Laat de Tuindorpers maar schuiven iTHEE Albert Heijn In drie jaar van bediende tot chef „Vervelen? Neen, nu niet meer dat is er bij UNIEKE AH-BEDRIJFSSCHOOL naar uw hart! 73/ piet klomp Hulp altijd bij de hand Dit maakt de fabriek Cursus van dagen vier Prachtige verbindingen met Zaandam Langzaam herstel Zaandam vlakbij Nieuwbouw Zelf doen MEVROUW VAN DER TUUK UIT HOORN: Corry Kelder gaat dansend door het leven Caissière of Bedrijfsleider de opleiding begint in de Gevarieerd Kennismaking 96 MacQueen Theezakjes heeft de lekkerste thee AUGUSTUS 1960 ALLERHANDE 3 TTET meest noordelijke stuk van Amsterdam is Tuin- dorp-Oostzaan. van liet overige Noord gescheiden door een brede groenstrook. En is Noord ten opzichte van de rest van de stad van Dam en Leidse- plein al weer een knap zelf standig gebied, Tuindorp-Oost- zaan neemt in dit grote Noord, vergelijkbaar met menige stad in ons land, alweer sinds lange tijd een zeer aparte plaats in. De Tuindorpers zuchten nog steeds onder de gevolgen van de ellendige watersnood, die in janu ari over hen kwam. Want terwijl heel Nederland deze catastrofe allang weer uit het geheugen heeft gewist, vechten de duizenden be woners van dit heerlijk dorpse brok stad nog met de moed der wanhoop, om hun woningen weer bewoonbaar te krijgen. Vocht en te weinig werklui zijn factoren, die hen het meest dwarszitten. Maar reeds meer en meer krijgt dit knusse Tuindorp- Oostzaan weer het aanzien van voorheen. In het prachtige tuin complex De Bongerd bloeien de bomen en struiken weer, de plantsoenen liggen er weer ge millimeterd bij en langzaam maar zeker wordt het water spook definitief weggebannen uit dit rampgebied. Wie daar woont heeft niet de gedachte in een stad te wonen. Het is er rustig. Niet veel verkeer en slechts één grote industrie: de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij. Deze machtige werf, waar schepen voor gans de wereld- vloot met de regelmaat van de klok van stapel lopen, neemt een belangrijke plaats in bij de Tuin- dorp-Oostzaners. Honderden van hen stappen dagelijks daar de fabriekspoort door. Een eveneens met te verwaar lozen deel van de beschikbare werknemers helpt dagelijks de slagzin ..Zaanstreek, kwaliteits- streek" meer glans te verlenen. Want Zaandam is voor hen hoe wonderlijk het ook klinkt snel ler en gemakkelijker te bereiken dan het hartje van de Amstelstad. Ieder half uur rijden er bussen van Het Tolhuis rechtstreeks naar de stad aan de Zaan. Een rit, die nog geen halfuur duurt, eerder korter zelfs. Eigen vervoer, zoals bijv. een brommer is zo mogelijk nog idealer. De eigen personeels- bussen van Albert Heijn zorgen eveneens voor een vlug en prettig vervoer. Nergens kan men ver keersopstoppingen tegenkomen. En naar de andere zijde gerekend is het vaak mis. Eerst met de B-bus, dan met de pont, vervolgens met de K-lijn en dan is nog slechts de voorzijde van het C.S. bereikt. Ja, dit tussen Zaandam en ste delijk Noord ingemangelde Tuin- ,Wie klachten heeft, die kome" zegt Zuster Boom ZUSTER BOOM ik zal u zo helpen dorp-Oostzaan heeft prachtige ver- bindingskanscn met Zaandam. Tuindorp-Oostzaan is ook het enige deel van Noord, waar de laatste tien jaren op grote schaal nieuwbouw is toegepast. Het westelijk deel van het dorp is uitgebreid met honderden nieuwe woningen, waarin de be woners zich heerlijk vrij voelen, losgemaakt van auto-, brommer en scooterlawaai. Zij zien de schepen geluidloos door het Noordzeekanaal varen en vin den het misschien nog niet eens allemaal leuk. dat die slimme Zaankanters de Coentunnel uit het ministeriële Haagse vuur hebben gesleept. Want de uit monding daarvan komt bij wijze van spreken voor hun deuren ie liggen. Ze zijn daar zelfstandig, dat schreven we al. Het wijkcentrum heeft een sterke binding tot stand weten te brengen en haar devies „eenheid in verscheidenheid" is tot veel meer dan een loze leuze uitgegroeid. Er zijn voorbeelden te over. Want terwijl bijv. heel Am sterdam schreeuwde om een sport hal, mengde Tuindorp-Oostzaan zich niet in het koor. Het sloeg slimmetjes de hand aan eigen ploeg. En die hal komt er. Dat staat nu vast. Ze doppen daar hun eigen boontjes en doen het goed. En die ramp heeft hen nog meer tesaam gebracht dan voorheen. Hoewel het niet direct betrokken is bij de spectaculaire uitbreiding van Noord heeft het er wel belan- I laatste jaren kwamen er op eigen gen liggen. Grote zelfs. Maar met taaie volharding zetten ze zelf de motor op volle kracht. En er gaat daar heiis meer ge beuren, dan reeds geschied is. De initiatief, met steun van de indus trie, een machtig mooie kerk en een rustiek gelegen openluchttheater. Ja, laat die Tuindorpers maar schuiven. A/'ROEGER, voor ik bij Al- bert Heijn werkte", zegt me vrouw Van der Tuuk-Wal- ters, ,,zat ik mij de hele dag te vervelen. Mijn man, die in de land- en tuinbouw werkt, moet iedere dag om kwart voor vijf 's ochtends de deur uit. Een uur later had ik mijn huis aan kant en wat moest ik dan gaan doen? Een beetje rondhan gen, wat lezen of koffiedrinken bij een vriendin? Allemaal din gen, die je na een maand de keel uithangen. Sparen voor fornuis Nu zeven jaar geleden, toen mijn dochter achttien werd, trok ik opeens de stoute schoenen aan en besloot ik aan het werk te gaan. En het is mij uitstekend bevallen. Je komt meer onder de mensen en je leert de mensen be ter kennen dan in een huishou den. Maar er is nóg een voordeel: indertijd hebben we ons huis al leen maar met tweedehandsmeu belen kunnen inrichten. En wat hebben we nu? Alles gloednieuw. Ik spaar nu voor een gasfornuis, daarna voor een wasmachine en een televisie. Neen, van afbetaling moet ik niets hebben. Ik zorg lie ver dat ik eerst het geld in huis heb voor ik mij iets laat thuis be zorgen. Dat vind ik een veiliger idee." Huis aan kant Mevrouw Van der Tuuk ziet yUSTER Boom-Wagenaar, die ai gedurende drie jaar haar verpleegstersdiensten aan Al- bert Heijn-patiënten schenkt, zegt: „De sfeer is hier prettig. Ik werk hier van 85 en ik ver veel mij geen moment. Niet dat ik aan de lopende band patiënten behandel. Zo af en toe komt er eens iemand met een snijwondje of een verstuikte voet. En iedere ochtend houdt dok ter Moussault om 10 uur spreek uur. Iedereen die klachten heeft, van welke aard ook, kan zich bij hem vervoegen. Een heel wat plezieriger regeling dan het ge sjouw naar de eigen huisarts, waar vaak uren in de wachtka mer mee gemoeid zijn. Verder hebben we hier de keu ringen, vul ik eindeloze lijsten in en deel ik medicijnen uit." Er wordt geklopt. Een man met zijn linkervoet in een slof hinkt binnen. Een verstuikte voet. „Gaat u maar even lig gen", zegt zuster Boom. „Ik zal u zo helpen". De man is blij dat hij in het gebouw zelf geholpen kan worden. Eigen huishouding Buiten haar werk op de fa briek, heeft zuster Boom nog de zorgen voor haar eigen huishou ding. Zij is nu een jaar ge trouwd. Haar huis ligt aan de overkant van de fabriek, het geen zijn voor- maar ook zijn nadelen heeft. Het is plezierig om tussen de middag even gezellig thuis te gaan eten, maar minder aange naam is het dat de zuster aan vankelijk voor ieder wissewasje naar de overkant werd geroe pen. Gelukkig heeft de perso neelschef daar nu een einde aan gemaakt en kan de zuster evenals de andere personeelsle den ongestoord van haar vrije tijd genieten. MEVR. VAN DER TUUK onder de mensen er niettegenstaande haar volle dige dagtaak gezond en gelukkig uit. Als ze thuis komt, gaat ze onmiddellijk aan de slag; zorgen voor de avondmaaltijd (zaterdag haalt zij voor de hele week boodschappen, daarna afwas sen en de rest van de avond brengt zij door met breien of borduren. Moe is zij nooit, ook niet op haar tweewekelijkse vrije zaterdagochtend, wanneer zij het huis een grote beurt geeft. Als mijn man dan 's middags thuis komt, is het hele huis ten minste weer eens goed schoon. We vinden het heerlijk om thuis te zitten en we gaan dan ook zelden uit." Mevrouw Van der Tuuk werkt op de suikerwerkafdeling. Zij weegt er toffees en frujetta's. Wijze voorzorg Haar belastingzaken regelt mevrouw Van der Tuuk met vooruitziende blik. Iedere vrij dagavond, wanneer zij met haar loon thuiskomt, stopt zij 5, in een zakje, dit ter voorkoming van het betalen van te grote be dragen ineens. A.H. zaken in Noord-Hol land boven het IJ? De man in de khaki kruidenier sjas, met zijn stugge haardos, de man die luistert naar de naam Piet Klomp. Hij werkt ongeveer 4i jaar bij Albert Heijn. In dit kor te tijdsbestek maakte hij car rière. Vijfentwintig jaar was hij, toen hij voor het eerst als be diende de wijk in werd ge stuurd. Daarvoor was hij wasmachi neverhuurder geweest: ook werkte hi] in een melkfabriek en voor zijn diensttijd was hij al eens eerder een tijdje bij een kruidenier, in Purmerend zijn vroegere woonplaats, werkzaam geweest. Het begon anders Zijn opleiding als timmerman heeft hij moeten afbreken, omdat de verbinding tussen de plaats, waar de school stond en zijn wo ning zo enorm slecht was. Piet wilde echter vooruit komen en in de tijd. dat hij bij de kruidenier werkte behaalde hij zijn vakdiplo ma. Als je de heer Klomp nu vraagt waarom hij dat deed zal hij ant woorden: .,ach. ik weet het eigen lijk niet." Ik vond het jammer niets te leren, daarom behaalde ik mijn vakdiploma maar." Toen hij uit dienst vandaan kwam en hij op de melkfabriek werkte behaalde hij om dezelfde reden zijn middenstandsdiplo ma ook omdat hij zijn vrije tijd nuttig wilde gebruiken. Van het geld, dat hij op de fa briek had overgespaard kocht hij een aantal wasmachines en stichtte een verhuurbedrijf. De mensen gingen echter steeds meer toe over op afbetaling te ko pen, zodat het bedrijfje achteruit ging. Een werknemer van Albert fORRY KELDER. 15 jaar, slank en blond, heeft haar ziel verkocht aan het dansen. Het liefst zou zij het hele leven doorwalsen. Als zij op de chocoladeafdeling bezig is met het inpakken van repen, maakt zij van tijd tot tijd een kleine danspas. De arbeids vitaminen die tijdens het werk op de fabriek gedraaid worden, zijn'voor haar een grote ver leiding om het werk in de steek te laten en een nummer in de zaal weg te geven, zoals nog nooit iemand heeft gezien. Maar de plicht roept en dus blijft Corry haar inpakmachine trouw. Brons bemachtigd Drie maal in de week heeft zij dansles. Zij leert dan de tan go, de quickstep, de slowfox, de Engelse wals en nog veel meer walsen en foxes en steps. Het vorig jaar werd haar het brons toegekend, een diploma dat je zonder danstalent beslist niet haalt. Nu studeert zij voor het zilver, daarna voor het goud en als zij dat allemaal heeft gaat zij op zoek naar een partner want dat is het uiteindelijke ide aal van Corry: uit te kunnen komen in danswedstrijden. Vroeg naar bed Corry maakt zich niet op tij dens haar werk in de fabriek. ,,Dat vind ik zonde." zegt ze, ,,en bovendien is het slecht voor je huid. Als ik uitga doe ik natuur lijk wel wat lippenstift op." Behalve een hartstochtelijk min nares van de dans is Corry een goed zwemster. Daarvoor reser veert zij de donderdag- en vrij dagavond. Om al deze liefhebberijen naast het fabriekswerk vol te kunnen houden, leidt Corry een gezond leven: om half zes op en om half tien naar bed. En als je haar vraagt of ze nog meer idealen heeft, zegt ze: „Trouwen en kin deren krijgen." TIEN jaar geleden was de A.H.-opleidingsschool een experiment, dat werd gehouden in een jeugdherberg in Amsterdam. Nu is er een complete school voor ingericht, vlak bij de A.H.-fabrieken in Zaandam, met een bijbehorend internaat, een eet- en conversatiezaal. Ieder jaar volgen honderden personeelsleden hier een van de vele cursussen. De toekomstige caissières le ren er in vier dagen met de kassa's omgaan, zodat zij zonder op het toetsenbord te kijken alle mogelijke getallen kunnen aan slaan. Zij doen op de laatste dag een examen in de bij de school behorende winkel. De ervaringen hebben uitge wezen dat de meisjes, die een dergelijke cursus hebben ge volgd, sneller werken en veeb minder vermoeid raken. Er is een bediendencursus voor de jongens en verkoopsters cursussen voor de meisjes in de bedieningswinkels. Voor het personeel in de zelfbedienings winkels is er een speciale cursus om hen in deze speciale ver koop-methode op te leiden. De assistentencursus is be doeld voor het mannelijk perso neel, dat in 't eigen filiaal d bedrijfsleider gaat vervangen. Daarop sluit de cursus voor reservechefs aan, die de be voegdheid geeft ook in andere filialen de bedrijfsleider voor langere tijd te vervangeiu Sluitstuk is de examencursus, de laatste stap naar het be- drjj f sleidersch ap. Gezelligheid Al deze cursussen zijn intern en duren vier dagen. De deel nemers slapen in het gezellige internaat. In de avonduren is er in de conversatiezaal van alles te doen als tafeltennissen en allerlei andere spelen. En na tuurlijk valt er heel wat te pra ten over de opgedane ervarin gen. Hoofd van de opleidingsschool is de heer Pilger (58), die wordt bijgestaan door de heren J. C. Hali (vroeger bedrijfsleider in een A.H.-filiaal), D. Vastenhoud en J. H. Hupkes. Naast de cursussen in Zaan dam organiseert de bedrijfs- school door 't gehele land rayondagen. Op deze dagen, die meestal in restaurants worden gehouden, worden nieuwe artikelen gede monstreerd en men praat over 't werk. Twee keer in de week wordt ergens in 't land zo'n rayondag gehouden. Ook de Zaandagen worden door de heer Pilger cn zijn as- sisfcenten georganiseerd. Iedere dinsdag komen er groepjes nieuwe personeelsleden naar Zaandam. Ze worden daar in het ontspanningsgebouw ontvangen. Het is de bedoeling dat de nieu we personeelsleden het bedrijf leren kennen. Er wordt gepraat over 't werk, over 't loon, over de va kantieregeling en over de ge schiedenis van 't bedrijf. Er zijn altijd vele vragen te be antwoorden. Na de lunch be kijkt men gezamenlijk de fa briek. De nieuwste cursus aan de op leidingsschool is die voor vak bekwaamheid brood- en banket verkoop, waarvoor intussen - 400 personeelsleden hebben ingeschre ven. PIET KLOMP niet van zelf gegaan Heijn raadde hem toen aan te gaan solliciteren: enkele weken later zat Piet op het hoofdkantoor te Zaandam. „Vlug gegaan" „De rest is allemaal vlug ge gaan" vertelde Piet ons. De tijd dat ik bij Albert Heijn ben, kan je verdelen in drie maal ander half jaar. De eerste anderhalf jaar werkte ik in een filiaal te Nieuwendam. Ik begon er in de wijk en het bevoorraden van de winkel. Zodoende leerde ik de prijzen kennen en tuist ik pre cies waar alles' stond. Na ongeveer vier maanden mocht ik mijn eerste klant hel pen. Veertien dagen ben ik eer ste bediende geweest; toen stel de men mij aan tot assistent chef; „invaller" zeggen wij al tijd. Denk nu niet, dat alles van zelf is gegaan.... Ik heb er hard voor gewerkt en enorm veel te danken aan mijn strenge chef C. Alberts, de vroegere bedrijfs leider van de AH-winkel in Nieuwendam. nu bedrijfsleider van de AH-SuperMart in de Middenweg Amsterdam-Oost. Strenge leermeester De heer Alberts was streng in de goede zin van het woord. Als ik iets wilde leren zei hij: Alles wil. ik je leren, nu heb ik geen tijd, kom na sluitingstijd maar te rug. Dan leerde ik alles, wat ik dien de te weten. Dit alles duurde anderhalf jaar. Toen kreeg ik mijn aanstelling tot assistent-chef. Ik reisde door geheel Noord Holland boVen het IJ. Bij mijn weten, ben ik in alle filialen op vier na geweest. A LBERT HEIJN produceert in zijn fabrieken te Zaandam 700 man personeel natuur lijk de echte, onvervalste Zaan- se koeken. Maar daarnaast wordt er in de koekbakkerij o.a. ontbijtkoek gemaakt, biscuit, speculaas en koekjes, terwijl in de beschuitbakkerij de Zaanse beschuit uit de ovens glijdt. In de chocoladefabriek worden de bekende repen in vele maten en enorme hoeveelheden gemaakt, evenals chocolade in een grote verscheidenheid van bonbons, pastilles, hagelslag en dergelij ke. In de suikerwerkfabriek va riëren de suikerwerken van een zachte fondant tot een taaie En gelse toffee. Een afdeling waar men in Zaan dam trots op is. wordt gevormd door de volautomatische vermicel li- en macaronifabriek. Deze typi sche Italiaanse producten worden bij Albert Heijn gemaakt onder Italiaanse temperaturen. De koffiebranderij Is uitgerust met de meest moderne appara tuur, terwijl een electronische „lees"-machine die bonen uit de koffie haalt, die de toets der (scherpe) kritiek niet kunnen doorstaan. In deze koffiebrande rij worden de melanges gebo ren, die ten grondslag liggen aan die vier smaken van AH. Kaas, thee, wijn en limonade cn nog veel meer kan men in de fabrieken van Albert Heijn „on derhanden" genomen zien worden. Talloze artikelen worden in de fabrieken volautomatisch verpakt. Deze verpakking is vooral zeer belangrijk geworden sinds het zelfbedieningssysteem opgang heeft gemaakt. Als men weet, dat Albert Heijn reeds ruim 135 van deze ZB's heeft om van de 8 SuperMarts maar niet eens te spreken dan begrijpt men, dat daar heel wat voorbereidend werk voor nodig is. Behalve deze fabrieken en op slagplaatsen herbergt het fabrieks complex o.a. de bouw-afdeling die een belangrijk aandeel heeft in de uitbouw van het steeds groei ende bedrijf het laboratorium, de bedrijfsschool met internaat, terwijl het geheel gecompleteerd wordt door het Ontspanningsge- bouw, dat een gewaardeerde trek pleister is voor honderden mede werksters en medewerkers van Albert Heijn N.V. te Zaandam. Ook dit duurde anderhall jaar.... Men had mij toen nodig voor beheerder van het filiaal in de v. d. Pekstraat, waar ik nu ook al weer anderhalf jaar inzit. Ik heb in het begin een moeilijke tijd gehad; moeilijk mei het personeel en ook met de klan ten, waar ik een beetje aan moesl wennen. Nu loopt echter alles ge smeerd. Ik heb een fijn ploegje perso neel. Wij zijn helemaal aan elkaai gewend en werken als echte colle ga's. Het is net of deze zaak van ons allemaal een beetje is Albert Heijn heeft ze voor u hartverwarmende melanges van wereldberoemde theesoorten, vol-aromatisch, vol- geurig, met krachtige afschenk. Kortom: thee die u deugd doet! Goudmerk thee Darjeeling melange, ge plukt op de hellingen van de Himalaya, een echte „bergthee" met een geur die in wijnter men „bouqueté" zou heten. pakje 100 gram J O leeeeeeaeeee» MacQueen thee Schotse melange van 's werelds fijnste thee soorten, gemengd naar de Schotse smaak1 die ook de Nederlandse bleek te zyn. pakje 100 gram 0(J Windsor thee Uitgelezen Ceylon me lange van geselecteerde volgeurige theesoorten die Ceylon tot de thee van de gezelligheid maken. pakjo 100 gram OU Chinese thee Exotisch door de echte Lapsang Souchon die deze „tarry" melange met zijn pittige 6maak anders maakt dan alle andere. pakjo 100 gram En bovendien PER DOOS handig trekt beter af geen lastige theeblaadjes meer met een doos theezakjes schenkt u 80 a 100 kopjes thee, dus evenveel els met een pakje thee.

Allerhande | 1960 | | pagina 3