Shopping centers worden het middelpunt van het dagelijks leven WAAR blijven we met de huisdieren in de vakantie? Albert Heijn heeft de 4 lekkerste koffies I PLAATS WAAR HET HELE GEZIN NAAR TOE GAAT TREKKEN" Hoe en waarheen kan de hond mee? I a Albert Heijn vacuum-verse koffie in blik! NIEUWE OOGST Aardbeienjam Nalatigheid kan veel leed veroorzaken n De heer J. van Meer terug uit de V.S. NIEUWS over Nieuwigheden Strijkijzer met open handvat RIJKE VRIJEN I. I. I» Bij rijsttafel hoort heerlijk i helder 1 JULI 1961 ALLERHANDE MET de komst van de zogenaamde „shopping centers" in Nederland keren we terug naar een situatie uit vroeger eeuwen, waarbij de markt het middelpunt was van het dagelijks leven. Aangepast aan de eisen van deze tijd zal het „shopping center" echter beslist dezelfde functie krijgen. Dat is de mening van de heer J. van Meer, hoofd van het directoraat voor onderzoek en ontwikkeling van Albert Heijn, van een bezoek aan de Verenigde Staten teruggekeerd. GOEDE RAAD VOOR VAKANTIEGANGERS Langer dan gebruikelijk van huis? Poes krijgt tóch wat ze nodig heeft: u iet een extra grote portie FELIX klaar. Ze ee! niet meer dan ze behoeft en FELIX be derft niet. Zorgen de buren voor poes Zij zullen het graag doen met het gemak kelijke FELIX, dat meestal droog gegeten wordt. Gaat uw hond mee op reis? Neem dan per week voor een middelgrote hond 3 a 4 pakken BONZO mee. BONZO beval alles voor uw hond maakt bijvoeding overbodig. BONZO-brokken worden zó uit het pak, droog gevoerd. Kan het ge makkelijker? FELIX en BONZO het gemakkelijk I ste en beste voedsel, óók bij afwezigheid. Prettige vakantiel T\OET u er eens iets mee, want ze is zo verrukkelijk, geurig en smakelijk. Niet alleen dus voor op het brood, maar ook eens i in een eenvoudig toetje. Bijv.: beschuiten besmeren met aard beienjam en dan vooral niet te zuinig. Leg de royaal besmeer de beschuiten onder in een vlaschotel, bedek de beschuiten met een griesmeelvla, waar u niet alleen een citroenschil in geraspte vorm in meekookte maar waar u een eidooier door roerde en een stijfgeklopt eiwit voor de luchtigheid! CISKA VERHEUL Een trouwe vriend, die ook wanneer u met vakantie gaat en hij de wacht houdt, recht op een goede verzorging heeft. De grote stroom van artike len in de steeds groter worden de winkels, maakt het volgens de heer Van Meer noodzake lijk af te stappen van de tot nu toe toegepaste methode om de winkels te zien als onder deel van bepaalde woningbouw complexen. „Men kan die grote winkels daar niet meer in persen." zo zegt hij. „Een fabrieksgebouw wordt aangepast aan het doel, waarvoor het is bestemd." Niets lijkt de heer Van Meer logischer dan dat voor de grotere winkeleenheden ook functionele gebouwen gaan verrijzen, die ge heel zijn afgestemd op de orga nisatie, de aanvoerbehoeften, en vele andere factoren. In het al gemeen zijn de winkels in de nieuwe wijken alleen bestemd voor de dagelijkse behoeften van de consument. Voor een grotere keus is men echter nog steeds aangewezen op de concentraties van winkels in de oude stadscen tra. De toenemende motorisering en het stijgende gebrek aan par keerruimte in de binnensteden hebben echter de vraag doen rij zen in hoeverre het wenselijk is ook in de buitenwijken winkel- concentraties te bouwen, die in dezelfde behoeften voorzien als de oude centra, maar die boven dien voldoende parkeerruimte bie den. Hoe wel en hoe niet In navolging van de Verenigde Staten, waar men twintig jaar geleden overging tot het stichten van grote winkelcentra aan de randen der steden, zijn ook voor Nederland dergelijke plannen in ontwikkeling of uitvoering. Met name in Den Haag (Ma- riahoeve) en in Amstelveen. Niets was beter dan in de Ver enigde Staten met eigen ogen te gaan kijken hoe het wel en hoe het niet moet. Tal van shopping centers in vele grote steden wer den bezocht, terwijl ook vele be sprekingen met belanghebbenden in Amerika werden gevoerd. Tot een conclusie is de commissie nog niet gekomen. Alle gegevens worden nog grondig bestudeerd en een definitief rapport zal pas aan het einde van dit jaar ver schijnen. Eenvoudig heeft de commissie het daarbij niet, want het zonder meer overnemen van de Ameri kaanse oplossing zal zeker niet mogelijk zijn, gezien de grote verschillen, zowel economisch, so ciaal als cultureel, die hierbij een belangrijke rol spelen. ENE heer J v. Meer hoofd vanj het directo raat voor onderzoek en ontwikkeling van Albert Heijn heeft kortgeleden als lid van een commissie van vertegenwoordigers van de overheid en uit het bedrijfs leven onder leiding van dr. G. M. J. Veldkamp, staats secretaris van economische zaken, een bezoek aan de Verenigde Staten gebracht om zich van de ontwikke ling der shopping centers aldaar op de hoogte te stellen. Zijn bevindingen vindt men hiernevens af gedrukt. Van alle kanten snel met de auto bereikbaar ligt dit shop ping-center, waarin alle soorten winkels zijn gevestigd in de buitenwijken van Detroit (Michi gan). Er is parkeerruimte voor maar liefst 7500 auto's. Recreatie De heer Van Meer ziet het ontstaan van grotere winkeleen heden, zoals bijvoorbeeld de Su- perMarts, als een gevolg van de massaproduktie met de daar aan verbonden massadistributie enerzijds en de wens tot sneller kopen bij de huisvrouw ander zijds, door het ontbreken van per soneel. Waarbij de huisvrouw de keus heeft uit een ruim assorti ment. Hij is ervan overtuigd, dat die functionele gebouwen voor de grote winkels er in de vorm van shopping centers" zullen moeten komen. Mogelijk zal de invoering van de vijfdaagsewerkweek dit pro ces nog versnellen. Naar zijn me ning zal het shopping center niet alleen een koopcentrum worden, maar ook zijn aandeel krijgen in de voorziening van de toene mende behoefte aan recreatiemo gelijkheden. „Het shopping center heeft beslist niet alleen een commer ciële functie, maar ook een re creërende", zegt hij. „Het is een plezier er rond te lopen. In Amerika omvatten ze niet alleen een combinatie van gro te winkels, maar daarnaast zijn er bijvoorbeeld een kinder be waarplaats, een theater, post kantoor, er worden kunstexpo sities gehouden enz." Hij ziet het als een moderne terugkeer van de middeleeuwse markt, als het middelpunt van het leven, waar men het nuttige met het aangename verenigt en nieuwtjes met elkaar uitwisselt. Het wordt de plaats waar het hele gezin naar toe trekt. Gezonde concurrentie De heer Van Meer ziet het shopping center niet als een pri vilege voor enkele grote bedrij ven. Er komt pas leven en het krijgt pas waarde, indien er van een gezonde concurrentie sprake is. Bovendien komt er naar zijn mening hier een nieuwe kans voor de middenstanders, die hun tijd begrijpen. Vooral speciaalza ken kunnen in deze nieuwe win kelcentra een belangrijke rol gaan spelen, waarbij de heer Van Meer denkt aan banketbakker, juwelier, fotohandel, delicatessen- „NatuürHjk zullen we de shop ping centers moeten aanpassen aan de Hollandse omstandighe den", zegt hü- ,JDe omvang zal niet zo mas saal moeten zijn als in de Ver enigde Staten, waar men maar liefst vierduizend van deze gro te centra kent. In Amerika heb ben de architecten de shopping centers meestal ontworpen als plan. In Nederland zal de opzet meer moeten worden aangepast aan de wijk, waarin het cen trum komt." Ook sociaal centrum De gedachten van de heer Van Meer gaan echter nog verder dan alleen maar shopping center met een commerciële en recreërende funktie. Mogelijk kan het ook een sociaal centrum worden, bijvoor beeld door vestiging van een poli kliniek of een speciaal gedeelte, waar verscheidene doktoren hun spreekuren gaan houden. De bereikbaarheid van de shop ping centers en de parkeermoge- lijkheden noemt de heer Van Moer eerste vereisten. Vooral de parkeerruimte moet ruim geno men worden, zodat bij terugkeer naar de auto het openen van het portier voor het inladen van de pakjes goed mogelijk is en niet wordt belemmerd door het feit, dat auto's door gebrek aan ruim te te dicht op elkaar worden ge parkeerd. i Nv f| I> S ,1,1 '/y ,7 h i -v. - TKTatuurlijk denkt u er niet i" altijd aan alle zakken van schorten, stofjassen, overalls, enz. om te draaien, voordat u ze in de wasmachine stopt, om te zien of er nog spelden, spijkers, paper clips en andere voorwerpen in zitten. De meeste wasmachines hebben weliswaar een zeef in de- afvoer, maar die moet na elke wasbeurt worden schoongemaakt. Een grote fabriek van wasauto maten heeft nu een betere oplos sing gevonden (Constructa). Zij heeft in haar nieuwe modellen een soort syphon ingebouwd, die alle zich in de zakken van het wasgoed bevindende scherpe voor werpen opneemt en zodoende de pomp van de wasautomaat voor beschadiging beschermt. Deze sy phon werkt gedurende vele jaren storingvrij. Vanzelfsprekend moet u toch wel alle zakken goed omkeren en na kijken, maar als u iets over het hoofd ziet. kan een vergeten speld geen schade veroorzaken. Ei met-v akant ie-gaan is dat der huisdieren. Velen blij ven thuis omdat zij hun dieren niet in de steek willen en kun nen laten. De vogels moeten verzorgd worden, de vissen moeten hun aparte voer regel- Kopers wens Hoewel we zeker niet in het zelfde tempo als in de Verenig de Staten aan de slag moeten gaan (daar is de ontwikkeling van de shopping centers zo snel verlopen, dat sommige binnenste den leeg liepen) verkeert de heer Van Meer in de vaste over tuiging, dat er veel meer behoef te bij het kopende publiek aan deze centra bestaat dan men wel denkt. Het winkelcentrum Ley- weg in den Haag bijvoor beeld, weliswaar geen echt shop ping center, voorziet beslist al in een grote behoefte. Langzamerhand gaan tal van mensen alleen nog in uiterste noodzaak naar het stadscentrum om te winkelen. De tijd die men voor het berei ken van een winkelcentrum uit trekt is dezelfde gebleven. Als men vroeger tien minuten wilde lopen is men in de eeuw van de motorisering ook bereid om tien minuten te rijden naar een wat verder verwijderd maar be ter bereikbaar shopping center, hetzij met eigen vervoermiddel, hetzij met bus of tram. MEN MEENT algemeen dat de Amerikaanse Burgeroorlog in de vorige eeuw, pas vrijheid be tekende voor de zwarte bewoners van de Verenigde Staten. Dat is niet juist: er waren ook voordien reeds vrije negers en er waren bovendien zeer rijke bij. Twee namen van zeer rijke negers zijn Cyprien Richard die een planta ge in Louisiana bezat welke (toen) een kwart miljoen dollar waard was en Thomas Lafon die een landgoed bezat in New Orleans dat een half miljoen dollar waar de had. |7"unt u zich nog herinneren, dat de ouderwetse strijk ijzers vroeger handvatten hadden, die van voren open waren Dat was toch wel praktisch. Daar de meeste moderne elek trische strijkijzers een gesloten handvat hebben, heeft een bekende speciaalfabriek (Rowenta) verzoek vap vele huisvrouwen een nieuw lichtgewicht strijkijzer ont worpen, voorzien van een hand greep, die van voren open is. Dit handvat is van warmte-isolerende kunststof in twee kleuren en heeft een duimsteun voor rechts- of linkshandig strijken; aan de voor kant hiervan zit een controle lampje. Verkrijgbaar bij alle goede elektrotechnische winkels voor 220 volt (1000 watt) en 110 volt (800 watt). België: De hond kan mee. maar mét een verklaring van de dierenarts dat het dier minstens 30 dagen vóór het vertrek is ingeënt tegen hondsdolheid of een verkla ring, dat minstens zes weken voor het vertrek deze ziekte niet is voorgekomen. Denemarken, Groot-Britan- nië, Ierland, Portugal: De quarantaine-moeilijkheden in deze landen zijn zodanig groot dat men de hond beter thuis kan laten en uitbesteden in pension, asyl of bij kennissen. Duitsland: eist slechts een gezondheidsverklaring. Finland: Alleen met een verklaring van de veterinaire afdeling van het Finse land- bouwministerie kan de hond binnen. Frankrijk: De hond kan mee mét een verklaring, die min stens drie dagen vóór het ver trek is afgegeven en waarin staat dat zich drie maanden in de streek, waar het dier verblijft, geen hondsdolheid heeft voorgedaan of een in- entingsverklaring die afgege ven kan worden van zes maanden tot één maand vóór het vertrek. Honden, jonger dan twee maanden, hebben een gezondheidsverklaring no dig, waarin de ouderdom staat aangegeven. Griekenland: Een gezond heidsattest moet worden over gelegd. Italië: ffIer zijn geen papie ren nodig. De hond moet ech ter een muilkorf dragen en aan de lijn worden gehouden. Luxemburg: Vrij. Noorwegen: Machtiging van het Noorse ministerie van landbouw of keuring aan de grens. Oostenrijk: Invoer op ge zondheidsverklaring. Zwitserland: Wie slechts drie weken blijft, kan de hond vrij invoeren. Bij langer verblijf wende men zich tot de ambassade. Spanje: Gezondheidsverkla ring, inentingsbewijs tegen hondsdolheid (dit laatste moet bevestigd worden door het Spaanse consulaat) Zuid-Slavië: Gezondheids verklaring is vereist en moet vijftien dagen vóór de grens overschrijding afgegeven zijn. Terug naar huis. Bij terug komst uit het buitenland is bij het passeren van de Ne derlandse grens, een verkla ring van een dierenarts ver eist. Hierin moet worden ver klaard, dat het dier tenmin ste één maand en ten hoogste twaalf maanden vóór het ver trek tegen hondsdolheid ts in geënt. En dat met een zenuw- weef selvaccin! Of met een, op eieren gekweekt, vaccin (Flu- rystan) en dat minstens drie weken en hoogstens 24 maan den eerder. De officiële veeartsenijkun- dige dienst van het land, waar de enting heeft plaatsgevon den, moet de verklaring lega liseren. Invoer en doorvoer van honden vergen eenzelfde (niet geringe) documentatie. Wat Italië aangaat: de voor terug komst in Nederland vereiste inentingsverklaring moet vóór een bezoek aan dit land door een Italiaans consulaat worden gelegaliseerd. matig blijven ontvangen hun water dient, op vaste tijd stippen, ververst te worden ter wijl de belletjes lucht, die zij nodig hebben, geen ogenblik hun tintelende dans naar het oppervlak mogen onderbreken. Om van de vele andere huis dieren nog niet eens te spreken. Vandaar dat velen thuis blijven in de vakantietijd of het zo uitkienen dat er altijd iemand thuis is om op de dieren te passen. Zij zijn door drongen van het bewustzijn dat de dieren, geheel afhanke lijk van hun verzorging, niet alleen gelaten mogen en kun nen worden. Of althans zo danig achtergelaten worden, dat ze zo goed mogelijk ver zorgd zijn. Hond en kat zijn ln dit verband heel belangrijke punten op de lijst der huisdierproblemen. Wij heb ben deze kwestie eens besproken met de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren, waar men een aantal aanwijzingen ver strekt heeft die een oplossing kun nen betekenen van het „Vakantie- vraagstuk Huisdieren". DE KAT „Want", zeggen zij, „het dier weet zich best te redden: het vreet muizen en vogeltjes en trouwens: de buren kijken er wel een beetje naar, hoor. Zo'n kat", zeggen ze, „redt zich best". Soms redt de kat zich inderdaad, maar dan ten koste van aardige tuinvogels en door wat snelle dief stallen, waardoor het zich de nood lottige haat van vele buurtgenoten vaak op de hals haalt. Maar dik wijls redt de kat zich niet! Dan verwildert het dier en, als het al eens terugkeert naar de wrede eigenaars (of liever naar hun woning) dan is het verder een schuw, rafelig wezen, een schaduw van de fraaie, glanzende prinses die zij vroeger was. De kat kan men het best thuis laten, in de geborgenheid van het huls, en vragen of een der buren zich wil belasten met de zorg voor het dier. Weliswaar zijn katten slechte logeergasten: «U krijgen vaak helmwee, weigeren het eten en willen zich niet laten verzorgen. Enkele weken ver driet kunnen een dier veel ach terop brengen! DE HOND Met honden is het vaak eenvou diger. Meestal passen zij zich pret tig aan als zij eenmaal vriendschap hebben gesloten met hun gastheer en gastvrouw en als zij de eerste dagen achter de rug hebben, dan kunnen zij het best rooien, zolang de baas met vakantie is. Er zijn natuurlijk uitzonderinr gen: éénkennige honden leveren grote moeilijkheden op. Nerveuze honden die overgevoelig zijn en daardoor vaak vlug bijten, moeten ergens ondergebracht worden waar mensen wonen die begrip hebben voor d& zenuwachtige gast en die niet woedend worden als hij bromt of zelfs wil bijten. Ook kan men zijn trouwe vier voeter, wanneer hij niet al te ner veus is, rustig onderbrengen in een goed bekendstaand dierenasyl of in een dierenpension. Natuurlijk kan men ook trachten een particulie» adres te vinden waar men de hond tegen een ver goeding in pension neemt. Het aan tal dier adressen is echter niet groot De kat is een aan de woning verbonden dier. Misdadig is het de kat in de vakantieweken een voudig buitenshuis te sluiten en het dier aan zijn lot over te laten. Uit de rustige sfeer van de woning wordt het dier teruggestoten in de wreedheid van de natuur, waarin de jacht opnieuw levensvoorwaar de is bij het zoeken naar eten. Hoe handig een kat ook moge zijn, als het dier eenmaal opge groeid is in de gemakkelijke le vensomgeving van een gezin en daar voedsel en verzorging zonder veel moeite ontvangt, dan doet men het dier kwaad door het op nieuw tot een soort verwilderings- staat te laten vervallen. Telkens weer verneemt men van personen van wie men het aller minst zou verwachten dat zij de poes rustig hebben buitengesloten, toen zij met vakantie gingen. De Sophia-Vereeniging in Am sterdam vraagt langs deze weg dan ook aan lezers die bereid zijn één of meer huisdieren te verzorgen, daarvan melding te maken aan het kantoor N.Z. Voorburgwal 153 in Amsterdam (tel. 30167). Dit dus wat Am sterdam aangaat, waar het huis- diervakantieprobleem zich, even als in alle grote steden bijzon der acuut voordoet. In de overige steden wende men zich tot. de Nederl. V ereeniging tot Be scherming van dieren. PENNING Honden willen nog wel eens uit hun vakantieoord ontsnappen; zij zijn dan op zoek naar hun baas en kunnen dan de gastheer veel last veroorzaken. Tegen betaling geeft de Sophia-Vereeniging identifi catiepenningen af en wan neer men aan de Vereeniging het logeeradres van de hond opgeeft, kan men daarmee het dier weer veilig „thuis" brengen. De bedoelde penningen blijven steeds geldig. Verder nog dit: er zijn vele ho tels en pensions die er geen enkel bezwaar tegen hebben een goed- opgevoede hond samen met zvjn baas te huisvesten. Men kan dus vaak de hond meenemen naar zijn vakantieadres. Ook naar het buitenland kan de gezellige viervoeter mee, hoewel hier voor vele landen bepaalde voorschriften zijn. Wie weten wil hoe dat geregeld is, vindt in bij staand lijstje de mogelijkheden. De beste koffie voor uw geld AH-Vacuum-Koffiealtijd een half uur geleden gebrand. De meest verse koffie van alle. Precisie-gemalen, niet te fijn, niet te grof, dus voordelig in het gebruik. En dat voor een prijs, zelfs nog lager dan welk ander kwaliteits merk i-n pakAlbert Heijn brand-verse vacuum-koffie u zult er van genieten. MUD-KRACHTIG zegt het blik als u het open maakt en u ruikt meteen het volle, krachtige aro ma van verse koffie, van koffie die zó uit de branderij komt zegt het blik als u het open maakt en u zet de beste koffie voor uw geld In het vacuumblik blijft de koffie „altijd een half uur geleden gebrand I" ROODMERK vacuumblik 250 gram 45 i zegt het blik als u het open maakt en u hebt precisie- gemalen koffie. Niet te grof, niet te fijn. Daarom is AH-Vacuum-Koffie zo voordelig in het gebruik V0L-AR0MAT1SCH GOUDMERK vacuumblik I 250 gram MILD GEURIG GROENMERK 45 PITTIGE KOFFIE PAARSMERK vacuumblik 250 gram ALBERT HEUN MluTfiEBRISE Al F* tiautï:2ffé»m j

Allerhande | 1961 | | pagina 3