Winkelbediende werd directeur van Albert Heij n voor zachte prijsjes ZUURKOOL 14 ZÜURKOOLSPEK 75 ROOKWORST 79 KAPUCIJNERS 39 29 Albert Heijn Mode in de voeding SPLIT- qq ERWTEN 33 Tussen erwten en suiker opgegroeid LENTE-OMELET Heerlijke hapjes en gewichten AH Fijne Vleeswaren Geef grutjes EENVOUDIGER KOKEN V VET SPEK gerookt AUGURKEN BAMI oi 11 Voor een lekkere boterham cn zo lekker - voordelig Boterhamworst 200 gram Gelderse Ham iso gram Fijne snijworst 100 gram Casseler-rib Steeds meer voorstanders van ROOKWORST ±250 gram zwaar 79 Casseler-rib100 gram 72 Frankforter Knakworst blik 6 stuks 98 BLIKKEN PLATS DU JOUR BLOEDWORST maakt u het leven goedkoper! dl NIEUWE BANDEN U Cl ALLERHANDE JANUARI 1961 AMERIKAANSE CARRIÈRE VAN J. LEGERSTEE TQE verkoopdirecteur van Albert Heijn N.V., de heer J. Leger stee (47), was half december een kwart eeuw aan het bedrijf verbonden. De jubilaris zou het liefst toespraken en hulde betoon ontlopen zijn. Die kans kreeg hij niet, maar wèl heeft hij bereikt dat de viering een besloten karakter droeg. Naar buiten is er haast niets van gebleken. Men zegt wel eens dat de tijd voorbij is dat kleine jochies, die kranten verkopen, het tot miljonair brengen. Bovendien speelde men dat nooit klaar in Europa, daarvoor moest men altijd in de Verenigde Staten zijn. Maar de heer Legerstee is het levende bewijs dat een Amerikaanse carrière ook tegenwoordig èn in het oude Europa nog mogelijk is. HE directeur van nu, die aan het hoofd staat van 3000 medewerkers in de afdeling ver koop, stapte op 16 december 1935 het concern binnen als w i n- kelbe diende in het filiaal te Bussum voor een salaris van f 16,34 per week. Hij is dus van onderaf begonnen, zonder re laties, alleen op eigen kracht. Geen gemakkelijke jeugd De geheimen van het kruide niersvak waren de jonge Legerstee wel met de paplepel ingegeven. Reeds als klein jochie van negen jaar stond hij in een miniatuur jasje van blauwgrijze stof achter de toonbank in vaders winkel. Dat was in Rotterdam-West. Hij haalde ook klantenboekjes op en reed fluitend op een bestelfiets door de stad. Iets van de sfeer van Pietje Bell hing om dit kruideniers zoontje, dat allerlei namen had: Jopie, Jos, John, Jets. De jeugdjaren zijn niet altijd makkelijk geweest. Op veertien jarige leeftijd moest de studie worden afgebroken wegens onmis baarheid thuis (ziekte van vader). Het gevolg was intussen, dat Le gerstee jr. volledig in de praktijk van het kruideniersvak kwam en dus al jong veel warenkennis op deed. Bovendien wierp de jongen, die in zijn rapport van de 5e klas de weinig fiere vermelding „Kan zeer goed leren, maar let nooit op" had gekregen, zich nu ver beten op avond studie: economie, boekhouden, Frans, Duits, Engels, Ita liaans Na diensttijd, toen het thuis niet altijd even gemak kelijk was, wilde hij elders zijn ge luk beproeven. Het kan soms raar lo pen. Als jonge man van gerefor meerden huize las hij zelden het r.k. dagblad De Maas- bode. Op een goede dag kreeg hij die krant echter van een kennis. Een naamloos levens- middelenbedrijf riep sollicitanten op voor de be trekking van win kelbediende. J. Le gerstee dong naar die baan, onder ging een test en werd aangenomen. Zó deed hij zijn intrede bij het bedrijf van Albert Heijn N.V., dat hij thans na een glanzende opgang hoog in de top dient. AH-man Legerstee had geen papieren meegekregen in dit leven. Evenmin had hij machtige beschermers. Wel beschikte hij blijkbaar over een helder ver stand, dat hem scherp inzicht bezorgde in handelsmogelijk heden en bezat hij de gave vlot en ongedwongen met mensen en collega's om te gaan. Naar Zaandam Zijn ster rees snel. Na drie jaar werd hij filiaalhouder in Den Haag en drie jaar later kreeg hij de lei ding over de grossierderij aldaar. Het hoofdkantoor had al geruime tijd zijn kwaliteiten ontdekt en haalde hem in 1945 naar Zaandam; hij werd er na enige tijd assistent- verkoopleider onder de oude rot in het vak, de heer D. A. ter Wee. In 1948 werd hij naar Ame rika gestuurd om daar uitvoerig studie te maken van alles wat zich als nieuwigheid voordeed bij de verkoop van levensmiddelen (zelfbediening, verpakking e.d.). Verkoopdirecteur Een moderne verkoopdirecteur, die 3000 artikelen tot de koop waar van zijn bedrijf kan reke nen, dient natuurlijk dagelijks met bekwame stafleden de vin ger op de kloppende pols te houden. Hij dient de totale ver koop te leiden en alle mede werkers te bezielen. Maar daar nevens en dat is eigenlijk de hoofdtaak) dient hij vooruit te denken en vooruit te zien, moet hij op de grondslag van veel studie en denkwerk en waar neming de maatregelen treffen voor de ontwikkeling van de toekomst. Hij dient een man te zijn van visie. Bijzondere kwaliteiten De omgeving van de jubilaris zegt dat de heer Legerstee juist in dat opzicht bijzondere kwali teiten heeft. Hij volgt daarbij allerlei processen in Amerika op de voet. In 1958 en 1960 (deze zomer) verbleef hij andermaal in staat midden In de branding van deze uitbreiding. Hoeveel artikelen zullen het er zyn als h(j omstreeks 1980 de zaak verlaat? En zullen er dan nog zelfbedie- ningswinkels zijn of alleen maar SuperMarts, groter dan wy ze ons nu kunnen voorstellen? En zullen die SuperMarts zich In het hart van de stad bevinden of, omringd door grote parkeer terreinen, aan de buitenrand van de wyken? Toekomst aan de auto Bij Albert Heijn geloven ze rotsvast in de auto als vervoer middel van het grote publiek, ook in West-Europa en zij handelen daarnaar. Veel-jarenplannen en verkoop- programma's zijn by zo'n concern natuurlijk zwaar bewaakte docu menten. Maar wie het doen en laten van de onderneming met aandacht gadeslaat en gevolgtrek kingen maakt, komt tot de slot som dat ze bij Albert Heijn voor taan alleen nog maar grote ver koopplaatsen stichten als ze zeker zijn van parkeerplaatsen voor hon derden auto's in de naaste om geving. Hoeveel van zulke SuperMarts. zelfstandig of als onderdeel van moderne winkelcentra, zal Albert Heijn in afzienbare tijd stich ten? Zijn dat er 8 of 80? Maar met zulke opgaven houdt direc teur Legerstee zich bezig. 's Morgens, 's middags, 's avonds, vaak tot diep in de nacht. Want werk heeft hij nooit geschuwd. Kroon op het werk In het begin van de Jaren '50 zette het concern de kroon op het hoofd van de voormalige winkelbediende, toen bekwame staffunctionaris; het nam hem op in de directie. Op die hoge post bepaalt de jubilaris in be langrijke mate de moderne aan pak van de winkelorganisatie. Het is een gevleugeld gezegde bij Albert Heijn: we hebben maar één baas en dat is de Nederlandse „huisvrouw". Haór koopgewoonten en smaakwijzigingen bepalen in zekere zin het beleid. Voor de heer Legerstee moet men dit eigen lijk nog anders definiëren: voor hem is meer nog de vrouw van de toekomst (1970-1980) be palend voor doen en denken. HET kan wel eens gebeuren dat we een restant macaroni, schelpjes of elleboogjes hebben. U kunt er een heerlijk gerecht van maken op de volgende manier. Als het hele macaroni betreft, snijdt u ze klein, voor de andere soorten is dat niet nodig. Als u toevallig de meelspijzen met tomaten-puree klaarmaakte, vormt dit niet het geringste be zwaar. Nu klopt u zoveel eieren los met een weinig melk, wat zout en peper naar smaak, als u nodig denkt te hebben. U roert er be halve de macaroni, de inhoud van een klein blikje doperwtjes (zón der vocht) door en bakt met een weinig boter van deze massa een aller-smakelijkste omelet. Natuurlijk is dit recept voor veel variaties vatbaar. U kunt er bijv. wat fijn gesneden ham doorroeren ofwel wat garnaaltjes of stukjes gekookte vis, terwijl ook het ge snipperde uitje en de klein ge knipte peterselie in dit gezelschap geen gek figuur slaan. Eet bij zo'n voedzame omelet eens een gemengde sla en geef als toetje een stevige griesmeelvla met de geraspte schil van een ci troen erdoor: geurig en smake lijk! CISKA VERHEUL 70 gaat het bij de heer *-* Legerstee. Altijd is zijn agenda vol met verplichtin gen, afspraken en besprekin gen. Dat is jammer, want aan veel liefhebberijen komt hij nu niet toe. Wat zijn de belangstellings sferen? Voorop staat natuurlijk het gezin van de heer en me vrouw Legerste e—D e 1 a B ij e '„We hebben zes leuke kinderen"). Dan volgen henge len, fotograferen en schilderen. Hij komt er zelden toe. Maar twee merkwaardige hobby's houdt hij trouw bij: a. Verzameling van maten en gewichten. Thuis in zijn werkkamer gaat het oog te gast aan het mooiste oude koper. Dat zijn gewichten uit Perzië, China, Frank rijk, Spanje, Engeland en natuurlijk eigen land. Het oudste Hollandse gewicht, dat de heer Legerstee bezit, is afkomstig uit 1792. b. Voor kok spelen. Hij heeft een enorme verzameling kookboeken en recepten van lekkere maaltijden. Zondags bereidt hij het warme eten voor het gehele gezin. Dat is zijn lust en zijn leven. En voor mams en de doch ters is het menu altijd een verrassing. Bij voorbeeld: lamsbout in een marinade van karnemelk, rode wijn en vijf soorten kruiden. J. LEGERSTEE .op eigen kracht de States om daar diepgaand de veranderde koopgewoonten, nieuwste opvattingen van winkel bouw en vooral de Amerikaanse inzichten in stadsontwikkeling te bestuderen. Toen de verkoopdirecteur als eenvoudige winkelbediende by Albert Heijn in dienst kwam wa ren er 1000 artikelen in de ver koop. Nu zyn dat er 3000. Hy NELEEKE EN HAAR GROTE BROER Nelleke is ziek en vader ver dient in zijn winkel haast geen geld meer om goed voor het ge zin te kunnen zorgen. Maar er is nog een grote broer, Dick, en die weet van aanpakken! Hij zorgt er voor, dat het zieke meisje krijgen kan wat ze zo nodig heeft. (Uit geverij Gottmer, Haarlem). Altijd vers Altijd fris Haagse 200 Gebraden gehakt100 gram 35 Zure zult100 gram 25 Corned Pork ioo gr.m 29 Palingworstioo gr.m 39 Nierbroodïoo gr.m 45 Tongeworst100 gram 49 Leverkaasïoo gr.m 42 Saks. Leverworst100 gram 37 Berliner Leverworst ïoo gr.m 42 Paté 100 gram 55 Bloedworst i50gr.m 29 100 gram 100 gram Bacon zondar zwoerd100 gram 72 Rauwe Boereham 100 gram 72 Kinnebakspek ïoo g,.m 29 Mager ontbijtspek zonder zwoerd 100 gram 42 Procureurspekïoo gr.m 65 Mals rookvleesïoo gr.m 55 Prima gehaktblik 423 gr.m 99 Leverpastei 3 biiki» 1-- Leverpastei blik ïoo gr.m 49 Frankt. Knakworst blik a itukt 98 Cocktail Worstjes buk u .tak. 98 J^OEKWEITGORT (grutjes) heeft iets pitttigs. Men kan ze naar verkiezing klaar maken met zoete melk of met karne melk. In beide gevallen ge bruikt men twee ons grutten op anderhalve liter melk plus een snuifje zout. Wil men de pap wat stijver dan neemt men een half pond grutjes. De melk aan de kook brengen, de grutten erin strooien en al roerende gaar laten worden. Dat vergt tussen een kwartier en twintig minuten. U kunt ze eenvoudig geven met boter en stroop. U kunt er ook een flinke schaal met compote van ge droogde zuidvruchten bijgeven. Lekker en gezond! CISKA VERHEUL TTET is opmerkelijk dat de mode zich niet alleen in kleding, woninginrichting er bouwstijlen uit, maar dat ook onze voeding aan mode onder hevig is. Dertig jaar geleden vond iedereen het b.v. noodza kelijk zoveel mogelijk vetten te consumeren, een gedachte die in onze dagen gelukkig niet meer geldt. Toch zondigen nog velen te gen de regels van de moderne voedingsleer, en daarom is het zeer nuttig te weten welke voedingsstoffen bepaalde levens middelen bevatten, en w at de eigenschappen van die stoffen zijn. Om ons daarbij te helpen heeft het „Voorlichtingsbureau voor de Voeding" een schema opge steld van de levensmiddelen, die we iedere dag dienen te gebrui ken en in dit schema vinden we onder andere graanprodukten, onder welke produkten haver mout een vooraanstaande plaats inneemt. Geen wonder! Havermout is bij uitstek een natuurprodukt. De haver wordt immers verwerkt tot havermout zonder dat er iets kunstmatigs wordt toegevoegd. In tegendeel, het gedeelte van de ha ver dat onverteerbaar is voor de mensen, wordt verwijderd! Daar door is havermout rijk aan groei stoffen en beschermende stoffen die öf in geringe mate öf helemaal niet in vele andere produkten voorkomen. Zo bevat havermout behalve flinke hoeveelheden eiwit ten, ook fosfor, vitamine BI, ijzer en andere hoogwaardige bouw stoffen. Allemaal stoffen die nodig zijn voor de opbouw en instand houding van ons lichaam. Het is dan ook zeer begrijpelijk dat vele mensen dagelijks haver mout gebruiken. Niet alleen als „toetje" maar ook als ontbijt is havermout van het grootste be lang. De waarde van een goed ont bijt is niet alleen uit te drukken in calorieën en vitaminen: het is de start van de dag en laadt ons met de nodige energie om de dag taak aan te kunnen. Weet u overigens dat u met havermout, niet alleen goede en smakelijke pap kunt bereiden, maar dat het ook zeer geschikt is voor het maken van vele an dere gerechten, heerlijke des serts en hartige hapjes? Maak bijvoorbeeld eens havermout- pannekoeken met stroop of ha- vermoutkoekjes! E«_ is in het algemeen een zoeken naar een vereenvou digde kookwijze, die een steeds verder gaande vereenvoudiging van allerlei zaken tot gevolg heeft. Voorbeelden: groenten, vle zen, gevogelte en volledige maal tijden in blik, soepen kant en klaar, vruchtenslaatjes in een hand-omdraaien samen te stel len (iiit blik), voorts van alles uit diepvries en, summum van luxe: gebraden kippen gloeiend heet van het spit! In dit streven staat Albert Heijn de huisvrouw ter zijde. Wat is n.l. tijdrovender dan het koken van peulvruchten. U kunt ze nooit onverwachts eten, want u behoort ze een nacht van te voren in de week te zetten (iets wat door velen onzer maar al te vaak vergeten wordt!!) en dan is het mis met het menu. De moderne voedingstechniek echter biedt een uitkomst in de vorm v»n liter blikken kapu- cyners, witte en bruine bonen voor een luttele prijs. Geen geweek, geen langdurig koken, integendeel, klaar in een wip!' En u kunt er alle kanten mee uit. Geen enkele moeite om een heerlijke pikante bruine-bonen- soep te maken, met of zonder vlees. Een geurige witte-bonen-soep maakt u in een hand-omdraaien en het hele gezin geniet ervan. Niets let u overigens om de huisgenoten te tracteren op bonen- puree, hetzij wit of bruin, dit in de plaats van groenten. U weet dat boontjes zeer gezond, zeer voedzaam zijn en eigenlijk het vlees kunnen vervangen. Alhoewel bij de bruine soort het gebakken spekje niet te versmaden is. Ik denk zo dat de witte zich perfect verstaat met gekookte tong, gebakken kalfslever of rook worst. Wat de kapucijners betreft, daar past uitstekend bij: uitgebakken spek, augurkjes, uitjes in het zuur en piccalilly, gebakken uien, het zij afzonderlijk, hetzij in combi natie en dan met drooggekookte rijst. Wie dit gegeten heeft kan er weer best tegen! CISKA VERHEUL Stevige kost 50U UjKAM MAINZcK 250 GRAM MAGER WÊÊM mm Een maaltijd voor een vorst! Wat dikke plakken Casse ler-rib of een paar Frank forter knakworstjes bij de zuurkool: het summum van smullen! 250 GRAM ZWAAR, GELDERSE mm 4*% Doe er eens wat blokjes spek door Piccalilly per potje 35 500 gram 500 gram 95 zoetzuur literpot 79 Zilveruitjes per potje 49 Grauwe erwten 500 gram 39 Groene erwten 500 gram 37 Bruine bonen 500 gram 59 Witte bonen 500 gram 45 Kant en klaar! Even verwarmen! Kapucijners literblik 55 Witte bonen literblik 69 Bruine bonen literblik 69 Witte bonen in tomatensaus per blik 49 Neem een paar blikken in huis, het is zo gemakkelijk Vi blik Witte bonen met kalfsborst 1.09 Bruin* bonen met spek 99 1.69 Zuurkool, aardappelen, spek of worst 1.09 1.85 Boerekool, aardappelen, rookworst 1.09 1.85 Tuinbonen, aardappelen, spek 1.09 1.85 Hutspot met vlees 1.09 1.85 150 gram Om in dikke plakken te bakken! Heerlijk bij de rode kool! HEINZ ERWTENSOEP (voor 4 personen) per blik Los HEINZ ERWTENSOEP (voor 7 personen) per blik I»'* UNOX ERWTENSOEP (voor 4 personen) per blik |,08 „Stoor hem nu niet; de vorige keer heeft hij ook de hoofdprijs gewonnen." Allerhande ROMANOMNIBUS VOOR OUDERE MEISJES FiRIE verhalen in één band en -Lr de oudere meisjes zullen er veel filezier aan beleven! Twee ervan zijn van Adri Groene- velt: „Carla" is een roman- boek, dat de belevenissen schildert van een meisje in het vroegere Nederlands-Indië. „C o 1 e 11 e" geeft een boeiende blik achter de schermen van de circuswereld, terwijl het derde boek: Meisje M i e k, geschreven door H. Herz. ber g—Pin as, voor een aan genaam slot zorgt. JONGENSOMNIBUS f\RIE boeken van de schrijver LJ Max van Amstel. Alle maal echte jongens verhalen. „H e t kasteel Oedenrode" is het eerste, een spannend roofridder- verhaal, dat zich in de middel eeuwen afspeelt. „Tob knapt het op" is ook al een boek over kastelen en dappere ridders. En over Tob natuurlijk, de jongen die overal raad op weet. Het derde heet „Het grote sportfeest" en vertelt ons wat Joop en Ko allemaal presteren. OMNIBUS VOOR JONGERE MEISJES DRIE Verhalen voor de jongere meisjes en geschreven door N a n d a. De belevenissen van Mieke vormen het eerste deel. Dan in deel twee: „Joep en Jetty", ofwel een verhaal over een on handig meisje. En ten slotte „P u k Claver" met een verdrietig be gin. Maar Puk en haar zusje zor gen er toch wel voor dat alles weer in orde komt. INEKE EEN prachtig meisjes-pocketboek van Mimi van den Heu- v e 1. Het verhaalt van twee meis jes: Ineke, een vrolijk meisje, dat erg veel van haar moeder houdt, en Greta, die geen moeder meer heeft en bij een nare tante woont. De twee meisjes worden zulke goede vriendinnen, dat ze wel zus jes van elkaar zouden willen zijn. En dat worden ze tenslotte dan ook! Hoe dat kan, moet je zelf maar lezen! QNGEVEER een pond Mie combineert u met 4 a 5 eet lepels fijn gesnipperde uien, 2 teentjes knoflook (het is zó ge zond! en zo smakelijk!), een theelepel gemberpoeder, 2 ons varkensvlees in dobbelsteentjes gesneden, een ons gepelde gar nalen, een ons klein gesneden ham, peper naar smaak, flink wat selderij, 2 fraaie preien, eie ren voor de omelet, zout, soja of ketjap, citroen en verschillende soorten sambal, eventueel het nodige water. U wast de bami en laat ze in warm water gedurende drie uur weken, daarna uitlekken in een vergiet en vervolgens snijdt u ze in stukjes. Van het varkensvlees trekt u ongeveer 4 dL bouillon. Giet deze bouillon met het vlees door een zeef. In die bouillon kookt u ver volgens alle schoongemaakte en klein gesneden groente bijna gaar. De kruiden stampt u met de gehakte uien door elkaar. En in de boter, margarine of olie fruit u dit mengsel. U voegt er de ham en het vlees bij en laat alles te- samen goudbruin worden. Vermeng kruiden en vlees met de groenten, voeg er de mie en garnalen bij en laat alles nasto- ven in bouillon, iets wat onge veer een kwartier zal vergen. In die tijd bakt u de omelet, snijdt deze in dunne reepjes. In een voorgewarmde schotel dient u de bami op, gegarneerd met de reepjes omelet. Daarbij dan veel soja of ketjap verschillende soorten sambal waarvan een ieder zich naar naak bedient. Als u een loempia (zó verkrijg baar van het restaurant of de automaat) vooraf geeft en een kopje echte Chinese thee na, dan tracteert u uw gezin op wel zeer bijzondere wijze. CISKA VERHEUL

Allerhande | 1961 | | pagina 4