HET EPOS VAN DE DOPERWT Albert Heijn Harmonie voor de Eurovisie Albert Heijn ov Erwten worden niet meer geplukt maar gemaaid Gezellig idee van Albert Heijn: kies (of meng zelf) uw eigen thee met vier theemelanges in één pak! Dit jaar voor het eerst naar het buitenland VOORGEKOOKTE RIJST: DIRECT KLAAR! 2 2^ heeft de lekkerste thee UótW£ï 4 „Ik draag nog steeds de kap van m'n trouwen" Corps van 80 man Vleessalade In plaats van poes JULI 1960 ALLERHANDE Langs lange ba nen dansen de blikken. Zilver- glansend vloeien zij in eindeloze rijeij voort en voort naar hun kartonnen doos, naar de winkels, naar de keukens van honderddui zenden huisvrou wen. de fijne maaltijd vraagt en die dus het doel is van de conserven- industrie. Dat laag groeien, dat was eerste voorwaarde Men slaagde erin, dank zij het samen gaan van wetenschap en land bouwkunde en zo kon men voor taan de erwt maaien. AFSCHOON de Neder- lander aanmerkelijk minder blikgroenten en ge conserveerde voedingsmid delen gebruikt dan bijvoor beeld de Amerikaan die een grote portie van zijn dage lijks voedsel uit blik veror bert, werkt er in ons land toch een niet gering aantal ferme fabrieken geducht aan de produktie van blikgroen ten en andere conserven. Bevoorrecht Dat de Amerikaan zich meer bedient van conserven is een noodzaak. Want in dat opzicht zijn wij Neder landers bevoorrecht. De Amerikaan n.l. heeft o.a. vanwege de grote afstanden in zijn land en het feit dat lang niet overal landbouw gebieden z|jn, veel minder vaak de beschikking over vers fruit en verse groenten dan wij, die immers rond om ons kunnen verbouwen en (dus) kopen zoveel als wij willen. Iedereen weet het: blikgroen ten zijn gemakkelijk! Zij ko men „kant en klaar op tafel", zoals de conservenindustrie dat (terecht) uitroept en dat is bij zonder prettig en tijdbesparend voor de huisvrouw; zij is im mers in een wip klaar met haar groente-van-de-dag. Zij behoeft de inhoud van een blik slechts te verwarmen en op te dienen en dat verklaart ook waarom zovele tienduizen den blikken in de Nederlandse keukens tegen het etensuur opengesneden worden (met al dan niet handige blikopeners) en ook waarom dus, vooral in in deze tijd van het jaar, de con- servenfabrieken op volle kracht produceren en produceren. Vloeien en drijven WIJ bezochten de fabrieken, waaruit de conserven van A.H. in een onafgebroken stroom naar de winkels van het bedrijf aanvloeien. Dat woord „aan vloeien" zegt het precies. Vooral als men de gang van zaken bij de doperwten bv. wil beschrijven. In een onafgebroken stroom vloeien miljarden erwten uit reus achtige dorsmachines en. nadat zij mechanisch geheel schoon ge wassen zijn, drijven zij, opge stuwd door machtige pompen, door honderden meters buis, wor den vervolgens opgestoten naar een soort van silo ver boven de begane grond en vallen vandaar, zichzelf nauwkeurig sorterend in de zes soorten die de fabriek levert, in evenzovele goten en worden door buizen afgevloeid, steeds in stromend water, naar de vulma- chines. waar gulzige blikken ze opvangen en bedrijvige automaten ze feilloos sluiten. Apart gekweekt J~iE conservenerwt heeft een eigen geschiedenis. Het is geschiedenis van landbouwkun- de-van-de-hoogste soort. Het is een geschiedenis van het doorzet tingsvermogen van de boer, de landbouwer, de landbouwkundi ge ingenieur, de conserven-tech noloog en de vele instanties die tegenwoordig langs wetenschap pelijke weg steun verlenen aan de moderne landbouw. Gemaaid Het gaat bij een conservenerwt hierom: ten eerste moet zij gemaaid kunnen worden. Dat klinkt merk waardig ei* tevens merkwaardig- eenvoudig. Dat is het evenwel in het geheel niet. Immers: erwten zoals die, welke ingeblikt moeten worden en bij een biefstukje ge nuttigd (om maar iets te noe- men!), groeiden van oudsher in lange, vrolijke klimpartijen, tegen gezellig rijshout. In lange rijen, waartussen het goed toeven was bij de zang van bijen en insecten, klom de plant omhoog in een bijna sprookjesachtige groenheid van blad en tinteling van bloesem. En als de peul rijp was werd zij met de hand ge plukt. En dat ,,met de hand" nu, dat was, gezien de enor- reusachtige dorsmachines ver werken tijdens het seizoen con tinu, dag in dag uit, enorme hoeveelheden van de nieuwe oogst. me. hoeveelheden die nodig zijn in de conservenindustrie, in allerlei opzicht uit den bo ze! Het moest anders! Dat met de hand plukken, dat in de volkstuin of de moestuin gemakkelijk gaat, kón een voudig niet in de landbouw welke voor de conservenin dustrie teelde. Daarom moest men een peul soort ontwikkelen die laag groei de (zoals die soorten die de kapu cijner en de groene erwten voort brengen) maar die een doperwt leverde van de hoge klasse die riE oogst der seizoenen wordt op de voet gevolgd. Hier zijn het de nieuwe oogst aardbeien, die in de nieuweaardbeienjam worden verwerkt. Speciale structuur Natuurlijk was men er met dat maaien nog niet. Want een erwt die al de behandelingen van een conservenfabriek kan weerstaan, moet van speciale structuur zijn. Men zal dat begrijpen als men weet dat de peul met loof en al in de geweldige dorsma chines gaat en daar de tachtig percent afval en de twintig per cent erwt moeten worden geschei den door een voortdurend schud den, spoelen en zo. En daarna, wij zeiden het, is het nóg lang niet afgelopen. De erwt wordt onafgebroken gewas sen tot hij in het blik komt, stroomt door buizen van honder den meters lengte en danst door de zeven van de sorteermachines en het zal dan ook niemand ver wonderen dat daarvoor een speciaal soort erwt moest worden gekweekt. Een erwt dus die krachtig is, elastisch en fijn op tafel. Dat al les maakt een deel der zorgen van de teler uit. Vijf ton per uur Men ziet het loof aanvoeren in vrachtauto's, tonnen en tonnen, en daarvan gaat 5 a 6 ton ruw produkt per uur door de dors machines van dit bedrijf. De groene, zoet-geurende loofmassa ver dwijnt langs banden in het inner lijk van de merendeels Ameri kaans-ontwikkelde machines en aan de andere zijde voeren goten de verworven naakte erwten of tewel doppertjes in brede beken water, naar wasmachines waaruit alweer groene beken erwt ont springen. Het is een enorme machinerie in dit geval zijn het grote grijze metalen bakbeesten die een associatie wakker roepen met een oorlogsschip en een vreem de gedachte is het (vooral voor economisch ontwikkelde geesten), dat dit ganse machinepark dat daar nu zo driftig staat te stam pen en te arbeiden, slechts enke le weken per jaar in bedrijf is. Op die manier staat zeker een half miljoen aan geldswaarde vele maanden van het jaar totaal wer keloos. Moeder Natuur lVERIGENS is dat een der kenmerken van het conser- venbedrijf. Men is voorts nooit geheel zeker van de aard van zijn produktie. Vanzelfsprekend volgt men de oogsten der seizoenen op de voet, men kan met pulp etc. een voortdurende jamproduktie gaan de houden, maar wat de verse I seizoensgewassen en fruitsoorten aangaat, is en blijft men, mét de boer, afhankelijk van Moeder Na tuur en haar knechtjes Nacht vorst, Droogte, Regenschade en Ziekten. Afgezien dus van het feit dat het machinepark van een conser venfabriek telkens slechts korte tijd voor een gedeelte in bedrijf wordt gesteld (wij noemen de kersenpitmachines maar als voor beeld; die draaien slechts enkele weken), en dus voortdurend man nen in de weer zijn de bewuste machines te verplaatsen, te ver vangen, op te stellen en weer af te breken, heeft men daarbij al tijd de onzekere factor van de oogsten. Improvisatie, inzicht en durf zijn voorwaarden voor de conservenfabrikant. Uiteraard wordt hij gesteund door de telers. Ten aanzien van enkele produkten kan hij recht streeks van de teler kopen (en dus niet via de veiling) en ver van tevoren, contracten afsluiten die hem tot grondslag dienen van zijn produktieschema. Kiemvrij Joyeuze entree in de Bernardhal Wij zien het conserveren van aardbeien; een zachte geur stijgt op. De zoete siroop stroomt over de hoog gevulde blikjes. De dekselmachine knijpt het blik toe. Vervolgens verdwijnen de blikjes in de ste- riliseervaten. Daar worden zij bij een bepaalde temperatuur (voor aardbeien niet zeer hoog trouwens) geheel kiemvrij ge maakt. Met de grootste zorg en de uiterste hygiëne gaat men te werk. Hygiëne is niet alleen een eerste noodzaak daar het voedingsmiddelen van eerste kwaliteit betreft, maar ook een voorwaarde voor feilloos conser veren. Elders stroomt de jam dik ke aardbeienjam met ,,hele" vruchten in de potten; een machine vult telkens een ganse rij potjes, precies op maat, vol; ze worden afgesloten en daar staan ze in de zon te fonkelen als edelstenen. Boven ons dansen de blikken langs lange banen. Zij tuimelen langs goten en schuifbakken naar de afdeling, waar een ma chine ze voorziet van etiketten. Zilver glanzend en vochtig van de damp van al het water vloei en zij, in lange rijen, voort en voort naar hun kartonnen doos, naar de winkels en naar de keukens van honderdduizenden huisvrouwen die, zo nu en dan, wat graag eens de groenten „kant en klaar op tafel" willen hebben. Hoger vitaminegehalte Tot slot nog enkele opmerkin gen over de vitaminen in blik groenten: Ten eerste is het toch zo dat de fabrieken de groenten in versere staat plegen te ontvangen dan de huisvrouw, die ze nl. via de lange distributieketen bij haar ter plaatse koopt. Ten tweede verloopt de berei dingswijze door de huisvrouw veel minder snel en bovendien nog onder vrije toetreding van lucht waardoor oxydatie eerder optreedt dan bij fabriekmatige produktie. Door een en ander zullen blik groenten over het algemeen een hoger vitaminegehalte bezitten dan de groenten die de huis vrouw zelf op tafel brengt. Nu kunt u op de gezelligste, eenvoudigste en goedkoopste wijze de thee naar uw hart ontdekken. Albert Heijn biedt u tijdelijk vier theemelanges in één pak: 4 zakjes met de fijnste thee, van elke smaak 25 gram. Een waar „proef'-assortiment dus om u het keuren, het experimenteren, het zelf mengen gemakkelijk te maken. Proef nu zelf welke melange u prefereert. Kies de thee naar uw smaak! Begin morgen al met uw experiment I TIJDELIJK! VIER-SM AKEN-PAK THEE inhoudende: 25 gram Goudmerk Thee 25 gram MacQueen Thee 25 gram Windsor Thee 25 gram Chinese Thee voor slechts GOUDMERK THEE Een Darjeeling melange, geplukt op de hoge hel lingen van de Himalaya, een echte „bergthee" - helder en open met een geur die in wijntermen „bouqueté" zou heten. MACQUEEN THEE Befaamde Schotse melan ge van 's werelds nobelste theesoorten, gemengd naar de Schotse smaak die ook de Nederlandse bleek te zijn. WINDSOR THEE Uitgelezen Ceylon melan ge van geselecteerde vol- geurige en hartverwar mende theesoorten die Ceylon tot de thee van de gezelligheid maken. CHINESE THEE Exol isch door de beroem de Lapsang Souchpn die deze tarry" melange met zijn doordringend- pittige smaak anders maakt dan alle andere. Ga direct naar een AH-winkel voor zo'n 4-smaken-pak. Of geef uw bestelling per briefkaart op aan Albert Heijn N.V., Postbus 33, Zaandam. Plak naast do frankeerzegels nog 80 ct. postzegels. U ontvangt het pak dan thuis. "TVE Albert Heijn Harmonie heeft zijn internationale debuut ge- maakt. En dan nog maar liefst in verschillende landen tegelijk. De mannen van deze 35 jaar oude harmonie vonden het dan ook een grote eer mede te werken aan de M-dag U, begin juni in Utrecht. Twintig duizend M-brigadiers waren op dit massale jeugdfeest aanwezig, dat door de Eurovisie werd uitgezonden. Op de televisieschermen in tal van Europese landen hebben de kijkers de mannen in hun fraaie uniformen zien marcheren. Helaas konden ze de kleur niet zien en wisten velen evenmin dat het de Albert Heijn Harmonie was, die op deze zonnige dinsdag na Pinksteren aan het hoofd van honderden jeugdige leden van de Utrechtse sportverenigingen de Bernhardhal van het Jaarbeurs- complex aan de Croeselaan binnen, marcheerde. Bij dit eerste optreden moest het vaandel, de trots van de harmonie achterwege blijven. „Van wege de reclame", vertelde de voor zitter, de heer E. Vinke, ons, die al net zo lang lid is van deze door wijlen de heer Albert Heijn Sr. destijds zelf opgerichte muziek vereniging. „Tachtig leden hebben we" zei hij. ,Jn het corps zitten bakkers, limonademakers, mannen de kaasafdeling en chocolade fabriek, uit het papiermagazijn en andere afdelingen. Naar West-Berlijn ,J5enmaal per jaar geven we een concert voor hel A.H.-per soneel, en verder treden we ver schillende malen op bij tal van gelegenheden en voor liefdadige doeleinden. Ook doen we mee aan muziekconcoursen en meer malen wisten we eerste prijzen te behalen. Alleen dit jaar laten we ver stek gaan" zegt de heer Vinke. „Want eind juni gaan we zes dagen als vertegenwoordigers van de Zaandamse Gemeenschap naar West-Berlijn om daar enige concerten te geven, o.a. in het nieuwe Berlijnse Stadion. Het is de eerste buitenlandse reis voor de harmonie. Voor 1962 staat Engeland op het programma". 7ESTIG jaar zijn de heer en mevr. W. K u i p e r-V e r- baan, Wanthof 43 in Scheven ingen, getrouwd. Een groot deel van die jaren is mevr. Kuiper (79, „in januari word ik 80") klant van Albert Heijn, filiaal Frederik Hendrik laan. „Hoe lang ik m'n bood- j schappen daar al doe, weet ik niet, maar ver vóór de oorlog kwam ik er al. Het winkelt er zo gezellig, de waar is uit- j stekend en de bediening prima:" De heer en mevr. Kuiper, (10 kinderen, 14 kleinkinderen en 20 achterkleinkinderen) zijn beiden geboren Scheveningers. Mevr Kuiper heeft nooit iets anders gedragen dan het Scheveningsc kostuum, de zwarte rok, het zwarte jak en de mooie witte j kap. ,Jk draag nog altijd de kap van m'n trouwen. Zo'n kap kost drie- tot vierhonderd gulden. Een enorm bedrag. Voor een rok betaal je meer dan honderd Voorzitter Vinke en dirigent van C. Kat, beroepsmusicus bij het Radio Filharmonisch Orkest, zien die buitenlandse reizen met ver trouwen tegemoet, net zoals het eerste optreden voor de Eurovisie, in aanwezigheid van HJK.H. Prin ses Beatrix en Z.K.H. Prins Albert De vijftigjarige voorzitter zelf is --■ chef-suikerwerker. Van hem horen van Belgie, waaruaor de harmonie we ook dat het oudste lid 73 jaar j nog het Belgische volkslied moest is en het jongste net zeventien. I spelen. hele winter. Na 40 jaar zei ik als we dan toch armoede moeten lijden dan kunnen we dat beter samen aan de wal doen." „Op m'n dertiende jaar ging gulden. Daar moet je wel een I ik naar zee", vult de heer paar jaartjes mee doen. Vooral vroeger toen mijn man nog op j de bommen viste. Dat heeft hij j 40 jaar lang gedaan. Dan ver- j diende hij zo'n 80.in een Kuiper aan. Eerst op de bom men, later op de loggers. In ons eerste trouwjaar was ik drie maanden op zee en twee dagen thuis. Na 40 jaar ben ik in de groenten gegaan. Wel een ver andering." „Maar Ik had genoeg van 't op hoop van zegen leven", vindt zijn vrouw. Voor wat de vis sers nu in een week verdienen voer mijn man vroeger een hele winter. Ik heb hem van de zee afgehaald", besluit ze, nog altijd een beetje trots op deze echte lijke overwinning. Tweernt u eens boterhamworst, in blokjes gesneden, en ver werk ze met één van de pikante mayonaisesoorten, die u elders in dit blad vindt, met hardgekookte eieren, met stukjes tomaat, plak jes of blokjes komkommer en ra dijsjes tot een heerlijke vleessa lade. Zo'n salade is niet alleen heel lekker, maar u hebt ook de mogelijkheid om er een restje van de vorige dag in te verwer ken, hetzij van aardappelen, groenten of vlees. En als u het nu eens heel ge makkelijk wilt hebben, dan koopt u de vleessalade kant en klaar in de AH-SuperMart, als er ten minste al een in uw buurt is. CISKA VERHEUL IN vele kleine hotels in Mexicaanse stadjes houdt de bedrijfsleiding een boa constrictor tnplaats van een kat voor het vangen van mui zen en ratten. De grote slan gen soms 3 meter lang) zijn uitstekende muizenvangers en dan ongevaarlijk voor men sen. Zij kruipen vrij door het bedrijf. MOMENTO rijst kunt u. volgens de gebruiksaanwijzing op het pakje, in een kwartier droog en klaar hebben en u heeft er geen omkijken naar! Een gemakkelijk toetje in com binatie met boter, suiker en vruch ten-compote of met rozijnen en krenten en wat gesnipperde suca- de. U kunt die rijst ook in een be boterde vuurvaste schotel doen, eerst de helft ervan, dan een laag appelmoes, dan de rest van de rijst, er paneermeel overstrooien, boter overgieten en er een korst je in de oven op laten komen. Vanzelfsprekend heeft u voor voldoende suiker in de rijst en in de appelmoes gezorgd. 't Kan ook hartig Met die rijst kunt u natuurlijk ook de hartige kant op. En wel door er een heerlijke ragout bij te maken van vlees en groenten. U neemt wat kalfs- of var kenslappen en laat die door de slager in niet té kleine blokken snijden. En u heeft gehakt balletjes nodig, eigengemaakt of uit een blikje. Bruin braden Het vlees braadt u mooi bruin, (dat geldt ook voor de ei gengemaakte gehaktballetjes). U voegt erbij: komkommer in blokjes gesneden, tomaten in reepjes gesneden, een flinke ui, in schijven, champignons in kwarten gesneden, een lau rierblaadje, een kruidna- geitje, vers gemalen peper en zout naar behoefte. U kunt er verder iedere groente bij voegen die u lekker lijkt of die er toevallig is. U laat dat vlees en die groen ten gedurende een paar_ uur op een heel laag pitje smoren. Een minuut of vijf vóór het opdoen, bindt u de saus met wat bloem, die aangemaakt is, en u strooit er flink wat fijn gehakte peterse lie over. „Aanvallen" maar Zet diepe borden op tafel, laat iedereen zich van de droge rijst bedienen en er de ragoüt over heen lepelen. Als u gehaktballe tjes uit een blikje heeft ge nomen, dan roert u ze gewoon door de ragoüt. Dat het u wel moge bekomen!!

Allerhande | 1960 | | pagina 3