AMERICAN CORNER til Albert Heijn Zal het een gouden plak worden? MJJ STRIJD TEGEN DE MISDAAD BESCHUIT: TYPISCH NEDERLANDSE SPECIALITEIT Gezellig restaurant met allerhande nieuwigheden Eigengemaakte koude chocola m Als AH meereist pakt het goed uit Extra lekker u In de Kalverstraat - In het hartje van de stad Iets nieuwsde coffeeshop Zilveren Muls 185 109 LEVERPASTEI KOFFIEMELK Als in een sprookje... Wie met vakantie gaat, moet zijn huis „slim" achterlaten Twee beter dan één? Voorkómen is liet allerbeste tvapen LOEIENDE AKTETAS ALLERHANDE MEI TN december is in de Amsterdamse Kalverstraat de American Corner geopend, daar waar vroe ger de American Lunchroom was, In een paar maanden tijd is dit plekje in het hart van Amsterdam een verza melplaats geworden voor vele Amsterdammers, zaken lieden, winkelende dames, mensen van buiten de stad en heel veel buitenlanders. En geen wonder, iedereen kan er terecht. Er is een speciale heren hoe k, waar zakenlieden elkaar rustig kunnen ontmoeten, een kopje koffie drinken en lunchen. Voor mensen met haast is er de coffeeshopwaar men in een mum van tijd een heerlijk kopje koffie kan drinken en een lekkere „Apie" (gehakte biefstuk op speciale wijze bereid) kan eten. Er is het restaurant voor mensen met wat meer tijd en voor wie echt „uit" zijn is er de grillroom (kip aan 't spit). I Het nieuws voor Nederland: de coffeeshop in de American Corner. Dg coffeeshop is iets nieuws voor Nederland. Het is een Amerikaans idee, volgens Nederlandse maat staven uitgevoerd Voor mensen met niet al te veel tijd, maar wel trek in een hapje of zin in een kopje koffie is heT"dé oplossing. Evenals voor buitenlanders, die graag ontbijten zoals zij dat zijn gewend. Het is er gezellig, de bediening is vlug en goed en de spijskaart is zeer uitgebreid. De coffeeshop is ingericht met twee counters, twee lage, hoefijzer vormige buffetten, waaraan draai- stoeltjes. Deze counters zijn gedekt met grappige dekservetjes. In het domein, waarin een kok aan de lopende band „Apie's" maakt, is nog zo'n counter. Liefhebbers van „Apie's" kunnen daar precies zien hoe hun gerecht wordt klaar ge maakt Voor wie liever op de traditio nele manier koffie drinkt staan er langs de wand tafels en bankjes. Internationale ontbijters Een van de vele specialiteiten in de coffeeshop is het ontbijt. Voor de Amerikanen: bestaande uit ham and eggs, toast en boter, koffie en sinaasappel sap. Voor de Fransen: croissants met marmelade en bo ter en koffie, voorde Eng el - ten aangevuld met cornflakes. Zelfs 's ochtends vroeg is het er al druk met ontbijtende gas ten, uniek voor een restaurant in ons land. Koffie op temperatuur Tweede specialiteit Is de koffie, die wordt gezet in een elektro nische Rowenta koffie machine. De juiste hoeveelheid koffie erin doen, AH koffie en een druk op de knop ziin de enige handelingen, waaraan mensenhan den te pas komen. Wanneer de koffie klaar is (twee keer gefil treerd en, dankzij de automatische machine, altijd van dezelfde goede kwaliteit) wordt zy overgeschon- ken in glazen Cory-kannen, die onmiddellijk op een réchaud wor den gezet, waarop de koffie precies de temperatuur van de machine behoudt. Op zjjn of haar tafeltje wordt de koffie uit de kan in het kopje van de gast geschonken. Op die manier houdt de koffie de juiste temperatuur en dus het volle aroma. Het gebak bij het kopje koffie vormt in Amsterdam al onderwerp van gesprek. De vele soorten wor den bewaard op gekoelde toon banken, zodat het gebak kersvers blijft. Het ijs voor die toonbanken wordt in eigen, constant produ cerende ijsmachines gemaakt. can de kleine hapjes, die vlie gensvlug voor de gasten-met- haast worden klaargemaakt. Restaurant Achter de coffeeshop liggen het restaurant en de tearoom) alles air conditioned), waarvan de achter ste zaal na zes uur 's avonds be stemd is voor recepties, diners e.d. In deze zaal zijn de moderne lino leumsneden, die de mode in de zestig jaar van het bestaan van hel gebouw uitbeelden, zeer de moeite waard. Op de eerste verdieping ligt de grillroom en de glazen keuken, een noviteit. Van hun tafeltje af kun nen de gasten zien hoe het diner wordt bereid. Sterke afzuigers zor gen ervoor dat de etensluchtjes onmiddellijk verdwijnen. De kel ners in de grillroom zijn gekleed in kokspak en om in de sfeer te blijven krijgen de gasten de wijn direct uit het vat getapt. Een ge zellig restaurant, iets anders dan thet doorsnee eethuis, met als specialiteit kip van 't spit riiEF-KOK L. Labey van de American Cor ner heeft onlangs de zil veren koksmuts gewonnen, uitgeloofd door Maggi. Hij kreeg deze onderscheiding voor een koude bouillon met vruchten, een zomers voorgerecht. HIT recept verschaft u niet iets wat u in flessen kunt bewaren, maar iets wat u maakt wanneer u daar zin in heeft: koude cho cola. Op een liter melk neemt u: een half ons cacao, een pakje vanille- j suiker en 75 gram suiker. U roert de cacao en de suiker plus de vanillesuiker door elkaar, maakt ze met een deel van de koude melk aan, kookt de rest van de melk en giet de aange maakte cacao erbij. Even door la ten koken. Deze chocolademelk laat u goed koud worden. U haalt het vel eraf en als het mogelijk is, serveert u de drank in glazen met een ijs blokje erin. Sommigen zullen een scheutje spuitwater erin ook zeer waarderen! CISKA VERHEUL. heel blik half blik PLATS DU JOUR kant en klaar maaltijden Sperziebonen aardappelen en vlees Spinazie aardappelen en vlees Snijbonen aardappelen en gehakt Spinazie aardappelen en gehakt Worteltjes aardappelen en gehakt Boerenkool aardappelen en worst Hutspot met vlees Zuurkool met spek of worst Andijvie aardappelen en vlees XA blik 99 1/1 blik 169 Doperwten aardappelen met ham of spek half blik 109 Witte bonen met kalfsborst half blik 109 Macaroni met ham half blik 109 Witte bonen in tomatensaus half blik 49 Tuinbonen met aardappelen en spek half blik 109 Even verwarmen en klaart Kapucijners literblik 66 Bruine bonen literblik 69 Witte bonen literblik 69 Nasi Goreng heel blik 159 H blik 110 1/1 blik 210 blik Bahmi Gebraden gehakt in jus 4 banen 3 blikjes f I.— 3 blikjes 89 Amerikaanse Corned Beef blik 340 gram 195 Baby edammers per stuk 900 gram 225 Smeerkaas pakje 100 gram 28 Portugese sardines 49 Appelstroop per beker 49 MacQueen theezakjes doosje 20 zakjes 88 Saroma pudding kant en klaar per pak 38 Trixy gelatinepudding 55 Vers gebrande pinda's 250 gram 55 GROOT ASSORTIMENT versnaperingen, biscuits, chocoladerepen, verfissende dranken (zie onze advertentie op pagina 6), brood belegging Gezelhgh n rustige sfeer in de grillroom van de American Corner Zomer-soep QVER „zomerse" gerechten ge sproken. Wat denkt u van een Zomer-soep. waar u resten m verwerken kunt Ik hield eens wat droog ge kookte rijst overeen paar aard appelen en wat tomaten, die van hun velletje waren ontdaan. Ik kocht een half pond kalfs poulet en trok er met ongeveer anderhalve liter water een heer lijke bouillon van, die ik niet af- schuimde en waar ik het boter zachte vlees inliet. In die bouil lon heb ik een flinke ui gesnip perd, de tomaten (in stukken ge sneden) erbij gevoegd evenals de rijst en de aardappelen in plakjes gesneden. Er ging een half blaadje laurier bij en flink wat peper, zout naar smaak en een stukje boter. Ik liet alles sudderen en warm worden en schilde intussen een niet al te grote komkommer die in heel kleine blokjes werd ge sneden. Veel peterselie hakte ik daarna fijn. Vijf minuten voor het opdie nen van de soep gingen de peter selie en de blokjes komkommer door de soep. Deze ingrediënten, die dus niet gaar wordengeven aan de soep een heel fris accent. CISKA VERHEUL De glorieuze intocht van Fanny Blankers-Koen in Amsterdam na haar Olympische triomfen in Londen. 9 Vervolg van pag. 1. sportmensen heeft uitgevoerd en Ria naar huis heeft laten gaan met de boodschap, dat zij van nature ..een beetje lui" is en veel training nodig heeft. Gevolg: het „luie" meisje heeft haar trainer opgepord, haar vaker het water in te sturen. Want Rome <25 augustus12 sep tember) wenkt. MAN ALS COACH Dat zelfde geldt voor allen, die een individuele tak van sport be drijven. De zwemstertjes, de atle ten als Eef Kamerbeek, onze nationale kampioen tienkamp, .de gewichtheffers. de boksers, de skif- feurs, de zeilers. Bij de ploegsporten ligt het iets anders. Als wij horen van de voor bereidingen van de hockeyploeg 0, ze gooien er heus niet met de pet naar, ze hebben een Indiase coach en een Nederlandse conditie trainer (Chris Berger) dan is dat toch niet te vergelijken met wat de zwemstertjes doen en laten. En we maken ons sterk, dat Wemmy Spierenburg, die de vijfkamp wil meedoen en die in Enschede woont, vaker de baan opzoekt dan onze hockeyers de grasmat. Wemmy wordt gecoached door haar man. dus de controleur woont vlakbij. Als-ie maar genoeg overwicht heeft <een vrouw wéét zoveel van haar man, zegt men wel eens). HARD ZIJN Het ziet er wel naar uit. dat er intensiever getraind wordt dan de Olympische Spelen van vier jaar geleden (Melbourne), waar het Hongaarse drama het Ne derlands Olympisch Comité ertoe bracht de inschrijving van Neder land in te trekken. De hockeyers, die toen een kei harde training onder Rein Waal achter de rug hadden, waren bui tengewoon geschokt door die terug trekking en zij niet alleen. Het zal belangrijk zijn, of onze sportmensen opnieuw mentaal zo opgewonden kunnen worden, want successen op dc Olympische Spelen worden niet behaald door mensen, die, als alles meezit, het weer mooi is en de stemming goed, een goede prestatie kunnen leveren, maar door hen, die de moordende span ning van Het Grote Ogenblik kun nen verdragen. De chef-de-mission. Kees Ker- d e 1 (45 jaar. woont in Wassenaar, werkt in Rotterdam als directeur van een groot exportbedrijf) doet er alles aan. VOLHOUDEN! Hij kijkt rond bij de roeiers, de zwemmers, de atleten, de boksers overal laat hij zich zien. En hij spant de verwachtingen niet te hoog. want hij weet. dat de val van dichtbij kan zijn. Hij weet ook, dat velen er veel aan doen, hun huise lijk leven maandenlang te kort doen voor die paar weken als zij al uitgezonden worden. We zijn bij Kees Ko c h ge weest. in Rotterdam. Een enorme verschijning. 220 pond, 2 meter lang. Hij is 24 jaar, getrouwd, geen kinderen. „Als ik dan dagelijks bezig ben hij is discuswerper en kogel stoter in de garage achter m'n huis en de deur naar het huis open, dan krijg ik soms de krie bels. Schei er mee uit, ga in je luie stoel zitten, wordt me dan ingefluisterd. Maar als ik daar aan toegeef, ben ik verloren, want ik weet, dat in Boston, in Praag, in Moskou, in Manchester en in Boekarest de concurrenten dezelfde verlangens hebben. En zij houden óók vol!" yANZELFSPREKEND heeft u ze bij een wandeling door het 1 bos allemaal wel eens bewonderd: de zeer giftige rode vliegenzwam- i men. Er horen haast altijd kabou- tertjes bij, althans in de sprookjes, maar in werkelijkheid moet men er maar verre van blijven! In ieder geval kunnen we ze na bootsen en er een lekkere maaltijd aan hebben. U heeft er voor nodig, wat to maten, gekookte eieren, een tube mayonaise en een stukje kom kommer. Eventueel wat mooie gele blaadjes van de kropsla. Met die sla-blaadjes (goed gedroogd) garneert u ieder bordje. moderne politie «troeft naar het voorkómen van miNdaden. Zij roept daartoe de hulp in van de ordelievende burger en adviseert hem inzake een aan tal overigens voor de hand liggende voorzorgsmaat regelen. it ie bij het verlaten van de woning een briefje op de deur plakt met de mededeling: ..Piet en Mien. 1rij zijn fijn mei va Imniie: Isomen over veertien doyen terug; ils moei u-eer op 15 augustun beginnendaag!!'9 die vraagt eenvoudig om inbraak. Wie. om het dan even op het verlaten van liet huis te honden, de gordijnen dichttrekt, de luiken sluit on verder elk teken van menselijk leven uitbant, die doet een „ondernemend-' persoon tot gedachten ko men die hem (later) wel eens iu aanraking met dc wet zouden knnnen brengen. Zo zijn er vele achteloos heden bekend. Voor iedere tafel-genoot heeft u een hard gekookt ei (koud) bij de hand, evenals een mooi rond kapje van een tomaat en een niet te dun plakje komkommer. De komkom mer. die u uitholt, dient als voet stukje om het gepelde ei in te zetten en als het stevig staat be kroont u het ei met het kapje van de tomaat (van het binnenwerk ontdaan). Die tomaat is de hoed van de vliegenzwam en om het ge heel nog echter te maken, ver sieren we die tomaat met kleine dotjes mayonaise die we uit de tube drukken. De sla-blaadjes garneren we dan eveneens met de mayonaise die we in fraaie figuurtjes uit de tube laten vloeien. Een gezellig schoteltje om een zomer-feestmaaltijd mee te be ginnen. CISKA VERHEUL. Sandwiches Voor de sandwiches komen de gasten iedere dag terug. Om u er een paar te noemen: een Ameri can turkey open club, een open sandwich met kalkoen, Gruyère en een heerlijke saus. Sirloin of beef open club, open sandwich met sla en rosbeef. Snack Fras- cati, gebakken kippelevers met rozijnen. Chefs Snack, een war me sandwich gevuld met ham en kaas. Dit zijn maar enkele QLECHTS in ons land maakt men die verrukkelijke, brosse, luchtige beschuit en wat men in het buitenland ook probeert, wat men ook maakt en onder welke naam men het verkregen produkt ook in de handel brengt, in niets lijkt het op de lekkernij die bij ons zo geliefd is bij jong en oud. raspte citroenschil gaat ook door 1 flesje vanille-vla Binnenkort kunt u weer ge nieten van de beschuit met aard beien. dé delicatesse van de voor zomerEn als u graag yoghurt eet, dan is de combinatie met ge brokkelde beschuit en basterdsui ker eenvoudig, maar zeer sma kelijk. Tenslotte bent u niet verplicht ze met aardbeien te combineren en het is wel prettig om enkele mo gelijkheden te weten die iets min der aan een seizoen zijn gebonden. Griesmeel met beschuit 2'Q kan ik u griesmeel met beschuit en abrikozen aanraden. U maakt daarvoor een griesmeelvla (niet te dun en niet te dik) en neemt wat gedroogde abrikozen. Door de griesmeelvla klopt u een eierdooier (van zo'n lekker henne-eitje dat het voordeel heeft ook nog voordelig te zijn!), het eiwit klopt u stijf en roert het er eveneens door. en verder raspt u een citroen en die ge- de vla. U heeft 's nachts de abrikozen laten wellen en u kookt ze met wat suiker en een pakje vanille suiker gaar. Nu neemt u een beschuit per per soon en u garneert iedere beschuit met de gekookte abrikozen. Op de bodem van «de vla-schaal legt u eerst een laag van de ci- troen-griesmeel-vla, daarop de be schuiten met de abrikozen en u dekt de beschuiten weer af met een laag griesmeel-vla. Het smaakt heerlijk en het is een voedzaam toetje! Drie smaken JJEER is nog een heerlijk na gerecht met beschuit en erg makkelijk te maken! U neemt bij de melkboer een chocolade-vla. U zorgt dat u een potje sinaasappel-marmelade bij de hand heeft en een pak van die brosse beschuiten. U besmeert de beschuiten rijkelijk met marme lade. U doet de chocolade-vla on een flesje der in de schaal. U legt er de be smeerde beschuiten op en u dekt ze als het ware toe met de va nille-vla. En u hoeft er geen pan voor af te wassen!! CISKA VERHEUL LGEMEEN wordt aangenomen, dat beslissingen die door over leg tussen twee of meer personen tot stand zijn gekomen, beter zijn dan die welke men alleen maakt. Deze opvatting is onjuist gebleken kelijk minder goed bleken als zij over eenzelfde vraag discussieer den met vijf anderen. Bovendien bleek dat, wanneer een groepsbeslissing van goede kwaliteit was, dit herleid kon wor den tot het bovengemiddelde peil van een der leden, die dan ook het geheel „meesleepte". De professor concludeerde dat groepen critischer zijn dan een- i lingen ten aanzien van persoon- De Amerikaanse psycholoog lijke ideeën en suggesties en dat L o r g e heeft proeven genomen twee-derde van de goede ideeën, met officieren van een luchtvaart- J vaak zeer belangrijk zelfs, in de school. Het bleek toen dat dezelfde groep eenvoudig niet eens werden mannen die op hun eentje uitste- opgemerkt, laat staan genoteerd kende besluiten namen, aanmer- 1 (of genotuleerd!). De politie heeft. ook in ons land een uiterst nuttig boekje uitgegeven en daarin haarfijn en heidei- uiteengezet wat men toch vooral niet moet doen als men de misdaad (in verband met zijn eigen bezit) wil voorkomen. Zo moet men niet: 9 door een jong meisje het geld van de firma naar de bank laten brengen. Men kieze daar voor een stoere jongeman uit en men geve hem een begelei der mee. Verder moet men niet zijn waardevolle zaken (geld, papieren, juwelen) in een brandkast achterlaten als men niet geheel zeker is van de „safe-heid" van de safe. De er varing van de laatste maanden toont wel aan dat vaklieden krakers een niet geheel safe safe betrekkelijk snel weten open te breken. Iets anders: leg toch nim mer uw ring op de wastafel als u in een openbare gelegen heid uw handen wast! Het is ongelooflijk te vernemen hoe j vele ringen er wekelyks op die j manier van eigenaar verwisse- I len. Laat toch nooit een ladder tegen uw huis staan. Het beeld van een ladder blijkt op ge voelige naturen een grote be koring uit te oefenen: zij zijn geneigd er tegenop te klimmen en vervolgens door een venster naar binnen te gaan, teneinde te zien of er binnen niet iets gratis mee te nemen is. Nog iets: laat toch nooit uw portefeuille in uw colbert jasje als u dat hier of daar op hangt buiten uw bereik of blik. Snelle handen weten er in een oogwenk het lederen, gladde voorwerp uit te halen. En wie zit met de zorg? Niet alleen gij: maar ook de politie. De fiets. Over de fiets be hoeven wij niet te spreken. De j fiets moet op slot. Altijd. Overal. Knip.' Eén handgreepje en het sleuteltje ligt in uw hand. En de fiets blijft de uwe. Brom fietsen? Van hetzelfde laken een pak. 9 De auto. Laat toch nimmer op de achterbank, zo zichtbaar als een vis in een aquarium, allerlei moois in uw auto lig gen. Het verlokt zwakke natu ren tot allerlei stouts: zij ver breken het slot, zy slaan de ruit In, zij snijden het dak open. Zij '.ijn, eenmaal geprikkeld, zo nij- er als ratten, als knaagdieren •n zy bereiken hun doel: wég 'amera, wég pakjes, wég mon ters! Waarom sluit men zijn •pullen niet veel liever weg in le koffer? Weer iets. Er zijn slimme personen die trachten binnen te komen in zaak of bedrijf tussen het tijdstip dat de goede vrouwen, die des morgens de kantoren reinigen, de schorten hebben afgebonden en zich naar huis hebben gehaast (om de kinderen weg te helpen vaak) en het moment, dat de eerste personeelsleden het gebouw be treden. Dat lukt maar al te vaak: men laat in die tussentijd namelijk nogal eens de deur open. Voor het gemak. Nu, het is heel ge makkelijk voor dieven en ander slecht volk. Daarom: sluit de boel altijd af. En laat deze zelfde werk vrouwen toch nimmer gladde heren met mooie smoesjes („zij moeten nog even naar boven naar hun bureau om iets te halen dat zij vergeten zijn") binnenlaten als zij des avonds aan het werk zijn: zulke heren kunnen zo heel gemakkelijk slechtaards zijn die op roof uit ziin. yOORKOMEN is beter dan genezen, vindt de politie. Voor banklopers heeft men in verband daarmede een zeer mooie aktentas uitgevonden. De tas is normaal van uiterlijk maar van binnen is zij geheel van staal. Er is een door een batterij aangedreven claxon van enorm volume in gemon teerd. Deze wordt in werking gesteld als een palletje wordt uitgetrokken. Dat gebeurt wanneer de ketting of het koord waarmede de tas aan de pols van de drager wordt bevestigd met kracht strak wordt getrokken. Dus: wan neer iemand de tas wegrukt. Zodra dat gebeurt begint de tas zeer luid te loeien en men krijgt haar met geen geweld stil voordat de batterij uitge put is: twee uur later. Engeland kent een verfijnd alarmsysteem dat een soort ei van Columbus is. Het is een telefoontoestel, dat in werking wordt gesteld als een bepaalde electrische baan wordt onder broken (door een indringer). Het toestel draait dan auto matisch het „drie maal negen" van de Londense politie en meldt met zachte stem ..Alarm op Zus en Zo Street nummer 10" en het gaat daarmee voort tot aan de andere kant wordt opgenomen.

Allerhande | 1960 | | pagina 2