Albert Heijn Het meest zelfstandige stadsdeel ziet ELS nu de zon opgaan JOPIE KONING BLAAST HAAR PARTIJTJE MEE KIES koffies Lyceïsten verbaasd over grote vlueht levensmiddelenbedrijf Nu de jongste afdelingschef Stap maar in! Uit en thuis met de bus! uw eigen smaak vier lekkerste 168 140 140 120 heeft de 4 lekkerste koffies Mevr. Szöllösi spaart voor 't nieuwe huis Als chocoladewerker begonnen DE. dagtaak is gedaan de bus rijdt voor, om de personeelsleden uit NieuwendamAmster dam-Noord, Landsmeer en T uindorp-Oostzaan naar huis te brengen. Ook 's morgens haalt deze bus hen uit hun woonwijken naar de fabriek. Gemak kelijker kan het al niet! Stelregels Leergierig EWULFORMXJLIER Een dag uit het leven van EL-l. werd wakker. Wat was het vandaag ook weer voor dag? O ja, vrijdag. Fijn, mor gen de hele dag vrij. i 2 ALLERHANDE AUGUSTUS 1960 PR wonen 55.000 mensen in die stad, achter het massie ve Centraal Station aan de over zijde van het altijd drnkke IJ. Mensen, die liun Noord voor geen ander stadsdeel willen rui len. Zij zijn vergroeid met de machtige industrie, waarin ve len van hen als secure rader tjes meedraaien. Zij verfoeien hun Noord om de kwalijk rie kende dampen, die de tientallen schoorstenen over hun huizen uitbraken, maar ze willen niet weg. Het ratelen van de boren op de scheepswerven, het gieren van de sirenes bij dag en bij nacht hebben ze al lang voor lief genomen. Natuurlijk ze zijn Amster dammers. Rasechte zelfs. Maar ze voelen zich Noorderling. Want het stadsdeel Noord is het meest zelfstandige, meest onvolgroeide, meest wonderlijke en meest landelijke lid van het kwartet van stadsdelen, dat te zamen Amsterdam's kroon door het gewoel der jaren heen hoog heeft weten te houden. Grillig panorama Wie zich de moeite getroost tot naar de dertiende verdieping van Dudok's nieuwste schepping, „Het Havengebouw" te „liften" kan tu rend in noordelijke richting zien, waartoe de daden van vijftig jaar terug tot en met de dag van he den hebben geleid. Stedebouwkundigen, die daar over dat brok Amsterdam zouden blikken, kwamen stellig met ge fronst voorhoofd beneden. Want het is een grillig panorama wat zich daar ontrolt aan de boorden van het IJ. De honderden kranen, schoorstenen en fabrieken sluiten aan de west-zuid en oostzijde de woongebieden en de parken als het ware beschermend in. Er staat geen zieken huis, schouwburg of over dekt zwembad. De hotel capaciteit is te verwaarlo zen, een specifiek winkel centrum ontbreekt en het middelbaar- en hoger on derwijs is nog niet verder gekomen dan een voor zichtig ontluiken. De IJ-tunnél is ondanks al le moeizame kronkels nog niet verder dan op het papier tot rea liteit gebracht en de vele verenigingen tob ben met ruimteproblemen. Ziehier de zware vracht, die het stadsdeel Noord anno 1960 aan de negatie ve zijde van de weeg schaal moet plaatsen, na ruim een halve eeuw ge leden door de vroede va deren uit die dagen op streek te zijn geholpen. Maar Aan de buitenkant midden in het (nog) ongerepte Waterland sluimeren de pittoreske dorpjes Ransdorp. Zunderdorp, Durger- dam en Holysloot als in de jaren van voor 1920, toen grote broer Amsterdam de annexatiepapieren nog niet presenteerde. De woonwijken liggen her en der verspreid en vormen aller minst een geheel. Dorpskernen uit vergane jaren zoals die in Nieuwendam en Buiksloot ademen een gans andere sfeer dan het moderne Tuindorp-Oostzaan en het stedelijke Noord. Zo leeft dit stadsdeel reeds een halve eeuw voort. Forse groei En de wijze stadsregeerders, die in die tijd de zetels in het EEN van de drukste punten in Amsterdam-Noord is o.a. de Ha- ■inkelstraat bij uitne- KIES UW KIES UW KLEUR SMAAK ER ZIJN 4 GROEPEN KOFFIEDRINKERS in ons land. de liefhebbers van volaromatische, van mild- geurige, van mild-krachtige en van pittige koffie. Daarom heeft AH, als enige in Nederland, uit de beste koffiesoorten de juiste melanges voor alle vier de smaken samengesteld. Dus ook voor uw smaak. Kies en proef.... kleur smaak elders bij AH GOUD VOL-AROMATISCH 188 GROEN MILD-GEURIG 156 ROOD MILD-KRACHTIG 156 PAARS PITTIG 134 gedoorntceg, mendheuL Prinsenhof hebben bezet, propten de laden vol met plannen. Want er mag dan eens een directeur van Publieke Werken geweest zijn die kwam vertellen, dat het daar aan de overkant van het IJ alle maal was uitgedraaid ,,op een stedebouwkundige fout", daarmee was de kous niet at Want de ont wikkeling daar viel niet meer te remmen. De industrie-kolos hapte links en rechts om zich heen. En nu is dit Noord nog de enige uitlaatklep voor de ex pansie-plannen van Amsterdam. Het plan ligt klaar. Reeds woe len driftige draglines de bo dem om, hebben veehouders hun hoeves aan de gemeente ver kocht en procederen anderen te gen een zaak die niet te stuiten valt. Zo gaat 't worden Dit Noord gaat volwaardig mee tellen. En wie de ogen sluit en de fantasie in zijn hart laat bin nenkomen, kan nagaan hoe het wordt. De oude huisjes bij Buiksloot vallen in het niet bij de moderne huizenblokken, die er komen. De vlaggen zullen wapperen bo ven het nieuwe sportstadion. In de grote warenhuizen ver dringen zich straks de vrouwen en op de affiches van de schouw burg staan de klinkende namen, die nu het Leidseplein mag dra gen. De ziekenauto's behoeven met meer met de ponten over. De buslijnen worden uitgebreid en 's avonds strijken we neer op een terras aan de IJ-boulevard. Moderne scholen tussen veel groen gaan de industrie die in jectie geven, die nodig is om het personeel op sterkte te houden. De bevolking wordt meer hete rogeen. Zo gaat het worden. Weinig stads Want de stormvlag is gehesen. En mogelijk ook wordt dan ook Noord een stadsdeel, waar de auto's iedere meter straat inne men, waar verkeerslichten komen en krantenkiosken staan. Want er komen 50.000 inwoners bij. En let op, ze willen niet meer weg. Want dit stuk Amsterdam is weinig stads en dat vindt de stedeling vaak goed. Het dynamische en tegelijk vriendelijke probleemgebied ziet de zon opgaan. Hoe lang het duurt voor ze hoog aan de hemel schittert is een geheim, dat zelfs de gemeentelijke plannenmakers niet van de sluiers wisten te ont doen. U itgeslapen „Dag Els", begroette de me nigte in de bus haar. Wat zie jij er uitgeslapen uit. Zeker vroeg naar bed gegaan." Ze koos een plaatsje achter in. Langzaam zette de bus zich in beweging. „Ik kan niet le ven zonder jou", jubelde de bus. Iedereen scheen in de bes te stemming. Er werd trouwens bijna altijd gezongen in de bus meestal de nieuwste liedjes. Om kwart over zeven stopte hij voor de fabriek. Ze liep de trappen naar haar afdeling op. Ze werkte nu ZVz jaar bij Albert Heijn. In het begin, toen ze pas van de huishoudschool kwam, had ze wel even moeten wennen aan die hele dagen werken. Maar nu vond ze het leuk. Ze had pas ander werk gekregen. In het begin had ze bij de zuurtjesband gestaan. Met een paar meisjes hadden ze zuur tjes in gaatjes moeten leggen, die vervolgens keurig verpakt uit de machine rolden. Zo had steeds bij een andere machine gewerkt. Bij de drop jes, de borstplaatjes, de zuur tjes en de toffees. Gezellige baan En nu was ze hulp voor de hele afdeling geworden. Ze bracht koffie rond, waste kop jes, zette alle soorten snoep die de afdeling beneden bestelde bij de liftviel hier bij een machi ne in en ruimde daar een af deling op. Een gezellige baan, vond ze. De stemming onderling was prettig. Je praatte wat met de meisjes en zo langzamerhand kende je het hele personeel van de suikerafdeling goed. Vier jaar geleden woonde me vrouw Elizabeth Szöllösi-Witt- ner (28) met haar man in Csö- kakö, 60 km van Boedapest, in Hongarije. Zoals alle Hongaar se vrouwen werkte zij overal waar iets te verdienen viel, in een winkel, in de huishouding en op 't land. Een noodzakelijk heid omdat het leven daar niet te betalen was. Tijdens de opstand tegen de Russen in 1956 vluchtte zij met haar man weg uit Hongarije. Hun toevluchtsoord werd Nederland. „Wij waren anti-communist en dat was bekend. Wij wisten zeker dat mijn man op een dag zou worden doodgeschoten. Vluchten, zodra we de kans kregen, was dus onze enige redding." Zij kwamen in Wormerveer terecht. De heer Szöllösi, ma chinebankwerker. vond een baan op een machinefabriek en me vrouw Szöllösi ging werken in een ziekenhuis. Anderhalf jaar geleden veranderde zij en is sindsdien machiniste bij Albert Heijn in de suikerbakkerij. „Het werk is hier veel plezie riger en ik verdien veel meer. We hebben nu een huis in Zaan dam. Om kwart over 5 ben ik 's middags thuis. Dan heb ik ruim de tijd om eten te koken en de kamers te stoffen. 's Zaterdags doen we samen op de motor boodschappen en de vrije zaterdagochtend is heerlijk om de was te doen. We hebben 't hier goed en ik ben gelukkig. Kinderen heb ik jammer genoeg niet, maar ik ben nog jong- En zolang er geen kinderen zijn kan ik blijven werken en wat geld sparen. Er is ons nl. een nieuw huis beloofd en dat willen we zo goed mogelijk inrichten." Met muziek Eén van de leukste dingen op de fabriek vond ze de mu ziek. 's Ochtends hadden ze al tijd een paar uur arbeidsvita minen en 's middags werd er een band afgedraaid of zocht de portier wat radioplaten op. Alles ging makkelijker met mu ziek, vond ze. Je neuriede wat mee en je leerde weer wat nieuwe liedjes. Tussen de middag gezellig eten in het Ontspanningsge bouw daar stonden lange ta fels met voor ieder meisje een bord, een mes en een vork. Een kop koffie voor vijf cent. Als het mooi weer was gingen ze fijn even in de tuin zitten en als het regende bleven ze met z'n allen binnen. Wat praten over een nieuwe jurk of een film. TY/" AT moeten wij worden??? Waar moeten wij naar toe, in ons kleine, dichtbevolkte land?? is zo dikwijls de vraag, die de jongelui van om en nabij de zeventien zich stellen. Hoe groot kunnen de moeilijkheden soms niet zijn, die iemand krijgt, wan neer hij of zij niet weet wat te kiezen. Het is niet eenvoudig, te weten wat je wilt, als je pas zeventien bent en de middelbare school bezoekt. Dit heeft een heel simpele reden je weet eenvoudig niet wat er te koop is in het leven. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat men van school komt, en een bepaalde richting inwerkt, wat toch naderhand een vergissing blijkt te zijn? Ook kan blijken, dat men er niet geschikt voor is Naar I UI En 's avonds om tien over vijf stond de bus weer klaar om iedereen naar huis te bren gen. Soms ging ze 's avonds zwemmen en het vorige jaar had ze veel gekorfbald. Boven dien had ze net een naaicursus gevolgd, dus ze hield ook heel wat avonden vrij om jurken te maken. De gezelligheidsavon den van Albert Heijn, toneel uitvoeringen, de kienavond en zo nu en dan een dansavond, brachten ook veel afwisseling in het dagelijks leven. Leuk dat ze al aardig wat geld had overgespaard; als ze dan eens ging trouwen had ze tenminste al wat geld om mee te beginnen. Wat haar betreft mochten ze haar hier best nog jaren houden. In vereniging met nog negen andere grote bedrijven in Neder land hield de opleidingsschool van Albert Heijn N.V. ook dit jaar een cursus voor lyceïsten van 1 tot en met 3 augustus te Zaan dam. Deze cursus is bedoeld voor jongens, die de hoogste klas van gymnasium of H.B.S. bezoeken en interesse hebben voor het bedrijf waarvoor zij zich opgaven. „DIRECT THUIS" Dezer dagen hadden wij een gesprekje met de docenten van deze cursus. Het waren de he ren J. C. Hali en D. Vasten- houd. „Het is zo prettig en ook wel wat verwonderlijk", aldus de heer Vastenhoud, „dat de jongens, die de cursus meemaken zich direct thuis voelen tegen over ons en tegenover elkaar. Dat verhoogt de stemming in de eerste plaats en leidt tot he vige, maar gezellige discussies. Vooral de slaapzaal is een uit gezochte plaats voor diepzinni ge gesprekken. Zij komen nog eens terug op de behandelde stof, geven hun meningen er over weer en vergelijken deze met anderen. Het eindpunt van zulke discussies is meestal theo logie: een geliefd onderwerp, waar men het wel nooit over eens wordt. Voordat de jongens de cursus meemaken, hebben zij reeds een vragenlijst ingevuld, waarop o.a. wordt gevraagd waarnaar hun interesse uitgaat. Veelal zag men deze vraag beantwoord met: re clame of omgang met andere men sen. Tijdens de cursus van dit jaar, kwam eveneens duidelijk tot uiting, dat de jongens getrokken, bijna geïmponeerd worden door het buitenland. VOORLICHTING Een buitenstaander, die van de cursus hoort, zal wellicht denken: „Oh, dit doet Albert Heijn om mensen naar haar be drijven te trekken." Hierop moeten wij echter antwoor den: dit is beslist niet het geval. Het is louter en alleen bedoeld om de jongelui een in zicht te geven in het groot winkelbedrijf en in de levens middelenbranche. Wij mogen wel zeggen: een tip van de sluier is opgelicht. Zij za gen achter deze sluier een we reld, die zij niet hadden bevroed. Menigmaal hoorden de docen- centen: „wij hadden niet ver moed, dat er zoveel achter zou zitten". Dat de cursus niet alleen voor A.H.-doel is laat ook het pro gramma wel zien. De jongens le ren iets over het kruideniersbe- drijf, de ontwikkeling in de han del, verkoopmethoden, leiding ge ven, reclame e.d. Bijna geen enkele maal staat in het programma Albert Heijn genoemd. Hoewel de scholieren een dergelijke cursus meemaak ten, behoeft men helemaal niet van ze te verwachten, dat ze nu ook werkelijk het groot winkel bedrijf als ideaal stellen. Men verwacht alleen maar ze gehol pen te hebben met de verruiming van hun kennis. KORT VERSLAG Voor de organisator, het Con tact Centrum Bedrijfsleven-On derwijs, zijn de scholieren ver plicht een kort zakelijk verslag over de cursus uit te brengen (schriftelijk). Albert Heijn N.V. vroeg dit jaar eveneens een verslag, doch slechts over het punt, dat het meest de belang stelling had gehad van betref fende cursist. Een van de leerlingen nl. Ger- rit de Bruyn, Snoeckgensheuvel 18 te Amersfoort schreef bij zijn verslag een briefje, dat wij hier onder weergeven. De drie dagen, die ik in Zaan dam doorbracht waren buitenge woon leerzaam en uitstekend ver zorgd. Mijn inzicht in het be drijfsleven, vooral in het levens middelenbedrijf is deze dagen zeer verruimd. Gerrit, die dit schreef, is een leerling van H.B.S. b en 17 jaar. Zijn belangstelling, had hij ge schreven, gaat vooral uit naar economie en reclame. 17R zijn drie regels: aanpas- -1-1 sen, iets meer geven dan van je wordt gevraagd en je zelf ontwikkelen". Drie regels, die voor de heer J. van Dijk (33, zeven jaar getrouwd, vader van een zoon en een doch tertje, huis in Zaandijk) de weg plaveiden van fabrieksarbeider tot jongste chef op 't hoofdkantoor van Albert Heijn. In 1945 chocola dewerker en sinds 1 januari 1960 chef administratie van de afd. groothandel export. veel meer. Meer weten en meer leven. Anderhalf jaar daarna ver huisde ik van de fabriek naar 't hoofdkantoor op aanraden van de personeelschef. De retour afdeling, de boekhouding van de reclameafdeling, de kost- prijsafdeling en de groothandel export. Eerst sous-chef en nu chef". Drie jaar lang vertegenwoor digde de heer Van Dijk daarbij de kantoorbeambten in de on dernemingsraad. J. VAN DIJK Aanpassen „Met lagere school, ambacht school bankwerkeren vijf jaar oorlog achter de rug, 18 jaar oud, kwam,ik in 1945 in de cho colade terecht. Drie jaar later, ik had inmiddels in bijna alle afdelingen van de fabriek ge werkt, kwam ik tot de ontdek king, dat ik veel te weinig had geleerd. Ik wilde meer weten, Over de drie regels vertelt de heer Van Dijk: „Aanpassen betekent: je een toekomstige situatie kunnen in denken. Nooit stil blijven staan en nooit te star vasthouden aan iets. Met iets meer geven dan van je wordt gevraagd, maak je 't gemakkelijker voor jezelf, voor 't bedrijf en voor de klant. Le ven komt in de eerste plaats. Om te kunnen leven moet je werken. Wanneer je alleen en uitsluitend je taak vervult kom je in een sleur. Zodra je inte resse hebt voor die taak kom je uit de sleur, en krijg je er plezier in. Daarnaast natuurlijk stu deren, lezen, veel lezen, werk in 't verenigingsleven (daar leer je met mensen omgaan en jezelf niet bovenaan stellen). En. als je jong bent en de kans krijgt, zoveel mogelijk leren. Ik vind 't nog steeds een nadeel dat ik, toen ik er de leeftijd voor had, niet meer heb geleerd". Die schade heeft de heer Van Dijk echter dubbel en dwars in gehaald. TOPIE KONING (16 jaar), die overdag aan de hopjesma chine staat, loopt 's avonds mee in een drumband. Jopie blaast daarbij op de hoorn. Met zijn veertigen lopen ze in de band, die 12 hoornblazers telt. Onlangs waren ze met zijn tachtigen. Toen had zich een drumband uit Schotland bij hen aangesloten. Hoe ze ertoe gekomen is hoornblaasster te worden? Al vanaf haar prille jeugd liep zij als klein meisje achter de drumband aan. Dat lopen op de maat trok haar enorm. Je kreeg dan het gevoel dat het hele le ven alleen maar bestond uit vrolijke drie- en vierkwartsma ten. Voorop met de vlag! Ze werd ouder en eigenlijk voelde ze zich zo langzamer hand te groot om altijd maar nutteloos mee te lopen, straat in straat uit. Ze vroeg zich af of ze niet iets zou kunnen doen in het orkest. En toen droegen ze haar zo maar op de vlag te dragen. Van het een kwam het ander: eerst spaarde ze voor een hoorn daarna studeerde ze avond-in, avond-uit hoorn en tenslotte speelde ze zo goed dat ze haar vroegen zich als hoornblaasster bij de band te voegen. Sinds dien heeft zij één maal in de week repetitie en studeert zij iedere dag minstens een half uur. Interesse Zij houdt van haar werk op de fabriek en nog steeds kijkt zij met verbazing naar de machines, die zonder dat zij er veel voor hoeft te doen hopje voor hopje inpakken. Zg praat onder haar werk wat met de meisjes, maar toch schiet ze flink op. Alleen als de Blue Diamonds door de radio spelen, heeft zij moeite om niet alles in de steek te laten en fijn een nummertje met ze mee te blazen. Want de Blue Dia monds zijn haar favorieten. ,.Ik vind ze geweldig," zegt ze. „Als ze voor de televisie zijn, ga ik altijd kijken." !"murniiiiiiih weten over een baan bij Albert Heijn 1 Ik zou graag wat meer willen Ik heb interesse voor werk: in de filialen in de fabrieken in Zaandam Wilt u eens met mij contact opnemen doorhalen wet niet m toepassing is Opsturen aan Albert Heijn N.V. Zaandam nfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnniiiiiiiiHiiiiiiHiiiiinimumuHiinmnuiiHHmmnmuHHHhf Die vijfdaagse werkweek was wel een pracht uitvinding. Ze hadden nu nog maar om de veertien dagen een vrije zater dag, maar vanaf januari kre gen ze elke zaterdag vrij. In de week moest je er wat har der voor werken in plaats van drie kwartier hadden ze nu j I een half uur vrij tussen de mid dag en 's ochtends begonnen ze wat vroeger maar dat had ze er echt wel voor over. Maar nu gauw wassen, aan kleden, eten en weg. Op straat was het al behoor lijk druk. Het leek wel of ieder een in Amsterdam-Noord vroeg aan het werk ging. Om 12 voor 7 moest ze de Albert Heijn-bus halen. Nu, ze was vroeg genoeg vanmorgen.

Allerhande | 1960 | | pagina 2