appeltaart Er gaan vele kopjes uit AH-Vacuumkoffie Dat doen de klanten met hun zegels 2 r Van de rente extraatjes Een goede, ouderwetse Feestgebak! maar ook vele woorden PRACHTIGE PRIJZEN TV-TOESTEL BIJ ELKAAR GESPAARD Volgend jaar vakantie houden in Italië „Appeltje voor de do Lichte erwtensoep 85 75 50 AR-KOFFIEl'RIJS VRAAG Erfeniszwendelaar De gulle Schot APPETIJTELIJK Uw haar zó met Bliss Shampoo! EI-SHAMPOO OLIE-SHAMPOO AH-Boterletter-forse M Voorwaarden 3de EN 4de PRIJS: x o- En nu nog één advies.... Uw inzending wordt ongetwijfeld beter, wan neer u hem invult onder 't genot van zo'n heerlijk kopje AH-Vacuumkoffie! Hoe werkt het AH- Spaarsysteem NOVEMBER 1960 ALLERHANDE vol goede moed MEVROUW VAN DÏESSEi MEVROUW WOUDSTRA.... extraatjes MEVROUW ABBINK een heerlijke sport MINNAAR JSARL VON HUMBOLDT, de beroemde Duitse staatsman, schrijver en dichter, was zo ver liefd op zijn vrouw dat hij elke dag en dat vierenveertig jaar lang een gedicht ter ere van haar schreef van ongeveer hon derd regels. "jl/TEVROUW Abb ink, die in een pas gebouwd huis in de omgeving van Baarn woont, is een enthousiast spaarster van AH-zegels. Zij is al tweeëneenhalf jaar bezig en in die tijd spaarde zij veertien winstdelende obligaties bij elkaar. Zij is verwoed in het sparen. „Ik vind het een heerlijke sport om zo gauw mogelijk een boekje vol te krijgen. Het is een bijzonder aardig systeem. Want zélf kom je niet zo gauw tot sparen. Je neemt het je voor je potje begint al aardig vol te worden en dan is er opeens iemand die kleingeld nodig heeft wèg spaarcenten". „HEEL BRAAF...." De heer Abbink, die omdat hij jarig is, ook thuis is, vindt: „Een leuk systeem en heel braaf van mijn vrouw dat ze zo ijverig boekjes vol plakt, maar ten slotte het geld komt uit mijn eigen zak „Toch zou jijzelf nooit zoveel geld kunnen sparen", onder breekt zijn vrouw hem. „Want volgend jaar heb ik genoeg bij elkaar om een vakantiereis naar Italië te kunnen betalen". Het is inderdaad het plan van de familie Abbink om het volgen de jaar met hun twee zoons (9 en 14 jaar) een autotocht van twee weken door Italië te gaan maken. „De jongens willen dolgraag kam peren", zegt mevrouw Abbink, „maar wij voelen toch meer voor hotels." EEN PLAATJE Op haar reis door Italië zal mevrouw Abbink veel aandacht besteden aan bloemen en planten, want zij is een enthousiast tui nierster. Van de gemeente Baarn kreeg zij dit jaar een derde prijs voor het onderhoud van haar tuin, die er inderdaad uitziet als een plaatje uit een mooi Amerikaans tijdschrift. Iedere dag werkt zij er van vier tot half zes in. „Ik zou er dolgraag meer tijd aan besteden", zegt ze. ,Maar het huishouden neemt de rest van mijn tijd in beslag". TT'EN meisje met blond sprin gerig haar staat voor de deur van een klein nieuw huis in een van de buiten wijken van N a a r d e n. Ze trekt een pruillipje. Even la ter voegt zich een jongetje van ongeveer dezelfde leef tijd bij haar. „Ik heet E1 s- j e," zegt ze. „Ik ben drie en hy is Michiel mijn broertje. Hij is een jaar jon ger dan ik". Dan gaat de deur open. Mevrouw Woudstra staat in de deur opening. „Gaan jullie nog even spelen?" zegt ze tegen het twee tal. De kinderen verdwijnen weer naar de zandbak. Mevrouw Woud stra woont in een heel knus huis. De woonkamer is licht ingericht, op de grond ligt een warm-rood vloerkleed. Mevrouw Woudstra heeft blond haar en vrolijke blauwe ogen Wat zij met de obligaties doet? „Eerlijk gezegd heb ik er nog niet over nagedacht," bekent ze. „Ik bewaar ze geloof ik maar EEN OPMERKELIJKE zwendel pleegde in 1920 de Franse vaudeville-artiest Pierre L u- t c e die optrad met een num mer waarin hij elke vraag die ge steld werd. wist te beantwoorden. Men geloofde dat hij een buiten gewoon stel hersens moest heb ben (ook dus in medisch-weten- schappelijke zin) en meende dat het "van wetenschappelijk belang zou zijn als men, na zijn dood, deze hersens zou kunnen onder zoeken. Vertegenwoordigers van een wetenschappelijk instituut bena derden hem tactvol en wisten ten slotte een contract te maken, waarin hij dit instituut tot eige naar van zijn hersens verklaarde als hij dood zou zijn. Hij stierf in 1935 en toen bleek dat hij het zelfde had gedaan ten aanzien van 53 andere organisaties en dat hij op die manier in totaal 500.000 had weten te „verdienen". totdat ik ze eens echt nodig heb. Ik heb er trouwens pas drie. Een paar jaar geleden ben ik be gonnen. Weet u wat ik fijn vind? De rente die ze opleveren. Laatst kreeg ik weer zo'h aardig bedrag in handen! Daar heb ik toen wat extraatjes voor mijn man en de kinderen van gekocht". Een fanatiek spaarster is me vrouw Woudstra niet. Ze maakt niet een gulden vol om nog een extra zegel te kunnen kopen. Geen haast Ik heb helemaal geen haast. Wel betrap ik mijzelf er van tijd tot tijd op dat ik kijk hoe veel ik nog moet plakken voor het boekje weer vol is. "TEN bijzonder fraai poppenhuis werd in 1924 aan Koningin Mary van Engeland aangeboden. Het bevat meer dan vijftig ka mers en op de bovenverdieping zijn zij versierd met wandschilde ringen en beeldhouwwerken. Zes honderd beroemde artiesten heb ben er hun werkstukken voor ge leverd. Voorts is het huis voorzien van een elektrische centrale en een waterleidingnet met afvoeren en al. Alles erin is ,,echt", zij het bij zonder klein. Ook de inhoud van de wijnkelder, flessen die gevuld zijn met wijnen van echte wijn jaren, doet bijzonder echt aan; de spinnewebben bedekken de fles jes. De inhoud van het huis is ruim 6 kubieke meter en alles is op schaal 1 op 10. MEVROUW VAN DEN BOSCH .20 jaar klant TAMES SWAN, die in de acht- tiende eeuw naar Amerika emigreerde, hield zoveel van zijn nieuwe vaderland dat hij, in 1795, de hele Amerikaanse schuld aan Frankrijk terugbetaalde uit eigen beurs; het was precies 2.024.899,93. Hij was Schot en afkomstig uit Fifeshire. IEDERE huisvrouw, die van koken en hakken houdt, heeft zeker wel haar eigen recept voor zo'n onvolprezen appeltaart, die ons naar een kopje koffie of chocola doet verlangen en naar een heer lijk brandende kachel plusde tijd om van dit alles te genieten! Toch leek het mij juist om u nog eens het klassieke recept te geven. U kneedt het deeg van een half pond bloem. 175 gram boter (of margarine), 80 gram basterd suiker en 2 eieren. Het dient een stevige bal te worden. Mocht het deeg te slap zijn, dan laat u het op een koele plaats een half uurtje rusten. Intussen bebotert u een spring vorm en u schilt de appelen (de zure soorten zijn het best). U snijdt ze in parten, nadat u de klokhuizen er op degelijke wijze uit heeft gesneden. U maakt de parten zo dun als uzelf wilt, u kunt ze ook helemaal snipperen. Rollen maar Zodra het deeg weer stevig is geworden, rolt u het met de deeg- rol uit op een met meel besto ven vlak. U drukt de deeglap in de springvorm en vult de vorm verder met de appelen, wat ge snipperde amandelen, goed ge wassen en uitgelekte rozijnen en krenten en u strooit er hetzij sui ker met kaneel overheen, het zij suiker en geraspte citroen schil. Geheel naar eigen smaak. Van het deeg dat is overgeble ven, snijdt u, na opnieuw uitrol len, dunne reepjes die u ruitvor mig over de appeltaart legt, ter wijl u het geheel rondom met een wat bredere rand afwerkt. bakt de taart ln een matig warme oven goudbruin en gaar en dat zal ongeveer een uur vergen. Even nog een tip! De twee eie ren kunt u beter voor u begint loskloppen, waarna u er iets van afneemt en bewaart om te smeren over de deegruiten, vóór de taart ten slotte in de oven verdwijnt. Het maakt dat uw appeltaart er nog appetUtelljker uitziet. Wat zult u een kofflebezoek krijgen!! CISKA VERHEUL Albert Heijn Bliss Shampoo is beslist alkalivrij. Het bezit een sterk indringingsvermogen, haalt alle ongerechtigheden uit haar en huid en activeert de natuurlijke, volle glans van uw haar HANDIG en VEILIG in nieuwe verpakking ▼an buigzaam plastic per grote plastic flacon per grote plastic flacon Bliss Shampoo Is ln alle Albert Hejjn-filialen verkrijgbaar. leder jaar de trots van de AH-Banketbakkers, die oud- vaderlandse St.-Nicolaas-traktatiel Bestel zo'n heerlijke forse boterletter. Het is eerste klas banket. En toch zo uitzonderlijk voordelig in prijst Uitsluitend met verse roomboter en amandelen bereid In keurige doos, per stuk tijdig! U doet ar ons een groot genoegen meel Vroegtijdige bestelling garandeert u aflevering in de AH-winkels tassen 1 en 5 december. TAE prijsvraag van deze maand is gewijd aan de AH-Vacuumkoffie. Men mag r- wel zeggen de reeds be- j roemd geworden AH-Va- cuumkoffie, „altijd een half uur geleden gebrand", pre- cisie-gemalen, dus niet te grof en niet te fijn, de meest <■- - Li*78* 3 verse koffie van alle. De opgaaf is heel eenvou- JFAu IjT van de letters, die voorkomen in het '1 jwt woord ▼gjjr AH-VACUUMKOFFIE v s.J Dat is toch niet moeilijk, zullen wij u een paar voorbeelden geven? Kam-hof-mok enz. enz. U kunt er prachtige prijzen mee winnen: TEDEREEN kan geheel I gratis deelnemen. Iedere letter van „AH- Vacuumkoffie" mag In een bepaald woord slechts één maal worden gebruikt; in een woord mag dus bjjv. één c voorkomen en één o, maar twee keer de letters a. f en u. Deze letters mogen ln ieder woord opnieuw wor den gebruikt. Alleen goed-Nederlandse woorden mogen worden ge bruikt (géén eigennamen, tussenwerpsels of aardrijks kundige namen). Schrjjf de door u gevon den woorden op en zend ie ln met vermelding van het aantal. De uitslag van de puicel staat onder controle van een commissie van taalkundigen. De beslissingen over prijs toekenningen zijn bindend. Over deze wedstrijd kan niet worden gecorrespon deerd; deelneming houdt aanvaarding van de voor waarden in. Inzendingen moeten uiter lijk 26 november a.s. in het bezit zijn van: „AH-Koffieprijsvraag" Postbus 1240 Amsterdam Istp PRTIS 9-deZig Mokkaservies, Engels porselein, merk f 97.50 Tuscan ter waarde van J OJp PRIK 6 stuks éénpersoons koffiefilters, glanzend f 49.50 nikkel, ter waarde van J plcet koffie- f 3(j.25 lepeltjes in etui J 5de EN 6de PRIJS ten koffieblad 16.75 water- en alcoholproof J 7de t/m 16de PRIJS stclvan vier bussen Vacuumkoffie in vier verschillende smaken ter f 6.08 waarde van J voor elke bij AH bestede gulden kan men één obli gatiezegel a 10 cent kopen; deze zegels worden geplakt in een spaarboekje dat in de AH-winkels gratis be schikbaar wordt gesteld; zodra het boekje vol is er is dan voor 49. zegels ingeplakt kan men het inleveren in de winkel. Drie mogelijkheden Men heeft dan de keuze uit drie mogelijkheden: 1. voor 49 aan zegels ont vangt men 52.in con tanten, dus reeds direct drie gulden rente, of 2. een winstdelende AH- Klantenobligatie met een vaste rentevergoeding van 4% per jaar plus een aan deel in de winst (vorig jaar te zamen liefst 7Vi%!) Een zeer hoge rente dus in ver gelijking met wat u anders voor uw spaartegoed krijgt uitbetaald, of 3. een AH-Spaarobligatie, die na 20 jaar 160.waard is, maar te allen tijde kan worden verzilverd tegen 50.vermeerderd met de opgelopen rente. DIRECT na haar aan komst in Nederland mevrouw Van Diessen is ge boren in Djakarta begon zij met het sparen van AH- zegels. En op dat moment wist zü ook al wat zij met de daarvoor te krijgen obli gaties ging doen. Zij zou er een lang gekoesterde wens van de familie mee in ver vulling gaan brengen. Zij zou er een televisie-toestel voor kopen. Naar de winkel En nu eindelijk na zes jaar is het zo ver. Vorige week plakte mevrouw Van Diessen het laatste zegeltje in haar boekje. De chef van het Albert Heijn-filiaal in Tegelen hielp haar daarna met het inwis selen van de obligaties tegen geld en toen ging het op naar de winkel om er het zo lang begeerde appa raat te gaan kopen. „Wel jammer dat we nu geen rente meer krijgen", zegt me vrouw Van Diessen. „Het was iedere keer een verrassing als wij weer wat ontvingen. En het werd steeds meer. We kochten er AH-boodschappen voor die hebben we toch altijd nodig. We hebben de rente nooit aan andere dingen besteed. En nu beginnen we dan maar weer vol goede moed van voren af aan". Gulden vol Heel rustig, zegeltje voor zegel tje heeft mevrouw Van Diessen haar boekjes volgeplakt. Soms als zij een goedkope week had, maakte zij een gulden vol om een extra zegel te kunnen kopen, maar het gebeurde ook nogal eens, dat zij de vijf of tien cent tekort niet aanvulde. AF, Perro! Af, Perro!", roept mevrouw Van den Bosch en tegen ons vervolgt ze: ,,Hy wil ieder een die het huis binnenstapt wel naar de keel vliegen. Maar als iemand weggaat, heeft hij het alleen nog maar op de enkels voorzien." We hebben de aanval van het kleine wollig witte hond je echter met succes afge slagen, hoewel het ons de eerste tyd nog wat wantrou wig blijft aankijken. Het huis van de familie Van den Bosch in Delft ziet, er bijzonder gezellig uit. „Het is ook wel een prettig huis," zegt mevrouw Van den Bosch, „maar toch wel een verschil met buiten wonen." Vroe ger woonde de familie in Zeist, tussen de bossen, maar sinds de heer des huizes door zijn werk aan Delft werd gebonden, moest de familie het buitenleven vaarwel zeggen. Twintig jaar klant Mevrouw Van den Bosch is al niet minder dan twintig jaar klant van Albert Heijn. Buiten leven of geen buitenleven, Albert Heijn is overal. Zü begon on middellijk zegels te sparen toen deze uitkwamen en nu bezit zij drie spaarobligaties. En „werkt" aan de vierde. „Verkopen? Neen. „Mijn spaarobligaties ver kopen? Voorlopig niet," zegt mevrouw Van den Bosch. Ze spaart de rente liever op als 'n appeltje voor de dorst. „Je weet nooit waar je 't nog eens voor nodig hebt". En zij spaart vlijtig verder. Voor we de deur uit zijn, heeft Perro inderdaad een aanval op onze en kels gedaan. Maar zij bleven „DAS met de grote kou kan men L het verlangen naar zo'n bord bijzonder stevige erwtensoep (waar de lepel recbtop in blijft staan!) in zich voelen opkomen. Er zijn echter heel veel mensen die zo'n zware soep toch ook weer niet zo best verdragen en daar om geef ik nu eens het recept van een dunnere soort. Daarvoor neemt u goed ge wassen spliterwten en u zet ze op met ruim water, een gesnip perd uitje, een gesnipperd preitje en wat kalfspoulet. Deze soep laat u lang sudderen, nadat ze aan de kook is ge komen. Af en toe eens roeren opdat de erwten zich niet vast zetten. Tegen de tijd dat het vlees helemaal zacht is, kunt u kijken of het nodig is, de soep door een pureezeef te draaien. De spliterwten, ui, prei en het vlees dienen helemaal fijn te zijn gekookt. U roert peper en zout naar smaak door de lichte soep (de liefhebbers zullen er mis schien aroma bijvoegen) en u roert er even vóór het opdoen, van het vuur, een stukje boter door. Roer er op het laatste moment een handvol fijn geknipte peter selie door en geef er gebakken dobbelsteentjes brood bij. Geurig en licht! CISKA VERHEUL. LANGER LEVEN? ALLES wordt statistisch onder zocht. Dat blijkt uit de vol gende merkwaardige cijfers. Een nauwkeurige studie betreffende 281 militaire grootheden, die troe pen of schepen commandeerden in 638 veldslagen of zeegevech ten, wijst uit dat de militairen-te- land gemiddeld 40 tot 44 jaar oud waren en die ter zee van 55 tot 59 jaar. Is daarvoor een verkla ring te vinden? Leven zeelieden langer? En nu ligt er weer een nieuw boekje, waar al weer enige zegel tjes zijn ingeplakt. Niemand van de familie weet nog wat nu de bestemming zal worden van de komende obligaties, want de aan dacht is nu nog gericht op het spiksplinternieuwe televisietoestel in de hoek, waar de vier kinderen en de ouders 's avonds van genieten. POPPENHUIS

Allerhande | 1960 | | pagina 5