Toch leerzaam voor wie wil moderniseren Toch zijn er vele lichtpuntjes in uw keukenbestaan Met jam kunt u toveren Albert Heijn's Wijnen- kaart IlllllSXIISIIlIfl AH-Vacuum- Koffie- prijsvraag De Nederlandse huisvrouw pleegt meer dan de helft van de tijd, die zij aan huishoudelijk werk besteedt, in de keuken door te brengen. Daarom is het nogal vreemd, dat er eigenlijk pas in de jaren na de oorlog aandacht werd be steed aan een meer praktische inrich ting van de keuken. DROOM No. 1 DROOM No. 2 DROOM No. 3 N DROOM No. 5 Z?r Schuimomelet u MAAKT schuimomelet het gemakkelijkst met een klein beetje bloem. S™\Zatil'"ke 'am d"e on!eIet 4 Aller Handle Zie pagina a' SAHO01000057 n Allerhande november 1960 Zie pagina 5 Albert Heijn N.V. - Zaandam A -JÊÊL. .11, JUL II. -JHL. JHL. JJL 11 NOVEMBER 1960 hofleverancier 5e jaargang No. 10 (60) DROMEN VAN KEUKENS! OM VAN TE DROMEN CTEL u voor: het is ochtend. U hebt het hele huis aan kant gemaakt en nu staat u nog even de was te vouwen. Wat een heerlijk gevoel dat er nu eens geen rommel op de aanrecht staat. Want in deze Pliegerkeuken heeft alles zijn vaste plaats. In de hoekkast zitten draai bare planken dus geen verloren ruimte meer. U hebt een prachtige broodkastmet daarboven een ingebouwde broodsnijmachine. Eindelijk bent u dan toch verlost van die eeuwige kruimels. De aanrechten en de afwas- en spoelbakken zijn van Zweeds roestvrij staal, zodat schuren, bleken en schrobben voor uw verdere leven nog slechts tot lang vervlogen nachtmerries behoren. En als u straks klaar bent met de was, schuift u de tafel fijn weer naar binnen de kast in, zodat uw keuken weer hele maal „glad" is. Nog een voordeel van deze Pliegerkeuken is dat uzelf kunt bouwen aan het geheel. U kunt beginnen met het aanschaffen van één onder deel en dan steeds als u weer wat geld over hebt een ander onderdeel kopen net zo lang tot u uw hele keuken bij elkaar hebt gespaard. TJET is vier uur u hebt boodschappen gedaan en nu is het de hoogste tijd om. een kopje thee te zetten, want de kinderen komen direct uit school. U zet water op en dan bergt u de boodschappen op. Fijn is dat in zo'n G an di ke uk en. Je vor.lt je als de vrouw in die film die een goedaardig spook tot vriend had. Overal waar zij kwam werden de deuren geruisloos voor haar geopend en ge sloten. Jammer voor u heeft dat stille openen en sluiten in deze keuken niets met spoken te maken. Wat prozaïsche stukjes glaswol en nylon In de deuren en laden doen hier het werk. Natuurlijk hebt u weer twee gootsteenbakken, één voor het afspoelen van de vuile vaat en één voor het afwassen. De tafel waarop u uw boodschappen uitlaadt, kan met één beweging weer worden weggeklapt. JJ'ET is al over vijven. Zo- meteen komt uw man thuis en dan moet het eten klaar zijn. En nu nu alles in een zo kort mogelijke tijd klaar moet zijn, merkt u pas goed hoe plezierig het is alles Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op Aller-Hande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam. volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wij verzoeken u wel. in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. direct bij de hand te hebben in deze S ellkeuken. U hoeft nu nief moeilijk achter de ene pan naar de andere te reiken. Ze staan nu keurig opgesteld op planken die om hun eigen as draaien. Zodra u de benodigde pan ziet, zet u de draaitafel stil. Alle spece rijen hebben hun eigen plaats vlakbij het zg. voorbereidings centrum het centrum waar u de dingen die u straks gaat koken, schoonmaakt, snijdt en aanmaakt. Er zijn tal van uittrekbare snij- en werk bladen, aan wier lengte bij sommige bijna geen eind schijnt te komen. De inklapbare groente-, vlees- en broodsnijmachine verdwijnt na gebruik in het geventileerde broodvak. U ziet het: uw maaltijd staat in een minimum van tijd op het fornuis, zonder dat u ergens rommel achterlaat. De schortjes, die op de hier afgebeelde foto's worden ge dragen, zijn de bekende Favorita schortjes. Wanneer u meer over de hier afgebeelde keukens wilt weten, dan stelt Ciska Ver heul gaarne meerdere ge gevens tot 'uw beschikking Schrijft u dan even een kaartje aan haar adres Har stenhoekweg 189, Schevenin gen, eventueel met opgav van het nummer der keuker. waarvoor u zich bijzonde interesseert. "DAS sedert een tiental jaren -*• verschijnen er regelmatig folders met de meest verleide lijke keukens. Keukens waarin bij wijze van spreken het indruk ken van een aantal knoppen al voldoende is om uw hele huis houden op rolletjes te laten ver lopen. Uw kip zal zonder dat u er naar om hoeft te kijken goud bruin op tafel verschijnen, uw schoenen zullen altijd glimmen, en eindelijk zult u dan eens van die nare afwas verlost zijn. Maar dat is voor talrijken nog toekomstmuziek, want nu zitten velen onzer nog in een keuken uit moeders- of grootmoeders tijd. Niemand dacht er in die dagen al aan dat een keuken zodanig moest worden ingericht, dat het lopen tot het uiterste beperkt behoorde te worden. Om u toch wat lichtpuntjes in uw keuken- bestaan te geven, tonen we hier bij een aantal ideale keukens en volgen hieronder enige be scheiden tips ter verbetering van de oudere keukens. De onder de aanrecht gelegen kastjes kan men produktiever maken door er uitschuifbare draadmandjes in te bevestigen. Een heerlijke bergplaats voor aardappelen, fruit en groenten. Bovendien een zeer hygiënische oplossing, omdat de waren van onderen niet van de lucht wor den afgesloten. WEKkKAST AOK iets waarmee in de ouder- v/ wetse keukens geen rekening is gehouden, is het probleem van de stofzuiger, de zwabber, de bezem en de luiwagen, die, los in de keuken, een bepaald onplezie rige aanblik bieden. Waarom hakt u dan eindelijk de knoop niet eens door en koopt u, wanneer uw keu ken hiervoor ruimte biedt, een degelijke werkkast, waarin alles tot en met de stofzuigerslang, de poetsmiddelen en de strijkplank zijn vaste plaats heeft? AANRECHT VVD 1%Ta %es uur Etenstijd. Wat een gemak die eet- wrlT-B. 1 w Iftc hoek in de Bruynzeélkeuken. U hoeft niet steeds tussen de keuken en de kamer op en neer te lopen. U hoeft niet meer de flarden van gesprekken tussen uw man en uw dochter aan elkaar te lijmen. U kunt er nu gezellig bij blijven zitten. En als uw zoontje een beker thee omgooit, hoeft u niet meer in paniek naar de keuken te hollen om de vaatdoek te halen. Buiten dit alles om heeft de Bruynzeelkeuken nog meer fijne snufjes. Om er maar een paar te noemen: een flessenkast met twee laden, elk voor vier flessen, een aardappel- en groenteicast met een ondiepe draadkorf voor fruit en twee korven voor groente eu aardappelen en met als toppunt van alle gemak: onderin een bak voor de schillen. Verder een pannenkast met vier uitschuifbare pannenroosters. De gootsteenkast met het ventilatierooster behoort ook tot een tot nu toe ongekende weelde. Het heeft een rek met drie poetsladen, een hakenrek en aan de binnenzijde van de deuren een zelf- sluitende afvalemmer en een wasmiddelenrek. Enfin, er is te veel om op te noemen in deze Bruynzeelkeuken. EXTRA PLAXKEX TEN EERSTE staat daar in de hoek nog steeds die grote kast. waarin u haast niets kan wegbergen. Er zit ruimte genoeg in dat wel maar hij bevat zó weinig planken en hij is zó diep! Door een paar tussenplan ken erin te plaatsen, kunt u al veel meer plezier van het ding hebben. Bovendien kan men tussen twee planken tegen de achterwand smallere planken voor specerijen en dergelijke dingen maken of la ten maken een gemakkelijk hulpmiddel om uw kast wat meer mogelijkheden te geven. WANDKASTJES f£OMT men nóg meer ruimte te kort, dan kan men zich in alle soorten en prijzen wand kastjes aanschaffen veel han diger opbergplaatsen dan de traditionele keukenplanken. JlfANNEER uw keuken een te kleine aanrecht heeft, kan men met behulp van uitklapba re bladen nog een hele hoop redden. Uiteraard is het wense lijk deze bladen te voorzien van een hittebestendig materiaal. Een in de hoek ingebouwde gootsteen is een voortdurende ergernis. Er ontstaat altijd ver warring tussen niet en wel af gewassen servies. Waarom dan niet eens gedacht over een werktafel, waarvan het blad liefst ook alweer voorzien is van een vuurvast materiaal. Zo'n tafel kan overal voor ge bruikt worden, zeker als u er één met een lade koopt, waarin u uw keukengereedschappen kunt opbergen. Heeft u niet veel ruimte, ver vangt u dan de keukentafel door zo'n rijdende werktafel. U zult er nooit spijt van hebben. Een moeilijk punt in oude keu- kens is het aantal panelen en paneeltjes, waar het vuil altijd als een vlieg tot een paard toe wordt aangetrokken. Een paar plaatjes hardboard, een kwastje verf en ook dit euvel is verholpen. WELK MATERIAAL? VF7ANNEER uw aanrecht al te V> veel tekenen van de tand des tijds gaat vertonen, is het zaak eens serieus te gaan bedenken aan •vat voor eisen een nieuw aan- rechtblad moet voldoen. Aller eerst is het van belang dat het blad tegen water en schoonmaak middelen bestand is en verder te- ?en allerlei soorten chemische doffen. Voorts moet het hittebe stendig zijn en gemakkelijk in on- ierhoud. Tot slot moet het be- ;tand zijn tegen snelle tempera- uurwisselingen. 7 r anito voldoet aan al deze eisen. Het is bovendien rela tief laag in prijs. Het enige nadeel dat men tegen dit ma teriaal kan aanvoeren is, dat 'iet niet voor 100 pet. bestand is tegen temperatuurwisselin gen. Daarom is het voor een gootsteen minder aan te raden. oestvr ij staal is ijzer- sterk en bestand tegen alle temperaturen en alle chemi sche stoffen. Misschien dat het glimmende oppervlak voor sommige huisvrouwen minder plezierig is men ziet er im mers alles op. Dan is het zaak zen mat gepolijste kwaliteit uit te zoeken. De prijs ligt zchter drie- en viermaal zo hoog als van granito. ar dh o ut heeft veel voor delen, o.a. dat serviesgoed er minder snel op stuk valt. Een i nadeel is dat er mits men ie beste kwaliteit (teakhout) neemt door water gemak kelijk vlekken op kunnen ont- staan. De prijs is bij de beste I kwaliteit ongeveer gelijk aan die van roestvrij staal. Geperste kunsthars platen zijn bestand tegen veel chemische stoffen en te gen temperaturen tot plm. 120 0 C. Een gloeiende pan vet mag dus nooit op een derge lijke soort aanrecht worden geplaatst. De prijs is even eens ongeveer gelijk aan die van roestvrij staal. Maar als u nu eens een wens mocht doen....? Als u eens ging verhuizen naar een wo ning waar u uw eigen keuken mocht kiezen en u had de keus uit de op deze pagina afgedruk te vijf modellen? Welke zoudt u dan nemen? EEN, u tovert geen konijntje uit een hoge hoed, maar wel een heerlijk toetje zonder dat het extra veel moeite kost. U bakt wat partjes appel in een koekepan met boter en een klein beetje suiker. Die gebakken partjes appel legt u onder in een schaal en tussen die parten in deponeert u aard beienjam. (L' hoeft er niet zo heel erg zuinig mee te zijn!) U kookt een griesmeelvla en par fumeert die met geraspte citroen schil. Deze vla, waar u een eidooier doorroert en een goed stijfge klopt eiwit, giet u over de appel partjes en de aardbeien jam. U laat het gerecht koud worden en iedereen zal u een tovenares vin den omdat het zo heerlijk smaakt! CISKA VERHEUL voor koffie opzetten. Het is net acht uur. De eerste gas ten zijn er al. Daarom maar direct koffie zetten dat blijft toch altijd een gezellig begin en daarnaNu, de hele ijskast staat vol heerlijkheden. Toch wel praktisch zo'n waiidijskast, waarin alles overzichtelijk is opgeborgen. Bovendien, als wandkast neemt hij weinig ruimte in en wat gaat dat afwas sen in een Sellkeuken toch veel gemakkelij ker dan vroeger in die sombere, donkere keuken, want bij de gootsteencombinatie van deze keuken behoort een ingebouwde handdouche met borstel. Dat betekent een enorme tijdbesparing en afdrogen ivordt bijna overbodig. In een gootsteenkastje zit een handdoekenrek, in een ander een vuil nisbak met een vuilvemietiger, zodat al het vuil op de scherven en blikjes na langs de afvoerbuis kan wegspoelen. De verhoudingen zijn dan: 4 eieren, 20 gram suiker, evenveel bloem, een pakje vanillesuiker en <C?nuie/1Lff 9raiV:..boter (eventueel margarine). V™.fng ze daarna met het gezeefde meel. Dan k~ie tlJn ee».koekepan met dikke bodem op een heel zacht vuurtje smelten, maar beslist niet brum worden. Vervolgens klopt u de eiwitten héél stijf en u voegt er in rap tempo de eidooier-suiker-meel-eombinatie 5U«»I P een en ander lucht'g door elkaar. Onmid dellijk gaat het mengsel daarna in de koekepan en onder heen en weer schuiven bakt u de omelet op een matig vuur tot ze lichtbruin ziet Dan gaat er een deksel op de pan en u laat de omelet droog worden (dat vergt een paar minuutjes). Zodra u de omelet er bijzonder lekker uit vindt zien, deponeert u er hier en daar een lepeltje jam op, u laat de omelet half op een (liefst voorgewarm» de) schaal glijden en vouwt de andere helft erover heen, U kunt er ook nog wat poedersuiker over strooien.

Allerhande | 1960 | | pagina 1