KIP EN KIP IS TWEE maar GOUDEN NOOT voor de koffiebus met snufjes GRATIS! lW in ïz S^AYA^ ER WAS EENS.... Albert Heijn SLASAUS kip van AH is nummer één! Roereieren met ham H I aal het onderste uit d les! GROTE 9 B De koning te rijk A- en B-kwaliteit ei EEN FLESSEN SCHOONMAKER Q Albert Heijn maakt u het leven goedkoper EEN SAUS BIJ KOUD VLEES Een edele genieting voor weinig geld: Albert Heijns 8 VOOR 100 DUBBELDIKKE REEP Chocolade tabletten Een eeuwenoud ceremonieel - Petertje Pandjes uit Alblasserdandjes 2 ALLERHANDE MEI TZoorheen ivas het eigenlijk zo, wanneer men aan kip dacht, dacht men in de allereerste plaats aan eieren. De kip was er voor de eieren en het trakteren op de kip zélf werd bestemd voor de hoogtijdagen. Dat was geen iconder. Vroeger waren er grote kippenfarms vrijwel alleen voor de produktie van eieren. De bedreven waar speciale malse kippetjes niet om de eieren maar om het prachtig blanke vlees werden gefokt, waren er nagenoeg niet. Met als gevolg, dat er nog wel eens een kip voor het feestmaal werd verkocht, die niet ge schikt meer was voor de leg en daarom maar voor de pot bestemd moest zijn. Nu is dat heel anders! „De kip die wij bij duizenden leveren in binnen- en buitenland", zegt de heer Van der T o gt, directeur van een der grootste exportbe drijven op dit gebied in Neder land (die tussen haakjes de kip aan Albert Heijn levert die u zo smakelijk in diepvries containers aantreft) is de echte kip, ge fokt voor de consumptie door fokkers, die zich specialiseren op poularde of braadkip. Deze poulardes en braadkippen worden op dusdanige wijze ge voed dat zij rijk in het vlees komt te zitten. Gezonde beesten met een flink gewicht aan vlees. Zo worden kippen geleverd die van 750 tot 1000 gram zwaar zijn ongeveer. Die in de gewichten van 750 tot 900 gram heten braadkuikens, van 900 gram af poulardes. In de AH winkels worden ze als diepvriespoulardes in zes ver schillende gewichten verkocht en wel zoals men weet, in de heldere en aantrekkelijke verpakkingen die zo'n smakelijk aanzien geven. Wie tegenwoordig een kip eet", zo besluit de heer Van der Togt. „Kan de koning te rijk zijn, want zo'n-kip is altijd vers." NIET alle hout is timmerhout en lang- niet alle kip is braadkip. Kip en kip is twee. Ons volk blijkt met de dag: meer belangstelling te krijgen voor een mals kippetje. In 1960. aldus de schattingen, zal de Nederlander per hoofd 2'/2 kilogram kip verorberen. In 1959 at hij (en zij) 1.8 kilogram. In 1955 was dat maar 400 gram en daar blijkt wel uit hoe de belangstelling voor kip groeit. Snelvriezen Het ware diepvriezen is eigen lijk nog maar een betrekkeli.ik- jonge kunst. Wij willen hier graag de heer E. Doncker iets over laten zeggen. De heer Doncker is de procuratiehouder van de diepvriesorganisatie die de kippen van de heer Van der Togt. als zij eenmaal geslacht en panklaar zijn gemaakt, op de mo dernste manier diepvriest en ver volgens distribueert naar de Al- bert Heijn winkels. Want ook dat vervoeren gehoorzaamt aan uitermate strenge wetten! De heer Donker zegt: „Ons diepvriezen is een sys teem van snelvriezen. De kiv, die ons bereikt is nog vers geslacht. De lichaamswarmte moet zo snel en zo grondig mogelijk worden uitgedreven. Dat gebeurt in een soort wind tunnel. Daarin veroorzaken ven tilatoren een enorme storm en dat op een temperatuur van 40 tot 50 graden Celsius onder nul en zo doende worden de kuikens zeer snel tot 30 a 35 graden onder nul bevroren. Dit diepvriezen nu doet de verse kip zogoed als on veranderd conserveren". Puik vlees „Men kan de vraag stellen zo vervolgt de heer Doncker, „of dat diepvriezen de prijs ongun stig beïnvloedt. Het antwoord is neen. Integendeel, want dank zij de moderne diepvriestechniek zijn de slachterijen in staat mas saal, snel en daardoor veel goed koper te produceren. De snelle verwerking en conservering ko men bovendien de kwaliteit ten goede. Onze tijd, gebaseerd op de vooruitgang van de techniek kan niet meer buiten zulke voor zieningen. De diepgevroren kip blijft bij een temperatuur van 25 graden onder nul vrijwel onbe perkt houdbaar en onveranderd vers. Dat betekent dus, dat wie kip betrekt uit de containers van AH in feite altijd geheel verse kuikens krijgt." Wat is panklaar? Zoals spreekt moet de kip, die de diepvriesinstallaties bereikt, ge heel panklaar zijn. Over dit „pan klaar" valt nog wel iets te zeggen. Alweer moet men dan met na druk wijzen op wat wij in het begin van dit artikel zeidenkip en kip is twee. Kip die werke- 1 ij k panklaar is (verkrijgbaar bij AH) heeft twintig percent van zijn oorspronkelijke geslacht gewicht verloren. Dat betekent dus dat de poularde, die AH verkoopt, haar volle gewicht in vlees waard is. Wie 1050 gram poularde koopt uit de AH vrieskasten, die zal die 1050 gram onverminderd in pan of oven kunnen doen en later kunnen op dienen. Met andere woorden: men betaalt niet voor delen die later verwijderd moeten worden zoals poten, kop etc.. maar ver krijgt een geheel schoon gemaakt produkt. Poularde en poulet „Ik wil nog graag dit zeggen", aldus de heer Van der Togt, wie het kuiken na aan het hart ligt, „men moet natuurlijk nooit een poularde tot soepkip degraderen. Dan blijft er niets van over. Het vlees van een poularde is zo mals en zacht, dat het bij koken to taal uiteenvalt. Voor soep moet meit poulet gebruiken. Dat zijn losse stukken kip. Hier is wéér iets waarop ik de aandacht wil vestigen. Onze pou let is deskundig gesneden en be staat niet uit zo maar wat vellen en brokken. Poulet maken is een aparte kxinst. Zoals spreekt is poulet afkomstig van een ander soort kippen dan die welke als poularde wordt verkocht. Poulet is geen mindere soort kip Be paald niet. Alleen een andere soort, die geheel volwaardig is en speciaal geschikt voor de soep of voor ragoutjes of pasteitjes, om maar iets te noemen. En, als gezegd, poulet is sa mengesteld uit stukken kip die volkomen „eerlijk" verdeeld zijn. Ik bedoel dit: het mag niet voor komen dat in één zakje minder- goede of betere poulet zit dan in het andere." Dat behoeft overigens niet te verwonderen. Kip is een bijzonder smakelijk gevogelte en het vlees ervan is op vele wijzen in de keuken te ver werken. Verder is het ook zo, dat tegenwoordig dank zij de moderne diepvriesmethoden en de systemen, waarmede de kip in de winkel en Super- Mart bewaard blijft, het ganse jaar door verse, jonge kip te verkrijgen is. Dat „ganse jaar door" begint trouwens al veel eerder: bij de kippenfokkers. Vroeger was het zo, dat alleen in het voorjaaren dat was dan, zoals spreekt, vooral merkbaar in de Paastijd jonge haantjes voor de consumptie ter beschikking kwamen. Dat stond in verband met de toen heersende gang van zaken bij de kippenfokkers wie het immers meer (veel meer!) om eierproducerende kippen dan om braadkippen ging. Nü is dat anders: de fok kers richten zich ook veel meer op het tot stand brengen van een pluimveestapel die de hoogste kwaliteit vlees voortbrengt. Met andere woor den: de veranderde eetge woonten van dc moderne mens hebben naast de bestaande legrassen, speciale rassen voor vleesproduktie doen ontwik kelen. De broedmachines helpen bij het onophoudelijk voortbrengen van nieuwe „oogst" en zo slaagt men erin het gehele jaar door te voldoen aan de reusachtige vraag naar kip, die tot uiting komt in de handelscontacten met de slachterijen. Zeer veel Nederlandse kip wordt voor de export bestemd. Een onzer grootste export- slachterijen (die ook de kwa litatief hoogaangeslagen kip van AH levert) is die waar van de heer G. J. van der Togt directeur is. Uit zijn mond komen de woorden: „Kip en kip is twee". De eerste zomerbode: J~ïAAR zowel de ham als de eieren thans bijzonder voor delig zijn, is het de moeite waard eens het eerste zomerse menu op tafel te brengen. De ham kost slechts 38 cl. per ons en eieren zijn ongeveer 12 ct. Als u nu eens een paar dikke plakken ham in blokjes laat snij den en u klopt zoveel eieren als u nodig heeft flink los met een scheutje melk, zout en peper naar smaak, dan maakt u in een wip zonder enige moeite romige roer eieren met ham. U kookt aard appelen gaar en roert ze door de zeef. waarna u er met boter en kokende melk een luchtige purée van klopt. U geeft er gemengde sla bij en de zomer zit bij u aan tafel aan! CISKA VERHEUL. NEDERLAND zet zich steeds gretiger aan de kip. De modernste methoden worden toegepast om de beste kwaliteit te be reiken. Onze fokkers zijn uitstekende vakmensen, onze slachters hebben Europese bekendheid en de moderne verkooppunten (die van Albert Heijn) waarborgen de hoogste kwaliteit. AH-kip is exportkip. Dit is geen ijdele aanduiding. De slachterijen namelijk leveren A- en B-kwaliteit-kuikens. De A- kwaliteit is de beste. Ook in dit opzicht is kip en kip twee. Ofschoon het verschil tussen A- en B-kwaliteit on vergelijkbaar veel kleiner is dan dat wat bestaat tussen de tegen woordige poularde en het oude dier dat men vroeger in de pan liet sudderen en sudderen tot het eindelijk een beetje eetbaar werd, toch verkoopt AH alleen A-kwaliteit. AH-kip is num mer een. En bewijst daarmee hetgeen wij reeds zeiden: kip en kip is twee. gouden noot, uitgevoerd in glas een ontwerp van Copier- Men koos juist de noot als symbool, omdat deze vrucht het voorbeeld is van de ideale verpakking, zowel op estetisch als tech nisch gebied. Getuigschrift: „een bij zonder aantrekkelijke verpakking voor de huisvrouw, estetisch verantwoord en praktisch" J^E nieuwe AH-koffiebus heeft de „Gouden Noot" gekregen, een prijs, ingesteld door het Nederlands Verpakkingscentrum als aanmoediging tot het maken van goede verpakkingen, zowel wat de vormgeving als de techniek betreft. De „Gouden Noot" wordt eeiis in de twee jaar uitgereikt en geeft de maker van de bekroonde verpakking het recht mee te dingen naar de Europese Oscar. Waarschijnlijk kent u de koffiebus, die als getuigschrift bij de gouden noot meekreeg: „een bijzonder aantrekkelijke verpakking voor de huisvrouw, estetisch verantwoord en praktisch." Voor de huisvrouwen, die de bus gebruiken, is dat niets nieuws. Het is een praktisch gebruiksvoorwerp; dankzij de patentsluiting aan de onderkant, die ervoor zorgt dat u steeds de koffie gebruikt, die het langst in de bus zit, dankzij de twee richels, die u Vervolg van pagina 1 Vanzelfsprekend waren het ge-1 hruik en de deugdelijke eigen schappen van deze heester in Da- ruma's dagen nog onbekend, even als de plant zelf. Daruma dronk een aftreksel van de bladeren van deze plant en voelde tot zijn grote verbazing zijn hart buitengewoon verlicht en zijn geest doortrokken worden met geheel nieuwe kracht, zodat hü zijn vrome overpeinzingen in het vervolg zonder onderbre king door slaap kon voortzetten. Daruma deelde deze zonderlinge gebeurtenis allereerst aan zijn tal- L 1 Deze week als EXTRA Bij iedere fles i VAN lekkerste CENT Zolang de voorraad strekt rijke leerlingen mede, leerde hun de buitengewone eigenschappen van de thee kennen en de wijze, waarop de drank moest worden bereid. Men eert de nagedachtenis van Daruma in het Oosten nog steeds in afbeeldingen, waarin hij vaak te zien is met een bamboe- j stok onder zijn voeten, waarmee hij, naar de legende wil, gereisd heeft en door middel waarvan hij 1 de zeeën en rivieren overstak. Ook dat kan! FR zijn vele legenden over de I ontdekking van de thee als 11 verkwikkende drank. Dat is niet zo verwonderlijk voor een drank die zijn oorsprong in het oosten vindt, maar het werpt toch wel j een interessant licht op de ver- j I wantschap tussen de legenden. Volgens een zeer oude Chinese legende zou keizer Shen Nung in het jaar 2737 voor Christus de (toevallige) ontdekker van de thee zijn geweest. Deze „zoon des he mels" was op een goede dag bezig een vuurtje te stoken onder een l pot water, toen enkele bladen van de takken, waarmee hij zijn vuur stookte, in de pot met kokend wa ter terecht kwamen. De keizer snoof de geur die uit de pot op steeg, met welbehagen op en wier; meer bladeren in het water. He aroma werd sterker en het wate verkleurde langzaam tot licht geel- groen. Het vocht smaakte voor- treffelijk; de keizer werd een actief propagandist voor het drin- I ken van thee. duidelijk laten zien wanneer u een nieuw pak koffie moet kopen (als de onderste richel zichtbaar is). dankzij de smalle schenkope- ning, die morsen uitsluit. De ontwerper, de heer C. van V eisen (38), wilde hier niet werken met het zo langzamer hand afgezaagde koffieboon- of koffiebloemmotief, maar zocht naar een associatie met koffie. Hij vond die in de enigszins ge- sty leerde koffieplukkers en -pluksters. Voor ontwerper Van Velsen is dit niet de eerste keer. dat zijn werk wordt bekroond. Hij maakte de be kroonde affiche voor de actie Redt een Kind en ontwierp de affiche V.V.V. Nederland, die door het tijdschrift „Life" als een van de zes beste reisaffiches werd afge drukt. Zijn aanplakbiljetten zijn in Wenen en in Japan bekroond. De heer Van Velsen, die getrouwd is, in Hilversum woont, vader is van vijf kinderen, graag tuiniert en oude boeken verzamelt, ontwierp nooit eerder een verpakking. De AH-koffiebus is zijn eerste werk stuk op dit gebied. Waarschijnlijk ziet u binnenkort meer werk van hem in de AH-filialen. D'J koud vlees passen koude sausen. Er zijn er verschillende. Allereerst is er de beroemde R e m o u I a d e-s a u s, die u voor het gemak kant en klaar in een potje kunt kopen evenals de ma yonaise. Maar er is ook de volgende saus: U laat een paar eieren hard ko ken, houdt de dooiers en de eiwit ten apart. De dooiers prakt u fijn en u mengt ze met olie, een weinig azijn, wat mosterd van een goede soort, peper en zout naar smaak. Goed roerende krijgt u een crème achtige massa. De eiwitten hakt u fijn tezamen met een sjalotje of een uitje en zo u ze in huis heeft, wat kappertjes. Al deze ingrediënten roert u ten slotte luchtig door elkander en u serveert de saus in een sauskom. CISKA VERHEUL. Melkchocolade met suiker, slagroom koffie BUTTERSCOTCH 6 voor 100 melk, puur, mokka of extra bitter 3 voor 89 met 12 hele hazelnoten melk en puur per stuk met hele per hazelnoten stuk Waar u op royale manier zuinig kunt zijn Deze impressie ontvin gen wij van de heer J o s. van D ij k, leider van een expeditie, die voor het op nemen van een film de Sa hara doorkruist. UTERWIJL de zon achter de gloeiende bergen wegzakt zien we als een zwarte vlek in het roze zand een bedouïnen- tent. We rijden er heen. Een Berber is druk bezig met enige blauw-gekleurde emaille kan netjes boven een rokerig vuur tje. Na het gebruikelijke sa laam hurken we bij hem neer en overhandigen hem, als ge schenk, een pak suiker. Van zelfsprekend worden we op de thee genodigd. Maar eerst wordt er een nap zure kameel- melk gedronken, een koele en verfrissende lekkernij na de hitte van de dag. PRIMITIEF Het water in de kannetjes is aan de kook gekomen. De Berber doet een handvol ruwe groene Chinese thee in een der potjes en duwt het weer terug in het vuur. Een kleine herdersjongen, waar schijnlijk de zoon van de Berber, heeft uit de tent een paar glazen van allerlei soort en makelij ge haald en maakt ze schoon met zand en een slip van zijn boer- noens(l) Onze gastheer voegt bij het blauw-zwarte brouwsel een grote hoeveelheid suiker en met een ele gant gebaar heft hij het potje met kokende inhoud op en vult met een lange, schuimende straal een van de glaasjes. Hij proeft even, giet de inhoud yan het glas terug in het potje en schuift het weer in het vuuren wacht. De ce remonie herhaalt zich een paar maal. Dan is de thee klaar. Met een vriendelijk buigen van het hoofd wordt aan ieder, in volg- Met een schuimende straal giet hij de kopjes vol. orde van leeftijd, een glas aan geboden. Het eeuwenoude ge bruik wil, dat men drie glaasjes van dit kleverige, overzoete vocht drinkt. Er wordt bijna geen woord ge wisseld, De stilte van de vallende nacht wordt alleen verbroken door het geblaat van de geiten in de buurt van de tent. Vele malen hebben w(j op onze expeditie dit thee-ceremonieel meegemaakt of het nu een Kaïd (dorpshoofd) in een oase was of een eenzame kameelruiter langs de routealtijd was het een plechtige gebeurtenis, waarbij de tijd geen rol speelt. WARE GEUR Als enkele dagen later het basiskamp wordt ingericht door de twee mannelijke leden van de expeditie hebben de respectieve echtgenoten het huishoudelijk gedeelte voor hun rekening genomen. Opeens prikkelt de geur van verse koffie onze neus; omziende ontdekken we de pri mus met koffieketel en vier witte emaille kroezen in het zand. Onwillekeurig maken we vergelijkingen met de thee- drinkerij op onze maandenlan ge tocht door de Sahara, we denken aan de onvermijdelijke dorst in deze oneindige zand vlakte en met dankbaarheid genieten wij van onze heerlijke ochtendkoffieonze eigen drank! Wonderbaar voor de kinderen De geur van echte Hollandse koffie. ■k Slechts één lid <Jer Engelse adel. de Graaf van Warwick, kan wetenschappelijk aantonen dat hij afstamt van een persoon die Wil lem de Verove raar Engeland binnen is geko men De fat Beau Brummell placht cham pagne door zijn schoensmeer te mengen De twee knoopjes aan de boven zijde van de .staart" van een rokcostuum tammen uit de dagen dat men •enoodzaakt was le panden op te 'cnopen als men ïaard reed De kleine wijzer van de beroemde Big Ben in Londen is ruim 4 m 25 lang £7R WAS eens een jongen in Alblasserdandjes Die had toch altijd van die vuile handjes. Dc kinders op school zeiden: „Zeg Peter Pandjes Doe toch eens wat tegen die vuile handjes." Maar Petertje Pandjes die liet ze maar praten En is ze toen lekker nog viezer gaan maken. De meester op school die zei vaak met een zucht „Foei, wat een handen" en „Oh wat een lucht". Ren meisje op school die zei op een keer „schelm, ga jij maar uit mijn buurt want ik bedwelm". Stil keek ons Petertje dan uit de ramen. En eindelijk is hij er zich toch voor gaan schamen. Thuis is hij heel vlug zijn handen gaan boenen. Niet met gewone zeep maar met van die groene. De kinders op school zeggen nu „Peter Pandjes, heeft van onze school, de allerschoonste handjes". WILLY GEER LING JR.

Allerhande | 1960 | | pagina 2