if KLEDINGPERIKELEN van TV-bekenden GENIET VAN ALBERT HEIJN'S BESCHUIT 27 Albert Heijn THEE die U goed doet! Albert Heijn heefi de lekkerste thee Fijn WAT Dank zij kok Appert bruiloft vieren CAKE-MIX draagt men op het beeld scherm? '1 BERT GARTHOFF „Twee pakken zijn voldoende Killer weer, dus KAPUCIJNERS! en spaar een pracht beschuitbox bij elkaar met eieren bereid per rol 6 (etiketjes) plus 50 cent De echte ZAANSE BESCHUIT (en BOX) van 150 jaar blikconserven FOUTJE Bij Albert Heijn vindt U de 96 NIEUWE OOGST BLIKGROENTEN Uitmuntend f A. ROEKOE Voor heerlijke taart met zuidvruchten SAMENWERKING ALLERHANDE SEPTEMBER 1960 KARIN KRAAYKAMPmodieus jJJ" zult misschien wel gelezen hebben, dat het volgens Engelse voorschrif ten volstrekt „non-U" is (term voor niet behorend tot de z.g. klasse van standing) om te spreken over heren „costuumfi"! Een heer draagt „pak ken" Bert Garthoff moet met zijn kleding wel even rekening houden met de vier programma's „Anders dan anderen" per jaar, wanneer hij zich in levende lijve aan het miljoenenpu bliek in Nederland vertoont. Hij ver zuchtte: „Door die uitzending draag ik vier keer per jaar een das". Hij zegt dit met een bekommerd gezicht boven een woeste trui, een sportjasje, dat elke serieuze echtgenote onmiddellijk mee zou geven aan de eerste de beste vriende lijke, doch arme voorbijganger, maar dat juist de pijprokende en de teerlucht van zijn boot liefhebbende man aan het hart gebak ken zit. Bijna letterlijk! Maar het beroeps leven van Bert Garthoff stelt nu eenmaal andere eisen dan zijn hobby om zijn boot op te kalefateren. Voor zijn televisiewerk heeft hü twee pakken en één das. Dat is ruim voldoende. Het ene pak is vol ruiten en om eerlijk te zijn, niet een motiefje om elke dag: te dragen; het andere is monotoon grijs. Dat is een psychologisch trucje. TFJANNEER Karin Kraay- kamp een nieuwe creatie voor de camera brengt, roept iedereen 'ah' en 'oh', maar wie reageert op een nieuwe das van Siebe van der Zee, of een broekspijp van Bert Gart hoff, die een halve centi meter wijder is dan de wijdste smalle broekspijp, die door de televisiekij kende jeugd kan worden geaccepteerd? Wij vinden dit onrecht vaardig en wanneer wij hiernaast in enkele be woordingen de kleding- problemen van enkele be kende televisie-medewer kers beschrijven, zijn wij zo vrij om deze keer met de mannen te beginnen. ZE zijn er weer de nieuwe kapu cijners. En zij zullen in veel gezinnen met gejuich begroet wor den, vooral op de dagen dat het weer ai zo'n beetje killig wordt en dat we best een stevig gerecht op tafel willen zien. Nu hoeft het nog niet zo stevig te zijn dat u beslist al met uit gebakken spek op tafel dient te komen! U maakt de kapucijners na de nodige week-tijd dus gewoon klaar zoals u dat altijd doet. U bakt er flink wat ui-ringen heerlijk goudbruin en knappend bij. En waarom zoudt u bij die jonge kapucijners dan niet eens een keertje gebakken verse worst in een goede, iels gebonden jus geven? Wat augurkjes en uitjes uit het zuur passen hier uitstekend bij. Evenals een slaatje, gemaakt van een geraspte selderij-knol, ver mengd met wat mayonaise. De aardappelen mag u dan ver geten, tenzij u ze bepaald wilt eten. CISKA VERHEUL „Wanneer ik verwacht, dat er in het komende programma een zekere droefheid of gedragen stemming zal heersen, dan komt het pak met de ruiten uit de kast. Wordt het tóch al een vrolijke uitzending, dan héb ik aan het effen grijze pak voldoende. In beide gevallen is er dan een tegenwicht voor de stemming van het programma." Je moet er maar op komen! De das is altijd hetzelfde, effen en niet opvallend vanwege de close-ups. Toen in de uitzending „Anders dan anderen" met T j a- lie Robinson in de hoofd rol, een close-up moest worden gemaakt van Bert Garthoff, die het boek Tjie moest tonen, vielen dan ook alle details van het boek weg tegen de enorme en duide lijke ruit van zijn jasje. Dat was jammer voor de uitgever, want geen ontwerper van een boekband kan het tegen een dergelijk stof- fenpatroon opnemen. Na de uit zending hoorden wij dan ook har de woorden, die gewisseld werden tussen de betreffende cameraman en Bert Garthoff, die het betref fende ,,shot" op de monitor had gezien. De enige das uit zijn voorraad hebben wij ook nog even kunnen bekijken. Het was wel even moei lijk om hem te vinden, maar ten slotte bleek dit artikel met een paper-clip in het kasboek gehecht te zijn, om'dat Bert Garthoff de aanschaffing als verwervingspost voor zijn inkomstenbelasting moet declareren! „Geen wit, geen zwart" Met het telcvisiehoofd van de AVRO, Siebe van derZee, ligt de zaak heel anders! „De camera-eisen zijn: nooit puur zwart, noch puur wit. Dus geen witter overhemd dan dat van de witste geit of poes uit de advertenties, want dat slaat alles dood op het beeldscherm. Voor de rest volg ik nooit be paalde voorschriften op en zeker niet die uit de modewereld komen. Voor een man vind ik het nog steeds ideaal, dat elk costuum naar maat niet alleen, maar ook qua lijn gemaakt wordt in overeenstemming met degene, die het moet dragen. Natuurlijk is het voor iemand, die geregeld op het scherm komt, erg belangrijk, hoe zijn dassen er bijvoorbeeld uitzien." Waarop wij onmiddellijk vroegen of de heer v.d. Zee ook behoort tot de grote ploeg van Nederland se echtgenoten, die de aanvulling van hun garderobe vooral op het gebied van sokken en dassen, aan de keuze van hun vrouw overla ten „Geen kwestie van, dat doe ik liever zelf. Moet ik het dra gen of zij! En ik mag dan nóg zo'n druk leven hebben, voor mijn kleding heb ik altijd nog wel een paar uurtjes per jaar over. Meer is niet nodig!" En tot slot voegde Siebe van der Zee er nog aan toe „In onze tegen woordige maatschappij maakt de confectie, dat we allemaal het zelfde modejasje en hetzelfde broekje dragen. Is het een won der, dat we naar het systeem uit de roman 1984 van Orwell toegaan?" Strijdige vrouwenopinies Tenslotte mogen de dames van de televisie ook aan de beurt ko men. De meningen lopen sterk uiteen. Netty Rosenfeld zegt: „Televisiegarderobe? Die houd ik er niet op na. Zeker voor die paar liedjes, die ik eens een keer heb gezongen! Bovendien als ik voor de camera verschijn moet het altijd in een heel ge woon jurkje zijn. Je bent op het scherm ook een beetje gast- vrouwe en tegelijk iemand, die zomaar in de huiskamer komt. Ik vind dus, dat je kleding dan heel gewoon en eenvoudig moet zijn, niet beter dan die van de huisvrouwen in de huiskamer, als ze naar je zitten te kijken." Van een heel ander standpunt gaat Karin Kraaykamp uit. Zij zegt: „Ik kom op bezoek in de huis kamer, dus ben ik verplicht de vrouw des huizes en de andere kijkers te bewijzen, dat ik spe ciaal voor dit bezoek er zo smaakvol mogelijk uit wil zien. Daarom besteed ik zoveel aan dacht aan mijn televisiegarde robe. Eigenlijk koop ik nooit meer iets volgens mijn persoon lijke smaakmaar alles zie ik met televisie-ogen." Dat leek ons naar. want dan zou je alles tussen grijs en zwart moeten zien. Maar dat bleek ook niet het geval, want Karin Kraay kamp vertelde ons ook nog. dat zij haar taak zó ernstig opvat, dat zij ook in haar privéleven de t.v.-omroepster blijft, met alle mode-eisen, die haar aJs zodanig gesteld worden. Het gaat dus niet alleen om het haar, wel of niet blote schouders, de volstrek te onmogelijkheid van „bengelen de oorhangers" en het verboden puur wit en streng zwart in ver band met de cameratechniek, maar ook om schoenen, hoedjes, complete toiletten, zoals ze die in het dagelijks leven draagt. „Er is natuurlijk een groot verschil tussen de dingen die jc in een uitzending verondersrelo wordt te doen. Verschijn je alleen maar in close-ups dan moeten schouders en hals rede lijk bedekt zijn. Verschijn je in zo'n beeld strapless, dan is het net of je niets aan hebt Weet je, dat het om totaalbeelden gaat, dan kun je je op dit ge bied iets meer veroorloven." Nu moeten wij wel vooropstellen, dat Karin Kraaykamp altijd Albert Heijn bakt de echte Zaanse beschuit. Bros, vers, licht verteer baar. Uit de beste ingrediënten. Met hoge voedingswaarde. Albert Heijn behandelt die beschuit met zorg. Verpakt haar in een zachte, kneusjes-werende wikkel. Gebroken beschuiten? Practisch geen kans op! Albert Heijn zorgt, dat u de beschuit op tafel krijgt, zoals u dat wenst. Heel. Gaaf. Vers. Fijn! Deze beschuitbox is voor u! Een sieraad op uw tafel, en zo makkelijk. Beschuit blijft vers, beschuit blijft zó voor de hand! Hoe krijgt u deze sterke plastic box? Knip 6 maal het vlakje „met eieren bereid" uit de verpakking (of 6 maal 3 woordjes „zout" uit de wikkel van zout arme beschuit), plak ze in het spaarformulier dat u in ieder filiaal kunt krijgen, en betaal slechts 50 cent bij. Die prachtige beschuitbox is dus gauw verdiend! Vraag naar hei spaarformulier voor deze mooie beschuiibox graag de mode tot beroep had wil len kiezen en dat maakt het haar iets makkelijker om de naam te dragen van de t.v.-omroepster, die de meeste aandacht aan haar kleding besteedt. „O ja", zei ze nog, „het kost me wel een boel geld, want ik koop eigenlijk niets meer, maar laat het allemaal maken. Dan heb je het beter in de hand.'" Waarop wij het gesprek afbraken en Karin Kraaykamp naar haar aardappeltjes in de keuken kon teruggaan, die ze voor dit ge sprek extra laag had gezet. P.S. TOEN WIJ zover waren met dit onderzoek over de kleedge woonten van televisiemedewer kers. kwam Thora Kelling bij ons binnenstappen. Terloops vroegen wij hem ook nog even naar zijn televisiegarderobe. Zijn antwoord: Niets bijzonders. Een rode smoking die wordt op het scherm zwart en een grijs overhemd. Televisie is het enige medium om een groezelig over hemd zonder het te wassen wit te laten worden. En mijn qunaar wordt dan gepoederd om niet te glimmen. Het is slecht voor het ding, maar ik heb ook nooit, ae beste bij me." En toen keek hij bedachtzaam in een niet gepoederd en zeer glim mend gevuld glas, dat wij inmid dels voor hem hadden neergezet. Duitse spionnen in de laatste oorlog; het was een fout die hun het leven kostte. Zij spraken beiden feilloos Engels en slaagden erin, zonder opzien te baren, aan land te komen, waar zij zich enkele dagen schuil hielden. Toen besloten zij contact op te nemen met de bevolking. Daartoe gingen zij een café binnen. Daar bestelden zij, om kwart over drie in de middag, een glas Zij wisten niet dat het verboden was tussen 3 en 5 uur te schenken; de café houder werd wantrouwend, belde de politie en uit was het spel. Het is nu 150 jaar geleden, dat voor het eerst blik werd gebruikt om voe dingsmiddelen in te conserveren. Nicholas Ap pert, een Franse kok, slaagde er in voedsel met behoud i de eigenschap pen zó te behandelen dat het bederfvri kon worden bewaard „Hitteconscrverin?' noemt men dat. Di was lang voor Pas teur in 1860 er in slaagde de weten schappelijke verkla ring hiervan te ge Alle methoden die vroeger waren toege past. zoals drogen, in zouten, in zuur leggen, hadden tot gevolg, dat smaak of voedings waarde achteruitgin gen. Appert vond een op lossing, en dat het een goede oplossing was blijkt wel uit het feit, dat er in 150 iaar tijds in principe niet veel in de conserverings methoden veranderd De blikconserven hebben zich zodanig ontwikkeld, dat ze een onmiskenbaar onderdeel van onze leefwijze zijn geworden Flinke export Nederland neemt als fabrikant van blikconserven een belangrijke plaats op de wereldmarkt in. Ons exportcijfer bedroeg in 1959 onge veer 600 miljoen gulden, dat is 3% van onze totale export. Wist u, dat in Nederland de condensmelkfa- „terug-blïk"de conservenblikjes van vroeger konden eigenlijk beter conserven-emmers worden genoemd. Zij werden met de hand gesoldeerd, maar de inhoud bleef vers, zelfs meer dan honderd laar. Dit blik werd door Captain Parry teruggebracht van zijn Noordpoolexpeditie van 1824. Het werd in 1938, dus na 114 jaar, geopend. De inhoud, vlees met worteltjes bleek nog uitstekend eetbaar te zijn. Helemaal naar uw smaak Albert Heijn mengde voor n wereldberoem de theesoorten, vol-aromatlnch. vol- genrtg, met krachtige afschenk en ziilvere klenr. Proef nit deze vier de melange, die v het beste ligt GOUDMERK THEE Darjeeling melange, ge plukt op de hellingen van de Himalaya, een ?chte „bergthee" met ?en geur die in wijn ormen „bouqueté" zou heten. pakj» 100 gram MACQUEEN THEE •chotse melange van werelds fijnste thee- -oor-en, gemengd naar ie Schotse smaak die ook de Nederlandse bleek te zijn. pakje 100 gram 80 WINDSOR THEE Uitgelezen Ceylon me lange van geselecteerde v'olgeurige theesoorten die Ceylon tot de thee van de gezelligheid maken. pakje 100 gram 80 CHINESE THEE Ixotisch door de echte -apsang Souchon die Jeze „tarry" melange met zijn pittige smaak anders maakt dan alle andere. pakje 100 gram 96 IDEAAL Handige MacQueen Theezakjes HER DOOS I Handig, trekt beter af. en geen lastige theeblaadjes meer. Eco nomisch ook 80 tot 100 kopjes uit een doos brieken de grootste blikverbruikers in de voedingsmiddelensector zijn? Maar in het binnenland wordt daar van weinig geconsumeerd. Vakruil matig Voor groentenconserven ligt dit anders. Hiervan wordt maar 20% geëxporteerd. Toch is de binnen landse consumptie vergeleken met andere landen nog maar gering. In Nederland werd in 1958 per hoofd van de bevolking minder dan 5 kg groentenconserven gebruikt, tegen 15 kg in de Verenigde Staten en 12 kg in Engeland. Ook in België en Frankrijk ligt dit cijfer aan zienlijk hoger. Stijgende tendens Ongetwijfeld is dit een gevolg geweest van gebrek aan voorlich ting in ons land. Lange tijd heeft I men huiverig gestaan tegenover het gebruik van geconserveerde I voedingsmiddelen. Eerst nu mer. er wel langzamerhand van overtuigd1 - raakt, dat blikconserven gelijk waardig en soms nog wel beter zijn dan vers bereid voedsel, is er een 1 stijgende tendens in het gebruik te bespeuren. T T hebt hiernaast in dit blad kun- CJ nen lezen, dat honderdvijftig jaar geleden „het blikje" door een weldoener van de mensheid werd bedacht. Weinig kon door Appert en zijn tijdgénoten worden vermoed welk een enorme vlucht het ge bruik van conserven in blik zou nemen. Maar tegenwoordig heeft iedere huisvrouw altijd wei een paar blikjes in voorraad om het hoofd te bieden aan onverwachte om standigheden in de vorm van plot selinge gasten. Bovendien maken de blikjes het ons zo gemakkelijk: slechts even verwarmen en het gerecht staat op tafel! Wat een geluk dat de doperwtjes en de sperzieboontjes (uitmuntend van kwaliteit) er weer volop zijn om van de andere soorten maar niet eens te praten. Hoe maakt u b.v. doperwtjes klaar? Ecu doppers-idee WADAT ik het blik geopend heb, giet ik de erwtjes in een zeef en spoel ze even met koud water af, waarna ik ze goed laat uitlekken. Ik smelt een stukje boter in de pan, doe er de doperwten bij en warm ze langzaam, ik zout ze heel licht. Dat is de eenvoudigste vorm van dop erwten opdienen. Een heerlijke variatie: U be strooit ze een minuut of twee voor het serveren rijkelijk met fijngehakte peterselie. Andere variatie: In de pan smelt u een stukje boter en u fruit daarin een fijn gehakt uit je goudbruin. U snijdt een paar plakjes bacon klein en voegt die bij het voorgaande en ten slotte gaan de afgespoelde erw tjes in de pan. U strooit er wat peper over, zonodig een weinig zout (denk aan de bacon!) en laat de doperwten goed warm worden. CISKA VERHEUL floor JjJEEM wat zoete amandelen, zet ze even in kokend water, zodat de bruine velletjes er ge makkelijk af te halen zijn en snipper ze. Als u een amandel molentje rijk bent, dan maalt u ze daarin Die amandelen vermengt u met de Cake-Mix en u bakt er op de voorgeschreven wijze een cake van. Deze cake snijdt u na af koelen door midden en u legt VTELE der circussen, die een j een 'aaÖ abrikozen of pruime- generatie of wat geleden doordanten tussen beide helften. Van de Verenigde Staten trokken, ver- de pruimedanten heeft u natuur- kochten elk seizoen aan de hoogste lijk de pitten verwijderd en het fr pri£neSe de kanten de spreekt vanzelf dat de vruchten aan het einde van de voorstelling '£orden van het 9eb^k te voor- waarschuwde op te passen voor *°™en- zakkenrollers. U kunt de taart ook gameren In hoeverre die waarschuwing met vruchten en daar een dikke ten voordele van de bezoekers was laag glazuur op aanbrengen. Hoe d-e vraag: zodra ZU de dan ook, de amandelen geven d. in combinatie met de vruchten de mannen naar hun portefeuille nnn cn lieten zo onwillekeurig aan de feesttaart een zeer zakkenrollers zien waar hun geld j aPar^e smaak. Zat' I CISKA VERHEUL U weet het: de gemiddelde leeftijd van de mens is ho ger dan ooit tevoren. Was dat anderhalve eeuw nog zoiets als 23 jaar, nu kan men zo'n beetje rekenen zéér bij wijze van spreken op, op zijn minst 65 jaar of daaromtrent. Gemid deld dus. Dat betekent dat er heel wat personen zijn en wij zien ze om ons heen op plantsoenbankjes, op banken in postkantoi en, op kademuren aan zee en kademuren aan de rivieren, bij mooie bouwputten en fikse graafwerken die heel wat ouder zijn dan die ge middelde 65 jaar (of daarom trent). Hebt u wel eens goed bedacht wat daarvan het ge volg is? Kansen verdubbeld [-JET gevolg is dat er steeds meer gouden en diamanten bruilof ten gevierd gaan wor den. In Amerika hebben we tenschappelijke lieden uitgere kend dat de kansen van een normaal echtpaar om de gou den bruiloft te halen in de laat ste halve eeuw verdubbeld zijn. En dat is nog maar in Ameri ka, waar ze eenvoudig nog niet kunnen tippen aan de vorderin gen die wij gemaakt hebben op het terrein van het oud-wor den. Wij slaan, als wij het goed begrepen hebben uit bepaalde geleerde publicaties, nagenoeg iedereen op de xoereld. Wij hol len, wat onze grijsaards en bes jes aangaat, ver aan de spits. Met dus als consequentie het feit dat er steeds meer gouden en diamanten bruiloften ge vierd worden. Zout in de sleurpap J^AT is een prettige en vrolij ke gedachte, want bruiloft- vieren is een bijzonder leuke be zigheid. Wij zijn dol op bruilof ten. Fijn dansen (ook met de bruid) en een glaasje drinken en sterk zingen en voordrach ten houden of beluisteren en vervolgens de bruid kussen (dat kan tot zeer hoge leeftijd en valt altijd in goede aarde), mooi wat hossen en lachen-tot- men-schudt en zo vliegt de dag om en ook de avond en men gaat als een ander mens naar huis. Bruiloften zijn heel prettige gebeurtenissen. Bruiloften zijn het zout in de sleurpap van het saaie dagelijkse leven. Bruilof ten houden de bekende moed er in en zolang de lepel in de breipot staat, treuren wij nog niet. Dat is duidelijk! Een prachttijd! J7N daarom is het zo fijn dat die gemiddelde leeftijd van ons allen, zo prachtig omhoog gaat. Wij zijn daarvoor de zie kenfondsen, de dokter, de wijk zuster, de aspirinefabrieken, de apothekersassistenten en de professoren erg dankbaar. Zij immers vergroten met de dag voor ons het aantal bruiloften en dat is een mooie daad. Het is bijna zo aan het wor den met al die oude bruiden en bruidegoms, dat er weldra geen dag voorbij zal gaan of er wordt in de familie- of kennis senkring wel een gouden of diamanten bruiloft gevierd met de muziekkapel voor de deur en toespraken van burgemees ter en verenigingsbestuur (bij voorbeeld). En dan praten wij nog niet eens over de doodgewone kope ren, blikken en zilveren bruilof tendie neem je er tussen neus en lippen door even bij mee. Een mooie tijd om in te leven! Een prachtige tijd! Leve bruid en bruidegom! zouden wij daarom willen roe pen. TELEGRAFIE yOORDAT de electrische telegrafie werd uitge vonden. maakte men in Europa reeds geruime lijd gebruik van een aantal litgebreide telegrafiesys- remen. die geheel op het optisch doorgeven van seinen waren gebaseerd. Napoleon bouwde nok zulk •en seinsysteem op. Het grootste systeem vierbond een plek in Pruisen, via Warschau, met het tegen woordige Leningrad. De afstand bedroeg 1200 mijl en 1300 seiners waren erbij werkzaam in 200 speciaal- gebouwde torens.

Allerhande | 1960 | | pagina 2