Mej. Pauptit leerde veel in Engeland f/o.Z De eerste van de 12 Opeis Rekord voor A. M. de Bruijn te Hengelo - Albert Heijn Gezelliglunchpauze ANTOON VERHOEVEN BOUWDE Z'N EIGEN WOONARK Nettie Jongboom speelt accordeon We nemen een pepermuntje Aéso/Mtr/ÏMT/.C il Haal morgen uw gratis AH^Kienspelkaart in een AH-winkel r t Hier is AH-KIENSPEL ik k li? ik ik ik k ik ik k ik k ik ik ik ik ik ik ik k k ik ik ik ik ik k ik k ik' Do"?"!4H' i KAPUCIJNERS 39 PICCALILLY s, 39 ERWTEN k„.„ 39 APPELMOES 49 BLOEDWORST 39 HARING 3: 95 ROOKWORST 79 Sperziebonen 65 ZWARE REPEN 1/0 ly 's Ochtends op de scooter wakker NA GEDANE ARBEID IS HET GOED.... SPELEN SYMBOLISCH VOEDSEL AH-ERS l\ HUN VRIJE TIJD EWTIFORMILIER Nu reeds 439 prijswinnaars. Hier volgen er enige: Wie kien is, doet mee! BEWAAR j!eenyadwt maakt u het leven goedkoper ALLERHANDE Cj FEBRUARI 1961 Van haar werkkamer uit, die even boven de winkel is gebouwd, heeft ze een prachtig uitzicht over de hele SuperMart. „Dat maakt het werken hier des te pretti ger", zegt ze. „Er is altijd wel wat te zien." Nieuwe functie Binnenkort gaat mej. Pauptit weer verhuizen, ditmaal naar Zaandam, dan wordt ze assisten te van de heer Oranje, de di visieleider van de SuperMarts. „Of ik het naar vind steeds in een andere omgeving te wer ken? Neenik houd van afwis seling. Ik ben echt een zwer verstype." ACHT JAAR geleden kwam mej. Wil Pauptit by Albert Heyn en in die jaren heeft zij heel wat trappen van de maatschap pelijke Albert-Heijn-ladder beklommen. Ze begon als winkelmeisje in een Haags filiaal en deed er tegelijkertijd wat administratie bij. In die dagen was er nog niet zoveel kans om hogerop te komen als nu. Engels gezin Ze trad daarom óók voor de afwisseling als kindermeis je in dienst bij een Engels gezin met twee kinderen. „Een verrukkelijke tijd heb ik er gehad", zegt ze. „En ik heb er veel geleerd. Ik werkte namelijk maar voor halve da gen bij die familie, zodat ik school kon gaan. Na een jaar had ik het diplopia Engels.'' Inmiddels had Wil Pauptit in Nederland ook het avondschool diploma, bet Middenstands- net vakdiploma gehaald. Toen ze na een jaar uit Engeland terug kwam, ging ze toch weer bij Al- bert Heijn werken. Administratie Eerst als tijdelijke hulp bij een zelfbedieningszaak, daarna bij de opleidingsschool in de Amster damse Van Baerlestraat, alwaar ze personeel opleidde. En nu zit ze bij de pas ge opende SuperMart aan de Joh. Huizingalaan in Amsterdam. Ze houdt er de volledige administra tie bij. Niettegenstaande al dat geblok voor examens in de afgelopen ja ren, is Wil Pauptit haar liefde voor de sport trouw gebleven. Er waren altijd nog wel avonden over, waarop ze kon zwemmen, tafel-tennissen, of waterpolo-spe- len. Ze is een sportief meisje, dat van buitenlucht houdt. Wakker Vandaar ook dat zij niet zo lang geleden een scooter kocht, waarop zij 's ochtends de lange afstand naar de in een van de Amsterdamse buitenwijken ge bouwde SuperMart aflegt. „Je bent dan meteen wakker!", zegt W. PAUPTIT houdt van afwisseling J^ETTIE Jongboom (16) heeft haar mooie 80 bas accordeon voor 't grootste deel betaald van haar zelf verdiende geld. Zij geeft thuis bij haar ouders in Amsterdam kostgeld. Meer dan de helft van haar salaris mag zij echter zelf houden en dat legt zij opzij. Nu haar wens: een accordeon, vervuld is gaat zij daarmee door. Er staan nog een brommer en een draagbare radio op 't verlang lijstje. Nettie's lust en leven is accordeon spelen. Jarenlang zeurde ze om zo'n instrument, toen ze 14 jaar werd kreeg ze er een, een kleine 32 bas. Noten lezen had ze op school geleerd. Haar oom, die goed speelt, hielp haar op weg. En sindsdien oefent Nettie iedere avond. Zodra ze haar kleine accordeon had, begon ze te spa ren voor een grote, die ze nu heeft kunnen kopen. Ze heeft al heel wat keertjes op 't toneel gestaan met haar accordeon, alleen en in een band, die jammer ge noeg is opgeheven. Beroeps wil ik niet worden, 't blijft liefheb berij. 't Bevalt me hier op* de fabriek trouwens prima, dus waarom zou ik. Ik werk hier al twee jaar, eerst in de verpakkingsafdeling en nu in de chocoladefabriek in de tikkamer, waar de cho coladerepen uit de koelkast komen, klaar om te worden verpakt." Nettie is lang, blond, slank, heel aantrekkelijk en vol leven en energie. De accordeon neemt niet al haar vrije tijd in beslag. Zij zwemt graag en trekt er vaak op uit met haar tent, alleen of met een van haar vijf broertjes en zusjes. Bovendien maakt zij veel haar kleren zelf. Zij houdt van Joop Doderer, van wijde rokken'met veel petticoats en van rode lippenstift, waarbij haar blonde haar zo voordelig uitkomt, maar dat is dan ook de enige make-up, die zij zich veroorlooft. HOEVELE keren per dag zou er niet een pepermuntje in een begerige mond verdwijnen. Haast elke automo bilist heeft een rolletje in het hand schoenenvakje van zijn auto; kinde ren vragen erom zieken snakken er naar kerkgangers éten niet anders en zelfs honden en een enkele (verwen de) poes bedelen om een pepermuntje. En dan staan wij er niet bij stil, dat de smaak van pepermunt zo oud is als de mensheid. Men gebruikte in vroegere tijden namelijk pepermuntolie, ver werkt in dranken en spijzen. In de oudheid: wonderdoenster Aan het pepermuntplantje, de m e n- tha piperita, heeft men eeuwenlang veel ongewoons toegedicht. De oude Grie ken dachten, dat het een uit jalouzie ge dode vrouw was, die na haar dood in de vorm van een klein, maar geurig plantje verder leefde. De Assyriërs, de Egyptena- ten en sommige Oosterse volkeren offer den dit plantje aan de goden en de bewo ners van onze lage landen geloofden in de Middeleeuwen, dat het wonderen kon doen. Er werd zelfs zout en brood aan geof ferd. Het was niet zo vreemd, dat dat werd gedacht, want een zekere geneeskrachtige werking had het wel. Begin 1700 schreven de dokters en apothekers patiënten die last hadden van neus. keel of darmen pe permuntolie voor, verwerkt in fijngewre ven suiker. Dit waren dus de eerste suikerpeper muntjes en de gestoken pepermunt van onze dagen. Hoe wordt pepermunt gemaakt? Nog steeds bestaat pepermunt voorname lijk uit pepermuntolie en poe dersuiker. De vijzel van de apotheker is vervangen door mengmachines; het spa- teltje, waarmee vorm werd gegeven, maak te plaats voor moderne machines die het pepermuntdeeg walsen en uitsteken. Het drogen geschiedt nu in grote droogkasten met een constante temperatuur. Door ja renlange vakkennis is men nu in staat on danks wispelturigheden van de pepermunt olie, de smaak van pepermunt constant te houden. Honderd jaar machinaal Machinaal vervaardigde pepermunt ken nen wij nu al meer dan honderd jaar in ons land. Pepermunt werd voordien nl. uit Engeland geïmporteerd in de toentertijd bekende blauwe zakken. Na de eerste ma chine in die dagen een wonder volg den er langzaam maar zeker meer. Zo kon de pepermunt door snellere fabricage en dus voor lagere prijzen, zijn zegetocht vervolgen om binnen het bereik van een ieder te komen. De rollentechniek (zoals men die ook in de Albert Heijn produktie- bedrijven toepast), en die van de laatste twintig jaar dateert, heeft hiertoe uiteraard ook bijgedragen. Wij kunnen wel zeggen, dat pepermunt een populaire versnapering in ons land is, die zowel door kleine kinderen als teen agers en door volwassenen van alle leeftij den wordt genuttigd. Een pepermuntje te gen de schrik en tegen buikpijn; tegen een droge keel; tegen een nare smaak; bij sport en spel en gewoon maar zo, omdat het zo lekker is. T T MEENT dat u bepaalde voedingsmidde- len niet lekker vindt vanwege de smaak en om dezelfde reden andere wel erg graag lust. In feite is het zo, aldus de moderne psychologen, dat veel van uw voor- en afkeuren voor zeker voedsel, be paald worden door psychologische overwe gingen, dingen die dus veel dieper zitten dan „lekker of niet-lekker". Zo zijn er om enkele voorbeelden te noemen ,,z e- kerheidsvoe.dingsmid.delen" hiervan eet men veel wanneer men onder bepaalde druk staat. Soms is dit melk (herinneringen aan de allereerste veilige jeugd bij moeder), soms zijn het pappen, vla's. ,,B eloningsvoedsel" bestaat uit „duur" en bijzonder eten. „Ik heb het wél verdiend", hoort men vaak zeggen als iemand zich eens extra bedient van iets bijzonders. Dit „beloningsvoedsel" wordt echter vooral gegeten wanneer men zich gepasseerd voelt, verwaarloosd of wanneer men geen waardering oogst. „Voedzaam voedsel" staat in verband met de gezondheids-angsten; men denkt dat zulk voedsel (lever, biefstuk, rauwe gehakt, spinazie, eieren etc.) nodig is voor de gezondheid, al heeft dokter daar geen woord van gezegd. Natuurlijk zijn er ook nog de „repre- sentatie-voedsel s", zoals kaviaar, slakken, crêpes suzettes, truffels, cham pagnes etc. Deze worden in het openbaar besteld omdat men indruk wil maken (maar in werkelijkheid meent dat men ze héérlijk vindt!). Alleen de psycholoog kan voorts nagaan waarom men een afkeer heeft van bepaald eten. Ieder mens heeft wel zoiets. JY'ET zo „maar ergens" in de lunchpauze het brood opeten, neen, de gezelligheid van de kantine geeft even een heel andere sfeer. Het grote voordeel van vakkennis is, dat men zich dit ook privé ten nutte kan maken- Eén van de AH-medewer- kers uit de bouwafdeling. An toon Verhoeven, heeft hier een dankbaar gebruik van gemaakt, toen hij en zij (Annie F i b b e) aan trouwen dachten. Zij zouden nog vijf jaar moeten wachten, voordat een woning voor hun beschikbaar was. Vijf jaar lijkt een eeuwigheid, als men jong is en veel van elkander houdt. Toen kwam het idee „als we eens een woonark bouwden". Moeder Fibbe vond het maar griezelig: „een woonschip, al tijd op het water en gevaarlijk ook". Maar de jeugd ziet de dingen nu eenmaal anders en Antoon begon zijn eerste ont werpen te maken. Een mooie boot moest het worden, veer tien meter lang en vier en een halve meter breed. ff aar een ivil is De indeling zou een huiska mer worden, een slaapkamer, keuken, douchecel en 2 kleinere slaapkamers, je weet nooit wat bouw van hun toekomstige wo ning. Het werd een prachtig ge heel. Een woonkamer, die groot genoeg is voor een flink gezin, een droomkeuken met een ju weel van een aanrecht, warm en koud stromend water en een gasfornuis maakten het geheel kompleet. De bouw verliep volgens plan. Alleen.... toen de trouwdatum was bepaald, zaten ze nog steeds te wachten op een lig plaats. Gelukkig kwam dit na veel moeilijkheden op het laatst toch in orde. Ze kregen een plaatsje aan de Braakdijk in Zaandam. Maar dicht bij de plaats van bestemming kwam de schrik van hun leven. Toen ze namelijk de brug van Haaldersbroek moesten passeren, bleek deze net een paar centimeter te smal te zijn om er doorheen te Zou nu alles toch nog in duigen vallen? Luide hoera: s Na veel wikken en wegen werd de klap van de brug gedeeltelijk gedemonteerd. De boot werd aan één zijde zwaar belast en eindelijk schoot het geval onder luide hoera's door de brugopening naar de plaats van bestem ming. De „Woelwater", want zo was de ark gedoopt, ligt nu vol trots aan de Braakdijk. er nog komen kan. De kosten- begroting was wel het grootste probleem, maar waar een wil is, is een weg en ook die werd gevonden. Terwijl het betonnen onder stuk in aanbouw was, begon An toon de kozijnen te maken. Toen de onderbouw afgeleverd werd, begon de opbouw. Volgens plan Een jaar lang werkten zij 's avonds en de weekeinden aan de boot in Zaandam, waar ze via een kennis een plaatsje hadden gevonden om ongehin derd te werken. Week in week uit trok Annie na kantoortijd van Haarlem naar Zaandam om behulpzaam te zijn 'bij de I"111"111111Minimumminuiminim Ik zou graag wat meer willen weten over een baan bij Albert Heijn i Ik heb interesse voor werk: in de produktiebedrijven in Zaandam in de winkels |j op het kantoor Wilt u eens met mij contact opnemen ff NAAM I ADRES doorhalen wat niet van toepassing is Opsturen aan Albert Heijn N.V. Zaandam mmMinimumurnnunul Dit is mevrouw A.M. de Bruijn, Ziekenhuisstr36, Henge!o(0) die de eerste van de twaalf Opeis Rekord heeft ver diend met het fantastische GRATIS AH-K1ENSPEL! voor kwaliteit Braun electr. keukenmachine: H. J. Grevdink, Pedlandslr. 43, Veghel; Fr. Wolfs, Xassaulaan 26, Bussum: R. Romvic-1, Meer en Bosl. 4, Heemstede; R. v. d. Brink, Zinzendorfl. 21, Zeist. Philips keukenradio: S. Wijma, Ceintuurbaan 199, A'dam. Philips strijkijzer: M. J. C. Moens, de Grootstr. 24, Goes; J. Biesbrouck, Tiooresir. 32, A'dam; W. Post, Spreeu- wenweg 68, Apddoorn; Th. Steunebrink, Ooststeeg 83, Wageningen; A. Schouten, Remmelinkstr. 26, Doetinchem; G. Geerling, Koersendijk 30, Nijverdal; B. Loinmertink. Kerkhof!. 17, Ede; J. Eden*, Kon. Rcg.laan 136, Roermond; P. Bos huizen, Meinersvt'ijkseweg 10, Arnhem. Arzberg theeservies: J. N. Kaper, Loet 28, Schagen; A. Morée, Badhuisstr. 98, Den Helder; J. v. d. Hooven, 2e Oosterparkstr. 10, A'dam; C. J. Knibbe, Niflarlake PI. 2, Utrecht; Bakker, Tesschenmachcr- str. 53, Deventer; Y. de Graaf, Heeckercnl. 75, Zutphcn; N. Fey, D. Staal weg 31, Ermclo; C. Faas, v. Surcklaan 7, Bergen. Ronson aansteker: I. Popma, Handwerker- zijde 4, Drachten; A. Meerman, Glacisstr. 29, Vlissingen; R. C. Koopman, Burg. Smeekl. 66, Waalwijk; A. J. v. Gendcren, Buys Ballotstr. 31, A'foort; H. Rynsburger, Emmakade 68, Boskoop; C. J. v. d. Steen, Fabriclcsdijk 2, Steenbergen; J. Polderman, Brem weg 70, Venlo; L. Cornelius, Slijkstr. 81, Vlissingen. Westclox Babywekker: U. Borgman, v. De- venterl. 24, Santpoort; A. Konincks, v. Kolslr. 8, Zaandam; W. Takes, Catharincstr. 39, Sneck; J. Haaksman, Schrijnwerkersgr. 71, Den Haag; D. de Leeuw, Wilhclminapl. 25, Vaals; H. v. d. Berg, Gen. Cronjéstr. 170, Haarlem; G. de Boer, Ds. Jac. Borstiusstr. 18, Zaandijk. Parker Ballpoint: T. Selie, Pr. Bernhardstr. 1, Hoorn; E- S. Bartels, Eerelmanstr, 10, Heem stede; H. Wöhler, Da Costastr. 48, Den Haag; I. Ouwchand, Ligustcrstr. 24, Katwijk; W. Pieters, Katoenstr. 6, Gcldrop; J. Harkovits, Jerocnboschl. 8, R'dam; H. v. d. Mey, Zeeg- singcl 78, Arnhem. Manicure-sctA. W. Veerman, Ecndrachtpark 46, Bussum; P. Snel, Stcegstr. 19, Sittard; O. C. v. Es, v. IJsendijkstr. 71, Purmerend; v. Bok hoven, Bremstr. 13, Eindhoven; G. Kamps, Brusselseweg 25, Maastricht; A. Boclmans, v. Pomercnstr. 44, HippolytushoefM. Spee, Hcuvelweg 24, Doom; J. C. de Smidt, Ravelijn I, Sas van Gent; K. Knop, Valkenburgerstr. 10, A'dam; A. Hardeman, Kerklaan 9, Doorn. de AH winkels. Of u klant bent of niet u kunt geheel gratis meedoen aan het AH-Kienspel. U hoeft niets in te leveren of te kopen. Zo speelt u het: 1Vraag een AH-Kienspel- kaart in een AH-winkel. U krijgt de kaart gratis - ook als u niets koopt. 2. Vergelijk de nummers in de hiernaast gedrukte lijst met de nummers op uw AH-Kienspelkaart. 3. Ontdekt u op uw kaart èn in deze lijst eenzelfde nummer, kruis het dan aan op uw kaart. 4. Kunt u op uw kaart 5 nummers op een rij aan kruisen (horizontaal, ver tikaal of diagonaal), en hebt u de kruiswoordpuz zel op de achterzijde goed opgelost, dan hebt u recht op een prijs zoals op uw kaart is aangegeven. 5. Stuur dan uw kaart naarBradfute, Postbus 629, Haarlem, met vermelding van uw naam en adres. tenties zorgvuldig. Vraag ook steeds een nieuwe kaart als u in een AH winkel komt. ZE ZIJN 12 WEKEN GELDIG. Let op de 3e AH-Kienspel-advertentie - vandaag over een week in dit blad. Enkele van de 10.062 KAPITALE PRIJZEN, dieu met het AH-Kienspel kunt verdienen: 12 Opeis Rekord, 50 Siemens koelkas ten, 54 Erres wascombinaties, 75 Braun keukenmachines, 75 Philips keuken radio's, 150 Philips platenspelers, etc., etc., etc. Waarde: ruim f300.000! I 500 gram Grote pot Literblik Literblik VAN GOUDREINETTEN 250 gram IN TOMATENSAUS GELDERSE 250 gram KEUZE UIT 7 SMAKEN i pakjes 2 p.ki„ 19 6 voor 89 Prijzen geldig t/m 22 februari

Allerhande | 1961 | | pagina 4