WONDERMACHINE „De kaas kan niet vaak genoeg gekeerd worden 160 zakjes per minuut GEMBER NIEUWE, VERNUFTIGE MANIER VAN VOUWEN aan AH- Keuken- prijsvraag Plastic laag beschermt kaashuid KLAD MAAR RAAK! 8 6 3 DOE HET ZELF! ALBERT HEIJN CHOCOLADE Dennetakjes melk en puur Kattetongen melk en puur Griesmeelvla met abrikozen Pracht- Koffie- bus miIHHlSlllllI Nu reeds 52 prijs verlagingen ZO GEMAKKELIJK E\ ZO VOORDELIG Geen blaadje thee gaat verloren DE in korte tijd zo populair geworden MacQueen thee! kunt u nu ook in theezakjes kopen. Twintig grote thee zakjes, elk goed voor vier a vijf koppen krachtige, geurige thee, in een Schots geruite doos voor 88 cent. Doe mee Zie pag. 3 Kaas-vader" Van Vliet: ffi THOMAS SULLIVAN Uitvinder van het theezakje Exotische kip Butterscotch Zware repen Hazelnoot repen Choc, tabletten Hazelnoot tabletten Bigouts Duchoc Oublies Choc, pastilles pagina Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller $Haiïde HOFLEVERANCIER SAHO01000047 Allerhande februari 1960 Zie pagina 4 FEBRUARI 1960 5e Jaargang - No 52 (2) MacQueen Thee nu ook in theezakjes De MacQueen theezakjes zijn bijzonder voordelig in het gebruik. Dat toont een heel eenvoudig rekensommetje. Van losse MacQueen thee gebruikt men meestal an derhalve gram voor een kopje, dus zet u 67 kopjes van 1 ons thee a 80 cent. Dat komt op 17'» cent per kop. Met een MacQueen thee zakje zet men vier kopjes precies even sterke thee. Uit 20 theezakjes a 88 cent haalt u dus 80 kopjes thee. Dat wil zeggen dat een kop je thee, van MacQueen thee zakjes gezet, u D/io cent kost. Waarom geven theezakjes per gram thee een krachtiger drank? Omdat men nl. in de zakjes fijn gebroken thee (tannings) kan verwerken, en fijn gebro ken thee geeft een sterker en voller aftreksel, is dus zuiniger. Losse thee moet grover zijn, omdat anders uw kopje thee troebel zou zijn en vol gruis zou komen. Bij het gebruik van theezakjes verliest u geen blaadje thee, wat bij losse thee wèl het geval is. Wanneer u vier of vijf kopjes thee wilt schenken, gebruikt u één theezakje. Wanneer u losse thee neemt, kunt u dat nooit zo precies uit mikken. In de meeste gevallen neemt u precies dezelfde hoe- T\EZE statige pinguïn maakt u zelf met een paar stukjes (zwarte en witte) vilt of oude lapjes, en met als opvulling watten, kapok of schuimplastic. U behoeft er niet eens zulke érge handige handen voor te hebben om de pinguïn te maken, want pa troon en handleiding worden u gratis op aanvraag toege zonden. Zend uw briefkaart met „Pinguïn" erop aan Ciska Verheul, H a r- stenhoekw eg 189, S ch e- v ening en en vergeet voor al niet uw naam en adres duidelijk (liefst in bloklet- ters) op de briefkaart te schrijven. Veel succes ermee! veelheid thee of u nu vier of zes kopjes wilt zetten. Wat overblijft wordt weggegooid. Er is nóg een reden waaro-m MacQueen theezakjes zo'n heer lijk kopje thee geven. Bij het gebruik van losse thee blijft de drank in de pot trekken tot u het laatste kopje inschenkt. Het gevolg kan zijn dat daardoor de thee te sterk en bitter wordt. Een zakje kunt u na zes minu ten uit de pot halen en de thee blijft, zo lang u wilt, geurig en vers. Misschien hebt u het nooit zo beseft, maar thee, in het bijzon der MacQueen, de beroemde Schotse melange, is een van de meest verfijnde en tevens een van de goedkoopste dranken. De MacQueen theezakjes maken de thee ook nog tot een van de een voudigst te bereiden dranken. De tijd van linnen en van gelijmd papieren thee builtjes is voorbij en daarmee zijn de nadelen van linnen (te grof, liet theestof door) en van gewoon papier (bijsmaak van lijm) verdwenen. De MacQueen thee is verpakt in een nieuw materiaal, een speciale Japanse papiersoort, die absoluut geen thee stof doorlaat en geen enkele bijsmaak geeft. Bovendien zyn de theezakjes op een nieuwe, bijzonder vernuftige manier in twee afdelingen gevouwen, zodat het water er tussendoor kan. 99- Het gebruik van MacQueen theezakjes heeft vele voor delen: Het theezeefje kunt u af schaffen; nooit meer blade ren in pot of kopjes. Doordat het theezakje boven in de pot blijft drijven, daar waar het water het warmst is. trekt de thee sneller en beter. Zodra de thee is getrokken, haalt u het zakje eruit; de thee blijft daardoor geurig en vers. Theezakjes zijn zuinig in ge bruik. U gebruikt precies de hoeveelheid thee. die u nodig hebt. Er is geen sprake van verlies. Uw thee heeft altijd de juiste sterkte, zonder dat u zich het hoofd breekt over de hoe veelheid die u in de pot moet doen. Het gebruik van theezakjes bespaart u werk. Uw thee is .altijd glashelder. En.... het belangrijkste: theezakjes bevatten gebro ken thee, die beter aftrekt, waardoor theezakjes niet alleen handig zijn, maar ook erg voordelig. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AlIerHande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Hejjn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een iaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. motorisch aangedreven, wordt elke kaas voorzien van een extra huidje. QOK in de kaasbewerking wor- den de modernste vondsten van de wetenschap toegepast. Zo passen we nu een nieuw procédé toe, nl. een plastic emul sie, welke een doorzichtige, smaak- en reukloze film geeft, die zeer elastisch is. Deze metho de is internationaal goedgekeurd en voorkomt ongewenste schim melgroei. Dat zegt Martinus van Vliet, die zestig jaar is (wat hem niet is aan t« zien). Al 36 jaar lang verkeert hij met de kaas. Zes en twintig jaar daarvan heeft hij de leiding over de almaar groeiende kaasmagazjjnen van Albert Heijn, waar kilometers en kilometers kaas op eindeloze stellingen, zachtglan- zend, en als in gedachten ver zonken, rond en plat op hun verdere carrière liggen te wachten. Een carrière van rijping en ten slotte van consumptie. T T neemt uit een keurig doosje een theezakje en hangt dat in het kokende water, dat u in uw theepot hebt gegoten; het kan niet gemakkelijker en enkele minuten later schenkt u de thee uit en geniet ervan. En u bedenkt (terecht en gelukkig) niet wat er allemaal is komen kijken voor de vervaardiging van dat thee zakje (teabag wordt het genoemd op de fleurige ruitpakjes van de MacQueen-Thee). Toch is het wel eens aardig even te bekijken welk een eindeloos vernuft er nodig is geweest om zo'n doodgewoon zakje met wat thee erin tot stand te brengen. Knopjes, radertjes M/7E in de afdeling komt, waar de teabagmachine staat, een hermetisch afgeschoten gedeelte van de fabriek waarin geen stof kan binnendringen, ziet daar een loodgrijze machine^met nau welijks meer gerucht dan een grote, naaimachine rustig en regelmatig bewegen met tiental len radertjes, knopjes, handeltjes en wieltjes. Aan alle kanten springen be wegende delen naar voren, ver richten een handeling en trekken zich weer bliksemsnel terug en, onder het toeziend oog van een vakman wippen er, in lange rijen, nauwkeurig en machinaal afge teld, de MacQueen-theezakjes naar buiten om opgevangen te worden in de kartonnen dozen. Alles automatisch Zo'n machine is een wonder van meaiselijke inventiviteit en vooral van doorzettingsvermogen. Nu zij eenmaal loopt en elke handeling feilloos de andere volgt, zodat wat erin ging als een stroompje thee, eruit komt als een volwassen zak je, gevouwen, dubbelgeplisseerd, van een nietje voorzien, van een etiketje, van het draadje waaraan het hangen moet in de pot, ziet men het allemaal niet als zo geweldig; het werkt zo vanzelfsprekend en keurig dat het bijna „gewoon" is. „Gewoon" weegt de machine twee hoeveelheidjes van enkele grammen thee af, die „ge woon" in twee losse hoopjes op de band van krachtig Japans papier (poreus en toch niet- oplosbaar in heet water) worden gedeponeerd. Mechanische vingers Waarna „gewoon" dat bandje papier, door mechanische vinger tjes. wordt gevouwen tot een zak je dat uit twee afdelingen bestaat (in elke afdeling dus één dier twee hoopjes thee). Vervolgens vouwen weer andere mechanische vinger tjes het tweelingzakje vanboven dicht met een simpel, ouderwets kruideniersvouwtje dat puntig naar beneden wijst. Allemaal heel door vele, vele broertjes, langs een vaste baan „gewoon" voort naar zijn volgende behandeling, die bestaat uit het toevoeren van een draadje dat van een klos af wikkelt en dat „doodgewoon", met een piepklein nietje, aan dat ge sloten bovenkantj» wordt vastge nageld. Waarna een ander handje het draadje doorsnijdt. Wél echter op de juiste lengte. Precies op z'n plaats Zo gaat het door. Van een statig- draaiende rol, die geheel bestaat uit etiketjes, wordt telkens één etiketje afgeknipt (door een ma chine dus!) en alweer met een nietje vastgemaakt. Maar nu ziet u, wanneer u een theezakje uit de doos haalt, dat het draadje er heel keurig en ordelijk omheen is gewonden; bet hangt er niet zo maar los bij. Wel, ook dat heeft de machine gedaan: vóórdat het etiketje eraan werd geniet, heb ben stalen vingers het draadje om het zakje gewonden maar zó, dat het etiketje er nog aan kon worden geniet. Het is teveel om te noemen wat allemaal gebeurt aan dit wonder. In ieder geval verlaten elke mi nuut 160 theezakjes door hun gootje de machine en de hele dag gaat dat maar door: Nederland wacht op zijn MacQueen theezakjes met de beroemde Schotse melange, alleen bij AH verkrijgbaar. Dat betekent dat er honderdduizenden afgeleverd moeten worden door de Constanta, zoals de Duitse machine (anderhalve ton zijn de kosten!) wordt genoemd. Heel gewoon TIlAT zo „gewoon" leek bij het eerste beschouwen, wordt tot een monument van ongeloof lijke, menselijke vindingrijkheid als men er zich eens goed over buigt en de precisie ziet waarmee alles zich voltrekt. Het bedienen de personeel hoeft slechts in te pakken wat de Constanta, kalm tikkend en klikkend, naar bin ten werkt en doos na doos wordt afgevoerd. Naar de win kels. Waar u een doos koopt. En naar huis gaat en, omdat u zin hebt in een geurig kopje thee, een theezakje tevoorschijn haalt en in het kokende water van uw pot hangt. Heel gewoon. En zon der te denken terecht en ge lukkig aan wat er allemaal aan vooraf is gegaan. EERDER dan in ons land heeft het theezakje in de Verenigde Staten reeds op gang gemaakt. Van alle thee, welke in de Nieuwe Wereld wordt gedronken, wordt 35 pet. van theezakjes gezet. Een Amerikaan is er de uit vinder van geweest. Zijn naam was Thomas Sul livan, en hij dreef om streeks 1908 in New York een groothandel in thee en koffie. Sullivan had bedacht, dat als hij zijn theemonsters niet meer in metalen kannetjes rondstuurde, maar in gewe ven zakjes, hij geld kon be sparen. Hij bestelde een paar honderd met de hand genaai de zakjes van Chinese zijde, vulde ze met thee en zond ze naar zijn klanten. Het resultaat was verras send. De orders stroomden binnen, niet direct op de thee soorten die hij wilde verko pen, maar op de zakjes. Zijn klanten hadden ontdekt, dat deze zakjes heel handig wa ren om thee in te zetten. En zo breidde deze gewoon te zich over de gehele Ver enigde Staten uit en heeft nog niets aan populariteit inge boet. Integendeel, in Europa en met name in ons land, be gint het zijn opmars pas goed. De geperfectioneerde Mac Queen-theezakjes van thans verschillen echter zeer veel van de eerste zakjes van Sullivan. Een stroompje thee gaat er aan de ene kant in de ge vulde theezakjes komen er kant en klaar aan de andere kant uit. Een legende „Er is altijd een legende dat kaas schimmelig moet zijn", zegt hij. „Gelooft u maar van mij, dat dat onzin is: kaas moet schoon zijn en mooi glanzend! Hoe schoner de kaas hoe beter de kwaliteit. Daarmee houden wij rekening: met de beste kwaliteit. Daarom ook dat moderne procé dé van het plastificeren". In de rust van de sluimerende be waarplaats staan bedaarde mannen kaas na kaas van een dun laagje te voorzien: op een soort potten bakkersschijf, in sommige gevallen 10 x 100 ton „Toen ik hier kwam", zegt de heer Van Vliet, een monter man met nog maar heel weinig wit in het haar en welvoldane wangen, „konden we het iverk met twee man af. We hadden toen een voorraad van 100 ton. Dat lijkt veel, maar het is eenvoudig niet te vergelijken met wat we nü hebben opliggen. Als ik u zeg dat het nu ruimschoots het tienvou dige is, hebt u misschien een indruk". Wij hebben géén indruk! Zulke hoeveelheden gaan pas spreken als men ze, zolder na zolder, in het kaaspakhuis ziet liggen in een zachte vriendelijke schemer, waarin ijverig, maar met een zekere rust de medewerkers van de heer Van Vliet hun werk doen: de onophou delijke verzorging van de kaas. dat zoon of doch ter, die nog maar nau welijks op eigen be nen kunnen staan, bij hun ontdekkingsreis door de kamer een stuk steenkool uit de kolenkit halen en daar mede uw nieuwe be hang gaan volsmcren. „Geen zorg", zegt de N.V. Helmondsche Textiel Maat schap p ij, die ons op de Textiel jaarbeurs confronteert met de S u w i d e wand- en meubelbekleding. In tal van kleuren worden deze, door een vinyl- laagje beschermde stoffen geleverd, waar mee men de omgeving een plezierig en fris aanzien kan geven. In de eerste plaats kan deze bekleding te gen een stootje, maar bovendien is zij met water en zeep heel eenvoudig te reinigen, zonder de kleur hier door nadelig te beïn vloeden. Het vraagt verder geen onder houd en het is gemak kelijk te verwerken. Het boekje „Comfor tabel wonen met Su- wide" vertelt ons er alles over. In het beroemde en luxueuze Hilton-hotel in Cairo werd ruim vijf kilometer Suwide als meubel- en wand- bekleding verwerkt. Speciaal voor de be kleding van slaapka merameublementen is het aan te bevelen. Voortdurende zorg „Kaas moet als een zuigeling behandeld worden", zegt de heer Van Vliet„kaas moet voort durend gekeerd worden en in het oog gehouden en dat be tekent bij de tienduizenden kazen, ronde en platte, die hier liggen dat er steeds, dag-in, dag- uit, mensen in de weer moeten zijn met het schoonhouden, het keren, het controleren en het plastificeren." De heer Van Vliet is als het ware de vader van deze enorme kaas crèche. Wat zijn chef, de leider van de ganse kaasinkoop, laat aan voeren van al de kaasmarkten en kaasboeren uit ons land, wordt hem toevertrouwd. Hij ontvangt al die Zie verder pag. 2 8e kolom TIET is o, zo practisch om uw gember al kant en klaar ge sneden in huis te krijgen. Het bespaart u een bijzonder kleve rig werkje en ook de verpak king, zoals deze in de AH-win- kels verkrijgbaar is, is een voordeel (nl. een halve jampot, waarin de ongebruikte gesneden gember bijna onbeperkt houd baar is). Natuurlijk is deze bakgember zeer prettig bij het bereiden van taarten, gemberkoek, gember bolus e.d. maar ze is ook heel gemakkelijk, wanneer u eens een bijzonder gerecht wilt maken. Dat is het geval met een exo tische kip. Een kippetje braden of roosteren is niet moeilijk en om er dan iets heel pikants van te maken, is een gezellig werkje. U gaat allereerst een klein ge snipperd sjalotje bij de kip voe gen plius wat gemalen kruidnage len en een stukje laurierblad. En als u en de uwen van gemiber houden, doet u er vlotweg wat van de bakgember uit het potje bij; de hoeveelheid kunt u zelf het beste bepalen. Terwijl u dat kippetje gaar laat worden, gaat u in een koekepan gehalveerde bananen in wat bo ter bakken. U houdt ze warm en in een ander pannetje bakt u wat schijven ananas eveneens in bo ter. U serveert uw kip omringd door de gebakken bananen en ananas en overgoten met de pi kante saus. Ook dit gerecht kunt u het bes te geven met goed droog ge kookte rijst en voor degenen die er nog een fris smaakje bij ver langen, zorgt u dan voor wat compote van mandarijntjes, zó uit het blikje. CISKA VERHEUL Edel geschenk der natuur, verfijnd tot een delicieuze genieting Tracteer nu op Albert Heijn Delicata Chocolade! Verras uw gezin, presenteer uw gasten deze verrukkelijke chocolade. De kwaliteit is om te smullen en de prijs: royaal in uw voordeel repen oa- met koffie en room bereid melk, puur, mokka of extra bitter dubbeldik, elk met 12 hele hazelnoten melk en puur per stuk met hele hazelnoten per stuk puur, melk, extra bitter, gemengd melk/puur half melk, half puur half melk, half puur melk en puur U welt wat mooie gedroogde abrikozen en kookt ze met suiker en een pakje vanillesuiker tot een geurige compote. U doet ze in een glazen schaal nadat ze afge koeld zijn. De vla maakt u in de verhou ding van een halve liter melk, on geveer vijftig ^gram griesmeel, de geraspte schil van een citroen, ongeveer een half ons suiker en een pakje vanillesuiker. U kookt de melk, roert er de griesmeel door (waarbij u de klonten dient te vermijden), evenals de gerasp te citroenschil en de suiker plus de vanille. Zodra de vla voldoen de gebonden en gaar is, neemt u ze van het vuur, u roert er een of twee eidooiers door, u klopt de witten stijf en mengt die eveneens door de vla, waarna u deze laatste voorzichtig over de abrikozen giet. Door en door laten afkoelen (liefst niet in de koelkast zetten, dat maakt de smaak minder) en er met zijn allen van genieten. De schaal gaat beslist helemaal leeg naar de keuken terug! CISKA VERHF.TTT.

Allerhande | 1960 | | pagina 1