Automatisch g gekoeld, precisie-gemalen, luchtdicht afgesloten Niet te fijn niet te grof 'J Pi FONDANT BORSTPLAAT... SS ALBERT HEIJN Vitaminen in blik- conserven u u KOFFIE ZETTEN: EEN RITUS! r is het! op elk Verse koffie uur van de dag 29-T De nieuwe Albert Heijjn Vacuum-koïïie wordt: r| IJSBLOKJES VAN KOFFIE „Dat Oordeel van een echte „koffieklant" Om eens te proberen y4 *1 *1 *4 Regenkapje gratis Pret in beeld ALBERT HEIÜN een tractatie! FIJNE FONDANT BORSTPLAAT rit CHOCOLADE MOKKA BORSTPLAAT Albert Heijn heeft een vlag SEPTEMBER 1960 ALLERHANDE HOE gaat dat branden, malen en verpakken van Albert Heijn Vacuum-koffie nu eigenlijk in z'n werk? Om bij het begin te beginnen: het electro- nische oog zoekt uit de ruwe bonen de „foute" exemplaren en werpt ze weg. De automatische koffiebranderij brandt, nadat de vak man het apparaat beeft ingesteld, de bonen zoals alleen een automaat dat kan: feilloos en zonder afwijkingen, zo dat een constante kwaliteit wordt bereikt. Dan gaan de bonen via de koelzeef in pakken als ongemalen bonen- koffie, óf ze gaan naar de koffiemolen voor de vacuum- blikken. kwaliteits beoorde ling 10 In blikverpakking TVTU moet men zich zo'n appa- raat niet voorstellen als een reuze huishoudkoffiemolen. Zo lang die nieuw zijn en goed af gesteld, kan men er ook aardige resultaten mee bereiken, maar ze halen natuurlijk niet bij zo'n precisie-apparaat in de fabriek, die de korrels precies zo fijn of grof het is maar hoe u het bekijkt maalt, als gemalen koffie moet zijn om er alles uit te halen wat er in zit Want als koffie te fijn is ge malen, dan wordt ze te bitter en als ze te grof is, dan krijgt u een te slap aftreksel. In beide gevallen krijgt u dus niet vol doende waar voor uw geld. Koffie malen is dus precisie werk en met een electrische koffiemolen zou v. met een stopwatch in de hand moeten zitten, om precies die door snede van de korrel te krij gen, die u wenst. In de fabriek fungeert de automaat als stop-watch en automaten vergissen zich niet. Aroma brhouden En dan: de Albert Heijn Vacuum Koffie wordt gekoeld gema len. Malen is immers een vorm van fijnwrijven en bij wrijving komt warmte vrij. Die warmte is echter funest voor de gemalen koffie: zij breekt de etherische oliën af, waaraan de koffie haar aroma voor een groot deel te danken heeft. Daarom wordt er gekoeld gemalen, waardoor de aroma volledig be houden blijft. Direct daarop wordt de gemalen koffie naar een luchtledige kamer getransporteerd. Daar wordt de lucht uit de lege blikken gezogen, waarna de koffie erin gaat: het blik wordt hermetisch afgesloten en de versgebrande koffie blijft zo als ze was, jarenlang versgebrand. Misschien is het prettig ste van koffie nog wel dat de mensen eindeloos kunnen twisten over „de" beste manier van zetten! Iedereen meent daarvan het geheim te bezitten: hetzjj een paar korreltjes zout, het zij een snufje cacao, hetzij beide. De een wil de koffie langzaam met koud water tot een puur extract bren gen, de ander bemint slechts de „espresso", een derde zweert bij de cona. Maar hoe u uw koffie wilt zetten, hoe u ze ook wenst te drinken, met koffie kunt u nog veel meer doen. Hier is een voorbeeld. Slocca-crêine WIER eidooiers roert u met een halve kop suiker gedurende tien mi nuten, waarna u er een halve kop koffie-extract en een hele kop warme melk bijgiet. In een pan netje, in een water-bad, „bain-marie"laat u deze crème onder voortdurend roeren dik worden. Zodra dat het geval is, neemt u het pannetje uit de „bain- marie" en roert er aller eerst een klontje boter door en vervolgens de ei witten die u zeer stijf hebt geklopt. U laat de mocca-crême goed koud worden en gar neert ze met schuimpjes. En niets hoeft u te be letten om de mocca- crême te combineren met hetzij een vanille-crême, hetzij een chocolade-crème, of voor een bijzonder fees telijk dessert: alle drie de crèmes tezamen'. Het smaakt gewoon verrukkelijk CISKA VERHEUL IJ maakt een heel erg sterk extract van koffie en u doet dat vooral zonder dat u er een ander produkt bijvoegt, Suiker naar smaak lost u in heel weinig kokend water op en daarmee brengt u het kof fie-extract op smaak, waarna het koud behoort te worden. U giet het koude extract in een leeg ijslaadje van de koel kast en laat er in een paar uur tijd mooie bruine ijsblok jes van vriezen. U kunt die ijsblokjes op ver schillende manieren opdienen. Bijv. met koude, zwarte, on gezoete koffie, een buitenge woon verfrissende drank voor de warme dagen. Of met stijf geklopte slag room, al dan niet versierd met een scheutje likeur. Als toetje. Of met koude chocolade-melk een heel aparte drank. Maar ook gewoon met koffie-room smaken deze koffie-ijsblokjes heerlijk! CISKA VERHEUL win ongezien zienderogen VAN 3 september tot 14 oktober zal ten bate van de Nederlandse polio-patiënten en blinden een geldinzameling worden gehouden. Loten a 1.— per stuk, in vijf ver schillende kleuren zullen dan bij een groot aantal verkoopadressen verkrijgbaar zijn. De hoofdprijzen, waaronder vijf woonhuizen, zullen op 14 oktober in een speciale radio-uitzending bekend worden gemaakt. Het Prinses Beatrix Polio-fonds en de Nederlandse Blindenbiblio theek zullen de opbrengst van de aktie aan de poliobestrijding en aan de blindenhulp ten goede laten komen. Voor het geval men geen loten kan verkrijgen? Giro: 55 22 55 ten name van POLIO-ROTTER DAM. 7 14 21 28 35 42 49 ouderdom koffie in dagen f-JET verschil tussen papierverpakking en blikverpakking als bescherming van de versheid van koffie wordt in deze grafiek duidelijk in beeld gebracht. Nu behoeft men niet al te somber te zijn over de vloeiende lijn van de papier ver pakking, want langer dan veertien dagen is bij Albert Heijn de ongemalen koffie in papierverpakking heus niet onderweg tussen branderij en keuken. Niettemin maakt de blikverpakking op deze grafiek wel een hele beste beurt met zijn kaarsrechte lijn, alsof hij zeggen wil: de tijd deert mij niet. Vacuum-verpakking garandeert volledig behoud van versheid, weken-, maanden-, jarenlang. ZONDER PAARD HET EERSTE voertuig, dat óóit reed zonder getrokken te wor den door een paard, was het op merkelijke vehikel dat in 1649 schrik en ontstelteni teweeg bracht onder Neurenberg's inwo ners. Overigens zag het geheel er erger uit dan het was: twee man die verborgen zaten in een soort achterbak, draaiden aar een wiel en zetten zo het geheel in bewe ging. De snelheid was niet groot: drie kilometer per uur was het hoogste wat men, al draaiend, kon bereiken. Desondanks wilde men de straat vrij hebben Men had daarom aan de voorzijde een drakenkop aangebracht, die or voetgangers te verjagen, een straal water uitspuwde over een afstand van meer dan vijf meter. J~\E klassieke manier van kof fie zetten is nog altijd: met toewijding kleine scheutjes ko kend water schenken op de vast aangestampte koffie. Zo'n lang zaam uitgedruppeld extract, het zij met melk, heizij met water aangevuld, is het heerlijkste kopje koffie, dat men zich den ken kan. Deze klassieke manier van koffie zetten duurt lang en vereist alle zorgen. Filter Vlugger zet men koffie in een vlot doorlopende filter, welke koffie men onaangevuld kan drin ken. Zo kennen wij ook de zg. keteltjeskoffie, waarbij de koffie in een ijzeren geëmailleerde kan of ketel wordt gedaan, waarna de ketel wordt gevuld met kokend water en het geheel op een pitje blijft staan trekken. Iets hierop gelijkend is de manier, waarop in België koffie wordt ge zet. Men hangt in een kan een grote katoenen zak, die met een ring sluit op de kan. In de zak de koffie (meestal met cichorei) en daarna kokend water opgieten. Percolator De „percolator", die in vele variaties voorkomt, berust op het volgende principe: het in een kan aan de kook gebrachte water wordt, W/IE gemakkelijk aan zo'n handig opvouwbaar re genkapje wil komen in ons regenachtig landje een uitkomst bij een onverwachte stortbui heeft nu een mooie kans Bij aankoop van 3 stukken Carly-zeep namelijk u weet wel, die heerlijke zeep waarin de tijnste Franse par fums zijn verwerkt krijgt u in iedere AH-winkel zo'n regenkapje cadeau. Vier vlie gen in één klap dus: drie lekkere stukken zeep en een handig kapje. daar de kan goed afgesloten is, door een buisje naar boven ge voerd en door het zich daar be vindende. met koffie gevulde, fil ter geleid; het uit het filter lopen de aftreksel wordt weer in de kan opgevangen en gaat dan dezelfde weg omhoog enz. Men ziet de per- colator van metaal met glazen deksel; geschikt voor een gasstel; öf geheel van glas met spiritus brander, de zg. cona; of de perco lator functioneert geheel elek trisch. Espresso Een, in de laatste jaren, po pulair geworden methode is uit Italië afkomstig: de „espr e s- s o". Hierbij wordt door een in genieuze machine kokend water onder hoge druk door een kleine hoeveelheid zeer fijn gemalen koffie geperst. Het resultaat is verrassend pittig. Filterkoffie a. Maak de kof fiepot warm door hem met heet water om te spoelen en leg filterpapier on der in de filter. b. Vul de filter voor de helft met gemalen koffie. Voeg eventueel naar eigen smaak een vleugje zout of wat koffiestroop toe. c. Giet de beno digde hoeveel heid kokend wa ter bij beetjes in de filter. Laat de koffie langzaam doorlekken. d. Neem de fil ler van de kof fiepot als vol doende water is doorgelekt en dit niet meer sterk aftrekt. Roer de koffie door en schenk ze in. Turkse koffie Een in onze streken niet zo be kende manier om koffie te zetten is de zg. Turkse koffie. De koffie, die tot een heel fijne poeder is gemalen in een zeer spe ciale molen, wordt in een vertind koperen kannetje samen met water en suiker boven een spiritusvlam aan de kook gebracht. Als de koffie opbruist haalt men ze eventjes van de vlam om ze even tot rust te laten komen. Dan weer boven de vlam laten opkomen, tot driemaal toe. Meteen in een heel klein kopje schenken en gloeiend heet., neen, niet opdrinken, maar voor zichtig slurpen en het bezinksel in het kopje laten! Op de hierboven genoemde zet wijzen bestaan weer talloze varia ties en zolang er koffie zal bestaan, zullen er steeds nieuwe zetwijzen gevonden worden. ■j^EVROUW KI e m an s, W il- helminalaan 7 in Oosterhout (N.B.) vond haar kleine spruit, toen hij in een AH-Zilvervloot margarine doos autootje aan het spelen was. De kleine rakker zat er zó parmantig bij dat ze onmiddel lijk naar haar fototoestel greep en deze bijzonder aardige foto maakte. Vindt u het ook geen leuk plaatje? Zacht-smeltend, heerlijk van smaak. Doe ge rust royaal, want er zit zeer veel in zo'n doos! in de smaken: vanille, chocolade, mokka, advokaot, citroen, marasquin, abrikozen, frambozen, 1 sinaasappel per doosje plm 180 gr. extra kwaliteit per doosje plm 180 gr. voor fijne lekkernijen HET is zo gemakkelijk die gemulen koffie in vacuum-blik. Ik dacht altijd dat je koffie direct voor het zetten moest malen, omdat anders het aroma verloren zou gaan. Dat betekende dal koffiezetten altijd een heel werk was en nogal wat tijd kostte. Met deze nieuwe AH- koffiekant en klaar gemalen in blik, ben ik echter in een ogenblikje klaar. En over het aroma hoef ik me helemaal geen zorgen te maken. Dat is verrukkelijk. Haast nog beter dan wanneer ik de koffie zelf maal." Zo denkt mevrouw T h. M. L a a nD e Boer uit Haar lem er over. En zij heeft gelijk. De koffie wordt nl. in de fabriek gekoeld gemalen, opdat het aroma volkomen behouden blijft. Ge beurt dat niet, zoals in een gewone koffiemolen, dan ontstaat tijdens het malen warmte. En warmte is funest voor gemalen koffie. Warm te breekt de eterische oliën af, waaraan de koffie het aroma voor een groot deel heeft te danken. Mevr. Laan is 27 jaar getrouwd, moeder van twee kinderen, een zoon van vijftien, Paul, en een dochter van zeventien, Wilma. Haar echtgenoot is eigenaar van de Nederlandse Fotolitho-inrichting in Haarlem. Dat wil zeggen dat de heer Laan niet iedere avond om precies half zes thuiskomt. Daar is nooit staat op te maken. Een kopje koffie stelt hij erg op prijs bij zijn thuiskomst. Voor mevr. Laan is de gemalen koffie in vacuum-blik dus een uitkomst. „Ik maak nu op ieder uur van de dag of nacht zo een kop kof fie voor mijn man." Percolatorkoffie a. Doe de beno- digdc hoeveel heid koud water 5 in de percolator. 7,et de kan op het vuur tot het water kookt! Neem de kan af b. Vul het bakje voor de koffie, dat In de perco lator hoorl. met gemalen koffie. c. Zet het bakje in de koffiekan, doe het deksel er op en 7.et de kan weer op het vuur. Laat het water 6 a 8 min. angzaam door de koffie circuleren. d. Neem de af getrokken koffie met het bakje uit de kan en .cbenk de koffie dadelijk in. Espressokoffle Vacuum(cona) methode Mevrouw Th. M. LAAN-DE BOERverrukkelijk aroma KOFFIEHOEK ISOFFIEKOEK wordt gemaakt van: 175 g zelfrijzend bak meel, wat zout, f2 theelepel ka neel, 1 ei, 60 g plantenvet, 60 g margarine, 200 g bruine suiker, 3 eetlepels gecondenseerde melk, 4 eetlepels sterke koffie. Meng zelfrijzend bakmeel, zout en suiker dooreen. Snijd hierin plantenvet en margarine met twee mesjes in kleine stukjes. Neem van dit mengsel een paar flinke lepels af. Roer de koffie en melk dooreen en meng de vloeistof door de dro- ingrediënten. Roer er ook het ïklopte ei door. Vul met dit mengsel kleine, gladde en licht ingevette cake vormpjes ongeveer half vol. Roer de kaneel door het achtergehouden bloemmengsel en strooi dat boven op het deeg in de vormpjes. Bak de cakes (het deeg is droger dan ons gewone cakedeeg) 25 minuten in een vrij hete oven (175 gr. C). niOKKARINGEN 225 g zelfr. bakmeel, 200 g basterdsuiker, 60 g boter, 1 ei, 60 g bittere chocolade week ge maakt), 2 eetlepels sterke koffie, wat zout en kristalsuiker. Roer de boter met de suiker tot room. Voeg al en toe wat koffie en geklopt ei toe. maar zorg dat het mengsel luchtig wordt. Voeg ook de weekgemaakte chocolade toe. Zeef bloem, kaneel en zout te samen en meng het door de rest. Rol dit deeg uit op een met bloem bestoven deegplank en steek er met een ringvormige uitsteker koekjes van. Leg de koekjes op een ingevet bakblik en bestrooi ze met wat kristalsuiker. Bak de koekjes in een matig hete oven (ongeveer 160 graden C) in 10 a 12 minuten gaar. Laat eventueel het bestrooien met suiker achterwege en glaceer de koekjes later met gekleurd glazuur. Bestrooi ze met wat vruchtenhagel. (voor huiselijk gebruik) a. Vul het on derste kannetje van het espresso potje met water tot even onder de schroefrand. b. Vul het bakje dal in dit kan netje past losjes met koffie. Sluit het en zet hel bakje in het potje met water. Schroef t bovenste (schenk) kannetje er op. c. Zet 't potje op 't vuur. Na ca. 5 min. hoort u het water door het bakje opstijgen, dat dan als koffie in het bovenste kannetje terecht komt. d. Neem de pot van het vuur en schenk de koffie direct in. e. Was deze pot jes in heet wa ter, spoel ze goed na en laat alle onderdelen dro gen. <*3 a. Vul het onder ste deel van de cona-kan met koud water. b. Vul de cona- filter met de ge wenste hoeveelheid koffie. c. Breng het wa ter aan de kook cn zet de conafil- ter in de conakan. d. Laat op zacht vuur het water opstijgen door de koffie, roer in de cona-filter. Laat koffie en wa ter ongeveer 3 der in contact, min. met elkan- e. Neem de kan van het vuur. De koffie loopt nu uit de filter in de kan en moet meteen worden ingeschonken. Bil alle methoden naar eigen persoonlijke smaak of afhankelijk van het gevolgde recept suiker en melk (of koffiemelk) toevoegen "piGENLUK is het vreemd, dat er nog mensen zijn, die geloven dat in blikgroenten geen vitaminen zitten. Terwijl ze er daarentegen wel overtuigd zijn, dat men het he le vitamine-alfabet in een ta bletje kunt stoppen. Toch is het niet zo moeilijk te begrijpen, hoe dit misverstand is ont staan. Toen de vitaminen pas ontdekt waren en dat is nog niet zo lang geleden stelde men zich voor dat het vreemde levende stoffen waren. Het woord vita, dat leven betekent, werkt ook wel wat verwarrend. Maar zelfs, nu iedereen weet dat vitaminen niets geheimzinnigs hebben en dode stoffen zijn, die net als ijzer kun nen oxyderen, of als de kleur van een lap stof die in het zon licht verschiet, niet lichtbestendig zijn. is er toch iets van deze mis vattingen blijven hangen. Goede bewaarplaats Het grappige is, dat er géén plaats is waar vitaminen zo goed bewaard worden als in een afge sloten conservenblik. Daar kan geen zuurstof bijkomen, terwijl blik ook geen licht doorlaat. De enige voorwaarde is, dat het blik DEZER dagen i« de Albert Heijn-vlag in definitieve uitvoering gereed gekomen. De vlag is uitgevoerd in de kleuren rood en wit met hef embleem in het midden, bekroond door het schild van „hofleverancier". Binnenkort zal men dus bij allerhande (feestelijke) gelegenheden bij de AH-filïalen de vlag zien uithangen. koel moet worden bewaard, of beter gezegd niet in een ruimte die een temperatuur boven de 20° C heeft. Wat de verwerking betrelt, heeft ie conservenindustrie zeker veel voordelen boven de huishoudelijke manier van koken. Direct vers ✓an het veld worden de groenten machinaal schoongemaakt; dan laat men ze slinken, dat wil zeg gen dat dt groente binnen de kortst mogelijke tijd ontdaan wordt van de erin aanwezige lucht, het zogenaamde blanche ren. Daarna wordt de groente direct in het blik gedaan. Ideale toestand De luchtcicbt afgesloten blik ken worden in kokend water gelegd en zo gesteriliseerd. Dit gebeurt dus onder de meest ideale omstandigheden zonder toetreding van licht en lucht, zonder dat het nat ver loren gaat en in de kortst mogelijke tijd. Natuurlijk kunnen wij dat bij gewoon koken niet zo nadoen. Meestal zijn de groenten pas 48 uur na de oogst in huis, zodat de vitamine C er al voor een deel uit is. En wie heeft er lust, om. in een donkere keuken met een horloge in de hand te jaan ko ken? Het is dus heel begrijpelijk, dat blikgroenten meer vitaminen kun nen bevatten dan normaal toebe reide verse groenten.

Allerhande | 1960 | | pagina 5