Sleepboot - kapitein waardeert zijn „altijd -verse koffie" ZUURKOOL ft Pffft Moet de kachel al aan? VIER SMAKENSYSTEEM LIEVER KOFFIE DRINKEN DAN BANDEN POMPEN voorziet in een behoefte 2.1» Licht verteerbaar en smakelijk GOED MENSENKENNER HEEFT GOEDE SMAAK Als auto pffft...., denkt chauffeur aan koffie Enthousiast over de nieuwe koffie Enquête wees het uit Degelijke sokken Hoe-heet-u-ook-weer En dit zeggen Pffft... - kenners er van! Spek en worst Nu breekt het seizoen aan, waarin in menig gezin een vreselijke strijd uitgevochten zal worden. In grote lijnen kan men de situatie als volgt schet sen. Ginds bij het raam zit Va der. De regen van ons klimaat tikt monter tegen de ramen en de wind fluit door de kalende bomen; de barometer kan on mogelijk nog lager gaan staan, dan knapt het ruitje. Filter pot nog steeds favoriet H" ziet, voor het geestesoog. ALLERHANDE OKTOBER 1960 T^R hangt een dichte mist. De stilte ligt als een fc zware vacht over de voor zichtig manoeuvrerende schepen. Af en toe weer klinkt het onheilspellende geloei van een misthoorn. In de kajuit van de „Temi II", een hypermoderne sleepboot, met radar, zitten de sleepbootkapitein de heer Dijkhuizen—zfjn vrouw en de stuurman dicht by elkaar een kaartje te leggen. HELE DAG KOFFIE ,,Ik zal nog maar eens een kop je koffie gaan zetten", zegt me vrouw Dijkhuizen een beetje ril lend. ..Het is een echte kille herfstdag." Ze pakt een van de vier bussen koffie, die keurig staan opgesteld op de bovenste plank van het keukenkastje. De bus met het gouden etiket voor zon- en feestdagen, die met het rode en groene voor "s avonds en de paarse voor de ochtend. Het is plezierig om veel koffie aan boord te hebben, want de man nen weten wel weg met hun bak kie koffie, 's Ochtends voor het werk nemen ze al twee koppen, dan om elf uur nog eens twee, voor het avondeten weer en dan 's avonds drinken ze er pas goed op los. Het is met recht de hele dag koffie. OVERr SLEEPBOOTKAPITEIN DIJKHUIZEN koffiekenner kelijke staaltjes tatoeëerkunst in Londen verricht. De eerste be trof een man die zich een scharnier met schroeven en al op elk ge wricht liet tatoeëren. De Londense tatoeëurs zijn be faamd om hun fraaie werk; het leek dan ook net echt. Het andere geval betrof een kolonel die eens, in een olijke bui (nemen wij aan) een paar sokken op enkels en voet had laten tatoeëren. Nu was, ten gevolge van een verwonding, een der sokken gescheurd door een litteken. Hij wilde nu dit litteken weggewerkt hebben. De tatoeëur stelde voor de sok er gewoon weer op te etsen. De kolonel echter die eerlijk wilde blijven, wilde dat j niet en verzocht het litteken te bedekken met een gewoon ..stop- je" Dat werd toen gedaan Dit, in Nederlandse ogen wel licht wat vreemde verhaal, krijgt een gans ander perspectief als men weet dat in Engeland het tatoeëren meer voorkomt en algemener is dan hier. Men heeft nagegaan, dat de Amerikaan meer dan 150 zinloze woordjes gebruikt om iets aan te duiden waarvan de naam hem uit het geheugen is gegaan. Het zou interessant zijn te vernemen hoeveel wij er ter be schikking hebben als wij onze toevlucht nemen tot: „dinges"; „afijn"; „je weet wel"; „hoe zei-die-dat-ook-weer"„hoe- heet-het"; „hoe-was-het-ook- weer". FWE ZUURKOOL is weer volop bij Albert Heijn verkrijgbaar tegen een bijzonder aantrekkelijke prijs. Verwen uzelf en uw gezin met een zuurkoolmaaltijd. En maak de zuurkool dan eens op verschillende manieren klaar. En omdat oktober nog niet dé maand van de stamppotten is, volgt hier een recept van zuurkool-sla. Zuurkool-sla T ATEN WE zeggen dat u per persoon een ons zuurkool neemt, een fijn gehakt uitje (klein) en het sap van een halve citroen plus twee eetlepels sla- IVU/VCll, UCJC£l u mt v, ff *v olte. Natuurlijk voegt u er pe- procureurspek. Daarop spreidt wil dus zeggen dat u zoveel zuur kool koopt als u nodig heeft, waarna u ze onder de koude kraan afspoelt en ze uitknijpt want ze dient goed droog te zijn. De pan waarin u de zuurkool gaat koken, belegt u met plakjes De klik in' de hoek van de ka juit kondigt aan dat er iemand per mobilofoon een gesprek met de Temi wil voeren. „Ja, hier mevrouw Dijkhui zen. Over." Wat ik van de koffie vind? Nu, ik ben enthousiast, vooral voor ons soort mensen is de verpakking ideaal. Geen drup peltje vocht kan door de lucht dicht afgesloten bussen naar binnen komen. En de geur blijft er zo verrukkelijk in. Als ik een bus opendoe, is het net als of we hier een koffiebranderij aan boord hebben. Ik ben niet gauw tot andere merken over te halen. Maar sinds ik deze A.H.-bussen ken, stap ik onher roepelijk voorgoed op deze Pffft- koffie over. Over." En omdat het zulk miezerig weer is, besluit mevrouw Dijkhui zen de gouden bus, die nog on aangebroken in de kast staat, open te maken. ,.Dat zal sma ken". zegt ze tegen de nog kaar tende mannen. Ze haalt vlug de blikopener te voorschijn. Onheilspellend weerklinkt buiten het geloei van een misthoorn. Pffffoeoet. En de gouden bus binnen zegt: Pffft. A/ERHITTE gemoederen, volle stadions, de st zegt het blik waarin de niéuwe AH-VafcuUTn -Koffie luchtteéig is verpakt stamp volle stadions, de spanning tot het kookpunt gestegen rond om een sportieve strijd en dan. het snerpende fluitsignaal: pffft een doelpunt, toegekend of afge wezen. Teleurstelling aan de ene kant, jubelend gejuich aan de an dere Twee en twintig mannen vechten verbeten verder, de drie en twintigste heipt mee. geen en kele beweging ontgaat hem en de blikken van tien- cf twintigdui zend toescnouwers z.jn op hèm gericht, wanneer hij zijn (razend snelle) beslissing neemt. Overwicht, praktische mensen kennis en het talent om in een on derdeel van een seconde de juiste beslissing te kunnen nemen: dat zijn de eigenschappen, die een scheidsrechter moet bezitten om een goed scheidsrechter te kunnen zijn. De heer Leo Hom, in het rijk van Koning Voetbal tot de hoogste toppen van de scheids- xechtersrpem gestegen, stelt feet aldus: iedereen kan natuur lijk op een fluitje blazen, maar op het groene veld van de voet baller komt het op je menselijk overwicht aan. „Woord is wet" I „Dat leer je overigens maar I niet zo," zegt hij. „Ik ben heel WANNEER er niet te veel klan ten tegelijk geholpen moeten worden bij het service-station Ru 8 c li on te n i n Hilver sum, draaien chef Bout zijn drie helpers het hele service- programma af. En dat houdt dan In, ten eerste de vraag: Zal ik de tank maar volmaken, en niet: hoeveel liter wilt u hebben. Ten tweede het schoonmaken van de ruiten, te beginnen aan de kant naast de bestuurder. Bij het reinigen van het laat ste stukje steekt de bediende zijn hoofd door het raampje van de bestuurder en vraagt: Zal ik meteen water en olie even na kijken? Flinke Pffft „Dan verkoop je nog eens iets extra's," zegt chef Bout, ..En bovendien geeft het de klant zo'n veilig gevoel, als wij over het wel en wee van zijn auto waken. Tot slot richten wij on ze aandacht op de banden. Geen bezwaar als het stil is, maar bij drukke dagen vind ik dat wel de minst plezierige kant van ons beroep. Denkt u in. er staan rijen auto's, je geeft een klant, van wie je de vorige dag nog zijn banden hebt gecontroleerd, benzine. Je denkt een klein kar weitje. Maar nee. hij zit van- j daag met zijn hele gezin in de wagen. Hij krijgt onberedeneer de visioenen van klappende ban den en dan ben je zo goed of zo kwaad niet of je grijpt maar weer naar de luchtslang. Een flinke Pffft.... en de ban den hebben weer de vereiste spanning. SERVICE-CHEF BOUT Pffftkoffie op tafel Neen, dan hoor ik liever het Pffftvan een AH- Vacuumbus. Dan weet je tenminste: over een kwartier staat er een geurig kopje koffie op tafel" stapt chauffeur Smallen- b u r g in zijn wagen en vaak om een uur of zeven 's avonds springt hij er pas weer uit. ,,Je maakt wel lange dagen op die manier", zegt hij, ,,Maar het is een fijn vak, vrachtwagenchauffeur. Ik zou niks anders willen. Je bent vrij op de weg. Je kunt zelf uit maken wanneer je je kopjes kof fie wilt drinken en dat zijn er heel wat op zo'n hele dag en je ziet nog eens wat van het land. In de sloot Je raakt gewend aan je wa gen, hé? Op den duur ken je ieder rammeltje, ieder geluid van het ding. Zo'n vrachtwa gen hééft rare dingen. Laatst, toen ik even langs de kant van de weg stilstond, kwam weer onverwacht dat geluid van de ontsnappende lucht van de luchtdrukremmen. Pffft! Heel hard. Een paard, dat net passeerde, schrok zich ongelukkig en sprong in een sloot. Ze hebben hem met vijf man uit de modder moeten trekken. Ik schrik niet meer van die ge luiden. Maar ik keek wel even raar op. toen ik vorige week thuis kwam. Ik had lekker gegeten en zat met mijn pijp en mijn krant te wachten op de koffie, die mijn vrouw in de keuken stond klaar te maken. Plotseling hoorde ik: pffft. Ik dacht wat zullen we nou hebben? Heb ik de vrachtwagen soms voor de deur laten staan, of moet ik een paar weekjes rust houden? Ik heb er heel lang over zitten nadenken. Toen mijn vrouw met de koffie binnenkwam, róók ik de koffie. Geuriger dan ik gewend was. Ik keek mijn vrouw ver baasd aan. ,.Hoe kom je daar aan?" vroeg ik. ,,Nou heb je dat dan niet ge hoord zonet?" zei ze. „Dat pffft-geluid? En lees je dan geen kranten? Weet je niets van de nieuwe koffie van Albert Heijn?". Nu hoor ik niet meer alleen pffft als ik op de weg ben, maar ook al thuis. En iedere dag als ik mijn auto pffft hoor doen, denk ik aan mijn huis, mijn vrouw en aan de koffie van Albert Heijn." bescheiden en in mijn eerste wedstrijden misschien ook wel aarzelend begonnen. In de loop van vele jaren (de heer Leo Horn heeft er als scheidsrechter zeven en twintig dienstjaren op zitten) leer je hoe het moet. Ik zou het werk van een scheids rechter willen vergelijken met dat van een onderwijzer. De klas moet hem als een goede vriend beschouwen, maar zijn woord is wet. En wanneer hij een beslissing neemt, valt daar niet aan te tornen." Een verloren wedstrijd of een daverende overwinning, het hangt voor een belangrijk deel af van de fluitsignalen van Leo Hom. Het fluitje dat de een als muziek en de ander als een onverbidde lijk geluid in de oren klinkt. Beslissende pffft Omdat een goed mensenkenner altijd een man van goede smaak is, hebben wij het met de heer Leo Horn ook even over die smaak gehad. Koffiesmaak bij voorbeeld en het blijkt, dat onze internationaal befaamde scheids rechter precies tweemaal per dag- van zijn koffie geniet, 's Ochtends en 's avonds. Gefilterde koffie met een wolkje room. En waaraan het pffft-geluld van AH's vacuumkoffie hem doet denken. „Aan een prettig-sportieve voetbalwedstrijd", zegt hij, want je zou dat onver wachte en beslissende pffft best met mijn al even beslis sende fluitsignaal kunnen vergelijken." per naar smaak bij en u koopt (als u het al niet bezit) een kartonnetje of busje met thijm en daarvan neemt u een beetje tussen duim en wijsvinger en strooit het bij alle andere ingre diënten. Overigens: u wast de zuurkool even duchtig met koud water en knijpt ze goed uit, waarna u ze echt uit elkaar pluist om ze vervolgens met de olie, het citroensap, de peper, het uitje en de tijm goed te ver mengen. U doet dat in de loop van de middag een uur of twee vóór het opdienen en later ge niet u van deze frisse sla, waar u gekookte aardappelen en wat knappend-gebakken speklappen bij geeft. Een variatie Wilt u een andere zuurkool-sla? Dan néémt u een pond zuurkool, wast ze met koud water, knijpt ze goed uit, verdeelt ze en snijdt ze klein. U bakt een fijn gesnip perde ui tot deze mooi goudbruin is en u neemt flink wat peterselie waarvan u de blaadjes heel klein hakt. Zuurkool, gefruite ui en pe terselie vermengt u met elkaar, waarna u er wat peper bijvoegt. Vanzelfsprekend zorgt u dat deze sla lekker smeuïg is, u fruit dus uw uitje in voldoende boter (mar garine). U kunt bij deze sla aard- appel-purée geven en zo u wilt ham of worst. Zuurkool met ham j^ATUURLIJK kunt de zuurkool uit. U legt er kleine stukjes boter (margarine) op, strooit er de nodige peper over en giet er wat water bij. U laat de zuurkool gedurende enige uren op een sudderpit sudderen. Dan neemt u een vuurvaste schotel. U belegt de bodem met een paar plakken ham, legt daarop een laag zuurkool, daar op weer wat ham en dan weer wat zuurkool. Apart heeft u aardappelpuree gemaakt en met die puree bedekt u thans de zuurkool. Over de puree strooit u wat paneermeel, daar op een laagje geraspte, belegen kaas, daarop wederom een beet je paneermeel en tenslotte depo neert u daar wat klontjes boter op. Die schotel zet u in de oven tot er een mooi bruin korstje op is gekomen. Heeft u geen oven, dan maakt u een gebonden kaassaus op de volgende manier: U smelt een stukje boter, roert er wat bloem door tot een glad papje, voegt er wat melk bij onder voortdurend roeren tot u een gebonden saus heeft verkregen. Daarbij voegt u dan wat zout naar smaak, vrij veel peper (het mag best wat pi kant zijn!), u raspt er wat noot- muscaat over, snippert een uitje heel fijn en roert er zo u wilt een snuifje tijm door en tenslotte een behoorlijke dosis geraspte belegen kaas. Deze gebonden kaassaus giet u over de puree-laag in bo venstaande schotel. Het gerecht hoeft dan niet meer in de oven WIE „ZUURKOOL" zegt denkt vanzelf ook aan goed zuurkoolspek en aan Gelderse rookworst. De geur van zo'n rookworst al leen al maakt dat u trek krijgt. In plakjes gesneden zijn rookworst en zuurkool- spek (met een streekje mos terd) een verrukkelijke broodbelegging. En als u blokjes rook worst door een roer-el mengt, en er toastjes mee belegt, heeft u een bijzon dere traktatie voor het eerste gezellige avondje in het komende seizoen. kool ook gekookt eten in de i en het geheel heeft een bijzonder vorm van zuurkool met ham. Dat I pittige smaak! Vader huivert en donkere ge dachten trekken door zijn hoofd. Vader is vervuld van een onge zellige weerzin tegen het leven, tegen de poes van de buren die op dit moment in de astertjes zit, tegen het klimaat én t e- gen de kilte in de ka mer. Vaders duistere dwaalt door die kamer, valt op de kachel. blik En SCHEIDSRECHTER LEO HORN het beslissende pffft J^R zijn 4 groepen koffiedrinkers in ons land. Tot die opmerkelijke ontdekking kwamen de AH-koffie-experts, toen zij de smaak- gewoonten van het Nederlandse publiek aan een onderzoek onder wierpen. Als resultaat van dit verrassende onderzoek is Albert Heijn toen op het viersmakensysteem overgegaan en creëerde voor iedere smaakgroep een speciale melange. Destijds, bij de intro ductie van dit nieuwe systeem, heeft AH een speciaal vier-smaken. pak samengesteld om het iedereen bij het bepalen van zijn juiste smaakgroep gemakkelijk te maken. Dat was dus tijdelijk. Constant komen er legio nieuwe klanten de AH-winkels binnen. Daarom brengt AH om ook die categorie volledig met het vier smakensysteem vertrouwd te maken het vier-smaken-pak thans blijvend in de winkels. Overigens leverde die enquête ook enkele andere interessante cijfers op over de gewoonten bij ons vaderlandse koffieverbruik. CHAUFFEUR SMALLENBURG ....verknocht aan pffft.. Hoezeer het viersmakensys teem van Albert Heijn in een hehoefte voorziet, blijkt wel ten overvloede uit een enquête die onlangs nog is gehouden en die allerlei wetenswaardigs onthul de. Zo was er een klont, die de 1 smaken afwisselde: het duurdere goudmerk voor 's avonds, het paarsmerk bij het brood. Weer anderen stapten over op een nieuw kleurmerk nadat het vier- smaken-pak hen op de juiste weg had geholpen. Meer espresso Voor het koffiezetten verlaten de meeste huisvrouwen zich nog op de trouwe filter pot, die ech ter in de steden enigszins door de espressokan wordt verdron gen Landelijk gebruikt ongeveer i nog 69 procent van de huisvrouwen de filterpot en wordt slechts voor tien procent van de espressokan gebruik gemaakt. In de meeste gevallen worden bij het koffiezetten naast de kof fie nog andere preparaten gebruikt hoewel bijna een derde deel van de huisvrouwen het alleen bij de koffie laat. Een ander derde deel doet er wat koffiestroop bij en een kleinere groep voegt behalve koffiestroop nog zout toe. Tenslotte wordt in zeventien procent van de gevallen alleen maar zout toegevoegd. In cidenteel worden bovendien nog cacao, suiker of vanille bij de kof- fiebereiding gebruikt. Weinig zwarte koffie Zwarte koffie wordt er in ons land vrijwel niet gedronken. Slechts drie procent van de geën quêteerden dienden de koffie zwart op. Koffie met melk is nog wel het meest voorkomende, namelijk 58 procent. Koffiemelk en -room worden in 39 procent van de gevaUen ge bruikt. Wel is hierbij weer opval lend dat het gebruik van deze in grediënten in de stad iets meer is dan in de provincie. In de grote steden gebruikt ech ter een vijfde van de huisvrouwen dit apparaat, terwijl dit in de pro vincie maar een heel gering per centage is. In volgorde van be langrijkheid worden verder nog gebruikt de melitt a-kan en de percolator. Vier procent prefereert nog steeds keteltjes kof f i e. Over op AH-koffie Overigens heeft het vier smakensysteem het leger van AH-koffiedrinkers zeker met een vijfde uitgebreid, want 21 pro cent van de geënquêteerden bleek in het verleden kgffie van andere merken te drinken en was nu op AH-koffie overgegaan. Eenvoudige vraag hoe alles verandert als die warmtebron eenmaal warmte zal gaan afstralen. Hij weet dat de nu zo donkere wereld hem dan vrien delijker en beter zal voorkomen. En hij roept ineens tegen Moeder (zó moet u het zich voorstellen) die met een dik wollen vest, aangeheel paars, bezig is "mét- Kuishoiidelijke kar weitjes: Zouden we de kachel maar niet liever aandoen?" Moeder verbleekt DAT is zijn eenvoudige vraag. Een vraag echter die vre selijke gevolgen heeft. Want Moeder schrikt hevig. Moeder verbleekt on der haar paarsheid. Moeder huivert over het gehele lichaam. Want zij ziet, met verschrik kelijke helderte haar toekomst: kolen halen, kolen betalen, olie opschenken, olie afschenken, pitten reinigenasladen ledigen, houtskool aanslepen, kachel houtjes hakken, poken, peuteren, stuiven, sintels vangen, roos ter schoonmaken, kolenboer met-zwarte-hand en, mat opne men, mat kloppen, en zo nog veel meer. Moeder ziet de win ter voor zich als een eindeloze marteling waarin Kachel haar beheerst tot ver in juni of daar omtrent. Tot de kersen aan de bomen hangen. Tot alle winter- radio-programma's geheel zwij gen. Tot de kinders hun hemdje uitgooien omdat het „i ne ens zo warm is buiten". Tot zo lang zit moeder met Kachel. Dat verklaart waarom Moe der die het heeft vóelen aanko men, reeds weken en weken lang antwoordt tegen Vader: „Geen sprake van! Ik denk er niet aan! De kachel gaat hier in huis nog niet aan!!! Daar begin ik niet nu al aan! Ik zit nog lang genoeg met dat ellen dige ding. Vorig jaar zijn we pas eind oktober beginnen te stoken. De kachel gaat niet aan." Kogeltjes blauw 2*0 begint het, lezer, lezeres. Gij weet het. Vader ver kleumt elk uur meer. Hij wordt eerst lichtgrijs, dan langzaam grijsgroen, dan geheel groen. Vervolgens verkleurt hij tot groen-roZe. Dit groen-roze gaat over in licht-lila. Na enkele da gen is hij via violet en het mo derne auberginepaars, gewoon helblauw. Helblauw. En moeder ziet dat aan. Zij zwijgt. Zij opent nerveus kastjes en deurtjes en kucht vaak. Zij ziet Vader daar zitten: hel blauw, kogeltjesblauw zakjesblauw. Vader is nog maar een scha duw van de blijde rakker van voorheen; hij is tot in het been verkild. Niet zozeer wegens de koude dan wel wegens de ge dachte dat de kachel niet aan- mag. Want zo werkt zoiets bij mannen! Op die wijze uit zich de strijd. Soms blijft Moeder hard. Tot half oktober. Tot de verjaardag van Ruupje. Tol de zeventien de. Soms ook bezwijkt zij voor het vreselijke tPneel dal Vader biedt. En dan gaat de kachel aan. Maar dat gaat nooit zonder een verschrikkelijke strijd. Zon der een ontzettende botsing van emoties. Nooit. Klopt dat? A. ROEKOE

Allerhande | 1960 | | pagina 2