een machtig distributie centrum De ijzeren man en treintjes 80 NIEUW AH-PR0JECT: DI5TRIBUTIE CENTRUM ALBERT HEIJN N.V. MACHINIST HARMS DENKT aan koffie en... stoomlocomotieven op z'n Schotse thee best Croene kool met kaas Moederwinkel van het bedrijf In Nederland alleen verkrijgbaar bij Albert Heijn De lekkerste koffie 8 OKTOBER j.l. lieeft de heer A. Heijn Jzn., president-directeur, de eerste paal geslagen voor de houw van het machtige Distributie Centrum van AH te Zaandam. Het was een fees- ijke gebeurtenis en weer een grote voorwaarts. Nóg sneller en nóg lelijk stap efficiënter zullen de honderden AH- winkels via deze „grootste provisie kast van Nederland" worden bediend. Zoals elk streven van Albert Heijn is ook dit, de bouw van een Distributie Centrum, erop gericht de klant nog beter en nog doeltreffender van dienst te kunnen zijn. Stad te nauw Per as en schip Uitbreiding Het gemak dient de mens in Distributie-Centrum ct 20 Een complete maaltijd: Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande SAH001000056 Allerhande oktobe HOFLEVERANCIER OKTOBER 1960 5e Jaargang No. 9 (59) Grootste "provisiekasf'van Nederland winkel, van waaruit de be drijfsleiders der winkels hun goederen zullen „inkopen' Vanuit dit centrale punt in ons land zullen alle winkels en alle klanten dier winkels hun goederen betrekken. /'ANDER de rook van Zaan- U dam (en Amsterdam), Zoals spreckt beslond reeds vlak bij het Noordzeeka- dergelijks. Maar de moei- naal, op een opgespoten tot lijkheid was, dat de distributie- op heden nog ongerept in dustrieterrein, verrijst een uitgestrekt complex, dat dienst zal doen als de „moe der-winkel" van het ganse bedrijf. Hier namelijk zul len uit eigen produktiebe- drijven afkomstige produk- ten alsmede alle, van overal ter wereld aangevoerde in kopen, in enorme „zelfbe- dieningsrekken" worden op geslagen en van hieruit zul len alle winkels van AH worden „bediend". Het Distributie Centrum wordt in feite een monster afdeling van AH in verschillen de afzonderlijke gebouwen, in hoofdzaak in Zaandam, was ge huisvest. Dit gaf, in de nauwe straten en ruimten van het oude Zaandam steeds grotere en steeds meer moeilijkheden. Im mers de machtige vrachtwa gens, vijftien-tonners, kampten voortdurend heviger met ruimte gebrek. Sneller laden Bovendien was het feit, dat de verschillende magazijnen en cen tra verspreid lagen, een grote handicap voor snel laden en los sen. Men hééft deze moeilijkheid in één greep willen oplossen door de bouw van één groot centraal magazijn. Dat dan komt nu in de polder en het zal de vrachtwagens alle gelegenheid bieden tot keren en draaien, laden en lossen. De vrachtwagens zijn namelijk een der uitgangspunten geweest van de ontwerpers van het Distri butie Centrum. Zij waren aller eerst de deskundigen en belang hebbenden in het bedrijf zelf. die, na lange, lange studie, nauw keurig wisten vast te stellen om welke oppervlakte het nu precies ging, om welke hoeveelheden te bewaren goederen en gm wat er voorts nóg allemaal komt kijken bij een centraal magazijn. De uitgebreide voorstudies leidden naar het buitenland, waar grote soortgelijke bedrij ven werden bekeken en een der eerste vragen was: waar pre cies moet het magazijn komen? In Zuid-Holland, in het hart van de randstad? Of elders? Men besloot ten slotte het Cen trum op te richten in de buurt van Zaandam. De levendige hoop op een tunnel onder het Noordzee kanaal was met geheel vreemd aan dit besluit. Een voorname voos- waarde was dat het Centrum per I as zowel als per schip te bereiken moest zijn. Dit ook pleitte voor een positie in de buurt van het Noord- j zeekanaal. Verder moest er ruimte zijn om uit te breiden. Nu, die is er! Aan de achterzijde van het gebouw dat, naast elkaar, de verschillende afdelingen magazijn en opslag zal herbergen, bevindt zich nog een ferm stuk grond dat voor uit breiding is bestemd. En, als ge zegd, de vrachtwagens waren een eerste opgave voor de plannenma kers. Het Distributiecentrum, zoals het nu geprojecteerd is, biedt aan 49 vrachtwagens de gele genheid tegelijkertijd, aanwezig te zijn en „geholpen" te wor den. In een afzonderlijk „smeer- station" worden de auto's door- gesmeerd en kunnen kleine re paraties worden verricht. 1 Qnn RFTHIVPAT TTTVF van n'euwe industrieterreinen lÖUU IJ Ui 1 VJlN i van Zaandam> vlak bij het Noordzeekanaal, is de eerste paal geslagen voor de bouw van het machtige Albert Heijn Distributiecentrum. Nog 1799 van die betonnen palen, waarop dit uitgestrekte bouwwerk zal komen te rusten, zullen volgen. Van dit Distributie centrum uit zullen alle AH-filialen in den lande sneller en beter kunnen worden bevoor raad. Mede door zijn bijzonder gunstige ligging, bij weg en water, vlakbij de plek waar straks de nieuwe Coentunnel onder het water van het Noordzeekanaal zal doorgaan, is dit nieuwe terrein uitgekozen. IN het Distributie Centrum dat AH momenteel op het Zaandamse industrieterrein bouwt, zullen een aantal technische snufjes de werkende mens op verbluffende wyze bijstaan. Zoals spreekt was een der eerste proble men van de mannen, die deze reusachtige „moeder- winkel" van het ganse bedrijf moesten „bedenken" deze: hoe kunnen wij de vrachtwagens die de bestellingen van de verschillende winkels in het gehele land komen afhalen zö vlug mogelijk bedienen. Men vond er het volgende op. Men verdeelt de maga zijnruimte in een groot aantal „straten". De wanden van deze straten zullen worden gevormd door de voor- raad-rekken. Hierop liggen de duizenden verschillende artikelen, die AH in zijn winkels verkoopt, opgetast. Draadloos bestuurd IVU HEEFT men, om een zo glad mogelijke laadwijze te garanderen, een uiterst slim systeem bedacht. Men laat kleine treintjes van enkele wa gentjes zo groot als ferme ouderwetse trekwagens langs' vaste routes langs de magazijn straten rijden. Deze treintjes worden getrokken door kleine zegt het blik waarin de nieuwe AH-Vacuum-Koffie luchtledig is En dit zeggen Pffft... - kenners er van! 17ÖOR machinist Harms met rangnummer 566 en twee-en-veertig dienstja ren de oudste machinist van de Nederlandse Spoorwegen is de vacuumkoffie van Albert Heijn niet alleen een sensatie. Wanneer het sein op „maak-open-dat-wonder- Oranjekalender 1961 ïijk-iuchtiedige-bük" staat n I en het vertrouwde pffft-ge- van Pro Juventute luid hem jn de oren klinkt, stemt dat de machinist tot een welhaast weemoedige herinnering. Het Pffft van AH's nieuwste koffie-ont- dekking doet de heer Harms namelijk terugdenken aan de vervlogen tjjd van zijn oude stoomlocomotieven. daar dat machinist Harms zo blij is met zijn pffft-koffic. En natuur lijk ook om de smaak, want man nen als hij zijn uit de aard van hun zware beroep reeds echte koffiegenieters. Lekkere koffie, meent de N.S.-machinist, vacuum koffie veilig, vlug en voordelig. Op pagina 2 zijn er nog meer Pffft-kenners aan het woord. Mogelijkheid tot abonneren locomotiefjes, elektrische trek kers, en die op hun beurt, op afstand, draadloos worden be diend door de laadmeesters. Met een klein apparaatje kan deze laadmeester het treintje doen stoppen, doen voortgaan en wat verder nodig is. Achter de trein aan Zo'n laadmeester ontvangt van de administratie de lijst met be stellingen van de winkels en nu begeeft hij zich. te voet. op weg met zijn elektrisch treintje. Bij elke stelling, waarvan hij iets nodig heeft, laat hij halt houden en laadt hij in wat hij nodig heeft. Zo wandelt hij achter zijn treintje aan en vergaart tijdens die wande ling wat er besteld is. Van de gelegenheid om zich op Allerhande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wy \erzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszyde van de briefkaart te plakken. Sieraad en iveldaad Verrassend veel en vooral mooi zijn de kleurenfoto's van deze na tionale kalender. Buitendien biedt hij nog fraaie zwart-wit foto's van alle leden van ons Koninklijk ge zin. Waarlijk een sieraad. Maar tevens een weldaad, want er zijn veel kinderen, die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben. Pro Juventute probeert deze kin deren te helpen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. De middelen om dit sympathieke werk te kunnen doen worden voor een belangrijk deel verkregen uit de opbrengst van de Oranjekalender. U kunt de Oranjekalender be stellen bij alle verenigingen en af delingen van Pro Juventute of waar niet verkrijgbaar door storting van 2,85 op postgiro 51.74.00 van de Kalcnderactie Pro Juventute, postbus 7101, Amster- dam-Z. 11, telefoon (020) 79.09.49. voor de Nederlandse smaak Schotse melange van uitzonderlijke kwaliteit. Thee met een aparte bekoring; geurig en karaktervol. Favoriet bij de echte theedrinkers! pakje 100 gram MacQueen thee ook in theezakjes theezakjes een doos gemakkelijk trekt beter af geen lastige theeblaadjes meer Met een doos theezakjes schenkt u 80100 koppen thee, dus minstens evenveel als met een pakje thee. Vijftien jaar geleden is dat alweer. Toen verwisselde ma chinist Harms de trotse stoom locomotief voor de soepel-snel- le electrische trein. Beter na tuurlijk en sneller en betrouw baarder, dat electrisch gestuw de materieel. Maar de echte lo comotief met de lucht van roet, ijzer en stoom zal hij nooit kun nen vergeten. Avontuurlij her Het was vroeger allemaal veel avontuurlijker," vertelt de machinist. „Ik herinner me, dat we tussen Zwolle en Grpningen eens bijna zijn vastgelopen door het bevriezen van de aanvoer- pijp. Die hebben we toen met het verbranden van balen sUc weer onder de knie gekregen en we zijn uiteraard thuis geko men. Het belangrijkste verschil tus sen vroeger nu? Lichamelijk hoef je je nu minder in te span nen. maar het bedienen van een elektrische trein vergt geestelijk heel wat meer. Je verplaatst je zo veel sneller, je legt grotere trajecten af, je vliegt als het ware heen en weer. Met de stoomtrein kreeg je meer kans om even op adem te komen. Dat was ook wel nodig, want je werkte je letterlijk in het zweet. Nu is het een kwes tie van knoppen en fijne instru menten. Iets van maken Toch is mijn werk steeds mijn hobby gebleven. Ik heb 'mijn baan noo't beschouwd als een plicht, waaraan je klakke loos moest voldoen. Ik probeer er nog steeds iets bijzonders van te maken. Extra nauwkeu righeid bijvoorbeeld bij het pas seren van de onbewqakte over wegen, bijzondere veiligheids maatregelen bij slecht weer." Neen, hij zal het nimmer ver geten: het trillende en sissende geluid van de stoomfluit. Van- MACH1NIET blij met pffft BOEIEND SCHOUWSPEL J^OE groot wordt het gehele AH-Distributie centrum? De totale opper vlakte der magazijnen zal 34000 vierkante meter be dragen; de totale kelder ruimte daaronder zal 4000 vierkante meter beslaan. Het inheien van de 1800 betonpalen zal stellig ook voor liefhebbers heel boetend zijn! Ware boekenwurm T^EN van de grootste bibliomani- -L< akken, die ooit geleefd heb ben, was de Fransman A n t o 1- ne Boulard. Hij verzamelde de boeken niet om ze te lezen maar slechts om ze te bezitten. Men ontdekte zijn afwijking bij zijn dood in het begin van de vo rige eeuw. Hij hield op zijn 49ste jaar op met werken en besteedde de laat ste twintig jaar van zijn leven aan het bijeenslepen van zijn biblio theek. Zijn familie wist van niets. Geheel in het geheim vulde hij een vijftal huizen met zijn schat. Het totaal aantal boeken bedroeg 800.000! De „vangst" Hij rijdt nu naar de plaats waar de vrachtwagen staat, het treintje rijdt de grote wa gen binnen en hier wordt het uitgeladen. In het kaaspakhuis zal men een zogenaamde IJzeren Man in dienst nemen. Het is een lift achtig wagentje, waarop de mannen die de kaas moeten ver zorgen, moeten keren en bekij ken en wat verder al niet (want kaas vraagt een voortdurende aandacht; het is precies een ba by) zichzelf ai rijdend tot zes- hoog (zes-hoog zullen de kazen in het Distributie Centrum liggen te rijpen) op kunnen vijzelen en zo, zonder moeite kunnen berei ken wat zij willen. Een transport bandensysteem zal het werk ver der vergemakkelijken. T NEEMT een mooie groene kool en plukt er alle bladen af. U spoelt ze onder de kraan en u zet ze met kokend, licht gezouten water op en kookt ze gedurende een twintig minuten. Intussen maakt u een gebonden kaassaus op de volgende wijze. U neemt 40 'gram boter (margarine) en 40 gram bloem en roert die op een klein vuur tje tot een gladde massa. Zo dra u dat papje heeft voegt u er met kleine scheutjes een hal ve liter melk bij. Onder voort durend roeren krijgt u daneen gebonden gladde saus die u een minuut of wat laat doorko ken. Dan zet u de pan op een laag pitje op een asbest- plaat en u voegt érbij: wat nootmuscaat, een gesnipperd uitje, een weinig peper. Andermaal roert u goed en zorgvuldig en dan gaat er ge raspte, pittige, belegen kaas door. Ongeveer een ons (mag ook meer zijn, dat hangt van uw smaak af). Die kaas lost in de saus volledig op en daarna proeft u even of er zout bij moet. Als u van tevoren zout, is de kans groot dat het al lemaal té hartig wordt. Als de koolbladen dan de voor geschreven twintig minuten kook ten, giet u ze af en laat ze in het vergiet goed uitlekken. Voor zichtig! De bedoeling is dat de bladen heel blijven. Als ze voldoende afgekoeld zijn, legt u in ieder blad een lepel van de kaassaus en u vouwt het blad dicht. Dat pakketje legt u in een vuurvaste schaal en ieder gevuld blad bedekt u met een plakje kaas. U giet tenslotte een weinig gesmolten boter over de koolbladen en zet de schotel in de oven tot het gerecht door en door warm is en de kaas gesmolten en licht gebruind is. Een gerecht voor een vleesloze dag, voedzaam en smakelijk voor al met aardappel-purée. CISKA VERHEUL

Allerhande | 1960 | | pagina 1