KINDERCIRCUS ROKINCI uit Roosendaal Aardbeien- u Een fris slaatje! Niet alle „Hollandse" kaas in liet buitenland echt POLONAISE voor de MAYONAISE! LUCIFERSDOOSJES MET LUCHTVAARTEMBLEMEN Hoogeëerd publiek! Wij stellen u voor is Fletse smaak VOOR „GROTE" SPAARDERS In een zaal, in een openlucht theater, op een schoolplein of op een stuk land - overal ver maakt Rokinci jeugd én ouders ii Compleet met orkest en claxons Hei hele gezin geniet ervan Eenvoudig te maken Uitslag AH-Vakantie- Prijsvraag Vrouwen staan haar mannetje Ook als het om de hobby verzamelen gaat sr.. w JULI I960 ALLERHANDE r\p HET SCHOOLPLEIN in 't -i plaatsje Putte aan de Bel- gische grens stond Circus Ro-| .'k IV i k i n c i op een zaterdagmiddag opgesteld. Om de ronde piste alle kinderen uit Putte en erin geen zand of zaagsel, maar grijze school pleintegels. Erachter fel gekleurde gordijnen, waarop met grote letters Rokinci. Achter die gordijnen klonk circusmuziek, wat schraaltjes, omdat, zoals de spreek meester even later aankondigde, de xylofonist teveel nasiballen had gegeten en zich niet erg lekker voelde. Na nog een lid van de troupe" te hebben verontschuldigd wegens overmatig gebruik van patates frites, kon de voorstelling van het Roosendaals Kinder circus Rokinci beginnen. Levende denneboom Mocht u eens in de omgeving VAN 4-22 1 JAAR 1 Een opening door twee echte herauten, drie clowns die een succes hadden, waarop Grogg jaloers zou zijn, drie vrouwelijke acrobaten met een fietsnummer, een complete balletgroep van tien meisjes, een vijf man sterk orkest, een slangenmeisje, een sensationeel trapezenummer. Al leen de dieren ontbreken, maar afgezien daarvan is Rokinci een compleet circus met ongeveer dertig hardwerkende artiesten, van wie de jongste vier jaar oud is en de oudste, directeur Piet Jongenelen, tweeëntwintig jaar. Met de bus Wij troffen het circus nu toe vallig in Putte, maar u kunt het haast iedere zaterdagmiddag ot zondag en zelfs op door-de-week- se-avonden ergens in het zuiden van ons land vinden. Op een schoolplein, in een zaal, m een openluchttheater of zo maar op een open stuk land. Een bus brengt de dertig artiesten, de décors en de koffers vol kos tuums, naar iedere plek, waar jonge circusliefhebbers wonen. Grootste circusminnaar van allemaal is directeur Piet Jongenelen uit Roosen daal, borstelmaker van beroep, zoon van een chauffeur bij de ge meente. 22 jaar oud, ongetrouwd en niet verloofd. In ieder circus, dat ook maar in de buurt van Roosendaal verscheen, was Piet Jongenelen te vinden. Hij hielp bij het voederen van de dieren, bij het bouwen van de tent. En toen Circus Mullens z'n winter kwartier in Roosendaal opsloeg, liet Piet alles in de steek en ging daar werken. Klein begonnen Nu vier jaar geleden polste hij wat j-ongens en meisjes in de buurt of ze er iets voor voelden een circus op te richten. Met een groep van vier jongens en drie meisjes gaf Piet voorstellingen in speeltuinen. „Kinderspel noemt hij het nu. In dienst ontwierp hl] plannen voor een echt kindercircus en zo dra hij weer burger was, voerde hij die plannen uit. Dat is nu twee jaar geleden. Hij vormde een groep van twintig kinderen (acht tot veertien jaar oud) en maakte een tournee van zestien dagen door ons land. Ondertussen zijn er tien medewerkers bijgeko men en is het programma uitge breid Voor volgend jaar staat er een Benelux-tournée op het pro gramma. Als hij dat zou willen, zou di recteur Piet met gemak een troep van vijftig jongens en meisjes kunnen samenstellen, zoveel aan vragen krijgt hij van kinderen, die in tiet circus willen werken Maar de meesten beseffen niet, dat er voor een goed circusnum mer moet worden getraind. Vaak en hard. Dus houdt hij het voor lopig bij zijn hardwerkende troep van dertig. Ieder vrij moment, na school- of na werktijd, wordt er geoe fend, in de bossen rond Roosen daal als het mooi weer is en bij de artiesten thuis, als het buiten te koud is. van Roosendaal wandelen ziet daar eensklaps een levende denneboom, dan Is dat een van de trapezenummers: Annie Jongenelen (19) met op haar schouders Anske Dek kers (10) en op Anske's schou ders Klazientje Lam- b r e c h t s (7) Annie Jongenelen is een zusje van directeur Piet. Zij heeft de leiding over de balletgroep .werkt als acrobate en ontwerpt en maakt alle kostuums. Dat zijn er bij elkaar zo'n 150. Prachtige pak ken, waarvan vooral die van de drie clowns er schitterend uit zien. Alle tijd, die zij naast haar werk als knipster op een confec- tïe-atelfer overhoudt, besteedt zij aan het circus. Trouwens Rokinci neemt in hui ze Jongenelen een heel grote plaats in. Broer Wim (15) treedt op als clown en mevr. N. Jongenelen - Van der Horst (48) zorgt er voor dat alle costuums eruit zien om door een ringetje te halen. Dat betekent dat zij voor iedere uit voering twee uur staat te strij ken. rijke groepen van circusarties ten: de balletgroep, de acrobatengroep en de clownsgroep. Rika Suikerbuik (10) en Anske Dekkers (10) alle bei met een lange paardestaart, de twee spitzdanseressen en 't jongste lid Lianneke Voe ten (4) zijn de sterren van het ballet. In de acrobatengroep hoort het viervoudig trapezenummer thuis van Joke Voeten (11) Jac queline Dekkers (11) Rina van Ineveld (10) en Lena Sebregts (12). In geel zijden pakjes werken zij aan de 6 m hoge ijzeren stellage, die speciaal voor hen. onder toezicht van directeur Piet, wordt opgericht. Een van de hardste werksters in deze toch al zo hard werkende groep is het slangenmeisje Annie Lambrechts (12). De downs De clowns, die trots vertellen, dat zij al hun grappen en sket ches zelf maken en niets van be roepsartiesten ..pikken", zijn Jan van Nuneveld (15) Wim Jongenelen (15) en Piet Zuidhof. En natuurlijk heeft Rokinci, als ieder zichzelf respecterend circus een speciale attraktie. Dat is de Engelse Margaret Rus sell, die toen zij bij haar groot moeder in Roosendaal logeerde, met het circus kennismaakte en sindsdien iedere vakantie naar Nederland komt en met haar 1 FOTO LINKSBOVEN: Tableau de la Troupe. Met kruisje: directeur Piet Jonge nelen (22). FOTO RECHTSBOVEN: De levende den neboom met Anne Jongenelen (19), op haar schouders Anske Dekkers (10) en op Anske's schouders Klazientje Lam brechts (7). Een gezellig uitziend ilaitje wekt de eetlust op en dat Is Iets wat bij velen na een vermoeiende, warme dag in de eerste plaats nodig is. En wat de huisvrouw betreft: het maken van slaatjes is een buitengewoon gezellig werkje waar alle fantasie in uitgeleefd mag en kan worden. U kunt vrijwel alle groenten voor een slaatje gebruiken. Die kunt u dan naar smaak combineren met vlees, vis, eventueel iets van het kippetje en uit de aard der zaakeieren, waarbij ik er on middellijk uw aandacht op wil vestigen dat de goedkope henne- eitjes voor dit doel natuurlijk bij zonder geschikt zijn Kippen-salade Hiervoor koopt u poulet uit de diepvries en deze poulet kookt u, na ze ontdooid te heb ben. Van de bouillon maakt u de volgende dag een lekker soepje en de kip ontdoet u van de bot jes en u snijdt ze in stukjes. U belegt een platte schotel met mooie, vooral droge slabla den. U haalt de vellen van een paar tomaten af door ze 10 tel len in kokend water te dom pelen. U snijdt de tomaten in parten waarbij u het overtollige nat en de pitjes verwijdert, even als de harde kern. U maakt een komkommer schoon en snijdt hem in blokjes die u niet in het zout zet. U roert de stukjes kip met de blokjes komkommer door wat kerrie-mayonaise (zie elders in dit nummer) en u legt dit mengsel als een berg midden op de slabladen. Er rondom heen maakt u een garnering van de partjes tomaat, die u rijkelijk van zout en peper voorziet. Eet er een toostje bij en u zult smul len! CI8KA VERHEUL. NIEUWE OOGST VERRUKKELIJKE PER POT Albert Heijn's aardbeienjam met hele verse vruchten .op één wiel. "l\ JENIG TOERIST zal in het buitenland, na een maaltijd, wel eens een stukje kaas te nuttigen hebben gekregen, dat hem werd aan geprezen als „Hollandse" kaas. Hij zal zich dikwijls, met het stukje in de hand, hebben afgevraagd wat toch wel de oorsprong mocht zijn van deze vaak nogal wonderlijke en onbekende soort. „Zeker een exportkwaliteit", zal hij hebben gedacht en hij zal er zich tevens over verwonderd hebben dat, daar de kwaliteit ervan hem lang niet meeviel, men uit het vaderland zulke merkwaardige kaassoorten exporteerde, terwijl er toch zoveel bqzonder-goede en malse soorten te krijgen zijn.... De kaas, die men in het bui tenland vaak aangeboden krijgt als „Hollandse", en die heel dik wijls droog is en hard en tame lijk flets van smaak, is in vele gevallen geen echte Nederlandse kaas. Wij lieten het reeds uitkomc-n: lang niet altijd is de kaas, die men Niemand verdient een cent aan het circus. De onkosten worden betaald van de dubbeltjes entrée en van de bijdragen van de dona teurs, ongeveer tachtig in getal, die met de ouders van de arties ten de eer genieten de première te mogen bijwonen van het nieu we programma. Dat was dit jaar in april ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van Rokinci. Wèl krijgen de optredenden een beloning in natura. die kan va riëren van een ijsje tot een cro quet. Rokinci steunt op drie belang- accordeon optreedt. In de weke lijkse brieven van en naar Enge land wordt zij geraadpleegd en geeft zij adviezen. Vijftig voorstellingen gaf het circus vorig jaar en het ziet er naar uitdat het dit jaar nog meer zal worden. Directeur Piet en zijn troep rekenen daarop en zitten boordevol plannen voor nog meer en nog betere num mers. aan belangstelling geen gebrek. in het buitenland zg. als Hollandse kaas aanbiedt slecht van kwaliteit; vaak is de smaak slechts wat èn- ders en heel aikwijls is de kaas bepaald minder lekker dan de echte. Maar hoe het ook zij: goea of slecht van smaak en kwaliteit, het is veelal geen Hollandse kaas. DEENSE GOUDSE Denemarken Is een der landen dat niet geringe hoeveel heden Gouds-achtige kaas maakt en, In veel geringer mate, Edam- mer-achtige kaas. De merknamen dier Deense „Hollandse" soorten zijn Fynbo en Maribo. Het zijn Goudse imitaties (wat het model aangaat in de eerste plaats). De soort Maribo die ook een Gouds model heeft (dus een plat wiel) heeft veel onregelmati ge gaatjes. Er werd (in 1058) d.v. een kleine 14 duizend ton van ge maakt. De soort M o 1 b o die een Edammer model heeft het be roemde ronde bolletje dus en in kleine hoeveelheden wordt ge maakt, weegt een tot drie kilo per kaasje. België ziet ook wel wat in het maken van het model van de Goudse kaas: in 1958 werd er een kleine 4000 ton van gemaakt (en geconsumeerd nemen wij maar aan). Aan Edammer-produktie komt men in België blijkbaar niet toe. DUITSE EDAMMERS West-Duitsland maakt ook de modellen van Nederlandse kaas en wel hoofdzakelijk de Edammer. Ook Goudse wordt echter gemaakt. Deskundige schat tingen stellen de totale produktie op 14.000 ton. Frankrijk maakt eveneens Edammerkaas. Dit geschiedt even wel op bescheiden schaal. OOK 20 AH-Spaarobligaties kunt u Inwisselen voor één stuk, een AH-Spaarcertiflcaat. Hiervoor gelden weer andere re gels dan bij het inwisselen van winstdelende AH-Klantenobliga- ties. Het begin is echter gelijk: de 20 waardepapieren naar Al- bert Heijn N.V., Hoofdkantoor, Westzijde, Zaandam, of aan de firma D. W. Brand, Keizers gracht 215 in Amsterdam (aange tekend) opsturen. Maar dan gaat het Iets anders in z'n werk. De AH-Spaarobliga ties worden niet alleen met een jaartal aangeduid, zoals de winst- delende AH-Klantenobligaties, maar met de juiste datum van uitgifte de eerste of de 15e van de maand, altijd in het voordeel van de klant teruggerekend. Nu zijn de AH-Spaarcertificaten volgens voorschrift van dc fond senhandel, gedateerd 1 juli 1958. Ontvangt u dus in 1960 uw AH- Spaarcertificaat, dan ipoet de rente worden verrekend. ~VJ"AG IK U uitnodigen voor een polonaise? Neen, u -l'J- hoeft niet achter de balleider aan en mee te zingen. Volg mij maar, ik zal u dan vertellen wat u (en op hoe- I veel verschillende manieren) met mayonaise kunt doen. U kunt natuurlijk gewone mayonaise uit een potje nemen; die kunt u zo gebruiken. Maar we hebben meer pijlen op onze boog. Hier volgen een paar tips, waardoor u heel aangename resultaten bij slaatjes e.d. kunt krijgen. geen circus zonder clowns. Laten we eerst de aller eenvoudigste vorm nemen: U hakt een uitje heel fijn en datzelfde doet u ook met peter selieblaadjes (vrij veel ervan nemen). U neemt wat peper, een snuifje zout, een lepeltje lekkere, geurige mosterd en dat alles goed door elkaar roeren. Resultaat: mooie mayonaise die heerlijk smaakt btj eieren, tomaten, koud vlees. Nieuwe variaties U hakt een uitje fijn. neemt pe per, neemt een weinig zout, roert deze ingrediënten door mayonaise en voegt er kerrypoeder aan toe. Dit doet u beetje voor beetje, want de mayonaise dient wel heel pikant te worden, maar toch niet te branden op de tong. Voortref felijk bij komkommer, bij warm rood vlees of bij koude kip. Nu kunt u ook in plaats van ker rypoeder, rode paprikapoeder ne men, niet de scherpe, maar de milde soort. Uw ma/onaise zal dan fraai rose van tint worden en uitstekend passen bij alle mogelij ke slaatjes o.a. met zalm of garnalen. Met tomatenpuree Verschillende koude gekookte groenten-soorten, bijv.: asper ges of champignons uit blik, sperzieboontjes, schorseneren, voet-sel der ij enz. enz., smaken bijzonder lekker wanneer ze aangemaakt worden met mayonaise, waardoor heen behalve het gesnipperde uitje, de peper, het zout en de mosterd, sterk geconcentreerde tomaten puree uit een blikje geroerd wordt. En wat ook aantrekkelijk is: ver meng uw mayonaise eens met wat kappertjes, een fijn gehakt uitje, een zeer klein ge sneden augurkje, mosterd, peper en zout. Er zijn mensen die hun mayonaise vermengen met kwark; er zijn er ook die er graag een scheutje on gezoete, ongeklopte room door heen roeren. Kortom de mayonaise is een all round saus, die in vele gedaanten bij vele gerechten te gebruiken valt! CISKA VERHEUL DE oplossing van de in samen werking met de internationale reisorganisatie Hotelplan ge publiceerde AH-Vakantieprijsvraag in Allerhande van mei j.l., zoals deze bij notaris Mr. F. A. de Gel der te Amsterdam werd gedepo neerd luidt: E-D-G-B-A-C-F De vele duizenden inzendingen leverden drie prijswinnaressen op, te weten: Mej. L. de Witte, J. J. Cremer- plein 28 hs., Amsterdam-W; Mevr. H. de Vries, Margrietstraat 2, Lei den; M. Kouwenhoven, Messchert- straat 9, Rotterdam. Zij ontvangen ieder een bedrag van 166,66. De grote jubileumprijs van Hotelplan, een tien daagse „alles-inbegrepen"- reis naar Hotel Eden te Santa Margherita aan de Italiaanse Riviera werd bij loting toegekend aan. Mevr. H. de Vries, Margrietstraat 2 te Leiden. Bijzondere make-np IZONINKLIJKE optochten in India zijn kleurrijke ge beurtenissen. Dan ook worden de „gezichten" van de olifanten die meelopen, versierd. Zij wor den beschilderd met de afbeel dingen van twee griezelige bees tenfiguren en wel zodanig, dat het oog van elk getekend beest wordt ingenomen door het echte van de olifant. Op die ma nier verleent het levende kleine oog van de dikhuid een grieze lig beweeglijk effect aan de vreemde tekeningen. men heeft geïntroduceerd, ontvangt men bij de post dagelijks vele aanvragen van enthousiaste lucifermerken-verzamelaars om een vol ledige collectie. Om productie-technische redenen alleen al kan dit verzoek niet worden ingewilligd. Maar iedere sportieve verzamelaar zal hier in zijn hart ook niet rouwig om kunnen zijn. Het aantrekkelijke van het ver zamelen is immers dat men zijn verzameling bij stukjes en beetjes en van vrienden en kennissen bij elkaar zoekt. Op deze wijze blijft er spanning in en om die spanning Is bet de sportieve verzamelaar juist tie doen. meiaars blijken een bijzondere belangstel ling aan de dag te leggen voor de lucifer- merken van Albert Heijn. Er zijn ook tal loze verzamelaarsters onder en op het aan deel van deze laatste groep willen wij eens extra de aandacht ves tigen. Zoals mevrouw de baronesse M. J. v a n Heerdt- Kolff, die met de publika- tie van haar aardige boekjes over de plan ten, dieren, ontdek kingsreizigers en nog vele andere onder werpen op postzegels baanbrekend w»rk verrichtte. Zakdoekjes In de landelijke dagbladen en in het bijzonder ook in de damesbladen zijn het vrouwen, die op ver zamelgebied op de voorgrond treden. O.a. mevrouw H. J. deBot-Snelders uit Den Haag, die een prachtige col lectie zakdoekjes met aardige motieven bij een heeft weten te brengen. Die verza meling is nu uitge groeid tot poppen in klederdracht. waar onder de zeldzaamste exemplaren uit Tur kije, China en Brazi lië. Geboortekaartjes In Haarlem Is het mej. Mia Kamp- me y e r, die een col lectie geboortekaart jes heeft verzameld, welke er wezen mag. In Utrecht werd door wijlen mevr. Helling een ver- i&j zameling menu's aan gelegd (door haar schoondochter voort gezet), die terecht vermaardheid heeft verworven. Mevrouw Ca 1- j é-v an G u 1 i k uit Amsterdam heeft an tiek kinderspeelgoed en boeken verzameld, een collectie van on schatbare historische waarde. En zo zijn er nog tal van voor beelden aan te halen. De Nederlandse Ver eniging De Verzame laar telt vele vrou wen onder haar le den. Trouwens, de voorzitter van de af deling Amsterdam nog wel de grootste afdeling is me vrouw Wiegman. Eén uitzondering Wat die vrouwen verzamelen? Vrijwel alles wat gangbaar is, tot sigarenband- Mej. Jos Ringsma Voor het verzamelen van koffer-etiketten is het ideaal om KLM-stewardess te zijn! jes toe. Maar haar voorliefde gaat toch in hoofdzaak uit naar antiek, schilderijen, poppen, voorwerpen en afbeeldingen met betrekking tot vor stenhuizen. Alleen in het domein van de munt- en penning kunde zijn maar wei nig vrouwen thuis. Wie echter het ge noegen heeft me vrouw Z adoks te kennen, weet met een expert van inter nationale vermaard heid te doen te heb ben. Ook hier staal de vrouw haar man netje!

Allerhande | 1960 | | pagina 5