KIENSPEL LOOPT TEN EINDE Maar nog wachten er prachtig' prijzen in de magazijnen te TOT SLOT NOG EENS ALLE TWAALF KIENSPELLEN HET BAKHUIS 4LS VANOUDS NIEUW 1.25 NIEUW ALBERT HEIJN f 3/ Zij rijden nu in een Opel Rekord! DE LAATSTE WEEK KAN NOG SUCCES BRENGEN Kalfsragoüt met macaroni De twaalfde Opel viel in Haarlem HOOFDPRIJS Gelderse pot maakt u het leven goedkoper! Dacht aan een Wascombi „Wie had dat kunnen denken Tot het laatste toe onzeker N0G een week, dan zijn we uitgekiend. Om precies te zijn, donderdag 27 april worden er in de AH-winkels geen kienkaarten meer uitgereikt. Veertien dagen later, op zaterdag 13 mei, moeten de kienkaarten met goede op lossingen op het kantoor van Bradfute, postbus 629, Haar lem, binnen zijn. Daarna is het definitief afgelopen. Enthousiasme EEN AUTO EN JARIG DOCHTERTJE Lekker is anders No. 7 No. 8 No. 11 No. 12 BEGONNEN MET RIJLESSEN Toch maar mee- gekiend voor Kruudmoes DRENTSE KNIJPERTJES ZAANS BROOD Borduur voorbeeld No. 9 No. 10 Cassis Lemon Squash pj ©3$ 0 4 6 10 12 14 u 20 24 26 32 36 40 42 44 46 52 56 58 60 62 64 66 72 76 80 84 86 92 96 VERKWIKKEND NIEUWS Cassis limonad e en Lemon Squash (c i - troenvruchtenlimo- nadesiroop) zijn twee nieuwe AH-limonades. Niet alleen heerlijk om koel in gro-te glazen te drinken, maar ook om in de keuken te gebruiken. Over puddingen en als saus zijn ze ideaal. CTSKA VERHEUL APRIL 1961 ALLERHANDE ?n week, dan zijn we uitgekiend. Om precies te me zelfs, daf 'n tal gezin- an al die andere interessante prij- nen een ware ..kienrage zen van eigenaar te laten ver- donderdag 27 april worden er m de Ati-winkels heerste. Men kiende iedere wisselen, nlcnart^n inppr nit<rpr#>ik tVeertien dn een later. weemet ^et stapeltje kien- „JLIOERA, ik heb de Opel Re kord van Albert Heijn ge wonnen!" Dit blijde bericht stond voor iedereen te lezen op de winkelruit van de kappers zaak van de familie H e n s s e n, aan de Amsterdamse Wester- markt tegenover de befaamde Westertoren. „Ongelooflijk, zoiets hadden we nooit kunnen denken. Wat reusachtig!" Het waren de eni ge woorden die de Amsterdamse hoofdprijs-winnaar (63) in het AH-Kienspel wist uit te bren gen. toen voor hem een gloed nieuwe, fonkelend-groene Opel Rekord 1961 voor de deur werd gereden en hij en zijn vrouw het contactsleuteltje in ontvangst Een uniek spel heeft twaalf weken achtereen spanning en ontspanning gebracht in honderdduizenden Neder landse gezinnen. Meer dan driehonderdduizend gulden aan prijzen lag begin februari klaar. De magazijnen zijn al aardig uitgedund, maar leeg zijn ze nog niet. Een stroom van kienkaarten vond zijn weg via de AH-winkels naar de Nederlandse gezinnen, nog vele duizenden zullen deze laatste week volgen. Het was een boeiend, gezellig en onderhoudend spel. Het mag echter geen sleur of routine worden. Dan is het met dat boeiende en gezellige gedaan. Dan wordt zo'n spel een obsessie in het gezin. We hebben goed en leuk gekiend. Nog één keer kienen om die laatste topprijzen En dan is het ,.Tot weerziens kienspel". Ge hebt ons heel wat gezellige avondjes bezorgd. We zijn je er dankbaar voor. Maar de zomer komt en dan trekken we er opuit, gewoon te voet, op de fiets, met de brommer of scooter of ....misschien wel in de Opel Rekord 1500 die u aan die gezellige avondjes hebt overgehouden. En onder die duizenden is misschien ook weer die kaart van u. Nog steeds be hoeft u niet te wanhopen. Want er zijn nog was- combinaties, koelkasten, keu- kenmachines, keukenradio's, platenspelers, horloges, thee serviezen, strijkijzers, alsmede Ronson sigarettenaanstekers, Westclox Baby Ben wekkers, Parker ballpoint bureausets en lederen manicure sets. Kijk alle in uw bezit zijn de Kienkaarten dus goed na. De lange lijsten met prijs winnaars in de vorige nummers van Allerhande en in de dag bladen bewijzen, hoe enthousiast „AJIJN vrouw is nu over haar ergste zenuwen heen", be kende de heer M e uien dijk uit Geldrop bij de uitreiking van de Opel die zijn echtgenote had verdiend in het AH-kiespel. „Ze kon het namelijk zelfs tot het laatste toe nauwelijks gelo ven, dat haar trouwe volhouden zo'n prachtig resultaat zou brengen. Maar op 6 april 's mid dags om drie uur was het dan zover dat de langverwachte AH-deputatie met de glimmen de Opel in zicht kwam". Op de foto: De heer Valk feliciteert mevrouw Meulendijk-Van Bakel. Op de achtergrond kijkt de heer D. A. Ter Wee, directielid van Albert Heijn. toe. De krul- lebol is het zoontje van de prijs- winnares. het A.H.-kienspel in alle delen van het land is gespeeld. Zo groot was het enthousias- JUJEVROUW P. A. van den B r ink-C rin s e, Nico- laas B e et slaan in Baarn. had na het invullen van haar kienkaart de indruk, dat ze er iets mee zou verdienen. Dat het een auto zou worden, had zij niet verwacht, eerder dacht zij aan een was-combinatie. Toen zij dan ook het telegram op 31 maart ontving, belde zij direct haar man op, die een admini stratieve functie heeft in Amers foort. Zijn commentaar: „Het is toch geen vroege aprilgrap?" Nee, het was werkelijk geen aprilgrap, want een week later -werd de verdiende Opel feeste lijk afgeleverd. Voor de bedrijfsleider van het AH-filiaal in Baarn was de Opel wel een klap op de vuurpijl. Hij had n.l. in de loop van de maand al twintig klanten geluk mogen wensen met een door hen ver diende kienprijs. Op de foto: Mevrouw Van den Brink-Crinse vol trots voor haar Opel 1961 (zij heeft haar rijbewijs). /AP donderdag 6 april kon de F' pret niet op in de huiskamer van de familie Wouters in de Ekster straat te H e l- m ond. want niet alleen was dochter Tineke op die dag jarig maar ook kreeg mevrouw Wou ters-Zwart onder grote belang stelling van de buurt haar in het AH-Kienspel verdiende Opel Rekord. Het was even stil in de versierde kamer waar de feesttaart natuurlijk niet ont brak toen de langverbeide AH-deputatie aanbelde om de Opel aan te bieden. Op de foto: In de Opel de heer en mevrouw Wouters, met hun jarige dochtertje. IN Engels sprekende landen roept men nogal eens uit: ..Ik zal mijn hemd opeten als het niet waar is." Ook wel wordt de hoed op die wijze be dreigd. Een chemicus in Har vard ging op een dag een wed denschap aan waarbij hij be zwoer zi>n hemd op te zullen eten als hij verloor. Dat was het geval en zijn tegenstander hield hem aan zijn woord. De chemi cus wist er raad mee. Hij loste het hemd op in een chemisch zuur en neutraliseerde dat met een base, waarna hij' het geheel zeefde en de treurige resten op een boterham smeerde Die at hij op. Of het lekker was blijft de vraag. Na deze week is het AH-Kienspel verle den tijd. Hebt u al uw kienkaarten goed met de nummers vergeleken? Bent u er echt helemaal zeker van? Mocht u twij felen, hier zijn ze dan tot slot: alle twaalf kienspe len, zoals die in de dag bladen werden gepubli ceerd. Uitdrukkelijk moe ten we er echter nog eens aan toevoegen, dat men de cijfers van deze twaalf spellen niet tezamen voor één oplossing mag ge bruiken. leder spel staat geheel op zichzelf. En wat de spelregels betreft, die vindt u duidelijk en uitvoerig op de AH-Kien- spelkaarten vermeld. Speel voor de laatste keer het AH-Kienspel. Er zijn nog prachtige prijzen te dienen. Want alles is er nog niet uit! Een belangrijk punt: AH- kienka.irten mat ean goe de oplossing moeten uiter lijk 13 mei in het bezit van Bradfute, Postbus 629, Haarlem zijn. Nadien ko men za niat mear voor een prijs in aanmerking. 4 „QINDS de ontvangst van het gelukstelegram heb ik al twee rijlessen genomen. We zijn van plan van de zomer mét de Opel uit kamperen te gaan. dus geloof maar, dat we een mooie vakantie krijgen", aldus de win naar van een „kien"-Opel, de heer M o ens uit Sluiskil boekhouder bij een Temeuzense scheepswerf. Hiermee werd hij met een paar dagen verschil de eerste van twee winnaars van een Opel in de Zeeuws Vlaamse gemeente Terneuzen, dat dus deze keer zeker niet in de vergeten hoek" van Neder land lag. Vlak nadat hij tegen zijn vrouw gezegd had: „Zou ik er maar niet mee stoppen", kreeg de heer Moens de kienkaart in handen waarmede hij de Opel- I Rekord wist te verdienen. JULLIE moeten die kienkaar- J ten toch ook eens nakijken", had de schoonmoeder van bak ker J. S. de Braai, Noord straat 9 5 in Terneuzen gezegd. Maar bakker De Braai had geen zin om zijn kostbare tijd met kienen te verspillen ('s ochtends om half vier staat hij al voor zijn oven) en ook zijn vrouw heeft het druk. Toch keek zij haar kienkaarten even na, met het gevolg, dat er plotseling ongewone geluiden door het stille bakkershuis klonken, zó enthousiast, dat de heer De Braai zijn werk liet staan. „We hebben waarschijnlijk een Opel", zei zijn stralende vrouw. Inderdaad, het werd een Opel. MEEM voor dit gerecht wat kalfspoulet, dat u vooral niet te klein laat snijden. Een pond van deze stukken van het kalf laat u in een stukje boter ter grootte van een half ei of in een eetlepel reuzel, mooi bruin worden, waarna u er twee eetlepels bloem over strooit. Zo dra de bloem goed met het vlees vermengd is en ook bruin begint te worden voegt u er twee gla zen water bij (onder voortdurend roeren natuurlijk), verder zout en peper naar smaak, een lau rierblaadje, wat tijm, fijn ge hakte peterselie, een stuk of wat hele kleine uitjes (of één ge snipperde grote), een ons cham pignons, goed gewassen en in plakjes gesneden en (in het sei zoen) een paar verse in stukken gesneden tomaten, of zoals in deze tijd, de inhoud van een blikje tomatenpuree. U zorgt dat alles goed door elkaar wordt geroerd, dat de ragout aan de kook komt en daar na laat u ze rustig een hele tijd smoren op een sudderpit. U kookt macaroni van de grove soort in ruim water, kokend en licht ge zouten, in ongeveer een kwartiertje gaar, giet ze af, laat ze onder de koude kraan even „schrikken" en vermengt ze in een diepe schaal met een stukje boter en veel ge raspte kaas, voegt er een beetje saus van de ragout bij, roert nog maals en dient de macaroni kokend heet op in gezelschap van de ragout. Beëindig deze maaltijd met een schaal gemengde vruchten uitblik. U weet dat AH bijzonder goede kwaliteiten voor u heeft, tegen exceptioneel-lage prijzen. CISKA VERHEUL ONZE rubriek van oude streekgerechten is voor vele lezeressen aan leiding om in gezellig-lange brieven uitvoerig uit te weiden over Jeugdherinneringen, waarbij een bepaald gerecht een heel belangrijke rol speelde. Ciska Verheul geniet! Huiselijke gewoonten uit verschillende delen van ons land groeiden ln de loop der eeuwen uit tot traditionele gebeurtenissen of histori sche feiten, die door de grilligheid van het lot of een samenloop van omstandigheden nog heden ten dage steevast met een eetfestijn wor den herdacht. In bonte rij passeren zij de revue en het valt Ciska moeilijk uit die veelheid het geschiktste gerecht voor deze maand uit te zoeken. Behoort u tot een der gelukkigen? U weet het: een eerste prijs wordt beloond met 10.- en daarnaast worden er nog drie prijzen van elk ƒ5.- uitgereikt. Zijn de knijpertjes bestemd voor Nieuwjaar, dan worden zij onmiddellijk na het bakken om de steel van een pollepel gerold. Zij zien er dan uit als oublies en in oogerolde toestand symboliseren zij het nog onbekende nieuwe jaar. Copyright Bradfute associatec Ltd. London England Ook de twaalfde Opel heeft zijn bestemming gevon den en wel bij de heer en mevrouw Westerhout, Aert van der Leeuwstraat 117 huis, in Haarlem. De twaalf fonkelnieuwe Opels- Rekord model 1961 kwamen achtereenvolgens terecht in de volgende plaatsen: Hengelo (O.). Spankeren (Gld.), 's-Gravenhage, Bussum, Sluiskil, Terneuzen, Amsterdam, Geldrop, Helmond, Baarn. Santpoort en Haarlem. MEVROUW A. F1 i e r h u i s, 1V1 te Den Haag schrijft: „Eindelijk kan ik aan het ge recht, dat ik zo heerlijk vind en dat ik in mijn jeugd, zo dik wijls heb gegeten, bekendheid, geven. Wij woonden in Zwolle en het staat bekend als een écht-Overijsselse lekkernij! Wanneer u er voor het eerst kennis mee maakt, doet het wat vreemd aan, dat men zuur zoet en hartig met elkaar com bineert, maar probeert u het maar, want u zult er even ver rukt van zijn als ik!" De bereiding is als volgt: Men kookt gort. die een nacht tevoren in de week is gezet, met zoveel karnemelk gaar tot een dikte als van pap is verkregen. Het grappige en onverwachte is nu, dat men tegelijkertijd een stukje spek laat meesudderen! Daarna voegt men er voorge- weekte grote rozijnen (zonder pit!) aan toe, een kookworstje én, wanneer het zomer is en men over verse kruiden beschikt, thijm, venkel en kruizemunt. Men kan deze kruiden echter ook gedroogd toepassen en men laat ze dan bij het gaarkoken van de gort meteen meesudderen, zoals met het spek. TS er één huishouding in Het 1 Olde Landschap te vinden, waar men de knijpertjes niet kent? Men begint er het jaar mee en men eindigt het ook zo, men bakt het voor 's morgens nij de koffie en voor 's middags 'üj de thee, men bakt het voor feestelijkheden en men bakt het „om altijd iets in huis te heb ben", wanneer zich plotseling vi site meldt. Kortom, Drenthe zonder knij pertjes staat gelijk aan Drenthe zonder hunebedden! Ziehier de conclusie van mevrouw M. Ver met, Parklaan 1 te Mep- pe 1. Hoe ook u, elders in Nederland, diezelfde verrukkelijke koekjes kunt bakken? Hier volgt haar recept: Los 200 gram suiker in zo weinig mogelijk water op (ca. 4 lepels). Voeg hieraan nog 250 gram bloem toe, 1 ei, 75 gram (vloeibaar gemaakte) boter of margarine, snufje zout, snufje kaneel of anijszuad of wat ge raspte citroenschil en meng al les heel goed door elkaar. Is dit deegje wat opgesteven, er dan kleine balletjes van rol len. die in een speciaal knijper tjesijzer in ongeveer vijftien tel len vlug goudgeel worden ge bakken. |\yjEVROUW A. Vogelaar, -LV1 Narcissenstraat 2 te Barneveld zond ons het recept voor dit originele groente gerecht, dat 's zomers met verse siabonen. doch buiten het seizoen ook goed met sperziebonen uit olik klaar gemaakt kan worden. Ook hier weer een wonderlijke combinatie van smaken, zoals bij het kruudmoes, echter nu van zoet met hartig. Voor 4 personen hebt u no dig: 400 gram mager rookspek, 1 kg. dikke siabonen (z.g. krui pers) of 2 literblikken sperzie bonen, 500 gram aan partjes ge sneden verse óf 250 gram ge droogde zoete appelen, een paar lepels huishoudstroop en 125 gram boter of margarine. BEREIDING: Laat het spek onder water zachtjes gaar koken, te zamen met de verse siabonen óf voeg er daarna de bonen uit blik bij. Kook de zoete appelen gaar en voeg ook deze bij het spek en de uonen. Onder- voorzichtig roeren (anders blijven de appelstukjes niet heel), de boter en de stroop toevoegen. Even laten nastoven en het vocht met behulp van een zeef af laten lopen en binden tot een saus, welke als jus gebruikt wordt. Het gerecht opdienen met gexookte aardappelen. Door het gerookte spek zal over het alge meen geer. zout toegevoegd be hoeven te wcüÜen. JK geloof eerlijk gezegd niet, dat het een écht slreekge- recht is. wat wij als kinderen Zaans brood noemden. Maar het is zó heerlijk en zelf pas ik het steeds met zoveel succes in mijn eigen gezin toe, dat ik het de lezeressen van AllerHande niet wil onthouden. Het is im mers ook zo'n prachtige oplos sing om oud brood te verwer ken?!" Dit schrijft ons mevrouw E. H. v. d. H o e v e n, Jacob Rek- straat 4a te Zaandam. En als wij het „eerlijk" mogen zeggen: och, wat doet het er toe, hoe lang zo'n gerecht Zaans orood heet! Over driehonderd jaar bakt men het misschien als nationale specialiteit in het groot, zo gaat dat soms met streekge rechten! Nu bakken wij huismoe ders het nog gezellig intiem in het klein, dat is nu ons voorrecht nog Twee bereidingen zijn mogelijk. Hier volgt de eerste: Een hoeveelheid oud brood (met of zonder korst) met kokend wa ter tot een brij mengen. Een hal ve kokosnoot schillen en raspen en erdoor mengen. Wanneer er geen verse kokosnoten zijn, kan men ook 150 gram kokosmeel ge bruiken. Verder een snufje zout, suiker naar smaak, een geklutst ei, 1 pakje vanillesuiker en een klontje boter of margarine toevoe gen. Een bakvorm invetten en het verkregen beslag hierin storten. In oven of wonderpan mooi bruin oakken. Tweede bereiding: Als eerste, echter nu aanmengen met warme melk inplaats van water en de kokos vervangen door rozijnen zonder pit. Overstrooid met een dikke laag poedersuiker maakt het Zaanse brood een écht feestelijke indruk! NOG EENS DRENTSE POT IN het Maartse Bakhuys verdwenen spoorloos de uien van de Drentse pot: deze staan wel genoemd bij de benodigdheden, doch er werd ver zuimd te vermelden, dat zij tegelijk met het in dobbelsteentjes gesneden spek lichtbruin gebakken moeten wor den. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, dus hebt u het allen wellicht reeds begrepen 1 MEJ. C. Megering, Bern- hardstraat 3 8. Zwolle, stuurde ons een heel aardige ver rassing: een handwerkje dat zij maakte voor een kleuter, waarop ze, ais versiering, de poppetjesmo tieven van AH-anijshagel verpak king kunstig heeft gebruikt. Ze schreef ons hierover zelf: „Zo ziet u waar uw reclame al niet voor kan dienen" Inderdaad, dit is een leuke toe passing van onze reclame, waar wij zelf nooit aan gedacht zouden hebben. LOF VOOR PFFFT AH-vacuum-koffie blijkt bij de koffie-genietsters (en genie ters) steeds weer in de smaak te vallen, getuige de reactie van mej. E. D. A. de Rand. Hoog straat 39 in Vlaardingen: „Hierbij stuur ik u mijn complimenten voor de voortref felijke vacuum-koffie. Ik vind de verbetering zo goed. dat het net lijkt of de koffie zo van de fabriek in de koffiepot komt We zijn er thuis dol op." LIMONADESIROOP per fles 0.6 liter VRUCHTENLIMONADE. 1 SIROOP I (citroen) l 'l per fles 0.75 liter I

Allerhande | 1961 | | pagina 5