Oudste volksdrank herwint oude ER IS ALTIJD BIER GEWEEST plaats Het was prijs voor kostelijke recepten! BIER OOK IN DE KEUKEN Albert Heijn de nieuwe manier van theezetten WINDSOR theezakjes 'I De Denen zijn dorstiger I Vlugge vragen AARDBEIEN EN KERSEN volop in blik Ct J Welke soort? Volksgezondheid en bier J (direct beantwoorden) HOOFDPRIJS voor EIBOTER Aardappelgerecht uit de „oude doos" REGEN.. s ORIGINELE BESCHUIT- P LODING GA NAAR DE VOGELS.... KLAPBESSEN- COMPOTE AMANDEL- RUMTAART een actueel gerecht ICISKA VERHEULJ Geen dokter als president r~ Tonic-drank J H WINDSOR THEEZAKJES heeft de lekkerste thee ALLERHANDE AUGUSTUS 1961 HET BIER IS WEER BEST U ET bier is weer best". Het is een slagzin die meer in- I hOU(Jt dan alleen maar een reclamespreuk. De waar schijnlijk oudste volksdrank ter wereld herwint in Neder land de plaats, waarop zij recht heeft. In de na-oorlogse jaren is het verbruik van vrijwel geen enkel artikel zo sterk gestegen als dat van bier. Ondanks een stijging van ruim tien liter bierverbruik per hoofd in 1949 tot bijna 24 liter per jaar thans, neemt Nederland nog maar een bescheiden plaats in ten opzichte van z'n buurlanden en vele andere landen ter wereld. OVER DE hele wereld en door I Noordoostpolder wordt verbouwd, alle eeuwen heen is er altijd in de voorweekkuipen gestort. bier geweest. Wie het uitgevonden heeft is nooit achterhaald. Maar in het spijkerschrift van de Sume- riërs, die ongeveer vijfduizend jaar geleden leefden in Mesopota- mië, het huidige Irak, werd reeds over bier gesproken. De oude Egyptenaren dronken bier, in het oeroude Spanje was bier eenmaal de enige volksdrank en de bewo ners van de paaldorpen in de Zwitserse meren brouwden in het bronzen tijdperk al bier. Volgens overleveringen zou in onze omge ving Cambrinus, Koning van Bra bant. omstreeks 800 vóór Chris tus het bierbrouwen hebben uitge vonden. In de tijden van Karei de Grote «peelde bier een belangrijke rol en uit de geschiedschrijving we ten we, dat er toen reeds hoptui- nen bestonden in Beieren en Noord-Frankrijk, die het hop als bestanddeel bij de bierbereiding leverden. Favoriete volksdrank In de middeleeuwen was bier een algemeen geliefde volksdrank. Vooral om der wille van de zui verheid was bier favoriet. Het drinkwater in die tijden mocht die naam nauwelijks hebben en was een bron van besmettingen. Het water voor de bierbereiding werd echter gekookt en was dus vrij ste riel. Tot op de dag van vandaag bezit bier de eigenschap dat bijv. typhus- en cholerabacillen er niet in kunnen leven. Geen wonder dat in tijden, waarin epidemieën van deze gevreesde ziekten schering en inslag waren, Karei de Vijfde slechts in die plaatsen wilde loge ren waar brouwerijen waren ge vestigd, zodat hij niet gedwongen zou zijn drinkwater te gebruiken. In vroeger eeuwen brouwden ve. Ie gezinnen zelf hun bier. Zelfs kende men openbare brouwhuizen, waar de huisvrouwen om de beurt hun bier bereidden. Langzamerhand werd echter de bierbereiding een tak van indus trie en ons land telde in de vijf tiende en zestiende eeuw vele hon derden bierbrouwerijen. Weliswaar waren ze maar klein, maar wie ziet dat een stad als Delft 100 brouwerijen telde, Haarlem 120, Gouda i26. en Amersfoort zelfs 350. kan zich voorstellen dat bier in het dagelijks leven een belang rijke plaats innam. Biertradities Tal van typische biergebrui ken die heden ten dage in ver schillende delen van ons land nog in zwang zijn, dateren uit de middeleeuwen. We denken daarbij aan de jaarlijks terugke rende verplichte bieravond van de Alkmaar se kaasdragers, aan het zg. stiefeldrinken in Te- chelen, het dopen van een 1 mei boom met bier in Valkenburg, het drinken van „hooibier" in Zeeuws-Vlaanderen aan het ein de van de hooibouw, de maai erszondag in Sevenum en de ve le studententradities, die nauw met het bier zijn verbonden. Vakmanschap Die tradities zyn gebleven, maar in de wijze, waarop het bier wordt geproduceerd is wel enige wijziging gekomen. In de middel eeuwen geschiedde het onder con dities, waar men zich thans geen voorstelling meer van kan maken. Op hygiënische en wetenschappe lijke basis worden thans gerst, hop, gist en water verwerkt tot het geestrijke bruine vocht. Het is ondanks alle moderne hulpmiddelen, nog steeds de vak man die de kwaliteit van het bier bepaalt. Onder zijn wakend oog wordt de gerst, een der voornaam ste bestanddelen die in ons land voornamelijk in Zeeland en de Door toevoeging van gekookt wa ter kunnen de gerstkorrels vocht opnemen om daarna met water en al te worden overgeheveld in de kiemtroggen. Pilsener of Münchener Acht dagen gemiddeld heeft de gerst hier onder bepaalde tempe raturen gelegenheid te kiemen, waardoor het zg. ..groenmout" ontstaat. In de eest of droogoven wordt het door middel van war me lucht gedroogd. Hier wordt door de graad van verwarming bepaald welke kleur en aroma het bier gaat krijgen. Bij 70 graden Celsius ontstaat licht mout (Pilsener) en bij hon derd graden krijgen we donker (Münchener). Reinigen en afkoe- uc v len zijn de volgende bewerkingen, reld voordat de mout-molens in actie komen, waar de moutkorrels wor- den fijngemalen tussen zware wal sen. Brouwen Dan krijgen we het brouwen, waarbij een beslag wordt ge maakt, waarin gistingsstoffen uit de granen het zetmeel afbreken en tot moutsuiker en dextri ne maken, terwijl het eiwit op losbaar wordt. Een zoete, troe bele vloeistof is het resultaat, die in de klaringkuip belandt om te worden gefiltreerd tot een heldere vloeistof, de „worf'. In de bier- of wortketel wordt de hop (eigenlijk de hopbellen van de vrouwelijke bloem van de plant) toegevoegd en het gehele mengsel gekookt, waarbij de hopliarsen de typische pittige smaak aan het bier geven. Nog steeds is de produktie niet gereed; er volgt nog een koelpro- ces, voordat de gehopte wort naar de gistkuipen gaat waar zg. cul- tuurgist wordt toegevoegd. Hier gaat het bier gisten, d.w.z. dat de aanwezige suiker wordt omge zet in alcohol en koolzuur. Na tien tot veertien dagen hebben we dan het „jongbier" dat wordt overge pompt naar de in de zg. legerkel- ders geplaatste legertanks om ge- I durende enkele maanden bij tem- peraturen rond of net even boven het vriespunt na te gisten en ver- i der te rijpen. 360 miljoen liter Niet minder dan 360 miljoen li ter bier stroomt jaarlijks via fil- treerapparaten uit de legertanks van de 38 Nederlandse bierbrouwe rijen in flessen en vaten. Een mil joen liter blijft in eigen land, het overige vinden we. verpakt in va ten, blikken of flesjes, terug tot in de verste uithoeken van de we- IPiUi'iirr. Münchener, Donker Laffer. Oud Rrnin, Rokbier, Dortmunder, I Stonl. Smaken verschillen, I zo is hel ook hij bier. IRe een prefereer! hel lichtkleuriffe Pilsener, behorend tut de r.g. zware I biersoorten, dat na de Iweede wereldoorlog een voorname plaats is gaan I innemen. Voor een ander is >1 ii n- e h e n e r, een typisch moulhler mei volle smaak en donker van kleur, fa voriet. Het behoort ook tot de zware soorten en lieefl evenals Pilsener een alcoholgehalte van onge veer vijf proeent. Donker van klenr is ook Donker Lager, echter met minder alcohol, nl. 3!/j procent. Eenzelfde percentage treffen we nan In Oud R r ii i ii. een donkerkleu- I rige soort, speciaal voor hen die van zoef bier hou den. Hef hoogste alcohol per- I rentage hebben zowel Rokbier nis Stout, name lijk 4*1/^ procent. Rokbier, met z*n war- I me kleur en speciale aro ma is de traditionele ile- cemberdrnnk. Stout is krachtig, bit ter van smaak en erg don ker van kleur. Vooral de ze soort wordt wel op doktersadvies gedronken en is voedzaam en ver sterkend. jT\E eeuwenoude historie van het bier heeft bewezen, dat deze drank kan worden gezien als meer dan alleen maar een genotmiddel. Het is een gezellige drank, het heeft een opwekkende, maar tevens kalmerende werking en geeft daardoor een zeker gevoel van welbehagen. Bier bevordert de eetlust door zout zuur af scheiding in de maag. Bier bevat tal van voedingsmiddelen en een aan tal caloneën, die ook in melk voorkomen. In de oorlogs jaren is bewezen hoezeer stout in de plaats kon treden van melk en babyvoedsel. Uit de statistieken zou men kunnen vaststellen, dat bv. tuberculose bij brouwerij- arbeiders veel zeldzamer voorkomt dan bij arbeiders in andere industrieën. Het drinken van bier vóór en na maagoperaties kan een maag minder gevoelig maken voor infecties. VRAAG 1. Als u slechts één lucifer ter beschikking had en u zou een onbekende kamer bin nengaan waar een olielamp was, een oliekachel en wat aanmaak- hout, wat zou u dan het eerst aansteken? VRAAG 2. Hoe ver kan een hond het bos in rennen? VRAAG 3. Een boer had 27 schapen. Door een akelige ziekte stierven ze alle op negen na. Hoeveel had hij er over? VRAAG 4. Hoeveel dieren van elke soort nam Mozes mee in de Ark? VRAAG 5. Een vrouw gaf een dokter een pasuitgekomen boek. De vrouw is de zuster van de dokter maar de dokter is niet de broer van de vrouw. Hoe kan dat? VRAAG 6. Wij vernamen dat het in Denemarken verboden is dat een man huwt met de zuster van zijn weduwe. Wat denkt daarvan? poop s| uajEiaaraiqar Ijaaq aMnpa.u uaa ajp ueui uaa '9 aqsz jaj sjaju iaop jjaoq jaq ua jajqop aqfxja.wno.iA uaa sb« jajqop aja 'S "Jjauujjaq ibm qajz japai sieoz qoBox jebui sazojv* laju sb.w jap 'f uazai paos i-t.w Seeja u.oz jaoin uain luaSax 'jjn jaaAi qfnan'BU ja ftq Jtoq EOJBcp tuaijoqvj soq iaq S9A\j|Kq jeeui UEq puoq 033 z jajpni ap ïsjaa j«etu qaox 'I [AMMER genoeg behoort de anrdbeientijd weer tot het verleden en ook de kersen zijn er niet meer. Omdat dit jaar in juni de temperaturen beneden normaal bleven, is de aanvoer- tijd van aardbeien nu wat langer geweest en kwamen er in de eer ste week van juli nog betekenen de aanvoeren. Ongetwijfeld zullen veel huis vrouwen zich herinneren dat zij reeds eind april en in de loop van mei aardbeien hebben gegeten. Maar dat zijn dan geen aardbeien van de koude grond geweest maar glasaardbeien. Deze teelt is de laatste jaren steeds meer toegeno men, heel veel zelfs in de om geving van Zaltbommel. In Zeeland, in de omgeving van Breda en op de Zuid-Hollandse Eilanden treft men hoofdzakelijk bedrijven met natuuraardbeien aan. De kwekers zijn over het al gemeen over de afgelopen oogst wel tevreden. Overvloed Van de totale oogst is echter lang niet alles vers geconsu meerd. Ongeveer de helft van de gehele aanvoer is door de fabrieken gekocht. Een groot gedeelte van deze door de fa brieken gekochte aardbeien werd tot pulp verwerkt, een half fabrikaat, waarvan later in het seizoen jam gemaakt wordt. Ver der zijn er aardbeien ingevro ren, en op sap gezet. Al deze produktcn zijn nu en in de loop van de komende maanden te koop. Er is heer lijke jam van de oogst 1961, er zUn blikjes aardbeien op sap, die zo gemakkelijk zijn bij een feestelijke pudding of voor compote of vruchtenbowl. Ook kunt u bij uw leverancier aardbeienpuddingsaus kopen. Redelijk kersenjaar De kersentelers hebben ook een redelijk goed jaar gehad. De Mei kersen zaten over het algemeen maar matig geladen, vooral aan de wat oudere bomen. De verschillen de zwarte kersen en de wijnkersen hebben het er echter beter afge bracht. Daar was de kg-opbrengst goed. Wil de teelt lonend zijn dan moeten de kwekers wel een goede prijs voor hun kersen ontvangen, want de kersenteelt is zeer arbeids intensief. Zolang de kersen rijpen, moeten er in de kersenboomgaar den „kersenkeerders" rondlopen, personen die tot taak hebben om de spraeuwen, die vaak met hele kolonies in de boomgaarden val len. door schreeuwen en roepen af te schrikken. Vaak worden er hele stellages in de boomgaarden ge bouwd, van waaruit men het hele terrein kan overzien en van waar uit men een geluidsinstallatie kan bedienen. jyjevrouw J. M. W. S ol d a at- Romb out, Notaris Mulderstraat 13 te H 00 - g ev een schrijft: Hier volgt een origineel recept uit Twente, te gebruiken voor een lunchgerecht of een keertje, wanneer wij het eens een beetje gemakkelijk willen hebben, ook als warme maaltijd, met wat fruit toe voor de vitamientjes. Het heet „eiboter" en het i: klaar te maken in elke gewens te hoeveelheid. Benodigdheden: bloem, melk (half melk, half water) wat zout, een paar eieren en rookspek. Bereiding: Op de gewone wijze van de bloem, de melk en de eie ren een pannekoekenbeslag maken en een snufje zout naar smaak toevoegen. Het rookspek intussen in dobbelsteentjes snijden er zachtjes in de koekepan uithak ken. Vervolgens in dit laagje spekvet met de uitgebakken dobbelsteen tjes het beslag gieten en dit al roe rende gaar laten worden. Dit ge beurt in enkele minuten en er ontstaat dan een heerlijke ,,f ta", die vooral warm en in een dikke laag op een plak roggebrood wordt geserveerd. Het staat in de maag en het smaakt heerlijk! ZO noemt m 1 Blauw, Cr DIJ hun sm0rrebr0d en an dere gerechten laten de Denen zich het bier goed smaken. Gemiddeld drinkt de Deen per jaar driemaal zo veel bier als de Nederlander, namelijk zeventig liter. Overigens is dat lang nog niet het hoogste gebruik, want de Duitser slaat per jaar gemiddeld negentig liter door de keel, de Belg 150 liter, de Engelsman tachtig liter en de Amerikaan en Canadees zestig liter. Nederland staat met 23 liter per hoofd per jaar voor Italië met slechts 4,7 liter op de een na laatste plaats. Wie de cijfers over de afgelopen tien jaren beziet kan echter gerust aannemen, dat de Nederlan ders niet op een na de laatste blijven maar zich tot een Europees gemiddelde zullen opwerken. OOR deze originele beschuit pudding heeft u tien flinke, brosse beschuiten nodig be nevens een fles bessesap, sui ker, kaneel en een beetje bo ter, vanillesaus en rozijnen. U smeert om te beginnen uw puddingvorm in met dat beetje poter. Van de beschuiten, de bes sesap, de suiker naar smaak en de kaneel in poedervorm kookt u een dikke pap die u vervolgens in de met boter be smeerde vorm giet en goed koud laat worden. Van wat custard maakt u een vanille-saus waarin u de ge wassen rozijnen meekookt. Ook die saus laat u goed afkoelen. Even vóór het gebruik keert TVTIE verneemt dat een verle- gen. klein mannetje de lief desstrijd om een fraaie, grootse vrouw heeft gewonnen van een grote, sterke he-man is daar meestal niet zó verwonderd over. Zoiets ziet men steeds gebeuren om zich heen. Ook in de vogelwereld trou wens. Bepaalde patrijssoorten werden in dit verband bestu deerd en het bleek dat tè agres sieve en opdringerige mannetjes de wijfjes schuw maakten. Het hofmaken begon met een gewel dige drukte van de zijde van het mannetje maar pas als hij zich wat kalmer ging gedragen, toon de het wijfje belangstelling. Al dus luidt de mededeling in het wetenschappelijke werkstuk dat gewijd werd aan dit probleem. „De vrouwtjesvogel toon de een krachtige vluchtnei ging tijdens de eerste fasen van het hofmaken als het mannetje ronddanst, agres sieve kreten uitstoot en be wegingen maakt en met an dere vogels vecht". Dat het mannetje voorts een aele Bram was onder de andere mannetjesdieren en een der eer ste was in de ,,pik-rangen" (on der vogels bestaat een duidelijk anderscheid in rangen!) maakte geen indruk op de wijfjes. Er is namelijk geen verband tussen de ..positie" van het mannetje en diens succes bij de vrouwtjes. Kortom: wie geen held is kan troost vinden in het bestuderen van vogels Oude klok herleeft IN 1320, dus meer dan zeshon- houderd jaar geleden, ge leden, maakte Dante Alighieri melding van de eerste mecha nische klok. Nu, in 1961, heeft een Zwitsers uurwerkbedryf kans gezien deze klok tot in de kleinste bijzonderheden na te bouwen. De „Buco 1320", zoals het Zwlt- - serse bedrijf zijn schepping doopte, u de pudding om op een fraaie heeft net als de orginele klok al- schotel en giet er de saus met 1 leen een uurwijzer. Hij is thans - de rozijnen over. En dan maar ook in ons land bjj alle goede uur- een kalfsoester dienen te krij- smullen! werkzaken verkrijgbaar, past in gen. m.a.w. de slager zal ze CISKA VERHEUL elk interieur en kost 135,klein voor u dienen te snijden. dat regen, bij het neervallen uit de lucht, verschillende uiter mate fijne chemische bestandde len opneemt zoals stikstofverbin dingen, ammoniak en salpeterzu ren. Dat verklaart de bijzonder voedende werking van regenwa ter. Onderzoekingen hebben aan getoond (op het eiland Réunion) dat de regen daar elk jaar per hectare ongeveer 50 kg natronsal peter verspreidt. Tropische regenbuien komen soms naar beneden met druppels die een doorsnede hebben van 10 mm. Dat is wat anders dan de druppeltjes die ons hier zo mooi (en onafgebroken) weten te door drenken; die zijn maar 0.3 milli meter. Een pluviograaf is geen lid der adellijke klasse; het is een zelf- registrerende regenmeter. De re genval wordt immers in millime ters uitgedrukt; 1 mm betekent 1 liter per vierkante meter. Hoge piuklonen De piuklonen zijn hoog evenals trouwens de kosten van het sor teren en verpakken. Al deze kos ten tezamen bedragen wel 0,30 a 0,40 per kg. en hel ligt voor de hand dat de kwekers wel een goede prijs moeten ontvangen wil len alle onkosten er uit komen. In de afgelopen jaren zijn er heel wat kersenboomgaarden ge rooid en heeft men er wat anders voor in de plaats gezet. Omdat de bedrijfsuitkomsten echter de laat ste jaren wat gunstiger zijn weest is aan dit rooien nu onder hand een eind gekomen en som mige telers gaan er zelfs weer voorzichtig toe over om kersen aan te planten. De teelt is echter in vergelijking tot een jaar of tien geleden aanmerkelijk ingekrom pen. mevrouw A. de rijnssenstraa t 6hs te Amsterdam het gerecht, dat zij voor onze ru briek inzendt. Aan het recept voegt zij toe: „Vroeger werden de aard appelen en bonen rauw op het vuur gezet met een stuk mager doorregen spek ertussen. Sudde ren tot het gaar was en wat was het dan heerlijk!" Nu raadt zij de volgende metho de aan, die zij zelf met veel suc ces toepast: 2 kg nieuwe aardap pelen krabben of schillen, in dob belsteentjes snijden en met een weinig water gaar koken op een zacht vuur. Wanneer de stukjes aardappel bijna gaar zijn de in houd van een bus sperziebonen toevoegen, opdat deze mede warm worden. Gebruikt men verse sper ziebonen. dan worden deze eerst aan de kook gebracht en hierna voegt men er pas de stukjes aard appel aan toe. Is alles gaar, dan het overtollige vocht afgieten en een flink stuk boter of een hoeveelheid beschik bare jus toevoegen. Zout naar smaak en een vleugje nootmuskaat voorzichtig doorroeren, opdat de stukjes aardappel en de bonen heel blijven. Het is een eenvoudig te bereiden gerecht, dat vrij vlug klaar is: „pOEDKOOP, lekker en ge- V-7 zond", schrijft mevrouw I G. Bohrer-Hulsebos, W1- therlaan 4 te Bussum. Bereiding: 500 gram klapbessen I worden gewassen en van elke bes snijdt men aan weerszijden de puntjes af. Daarna doet men ze in een pan en voegt er zoveel wa ter aan toe tot ze juist onderstaan. Aan de kook brengen en nog tien minuten door laten koken; dan ongeveer 200 gram suiker toevoe gen en nog vijf minuten laten 1 doorkoken tot de bessen goed gaar I zijn. I Met bloem of maïzena een „aan- maakpapje" maken en dit door de I kokende massa roeren om te bin- den. Af laten koelen en serveren als compote of met vanillevla als toetje. fEEN streekgerecht, maar ivel I een degelijk oud en origi- neel recept uit onze familie enzonder bloem en zonder I boter. Dit schrijft ons me- vrouw A. Sluijters, Mo lenstraat 181 te Hel- mond. Zij vervolgt: „Deze taart is zo heerlijk, dat ik zeker weet, u en alle lezeressen hiermede een genoegen te doen." iedere maand weer in de „warme" belangstelling van onze lezeressen te staan, zodat het Ciska beslist geen moeite kost uit het vele, dat wordt toe gezonden aan recepten, het meest originele of het meest doelmatige te kiezen. Nu heeft zich weer een nieuw aspect voorgedaan. Behalve uit gesproken gerechten e.d. be staan er in sommige delen van ons land nog grappige eet gewoonten óf, wat ook inte ressant is, men past by een bepaald gerecht een ander „smaakstreven" toe. Benodigd: 2 kopjes suiker, 2 kopjes gemalen amandelen (wat achterhouden), 2 kopjes amandel- griesmeel (ongeveer 250 gram). 2 kopjes fijngemaakte beschuit, I pakje Oetkers bakpoeder, 1 ei, 1 koDie melk en wat cacao. Bereiding: Op de gewone wijze met behulp van de suiker, de ge malen amandelen, de amandel- gnesmeel, de fijngemaakte be schuit. de bakpoeder, het ei en het kopje melk een deeg maken, over- storten in een ingevet bakblik en een middelmatig warme oven in ongeveer een uur gaar bakken. Laten afkoelen. Daarna met be hulp van wat water, poedersuiker, wat cacao en een scheutje rum een glazuur maken en hiermede de taart bestrijken. Garneren met de gesnipperde achtergehouden amandelen. Rectificatie. Hoofdprijs van ons uninummer Op geheimzinnige wijze s een regel weggevallen, waardoor niet bekend werd, dat de hoofdprijs was oestemd voor Mevrouw' L. vanZomeren, Hogenbarrweg 8a te Rotterdam voor haar recept van de Groningse krenten koek. Mevr, van Z zal intussen haar corrclusie reeds getrokken hebben toen haar het bedrag van 10 werd toegezonden, doch de overige lezeres- ---- is dat uiteraard ontgaan! IEen lezeres uit Zeeland schreef ons om van dit laatste een voorbeeld te geven dat het in haar I omgeving heel gewoon was, wanneer men krentenbrood niet alleen besm.eerde met I boter, doch het daarna be legde met kaas. Ciska heeft er een proef mee genomen en I werkelijk, het smaakt heer lijk! De praktische kant er van is bovendien nog, dat op I warme dagen het belegde krentenbrood veel langer vers blijft, wat ook met kamperen bijvoorbeeld van belang kan Izijn. Ondanks de zoetheid van de krenten en de rozijnen heeft men toch volkomen het I gevoel door de kaasbelegging met een „hartige" boterham te doen te hebben. Een „oud I nieuwtje", waaraan iedereen iets kan hebben dus! Oude gerechten, merk- I waardige eetgewoon- ten en af w ij kende ge bruiken bij het nuttigen van I bepaalde gerechten in ons land. het zijn de drie verschillende aspecten, die voortaan voor onze rubriek bij de inzendin- I gen zullen meetellen! U kent de beloning? Elke maand wordt één prijs van 10 als hoofdprijs I uitgeloofd en drie prijzen van I elk 5. Doet u ook mee deze maand? TfEN zomerdrank bij uitne- mendheid en zo eenvou dig klaar te maken! U neemt flesjes tonic. U schenkt bes sesap in het glas en vult langzaam met tonic bij! Doe het niet te bruusk want dan loopt u de kans dnt. de tonic het glas uitvliegt! Maar wat smaakt dat fris! En daar gaat het om. kaans president in plaats van Mister President", „Dokter President" genoemd wor den? Opmerkelijk is dat terwijl toch allerlei beroepen presiden- ten hebben opgeleverd, er nooit een medicus in het Witte Huis heeft getroond. Hoover was ingenieur (en hij is dat nog; hij is in de tach tig) Wilson was wetenschaps man enzovoort. Het dichtst bij de medicus kwam William Henry Harrissor die trouwens slechts één maand re geerde; hij had medicijnen gestu deerd maar was afgezwaaid voor ■;en militaire en politieke carriè- Trouwens ook de parlementsle den hebben zelden een medische loopbaan gevolgd. Waarom dit zo is? Onderzoekers menen dat de weerzin van dokters voor politiek de oorzaak is. Hun instelling op leiding, kennis en methodiek ver schillen van datgene wat nodig is voor politiek succes. Bovendien vinden zij voldoende beloning in status, algemeen aan zien en ook materieel opzicht dan dat zij streven zouden naar de on zekere roem der politiek. Voorts: «ij dienen de mensheid. HANDIG! GEMAKKELIJK! ZUINIG! Steeds meer huisvrouwen enthousiast voor ET bier is weer best! Niet alleen om het zo te drinken in een gezellig gezelschap, aan tafel, bij rijsttafel of na gedane ar beid, neen, men kan er nog zoveel meer mee doen! BIERSOEP INE HUISVROUW kan haar gezin eens Biersoep voorzetten1 Ze heeft daarvoor nodig: 1 liter bier, 130 gram oud brood, 40 gram boter (margarine), een snuifje zout en een dito peper, verder 30 gram suiker en 10 gram gesuikerde gember. De bereiding is eenvoudig. Het brood wordt in dobbelsteentjes gesneden en met de helft van net bier geweekt en samen ver warmd tot het een brei-achtige massa is geworden Zodra dat gebeurd is, gaan alle andere in grediënten en de rest van het bier erbij. Nu wordt het deksel stevig op de pan gezet en de soep wordt opnieuw verwarmd tot tegen het kookpunt aan. Iets heel speciaals voor de liefheb bers van het „pikante"! OP Z'1% VLAAMS ONZE NABUREN, de Belgen, zijn verzot op bier. En daar om genieten zij speciaal van een Karbonade op z'n Vlaams. Daarvoor neemt men dun ge sneden magere osselappen, die dan ongeveer het formaat van Vervolgens schroeit u deze beignets, waar o.a, op een vleesjes in wat reuzel snel dicht half pond bloem ongeveer een halve fles bier wordt gebruikt. Maar dit is meer ter zake doen de tegen het Oudejaar. Ik herinner mij dat poffertjes- beslag voorzien werd van bier, maar poffertjes worden, geloof ik, niet meer door één huisvrouw zelf gebakken. Men gaat ze )ls grote traktatie gewoon buitenshuis in een speciaal „etablissement" genieten. QTOUT IS als biersoort een be langrijk ingrediënt bij het volgende recept voor Kaas broodjes. KAASBROOBJES Voor mensen die over een flinke eetlust beschikken zijn de aange geven hoeveelheden bedoeld, maar u kunt er natuurlijk ook minder van klaar maken. U heeft toastjes nodig en houdt ze bij de hand. En u ontvelt door middel van kokend water een paar tomaten, haalt de harde kernen eruit en het teveel aan vocht en pitten. U snijdt de tomaten ver volgens in plakken en stukjes. In een waterbad-pan smelt u in een eetlepel boter een pond pitti ge. geraspte, belegen kaas. Zodra de Kaas gesmolten is, roert u er een halve theelepel paprikapoeder, een halve theelepel mosterdpoe der, eventueel wat zout naar smaak, een theelepel Worcester- sauce en een kop gewarmde Stout door. Nadat dit alles goed door el kaar gewerkt is, gaan er twee losgeklopte eidooiers door. De op deze manier verkregen kaasragout smeert u dik op de toastjes en u garneert met schijfjes tomaat. Bijzonder sma- en bruin, waarna u ze van het nodige zout en vrij veel peper voorziet. Tegelijkertijd heeft u in een koekepan (per kilo vlees) vijf forse uien. in schijven gesneden, aan het fruiten gezet in de bo ter. Zodra ze brum zijn (niet té donker), neemt u een pan en legt daarin laag om laag het vlees en de uien en plaatst in het midden het zg. „gegarneerde boeketje" (wat takjes peterselie, selderij, een laurierblad, een tak je of wat tiim en een worteltje, met een draadje stevig bij elkaar gebonden). In de pan waarin de vleesjes dichtgeschroeid werden, giet u nu een fles bieY leeg (in België is dat liefst een oude „Lambic"!) en dan voegt u er een half on9 bruine bastardsuiker bij. In de koekepan waarin de uien gefruit werden, smelt u, indien nodig, nog een stukje boter en u voegt er bloem bij. die u onder voortdurend roeren op een groot vuur bruin laat worden. Met deze „roux", zoals dat heet bindt u de biersaus en als deze naar uw zin gebonden is, giet u ze over vlees en uien in de andere pan en laat het ge recht, op zacht vuur, zeker ge durende een uur of drie smoren Als u een idee heeft dat de saus iets teveel indikt, doet u er nog wat bier bij. Het geurt zo heer lijk en het smaakt zo best! BEIGNETS „/a THEEZAKJES EX WAT doen we nog meer met bier in de keuken? We gebruiken bier in beslag om het goed en deugdelijk te laten rij- kelijk en met een aperitief je be zen'. We doen dat o.a. in een slist een vondst! ouderwets recept voor a p p e I- I CISKA VERHEUL Een zuiver Engelse melange van geselecteerde, volgeurige en hart verwarmende, Ceylon-theesoorten, die Windsor tot een thee van ge zelligheid maken. De thee voor de Windsor Theezakjes is zeer fijn gebroken en trekt krachtig af. Daarom zijn deze zakjes ook zo zuinig in het gebruik doos a 20 stuks groot formaat Hier gaai het thee zakje in de pot. Het is gevuld met genoeg fijngeurige Windsor Thee voor 4 a 5 kop pen. (Altijd dezelfde sterkte van thee!) 88 Probeer het ook eens met de nieuwe manier van theezetten Alle aroma haalt u eruit, want het thee zakje blijft boven in de pot waar het wa ter het heetst is. Zo goed trekt de thee hier dat zfj in 5 .i 6 minuten gereed is. naar gaat het thee zakje uit de pot! Geen lastige bladeren in pot en kop en de thee wordt niet bit ter, blijft licht en geurig, hoe bang zij ook staat!

Allerhande | 1961 | | pagina 2