v> duizenden problemen 4É De architecten stonden voor MEER TONIJN DAN ZALM.... Ze vonden even zovele oplossingen HOE? HOE? HOE? 'Vacuumkoffie' in de '4 smaken' uitsluitend verkrijgbaar bij LASSIE TDWHK RIJST KOOKT d) DROOG FRUIT SLA TOE! Het had anders kunnen gaan... Albert Heijn 'vacuum-koffie' een sensatie! u HET TVEEEWE AK- OfSTltlBLTIIv CENTRUM mild geurige Pffft... het pfffijnste geluid voor liefhebbers van verse koffie Bepaal jw eigen koffie-smaak! en 't gaat zo gemakkelijk... kijk maar: Qr. LASSIE RIJST,, .de droge rijst die nooit mislukt! UIT BALANS Niet om over te klagen, maar om over te juichen ALLERHANDE OKTOBER 1960 -V-LfuVVi VVWVWVVWS TIEN JAAR zou ik er u over kunnen vertellen, zegt een der architecten van het bureau dat belast werd met de uitwerking van de plannen voor het nieuwe Distri butie Centrum dat AH, op het Zaandamse industrieterrein, aan het bouwen is. „Zo'n project is zulk een omvangrijke zaak dat er, alleen al vanuit architectonisch standpunt, on- eindig veel over te vertellen valt". Het is de heer J. P. van d er A a j r, die deze woorden zegt. Tezamen met Ir F. C. dc Weger en de heer H. Snoek, die als adviseur werkzaam is, heeft hij de plannen die in het bedrijf ontstaan waren, verwerkelijkt in de talloze werktekeningen die een dergelijk project nu eenmaal vergen, JA, kan men zich afvragen, hoe komt zo'n gebouw nu eigenlijk tot stand? Hoe pak ken bijvoorbeeld de archi tecten het in het begin nog tamelijke- vage plan aan? Wat is hun eerste probleem? Wat zijn hun moeilijkheden? TfIGENLIJK was ons eerste probleem dat van de situe ring van het gebouw. Hoe lag het op zijn gunstigst op de be wuste plek? Het beschikbare terrein is namelijk niet volkomen rechthoekig en wij moesten zo voordelig mogelijk gebruik ma ken van de waterweg die ter plaatse is en van het dijkje dat het terrein aan één kant be grenst. Nadat we eerst andere plan nen hadden opgezet, zijn we tot het huidige gekomen. Dat heeft verschillende voordelen: aan de ene kant het water, aan de achterzijde ruimte om zono dig de afdelingen, telkens apart desnoods, uit te breiden en aan de voorzijde een ruim parkeer en rangeerterrein voor de vrachtwagens. Wat de verdere werkwijze aangaat, kan gezegd worden, dat wij uitgaan van de gestelde eisen. Dat klinkt erg vanzelf sprekend. Die eisen zijn uitge drukt in allerlei cijfers die de AH-deskundig en hebben opge steld. Ze hebben betrekking op de nodige oppervlakte, op de hoogte, op de praktische inde lingop de plaats van elke af deling apart en op nog duizend andere dingen. Samenwerkend met opdrachtgevers kwamen wij, zo geleidelijk - aan, tot een vas te vorm. Dat dit niet zo maar een-twee-drie ging, begrijpt ie dereen. Ik geloof dan ook dat dit laatste ontwerp het vijfde in totaal is. Maar nu is het dan zover: de eerste paal van de 1800 betonpalen waarop het ge heel rust is de grond in ge gaan en er zijn er al meer ge volgd ook. INDELING Natuurlijk was de indeling van de grote ruimte een punt van groot belang. Er moest een ge-1 soort groot afdak gebouwd wor- deelte afgeschoten" worden, bij wijze van spreken, voor het cen traal magazijn, voor de afdeling ..magazijngroothandel", voor de afdeling waar de emballage wordt opgeslagen, waar het lege fust te rugkomt en gereinigd wordt en zulk soort zaken meer en voor de kaasopslag. U kent de geweldige kaaspak huizen, die AH in Zaandam heeft. Die worden hier onderge bracht in een eigen afdeling, die dan ook weer aan geheel aparte eisen moet voldoen: kaas is ge voelig. Dit is de reden dat het ge hele kaaspakhuis air-conditioned is. Temperatuurverschillen zijn daardoor tot een minimum beperkt. Dat is noodzakclyk. omdat dc kwa liteit van de kaas die er by tonnen in opgeslagen wordt, een zeer con stante temperatuur en vochtigheid vergt. GEEN RAMEN Om deze toestand zo vast mo gelijk te handhaven, bevinden zich geen ramen in het gebouw; alles gebeurt bij kunstlicht. Maar dan het gehele jaar door in een ideale temperatuur. De verschillende afdelingen zijn van elkaar gescheiden door muren, terwijl de grote magazijnruimte eveneen? onderbroken wordt door brandmuren. Een ander groot probleem was dat van de ruimte die de vrachtwagens nodig hebben. Het is nu zó dat er plaats is voor honderd vrachtwagens; deze worden tegelijkertijd weggehol pen. Er zijn speciale boxen waarin de auto's binnenrijden en zo geladen worden. Zij kun nen ook de kelder binnenrijden en, uiteraard, ook het kaaspak huis. Het laden en lossen zal vergemakkelijkt worden door het feit dat het gehele gebouw op laadhoogte opgetrokken is. „U begrijpt," zo gaat de heer Van der Aa voort „dat er een ketelhuis bij gebouwd wordt, een transformatorhuis, een gebouw voor de garagedienst, een rij wielstalling, een paar dienstwo ningen en een stalling voor auto's van het personeel terwijl, in het hoofdgebouw ruimten zijn voor kantoren, voor een kantine en wat verder al niet nodig is." WARMTE TABOE De tekening van het geheel ver telt nauwkeurig hoe het plan zich heeft ontwikkeld. Aan de water kant komt er een aanlegsteiger en op het voorterrein zal er een De heren Van der Aa c.s.: heel wat besprekingen zijn nodig geweest voordat de definitieve plannen voor de bouw van het AH-Distri- butie Centrum op tafel lagen. den waaronder de vrachtwagens bij heet weer kunnen wachten; immers de voedingsmiddelen kun nen door grote warmte aangetast worden! Zo is er aan alles ge dacht. Al bouwend zal men even wel toch nog steeds nieuwe idee- en krijgen en tot uitvoer brengen. KURK IN DAK „Bij de portiersloge", vertelt de heer Van der Aa, „bevindt zich een weegbrug voor de auto's; die kunnen daar in één moeite door gewogen worden. Verder dit nog. Het is een van de duizenden details die ons ar chitecten bezighouden: het dak is voorzien van een kurklaag. die isolerend werkt. Nog iets: de overspanning van steunzuil tot steunzuil is 25 meter. Het geheel wordt in skeletbouw op getrokken. De aannemer is N.V. H. P. Voormolen uit Rotter dam; de prefab-delen voor de bovenbouw komen van de N.V. Spanbetonfabriek „De Liesbosch". En wat het systeem van wer ken aangaat in de magazijn ruimten, daarvoor heeft men ook wat aparts uitgedokterd. Dat gaat namelijk met elektro- nisch-bestuurde treintjes. Om maar iets te noemen. Want, ik zei het u al: we kunnen tien jaar over praten!" een tachtigjarige, zeer vitale grijsaard, die de doctorstitel in de medicijnen met die van de ge schiedenis combineert heeft een studie geschreven, waarin blijkt hoezeer ziekten de wereldgeschie denis hebben beïnvloed. Zo zegt hij van Napoleon, dat dit een uitgesproken maagneuroticus was, wiens typerende onrust hem van veldslag tot veldslag dreef. Alleen ondernemingen in grootse stijl konden hem zijn kwaal doen vergeten. Toen de kwaal ernstiger werd en het gehele organisme aantastte (hij kreeg toen maag zweren zoals geconstateerd werd) begon hij. tegen alle verstand in. de noodlottige veldtocht naar Rus land. In de tijd van de psycho analyse zou hij stellig medisch ge heel anders aangepakt zijn en dan zou zijn geest hem in andere ba nen geleid hebben. Hannibals leger, waarmede arthé Rome te vernietigen, ging ten on- Carthager de Alpen overtrok om der door de malariamug. De Kruistochten, georganiseerd door Europese ridders om het Heilige Graf in Jeruzalem te zui veren van ongelovigen, mislqkten door de pest. Van een tros van 100.000 kruisridders sneuvelden in het jaar 1096 vier vijfden door deze ziekte; 20.000 man bereikte Jeruzalem. Na Amerika en Zweden nu ook Nederland enthousiast over 'de meest verse koffie van alle Overal verbazing over gemalen koffie die altijd 'een half uur geleden gebrand' blijft in het wonderbaarlijke luchtledige vacuumblik. Tienduizenden huisvrouwen in Nederland hebben opeens een wonderbaarlijke ontdekking gedaan: ze maakten een blik open en ---pffft, zei het blik. En nooit hebben zij verser koffiegeur ge roken dan op dat moment - het was of ze in een koffiebranderij stonden! Wat is er aan de hand? AH heeft gemalen koffie in vacuum-blik geintroduceerd. Waarom zegt het blik 'pffft'? Omdat het luchtledig is. Waarom geurt deze koffie verser dan alle andere? Omdat geen lucht het aroma bedreigen kan. Want lucht is de Grote Vijand van het aroma - zonder lucht staat de tijd stil. In het wonderbaarlijke vacuum blik blijft de koffie altijd 'een half uur geleden gebrand'! Kan het verser? ALBERT HEÜN GÉMALEN INHOUD 250 SMAAK KLEUR PRIJS: PAK 250 GR. VACUUM- BLIK 250 GR. Vol-aromatisch Goudmcrk 168 178 MiJd-gëurig Groenmerk 140 150 Mild-krachtig Roodmerk 140 150 Pittig Paarsmerk 120 130 Halfuur na branden luchtledig verpakt En...vanaf dat moment is de versheid verzegeld - het aroma kan er niet uit, vijand lucht kan er niet in. Zeer be langrijk. Albert Heijn vacuumkoffie is precisie-gemden: niet te grof, nier te fijn. Want u weet: te fijn gemalen koffie smaakt bitter, te grof gemalen koffie trekt onvolledig af. Hoor, hoor...een koffie-revolutie! In Amerika en Zweden drinken 30 miljoen koffieliefhebbers allang geen andere koffie meer! En hier? Pffft... pffft... Reeds wor den dagelijks duizenden blikken AH-vacuum- koffie geopend! Haal morgen zo'n blik! Open het ah een normaal conservenblik. Sluit het met het aroma-verzegelend plastic deksel. AH-koffie-experts ontdekten: er zijn in ons land 4 groepen koffiedrinkers. Daarom creëerde AH voor alle 4 groepen de juiste melange - alle 4 van de beste bonen gemaakt. Omdat er van de ene soort nu eenmaal meer groeit dan van de andere..., daarom alleen- is er verschil in prijs - maar niet in kwaliteit! AH vacuum-koffie kost weliswaar een dubbeltje meer dan de gewoon verpakte AH-koffie - maar is altijd nog lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk. Albert Heijn PANTSERAUTO TOEN MEN, na het begin van de oorlog met Japan, voor Pre sident Roosevelt een kogelvrije auto had besteld en moest wach ten op de constructie daarvan, maakte men zolang gebruik van de pantserwagen die eens van Al Capone was geweest en die men leende van de Dienst der Belas tingen. Het resultaat is verrassend 80 et per 400 Gekoekt gewtckl 1200 gram Onverwachte eters SMAKELIJK, handig, en niet duur is zo'n fruitsla, die eigenlijk altijd in de voorraad kast gereed staat. Het betreft hier de zeer voordelige vruch ten in blik: de aardbeien, de frambozen en de ananas. De eerste soort kost 49 ct., de geurige fram bozen 55 ct. en voor hetzelfde bedrag, nl. 55 ct. vindt u 8 halve schijven ananas In het blik. Als u deze drie vruchten bij elkaar in een schaal doet, heeft u een heerlijke vruch tensla. Geeft u er dan nog vanille- vla bij, dan serveert u het feestelijkste dessert dat u zich maar wensen kunt! extra toevoer van bloed krijgen tijdens geestelijke arbeid, is ver scheidene malen op de volgende wijze gedemonstreerd. Men liet de proefpersoon languit op een uiterst gevoelige in evenwicht ge brachte plank liggen. Het bleek dat de plank in evenwicht bleef zolang de persoon „aan niets dacht". Zodra echter kreeg hij een pro bleem op te lossen of zijn hoofd zakte lager: de bloedstroom kwam naar de hersenen. TT ET valt niet meer te ontken- nen: de stand van de zalm gaat langzaam maar zeker ach teruit. Kwamen ze in ons land vroeger vers in overvloed voor (in Am sterdam wilden de dienstmeisjes zich slechts verhuren wanneer ze de garantie kregen dat ze niet meer dan driemaal verse zalm per week te eten kregen!!!), thans is het een zeldzaamheid wanneer bij ons een zalm gevan gen wordt. En dat geldt niet voor ons land alleen, zelfs Ame rika en Canada, de grote zalm producenten, constateren hetzelf de. Tonijnsla Daarentegen is er meer tonijn dan ooit en de tonijn, die in Ame rika de zalmverkoop reeds over treft. is van zo'n voortreffelijke kwaliteit (S t a r K i s t)dat het af nemen van de zalm ons niet direct onaangenaam zal treffen! DN u kunt met tonijn dezelfde f-' gerechten klaarmaken als u dusverre met zalm deed. Maak bijv. eens tonijnensla met macaroni. Allereerst neemt u een pak snelkokende elleboogjes-ma- caroni en kookt ze in drie li ter licht gezouten, kokend wa ter gaar in ongeveer zeven mi nuten. Voeg bij het kookwater een scheutje olie, dat voorkomt mogelijk kleven en proef gedu rende het koken af en toe of u de elleboogjes al gaar genoeg vindt. (Ze mogen gerust nog wat weerstand bieden aan de tand, zoals de Italiaan het treffend weet te zeggen Zodra u ze goed vindt, giet u ze af en u laat ze even schrikken onder de koude kraan waarna u ze uit laat lekken en er andermaal een scheutje olie over giet. U heeft wat koude hard ge kookte eieren bij de hand en een paar tomaten (gepeld, ontkernd en in stukken gesneden en van het overtollige vocht en de pitjes ontdaan). En dan heeft u de to nijn klaar staan en een blikje ansjovis in olie. U hakt een uitje fijn, u heeft peper en zout klaar staan en wat augurkjes, klein gesneden. zul len in deze salade niet misstaan. De tonijn verdeelt u in kleine stukjes, u hakt de koude eieren eveneens in stukjes, u doet dat zelfde met de ansjovis. U vermengt eieren, ansjovis, tonijn, gesneden tomaat, uitje, peper, zout naar smaak (voorzichtig!) en augurk jes met een klein scheutje olie en deze massa roert u door de in middels koud geworden elleboog jes. Als u het helemaal zeer pikant en feestelijk wilt maken, mengt u ook nog wat kappertjes door de ze bijzondere Italiaanse salade. Het is een buitengewoon smake lijk gerecht, waarin de tonijn de koningin van het feest is. KLAVERTJEV IER LAVERTJES-VIER zijn zeld zaam. Toch blijkt dit in wer kelijkheid mee te vallen. Daarvan kan een Amerikaanse zuivelfa briek in Memphis in Tennessee meepraten. Teneinde een nieu we ijssoort te propageren, maak te men per advertentie bekend, dat men aan een ieder die een klavertjevier kwam brengen, een liter van het bewuste ijs gratis zou overhandigen. Het aanbod zou een week lang van kracht zijn. Aan het einde van de eerste dag had men, via de verschillen de detaillisten van het bedrijf, reeds meer dan vijftigduizend liters gratis moeten afstaan en men was gedwongen de aanbie ding in te trekken. Lekker pnh TTERSCHEIDENE eeuwen geleden (aldus gaat het verhaal) ont stond een strijd tussen de stad Bazel en de stad, die aan de over kant van de Rijn ligt. De strijd werd zo bitter dat de burgers van Bazel ten slotte, aan hun kant van de brug die de steden ver bond, een reusachtige figuur op richtten die elk kwartier automa tisch de tong uitstak in de rich, ting van de „vijand".

Allerhande | 1960 | | pagina 4