De heer G. Heijn werd 65 jaar BlITTERSCOTCHREPEN h heeft Lizzy mazelen x Het geheim van de smid in de chocola-bereiding d.^ onderp an Sortering uitgebreid it- .Broeder' in DIRECTEUR VAN R. R. EEN VEELZIJDIG MAN «•i 1.08 Allerhande (grammofoonplaten) W' Guldens goedkoper DAT is een vraag die men in de produktiebedrijven van Albert Heijn zonder veel moeite kan beantwoorden. Het geheim van de lekkere choco lade is .zoiets als het geheim van de smid. Het is, kortom, het geheim van het vakman schap. t is HEIN*9 JANUARI 1961 JVesior van liet AII-liodrijf JJALF november j.l. is de heer G. H e ij n, lid van de Raad van Bestuur en nestor van het AH-bedrijf, 65 jaar geworden. Dit feit is op wens van de jarige onopgemerkt voorbijgegaan, mede omdat hij zich niet uit de zaak te rugtrekt- Maar in het laatst verschenen nummer van het personeelsblad van het krui- deniersbedrijf heeft de heer Heijn zich met een kort woord tot alle medewerkers gericht. „Als je 65 jaar geworden bent, gaan onwillekeurig je gedachten uit naar vroeger, naar het heden en naar de toekomst", zo schreef de heer Heijn. „Dan denk je te rug aan de tijd, dat je je loopbaan als kruidenier be gon. Hoe je van je moeder drie witte jassen kreeg en naar de beste chef, die des tijds in ons bedrijf bekend was, werd gezonden, een kosthuis zocht en je verder in het vak moest bekwamen. Deze tijd is stellig de prettig ste tijd geweest in mijn ge hele carrière. IJOË heel anders ligt de kaart vandaag op het ge bied van opleiding en hoe heel anders ligt de kaart in de toekomst, want veel inten siever zal de opleiding tot bedrijfsleider zijn. W. De heer G. HEIJN met elkaar yEEL l hebben wij met elkaar tijdens mijn loopbaan voor elkaar gebracht op de soliede grondslag die mijn vader gelegd had. Zeker is dit niet mijn persoonlijk werk geweest, doch de kracht die uitgaat van het met el kaar strijden voor de zaak om de beste kwaliteit te ver kopen tegen onze bekende lage prijzen. De steun, die wij altijd van onze medewerkers van jong tot oud hebben on dervonden bij het verlenen van service aan de klant, is het succes van AH. jj7N als ik nu in de toekomst zie dan is mijn taak over gedragen aan een jonge ener gieke directie, die ook dat zelfde doel nastreeft om AH de toonaangevende zaak te laten blijven, waar ieder zich geheel geeft voor het bedrijf." In een begeleidend artikel van de redactie wordt o.m. ge zegd; dat ieder, die de heer Heijn kent, weet, dat hij van zichzelf altjjd méér geëist heeft dan van zijn medewerkers. En dat hij nu, op 65-jarige leeftijd en na een leiderschap van ruim 40 jaar. nog beschikt over een benijdenswaardig grote geest kracht en energie. BENT u in het bezit van een wonderpan? Maak dan eens een ouderwetse „Broeder"'! Vier ons bloem en ongeveer vier en een halve dL lauwe melk, daar bij 30 gr. gist, twee ons krenten, rozijnen en gesnipperde sucade, twee eieren, een snuifje zout en twintig gram reuzel heeft men nodig voor dit voedzame gerecht, dat, gegeven na een gebonden soep, volledig in staat is de appe tijt van een gezonde eter te be vredigen. U lost de gist op in een beetje van de lauwe melk. Van de rest van de melk roert u met de bloem het beslag (natuurlijk zorgvuldig zodat er geen klontjes in komen). Door dit beslag gaat dan het zout, de gewassen krenten en rozijnen en de sukade, de aan gelengde gist. de twee losgeklopte eieren, waarna het op een lauw warme plaats dicht gedekt, ge durende drie kwartier a een uur, dient te rijzen. De reuzel smelt u intussen en u vet er de wonderpan mee in. vervolgens gaat het beslag in de pan en u bakt de broeder aan beide kanten lichtbruin en gaar. U controleert het gaar-zijn met een breinaald, die droog en glad uit het gebak tevoorschijn dient te komen. U geeft de „Broeder" in plakken gesneden met boter en suiker of stroop. CISKA VERHEUL EEN zo krachtig levend bedrijf als Albert Heijn stelt zyn klanten steeds voor verrassingen. Men kan rustig vaststellen, dat het altijd prettige verrassingen zijn. Zo keek menigeen in ons land even op, toen bekend werd dat AH, in een aantal zijner winkels, een plaats zou inruimen voor een rekje, waarop grammofoonplaten aangeboden zouden worden. Inmiddels is dat voornemen der directie uitgevoerd: in een negentigtal winkels kan men de platen reeds kopen. Het merk dezer platen is R. R. Het is een merk dat staat voor een onafhankelijke maat schappij, die, door een speciale werkwijze en een volmaakte technische uitvoering, platen fabriceert van de hoogste kwaliteit zowel artistiek als geluidstechnisch en dat tegen prijzen die ver liggen beneden die, welke gewoonlijk ge vraagd worden. Wij maken dus, dat zegt het woord „Records", grammo foonplaten. Maar ook Recor- I dings Wat dat zijnDat rijn de achtergronden voor zangers, om maar iets te noemen. Al? een solist of zanger, in Engeland bijvoorbeeld, een bepaald num mer wil brengen, dan bestelt hij. bij ons bijvoorbeeld, de be geleiding van zijn lied of stuk. Wij krijgen dus de opdracht tot het vormen van een orkest, al dan niet met koor en wij ook maken dan een goedsluitend arrangement. Directeur van R. R. is de heer Pieter Goemans en de naam van zijn maat schappij R. R. betekent „Records Recor ding s". „Wat bedoelt u daarmee?", vroegen wij. De heer Goemans, een nog jonge man (35) met een scherp sterk-intellectueel gezicht, ant woordt: WAT toch is het grote geheim van goede chocolade repen? Dat is een vraag die men zich dikwijls stelt. Immers men gaat ervan uit dat de grondstoffen die ge bruikt worden goerd zijn. Toch zal de ene ehocolademaker met precies dezelfde grondstoffen lekkerder chocolade maken dan de andere. Waar zit hem dat in? Alweer: men begint met de beste grondstoffen die inge kocht kunnen worden. In een chocoladebedrijf als dat van Albert Heijn geschiedt dat in kopen met bijzondere zorg. Men maakt ook hier gebruik van uit gebreide vakkennis en waren kennis, zoals spreekt en men kent de ganse cacaomarkt van de hele wereld. Men vraagt monsters, men doet proefbe- stellingen en het laboratorium onderzoekt op kwaliteit, op sa menstelling, op zuiverheid, op vetgehalte en op nog vele an dere zaken. Pas als men ge heel zeker is van zijn koop contracteert men. Het allerbeste telt Men gaat bij de chocolade bereiding al evenmin over één nacht ijs. De geweldige hoe veelheden, die verwerkt moe ten worden, vormen op zich zelf reeds een risico. Belang rijker echter is dat de klant al leen het allerbeste voorgezet moet worden. Om dat doel te bereiken wor den de modernste machines ge bruikt, worden de meest inge nieuze apparaturen ingescha keld en... wordt de beste vak man te hulp geroepen. Want gelukkig mogen wij wel zeggen het is nog altijd de mens, de vakman, die het centrum is van alle technische activiteit, hoe ingewikkeld die ook moge lijken. Tempereren De chocolade ondergaat enkele behandelingen en op een winter middag met mist over de Zaan, staat hij gesmolten en wel m enorme ketels te wachten op ver dere verwerking. Want smelten alleen is niet vol doende. „Zomaar" gesmolten cho colade is niet wat de vakman no dig heeft. Hij heeft g e t e m p e- reerde chocolade nodig. Dat betekent dat de chocolade, door een bepaalde manier van afkoelen, en opwarmen, later tot een be paalde vastheid komt die de mooi ste kwaliteit waarborgt. Dit tempereren nu vond vroeger, zoals zovele andere werkzaamheden, met de hand plaats. Men kan het nog zien gebeuren bij Albert Heijn. Daar namelijk moet elke 1000 kilo chocolade, die verwerkt zal gaan worden, eerst nog op kwaliteit beoordeeld wor den. Het is een laatste controle. Van de gesmolten substantie nu gaat een kleine hoeveelheid naar de heer Kop, die met de kalme vaste gebaren van de Lizzy is ziek... Lizzy heeft vlekjes! Is het mazelen of roodvonk? SPREEKUUR THUIS voorkomt onnodige bezorgdheid. SPREEKUUR THUIS geeft U een gezonde kijk op Uw gezondheid. Immers: artsen schrijven in SPREEKUUR THUIS. Bevattelijk, interessant, leerzaam! het blad voor het gehele gezin. U leest erin over kinder ziekten, maar ook over een dieet voor ouden van dagen, over tandbederf bij groot en klein (en wat te doen om het te voorkomen!), kortom over onderwerpen die van belang zijn voor iedereen. EEN GULDEN KORTING OP HET ABONNEMENTSGELD! Iedere maand brengt SPREEKUUR THUIS U 60 pagina's interessante artikelen over medische onder werpen; rijk geïllustreerd! En wanneer U zich nti abonneert, ontvangt U bovendien één gulden korting op het abonnementsgeld! Echt niet langer wachten dus, Mevrouw! Vul nu deze bon in. Maandblad Spreekuur Thuis Postbus 705, Rotterdam Ja. ik accepteer Uw aanbod. Stuur mij ter kennismaking drie opeenvolgende nieuwe nummers voor slechts f 1.50 (één gulden korting). Zonder tegenbericht kan het abonnement daarna worden verlengd a f 2,50 per kwartaal. NAAM: STRAAT: WOONPLAATS: DATUM: (AH) vakman de gesmolten substan tie op een marmeren plaat laat uitlopen en vervolgens dusdanig met een spatel keert en roert dat zich later de gewenste vastheid in de chocolade ontwikkelt. Hij doet dit op het gevoel. Hij neemt ten hoogste voor het fij ner testen, een kleine smaak- proef en proeft daarin ivat hij weten wil. Zijn behandeling ver oorzaakt een soort kristallise ren van bepaalde cacaovetten en deze doen in de pasta een bepaal de werking ontstaan die noodza kelijk is voor de goede reep of letter of wat men verder ook maken wil. Laboratoriumcontrole De heer Kop, die vijftig jaar lang heer en meester is geweest over het bruine, taaie gebied van de gesmolten chocolade, doet de kleine proefhoeveelheid nu in een kleine vorm en deze gaat naar het laboratorium, waar men het resultaat bekijkt. Om, als dit het gewenste is, toestemming te ge ven tot het verwerken van de be wuste partij chocolade. Die dus klaar staat in de machtige oplos ketels. Zoals te begrijpen is, is het on mogelijk geworden deze enorme hoeveelheden (duizenden kilo's per dag aan repen alleen worden gegoten in de AH-chocoladeafde- ling) met de hand te blijven tem pereren. Geen twintig heren Kop zouden erin slagen deze grote kwantiteiten mei de hand te be werken. Machinaal Daarvoor heeft men dan ook de machines. Machinaal doen deze hetzelfde wat de vakman alleen zo rustig doet. Machi naal wordi de vloeibare sub stantie op precies de juiste temperatuur gebracht. Geurend draalt traag de bruine massa in de grote ketel en wijzers duiden nauwkeurig aan hoe de temperatuur ervan is. Het komt hier aan op een enkele graad. Als de gewenste hoeveelheid de juiste temperatuur van substantie bereikt heeft, vloeit zij naar de spuitmachines boven de voynen. En dan ziet men op een eindeloos lange baan de vormen aanglijden om vervolgens volgespoten te worden en daarna, al dreunend en bon kend, voort te glijden langs de verdere fasen van de reis naar de koelruimte, verpakkingsafde lingen en winkels. Met repen gaat het zo, met de letters die Sinterklaas' komst begeleiden en met al de andere chocoladeza ken die men maakt. Een befaamde reep Befaamd is de Battcr- seotohreep. Men weet niet waar de naam vandaan komt, maar de reep smaakt er niet minder goed om. Butterscotch, Per bandje Dit alles wordt hier, in Ne derland, opgenomen zonder dus de solist en als dat klaar is gaat de band naar Engeland of naar elders en kan de zanger erbij,oefenen. Hij doet dat door het geluid van de band, door middel van koptelefoons, op te vangen en er dan bij te zin gen of te spelen. Is hij tevreden over zijn re sultaat, dan wordt het geheel opgenomen op één moeder band, om het maar schema tisch aan te duiden en tot in de puntjes technisch verzorgd. Van die band wordt een soort ,jtamplaat" gemaakt en daarvan worden de grammo foonplaten geperst. Dat is dus de verklaring van die tweede R. in onze merknaam." Economisch Het is duidelijk waarom een dergelijke werkwijze wordt toe gepast. Niet alleen kan de zan ger of solist rustig, desnoods geheel alleen, de opname ma ken na eerst flink geoefend te hebben zo vaak als hij wil, maar ook voorkomt een der gelijke werkwijze het enerve rende en bovendien kostbare tot in den treure toe herhalen van een nummer. Men kan het orkest en het koor op elk gewenst uur bijeen roepen (al lijkt dat eenvoudi ger dan het in werkelijkheid is wegens de engagementen der verschillende musici) en dan. na enig geconcentreerd repeteren, een perfecte bege leiding tot stand brengen. Wat ons land betreft nog dit: niet alleen zijn onze musici zeer bekwaam en derhalve zeer gewild als begeleiders, ook hun prijs is aantrekkelijk. „Wat nu de platen aan gaat, die in de winkels van AH verkocht worden, zou ik graag het volgende willen heerlijkHandig 1 Het laatste nieuwe Heinz-artikel HELDERE KIPPESOEP FANTASTISCH QO -i Tijdelijke introductieprijs ut.-.. (normale prijs 1.08) SAUS-SOEPEN Tomaat- 92 et Kip Ossestaart Champignon ,'t Is SAUS 't Is SOEP ERWTENSOEP Tijdelijk van 1.08 voor W»Ö Cl Familieblik (7 'olie borden) 1.65 SMULMENU'S Spaghetti met kaas in tomatensaus 79 ct Macaroni in kaassaus 89 ct Macaroni met ham in kaassaus1.10 Witte bonen in tomatensaus 79 ct Hors d'oeuvresla69 ct Hors d'oeuvresla (groot blik) 1.15 BABYVOEDING (13 smaken) blauw schild42 ct rood schild 52 ct KLEUTERVOEDING (4 smaken) blauw schild42 ct rood schild 52 ct Andere artikelen: Sandwich Spread Tomato ketchup Worcester sauce H. J. HEINZ N.V. - ELST (Gld.) zeggen. Zoals u weet zijn de prijzen guldens lager dan ge bruikelijk is. Daar is een goede reden voor. Albert Heijn is een bedrijf dat het lage niveau van zijn prijzen kan handhaven en doorvoe ren door de enorme omzet. De zekerheid van de grote omzet heeft het ons mogelijk gemaakt de prijs voor ons kwaliteitsartikel, in dit ge val de zwarte schijven, zeer laag te stellen. Twee kanten hits Verder brengen wij alleen veel gevraagde muziek. Aan beide kanten van de plaat. Dit is een eerste voorwaar de omdat dat het risico vermindert. Wij komen dus niet met probeersels maar alleen met succesnummers. Ik kan u verklaren dat. ik de grootste hits onmiddellijk ter beschikking heb. Ik zorg dat ik altijd volledig op de hoogte ben van wat in het buitenland een tophit wordt of wat de hit- GRAMMOFOONPLATEN BIJ AH DEGELMATIG zullen er in de AH-discotheek nieuwe platen bij komen. Op het ogenblik is de sortering van R. R.-platen als volgt: een orkèst en koor onder leiding van Enrico Neckheim begeleiden de Nederlandse zanger Louis D u s e, een der rijzende sterren van het amuse mentsfirmament in de Ne derlandse liedjes „Marigot", „Aan de .Amsterdamse grachten"; „Marjolein" cn „Die zomerdag". Verder komt een klassieke EP. uit, het Berlijnse symfonie orkest speelt aan de ene zijde van de plaat een zestal delen uit de Notenkrakersuite van Tsjai- kofski en aan de andere zijde een zijner beroemde walsen. Voor jongeren Het ligt in de bedoeling deze eerste collectie voortdurend uit te breiden. Afgezien van muziek van eigen bodem die steeds opgenomen zal worden, wil men aan de wensen der jongeren tegemoet komen door het in de handel brengen van Amerikaan se en andere top-hits. Zo zal men binnenkort plaatjes aanbieden (drie zo genaamde .jingles" d.w.z. platen waarop aan elke kant slechts één nummer voor komt), die van de beste zan gers o.a. de volgende hits zullen bevatten: ,X> et's T hink about Li- vin g"; „I t's Now or Neve r"; „Save the Last Dance for M e"; „D r eamin g"; „W a l k, D on't Run l" en „Kom- motio n". Voorts zal een E.P. ver schijnen (hierop worden aan elke zijde twee nummers ge speeld) waarop voorkomen: Please Help Me, I'm F allin g", „Nine Times Out of Ten" en o.a. „Never on S unda y". Hits aan ttvee kanten Een bijzonderheid bij dit al les is dat de R. R.-platen die Albert Heijn in de handel brengt op elke zijde uitslui tend hits ten gehore brengen. Dit is, zoals de grammofoon plaatliefhebber weet, een ex ceptie. Meestal is het immers zo dat een plaatje aan de ene zij de een hit brengt en aan de andere kant een betrekkelijk ongevraagd nummer. De werk wijze van de grammofoonplaten maatschappij die de platen aan de AH-winkels levert, is zoda nig dat hiervan geen sprake is: als het Hits betreft dan staan op elke kant van het zwarte schijfje een of meer hits. van-morgen zal zijn en die breng ik hier uit. Binnenkort zal dat ook merkbaar worden in de AH-winkels. Dan nog iets: een grammo foonmaatschappij, die niet het geluk heeft dat ik heb en dus niet beschikt over een vast aantal verkooppunten in mijn ge- val dus de AH-winkels moet er een verkooporganisatie op dat Is bekend, is een chocolade reep die geheel „doorschoten" is als het ware met knapperige stukjes butterscotch. De chocola de, waarin deze stukjes verwerkt zijn, heeft een zachte koffje- smaak die de smaak van de har de brokjes prachtig aanvult en opvangt. Moeilijk te maken Butterscotch is een moeilijk te fabriceren reep. Want men moet eerst, met uitermate gevoelige grondstoffen (roomboter. room, bruine suiker, witte suiker o.a.) de butterscotchmassa vervaardigen. Die moet dan gekoeld worden tot zij gebroken kan worden en ver- gruizeld tot de kleine harde kor reltjes die de reep zijn eigen fijne smaak geven. Dit vergruizelen nu vergt veel tyd. Aanvankelijk brak men de ge stolde plak butterscotch en zeefde daaruit wat men gebruiken kon om daarna de rest opnieuw te smelten. Het was een tijdrovend karwei. Zó tijdrovend dat slimme lieden bij AH eens gingen naden ken en toen een oplossing von den, die zo eenvoudig is als het ei van Columbus maar tegelijker tijd ook zo ingenieus als een ruimteraket. Voordelige priji Het zou te ver voeren hier de ze breekmethode uiteen te zetten. Maar zeker is dat rrien hierme de enorme hoeveelheden kan verwerken in zeer korte tijd en met weinig werkkrachten en zo, alweer, de prijs van de Butterscotchrepen, bij- zonder gunstig kan be- invloeden. Later worden deze butterscotchstukjes door de choco ladepasta gemengd en als bij ge wone repen in de vormen gespo ten. Enkele dagen later al kan de liefhebber ze kopen in de winkeL PIETER GOEMANS (links) op volle toeren na houden; die heeft vertegen woordigers nodig; die moet duur adverteren: die moet een ingewikkelde administratie bij houden en die blijft zitten met risicoplaten. Dat alles is voor de R. R.- platen niet nodig; één afdeling van AK koopt ze in en voor de verspreiding zorgt het bedrijf met behulp van de gewone middelen." Hoogste kwaliteit De platen, die verkrijgbaar zijn in de AH-winkels, zijn van de hoogse kwaliteit. De matrij zen ervoor worden gemaakt in een der allerbeste fabrieken in Europa. Nauw samenwerkend met een grote buitenlandse maat schappij kan R. R. de be schikking krijgen over alles wat het buitenland te bieden heeft. De heer Goemans is een veel zijdig man. Hij blijkt niet alleen componist te zijn („Aan de Am sterdamse grachten", „Niet voor mij", ..Die zomerdag" en ande re bekende melodietjes en lied jes) maar ook tekstdichter 'na tuurlijk ook van de eigen lied jes) en verder tekstschrijver voor o.a. de televisie. Voorts heeft hij reeds menig maal de liefhebber-puzzelaar doen tandenknarsen door zijn „Kruis- of Munt"-puzzel in een grote krant; hij is een kundig samen steller van allerhande soorten puzzels, de moeilijke crypto grammen niet uitgesloten en hij drijft, te zamen met pianist Schallies als compagnon een muziekuitgeverij. Hij is, dat is wel duidelijk, een nijver man en zijn grammo- foonplatenonderneming via AH- winkels is daar een duidelijk be wijs van. Verder is de kwaliteit van zijn composities evenals die van zijn puzzels een waarborg voor de ernst en deskundigheid, waarmee hij alles aanpakt. Kleurige hoezen Dat komt ook tot uiting In de kleurige en luxueuze hoezen die hij om zijn R. R.-platen heeft doen maken. Elke hoes. ontwor pen door Ad Jaspers, is in drie of vier kleuren uitgevoerd, prettig glad-glanzend. WatdeE.P.'s aangaat: die worden binnenkort verpakt in enveloppehoezen; ze kunnen dus, heel sjiek, openklap pen, Alleen daardoor reedis vallen zijn platen op. Een veelzijdig man, de heer Pieter Goemans.

Allerhande | 1961 | | pagina 5