r lV AH-lucifersdoosjes FILUMEME- wak Ciska Verheul 1 2o/ I "N Achter de schermen van een nieuwe produktie Wat er allemaal komt voor kijk en Nasi goreng Vijftig emblemen op klapt uit de keuken ROLPENS 3^ i EXTRAATJE li—miiif* JifJP i 7 Grijp vast een handia plastic suikertancretje GRATIS! in eenvoudig gewaad „De poelier" „Koninginnetjes" zeer gezocht Hl V ir -vi V |S De „levensgeschiedenis" van de Cake Mix SNEL OPLOSBARE SUIKERKLONTJES fessen zo op Nimmer te koop geweest Aiher! Hei in hee'! ze voor u gepeld! Veel eenvoudiger mKY-pozoR/ verzamelen van lucifersmerken •miNBS/imtM Shmmsmimi Beginnend verzamelaar kan al zeldzaamheden bezitten mmmm I Van witte bonen een sla maken JA1NUAR1 ALLERHANDE 3 AERIEHS ROUMAIHS tnf LIHEE AEREE T*AH5 (AM AO* AIR MHK l^| ZWITSER-tAND I in^sSH 1 tn Itn WANNEER een groot bedrijf als Albert Heijn een ge heel nieuw produkt wil uitbrengen, dan komt er een heel apparaat in beweging. Het is er ongeveer mee als met het in produktie brengen van een nieuw model auto of tal van andere dingen. Zo'n auto wordt, zo ongeveer vijf jaar voordat hij in produktie komt, ontworpen en, zeg maar, een jaar later werkelijk ter hand genomen; dan wordt een zogenaamde produktieband opgebouwd. Natuurlijk komen er in dat grondmodel van die eerste ontwerper, nog allerlei veranderingen maar het komt er toch op neer dat men, vooruitziend op stijl en mode en andere zaken die de smaak van de toekomstige koper, van het publiek bepalen, gewoon moet gokken met een miljoenenproject in de hoop dat het zal lukken. Vaak lukt het. Vaak echter ook niet. De automobielfabrikatie is moeilijk. Dan was er het ■probleem van de houdbaarheid. Cake in poedervorm en dus verkocht in pakjes, moet iii de winkel en ook in de voorraadkast van de huisvrouw, enige, tijd houd baar zijn. Houdbaarheid echter is moeilijker te bereiken naar mate een mengsel ingewikkel der wordt. Dat is te begrijpen de verschillende ingrediënten werken op elkaar in. LJEEL wat moeilijker dan bij- 1 voorbeeld het in produktie nemen van een bloemmengsel, waaruit feilloos een prachtige cake moet voorkomen. Toch komt ook daar heel wat bij kijken. Toen AH het voornemen opvatte om een geheel nieuw, een uniek cakepoederprodukt te gaan ma ken, kwam men meteen te staan voor de vaste reeks hindernissen. Het ging om het nieuwe AH- produkt Cake Mix. Als bekend is dat een mengsel in poeder- vorm waarmee men feilloos een cake kan bakken. Een cake die niet kan mislukken! Proefnemingen Elk nieuw produkt vraagt een periode van langdurige proef nemingen en onderzoekingen Het begint in het laboratorium, in de proefbakkerij en zo geleidelijk-aan, bij het vorderen van het project, komen meer afdelingen „er in duiken". Toen men Cake Mix begon te ontwerpen, kwamen de problemen. Ten eerste moest men een meng sel maken dat een cake zou voort brengen die geheel gericht was op de Nederlandse smaak. Want Engelse cakes bijvoorbeeld zijn veel droger Ook Amerikaanse cakes zijn droger, broodachtiger Dat geldt ook voor de cakes die gemaakt kunnen worden van Ame rikaanse mengsels En dat smeuïge van een vaderlandse cake is nu juist tevens wat het samenstellen van een bloemmengsel zo moeilijk maakt. Een tweede probleem was: de cake mocht nooit mis lukken. Met andere woorden: het mengsel moest zodanig zijn sa mengesteld dat de cake altijd mooi goudkleurig uit de oven zou komen. Toen men bezig was met de proefnemingen ontdekte men bijvoorbeeld dat een bepaald verpakkingsmateriaal ongunstige invloed uitoefende op het meng sel; bepaalde minuscule metaal deeltjes veroorzaakten een che mische reactie. „Diep" uitgcmalen Zo was er meer: men kwam tot de ontdekking dat slechts een zeer „diep" uitgemalen bloemsoort (waarbij dus alleen het binnenste van de korrel vermalen wordt) te gebruiken was. Dit ook alweer in verband met geheimzinnige reacties en beïnvloedingen. Het grote probleem was inderdaad de samenwo nenden van het pakje harmonie te doen leven. Het is gelukt. Dat men er ander half jaar voor nodig heeft gehad behoeft niet te verwonderen. Ver der was een voorwaarde dat de Cake Mix „te betalen" moest zijn en ook dat de cake snel en vooral gemakkei ij k te maken moest zjjn. Al die problemen werden samen werkend opgelost. De verpakkings mensen van het bedrijf bogen zich erover, het laboratorium en proefbakker concentreerden zich erop, de fabriek zocht naar midde len de verpakking van het meel achtige mengsel dat met zo soepel „liep" als andere meelsoorten en bakpoeders, gemakkelijk te laten verlopen en zo kwam, voor één dier duizenden produkten die AH in de winkel heeft, een geweldig apparaat in werking, Meest gewilde smaak Afgezien van het produkt-zelf waren er zijdelingse problemen. Bijvoorbeeld. Hoe moet het meng sel heten? Wat is de juiste smaak? Wat is de meest gewilde smaak? Er werd proefgebakken en door deskundige proevers (uit het be drijf samengestelde jury's) ge proefd. De ontwerpers van de ver pakking kwamen erbij. Welke kleuren? Welke tekst moet er op het pakje? Van alle afdelingen kwamen de experts en deden hun duit in het zakje. En nu, na al dat werk achter de schermen, liggen in de AH-winkels de vrolijke geel-blauwe pakjes, en de huisvrouw neemt ze (in steeds groter hoeveelheid) mee in haar zelfbedieningsmandje of haar bood schappentas en maar heel weinigen weten welk een schat aan vak kennis, ervaring, wetenschappelijke onderzoekingen en culinaire intuï tie elk pakje bevat. Op die manier komt een pro dukt tot stand. In dit geval het voor ons land geheel nieuwe produkt Cake Mix. waarmee de huisvrouw (en ieder' ander!) zonder kans op misluk ken, alt ij d een schoonheid van een cake kan bakken. Zonder lam armpje van het kloppen, zonder ingewikkeld inkopen van allerlei ingrediënten, zonder veel vuile pannen en potten en zon der tijdverlies. Want in een wip is de cake klaar! DIT Doe het meteen, want de Bij aankoop van een doos sy (inh. 1 kg 225 stuks) a 1.19 per doos «KM1 •;um filiaal van Albert Heijn terecht extraatje in elk TVASI betekent rijst, goreng be tekent gebakken. Een eerste vereiste is dus dat u de beschik king heeft over een p*n goede, droge rijst, dus Siam-rijst. Dat houdt dus in dat u rijst heeft gekookt in de verhouding van een kopje rijst op twee kop jes water en dat u er een weinig zout aan toegevoegd heeft. In de keuken heeft u verder klaar staan, voor laat ons zeg gen een pond rijst: een ons fijn gesneden ham, een ons of ander half fijn gesneden vleesresten. twee eetlepels bijzonder fijn ge hakte uien (en als het wat meer is hindert het ook niet!), een thee lepel Sambal Oelek (voor de ge routineerde rijsttafelaars ook al weer iets meer!), één a twee teen tjes knoflook, fijn gesneden. En verder nog een uitje of wat, ge woon gesneden om apart te frui ten. En dan wat olie waarin u be gint de twee eetlepels zeer fijn gehakte ui en de knoflook heel licht bruin te fruiten. Daarna gaat er de Sambal Oelek bij en een beetje zout. Dit laat u dan een minuut of vijf doorfruiten waarna er de ham en het vlees bijgevoegd worden en zo mogelijk wat vleesjus en anders wat boter en ;en beetje water. (Van dat laatste maar erg weinig!). Ook ham en vlees nog zo'n mi nuut of vijf mee laten doen onder voortdurend roeren opdat alles niet tè bruin wordt. Dan gaat de rijst erbij, blijven roeren geduren de een minuut of -tien, in die tijd in een andere pan de andere ui en fruiten die apart op een schaal tje op tafel komen. CISKA VERHEUL EEN bezoek aan Schiphol, kort na het middaguur, wan neer vliegtuigen achter elkaar opstijgen en landen, is telkens weer een belevenis. Ook het kleurige schouwspel van de beschilderde vliegtuigrompen en staarten is een attraktie op zichzelf en in de Schipholrestaurants voorwerp van levendige discussie! De nieuwe serie lucifersmer ken van Albert Heijn gaat ons uit dc moeilijkheden helpen wat deze discussies betreft. Van vijftig luchtvaartmaatschappijen, uit alle delen der wereld, zijn de emblemen op de doosjes afge drukt. Nimmer tevoren is een dergelijke verzameling in Nederland te koop geweest. Natuurlijk zijn er tal van luchtvaartmaatschappijen, zoals de K.L.M., die boekjes of doosjes luci fers met eigen emblemen aan pas sagiers en relaties uitreiken. Die zijn echter niet te koop en over het algemeen niet zo kleurrijk uit gevoerd. Vaste klanten Ten minste veertien van de op de AH-lucifersdoosjes afgebeelde emblemen kunnen we geregeld op Schiphol zien. In de eerste plaats de K L M. Op het ogenblik vliegt de KLM met twee verschillende staartbeschilderingen: de rood-wit- blauwe staart met het KLM- embleem (dat gaat verdwijnen) en het opvallende streepmotief met in een witte cirkel de letters KLM in het rood en daarboven de kroon Dit laatste motief valt beter op. hetgeen op drukke vliegvelden, waar toestellen van zoveel maat schappijen naast elkaar staan, van belang is. Vogel hoofdmotief Meestal vormt een vogel of vleu gel het hoofdmotief in de emble men, met daarin verwerkt de naam ran de maatschappij, de kleuren ran de vlag of een voor dat land karakteristieke afbeelding. Zoals bij de Suid-Afri kaanse Lug diens geregeld op Schiphol), met een gevleugel de Springbok als wapen. East African Airways zocht het in een halve vleugel met een springende leeuw en West African Airways in een galopperende, gevleugelde olifant. Sprekend voor het eigen land is ook de kangoeroe van Trans Australia Airlines, op een k'aartondergrond. Deze maat schappij vliegt niet op Neder land, maar geregelde bezoekers van Schiphol hebben het embleem toch wel gezien, nl. afgebeeld op de door Fokker voor TAA ge bouwde Friendships. De SAS (Scandinavian Airlines System», tien jaar geleden samengesmolten uit de Deense, Noorse en Zweedse maat schappijen, voert een wapen, waar in de drie landen gelijkelijk zijn vertegenwoordigd: een goudkleu rige vleugel met in het midden dc gekroonde vlaggen van de drie landen. De gebochelde Linneu Gomes is de man die na de tweede wereldoorlog de REAL stichtte, thans de groot ste maatschappij In Latijns- Amerika. Zijn mascotte was eer gebochelde nar en zo sieren a z(jn 11!) vliegtuigen deze merk waardige figuur. De Westduitse Lufthansa handhaafde de slanke, zwarte vogel op gele ondergrond, die vóór de oorlog de vliegtuigen van de Deutsche Lufthansa sierde. Opmer kelijk is dat de luchtvaartmaat schappij in Oost-Duitsland, die zich thans Deutsche Lufthansa noemt, vrijwel hetzelfde embleem voert. De El Al van de jonge staat Israël koos de zespuntige David ster. met een blauwe vleugel, als wapen. Trans Canada Air lines koos de Maple Leaf als ken merk. Oorlogsembleem Heel apart is ten slotte het ken teken van The Flying Tiger Line, een grote Amerikaanse onderneming, die zich specialiseert in vrachtvervoer tussen de Ver enigde Staten en het Verre Oosten. Een vliegtuigneus in de vorm van een haaiekop herinnert aan de ge vreesde vliegende tijgers uit de laatste wereldoorlog, onder aanvoe ring van de Amerikaanse generaal Claire L. Chennault. Na 1945 zoch ten generaal Chennault (inmiddels overleden) en zijn vliegers het in de burgerluchtvaart, waarbij zij de haaiekop als embleem voor hun „Vliegende Tijger Lijn" kozen. In de AH winkels zijn nu ook verkrijgbaar heerlijke, vers ge brand e, ongezouten gepelde pinda's in zakjes van 200 gram. Het zijn dezelfde pinda's die u ook in dop. dus ongepeld kunt kopen, echter iets kleiner van formaat en fijner van smaak. Wij weten het. sommigen onder ons vinden dit pellen wel een leuke bezigheid. Moeder echter heeft wel eens bezwaar omdat dit pellen nogal wat stof veroorzaakt en de vliesjes overal heen stuiven. Dit pellen of doppen, zoals u het noe men wilt, heeft Albert Heijn voor u gedaan. Machinaal, dus vlug en goed maar vooral erg voordelig. Dit zult u beamen, wanneer wij u vertellen, dat zo'n zakje van 200 gram heerlijke, vers gebrande, ge pelde pinda's, de inhoud bevat van ruim 300 gram ongepelde pinda's en de prijs per zakje slechts 49 ct. bedraagt, Wij zijn er zeker van. dat het u net als ons zal vergaan, nl u zult het zakje wel zo leeg willen eten, Dit is echter niet zo eenvoudig, want 200 gram gepelde pinda's is heel veel. „„r,„TrT CISKA VERHEUL een speciale lekkernij voor de liefhebbers Vj/AT IS eigenlijk rolpens? Rolpens wordt gemaakt van rundvlees (lapjes), spek, nootmuskaat, zout, ge stampte kruidnagelen en peper. Het vlees wordt niet te fijn gemalen, met de blokjes spek en de kruiden gedurende een nacht weggezet en de vol gende dag in zakjes gedaan, die van „pens" zijn gemaakt. „Pens" is de huid van een koeie- maag die zeer goed zowel van binnen als van buiten is schoon gespoeld. Met een grove naald en garen worden er dus zakjes van genaaid, die met bovenstaande in grediënten worden gevuld. Daarna worden deze zakjes dichtgenaaid, even hier en daar ingeprikt om barsten te voorkomen, waarna de Dens twee uur in ruim kokend water wordt gekookt. In het kook water zout en wat kruidnagelen Af laten koelen in een vergiet en een Keulse pot bewaren in een kwart van het kooknat, vermengd met drie-kwart azijn Hierop wordt voor betere conservering een laagje vet gegoten. Daar het veel werk is om rol pens te maken, gaat men uit van grote hoeveelheden: 4 kg. runder lapjes, 4 ons spek, een half ons zout, 4 nootmuskaten, 70 gram ge malen kruidnagelen, 20 gram vers gemalen peper en de benodigde pensen. Erg bewerkelijk! Maar stel u ge rust, het kan heel wat eenvoudiger, nu rolpens kant en klaar in blik verkrijgbaar is: smakelijk en van een bijzonder goede kwaliteit! Rol pens dient in dikke plakken ge sneden te worden, waarna ze aan beide kanten fraai bruin gebakken wordt. In een andere pan staan te gelijkertijd forse schijven appel (van klokhuis ontdaan) eveneens heerlijk bruin te bakken. Op iedere schjjf rolpens legt men een schijf appel en verder geeft men er dan nog rode kool bij en vers gekookte aardappelen. Als men geen tijd heeft om rolpens en appelschijven te bak ken, snijde men de rolpens in plakken, de appelen eveneens en men legt de rolpens en de appelen laag om laag in een vuurvast schoteltje, waarna men er wat bouillon bij giet en het schoteltje gedurende ongeveer een half uur in de oven laat stoven. Iets minder smakelijk, maar zeer eenvoudig want men heeft er geen omkijken naar! Een hapje rauwkost EïAT rauwe hapje betekent nl. gezondheid, met lepels, im mers op die manier krijgt u de zo broodnodige vitaminen binnen. Eet eens v eldsla U koopt veldsla per gewicht, wast ze goed en laat ze uitlek ken. U maakt een slasausje van wat olie en citroensap, een snuif je peper, een lepeltje mosterd, een vleugje zout en een zeer fijn gesnipperd uitje. U neemt een gekookt bietje, maakt het schoon en snippert het eveneens, waarna het met de veldsla (droog uitgeknepen) door de sla saus wordt geroerd U garneert deze sla met partjes hard kookt ei. Fleurig en bijzonder smakelijk! Zuurkoolsla De zuurkool (u rekent ruun een half ons per persoon), dient u wel even af te spoelen, waar na u ze uitknijpt en zeer fijn snijdt Ook hier komt weer een bietje aan te pas, schoongemaakt en klein g sneden en een beetje kropsla. Verder mayonaise, op geluisterd door wat mosterd, p"- per en een fijn gehakt uitje De slablaadjes wast u, droogt ze en plukt ze in kleine stukjes en dan roert u alle groenten met de mayonaise en eventueel nog een scheutje citroensap luchtig door elkaar. Voor de liefhebbers een delicatesse. Geraspte wortel Worteltjes van steeltje en bo- ventopje ontdoen. Vooral niet krabben, maar goed wassen en eventuele ongerechtigheden weg snijden. Daarna de worteltjes raspen op een grove rasp. Ser veren met wat citroensap en fijn gehakte peterselie. Pittig en fleu rig, ontzaglijk gezond door de zeer bijzondere vitaminen. T^EN uitgave van de Neder- landse Bond van Poeliers en Wildhandelaren in Den Haag is „De poelier" een perio diekje dat zich, zoals spreekt, richt op het bereiden en ver orberen van kip, van wild, kortom van alles wat in de win kel van de poelier (en tegen woordig ook elders) te koop is. Afgezien van een prijsvraag be vat het orgaantje, dat er sma kelijk uitziet en gedistingeerd van uiterlijk is, een aantal vro lijk getinte stukjes van bekende publicisten. Wij noemen Ir. E d mond Nicolas, C. J. Kelk en Harriet Freezer. Geen luxe meer De redactie schrijft: „Het eten van wild en gevo gelte wordt in Nederland ten onrechte nog altijd als een soort van luxe beschouwd. Wanneer de huisvrouw onverwachts een braadkuiken op tafel brengt, is de heer des huizes geneigd uit te roepen. „Zeg, er is toch geen feest vandaag?" en ijlings gaat hij in zijn geheugen na of het toevallig geen tien of vijf en twintig jaar geleden is dat hij moeder (toen nog meisje) ge vraagd heeft. Eet-revolutie Dat het buitenland bijv. het produkt van de Nederlandse pluimveehouder, de kip, beter weet te waarderen wordt ver volgens naar voren gebracht. Dat hierin stellig een verande ring is gekomen die snel een soor* eetrevolutie zal den (nu kip bijv. in tal van an dere winkels dan die van de poeliers te verkrijgen is) zal geen verwondering wekken; bo vendien is de prijs van kip niet bijster hoog. Recepten Over de wijn bij wild schrijft C. J. Kelk. Inderdaad: er hoort wijn bij gevogelte en ander soort gelijk gebraad en wie Kelks stukje leest loopt het water in de mond. Dat is trouwens ook liet geval bij het lezen van de mooie recepten die men in het boekje vindt, Ook aan de kip wordt in dit opzicht smullerige aandacht besteed. Het adres van de Bond Daendelsstr, 23, Den Haag. TO K0CKABSIRR4 lAÜBHIfiB -MCXASS S i ït! 0 SS CHS t-i lüNbwAiïSM**)sss; ALS iemand een goede tien jaar geleden eens had ge ïnformeerd naar het aantal verzamelaars van luci fersmerken in ons land, dan zou zijn gebleken dat zelfs de bekendste filumenisten niet meer dan twintig of dertig collega's" kenden. Waren het toen dus ten hoogste enige honderden, thans zijn er vele duizenden, die deze plezierige liefhebberij beoefenen. Tóch was er al eerder, om streeks de eeuwwisseling, een grote belangstelling, in het bij zonder bij de jeugd. Toen waren de etiketten het bekijken ook waard; naast allerlei dieren en voorwerpen, die als „merk" dien den, stonden er ook bekende ge bouwen, monumenten en be roemdheden op afgebeeld. Tot de tegenwoordig zeer ge zochte exemplaren uit die tijd behoren vooral de zogenaamde „koninginnetjes", merken met afbeeldingen van H.M. Konin gin Wilhelmina, en Koningin Emma en vele vorsten uit ons Koninklijk Huis. Ook Paul Kru- ger, die destijds hier te lande zo'n grote populariteit genoot, is op verschillende etiketten ver eeuwigd. minder en het gevolg was dat in de periode tussen de beide wereld oorlogen het aantal merken betrek kelijk klein bleef, terwijl de etiket ten zeer eenvoudig werden gehou den. Voeg hierbij nog de uitvinding van de lucifersboekjes, die zelfs in de Verenigde Staten in korte tijd de gewone doosjes vrijwel geheel verdrongen en het zal niemand ver bazen dat in Europa slechts weini gen tot het verzamelen van luci fersmerken overgingen. Oosters In het toenmalige Nederlands- Indië lag de zaak anders Japan heeft daar, en in geheel Azië. steeds tegen de Zweedse en Oostenrijkse 'later Tsjechische) fabrieken moe ten concurreren. Daarbij kwam tevens de Oosterse mentaliteit, zo ;eheel verschillend van de Euro pese, een rol spelen. Veel langer dan hier bleef een doosje lucifers een luxe artikel, zodat bij aankoop wel degelijk op kwaliteit werd ge let. Toch gaf een kleurrijk etiket, met een aantrekkelijke afbeelding, meestal de doorslag. Gebruiksartikel In de loop der jaren werden de lucifers steeds meer tot huishoude lijk gebruiksartikel. De „salonluci fers" verdwenen en daarmee tevens de mooie etiketten. Door de vorming van de Zweedse trust en de staatsmonopolies in vele landen werd ook de concurrentie Uzet de witte bonen enige uren in warm water te weken, u giet het water af en kookt ze met ruim water, licht gezouten, tot ze gaar zijn. Dan haalt n met een schuimspaan een deel van de bonen uit het kooknat en het andere deel laat u erin. De bedoeling is dat u daar de volgende dag een geurige soep van gaat maken. De bonen die u eruit heeft ge haald, laat u afkoelen. In die tijd tijd maakt u een heerlijke pikante slasaus door wat mayonaise te nemen, er wat mosterd bij te voe gen. wat vers gemalen peper, een gesnipperd sjalotje of uitje, een scheut citroensap en zonodig nog wat zout Voorts voegt u er bij: paprikapoeder, een snippertje thijm en een beetje tomatenpurée uit een blikje. Persoonlijk houd ik van „het" teentje knoflook om er de slakom mee m te wrijven, maar dat is helemaal een kwestie van eigen inzicht en beslist geen noodzaak. Witte bonen en de zeer pikante mayonnaise worden nu voorzichtig met elkander vermengd en het ge heel wordt met wat plukjes veld sla gegarneerd U kunt er saucijzen bij geven en gekookte aardappelen. CISKA VERHEUL Exportetiketten Koning Edward en konin gin Alexandra op een voor Export bestemd merk (1906) Waarschuwing tegen wat er gebeurt als kinderen met lucifers spelen. Tsje chisch merk (1919) Vliegende schotels op een Joegoslavisch exportmerk (1958) Mijnwerker met lamp op merk uit het Saargebied (1947) Twee uitzonderlijke vogels op Australisch merk (1948) Een van de vele merken uit India met godheid uit de Hindoemythologie. Grotere keus Overal ter wereld wordt reclame op lucifersdoosjes en boekjes ge maakt. Zo krijgen de verzamelaars een steeds grotere keus, komen er meer en meer interessante etiket ten en neemt ook het aantal verzamelaars toe! Pionieren Zo zien wjj dan ook dat de exportetiketten van de Euro pese fabrieken heel wat inte ressanter waren dan de voor „eigen land" bestemde. Vooral tussen 1900 en 1914 verschenen de fraaie exemplaren, in vele kleuren, soms gevernist, met afbeeldingen van mooie meisjes (ook toen dus pin-ups!), auto's, vliegtuigen, mythologie, alle mogelijke dieren, draken, te veel om op te noemen. Propaganda Na 1950 werden overal de etiket ten weer wat fleuriger. Zowel in Duitsland en Japan als aan ge allieerde zyde werden gedurende de oorlog doosjes en boekjes luci- -ters uitgegeven met allerlei propa- gandaleuzen. Sinds 1945 gebeurt dit in de landen achter het ijzeren gor dijn nog steeds, zelfs in toenemende mate. Naast politieke onderwerpen treft men evenals in het westen series aan over veilig verkeer, bosbrandbestrijdmg. museumbe- zoek, sport en zo meer. In tegenstelling tot postzegels, die van den beginne af officieel wer den uitgegeven, zodat alle, met de nodige gegevens bekend zijn en catalogi konden worden samen gesteld, valt er op het gebied van de lucifersmerken nog veel te pio nieren. Voor een filatelist blijft een Mauritius een voor al tijd onbereikbare droom om van de vele dure uitgaven maar te zwijgen. Zelfs een beginnend filumenist kan echter dikwijls al zeldzaam heden bezitten, waar meer gevorderden jaloers op zijn. CATALOGUS Met de groeiende belangstel ling worden in vele landen pogingen gedaan tot het samen stellen van catalogi. Ook in ons land is er de nodige activiteit: De Studiegroep lucifersmerken van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" heeft al heel wat interessante bijzonderheden gepubliceerd, terwijl op de vele beurzen, die de vereniging iedere maand in alle delen van het land organiseert, lucifersmerken een belangrijke rol spelen. 4|Rl\W MINNESOTA

Allerhande | 1960 | | pagina 3