m D t Albert Heijn Vacuum-koffie Albert Heijn in één woord pfffantastisch! Feestelijk en voordelig kopen SH'jHiiiini Kip en kalkoen FRANKRIJK SPANJE BELGIË G[Ha Kies uw eigen smaak! heeft de 4 lekkerste koffies ENGELAND paginas 3, 5 en 6 Albert Heijn N.V. - Zaandam HOFLEVERANCIER le AJ'erhande december 1960 Zie pagina's 2 en 4 DECEMBER 1960 5e Jaargang No. 11 (61) Culinaire Kerstreis rond Atlantische Oceaan „Als alle meisjes van de wereld elkaar de hand zouden willen reiken PAUL FORT E prins der Franse dichters, Paul Fort, heeft eens gezongen: „Si toutes les filles du monde voulaient s'donner la main of om het in onze taal te zeggen„Als alle meisjes van de wereld elkaar de hand zou den willen reiken...," dan zou er van een werkelijke „Kerstvrede" sprake zijn. Want dat was het wat Paul Fort bedoelde. Zover is het mensdom helaas nog niet, behalve in een korte tijd van het jaar, de Kersttijd. Dan, in figuurlijke zin, geven wij, vrouwen, elkaar allen de hand, al was het maar via de Kerstmaaltijden, waarvan we, waar we ook nonen, allemaal naar ons beste vermogen iets heel bijzonders trachten te maken. Het is daarom ook interessant eens naar andere landen te kijken om iets te begrijpen van de „eetgewoonten" en de wijze van Kerstvieren van andere volkeren. Een reden dus waarom wij, zij het op beperkte schaal, voor u op reis zijn gegaan naar verschillende landen rond de Atlantische Oceaan. Iedere avond branden die kaarsen en iedere dag doen de Drie Koningen een stap dichter naai de Kribbe toe, tot zij er op 6 januari bij aan komen, op Drie-Koningen-dag dus. Terwijl de kinderen met Kerstmis geen ca deautjes krijgen en ook het begrip St. Nicolaas zoals wij dat kennen daar onbekend is, worden zij met Drie-Koningen op alle mogelij se manieren verwend. In het Spaanse Kerstmenu is ook de kalkoen, gevuld en wel, de hoofdschotel. De vulling voor deze vorstelijke vogel wordt gevormd door var kensgehakt, gesneden ham, een geperst teentje knoflookgeschaafde paranoten, vers broodkruim, witte wijn, Malaga-rozijnen zonder pitjes. In zui vere, gezeefde reuzel wordt deze vulling goudblond aangebakken. Daarna wordt de kalkoen ermee gevuld, het dier wordt zorgvuldig dichtgenaaid en somtijds ver- 1 sierd met plakjes truffel die men tussen de huid en het vlees schuift. En daarna gaat de kalkoen met olijfolie in de oven. Voor een vogel van een pond of vijf rekent men een uur in de oven, steeds bedruipen en na 35 minuten keren. BLUSSEN MET WIJN S I OMDAT Frankrijk het land is met de grote culi naire traditie, zouden we in de Kerstnacht daar aller eerst eens een kijkje willen nemen. Allerwegen viert men er het ,,R v e il 1 o n". Ve len zullen dat in een restau rant doen, anderen thuis. Allereerst is er de Midder- nachtmis en na deze mis, waarbij dikwijls beroemde zan gers en zangeressen in de kerk zingen, gaat men dan naar het restaurant. Reeds weken van tevoren heeft men daar zijn ta fel moeten reserveren. Denk niet dat u op het laatste ogen blik ergens ook maar één tafel tje zoudt kunnen bemachtigen, zelfs niet in de eenvoudigste bistro". Het is heel normaal om voor het „Réveillon" de naaste fa milie of de beste vrienden uit te nodigen. En het behoort stel lig tot de vaste gewoonten el kaar met de Kerst de fraaiste geschenken te geven. GOEDE DER AARDE Bij het Kerstmenu van de Fransen komt al het goede van de aarde te pas. Oesters, kreef ten, forellen, gevogelte en wild worden in gezelschap van uit gelezen wijnen geserveerd. Er zijn echter twee heel spe ciale gerechten die op geen Kersttafel mogen ontbreken. Het eerste is de „Boudin blanc" of „Boudin n o i r", het tweede is de „Büche de No1". Wij plegen het woord „boudin" te vertalen door de term „bloed worst", maar dat klopt toch niet „Réveillon" - de grote culinaire traditie helemaal. De „Boudin blanc" is een zeer verfijnde worstsoort, die zelfs met vlees van verschillend gevogelte kan worden gemaakt. Wat wij „bloedworst" noemen komt meer overeen met de „Boudin noir", alhoewel ook deze laatste soort in zeer verschillende uitvoeringen wordt gemaakt. In ieder geval is ze veel verfijnder van smaak dan het overeenkom stige Nederlandse pfodukt. Hoe dan ook, deze worsten behoren de tafel te sieren en van deze ge woonte wordt niet afgeweken! „BOOMSTAM" Wat de „Büche de Noël" be treft, dat is de taart die mede een van de sluitstukken vormt van dit geweldige Kerstmaal. Vdn cakedeeg wordt een boomstam gevormd die fraai met botersaus wordt versierd en wel zó dat de overeenkomst met een echte boomstam zo groot mogelijk is. Naast deze „Büche de Noël" geniet men natuurlijk van ijs en andere heerlijkheden, zoals een specialiteit die uit n o u- gatklompjes. gevuld met petits fours, bestaat. (Wie zei daar, dat het klompje toch iets speciaal Nederlands is?) KALKOEN En omdat Frankrijk het land van de truffels is, verschijnt er op tafel altijd een gevulde, getruffelde kalkoen of een gevulde gans. Bij de ouverture dienen we de beroemde „Paté de foi gras" niet te vergeten. Het is alleen maar spijtig dat zelfs in het land van herkomst de ze ganzeleverpastei bijkans on betaalbaar is geworden. Dit Réveillon is de belangrijk ste Kerstmaaltijd. Op Kerstdag zelf is men gewoonlijk druk be zig van een en ander te beko men. Een tweede Kerstdag zo als in ons land gevierd wordt, kent men in Frankrijk niet. Als deze trotse kalkoen beeldschoon en appetijtelijk uit de oven komt, blust men de saus met half water, half witte wijn. Nu serveert men de kalkoen op een fraaie schaal en toont hem met gerechtvaardigde trots aan de aanzittenden aan de Kerstdis. In Spanje nu gaat de schaal dan weer terug naar de keuken, waar de heer des huizes de vogel voorsnijdt. In plakken omgeven door de vulling eveneens in schijven gesneden, komt de kalkoen ten slotte op tafel om met veel waardering genuttigd te worden. En dan eet men kalkoen en brood. Dit menu begint men overigens met een kopje bouillon, waarna als entree genoten wordt van ravioli's of canneloni's. Na de kalkoen serveert men bijvoorbeeld artis- jokkenbodems in een dikke Spaanse Béchamcl- saus, die opvalt door de grote hoeveelheden uien die er hun aroma aan hebben gegeven, terwijl er verder geen kruiden aan te pas komen. En daarna volgt, en ook dat is een traditie, een salade die eenvoudig met een azijn is aangemaakt. op zon trip Kinderfeest pas Drie-Koningen TV7E gaan verder de tegemoet met een naar Spanje. Een prachtig land met grote tradities, ze ker waar het de viering van de Kerst betreft. In vele fa milies ruimt men een kamer uit en maakt in een hoek ervan een Kerstkribbe. Ech ter op een heel speciale wijze. Men bouwt nl. eerst een heu vel van karton en papier, een heuvel die bewoond is, ge sierd met huisjes, een molen, een waterval enz., enz. Aan de voet van die heuvel is dan de kribbe geplaatst. Op die heuvel staan echter ook de Drie Koningen. Vanzelf spre^ kend is de kamer rijkelijk ge sierd met kaarsen, die in de Kerstnacht voor het eerst wor den ontstoken. RQSCQ'S Het dessert bestaat uit „Rosco's", een soort beignetachtig baksel. De kinderen lopen in de Kersttijd altijd met een touwtje om de arm, waaraan dan zo'n stuk of twaalf van deze „rosco's" geregen zijn. Ze knabbelen voort durend op zo'n lekkernij, hebben geen eetlust en hebben daarna wel weer even tijd nodig om bij te komen! LEKKER CADEAU Een andere klassieke lekkernij is de „Turrnn", lijkt wat op nougat met amandelen. De „Turron de jyona" wordt gemaakt van gemalen hazelnoten, geroerde eiwitten en honig. Die „Turron" wordt als geschenk gegeven. Ze is dan opgerold in de vorm van een slang, het kopje even geheven, in het midden een klein gipsen sierfiguurtje (iets wat geluk brengt?), gebed in een mooie doos en bestrooid met gekonfijte vruchten als ware deze slang bezaaid met edelstenen. BORRACHUELQS En dan zijn er nog de „B orrachuelos" (ver taal: Dronken Mannetjes!), plakken van een bijzonder gebak, gedrenkt in een verrukkelijke alcoholhoudende vloeistof en te eten met een lepeltje. Er is natuurlijk nog veel meer, er zijn eindeloos veel Kerst-speciali teiten, want iedere streek en ieder land heeft de zijne. Favoriet: kip, reerug en wild zwijn ONZE DIRECTE BUREN, de Belgen, ma ken van de Kerst een gelegenheid om uitbundig te feesten! Ongelooflijk zijn de etalages van de grote en kleine levensmiddelenbedrijven in de dagen die aan de Kerst voorafgaan! Het zijn kolossale stillevens van wild en gevogelte, waarbij vooral de everzwijnen en de herten een zeer belangrijke rol spelen. Hammen, worsten en patés vullen de etalages tot barstens toe en iedere huisvrouw is druk in de weer om van dit feest iets heel bijzonders te maken. Toch wordt ook hier meer in de restaurants gegeten en vooral Brussel is beroemd om zijn fraaie versieringen in licht en kleur. Vóór alles eet men in België met de Kerstmis: oesters. Wij mogen wel zeggen dat onze Impe rialen voor een belangrijk deel over de grens ver dwijnen naar onze buren die deze exquise delicatesse bijzonder weten te waarderen! Een verdere traditie wil dat met de Kerst speciaal de Brusselse poularde in de belangstelling staat en dat men wat het wild betreft genieten kan van reeruggen en wild zwijn. Van de laatste zijn „Marcassins", de jonge dieren, zeer in trek. WATERZOOI Daarnaast is er nog een typisch Belgisch gerecht dat veel gegeten wordt en wel de „W aterzooi", die volgens sommigen alleen van kip met de nodige bijkomstigheden gemaakt mag worden, terwijl ande ren de Waterzooi zien als een gecompliceerde vissoep (iets in de trant van de beroemde Franse Bouilla baisse, maar dan in een Belgische uitvoering.) Wij laten hier een recept volgen in het Vlaams, zoals wij dat mochten ontvangen van het Belgisch Verkeers bureau. n Maak zo'n blik AH-Vacuum-Koffie (pffft!) open en u zult versteld staan van de volle, krachtige koffiegeur die uw keuken vult! Alsof u naast een koffiebranderij woont! Hoe dat kan? AH-Vacuum-Koffie is direct na het branden verpakt in luchtledig blik. Vanaf dat moment zijn aroma en versheid verzegeld. AH-Vacuum-Koffie blijft altijd „een half uur geleden gebrand". Bovendien: AH-Vacuum-Koffie is precisie-gemalen (niet te grof, niet te fijn), daardoor economisch in het gebruik. Neem zo'n blik in huis. En geniet, met z'n allen, van een kopje kers-verse koffie met de Kerst Een panklare braadkip in stukken snijden. De bodem van een platte braad- of stoofpan met boter insmeren bekleden met een laag fijn gesneden groenten, be staande voor een derde uit het wit van prei, een derde selde rie, een derde witte ui. Men voegt er dan nog een flinke rui ker peter seliewortels, afge schrapt en gewassen, aan toe. Op dit bed van kruiden worden de stukken kip geschikt en op een gematigd vuur gezet, waar bij men de groenten laat smel ten zonder ze te kleuren, en dit gedurende een kwartier. Bevochtigen met kokend water tot volledige onderdompeling of bij voorkeur met een heldere bouillon van kalfsschenkel. Vol doende kruiden (met vers gema len witte peper) en langzaam la ten koken gedurende anderhalf uur. Juist vóór het opdienen wor den de peterseliewortels door druk king doorgestoken door een fijne, koperen zeef en deze puree wordt bij het kooksel gevoegd, waaraan men zojuist een flinke lepel door gestoken broodkruim heeft toege voegd. DIEPE BORDEN De inhoud van de braad- of stoofpan wordt kokend in een soepkom gegoten, waarin zich reeds twee eierdooiers en een kof fielepel koud water bevinden. Het geheel kloppen en bestrooien met grof gehakte peterselie. De Waterzooi wordt opgediend in die pe borden met beboterde sneed- jes brood en in laatste instantie met gekookte aardappelen. Tot zover het recept, waarbij wij nog even willen opmerken dat hoewel over zout niet wordt gesproken, dit ingrediënt echter niet aan de Waterzooi zal mogen ontbreken. PLUMPUDDING De meest karakteristieke gan gen van het Engelse Kerstdiner zijn stellig de beroemde .JVIin- c e - p i e s" en daarnaast de „Plum-pudding s", die in al hun glorie vlammend binnen gebracht worden. De moderne huisvrouw zal te genwoordig een kant en klare plumpuddhtg zo uit een blik kunnen balen. Ze behoeft hem dan slechts volgens de aanwij zingen op het blik te behande len, hem rijkelijk met rum te overgieten en hem aan te ste ken. Kreten van verrukking be groeten gemeenlijk de binnen komst van dit zeer specifieke Engelse Kerstdessert. MINCE-PIES De „M ince-pies" worden warm gegeten. Deze pasteien zijn gevuld met een mengsel van vlees en appelen, klein gehakt, daar veel kruiderijen bij, verder geraspte citroen- en sinaasappel schillen, het sap van een sinaas appel, krenten en rozijnen, suka de e.d„ het geheel ten slotte ge drenkt in een mengsel van cog nac, madeira en rum. De vormen worden met het deeg bekleed, gevuld met boven staande geurige massa en afge dekt met een dunne laag deeg met een gaatje in het midden (voor het ontsnappen van de damp), daarna worden ze mooi bruin en gaar gebakken en bij zonder gewaardeerd. Niervet speelt ook bij het bereiden van dit gerecht een belangrijke roL CADEAUTJES SMAAK KLEUR PRIJS vacuumblik 250 gram Vol-aromatisch Goudmerk 178 Mild-geurig Groenmerk 150 Mild-krachtig Roodmerk 150 Pittig Paarsmerk 130 Alsof de tijd van Dickens herleeft. WEET u waar ook zulke geweldige Kerstmalen worden gehouden? Bij onze overburen aan de andere zijde van het Kanaal. Ter wijl men op het continent over de Engelse keuken in het algemeen nu niet zo erg enthousiast is, zijn de E n- gelse Kerstdiners toch wel bijzonder de moeite waard. Ook hier de lekkerste voorge rechten: enorme verscheiden heid in worsten, wild en gevo gelte, vooral gevulde kal koenen en ganzen op verschillende manier toebereid. De Kerstboom met de cadeau tjes voor het hele gezin eron der, de gezellige open haardvu ren, de mistletoe (u weet wel, een man mag een kusje stelen van iedere vrouw die er onder doorloopt!), de vele brandende kaarsen geven aan het Engelse Kerstfeest wel een zeer eigen en intieme bekoring. Zie verder pag. 5 Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op Aller-Hande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 et. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wjj verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken.

Allerhande | 1960 | | pagina 1