Rudi en Rien deden extra hun best r Meer en meer huisvrouwen nemen deel aan arbeidsproces! TINA KANIS veroverde welgevulde medaillekast ZONNEBLOEMCURSUSSEN LEREN JE WAT! TT Hongaar Szabo bouwde nieuwe toekomst op Stuwende krachten HET NAADJE VAN DE KOUS Ontspanning ■lllllllllllll Jopie en Tliea op bezoek bij de Blue Diamonds Zij kunnen u meer vertellen Van expeditiekneeht tot ass.-bedrijfsleider Veertienjarige meisjes gaan bij AH eerst een jaar naar school \T AN de 21/, miljoen werkende Nederlanders zijn er 50.000 gehuwde vrouwen. Een gering aantal in vergelijking met landen als Frankrijk, Zweden en niet te vergeten, Amerika. Zodra't huishouden en de leeftijd van de kinde ren dat toelaat, gaat de vrouw in die landen erop uit, om buitenshuis te werken. Aanmeldings- centra 1 9—6' 1 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Hande SAHO01000054 Allerhande seplember extra editie 1960 HOFLEVERANCIER SEPTEMBER 1960 EXTRA EDITIE Waarom gaan in andere landen veel meer huis vrouwen buitenshuis in in dustrieën of elders werken? Omdat het daar anders dan by ons, een ingeburgerde gewoonte is. Maar dat is niet het enige argument. A LLE foto's van de Blue Diamonds, die ze in kranten en tijd- 1 schriften kunnen vinden, prikken Jopie Koning (16) en Thea de Gooyer (16) boven haar bed. Zij kennen alle liedjes van de Blue Diamonds uit 't hoofd. Als iemand in de omgeving 't waagt iets van de twee zingende en gitaar spelende broers te zeggen krijgt hij 't met Jopie en Thea aan de stok. Spijtig Op een goeie dag, toen Jopie uit 't Centraal Station m Amsterdam kwam, zag zij een grote auto pal voor haar neus stoppen en daaruit stapten de Blue Diamonds. Zij was te verbluft om ze aan te spreken en wist niets anders te doen dan met open mond te kijken. Later kreeg ze spijt dat ze de jongens niet verteld had hoe graag ze naar hun muziek luisterde. Natuurlijk vertelde ze haar vriendin Thea, die evenals Jopie in Amsterdam woont, over de ontmoeting. Sinds dien was 't de grootste wens van de twee meisjes de Blue Diamonds te ontmoeten. Laatste nieuwtjes En die wens ging m vervul ling, dank zij de redactie van Aller-Hande, die hierin een goede aanleiding zag iets over de Blue Diamonds te vertellen. In Driebergen gingen Jopie en Thea op bezoek bij Rudi (19) en Riem (17) de Wolff. Zij kregen de laatste nieuwtjes en de nieuwste muziek van de Blue Diamonds te horen. Rudi ver telde dat hij geslaagd is voor zijn eindexamen MULO en nu binnenhuisarchitectuur gaat be studeren. „Nee, wij houden be slist niet op met spelen, dat doe ik pas als ik doodga. Maar ik wil een vak leren." Rien (17) was wat minder opgewekt. Hij was gezakt voor een tentamen en had daardoor geen eindexamen kunnen doen. De heer De Woljf, vader en manager van de Blue Diamonds, heeft nu beslist dat de jongens in het volgende seizoen alleen za terdagsavonds mogen optreden. „Met af en toe een afwijking op deze regel", vullen Rudi en Riem aan. „Maar zoals in juni, met iedere avond een optreden, dat kan niet meer." Naar Denemarken De jongens vertelden over hun nieuwste platen, een LP met louter nieuwe nummers en twee Duitse platen. Over de aanbie dingen, die zij kregen uit Zwe den en Zwitserland en uit En geland voor de Vera Lynnshow, die zij echter jammer genoeg niet konden aannemen omdat ze in Nederland door contracten ge bonden waren. Een optreden in Kopenhagen kan gelukkig wèl doorgaan. Fanclubs Jopie en Thea moesten natuurlijk alles weten over de fanclubs van de Blue Diamonds, in Bussum, in Balk en in Amersfoort. Zij hoor den dat zij met al hun foto's ach ter liggen bij de fans, die een spijkerbroek of een hemd bezitten, door de Blue Diamonds persoonlijk gedragen. En dat haar moeite om tot Rudi en Riem door te dringen niets was vergeleken bij de prestatie van een elfjarig jongetje uit Leeuwarden, dat van huis wegliep en in drie dagen naar Blaricum fietste om daar de Blue Diamonds te zien optreden. Tot grote ellende van de jongen ontdekte de politie hem in de zaal, juist vóór de Blue Diamonds op het toneel versche nen, maar gelukkig was de politie ook een bewonderaar van de jon gens en liet het jongmens even met Rudi en Riem de Wolff praten voor hij werd teruggebracht naar Leeuwarden. Nog enthousiaster dan zij kwa men vertrokken Jopie en Thea, vast van plan de 1200 brieven en kaarten, die Rudi en Riem op hun verjaardag kregen, met twee te vermeerderen. De moderne gezinnen zijn veelal kleiner dan vroeger, de moderne huizen ook en boven dien gemakkelijker te onder houden. Als de kinderen eenmaal naar school gaan, heeft de huisvrouw van tegenwoordig ongetwijfeld meer armslag. Het huishouden is voor haar vaak niet meer een volle dagtaak. En dus bevredigt het niet meer geheel. Ze zoekt wat anders, waar ze gezelligheid vindt. Bovendien nemen wasmachines, koelkasten maar ook levens middelen in blik en al die andere gemakkelijke dingen in het huishouden de hxiisvrouw heel veel werk uit handen. Eenvoudiger Maar om van die moderne ge makken te kunnen profiteren is weer geld nodig. Geld voor al die zaken, die 't huishouden zoveel plezieriger en zoveel een voudiger kunnen maken. Een wasmachine, een centri fuge, een mixer, een oliekachel, snelkookpannen, een oven, ten moderne keuken en noemt U zelf maar op. Er zijn duizend en een wensen die op 't verlang lijstje van iedere vrouw staan, maar die, wanneer zij daar zelf niets aan doet, hoogstwaar schijnlijk nooit verwezenlijkt zullen worden. Een scooter, een auto zelfs misschien, gaan dan tot de mogelijkheden behoren. Contact met mensen De huisvrouw is wel eens vergeleken met een accu, waar uit het gehele gezin krachten put. Maar die accu moet regel matig nieuwe energie krijgen. Het moderne huishouden is voo- velen een niet toereikende voe dingsbron. Toch wordt er altijd van haar verwacht dat zij man en kinderen in hun moeilijk heden bij zal kunnen staan. Er is nu een andere mogelijkheid om die accu op te laden. En dat is in werk buiten 't huishouden, in contact met andere mensen. Die mogelijkheid bestaat voor iedere vrouw. Niet wanneer haar kinderen erg jong zijn en haar hard nodig hebben, maar wel daarvoor en daarna. Het is overigens helemaal niet nodig van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat buitenshuis te werken. De werkuren kunnen zo geregeld worden dat zij toch thuis is wanneer de kinderen uit school komen. Van de werkgevers, die graag gehuwde vrouwen in dienst nemen, kunnen zij alle mede werking verwachten. In de Albert Heijn filialen kunnen ge trouwde vrouwen twee of drie of vier dagen per week werken, zoals dat 't beste uitkomt. En in het produktiebedrijf zijn spe ciale werktijden voor hen, zo dat zij ook alle zorg aan het huishouden kunnen besteden. Meer aftrek En zelfs voelen de belastingen ervoor de getrouwde werkende ONDERDEN naar builen. helpt zij dagelijks door de uilgang langs de cassa Vaardig glijden haar vingers over het toetsenbord en bijna feilloos slaat zij de getallen in de cassa, handig en vlug. Dit alles doet Tina Kanis, de twintigjarige caissière tan de Albert Heijnzaak op de Zuiddijk te Zaandam. Zij geeft zich helemaal aan haar werk; ten minste overdag, 's Avonds? Wel, haar avonden brengt zij door met ver zamelen van foto's van zwemmers en af en toe zwemt zij zelf ook nog. Tot voor enige jaren was Tina nl. een gevreesd zwemster. Waar zij zich vertoonde op wedstrijden wisten haar mededingsters zich een sterke tegen standster. Met 14 jaar begonnen Toen zij veertien jaar was, be gon zij wedstrijden te zwemmen bij de zwemvereniging Neptunis (een van de grootste zwemvereni gingen van Zaandam). Zij zwom ongeveer elf medailles bij elkaar verbonden aan eerste, tweede en derde prijzen. Tevers zwom zij langeafstands-tochten natuur lijk op de Zaan. Door deze zwein- hobby en bij Albert Heijn leerde zij haar tegenwoordige verlooide Wim Taanman kennen. Aan vankelijk was Wim haar grote concurrent, want hij was eveneens op een grote zwemvereniging, maar een andere dan Neptunis. Andere verplichtingen Och, hoe gaat dat als je twin tig bent? Andere werkzaam heden eisen je op, je krijgt ken nissen en vrienden, die van je verlangen, dat je ze af en toe met een bezoek vereert en je hobby schiet er dikwijls bij in. Tina vindt het aan één kant jammerToch kan zij de moed niet meer opbrengen ieder weekend wedstrijden te zwem men, langeafstands-tochten, wa terpolo of waterballet Tezamen met haar verloofde, A LS u wat meer over het werk of de arbeids voorwaarden bij Albert Heijn wilt weten of u zich wilt aanmelden, hier zijn de adressen: de heer J. Janse, pro duktiebedrijf Oosztijde Zaandam, tel. 02980 62851 de heer C. v. d. Vliet. Bos en Lommerweg 239-11, Amsterdam-W.. tel. 020/121103 U kunt natuurlijk ook gebruikmaken van het invulformulier in deze krant op pagina 2. De reiskosten die u voor een eventuele sollicitatie maakt, zijn voor rekening van AH. die ook geen lid meer van zijn vereniging is, zwemt zij nog wel dikwijls. „Af en toe trekken toe eens een baantje om het hardst, maar vaak moet ik het afleggen hoorvertelt zij ons eerlijk, met een weemoedige blik op haar bijna gevuld medaillekastje. Dit zijn de WERKTIJDEN TNE werktijden in de produktie-bcdrijven van Albert lleijn zijn van 7.36 uur17.00 uur. 's Middags is er een lunchpauze van een half uur. 's Zaterdags wordt er om de week gewerkt van 7.36 u.11.36. De vol gende zaterdag is men ge heel vrij. Met ingang van 1 ja nuari 1961 heeft men alle zaterdagen vrij. TN 1956 uit Hongarije vertrokken zocht Adam Szabo (27) werk in de produktie-bcdrijven van Albert Heijn in Zaandam. Hy werkte zes weken in de expedi tie toen de personeelcbef hem voor stelde z'n licht eens op te steken in de filialen. Hij dacht daar niet lang over na, want dat was precies 't soort werk, dut hij in Hongarjje had ge daan. Eerst in de kruidenierswinkel van zijn ouders en later in Boeda pest. Taalmoeilijkheden In het A.H.-filiaal in Koog aan ADAM SZABO veel studeren TZ"OKEN, naaien, kinderverzor- ging, handenarbeid, zwem men, algemene ontwikkeling. Dat zijn de vakken op 't les rooster van de Zonnebloem cursus. Die cursus wordt gegeven voor veertienjarige meisjes „met dispensatie". Dat zijn meisjes, die volgens de wet te jong zijn om in een produktiebedrijf te werken, maar wegens speciale omstandigheden daarvoor toch toestemming hebben gekregen. Bij Albert Heijn volgen deze meisjes een jaar lang één dag per week een Zonnebloemcursus aan een van de Zaandamse huishoud scholen. Zij gaan daarvoor de hele dag naar school, krijgen daar 8 uur lang les en ontvangen aan 't einde van 't jaar een op een door de meisjes zelf ge organiseerde feestelijke bijeen komst. De cursus begint eind augustus en duurt tot begin juni. Als ze 15 jaar oud geworden zijn, kunnen ze de Zonnebloem- cursussen blijven volgen. Zij worden nu eerste-'aars en vol gen, vrijwillig, een aanvullende zonnebloemcursus, waarvoor zij een halve dag in de week vrij krijgen. Aan deze cursus kunnen alle meisjes op het pro duktiebedrijf deelnemen. Het jaar daarop is er eens in de week een avondcursus, waarvoor de diploma. Dat wordt uitgereiktdeelneemsters 's middags om 4 uur vrij krijgen. Intussen is 't lesrooster uitgebreid met vakken als medische raad, wo ninginrichting en wordt er steeds meer aandacht besteed aan de algemene ontwikkeling. In het derde jaar wordt de cursus 's avonds gehouden en dan gaan de meisjes veel sa men uit. Zoeken gezamenlijk een film, toneelstuk of cabaret uit, lezen en praten erover en discussiëren na afloop. 's Zomers in de vakantie zijn er kampen voor de Zonnebloem- cursisten, tentenkampen in de mooiste delen van ons land. de Zaan begon hij als magazijn bediende. Ieder vrij uur besteed de hij aan 't leren van de Neder landse taal. Na drie maanden hielp hij voorzichtig de kinderen, die met een boodschappenlijstje in de winkel kwamen. Zodra Adam Szabo onze taal onder de knie had volgde hij op de A.H.-bedrijfsschool de be- diendecursus en niet lang daar na de assistent-chef-cursus. On dertussen hielp hij in de winkel niet meer alleen kinderen. Hij werd bediende en klom op tol assistent-chef. Zijn werkterrein strekt zich nu uit over heel Noord-Holland. In dit rayon valt hij nL in voor filiaalbe drijfsleiders, die met vakantie gaan of plotseling ziek worden Een voorbereiding tot een plaats als bedrijfsleider. Goedlachs Adam Szabo is een vriendelijk mens, goedlachs en vrolijk. „Wij Hongaren lachen alle maal graag. Wij lachen ons ver driet weg. Hier in Nederland is dat anders. Ik moet daar nog steeds aan wennen. Daartegen over staat dat de klanten in de winkel veel vriendelijker zijn dan in Hongarije. Daar is ieder een altijd gehaast en kribbig. Hier is tijd voor een praatje. Ik stond eerst wel even tegen al die diploma's aan te kijken Het vakdiploma, 't midden standsdiploma, de diploma's ta bak en lakschrijven. Die heb ik nu. In 't najaar begin ik met groenten en- fruit. Het is dè ma nier om hier iets te bereiker Studeren, veel studeren en ve belangstelling hebben voor werk." Hongaars meisj'e Adam Szabo praat niet /aaE over zichzelf en helemaa,niet over zijn vertrek uit Horfarije en de oorzaak daarvan. n ver telt wel over de toekom* over het Hongaarse meisje, net wie hij zich gaat verloven <n over 't huis, waarin hij over ien paar jaar met haar hoopt te vonen. Ontwikkeling niet te stuiten Nu is het gemakkelijk om hier tie conclusie aan te verbinden, dat wij in ons land op dit punt „dus" achterlijk zijn en dat we niet met onze tijd meegaan. Zo eenvoudig ligt het niet. Het is een kwestie van ontwikkeling en of ontwikkeling hetzelfde is als voor uitgang, zal menigeen betwijfelen. Een ander punt is dat die ontwikkeling niet te stuiten is. Daarom is het goed de stuwende krachten in die ontwikkeling eens onder'de loupe te nemen. vrouw medewerking te geven. Kortgeleden verscheen er nl. een voorstel tot een belastingaftrek van 1000.per jaar. Want ook de overheid ziet in, dat zij die ontwikkeling niet mag tegen werken door hoge belastingen te heffen op dat extra'tje, dat de werkende getrouwde vrouw verdient. Vooral nu door de invoering van de vijf-daagse werkweek harder gewerkt moet worden om toch hetzelfde te bereiken, is de hulp van vele handen nodig. Ook van die der getrouwde vrouwen. JjffANNEER nieuwe leden van het personeel van de produktie-bedrijven twee maanden in dienst zijn, komen zij gedurende twee ochtenden van 8 tot 12 uur bij elkaar in het ontspan ningsgebouw, tegenover de fabriek. Daar worden zij voorgelicht over alle moge lijke zaken, betreffende de personeelsleden zelf, 't werk en het bedrijf, waarbij zij in dienst zijn. Er worden lezingen gehou den over o.a. 't loon, 't tarief (wat kan men nog boven 't vastge stelde loon verdienen), de or ganisatie van 't bedrijf, de vei ligheid, de kwaliteit van de produkten, 't werk van de com missies die worden gevormd uit 't personeel en die de belangen van 't personeel voorstaan. Deze introduktiebij eenkom sten worden bijzonder gewaar deerd. Want men is graag op de hoogte van alles wat er in zo'n bedrijf omgaat. pllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll£ E Hier kunnen zijdie belangstelling hebben 1 E voor het werk in een E AH-filiaal zich melden g 1 voor nadere inlichtin- gen: Opleidingswinkel van Baerlestraat 162, Amster- dam-Zuid. Iedere dag van 9—6 en dinsdag en vrijdag H tevens van 79 's avonds. Personeelskanioor, Jan Evertsenstraat 92, Am- E sterdam-West. Iedere dag van 9—6 en 's avonds van 7—9. Zelfbedieningszaak, Su- matrastraat 84, Amster- dam-Oost. Iedere dag van filllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ i I gjCHTER de produktie- I gebouwen van Albert Heijn te Zaandam staat het Ontspanningsgebouw, waar tussen de middag gegeten wordt er wordt I voor iedereen gedekt en waar 's avonds allerlei sport- en andere vereni- I gingen een prachtige ruimte hebben om zich te I ontspannen. Het ontspan- I ningsgebouw staat in een tuin, waar men bij mooi tceer rustig op een bankje van de zon kan genieten.

Allerhande | 1960 | | pagina 1