3 b I AMSTE 59 Ontbijtkoek Albert Heijn prettig werken! RIJSTTAFEL Water is goed Bier is beter Een hobby voor elke dag: Summum van lekkerte HALF MILJOEN SPORTVISSERS HENGELEN OP ZEE GEMBERKOEK 0F Wat te drinken bij de rijsttafel Echte Zaanse groenmerk ÏÏÏ^Tkwauteit Kermiss tukken Huisvrouwen brouwen zelf Een schrijvende brouwer Vakmanschap is meesterschap Versheid is niet te evenaren en 20 besparen bij AH Vóór n op reis gaat ALLERHANDE JULI 1961 Midden in de zomer Ja. ook midden in de zomer nieuwe, transparante verpakking langer vers te bewaren De bekende, bijzonder gewilde „Groenmerk-koek" van Albert Heijn heeft een nieuw jasje" gekregen. En dat moet gevierd worden Een fijne traktatie bij een kopje koffie Vol fijne gember per stuk van voor Ter kennismaking: tijdelijk voor de vriendschapsprijs maakt u het leven goedkoper! De naam ALBERT HEIJN betekent niet. alleen een! „koop-paradijs" voor moeder. Voor de dochter betekéht dit: ple zierig werken in een prettige sfeer! Een ervaring, die duizenden meisjes elke dag opnieuw opdoen als ver koopster, caissière, typiste of in één van de vele andere beroepen. Meisjes zoals mej. Schaafsma, mej. Van Tilborg, mej. Kool of mej Schinkel. Mej. Schaafsma Mej. van Tilborg Wilt u graag iets meer weten over de aard van het werk, over de rege ling van loon- en werktijden (45 uren per week) dan kunt u alles te weten komen bij de bedrijfsleider van elk AH-filiaal. Of u schrijft eens een briefje aan: ALBERT HEIJN N.V. Afd. Pers. Zaken Filialen, Westzijde 26, Zaan dam. Mej. Kool Mej. Schinkel "JHR zijn in ons land Indische restaurants waar men u een -*-J rijsttafel zal opdienen met veertig, jawel veertig ver schillende gerechten en het is verbazingwekkend met hoe veel graagte iedereen zich hiervan weet te bedienen. Uit den aard der zaak zal lang niet ieder mens van alles proe ven, bovendien worden alle sam- ballans eveneens als een gerecht apart gerekend. Maar de hoofdzaak van een goede rijsttafel is in de eêrste plaats een perfect ge kookte, droge, korre lige rij st. VERDER is dan een sajoer een van de belangrijkste ge rechten. Het is een bijzonder geu rige kruidensoep met veel groen ten erin (worteltjes, princesse- boontjes, peultjes, een stukje bloemkool, een stukje witte Savoyekool, enige uien, zeker zes knoflookpitjes, lomboks (zonder pitten), laurierbladeren, coriander TK wil u enkele detailcijfers noemen van een wille- keurige zomerse vrije dag in Den Oever, de vis sershaven aan het begin van de Afsluitdijk. Tussen zeven en acht uur des morgens varen daar omtrent vijfentwintig blazers, kotters, botters en schou wen uit met gemiddeld acht hengelaars aan boord. Op ieder scheepje bevinden zich per man honderd zeepieren, a twee cent per stuk. Dit wordt een totaal van vier honderd gulden, alleen al voor het aas. Indien men aan neemt dat in een kalenderjaar minstens tweehonderd vijftig visdagen voorkomen, dan zetten de pierenstekers alléén al in Den Oever per jaar 250 x 400, dat is 100.000 om. Dit verschijnsel mag men dus wel noemen; een explosie van vrijetijdsbesteding. Zonder acte De trek naar de Zeeuwse wateren, naar de kust en de Waddenzee is in de eerste plaats het gevolg van de al gemene welstand, en in de tweede plaats van de beden kelijke toestand waarin de binnenwateren verkeren. Die hebben hun fraicheur grotendeels verloren. De brede schare die kloeke visjes wil vangen, kan daartoe in zee terecht. Zonder vis-acten en vergunningen, zonder toestem ming van de rechthebbende, dag èn nacht en van een gesloten seizoen is op zee geen sprake. Wat vangt 'men? De voor een sportvisser be langrijkste vissen zijn: tong, rog, z e e p a 1 i n g, zee baars, gul, bot, schar, geep en makreel, in het algemeen uitstekende consump- tievlssen. De uitrusting, welke bij oor- ieelkundig gebruik jaren mee gaat, hoeft niet meer dan hon derd gulden te kosten: glas- hengel, zeewerpmolen, honderd meter nylon en enkele paternos ters, zijnde met lood bezwaarde onderlij- nen voorzien van drie zijlijnen met haken, zeer geschikt voor het vissen op ?n langs de zeebodem. Makreel en geep daarentegen ivorden onder de oppervlakte ge hangen, zwevend, tussen water cn wind, met de enkelvoudige haak of de spinner. Er is één maar: laat u bij de aanschaf ra den door een vissende vriend of door een winkelier in hengel sportartikelen. Met recht: sport! Het hengelen is een actieve oezigheid, in tegenstelling tot iet bijwonen van een internatio nale voetbalwedstrijd dat een passieve liefhebberij is. Wanneer door Willem van Veenendaal „Een bar mooi visserijtje fEN TIENDE van ie -L/ mannelijke bevolking kleuters en hoogbejaarden niet meegerekend vist voor zijn genoegen. Wanneer men het bedrag dat de Nederlandse sportvis ser voor zijn liefhebberij jaarlijks besteedt op de be scheiden som van f 150 stelt (transport, materiaal, vis vergunningen, kleding, aas, boten, voeding) en dit be drag vermenigvuldigt met een half miljoen, komt men op een recreatiebudget van minstens vijfenzeventig mil joen gulden per jaar. ge op zee vist, gebruikt ge spie ren die er anders niet meer aan te pas komen; zo'n visdag op zee, bedrijft ge lichte athletiek. Het werpen van de lijn, bij voorkeur tegen de getij stroom in, het doorbuigen van de hen- §el, het uithalen van een dou- let of triplet botten of schar ren, de lijn wéér te water, een ganse dag lang, geloof me, de vlampijpen in je body gaan er rood van gloeien. Van een kotter vissend kan men natuurlijk met lichter materiaal volstaan dan langs de kust vissend. Op de Pieren van Hoek en IJmuiden, of van de Afsluitdijk af. maar en wederom, het is de taak van uw leverancier om u voor te lichten. Zeil roken Op zee, op die kotter, kunt ge tegen het uur van de noen zelf voor uw lunch zorgen in dien ge zoudt beschikken over de Zweedse ABD-pres- sure-smoker. Dit is een handig rook-apparaat van 293 x 178 x 79 millimeter, waarin ge uw eigen schar, bot of makreel in acht minuten kunt roken. Dit rook-apparaat wordt ge vuld met een laagje eikenmot- zaagsel en brandt op spiritus (niet voor inwendig gebruik). Deze smoker kost dertig gul den, een vorstelijk geschenk voor Vaderdag.... Een instinct Het vissen op zee heeft niets te maken met weloverwogen denken, het is een instinct, een passie, afkomstig van onze voor ouders. Onze tegenwoordige ho ge levensstandaard heeft één ge vaar: geestelijke verstarring. Het probleem van de vrijetijds besteding bestaat niet voor de sportvissers. De prijs van één dag vissen op de Waddenzee van acht uur 's morgens tot vijf uur in de namiddag varieert om de zes gulden per persoon, aas inbegre pen. Dit hebt ge ook neer te leggen voor een zitplaats, ten einde negentig minuten pover internationaal" voetbal te zien. Wanneer het waar is, dat er niets boven een eitje van eigen kippen gaat, dan geldt dit ook voor de schar en bot die ge vers van zee mee naar huis neemt. De 's morgens gevangen vis kan dezelfde avond al in de goud gele frituur. Laat de zelfgebak ken vis tot de volgende dag be sterven en eet ze koud, a la main.... uit het handje. Romantisch Zeevissen betekent de her nieuwde kennismaking met onze grote zeeschilders. Een bollend zeil aan de kim, overdrijvende wolkenvelden, meeuwen die op scholen spiering jagen, rondom water dat nog niet stinkt, een lucht die na zijn reis over zee ontsmet en verjongd is en zuiver genoeg om er je longen mee vol te pompen, boven die wolken een koepel van he. teerste chi nees blauw en de eindeloze dei ning van een zee die niet alleen neemt, maar óók geven wil. Méér geeft.... dan vis alléén. Ook voor vrouwen Er zijn ook vrouwen die zich op de zee-visserij hebben gewor- (ketoembar), kemiries (harde nootjes), komijn (djienlen), santen (klappermelk) en nog meer ingre diënten, die u vindt in de afdeling die speciaal aan de rijsttafel ge wijd is. Er zijn verschillende soorten sajoers, met of zonder vlees of vis. Deze sajoer gaat dan eerst over de rijst, waarna men er van alle mogelijke verdere gerechten bij voegt bijv.: de samballans op de rand van het diepe bord, de vlees-, de vis- en de eiergerechten die in steeds andere variaties, de rijsttafel tot zo'n verrassing ple gen te maken. Sateh De stokjes waaraan de fraai bruin geroosterde, pikante blokjes vlees geregen zijn, die hetzij van het varken, hetzij van een mals stukje rundvlees of van lamsvlees zijn gesneden. Deze satehs worden van tevoren door een dik sterk gekruid sausje gehaald en boven een open vuurtje geroosterd. Gehaktballetjes Bij iedere rijsttafel behoren: gehaktballetjesMaar dan wel hele speciale, waar ook alweer de nodige gemalen klapper door het gemalen kalfsvlees wordt gekneed, terwijl er verder ver schillende kruiden en zelfs flink wat goelah djawa (Javaanse bruine suiker) aan te pas komen! Ook kip erbij! Tot iedere uitgebreide rijst tafel behoort ook kip. Ook de kip is dan natuurlijk an ders dan anders en wordt op buitengewoon kruidige wijze klaar gemaakt. Waarbij veel knoflook en ook „tr as s i" een visje uit verre oceanen, hier in flesjes conserven verkrijgbaar) waarvan de lucht bijzonder door dringend en de smaak precies dat lekkere geeft aan het gerecht waarin het verwerkt wordt om het gebruik ervan alleen maar toe te juichen. Uien, lomboks, klappermelk, coriander e.d. ko men er eveneens aan te pas. Ook eieren behoren onver brekelijk bij de rijsttafel hetzij in de vorm van een omelet, in fijne reepjes gesneden voor garnering (kent u allemaal wel van de Nassi goreng), hetzij hard gekookt in pikante sausjes opgedaan. Kroepoek Vergeet u vooral de Kroe poek niet? In de kokende frl- frituur neemt de kroepoek on gekende afmetingen en vormen aan. Zodat de moeders die In Indonesië waren, over hun kin- ,P warme dagen en laten we hopen dat die er deze zo mer veel zullen zijn ge dragen wij Nederlanders ons ineens anders dan an ders. We kleden ons luch tig alsof we in de tropen zijn, we houden ons wat rustig en menigeen krijgt het verlangen om tussen de middag een uiltje te knappen. Dat laatste zal voor de meesten van ons wel niet weggelegd zijn, maar wat we wél kunnen doen is eten zoals men in de tro pen eet. En dan behoeven we niet bang te zijn dat zo'n rijsttafel in al z'n uit gebreidheid ons wat zwaar op de maag zal vallen in al die hitte, want ieder die in de tropen heeft gewoond zal volmondig beamen, dat de rijsttafel bij de warmte past als boerekool met worst bij een koude hol- landse winterdag. pen. Moet een man zijn vrouw meenemen? En tot welke catego rie behoort ze? Tot de vrouwen die zee-vissen of alleen maar toekijken? Valt ze niet in één van deze twee, dan valt ze, mèt de visdag, vermoedelijk In het water. Al met al voltrekt zich ook ln de hengelsport de emancipatie van de vrouw en zelfs de mode begint er zich mee te bemoeien. deren die met al te veel aan dacht naar een grote-mensen- gesprek zitten te luisteren, zei den: Dat ze met ^.Kroepoek- oren" luisterden!!! En wat de vis betreft, daarbij spelen vooral grote garnalen een bijzondere rol en in heel bij zondere gevallen ook de zoveel kostbaarder kreeft. Kortom het is de moeite waard u eens te verdiepen in de uit gebreide echte rijsttafel en u niet uitsluitend te bepalen tot de over bekende Nassi goreng! Stamppot Als bijzonderheid moge ik u nog vertellen dat in ons vroeger Indië menige Nederlander, in de groot ste hitte, genoot van een flinke stamppot, vooraf gegaan door erwtensoep (dit alles uit blik) en gevolgd door echte fikse panne koeken. Daarbij veel koel bier en vervolgens was de siësta misschien wat langer dan normaal.. Maar dit is geschiedenis geworden. CISKA VERHEUL RECEPTENBOEKJE Wilt u meer wetenswaar digheden over de Rijsttafel vernemen, dan verwijzen wij u gaarne naar het door de firma Conimex te Baarn uitgegeven receptenboekje „Alles voor de Rijsttafel". Na inzending van 36 cent aan postzegels aan Coni mex, Baam, wordt u dit fraaie en nuttige boekje franco toegezonden. Aap voor de krijgsraad In de oorlog van 17011714 (tij dens Queen Ann's regering) strandde er een schip op de Engelse kust. De enige overle vende van de ramp was een aap die op een plank aan wal dreef en door vissers werd ge vonden. De mannen hadden nog nooit een dergelijk wezen gezien maar zij besloten zich niet te la- Oen bedriegen door het zinloze ge babbel en de vreemde vermom ming en reeds de volgende dag kwam het dier voor de krijgsraad en werd ter dood veroordeeld en gehangen.... als Frans spion. TNE eerste automobielen werden als zulke bezienswaardigheden beschouwd dat het beroemde Amerikaanse Barnum Bailey Circus een exem plaar het was de D u r y e a Motor Wagon (als u het merk kent) toonde tijdens het seizoen in 1896. De zonderlingen, aan wie het voertuig behoorde, werden eveneens publiekelijk ge toond. Een rijsttafel vraagt om een tafeldrank, al is het maar een simpel glas water, maar wat er echt bij hoort, is koel, pittig, dorstlessend bier. Er zijn diverse goede merken, waarvan er één door zijn ge schiedenis, maar vooral door zijn eigenschappen een bijzondere plaats inneemt. ea daar thuis brood gebakken wordt. Later namen plaatselijke brouwerijtjes dit werk van de ZO leefde omstreeks 1660 in het vestingstadje Groenlo, in de Oosthoek van Gelderland een brouwer, die niet alleen plaatse lijk maar ook in de verre om trek bekend stond om zijn vól en pittig bier. Deze Peter Cuyper werd in 1677 benoemd tot Gildemeester van het Brouwersgilde en daar aan is het wellicht te danken, dat zijn bijzondere manier van brou wen van generatie op generatie werd overgeleverd. Als Gildemeester moest hij na melijk de Gildeboeken bijhouden en zodoende kreeg Peter Cuyper een administratieve inslag, een eigenschap die veel ambachts lieden in die tijd misten. Hij beschreef in die Gildeboeken en in andere documenten niet alleen de wederwaardigheden van het Gilde, maar ook die van zijn eigen brouwerij en dikwijls zeer uitvoerig. Zijn brouwerij toen .,De Kloeke" later de „Grolsche Bierbrouwerij" bestaat nog en zijn brouwmethode wordt ook nu nog toegepast. Die brouwerij het zijn er sinds 1922 twee, in Groenlo en in Enschede is m de loop der eeuwen telkens ver groot en gemoderniseerd. Die ma nier van brouwen is steeds verbe terd en verfijnd en aangepast aan nieuwe mogelijkheden m een zeer modern bedrijf, maar met brouwers van den ouden stem pel TAANK zij hun vakman schap kan Grolsch ook nu nog worden gebrouwen volgens de beproefde metho de van de oude Peter Cuy per en daaraan dankt dit bier zijn eigen karakter, met die bijzondere smaak en fris heid en dat fijne aroma, waardoor het kunstmatig houdbaar maken door mid del van pasteurisatie achter wege kan blijven. EN Hit is voor bier heel belang rijk, omdat het als het ware een natuurproduct is (gebrouwen van gerst met hop en water met behulp van gist). Hoe goed. terwille van de houdbaarheid of om andere re denen gepasteuriseerde levens middelen en dranken ook mogen zijn. toch gaat er niets boven de zelfde artikelen in verse toe stand. Versheid is immers niet te evenaren. Die versheid van Grolsch heeft ook nog voor dat het zich wat men noemt ge makkelijk" laat drinken, iets dat bij het eerste glas minder opvalt, maar des te meer voor de liefhebbers bij het derde of vierde glas, wat bij rijsttafelen voorkomt. Voor degenen die liever geen twee glazen achter elkaar drin ken heeft de Grolsche beugelslui ting tenslotte het voordeel dat de fles niet in één keer behoeft te worden leeggemaakt. En wat ook gemakkelijk is, geen gezoek naar openers, die bij beugelflessen overbodig zijn. Tot slot nog enige wenken voor het schenken van een goed glas bier: 1. Houd van bier geen grote voorraad aan. 2. Bewaar het donker en koel. 3. Gebruik de flessen die U het langst in huis hebt, altijd het eerst. 4. Reserveer enkele glazen al leen voor bier en gebruik die nooit voor melk, limonade of iets anders. 5. Was die glazen nooit met zeep doch van tijd tot tijd met warm soda-water. Spoel ze daarna goed met warm en dan met koud water om en droog ze niet af, maar laat ze uitlekken. 6. Spoel voor en na het gebruik het bierglas goed om met koud water. 7. Koel in een ijskast bier niet dieper dan 6" C. Koekhappen Vraag tijdig in uw AH-filiaal naar de AH-Camping- Prijscourant met nuttige vakantietips voor zorgeloze weken in uw beste tijd van het jaar. TT EEL vroeger werd alle bier -IA thuis gebrouwen, zoals er op het platteland ook nu nog hier huisvrouw over en in iedere stad van enige betekenis ontstond een aantal van deze ambachtsbedrijf jes met een kleine klantenkring, die zich meestal tot een stads deel beperkte. Als zo'n plaatse lijk bier bijzonder goed in .de smaak viel, soms omdat het een geheel eigen karakter had, be perkte het afzetgebied zich niet meer tot een buurt of wijk maar groeide het naar buiten uit.

Allerhande | 1961 | | pagina 4