, dan begrijpen we dat men van oogst-resultaten eigenlijk nooit een verstandig woord in het vooruit kan zeggen. En toch moeten de inkopers van Albert Heijn eigenlijk deze „voorspel"- kunst volledig beheersen. Een van hen is de heer W. F. N o 11 e. Hij is een van de grootste experts op het ge bied van de inkoop van veler lei produkten. AH verkoopt er op het ogenblik zo'n drie-en- een-half- a vier-duizend. Het valt nog mee „Door het bijzonder slechte weer van dit seizoen, is de DE HEER NOLTE MET ZIJN ASSISTENT keuren, proeven en nog eens keuren en proeven het beste is voor de klanten van AH nog niet goed genoeg grootte van de doperwten-oogst beneden de verwachting geble- ven", zo zegt hij, „maar de kwaliteit ervan is goed". I Hij vertelt dat van de sper ziebonen de oogst vertraagd is, evenals van zoveel andere te vel de staande gewassen. De uitzaai was echter zeer groot en mocht, dank zij een verbetering in het weer, het gewas toch nog goed binnenkomen, dan bestaat de mo gelijkheid dat het lage prijsni veau van vorig jaar voortgezet kan worden. De aardbeien-oogst was door de weersomstandigheden slechter dan vorig jaar; vandaar dat de con serven van deze vrucht of de jam ervan een kleine wijziging in de prijs hebben moeten ondergaan. Ook de frarnbozenoogst was beslist minder dan de vorige zomer, ter wijl de onvolprezen meikersen dit seizoen ook achter zijn gebleven. De bessen daarentegen zijn nu goedkoper geweest, waardoor de prijs van het rode bessensap kon worden verlaagd; de pruimen zijn hier dit jaar ook billijker en dus de conserven ervan eveneens. Wat de appels betreft zal dit jaar min der geoogst worden dan het vorige. En om even een kijkje buiten de grenzen te nemen: Californië heeft een zeer goed gewas van perziken, ook de oogsten van rozijnen en amandelen beloven daar veel goeds. Trouwens wat deze beide laatste artikelen betreft, geldt dit voor het gehele noordelijke halfrond. Vinger aan de pols Uit de aard der zaak koopt men zo gunstig mogelijk in, op het juiste moment. Dat juiste mo ment kan men ongeveer benaderen omdat dagelijks van alle belang rijke centra van de gehele we reld alle oogstberichten en statis tische gegevens binnenkomen. Ver der zijn er natuurlijk de steeds weerkerende „bemonsterde" aan biedingen, de weerberichten enz. enz. en dat alles vormt dan eigen lijk een stramien waarop door het inkopers-team naarstig verder ge borduurd wordt. En dan geldt zeker voor de inkoper van levensmiddelen dat hij niet alleen letterlijk over een zeer goede smaak behoort te beschikken, maar dat hij het gevoel voor de inkoop in de toppen van zijn vingers dient te hebben, net als de huis vrouw die bij het koken nog even dat kruidige „snuifje" tus sen duim en wijsvinger wikt en weegt vóór zij het in de pan strooit. Waarbij dan in laatste instantie ieldt dat zonder geluk niemand .vel vaart en dat de mens aan het weer nog steeds niets kan veranderen. Maar daar het werkterrein van ie heer Nolte tenslotte de hele wereld omvat en zijn „tweede na tuur" als scherp inkoper hem j daarbij goed van pas komt, kun nen u en wij nog altijd bij AH het allervoordeligste inkopen! hun trotse bezit vormt. Terwijl Maarten overdag nog als knecht zijn geld verdiende, begon Janny toen nog zijn verloofde naar eigen goeddunken de lap grond te bewerken. Haar ogen dwalen over de grote lap grond vóór ons. Ze lacht by de herinnering: „Wat was het moeilijk in het begin. Elk vry ogenblik waren we aan de slag. Maar we zyn ten slotte gekomen waar we wezen wilden." „Dat daar", en ze wijst naar de bloementuin achter het huis, „is mijn hele lust en mijn leven." Een feit, waarvan de. vele kinderen van Flora een veelkleurig bewijs leve ren. Een klein blond meiske komt aandribbelen. Grote grijze kijkers nemens ons nieuwsgierig op. „Dat is onze jongste", vertelt moeder Janny, terwijl ze de vier jarige Trudy-Christiane op de arm neemt. Kennis verrijken Binnen nippend aan een glaasje muskaatwijn praten we nog even wat na over de verschil lende aspecten van het tuinders- bedrijf. Maarten van Zevenbergen blijkt niet alleen een man van de prak tijk- 's avonds leest hy dikwijls in vakliteratuur en hij maakt deel uit van een studieclub van de vei ling Z.H.E. (Zuid-Hollandse Eilan den) Deze telt zo'n kleine honderd leden, die 's winters op geregelde tijden bij elkaar komen om erva ringen uit te wisselen, cursussen te volgen, die verzorgd worden door de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Landbouw en lezingen te beluisteren, hetgeen allemaal ge beurt in de grote kantine van het veilinggebouw. Zo maken de vrou wen van de leden bijvoorbeeld de zer dagen een excursie naar de proeftuin in Alkmaar. „Deze bijeenkomsten zijn on misbaar", is de mening van Maarten. Kwaliteit is het enige wat tegenwoordig werkelijk telt. Wil je stand kunnen houden te genover de concurrenten, dan moet je steeds proberen je kwa liteit te verbeteren. Wie alleen naar het geld kijkt, komt „stik- verkeerd" uit. De veilingbrief is voor ons, tuinders, belangrijk. Daaraan kun je ten slotte zien, wie je afnemers zijn en wat je dus waard bent. Vandaar dat we er trots op zijn dat we Albert Heijn als trouwe afnemer heb ben!" Je zou zo zeggen, dat "Maarten van Zevenbergen nu toch wel geen vrije minuut per dag meer over heeft: 's morgens om vyf uur op doorwerken tot zes uur 's avonds cursussen, vaklitera tuur, een gezin En dan toch nog tijd voor zijn grote hobby: fo tograferen Wat hij bovendien nog zeer verdienstelijk doet, zoals blijkt uit de vele kleurendia's, die keurig in platte metalen koffertjes gesorteerd en opgeborgen zijn. Maarten en Janny van Zeven bergen uit Poortugaal twee jonge energieke mensen om je pet voor af te nemen! Nieuw verwarmingssy steem voor de krootjes een primeur in de omgeving. Perzikrode Zomerappel Zigeunerin Ellisons Orange Cox's Orange Pippin Glorie van Holland Nolarisappel Lax ton's Superb Present van Engeland sept. okt. nov. dec. Clapp's Favourite Triomphe de Vienne Beurré Hardy Bonne Louise d'Avranches Beurré Alexandre Lucas Saint Remy Brederode grootste aanvoer kleins Andijvie Aubergines Augurken Bloemkool l ":'H Boerenkool Prinsessenbonen i Pronkbonen Snijbonen Champignons Komkommers Chinese kool Gele kool Groene kool Rode kool Witte kool Koolrapen Kroten Paprika Bospeen Waspeen Winterpeen Postelein Schorseneren Selderij, blad en bos Selderij, bleek Knolseldert| Spinazie Spruiten Zigeunerin Groot. Fraai rood gestreept. Zacht vlees. Iets droog en zachtzuur. Matige handappel. James Grieve Middelmatig groot. Bleek groen met zwakke blos. Zeer zacht vlees. Zeer goede hand appel. Manks Codlin Tamelijk klein. Bleekgroen met soms zwakke ongestreep te blos. Vast, lichtzuur vlees. Hand- en moesappel. Ellison's Orange Middelmatig groot. Bleek groen, later geel met oranje blos. Aangenaam zuur en aro matisch. Zeer goede hand appel. Cox's Orange Pippin Tamelijk klein. Bleekgroert tot geel met oranje blos. Aangenaam zuur en aroma tisch. Zeer sappig, vast vlees. Bijzonder fijne handappel. Glorie van Holland Middelmatig groot. Fraai geel met blos. Lichtzuur, sappig, vast vlees. Goede handappel. Laxton's Superb Middelmatig groot. Groen met bruinrode kleur. Sappig. Aangenaam zuur en aroma tisch. Fijne handappel. Goudreinette Groot. Groen, vaak met een blos. Roestig ruw oppervlak. Stevig, fris zuur vlees. Beste hand- en moesappel. Sterappel Tamelijk klein. Fraai donker rood. Vast, soms enigszins rood vlees. Fris zuur. Goede handappel. Present van Engeland Middelmatig groot. Lang werpig (hoog). Bleekgroen tot lichtgeel. Los vlees. Zachtzuur. Groot klokhuis. Goede handappel. Jonathan Tamelijk klein. Geel met fraaie, effen blos. Tamelijk vast vlees. Lichtzuur. Goede handappel. Golden Delicious Middelmatig groot. Lange steel. Groengeel tot geel. Ta melijk vast vlees en zacht zuur, soms bijna zoet. Zeer goede handappel. Winston Klein. Donkergroen, later soms geelachtig met blos. Vast vlees en dikke schil. Zeer goede handappel. Clapp's Favourite Groot. Groen tot groengeel met blos en wat roest. Sap pig en zoet. Goede handpeer. Triomphe de Vienne Groot. Geelbruin. Zacht, sap pig, zoet en aromatisch. Zeer goede handpeer. Beurré Hardy Middelmatig groot. Breed. Groengeel. Zacht, sappig zoet en aromatisch. Stevige schil. Zeer goede handpeer. Bonne Louise d' Avranches Tamelijk klein, slank. Groen met vaak fraaie blos. Rins, sappig en zeer aromatisch. Zeer goede handpeer. Williams Duchess Zeer groot. Geelgroen tot fraai geel met roest bij de steel. Zacht vlees. Sappig vrij zuur. Handpeer. Conference Middelmatig groot. Slank. Groen tot groengeel met roest. Sappig en zoet. Licht geel vlees. Goede handpeer. Légipont Middelmatig groot. Dik. Bleekgroen tot geel met iets roest. Zacht, smeltend en zoet vlees. Handpeer. Zwijndrechtse wijnpeer Tamelijk klein. Groen met zwakke blos. Korrelig vlees rond klokhuis. Fris van smaak. Hand- en stoofpeer. Doyenné du ComJce Groot. Breed. Bruingroen met soms zwakke blos. Zeer sappig, smeltend, zoet en aro matisch. Zeer fijne handpeer. Beurré Alexandre Lucas Groot. Breed. Groen tot fraai- geel. Grof vlees. Sappig. Vrij zoet. Handpeer. Gieser Wildeman Tamelijk klein, Bruingeel met veel roest en een blos. In de kook zachtvlezig, iets korre lig en roodbruin. Zeer goede stoofpeer. Saint Remy Groot, breed. Groen tot fraai geel. Roodkokend, zacht en fijnvlezig. Goede, rinse stoof peer. Brederode Groot. Appelvormig. Vlees heuveltje bij de steel. Groen. In de kook donkerrood. Goe de, rinse stoofpeer. De aanduiding roest of veel roest bij enige der hier genoemde fruitsoorten doet misschien bij het lezen wat vreemd aan. Het is echter een vakterm waarmee uitsluitend de kleur zg. roest bruin wordt bedoeld. Aan de kwaliteit van peer of appel doet dit echter niets af.

Allerhande | 1961 | | pagina 3