Kent iedereen de juiste plaats? Wat Wat wél niét ZOMERPRIJZEN 495, Wat moet men kiezen Albert Heijn Hoe ging dat nu vroeger zonder ijsmachine? LEERZAAM GESPREK TWEE STEMMEN OVER TWEE SYSTEMEN 't Is weer „zoete inval" Albert Heijn 39 49 39 39 49 49 25 25 10 HET IJS WERD GEWOON BEWAARD ZELFS IN DE KLEINSTE KEUKEN PAST EEN PRESTCOLD "PACKAWAY" PRESTCOLD "PACKAWAY" neem. een ZANUSSI compressor - koelkast met Tropic System als èn vorm èn kwaliteit èn doelmatigheid voor U bepalend zijn Grote of kleine koelkast N0G, dit: in de „freezer", de j afdeling waarin aanmerke- I lijk lagere temperatuur heerst dan elders in uw kast, soms tot 14 graden, kunt u de artikelen bewaren die in de diepvriescel len in de winkel te koop zijn. Vruchtentoffees Gemengde toffees Ananas-blokjes Frambozen-blokjes IJsbonbons Vruchtenkoekjes AH-Pepermunt 2 grote rollen Knots-lollies 5 voor Grote Jaffastokken 39 49 49 49 29 maakt u het leven goedkoper In gaten of in kelders Albert Heijn winkeljobs zijn leuke jobs Voor verzamelaars JUNI 1961 Advertentie Onderstaande teke ning geeft duidelijk aan waar u de schillende artikelen op de beste wijze in de koelkast kunt plaatsen. "F EN modern levensmiddelenbedrijf als dat van Albert Heijn maakt natuurlijk gebruik van de diensten van koelkastexperts. Niet alleen heeft de chef van de afdeling, die de vleesvoorziening van de winkels in handen heeft, dagelijks te maken met koelkasten en alles wat daarbij behoort, maar ook de chef van de groente-inkoopafdeling dient er alles van te weten hoe zijn waren opgeslagen en bewaard moeten worden en vooral vers en fris' moeten blijven. komen afkoelen desnoods met behulp van een paar ijsblokjes er omheen. Natuurlijk moet men nooit verpakkingsmidde len gebruiken die geur ver spreiden. Er zijn wel eens personen die iets, in krantenpapier gewik keld, in de koelkast bergen. Dat kan niet, dat mag niet! Want krantenpapier riekt of geurt naar drukinkt en hoe gretig menigeen deze ook op snuift als hij de nieuwe krant openvouwt, zodra het eten er naar gaat smaken is het ver keerd. mm. k aas- K. -\ ^BaukriEtht koelkasten re*di vanaf f.47».-. I Sigarettenkoker voor minder roken Zoekt u een middeltje om minder te roken? Nu, een Zwit- i serse horlogefabrikant uit La Chaux-de-Fonds heeft er wat op gevonden. Hij heeft een sigarettenkoker geconstrueerd met een ingebouwd uurwerk, dat kan worden ingesteld op slui tingstijden van tien minuten tol één uur. U kunt dus zelf be palen, hoe lang uw Koker ge sloten moet blijven. EEN gesprek met deze heren is leerzaam ook voor de „sim pele particulier" die thuis met niet meer voorraden te maken krijgt dan die welke een gewoon vaderlands gezin nodig heeft en die daarvoor een moderne, klei ne koelkast ter beschikking heeft. Want dan blijkt dat lang niet al les op dezelfde wijze in de koel kast gezet moet worden en te vens dat er bepaalde dingen zijn die er helemaal niet in mogen. Wij hebben, ten behoeve van de lezers, een aantal adviezen van de AH-deskundigen opgetekend en wij zijn ervan overtuigd dat menige koelkastbezitter er zijn voordeel mee kan doen. De adviezen zijn in algemene zin gesteld, maar zeker is dat banaan n i m m e r in de koelkast mag. Want banaan kan niet te gen koude en al is dan de koel kast niet verschrikkelijk koud, banaan is een kind van de warm te en hij verkleumt er totaal in. GEEN VORST! rWERIGENS allereerst dit: kJ meen toch niet zoals zo dikwijls getjnan wordt dat een koelkast een inrichting is waarin felle vorst heerst. Dat is niet het gevai! Een koelkast koelt slechts. Een koelkast maakt de tempera tuur binnenin mooi koel maar vriezen mag het er niet. Zodra het in uw koelkast gaat vriezen is er iets mis (behalve natuurlijk in de speciale vriesruimte). Dan moet u een deskundige la ten aanrukken. In een koelkast kan men alweer in het algemeen gesproken zijn levensmid delen niet langer dan een week bewaren. Trouwens dan behoort hij inwendig In een model-huishouden ten minste! eigenlijk ook al weer schoongemaakt te wor den. „Wekelijks schoonma ken!", roepen de koelkastex perts en dat zeker als de rflp- laag (op het koeUichaam) een vinger dik is. Wat Is die rijp toch? Dat is het vocht dat, afgegeven door de verschillende gerechten in de koelkast, zich op het koelli- chaam vastzet en een laagje vormt. Wordt dit laagje te dik dan werkt alles niet meer zo flo rissant en dan moet de zaak weer eens ontdooid worden. Er zijn slimme koelkastfabri- kanten die een zogenaamde „rijpmelder" hebben „inge bouwd"; h©t ls doodgewoon een rood dopje dat, wanneer de ryp- laag te dik wordt, onzichtbaar wordt GEEN KRANT! IAUS: de koelkast kóélt alleen- en wat erin gezet wordt is ook beperkt-houdbaar. De koelkast is dus bepaald geen voorraadkelder! Dan dit: zet er geen levens middelen in die een sterke geur verspreiden zonder ze af te zonderen in een van de ge makkelijke plastic dozen, die voor zulke geurverspreiders bestemd zijn. -#■ En dit: warme spijzen moet men ook niet in de koelkast zetten; dis moeten eerst vol- ALLES BEWEEGT V700RTS: er is voortdurend be weging in uw kast. Het is niet iets om van te schrikken, maar de lucht in elke koelkast circuleert. Die draait, zoals dat altijd met I,an ae zulke fijne pijltjes in technische De roomboter dient nog tekeningen wordt aangegeven, in te blijven en niet tot fraaie bochten en rondingen door een harde kluit omgevormd te het interieur en dat is te begrij- kh°„e!?raS,f" pen Want het koellichaam stoot ne' speciale koude lucht af (zeer bij wijze Plants™ uitgespaard. In t alge van spreken) en de warmere I meen ,kal? 8™egd. gorden dat lucht die elders in de kast aan- p'aatsle, °p tweede rang wezie is stiiet on en zo kriiet (dus bv- het tweede schapje on- men de beweging I "f koellichaam), de beste 6 6 I plaats is voor de zuivel. Kar- Dat circuleren van die lucht n e m e 1 k en yoghurt moe- VOORZICHTIG MET BIER dit bij dit artikel opge- drukte schetsje kan men zien waar zo ongeveer de le vensmiddelen het best op hun plaats zijn in de kast. Groenten en dranken liggen onderin, ver van het koel lichaam, het beste. Dat geldt ook voor bier. al mag dat nooit lang in de kast daar het daar te koud wordt en, zoals* bierdrinkers dat soms beeldend zeggen, de tanden dan kromtrekken. Bier moet nl. 10 graden ongeveer zijn. Is het kouder en zo'n kast daalt tot een graad of vier dan is het niet lekker en kwalijk voor maag en darmen. Dranken die het gekoeld het best doen. limonades cn sterke dranken. worden door een koelkast aanmerkelijk smakelijker. VRIESRUIMTE IN sommige koelkasten is een -1 vriesruimte ingebouwd. Daarin is het zo koud dat diepvries artikelen een weekje (en niet lan- Ser) bewaard kunnen blijven, aarin kan men ook pakken of bekertjes ijs of ij s- taarten fijn bewaren; men moet ze er echter wél meteen in leggen! Rauw vlees en lever, long, nier of ander ------ [Soortgelijk vlees moet ten echter moeten bij voorkeur koelte; houdt ze erbuiten. Wie zo koud mogelijk worden gelegd n i e t in het koudste gedeelte persé ,jjn komkommer wil koel- zeiden dat al) maar toch - met langer dan 24 uur rauw be houden, ai is dat dus niet brood- waard blijven Dat geldt dus ook nodig, die wikkelt hem in een voor gehakt. nu bepaalt de plaats waar men zijn levensmiddelen in zijn kast moet opbergen. VLEES en vis dat is één die nen zo koud mogelijk bewaard te worden. Zuivelproduk- ten afgedekt worden; de zure lucht verspreidt zich anders. kastbakje, een plastic zakje of iets in die geest bewaard wor den; afgezien van de geur die kaas verspreidt is het onderhevig aan uitdroging. Kaas als Camembert mag bepaald niet in uw kast bewaard worden; deze geurt werkelijk te krachtig. Dat geldt natuurlijk ook voor andere kaassoorten en voe dingsmiddelen met krachtige geur: ui en aangesneden citroen zijn uit den boze. Het gebeurt vaak dat men on geopende blikjes of in azijn of met zout geconserveerde voedingsmiddelen in zijn kast plaatst. Dat is niet no dig. Zolang het blikje dichtblijft kan er, ook buiten uw kast, niets mee gebeuren. Wanneer het geopend is en men wil de rest van de inhoud nog wat bewaren, ja, dan kunt u uw koelkast la ten aantreden. T^OMKOMMERS gaan eng gla zig en voos worden in de van de kast opgeborgen worden. b.v. wikkelt hem in plasticzakje en voorkomt zo aan tasting en uitdroging vooral. Nog iets: mayonaise en trouwens ook slasaus worden evenmin beter van koelkast-op sluiting; ze kunnen soms lelijk gaan schiften na zo'n behande ling. Houd ze eruit! Inhoud ruim voldoende voor een gezin van 5 per sonen. Slechts 45 cm diep. Onverslijtbare Prestcold „Econometer"compressor. TOEPASSING 1: Vrijstaand op de vloer. Handig bovenblad extra verkrijgbaar. Importrice: VANANDEL N.V. Nw Mathenesseritr. 33, Rotterdam. Tel. 44700 (8 lijnen) TOEPASSING 2: Ingebouwd onder 'aanrectu of in aanrechtka<tie. TOEPASSING 3 Opgehangen aan de TOEPASSING 4: Staand op aanrecht of ander kast|e. Voor du doel worden rubber voetjes bijgeleverd. TOEPASSING 5: Ingebouwd in z.g. opbouw-keukens. RET Instituut tot Voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid van de Vereniging voor Huisvrouwen zegt; Indien men een koelkast wil kopen met een inhoud kleiner dan honderd literis men aangewezen op een absorptie-systeem. Bij groter kasten kan men tussen beide systemen kiezen. Over het algemeen is het aan te bevelden ook voor een vrij klein gezin een niet te kleine kast te nemendaar men meestal naderhand spijt er van heejt, dat de ruimte niet groter is. Advertentie Vervolg van pag. 1). Helaas laat de moderne keu ken over het algemeen geen ruimte vrij voor de plaatsing van meer huishoudelijke appa raten, zoals wasmachine, koel kast, gasfornuis, enz. Een was machine en gasfornuis kunnen we niet aan de muur hangen, maar een koelkast wel. dachten de fabrikanten. Uiteraard kunnen deze koel is over het algemeen niet hTnder- kasten niet al te omvangrijk lijk. de slijtage van de motor bij 1 zijn, maar hiervoor heeft men goede merken is zeer gering, ter- - wijl er altijd vijf jaar garantie wordt verleend. Het compressie-systeem ver dient over het algemeen de voor keur, omdat het stroomverbruik aanzienlijker lager is, omdat de koeling sneller gaat en omdat een diepere graad van koeling kan worden bereikt. Het motorgeluid Eieren onderin (niet te koud dusi. Groenten onderin en dan ongewassen. Vruchten onderin. WAT DOET DIEPVRIES? Zelf kunt u daarin niets be vriezen want daarvoor is de temperatuur te hoog. Diep- j vriestemperaturen gaan tot on der de 40 graden en het diep vriezen vindt bovendien onder speciale omstandigheden plaats. En gaat zèèr snel. Een een maal ontdooid diepvriespak moet men niet opnieuw bevrie- i zen: het verliest dan alle waar- 11 Dagelijks zijn tientallen vakmensen in de AH- eigen suikerbakkerijen in de weer om honderd-en- een frisse en zoete lekkernijen te bereiden. Een enorme produktie, want de vraag is groot en de prijzen zijn laag Voor de kinderen: vanille hazelnoot 200 chocolade gram per zak i div. smaken per zak per stuk per zak Rouletfa's Sinaasappelschijfjes 49 vruchtendrups zak Vanilletoffees zak 200 gram Chocolade toffees zak 200 gram Poppenschuim49 Bananemchuim 49 Borilulevellen 29 Pepermuntballen-39 Engelse drop 49 Buftercream 39 Peerdrups zak 200 gram Rozetjes zak 200 gram Hoeilex2 rollen Drop2 rollen Hazelnoot toffees zak 200 gram Vanille caramels 100 gram Hazelnoot caramels 150 gram4 Goudhopjes 100 gram 49 Pepermunt zak 250 gram 60 Jumbo lollies per stuk 25 Friijfmix zak *200 gram 49 T/OOR ZOVER we dat kunnen bekijken en dat is nogal ver! heeft de mens reeds eeuwenlang met ijs bereide lekkernijen tot zich genomen. Al van zo'n 400 jaar vóór Chris tus zijn er gegevens bekend van smulpapen diemet fijn beleid v]8 of sneeuw mengden en dat glimlachend tot zich namen. Xenophon, die van 430 tot 354 vóór Christus leefde en een geducht Grieks veldheer was en ook historicus, gaat er prat op dat hij sneeuwdranken mengde. Ook Nero wordt genoemd in verband met ijsgerechten en later Marco Polo en zo vervolgens duiken nog vele beroemde namen op. ie. vochtige plek ergens in een belommerd gedeelte en daar werd vroeger het uit vijver of rivier gehakte ijs opgeslagen om des zomers in de keuken en de wijnkelder én bij de bereiding van ijsgerechten! dienst te doen. Wil dat nu zeggen dat de mens heid al die tijd de beschikking had over slimme ijskasten? Nee, dat is niet het geval. Maar wel beschikte men over ijs. Des winters namelijk. Dan vroor het in vele gebieden en er vorm de zich een ijsvloertje op meer en plas en dan stonden de men sen langs de kant en zeiden: „Je zou daar nou iets van voor de warme zomer moeten kunnen bewaren." En op een dag zei iemand zo ging het tenminste in onze ge bieden „Nou dat kunnen we toch eens proberen." Laat de beschikbare ruimte niet toe een grote koelkast aan te schaffen, dan zijn we op een absorptiekast aangewezen, waar van de kosten van het verbruik soms kunnen worden verminderd door hem op gas in plaats van op elektriciteit aan te sluiten", al dus het I.V.H.A. Brits onderzoek De Nederlandse Consumenten bond geeft op grond van de er varingen van de Britse zusteror ganisatie, die op dit gebied een kostbaar onderzoek ondernam (in Nederland werd dit nog niet ge daan) o.m. de volgende sugges ties. „De absorptie-koelkasten zijn in het algemeen goedkoper in aanschaf, maar gebruiken twee- eneenhalf maal zoveel energie als de compressiekasten. Dit ver schil wordt veroorzaakt doordal de absorptiekasten langere tijd nodig hebben om een bepaalde temperatuur te bereiken. Deze kasten werken echter volkomen geruisloos, hoewel ook het geluid van compressiekasten zo laag is, dat het voor de gemiddelde mens, althans in een keuken, niet hin derlijk is." En zo hakte men stukken ijs uit de rivier en sloeg die op iu een koele ondergrondse ruimte, weer de oplossing door bijvoor- ecn kelder van het kasteel of beeld twee kasten naast elkaar een 8P«ciaal gegraven gat er- te hangen met naar weerzijden ffens ln hct bo.s: .En toen bleek scharnierende deuren. duidelijk hoe bijzo,,. oer langzaam ijs smelt Bij tal van koelkasten is vol- Zelfs als het blootgesteld is aan gens de brochures een diepvries- de stralen van de felle zon dan lade ingebouwd. In dit vak kun nen diepvriesartikelen geruime tijd worden bewaard. En daar diepvriesprodukten in de toekomst zeker een belangrijke rol in de huishouding gaan spelen, is een kast met diepvriesruimte zeer aan te bevelen. duurt het nog zeer lang vóór het geheel verdwenen is. Wie oude landgoederen heeft bezocht, zal daar dikwijls de ijs kelder ergens in het park hebben aangetroffen. Het was een diep gegraven keldertje op een koe- Mej. steeg werkt J. J. Ver- (16 jaar) in filiaal Oegstgeest, een mo derne zelfbedie ningszaak, waar op de verschillende afdelingen volop af wisselend werk is. Vraag het maar aan de meisjes die er al werken! Als verkoop ster of als caissière. Kigenlijk h»tcmaal niet verwonderlijk. Want wat is plezieriger, ge zelliger en leerzamer dan het dagelijkse, le. rende contact met mensen? Zo'n baan is geknipt voor jonge, vooruitstrevende meisjes! Loop eens een AH- filiaal binnen en vraag de bedrijfs leider te spreken. HU zal, bereidwillig ais altijd, gaarne de nodige inlichtingen verstrekken. Mej. J. A. Westra (15 jaar) werkt in de afdeling Kaas en Fijne Vleeswsren van de AH-Zelf- bediening, Mars diepstraat ln Den Helder. Dat bewaren van winterijs verklaart hoe het mogelijk was dat, bijvoorbeeld C a- tharina de Medici in het begin van de zestiende eeuw, het ijsgerecht aan het Franse hof introduceerde, maar het daar wel door de eigen Italiaanse koks liet bereiden. Uit de bergen Overigens was het ijs, dat ten grondslag lag aan mooie, feeste lijke zoetigheden aan zuidelijke hoven niet afkomstig uit 'ri vieren of plassen. maar werd aangevoerd van de bergen waar het zich des winters vorm de. Ook sneeuw droeg men aan. Dat deed men al ten tijde van de Romeinen. Deze mengden ho ning. vruchtensap, vruchtenmoes en sneeuw en aten dat met smaak. De sneeuw werd in mandjes uit de bergen aange voerd in een soort estafettedienst van slaven. De mandjes, omwik keld met dierenhuid, bleken ge schikt te zijn om het ijs of de sneeuw ongesmolten te bewaren. Op soortgelijke wijze, zo neemt men aan, kon ook Marco Polo, de fameuze Venetiaanse wereld reiziger der late middeleeuwen (hij leefde van 1254 tot 1324), in China zijn ijsrecept verwerven. Het ijs dat men daar maakte bestond uit melk, honing en uiteraard ijs: óf dit werd meege- mengd óf het diende om de men ging te verstevigen en te koelen. Van Frankrijk kwam het ijsre cept naar Engeland. Karei I huurde er een kostbare Franse kok voor en betaalde een extra premie om het hemelse geheim van zijn mooie porties geheim te doen houden. Ijsmachine In de helft van de vorige eeuw werd de ijsmachine uitgevonden. Het was een apparaat waarmee het mengsel, dat de basis was voor het ijs, door middel van een met de hand aangedreven roerwerkje, in beweging werd ge houden en zo, door de ijsblokken die het omringden, heel lang- I laam tot prachtig gaaf ijs stelde. 1 Later werd dit handwerk uiter aard mechanisch maar de metho de bleef dezelfde als die van heel vroeger: ijsblokken die rondom de „pudding" kwamen le liggen en hun koude meegaven aan het mengsel dat voortdurend geroerd werd. Roerapparaat Dat Amerika zo'n grote naam heeft gekregen in de ijs- bereiding is een gevolg van het feit dat men daar het mechani sche roerapparaat uitvond (de uitvinder was een uitvindster; het was een vrouw!) en het al gauw verbeterde en elektrisch voortdreef. De oorsprong echter ligt be paald in Europa: pas in de dagen van de vrijwording van de Ame rikaanse koloniën zo rond het begin van de vorige eeuw in troduceerde een zekere Dolly Madison, die in het Witte Huis een hoge huishoudelijke functie had, het cream-ice (room ijs) in de Verenigde Staten en noemde het meteen maar ice cream. Zoals het dus nu nog heet. Daar althans. Advertentie LIEBHERR TTET trompetsignaal, dat het sein 4-1 was tot de aanval van de Lichte Brigade bij Balaklava in Rusland tijdens de Krimoorlog, die van 1853 tot 1856 woedde tussen Rusland enerzijds en Turkije, Frankrijk, Engeland en Sardinië anderzijds is, als wij goed zijn ingelicht, nog steeds te horen op een grammofoonplaat die in New York nog in de handel is. Het be wuste signaal werd in Londen, in 1890, op de plaat opgenomen. De zelfde man die het op het slagveld had geblazen blies het ook toen weer. VOORRECHT TN de vroege eeuwen der bekende A geschiedenis was het wettelijk huwelijk geen recht van ieder maar was het een speciaal voorrecht voor de leidende klasse. In het hoogbeschaafde Athene van 300 v. Chr. hadden slechts 9000 personen, van de totale bevolking van 515.00Ö, het recht wettelijk te trouwen.

Allerhande | 1961 | | pagina 2