Pindakaas maken lTvoor ,u' Smul mee in de AH- koffie-week Albert Heijn m Als de zon schuil gaat.. vereist vakmanschap Nieuwe recepten „opgediept" Oud-Friese bruidsjapon met obligaties bij elkaar gespaard Laat de zon maar komen.... kampeerders! Groningse krentenkoek Kersenslemp NONNEVODDEN Griesmeelvla N*-vac:::tue Variaties met leverpastei Z0MERT0ETJE 1 Zalmballetjes uit Suriname (feestelijk recept) ALBERT heijn MILD GEURIGE "1, heeft de lekkerste koffie JUNI 1961 ALLERHANDE "\7"ELEN van u zullen de vakantie zeker aan of op het water doorbrengen en als u dat in eigen land doet, dan houdt u stellig rekening met wel eens een koelere dag. Zo'n dag waarop zich de be hoefte doet gevoelen aan een beschuttend jasje over het badpakje of de bikini. Voor u heeft W e e t e x in zijn „Summerti- m e r"-collectie ook dit sei zoen weer een keur van de leukste modellen uitgebracht. Een badstof-damesblou- e, model Paula, even- ens uit de Summertimecol- ctie van Weetex, een jeug- g model dat zowel beschut- ng tegen de koelte als te en overgrote hitte zal bie- en. Het model Stella, een riekwart dames badjas je in iverse uni-kleuren uitge- oerd. De capuchon is wit evoerd en de versiering is an wit, wasecht raffiaband. Dit Franse drie-delige en- mble van A nar Le - o ux Sports is ver- aardigd van taft imprimé an Taco. Meer bedoeld dus oor het zonnebaden, minder oor zwemmen, maar uiter- ate decoratief! Moge uw vakantie een ge- ellige en vrolijke zijn met eel zon en weinig regen! een (Hauknecht luKlkut fufjt 11 At ttA^Xtl TTET GEMAK En zeker piNDAKAAS MAKEN lijkt A op het ogenblik in de AH-produktie-bedryven een werkje, waar men de hand niet voor omdraait. Want dank zy de nieuwste machi nerieën komt er geen men senhand meer aan te pas en gaat alles vol-automatisch. Wie echter een beetje ver stand heeft van automatise ring begrijpt wel, dat die machines slechts een vol maakt produkt voor de dag kunnen toveren als de ge bruikte grondstoffen en de produktie-methoden prima zijn. Bij pindakaas komt het in de eerste paats aan op de inkoop van de beste kwaliteit pinda's, die nóg geen goed produkt zou den opleveren als ze niet goed en vakkundig gebrand zouden worden. Vervolgens moet er ontveld, ontpit en gemalen worden, en ook daarvoor is een uiterst nauwkeurige instelling van de machine nodig om juist die smeuiige substantie te krijgen, die door de liefhebbers van pindakaas zo gewenst wordt. Want als er één produkt puur natuur is, dan is het wel pinda kaas: per slot van rekening be dient de mens. de kamperende huisvrouw zal dat gemak toejui chen. Daarvoor is het blik droge rijst met echte Hongaarse Goulash! Garneer het gerecht met wat ver se paprika's, in dunne reepjes ge sneden en even in wat kokend wa- ter gelegd, vooral niet té lang want de paprika mag best nog even aan de tand weerstand bie- den! Strooi er kort vóór het opdie nen wat fijn gehakte peterselie over. (Dit voor de thuis-eters, de kampeerders zullen het uiteraard zo simpel mogelijk willen houden.) CISKA VERHEUL pot na potdag in dag uit staat ze uit niets anders dan gemalen, gebrande, ontvelde en ontpitte pinda's met een snuifje zout. Dat is alles. Hu de meest vernuftige machines de mensen hand te hulp komen is het pro- TVE streekgerechten staan wel in het middelpunt van de be- langstelling bij onze lezeressen. Elke maand opnieuw is er volop keuze, omdat met groot enthousiasme wordt ingestuurd. Zoekt u uw zending onder de prijswinnaressen terug en behoort u nog niet*tot de gelukkigen? Geen nood, uw zending blijft mee tellen en wordt zorgvuldig bewaard om steeds opnieuw aan de hand van de collectie gewikt en gewogen" te worden. Voor hen, die ons Bakhuys nog niet kennenelke maand wordt één prijs van 10 uitgeloofd voor het aantrekkelijkste gerecht en daarnaast worden nog drie prijzen van elk 5 uitgereikt. Doet u mee? De bedoeling is uit uw herinneringen of uit de kook- en hakgewoonten in uw streek de traditionele gerechten op te halen. Ciska wacht met verlangen uw nieuwe zendingen af. fijnwrijven. Het ei loskloppen en nu alle ingrediënten in de kom goed met de zalm vermengen. Balletjes vormen, door paneel- meel rollen en in de boter bruin bakken. JllEVROUW L. v a n Z o - meren, Hogenban- iv eg 15 8a te Rotter- d a m schrijft ons: ,£ij een heerlijk kopje koffie van Albert Heijn is een snee Groningse krentenkoek niet te ingezonden door versmaden. Het recept en de be- j M. B o u w m a reiding zijn zo eenvoudig, dat ik zelf enige keren per week zo'n koek bak. Om als geschenk voor een jarige vriendin mee te nemen is het ook altijd een groot succes, want zoiets verwacht men niet!" Men heeft er voor nodig: 500 gram bloem, 300 gram brui ne basterdsuiker, 5 theelepels ka neel, 1 theelepel gemberpoeder, 1 theelepel kruidnagelgruis. 1 zak je bakpoeder, 200 gram krenten en 2 dl water. Bereiding: Roer alle benodigdheden goed door elkaar om eerst daarna het water er aan toe te voegen, zodat een deeg wordt verkregen. Een gewoon broodblik invetten en het deeg hierin storten. In een matig warme oven in ongeveer een uur de koek bakken. En daarna? Lek ker smullen, zegt mevr. Van Zo meren! DIT recept heeft, met het oog op de kersentijd, ook actuele waarde: bewaart u het zuinig en past u het op het juiste moment toe. U bereidt uw huisgenoten er een heerlijke, ouderwetse verras sing mee, die u niet veel moeite zal kosten. Dit gerecht danken wij aan Mevrouw J. Jansen, Takstraat8 teütrecht. De bereiding van dit verrukke lijke gerecht, dat u als toetje kunt serveren en buiten het sei zoen ook met kersen uit blik klaargemaakt kan worden, is als volgt: Kook op de gewone wijze met melk en maizena een vla, die u af kunt laten koelen, maar ook lauwwarm kunt serveren. Ontpit de gewassen kersen en roer deze voorzichtig door de vla. Suiker naar smaakt toevoegen. NEEN, Suriname is geen streek maar in onze harten telt het eigenlijk wel een beetje zo mee en daarom zal niemand er iets tegen kunnen hebben, dat voor dit recept ook een prijs wordt uitgereikt. Inzendster is Mevrouw N. Hiemcke-Weidema, Sib- bergrubbe 36 te Valken burg CL.)zij maakt het iedere vrijdag voor haar gezin klaar en dan is het feest! Het is een visgerecht, dat snel klaar en ook heel voordelig is. Men heeft ervoor nodig: 1 blikje pinkzalm, 3 middel grote gekookte aardappelen, 1 ei, peper, wat aroma, selderij, gesnipperd uitje, 4 beschuiten, wat boter. Bereiding: De zalm in een kom doen en de wervels eruit verwijderen. De gekookte aardappelen met een vork fijnmaken en de beschuiten naming van een zeer populair carnavalsgebak uit Zuid-Limburg, dat de moeders er voor haar kroost bakken. Het recept werd Mevrouw Krewin- kel, Molenstraat 183 te Helmond, die ons als volgt schrijft: „Graag lees ik altijd Aller Hande. Nu wilde ik u ook eens een recept sturen, want vóór wat, hoort wat. Ik kom uit Kerk- rade en daar wordt altijd flink carnaval gehouden. Mijn moe der bakte dan de bekende non- nevodden en nu doe ik het zelf ook voor mijn kinderen. Toch komt dit gebak hoofdzakelijk in Kerkrade, Heerlen en omstreken voor. Het is dan de gewoonte de nonnevodden aan een stok te steken en hiermede de straat op te gaan. De kinderen laten el kaar hun „vodden" proeven en het aanbieden van deze trakta tie aan elkaar is er nu juist het genoegen van." Benodigdheden: 500 gram patentbloem, 200 gram margarine of boter, 1 ei, 50 gram gist, 4 eetlepels suiker, 3 dl lauwe melk. Bereiding: De boter een weinig laten smel ten en met alle ingrediënten een vast beslag roeren: het laatst doet men er de gist bij. Ongeveer IVi uur laten rijzen en er dan 2 cm brede repen van snijden, hier mede een strik maken en deze in frituurvet bruin bakken. Poeder suiker erover strooien. Probeer het ook eens, al is het dan geen carnaval! duktieproces vergemakkelijkt, maar het aloude vakmanschap is nog net zo brood-nodig om tot het vereiste resultaat te ko men als vroeger. VROEGER „Vroeger", zeggen ze u bij de installatie die maalt, zout toe voegt, vult en de deksel er op zet. Vroeger werd met de hand gemalen, werd ook met de hand de pot gevuld cn werd met de hand het deksel erop gezet. Dat verklaart wel waarom wij eigenlijk nooit helemaal aan de grote vraag naar onze pin dakaas konden voldoen. Dat is nu anders: wij kunnen produceren zoveel als we wil len. Deze machine draait elke dag en dat betekent zo is het altijd bij AH grotere omzet, lagere prijs en na tuurlijk betere kwaliteit. Niet alleen jetere kwaliteit we gens de grondstoffen die uit muntend zijn, maar ook omdat grotere produktie ten gevolge heeft dat er een steeds geper- fectioneerder produkt tot stand komt." PITTEN ER EIT De pinda's van deze pindakaas zijn een speciale soort. Zij bezit ten namelijk geen pitje meer. Dat kleiné driehoekigé' kerntje, dat op elke pinda zit, smaakt namelijk wat bttter en dat kan de smaak van de kaas lelijk beïnvloeden. Daarom haalt men de pit eruit. Dat gaat met alweer slimme banden die ze een beetje wrij ven. U vraagt: wat gebeurt er met die pitjes? Die worden doorverkocht en elders gema len. Bijvoorbeeld in die prach tige oude molen ,,De Zoeker" die in stand wordt gehouden met opdrachten van een aan tal Zaanse bedrijven. Die mo len namelijk werkt nog zoals hij dat driehonderd jaar en lan ger geleden ook deed. En de vliesjes? Daarmee gebeurt het zelfde. Die worden er ook afge haald na het branden van de pinda's en vervolgens elders ge perst voor de olie erin. De blanke pinda's nu dalen af naar beneden waar een man-in- het-wit ze opvangt in een baal tje en ze laat vermalen in de molen. Zo ontstaat pindakaas. Doodeenvoudg. Zeker, maar toch, alweer, een produkt van klasse omdat hoge kwaliteit der grond stoffen er de basis van is. DEKSELMOLEN Kijk eens naar de dekselmo len! Daar draaien de deksels, er ruw ingeschud met losse hand, bij honderden los rond. Liggen zij verkeerd dan draaien zij net zolang in de carrousel tot zij goed komen te liggen en, zodra zij goed liggen, vallen zij in een gleufje en dan pakt een me chanische hand ten slotte het deksel beet en draait het vliegens vlug op de pasgevulde pot. Nog een paar jongemeisjes zijn nodig om de potten in dozen te verpak ken en zo komt de pindakaas, verser dan vers, van branderij, ontvliezerij, ontpitterij, molen en vulapparaat, in de brandschone pot en alleen zuivere natuur vult de potten. En later de magen. In steeds groter hoeveelheden verlaten ae potten de fabrieken. Want in steeds groter hoeveelhe den worden de potten pindakaas gevraagd. jyjAAKT u eens een heerlijke griesmeelvla. U kookt de melk en raspt daar de schil van een citroen in. Voor alle zekerheid roert u de griesmeel met wat koude melk aan, dan bent u er zeker van dat die nare klonten niet uw deel zullen zijn! Zodra de melk kookt, gaat de aangelengde griesmeel onder voortdurend roeren in de pan en als de vla dik is geworden, neemt u ze van het vuur en klopt er een eidooier door en vervolgens het zeer stijfgeklopte eiwit. Van zelfsprekend heeft u een pakje vanillesuiker gebruikt en u voegt er voorts suiker naar smaak bij. Daar staat dan uw heerlijke gries meelvla. In de schaal belegt u de bodem met een laag aardbeien. Als de tijd gunstig is en de prijs ook, neemt u verse aardbeien die u van suiker naar behoefte heeft voorzien: anders maakt u een blik aardbeien open (daar hoeft dan natuurlijk geen suiker meer bij). Hoe dan ook, u giet de griesmeelvla over de aardbeien en zet de schotel op een koele plaats weg. Ook hier geldt: een kort verblijf in de koelkast is ge oorloofd, al té koud gaat heel veel van de heerlijke geur ver loren! CISKA VERHEUL ji 250 gram Vacuumblik Pak Vol-aromatisch goudmerk 172 162 Mild-geurig groenmerk 14* 135 Mild-krachtig roodmerk 145 135 Pittige koffie paarsmerk 120 110 4-smaken-pak (4x62/, gram) 135 F)IT HEB ik allemaal met AH- obligatiezegels bijeenge- spaard", zei de twintigjarige Elske Wijnja uit Op penhuizen, een vriendelijk dorpje onder de rook van Sneek. Met „dit allemaal" be doelde Elske, sinds donderdag 18 mei mevrouw E. J a a r s- m a-W i j n j a, haar bruidstoi let in oud-Friese stijl. Want zij had haar zinnen gezet op een Friese bruiloft, waarbij zowel de bruid als de bruidegom in oud-Fries costuum voor de anib- tenaar van de burgerlijke stand verschijnen. Folkloristisch gebeuren Een dergelijke huwelijksvoltrek king is een folkloristisch gebeu ren, dat uiteraard veel belangstel ling trekt, omdat in deze snelle en jachtige tijd, de mensen maar al te graag nog een even willen stilstaan bij het verleden. Elske is lid van de Snitser Skots- p 1 o e c h. een dansgroep die fol kloristische dansen demonstreert, want Elske. nu dan mevrouw Jaarsma-Wijnja, vindt haar hob by in de oude dansen en op de repetities heeft zij dan ook nog geen enkele keer verzuimd in de drie jaar dat zij lid is van dit actieve dansgroepje. Ook haar man is lid geweest van de Snit ser Skotsploech, maar toch da teert de kennismaking van E 1 s- ke en Broer (zoals haar man heet) al van veel langer. Zij wa ren als kinderen reeds onafschei delijk. Het aanschaffen van een bruidstoilet in oud-Friese stijl is echter zeer kostbaar. Dat wist Elske ook en daarom was zij vroeg begonnen met spa ren van AH-obligatiezegels en toen zij zes gespaarde obliga ties verzilverde, kon zij een hartewens in vervulling zien gaap. Het was een gelukkige bruid die aan de zijde van Broer Jaarsma de trappen naar de Zomers ontbijt JFEN zomers ontbijt kan be- staan uit een bord van die heerlijke Corn-flakes, waarover u wat suiker heeft gestrooid, vervolgens ijskoude melk heeft gegoten en er tot slot vruchten bij heeft gedaan: verse aardbeien, frambozen en bessen of wat u verder maar mocht invallen. Zomerse lunch Laten daar vooral de komkom mer en de tomaten een rol van betekenis in spelen. Neem bijv. een dikke plak kom kommer (zo'n cm of 5 hoog), hol die een beetje uit en vul met een mengsel van tonijn (Starkist uit blik), een gesnipperd uitje, wat gehakte peterselie, een beetje mayonaise, zout en peper naar smaak. Vul royaal met een kop en bekroon het geheel met een half hardgekookt el. Heerlijk en het succes is verzekerd! Neem fraaie tomaten, ontvel ze door ze even in kokend water te houden, snijd het kapje eraf, haal de inhoud er voorzichtig uit en vul de tomaten met garnalen- mayonaise of iets van dien aard. Garneer met wat gehakte peter selie en laat u dit koele hapje wel smaken. Wat warms Mocht het van de zomer met de warmte tegenvallen, schroom dan niet om uw huisgezin te trakte ren op een kop heerlijke toma tensoep (het merk „Le Soleil" is u natuurlijk welbekend, zo niet probeert u dat dan eens!). Voor de gezelligheid stoffeert u de soep met wat soepballetjes uit blik of potje en u strooit in iedere kop ook alweer een beetje peterselie, even vóór het opdienen. Hordje vitaminen Hier is nog een suggestie voor een zomerse warme maaltijd. Maakt u eens voor ieder van de tafelgenoten van tevoren een „bordje met vitaminen" klaar, met andere woorden een bordje met rauwe groenten als daar zijn: mooie zachte slabla den gewassen en met een doek je afgedroogd) als een bedje waarop u in vakjes zowel radijs jes als geraspte worteltjes de poneert, naast bijv.: komkom mer in kleine blokjes gesneden, wat koude gekookte bietjes in plakjes, wat tomaten van het velletje, de harde kern en het overtollige vocht ontdaan en in stukjes gesneden, een mooie groene paprika waarvan de zaadlijsten en de pitjes zorgvul dig zijn verwijderd, waarna de paprika in zeer dunne reepjes wordt gesneden. Vanzelfsprekend wordt zo'n bordje op smaak gebracht met zout, peper, fijn gehakte ui, nog fijner gehakte peterselie, een wei nig citroensap, wat olie, desnoods wat mayonaise uit een tube in een fraaie karteling over het ge heel gespoten. Wilt u met partjes hard gekookt ei garneren? Doe het gerust, het zal een bijzondere charme aan de bordjes verlenen! Daarna zal een schotel koud vlees met wat gebakken aardap pelen bijzonder goed smaken en u kunt eindigen met een van de toetjes die u elders vindt be schreven CISKA VERHEUL de breidspiip stijlvolle raadzaal in het ge meentehuis van W y mb rit- s er ad e e l beklom. Gekleed in een bruidsjurk met een on dergrond van gebroken ivit, waarop oud-roze bloemmotieven en in de hand een Rietberger bruidsboeket, rond en stijf ge bonden, van lathyrus in verschil lende kleuren, zag zij er aller liefst uit. Over de japon heen droeg zij een witte tipdoek met sen wit geborduurd schortje van battist en op haar hoofd pronk ten de prachtige floddermuts en de sierlijke oorijzertjes. Op zij van de japon was het zijzilver vastgemaakt, bestaande uit naaldenkoker, op zij links de beugeltas afgezet met zilver. Haar voeten waren gestoken in zwarte schoenen met zilveren gespen en voorts droeg zij witte kniekousen. Brand in de pijpen De huwelijksvoltrekking op het gemeentehuis geschiedde door wethouder G. Jouwsma in zijn kwaliteit van Ambtenaar van de Burgerlijke Stand en na bei der jawoord stak de heer F. C. van der Zwaag, leider van de Snitser Skotchploech de versier de breidspiip (bruidspijp) van de bruidegom aan en dit was het sein dat ook de mannelijke leden van de Skotsploech in de raadzaal de brand in hun lange Goudse pijpen staken. Na afloop van de huwelijks plechtigheid, die geheel in het Fries gehouden werd, voerde de Skotsploech de Skotse Trije uit en de Hakketone, een oóde Ter- schellinger dans. Een dichte haag van toeschouwers sloeg dit folklo ristisch schouwspel met belang stelling gade en dit kleurige schouwspel was bovendien een dankbaar object voor vele fotogra fen. in oud-Friese stijl Na dit korte dansfestijn steeg het bruidspaar in de krompanelen sjees en mende de bruidegom het paard door de menigte op weg naar Oppenhuizen, waar d s. C. van Eysinga in de Ned. Herv. Kerk het huwelijk inzegen de. Ook de kerkelijke plechtigheid gebeurde in het Fries. Het jonge paar heeft, na al die drukte, een leuke woning betrokken aan de Lemmerweg nr. 78 in Sneek, waar zij daar midden in het Friese weideland aan alle kanten de ruimte hebben. ,fflu ga ik sparen voor een vakantiereis naar Frankrijk", zei het jonge bruidje nog, „daar hebben Broer en ik al lang naar verlangd." ÜIJ AH vindt u van die ongelofelijk voordelige blikjes leverpastei: slechts 29 ct. Met die leverpastei kunt u veel bereiken. U kunt beginnen met gewoon een toostje of een boterhamme tje met leverpastei zonder meer. U kunt de leverpastei ook ver mengen met wat mayonaise. Daar besmeert u dan de boter hammetjes mee en garneert ze met plakjes augurk. Laat niets u letten om de le verpastei te vermengen met mayonaise en een snippertje to mato-ketchup, om vervolgens de boterhammetjes die op deze ma nier besmeerd zijn, te garneren met plakjes hard gekookte eie ren. Nog een combinatie Denkt u ook eens aan de vol gende combinatie: leverpastei, mayonaise, een beetje fijn ge snipperde ui en heel fijn gehak te peterselie plus wat peper. Dit zijn allemaal verrukkelijke combinaties voor de boterham metjes of broodjes die u mee denkt te nemen, wanneer u van de zomer eens een hele dag dag naar buiten gaat om van de frisse lucht en de zon te ge nieten! CISKA VERHEUL pustard met rabarber is als slot van het avondeten iets heel verrukkelijks op een war me zomerdag. Maak de custard volgens de aanwijzingen op het pak. Wilt u het „extra-extra" maken, dan klopt u door de cus tard een eidooier en vervolgens een stijf geslagen eiwit, zodat de custard heel luchtig wordt. De rabarber kookt u voorzich tig op een laag pitje zodat er nog wat stukjes in blijven en u zorgt vooral voor voldoende suiker. De bijzondere rinsheid van de rabar ber is voor velen niet zó aange naam, maar de suiker verhelpt dit wel. Onder in de schaal doet u dan de rabarber en daar giet u dan de luchtige custard overheen. Laat dit gerecht niet té lang in de koel kast verblijven want té koud mag u dit om gezondheidsredenen ab soluut niet eten. CISKA VERHEUL Waar de koffiezak al niet goed voor is. "Tén van onze trouwe klanten L bracht ons op een goed idee: Als de geurige inhoud van een pak AH-koffie (of thee) op is, dan kan het lege zakje ook nog van nut zijn. Tenminste als men in het bezit is van een moestuintje, zoals de heer J. Lindhout in Den D older. Hij vertelde ons van zijn lumi neuze idee, om van de lege koffie- en theezakjes een vogelverschrik ker te maken door ze aan elkaar te binden en aan een lange stok te bevestigen. Het luide geritsel in de wind houdt elke vogel op een eerbiedige afstand van pas ontkiemde tuin bonen en jonge slaplanten, terwijl deze A.H -vogelverschrikker ook nog goed bestand blijkt te zijn tegen alle mogelijke regenbuien en windvlagen. Meneer Lindhout, hartelijk dank voor de tip!

Allerhande | 1961 | | pagina 3