r MIEKE TELKAMP ZIJ VONDEN ELKAAR BIJ ALBERT HEIJN Feestelijke dansavonden AH-sters op bezoek bij hun lievelingsster Zij werken voor hun kerken Hulp altijd bij de hand Dit maken de AH bedrijven Hun oude AH-vrienden zijn hen niet vergeten! Wilt u er meer van weten? Hul dan de bon in. die u op pagina 4 in dit blad af gedrukt vindt! DE AVONDDAMES Een mooie plaatHeerlijk! Maaroh, die tijd....!" Mevr. Szöllösi spaart voor 't nieuwe huis ...en verlichten seizoendrukte in produktiebedrijf O Er is een grote verscheidenheid van functies bij Albert Heijn! IN AH's ONTSPANNINGSGEBOUW ALLERHANDE FEBRUARI 1961 /K voel me teel wal zenuwachtig", zeiden 11 onna Ruitenbeek en Jetty Leen u' e n s t ij n. toen de auto in snelle vaart in zuidelijke richting reed op ueg naar Mieke Telkamp uier stem van tijd tot tijd in de arbeids vitaminendoor de productiebedrijven klinkt. Zij waren de uitverkorenen, die in de gelegenheid werden gesteld, hun lievelingsster nu eens persoonlijk te ontmoeten. -Nog geen half uur daarna stopte de wagen op het Sint Annapad in i\ieuw Loosdrecht, waar de woning slaat van deze, in Nederland en Duitsland, zo gevierde zangeres. Al acht jaar bereikt haar stem via luidspreker van radio en televisie en in zalen onze oren en haar ster blinkt met onverminderde pracht. NADAT de deur van het aar dige huis was geopend, sprong Temmy, de dwergpoedel, te gen ons op, vriendelijk en verwel komend. Mevr. Zuur. die wij beter ken nen als Mieke, telefoneerde en noodde ons vriendelijk-veront- schuldigend met haar ogen te gaan zitten. Naast elkaar zaten Jetty en Hanna, die in A.H.'s produktiebe- drijven werken, op de bank. die zo Mieke Telkamp met Hanna Ruitenbeek en Jetty Leeuwenstijn. helemaal thuishoorde in het an- A/RIENDELIJK lachend opende zij de deur voor ons, nadat wij de ting-tang-bel door het huis hadden laten klinken; een huis in de Haesackerlaan te Heiloo. Een blijde lach brak echter door toen wij ons voorstel den en zeiden, dat wij AllerHande vertegen woordigden. AIlerHande betekent immers voor haar Albert Heijn en Albert Heijn is voor haar niet alleen een grootwinkelbedrijf met vele filialen doch het is het produktie- bedrijf, waar zij vier jaar lang werkte. MOEDER EN ZOON SANCHES tieke interieur en luisterden naar wat Mieke vertelde. EERSTE CONTRACT „Ik was 18 jaar, toen Gerard van Krevelen mij ontdekte. Hij vroeg of ik in Hilversum eens voor hem wilde zingen. Ik vond het natuurlijk wel leuk en moest het toen zo bekende ,,Auf Wie- derseh'n" zingen. Hij vond het een succes en bood mij een contract aan. Na tuurlijk, of eigenlijk niet na tuurlijk. voelden mijn ouders niet zoveel voor het plan: een degelijke kantoorbaan verwisse len voor een onzekere toekomst als zangeres! Gerard van Krevelen verze kerde mijn ouders echter dat ik een grote toekomst voor mij had en zij gaven mij hun toestem ming. Ik ben blij, dat ik heb doorgezet; anders had ik mis schien nog wel op een kantoor gezeten, verbeeld je!" DUITSE LIEDJES Af en toe stelde een van ons haar een vraag, waarop zij dan antwoordde. Zij zei o.a. dat haar voorkeur uitging naar die mooie Duitse liedjes; iets wat iedereen eigenlijk wel merkt en we moeten zeggen: zij brengt ze het leukst. Ook onze Oosterburen zijn enorm met haar ingenomen. We dronken een door Mieke ingeschonken kopje thee en lie ten ons vertellen, dat zij hele maal „idolaat" was van een plaat, die zij pas aan haar uitgebreide discotheek toevoegde; The Hands of God, gezongen door het jeug dige negerzangeresje Lesly Ugum. ROMANTISCH Vlug liep zij naar de prachtige kast, waarin de grammofoon was verborgen. Zij liet ons de om slag zien van de plaat. Vier jaar geleden woonde me- vrouw Elizabeth Szöllösi-Witt- ner (28) met haar man in Csö- j kakö, 60 km van Boedapest, in I Hongarije. Zoals alle Hongaar- se vrouwen werkte zij overal waar iets te verdienen viel, in een winkel, in de huishouding en op 't land. Een noodzakelijk heid omdat het leven daar prac- tisch niet te betalen was. Tijdens de opstand tegen de Russen in 1956 vluchtte zij met haar man weg uit Hongarije. Hun toevluchtsoord werd Nederland. ..Wij waren anti-communist en dat was bekend. Wij wisten zeker dat mijn man op een dag zou worden doodgeschoten. Vluchten, zodra we de kans kregen, was dus onze enige redding." Zij kwamen in Wormerveer terecht. De heer Szöllösi, ma chinebankwerker, vond een baan op een machinefabriek en me vrouw Szöllösi ging werken in een ziekenhuis. Anderhalf jaar geleden veranderde zij en be dient sindsdien de machines bij Albert Heijn in de suikerwerk afdeling. ..Het werk is hier veel plezie riger en ik verdien veel meer. We hebben nu een huis in Zaan dam. Om kwart over 5 ben ik 's middags thuis. Dan heb ik ruim de tijd om eten te koken en de kamers te stoffen. 's Zaterdags doen we samen op de motor boodschappen en de vrije zaterdagochtend is heerlijk om de was te doen. We hebben 't hier goed en ik ben gelukkig. Kinderen heb ik jammer genoeg niet, maar ik ben nog jong- En zolang er geen kinderen zijn kan ik blijven iverken en wat geld sparen. Er is ons nl. een nieuw huis beloofd en dat willen we zo goed mogelijk inrichten E)E DRUKSTE tijd in A.H.s produktiebedrijven is die rondom St. Nicolaas en de Kerst. TXEZE KERKDAMESkomen uit Zaandam. Zij werken bij AH om hun steentje aan een bejaardentehuis van de Doops gezinde Kerk bij le dragen. Links: mevrouw Kollewijn, rechts: mej. Steemeyer. Ieder die maar kan helpen is dan onontbeerlijk, niet alleen overdag, maar ook in de avond uren. Ja. 's avonds, wie werken er dan bij Albert Heijn? Mogen we ze even voorstellen? Het zijn onder meer de zgn. „kerkdames" uit Koog en andere Zaangemeenten. ..Kerkdames?", vraagt u zich wellicht verwonderd af. Ja, kerkdames, en dat zit zo: Tal van kerken hebben materiële zorgen. Orgels, die nodig eens gerestau reerd moeten worden, een kapot te loper op de trap naar de preekstoel en afgewaaide pannen van het dak van de kerk. Vrouwelijke gemeenteleden, die 's avonds hun vrije tijd pro- duktief komen maken bij Albert Heijn om zo hun kerk te helpen, worden „kerkdames" genoemd. Zo omstreeks het feest van de grijze bisschop uit Spanje en Kerst kan men deze nijvere, we mogen wel zeggen idealistische dames, op diverse afdelingen in onze produktiebedrijven aantref fen, waar ze met vlugge handen de lekkernijen van een kleurig omhulsel voorzien. Druk bezig Op een avond hebben we deze dames eens een bezoek gebracht. Eerst waren we even te gast in de pakafdeling van de bakkerij, waar de heer J. vanDa m (reeds 31 jaar werkzaam bij A.H.) toen de scepter zwaaide. Hier werkten staande of zittend rondom een lange paktafel de dames van de Gereformeerde Kerk in Koog. Zo intens waren ze bezig met Sint-Nicolaaspoppen van spe culaas en rode doosjes met het J7EN GROEPJE ..Kerkdames" van de Gereformeerde Kerk in Koog aan de Zaan op de in- pakafdeling van de bakkerij. Van links naar rechts de dames Dekker, Schreuder. Hogendijk en Wolters. portret van die oude baas. dat ze ons pas opmerkten, toen we me vrouw H. Schreude r—B o n t van de Anemoonstraat (net als de andere dames met de kraakheldere AH-schort aan) op de schouders tikten om wat nader over het nobele werk ingelicht te worden. Al drie jaar Mevrouw Schreuder vertelde ons alles: dat ze het al voor het derde jaar deden, dat ze 57 man pardon: vrouw sterk waren en dat de één voor twee en de ander weer voor drie avonden per week „getekend" had, al naar gelang de vrije tijd van een leder. We hoorden bijvoorbeeld ook dat de dames na de drukke werk periode een bijeenkomst hebben. Met een zekere plechtigheid wordt dan het totaal verdiende bedrag overhandigd met een waarderend speechje uiteraard. Degene, die de zo vurig gewens te florijnen in ontvangst neemt, is in den regel de dominee, die zich 's avonds wel eens vrijmaakt om. net zoals wij dat deden, goed keurend mompelend langs de wit- geschorte, immer bezige rij van kerkdames te lopen. Zangkoortje Omdat ze het zo druk hadden, zijn we maar niet te lang in de bakkerij gebleven. We spraken nog even met Diny Kramer, 21 jaar en de jongste van het gezelschap en zijn toen naar boven gegaan, want er was nog een afdeling de inpak- afdellng van de chocoladeletters waar de dames werkten voor hun kerk. GELUKKIG PAAR Annie Sanche sB akker, want zij was het bij wie wij aan belden, nodigde ons uit binnen te komen. Wij kwamen in een grote ruime hal en vandaar in de kamer. Er hing een stemming die uiter ste tevredenheid uitdrukte. Een schemerlampje boven de bank ver lichtte de hoek waar Annie had zitten lezen. Een klok tikte traag de uren weg, die haar nog scheid den van haar man Dick, die thans nog in het produktiebedrijf van Albert Heijn werkzaam is. Het is een gelukkig paar, wij proefden het uit de verhalen van Annie over haar man en de twee maanden oude baby Renée. Voor ieder naar zijn eigen aard Er wordt bij Albert Heijn in tientallen uiteen lopende functies gewerkt. In dit steeds groeien de bedrijf is er daarom altijd plaats voor mensen die zich tot b.v. een van de volgende taken aangetrokken voelen: Voor dames In de produktiebedrijven als: controleuse aan verpakkingsmachines, inpakster van levensmiddelen, sorteerster enz. In de winkels als: cassière, in de vleeswaren- of vleesafdeling enz. Op hel kanloor als: jonge typiste - in - opleiding (leeftijd b.v. 16 a 17 jaar) Voor heren In de produktiebedrijven als: banketbakker, ovenist, deegmaker, chocolatier, walseur, dragist, officier, drupswerker, drop maker, magazijnbediende, expeditieknecht, mensen voor het onderhoud van kaas en uiter aard vakmensen voor de onderhoudsdienst, als bankwerker, monteur, elektricien. In de winkels: jongelui van 18 tot 20 jaar voor opleiding tot bedrijfsleider. Op het kantoor: jongelui voor opleiding in de administratie. „ZO GAAT DAT!" Annie leerde haar man kennen op de verpakkingsafdeling van AH. Zij glimlachte nog bij de herinnering eraan toen zij het ons vertelde. „Och, hoe gaat dat. We waren allebei op dezelfde afdeling. We zagen elkaar alleen maar in het begin. Later praat je eens, je lacht eens wat met elkaar, gaat een keer uit en daarna nog een kèer. Zo groeit daaruit een ver kering, een verloving en ten slotte een huwelijk. Ik heb er een machtige tijd gehad, hoor, toen ik daar werkte. We waren er met ongeveer 25 meisjes. We trokken echt leuk met elkaar op. Met groepjes stonden we aan de machines, praatten eens met elkaar en luis terden af en toe naar muziek, want de radio stond ook wel eens aan." „GEZELLIG, LEUK!" Na haar huwelijk, ongeveer drie jaar geleden, werkte Annie nog anderhalf jaar door. „Och, het was er gezellig en leuk wer ken en ten slotte kan je altijd wel geld gebruikenvooral als je pas bent getrouwd". Dat haar collega's Annie nog niet waren vergeten blijkt wel uit de belangstelling, die zij af en toe nog eens krijgt van haar oude vriendinnen. Vooral bij de ge boorte van Renée zijn er veel ge weest. Van de Albert Heijn-collega s stapte Annie weer over op haar baby Renée, het jongetje dat ongeveer twee maanden geleden zijn intrede deed in dit jonge gezin. i ENGELTJE Trots liet zij ons haar hoge Engelse kinderwagen zien. een ge schenk van haar ouders. Nu wij toch Renée-'s spullen bewonderden, nam zij ons mee naar boven om de baby zelf te zien. Een klein donkerharig engeltje, in een wieg je, waarin de trotse moeder ook zelf eens lag. Het was vijf uur toen wij, uitgelaten door Annie, de deur uit stapten. In iaandam stap te Dick waar schijnlijk op hetzelfde ogen blik in zijn autootje om de thuisreis le aanvaarden. 1 Het Albert i Heijn gezin j zou over een i goed halfuur weer zijn ver enigd, 1 Fantastisch is die plaat Ohik ben „ergens" toch zo romantisch Zwijmelen bij een plaat; een mooie plaat vind ik heerlijk. Ik heb er alleen zo bit ter weinig tijd voor. Het komt dikwijls voor, dat ik dertig keer moet optreden per maand. Iedere avond Daarop verontschuldigend „Oh, het werk is heerlijk hoormaar dat reizen en trekken AL ACHT JAAR Achter haar vriendelijke gezicht, het mooie blonde haar schuilt een brede levenskijk. Wij maakten het o.a. op uit haar opmerkingen, dat zij geen liedje gaat zingen, waar van vooruit vaststaat, dat het een zg. schlager wordt. Als je een top- nummer hebt gebracht, verlangen de mensen steeds meer van je, wat gevaarlijk kan zijn voor je stem en de kwaliteiten van je liedje. Mieke is reeds acht jaar door heel Neder land en Duitsland bekend. Soms. een paar dagen na ons be zoek, zijn Hanna en Jetty met hun gedachten nog even bij Mieke. De zangeres had nl. 'het hart tegen de meisjes gelucht. Verbeeld je..., ik moet leren paardrijden van Gerard (haar man). Gerard doet het al jaren, maar ik ben als de dood voor paarden. Deze week heb ik mijn eerste les, dus als jullie hoort, dat ik in een ziekenhuis lig, weet je waar van het komt." PAARDRIJDEN Enfin Mieke viel niet van het paard en gaat a s. zomer heer lijk paardrijden op Majorca het eiland, waar zij haar vakantie gaat doorbrengen 7USTER Boom-Wagenaar, die al gedurende drie jaar haar verpleegstersdiensten aan Al- bert Heijn-patiënten schenkt, zegt: „De sfeer is hier prettig. Ik werk hier van 85 en ik ver veel mij geen moment. Niet dat ik aan de lopende band, patiënten behandel. Zo af en toe komt er eens iemand met een snijwondje of een verstuikte voet. En iedere ochtend houdt dok ter Moussault om 10 uur spreek uur. Iedereen die klachten heeft, van welke aard ook, kan zich bij hem vervoegen. Een heel wat plezieriger regeling dan het ge sjouw naar de eigen huisarts, waar vaak uren in de wachtka mer mee gemoeid zijn. Verder hebben we hier de keu ringen, vul ik eindeloze lijsten in en deel ik medicijnen uit." Eigen huishouding Buiten haar werk in de pro duktiebedrijven, heeft zuster Boom nog de zorgen voor haar eigen huishouding. Zij is nu een jaar getrouwd- Haar huis ligt aan de overkant van het gebouwen complex hetgeen zijn voor- maar ook zijn nadelen heeft. VRIJWEL IEDER, die nog geen stramme leden heeft, zal zich bij tijd en wijle het plezier van een gezellig dansje niet ontzeggen. Ook bij Albert Heyn wordt er aan dansen gedaan. Het is de directie zelf, die in het winterseizoen het personeel enkele dansavon den aanbiedt, die er mogen wezen. Dixieland Op deze avonden, die uitmunt ten door gezelligheid en prima stemming, kan iedereen zich wa gen aan tango, foxtrot en Engelse wals. De vrolijke Dixielandklanken werden verzorgd door de bekende N ew Orleans Syncopators. Natuurlijk geeft men af en toe ook wel eens een nummertje swing of rock-'n-roll ten beste. Voor consumpties wordt gratis gezorgd en ook de nodige amusante spelletjes ontbreken die avonden niet tussen het dansen door. Nóg een dansavond De verzorging van beide avon den is in handen van de perso neelsvereniging, die al jarenlang de employés van Albert Heijn de nodige ontspanning biedt. Let eens op de activiteiten die de personeelsvereniging in het winter seizoen voor haar rekening neemt. Wat men de afgelopen maanden voor de leden organiseerde was al heel wat met veel variaties Ook dit jaar zullen er zeker weer enige feestavonden georganiseerd worden. Hoe meer zielen.. En ook deze avonden daar kan ieder vast van overtuigd zijn worden weer net zo gezellig als an ders. Dan is het weer draaien en zwieren geblazen voor allen (en dat zijn heus niet alleen de jon geren), die een gezellig dansje een warm hart toedragen. En wij weten dat er velen zijn. Het „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd", geldt I zeker voor de dansvloer. Puntje van de tong Hier vonden we een werkelijk gemengd gezelschap: dames van de Ned. Hervormde kerk, die pak ten voor hun orgelfonds, vrouwe lijke gemeenteleden van de Doops gezinde Kerk, die „puur" en „melk" in doosjes deden om het bejaardentehuis „Mennistenerf" te helpen en Gereformeerde dames, die hetzelfde deden voor de restauratie van de kerk aan de Stationsstraat. Van deze groep kwam iedereen uit Zaandam. Ook zij werkten met hetzelfde enthousiasme, soms met het puntje van de tong uit de mond, dan weer zingend want zij vinden muziek ivaak muziek uit eigen keel!) bij het werk gezond. Ook deze dames konden we niet te lang storen Het spreekt van zelf: elk halfuurtje minder werk betekent weer minder geld voor het doel. Opofferend Daarom beperkten we ons tot een praatje tussen het pakken door van talrijke letters K met iemand, voor wie we wel bijzonder veel bewondering hebben: zuster C. L. Petersen van verpleeg huis De Rozenboom. Ze heeft het er voor over Verpleegsters, dat is bekend, hebben een druk bestaan. Zuster Petersen kon echter naast haar werk in De Rozenboom nog bij AH werken ook, zij het dan één avond in de week: een prestatie. „Het gebeurt wel eens", zei ze tussen twee letters door, „dat ik na afloop van het werk weer in de nachtdienst moet." Ze voegde eraan toe: „Maar dat geeft niet. want ik heb het er voor over." Ze typeerde met deze enkele woorden eigenlijk het hele wezen van het werk, want alle dames, Hervormd, Gerefor meerd of van andere gezindte, in de bakkerij of bij de choco ladeletters, ze hebben er iets voor over. A. SANCHES Ook dat is een groep dames, die in tijden van drukte in de avond uren bijspringt om stagnatie in het inpakwerk te voorkomen. Het is gezellig werk en de huishoudbeurs wordt er wat ruimer door. Van links naar rechts: de dames Van der Pijl, Mol en Vink, ALBERT HEIJN produceert in zijn produktiebedrijven te Zaan dam 700 man personeel natuurlijk de echte, onvervalste Zaanse koeken. Maar daarnaast wordt er in de koekbakkerij o.a. ontbijtkoek gemaakt, biscuit, speculaas en koekjes, terwijl in de beschuitbakkerij de Zaanse beschuit uit de ovens glijdt. In de chocoladefabriek worden de bekende repen in vele maten en enorme hoeveelheden gemaakt, evenals chocolade in een grote verscheidenheid van bonbons, pastilles, hagelslag en dergelijke. In de suikerwerkfabriek variëren de suikerwerken van een zachte fondant tot een taaie Engelse toffee. Een afdeling waar men in Zaan dam trots op is. wordt gevormd door de volautomatische vermi celli- en macaronifabriek. Deze typische Italiaanse produkten worden bjj Albert Heijn gemaakt onder Italiaanse temperaturen. De koffiebranderij is uitgerust met de meest moderne appara tuur, terwjjl een electronische ,.lees"-machine die bonen uit de koffie haalt, die de toets der (scherpe) kritiek niet kunnen doorstaan. In deze koffiebrande rij worden de melanges geboren, die ten grondslag liggen aan de vier smaken van AH. Kaas, thee. wijn en limonade en nog veel meer kan men in de fabrieken van Albert Heijn „onderhanden" genomen zien worden. Talloze artikelen worden in de fabrieken volautomatisch ver pakt. Deze verpakking is vooral zeer belangrijk geworden sinds het zelfbedieningssysteem opgang heeft gemaakt. Als men weet. dat Albert Heijn reeds ruim 130 van deze ZB's heeft om van de SuperMarts maar niet eens te spreken dan begrijpt men. dat daar heel wat voorbereidend werk voor nodig is. Behalve deze fabrieken en opslag plaatsen herbergt het complex van produktiebedrijven o.a. de bouw-afdeling die een belang rijk aandeel heeft in de uitbouw van het steeds groeiende bedrijf het laboratorium, de bedrjjfs- school met internaat, terwijl het geheel gecompleteerd wordt door het Ontspanningsgebouw, dat een gewaardeerde trekpleister is voor honderden medewerksters en medewerkers van Albert Heijn N.V. te Zaandam.

Allerhande | 1961 | | pagina 2