VACUUMKOFF1E-VICTORIE BEGON IN ZWEDEN Gewone .koffie werd te oud AH-GLOEILAMPEN LEGE KOFFIEBLIKKEN - voor alles bruikbaar - R j Plattelanders baanden weg voor stedelingen Wijnen in feestelijke dozen ZWAARGEWICHT LETTERS Albert Heijn ™i WtrM Waar komt het woord speculaas vandaan Grote Chocolade Letter 2S-S- GEUR SLOEG OVER NAAR DE STAD LANGE-VINGERS IN DE JAM! f t i IN ZWEDEN is de Europese vacuumkoffie-victorie be gonnen. Het land, dat men de brug zou kunnen noemen tussen de Amerikaanse welvaart en de stijgende Europese levensstandaard, ontdekte de vacuum verpakte koffie acht jaar geleden. En het begon niet zomaar uit luxe. Er Mas wel degelijk een reden om de Zweedse huisvrouw de va- cuumkoffie aan te bieden. De heren C. Covers en G. Hermanides, respectie velijk hoofd verkoop en koffiespecialist van Albert Heijn, hebben onlangs hierover zelf hun licht opgestoken in het land van de middernachtzon. Veel koffiedrinken teken van welvaart Koffiemolen is uit huis gebannen Maximale lichtopbrengst Economisch stroomverbruik Zeer lange levensduur LI huj Sherry NOVEMBER 1960 ALLERHANDE 3 ZWEDEN is een land met enorme afstanden en vooral in de winter zyn vele delen van Zweden moeilijk te bereiken. In tal van afgelegen streken en dorpen wor den daarom de winkels vaak voor vele maanden tegelijk bevoorraad, ook met koffie. En dat betekende voor hon derdduizenden Zweden dat ze gedurende weken of zelfs maanden achtereen sterk in kwaliteit teruggelopen koffie moesten drinken. Ieder uur dat de buitenlucht toegang heeft tot gebrande koffie wordt de kwaliteit immers min der. „Koffie in luchtdichte blikken, dat is de uitkomst", dachten de Zweedse koffiehranders toen. En de vacuum- koffie deed op het Zweedse platteland zijn intrede. HIER BEGON HET In de zelfbedieningswinkels op het Zweedse plnttelnnd begon de vnennmkoffle zijn vleiorle OF die goed verpakte koffie na opening van een blik zo sterk geurde, dat de Zweedse stedeling er ook lucht van kreeg, vermeldt de historie niet. Wel staat vast. dat kort daarop de vraag naar vacuum- koffie in de steden snel toenam. Spoedig overtrof de vraag zelfs die van het platteland. Het verschil in geurigheid tussen blik en pak bleek zelfs In de stad, waar de voorraden toch wel snel worden aangevuld, in het voordeel van de vacuumkoffie uit te vallen. Tal van Zweedse koffiehranders leve ren thans 75 procent of soms nog meer van hun produktie af, vacuum in blik verpakt. procent bij voorbaat om donkere koffie vroeg. Toen ze het te drin ken kregen zonder te weten welke soort het was, bleek slechts drie procent van de proefpersonen deze koffie het best te bevallen. Bij de middelsoort koffie was de preferentie vijftig procent, maar bij de blinde smaakproef was dit 85 Voor de lichte soort had twintig procent voorkeur en bleek ten slotte twaalf procent en thousiast. Naar de mening van de heer Hermanides is deze interessante proef ook van groot belang voor de Nederlandse huisvrouw. Het bewijst dat het nuttig Is om de verschillende smaken eerst te proberen, alvorens een definitieve voorkeur te bepalen. UW artikel „Speculaas zal altijd bestaan" in AllerHande van september 1960 heb ik als speculaasliefhcbber met zeer veel genoegen gelezen, als neerlandicus echter ook met enige verwonde ring, zo schrijft ons de heer A. H. Hoogland te Zaandam. Het betreft de door u gelanceerde etymologie van het woord speculaas: „De planken waarmee men vroeger werkte heetten „speculum", hetgeen „spiegelbeeld" betekent". Hiertegen rijzen al onmiddellijk twee bezwaren: le. zouden de bakkers in vroeger tijd hun materiaal Latijnse namen hebben gegeven? 2e. wat wjj speculaas plegen te noemen ls niet de vorm, de „speculum", maar juist het afgietsel. UITGESTREKT.... Zwedeneen land met forse nfMtanden Men drinkt in Zweden nu geuriger koffie dan ooit. En ze weten daar wat koffie is. Liefst 8*é kilo per inwoner wordt er jaarlijks aan koffie verbruikt tegen nog maar 3,2 kilo in ons land. Het theeverbruik is er vrijwel nihil en poederkoffie kent men er nauwelijks. „Typisch een teken van grote welvaart, dat vele koffiedrinken", zegt de heer Hermanides. „En die kant gaan wij nu ook op", vult de heer Govers hem aan. „En dan is de vacuumkof fie de toekomst. Het wordt hét artikel van de moderne W esteuropeaan." En daarom zorgde AH ervoor, dat Nederland het tweede Euro pese land is, waar vacuumkoffie, vers gebrand en gemalen zo in blik en nog net zo vers en geurig als dat blik opengaat, binnen het bereik van alle koffiedrin kers is gekomen. Grappig is in Zweden, dat de koffiemolen in huis vrijwel heeft afgedaan", vertelt de heer Govers. ,,De wandblikópener heeft de molen vervangen. Ook de grote elektrische molens in de zelfbedieningswinkels raken hun betekenis kwijt. De Zweed se huisvrouw is daar blij mee. Het zelf malen van de bonen, zoals ze vroeger in de Zweedse Supermarts deed, vond ze maar een griezelige zaak. Meestal stond er dan ook wel een winkel' bediende in de nabijheid van die ingewikkeldemachinerieën." Het was beide heren opgevallen, dat de Zweedse branders niet met verschillende melanges tegemoet komen aan de smaak van de kopers. Zij bereiken hun smaak verschil door verschillende brand- graden, donker, middel en licht, waardoor een verschillend effect wordt bereikt aar wij prefereren toch het viersmakensysteem, gebaseerd op verschillende malanges, waar mede men werkelijk een smaak- differentiatie kan bereiken", zegt koffiekenner Hermanides. Overigens had hij in Zweden ontdekt, hoe sterk de voorkeur voor een bepaalde smaak kofne een rol speelt bij het kopen en hoe sterk bevooroordeeld men eigen lijk staat tegenover andere smaken. Een uitgebreid onderzoek met een groot aantal proefpersonen toonde aan, dat van deze mensen dertig IPIF VONDER WAARSCHUWING floept de lamp uit. „Doorgebrand. Dan maar even ergens anders een bol uitdraaien. Morgen haal ik wel een nieuwe." Hoe vaak wordt dat niet gezegd. Maar dat goede voornemen wordt meestal niet uitgevoerd, om dat men er te ver voor n.oet lopen, of eenvoudigweg omdat men er niet aan denkt. Nu Albert Heijn in vele winkels echter gloeilampen verkoopt, is het veel gemakkelijker om eraan te denken. Want in die winkel komt men vaak genoeg en ze liggen maar voor het grijpen. Kwaliteitslampen voor een ongekend lage prijs. Proefondervindelijk is bewezen dat zich aan de spiraal van een gloeilamp tijdens het branden een verandering voltrekt. We zouden het een langzaam oxydatieproces kunnen noemen, waardoor de spi raal op den duur dikker wordt. Niet voor niets verwisselen grote bedrijven en gemeentelijke licht- bedrijven, waar vele honderden lampen tegelijk branden, deze lampen vaak al vóórdat ze er /elf de brui aan hebben gegeven. Meestal geeft de lamp die in vak termen gezegd aan het „ouderen" is, zélf al een seintje in die rich ting, door langzamerhand zwart te worden. Laag stroomverbruik Met de AH-gloeilampen werd het juiste compromis bereikt. Behoorlijke lichtsterkte, laag stroomverbruik, een lange le vensduur en toch een gunstige prijs. Gelijk met de boodschappen neemt u er nu een paar van ver schillende sterkte mee. Ze zitten in een stootvrije verpakking. Lam pen die niet worden gebruikt, be houden onbeperkt hun kwaliteit. Slechts één advies. Legt u ze niet in een ruimte, waar het erg vochtig is. Dan zou de lijm. waar mede de fitting aan de boi is be vestigd, kunnen loslaten. In alle andere gevallen is loslaten van deze fitting een onmogelijkheid. Iedere lamp die de fabriek ver laat, is namelijk ook nog aan een zg. wringproef onderworpen ge weest. Ik vraag mij af. waaraan u deze dubieuze etymologie hebt ontleend, temeer daar d r. J. de Vries, Etymologisch Woorden boek (1958) meent, dat speculaas een verkorting is van „specula tie". dat namelijk ook „zin, wel behagen" heeft betekend. Mis schien, zegt hy verder, is er zijde lingse invloed van een Vlaams „spek" suikergoed? In De Tijd/Maasbode van 7 december 1959 meent Bern. J. Kuyper: „Dat dc oorsprong uan het woord gezocht moet wor den in speculum (Lat. spiegel), als zou deze koek een weerspie geling zijn van de werkelijkheid, is een reeds enige tientallen jaren geleden gecorrigeerde onjuist heid. In de late middeleeuwen en tijdens de Gouden Eeuw toch vindt men reeds „Claeskoek": het was een sint-nicolaaskoek en de Goedheiligman was specu lator (Lat. bisschop)". U ziet, de geleerden zijn het nog niet met elkaar eens. maar wel in 't negatieve: de speculum-afleiding van Albert Heijn deugt niet, hoe heerlijk zijn speculaas ook moge zijn. ]F5r Zweden begon de vacuumkoffie zijn successen L op het platteland, maar nu zyn het de stedelingen die met de hcerlyke verse koffie gaan strijken, wel ke door de branders aanvankelijk voor de platte landers was bedoeld. Hoe enthousiast de mensen buiten de steden ook voor de koffie waren, toch kampten ze met één probleem. Waar moesten ze al die lege blikken laten(Voor een gezin van vier personen ongeveer 130 blikken per jaar.) Een vuilnisman kent men op de afgelegen plaatsen niet, een blik wil niet bran den, de grond is te rotsachtig om ze in te begraven. En in het water gooien doet een Zweed zijn afval nimmer. Vanzelfsprekend kennen wij die problemen niet, maar eerlijk gezegd begrijpen toy ze ook niet. De vuilnisman krijgt onze lege koffieblik ken nooit. De ledige blikken zijn voor duizend en één doeleinden bruikbaar. Van alles kan de huisvrouw in deze bussen bewaren. Manlief bergt er z'n spijkers, schroe ven, e.d. keurig gesorteerd in op, zoonlief bouwt er torens mee of speelt ballen- werper op de kermis en In- grtd heeft prachtige waren voor hgar winkeltje. Het is maar een weet ken en zijn waarschijnlijk afgeleid van het Gotische woord „gund". dat etter of wondvocht betekent. Men legde vanouds in Duitsland blaadjes van de hondsdraf op wonden. Aldus d r. H. U i 11 i e n in „De volksnamen van onze platen". (Thieme, 1946). Latijn redelijke en aardige verklaringen zouden zyn. Vele dier verklaringen trouwens zyn een gevolg van het feit dat er, wellicht meer dan op welk ander gebied der weten schappen, in de etymologie de ge legenheid is voor ongeremd ge fantaseer. Wellicht is het interes sant daarvan enkele voorbeelden te geven. Medemblih Er is een tijd geweest dat geleer den verkondigden dat de naam van de stad Med emblik ont staan was uit „Medea's blik"; Medea was de schikgodin die met haar gruwelijke blik mensen kon doden. De waarheid is wel heel anders: in 985 heet een rivier ter plaatse Medemelacha en de plaats die er lag Medemolaca. Letterlijk betekende dit: „rivier in het mid den van twee andere rivieren". Maarseveen, aldus zeiden dezelfde schijn-geleerdcn, is af geleid van het godenpaar Mars en Venus. De oorsprong is minder romantisch: mars komt van „maar" meer, groot water en soms kleine waterloop en dat weer is afgeleid van het Latijnse „mare". Van „mars" komt „moe ras". Het woorddeel „veen" stamt van „feni". dat een soortgelijke betekenis heeft als „mars". Kort om: Maarseveen werd genoemd naar de ter plaatse voorkomende combinatie van drassig land en meren etc. Wel willen wij dit aan de ge achte briefschrijver vragen: waar óm zouden bakkers, in vroeger tijd, hun materiaal geen Latijnse naam hebben gegeven? Dat ge beurde vaak genoeg en men deed het toch ook met allerhande andere zaken zoals „tafel" (van het Latijnse tabula), met „peer" (pirum), met „vork" (furca) met „pruim" (prunum), met „mond" (mentum). met „kers" (ceresia), met „kool" (caulis), met muur, mortel, zolder, kelder, venster en tegel die respectievelijk heetten murus. moratrium, solarium, cel- larium, fenestra en tegula. De door u aangehaalde dr. J. de Vries meldt dit ook. Maar niettemin: bedankt voor uw interessante brief. Wellicht hebt u wel gelijk. Of weet iemand soms nóg een andere op lossing? ZWAARD AANGEZIEN hjj soms houten schepen aanviel, vreesde men vroeger de zwaardvis op zee. Storm, Ijsbergen en zwaardvis sen waren de grote gevaren van de zee. Een der duidelijkste bewijzen voor deze angst was de aanval die, nog niet eens lang geleden, een zwaardvis op een houten vrachtschip uitvoerde. Het zwaard van het dier brak tijdens de aanval af en bleef zitten. Toen bleek, dat de vis er twee koper- lagen en een plank van 7^ cm dikte mee had doorboord. Vervolgens was het dier om- hooggcschoten, was door het dik ke eikehouten dek gegaan en door de bodem van een zware houten ton. Men berekende (lat het dier, dat buitengewoon woe dend moet zijn geweest, ongeveer 800 pond had gewogen, en het schip moet hebben getroffen met een snelheid van tegen de 100 km per uur. Antwoord van de redactie: Elsevlers Culinaire En cyclopedie. een gezaghebbend Deze godenmode In de etymolo- werkstuk <ta .ede, er he. gebied der culinaire aangelegen- studeert kwam vooral uit Duits heden) zegt: „De naam speculaas land waar men bijv. ^jover ging, is afgeleid van speculum spie gelbeeld)" en dat leek ons een redelijke verklaring. Wat niet wil zeggen, dat er niet nog veel meer NIET de snoepzuchtige vingertjes van uw jongste, foei toch! Maar wel lange-vingerbiscuits die u met een of andere jam soort besmeert en daarna een ietsje in wat melk zacht laat worden. U legt ze op de bodem van een vlaschaal, giet er een laag cus tard over, legt daarop de rest van de lange-vingers en bedekt deze op hun beurt met de cus tard, die u versiert met de jam die u voor de biscuits gebruikte. Wissel voor de versiering de jam- kloddertjes af met chocolade oublies. Verrukkelijk! teneinde de woorden O s t e r n en Eastern (Pasen) te verklaren, dat men zelfs een geheel niet be staande godin, Ostara, uit de grond stampte. Balder En het woord „v a 1 e r i a a n"? Waarschijnlijk afgeleid van het potjeslatijn van middeleeuwse kruidenzoekers wie het Latijnse woord „valer gezond-zijn" door het hoofd speelde. In Duitsland echter verhaspelde men het tot „baldrian". En meteen haalden de „geleerden" er de godheid Balder bij. Die er (dus) niets mee te ma ken had. Kijk eens naar het woord „hondsdra f". Daarin zagen de godengeleerden het woord „Don- nerrebe" (een wingerd, „rebe", die aan god Donar gewijd was). Dat leek zo'n aardige verklaring. Het was echter een foutieve. „Honds draf" is nl. een vérgaande verbas tering van het hoogduitse „Gunde- rebe" evenals de naam „onder- hage" (Vlaanderen) of „hoender- darm" (Goeree). Die woorden heb ben met hond noch hoen. noch CISKA VERHEUL met donder of onder iets te ma- Drie hoofdfactoren kenmer ken de kwaliteit, namelijk lichtopbrengst, le vensduur en s tr o o m- v e rb ruik. Wanneer u die lamp koopt, in z'n eigen blauwe AH-verpakking met witte en gele opdruk, garan deert Albert Heijn u die lamp. Laboratoriumproeven en uit gebreide produktiecontrole gaan aan de distributie over de winkels vooraf. De lampen, die daar liggen, zijn alle ge test. Dubbel-spiraatlampen De AH-gloeilampen zijn dubbel- splraallampen, hetgeen een maxi male lichtopbrengst en een econo misch gebruik verzekert. Dit in te genstelling tot de veel goedkopere enkel-spiraallampen, die AH dan ook niet verkoopt, omdat óf de lichtopbrengst óf de levensduur daarvan niet aan de verwachtin gen beantwoordt. Bovendien ontbreekt dan de «g. smeltdraad, die bij de kwaliteits lampen als zekering dienst doet, zodat bij weigering van de lamp niet direct uw stop doorslaat en het gehele huls in het donker zit. De volautomatische produktie van de AH-gloeilampen heeft een constante kwaliteit tot gevolg. Zij worden verkocht met een gega randeerd gemiddelde levensduur van duizend branduren. Kan het niet méér?, wordt vaak genoeg gevraagd. Natuurlijk kan het méér. Men is in staat gloei lampen te maken, die twee- of vierduizend uur branden. Alleen moet u dan niet naar uw lichtre- kening en naar de licht-kwaliteit kijken. Hoe langer de levensduur, des te dikker de gloeidraad. En hoe dikker die gloeidraad, des te meer stroom er nodig is om een behoorlijke lichtbron te krijgen. Kijk maar naar uw elektrische kacheltje. Die gloeidraad is zo dik. dat hij bijna geen licht meer geeft. Dat is ook niet nodig, maar het stroomverbruik van zo'n kacheltje is ook niet gering. En mocht uw lamp het lan ger dan duizend uur uithou den. zegt u op een gegeven ogenblik toch: „Het lijkt wel of ie minder licht geeft", dan heeft u het bij het rechte eind. Uw lamp van honderd Watt heeft dan nog maar een licht sterkte van een 75 Watt-lamp, maar gebruikt stroom voor 100 Watt. rVWEE in één en u hebt een geslaagd Sint-N icolaasge- schenk. „Origineel" zal de reactie zijn, wanneer de Sint de fris bedrukte draagdoos mei twee flessen geestrijk vocht op tafel zet. Een selecte fles Sherry- pale 88 7 en een fles F i- dalgo-Port, samen voor 6.95, (een speciale geschenk prijs"), vormen de aantrekkelij ke inhoud van deze doos mei handgreep, die speciaal voor dc feestdagen werd ontworpen. Voor extra lage prijs staat deze doos te uwer beschikking ei. uw geschenkenkeus is daardooi weer groter geworden. Binnen kort in de AH-winkels. TIETZELFDE geldt voor de geheel gesloten langwerpige doos, die een fles witte Lama L Vermouth aan het oog ont trekt. 4.25 kost deze aperitief inclusief de fraai bedrukte doos. En nu we het toch over in dozen verpakte wijnen hebben kan een ieder, die z'n keus op een dergelijk geschenk laat val len ook nog gebruik maken van de drie Tervigny tafelwijnen., Tervigny B l a nc Sou- riant, Tervigny Rosé T end re of Ter vigny suipyB Rouge Vieux in fraai ge vormde flacons (d 3.95) en ver pakt in een aantrekkelijke Fran se doos, rechtstreeks afkomstig uit de bekende wijnkelders van Henri Maire onder het Chateau Montfort in d« Juraplaats Arbois. Daar kunt u mee komen „aandragen", met zo'n forse chocoladeletter van Albert Heijn. Een fijne letter ook, van heerlijk zacht-smeltende chocolade Delicata-kwaliteit! Voor een echte „cadeau"-prijs! Eén ding: er is nu nog volop keuze uit alle letters. Wacht niet tot het laatste moment! Uit fijne Delicata chocolade, per stuk 100 GRAM Alle letters, ook de M en de W! Een greep uil ons assortiment voor de schoen stuk 20 en 3 5 3 vonr25 Gevulde kikkers 2 voor 2 5 C hocolademenagerle Netje met munten 25 Zakje snoep met verrassing 35 Plak nougat met verrassing 55 maakt u het geven goedkoper

Allerhande | 1960 | | pagina 3