IMPM ■1 Om bij te dragen tot het behoud van verkregen welvaart Lucifersmerken met luchtvaartemblemen Verhoogde omzet moet prijsverlagingen opvangen MINIMUM BEREIKT KAAS Deskundig! adviezen 223 Nieuwe leden in Raad van Bestuur J^EZER dagen heeft de directie van Albert Heijn N.V. besloten een groot aantal artikelen wederom in prijs te verlagen. Het daardoor ontstane verlies voor het be drijf hoopt men op te vangen door opvoering van omzet en produktie. Motief bleef gelijk CHARMANTE ONTMOETING in de nieuwste SuperMart ROTI// Groot nieuws voor verzamelaars D! Épdwe BESCHUIT met bessesap Een grote Cake, die nooit mislukt! MEjü. Eenvoudig - Smakelijk - Voordelig ALS DICKY niet vastgebonden zat, zou hij er zó in bijten", schrijft zijn moeder, mevrouw M. J. J. Hinf el a ar uit Hengelo, bij deze foto van haar spruit. Dicky's vader is fotograaf en zag direct het leuke plaatje in deze situatie, die- duidelijk demonstreert hoe dol Dicky op koek is. Zie pagina 4 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller -8- -H- Zie pagina ■mss 2 HOFLEVERANCIER No 51 JANUARI I960 Albert Heijn verlaagt de prijzen Reeds geruime tijd heeft een eventuele prijs stijging, die in het komende voorjaar een feit zou kunnen worden, onderwerp van studie bij de direc tie van Albert Heijn uitgemaakt. Indien immers ten gevolge van huur- en loonsverhogingen de mogelijk heid zou ontstaan dat ook de prijzen van allerlei produkten, dus ook van levensmiddelen, omhoog zouden gaan. dan zouden prijzen en lonen weer in de zo bekende en gevreesde stijgende prijs-spiraal kunnen geraken, hetgeen afbreuk zou doen aan onze nationale welvaart. De enige remedie tegen deze prijsstijgingscyclus is het ondanks stijgende kosten toepassen van prijs verlagingen, hetgeen slechts economisch verant woord is bij hogere omzet en produktie. TOEN dezer dagen op het betrokken departement over de mogelijkheid ge sproken werd dat Albert Heijn tot verlaging van de prijzen zou overgaan, werd geconstateerd dat deze prij zen eigenliik het toelaatbare minimum bereikt hadden. Dit zeer lage prijs-niveau is onder meer tot stand ge komen door een tweetal van dergelijke prijsverlagings acties en wel in januari 1954 en in november 1957, waarbij Albert Heijn ook tegen de toenmaals heersende ten dens tot prijsverhogingen in, een groot aantal prijsver lagingen tot stand bracht, die van invloed zijn geweest op het prijsniveau van le vensmiddelen in ons land. Het motief indertijd tot het nemen van deze maatre gelen was, evenals dat nu het geval is, dat stijgende prijzen ongezonde gevolgen hebben voor een nationale huishouding en derhalve ook een ongunstige invloed heb ben op het Albert Heijn- bedrijf. Hoewel het vaststaat dat de AH-prijzen eigenlijk geen verlaging meer toelaten, tenzij de leiding van het be drijf bereid is de hierbij be horende grote offers te bren gen, was de directie zich aan de andere kant bewust van haar verantwoordelijkheid die zij ten opzichte van de prijsvorming in ons land draagt. Vandaar dat men tenslotte heeft besloten de voordelen tegen de onge twijfeld grote nadelen te la ten opwegen en men ten derde male het erop ge waagd heeft belangrijke prijsverlagings-maatregeien te nemen, in de hoop dat de offers door nog verdere opvoering van omzet en produktie opgevangen kun nen worden. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admi nistratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is vol doende om zich gedurende een jaar van toezending- te verzekeren. De post bezorgt Aller-Hande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adres- zjjde van de briefkaart te plakken. UET is al anderhalf jaar ge- A leden, toen wij voor het laatst de toenmalige t.v.-actrice Ineke Brinkman ontmoetten en u daarover verslag deden. Wie echter een kleine wande ling maakt langs de verse groen ten en fruit, vers vlees- en vlees waren-vitrines en langs de einde loze lekkernijen en nuttige arti kelen van de pas geopende nieuwe SuperMart van Albert Heijn, die aan de Leyweg in Den Haag, komt nog wel eens „oude" en interessante kennissen tegen. En zo troffen wij Ineke Brink man aan, toen zij verheugd en be paald verlekkerd stond te kijken naar de fenomenale braadprestaties van de Rotiss-o-Mat, waar over zelfs haar zevenmaand-oude zoontje Pelle (Noors voor Peter) kennelijk hogelijk verbaasd was. Ineke Brinkman is inmiddels de echtgenote geworden van de Noor B a c k e en heeft triomfen gevierd aan de Haagse Comedie. Zij begon met een heel klein rolletje ir „Geschonden geweten", kreeg voor treffelijke critieken in „Brullen als een duif" en vervult nu een van de hoofdrollen in „Wie geeft de bruid weg". En dat allemaal in anderhalf jaar! Wij moeten toegeven, dat Ineke Brinkman bij deze ontmoeting meer aandacht had voor de goudbruine en zeer geurige gebraden kip dan voor ons. De verklaring daarvan was overigens zeer eenvoudig. „Ik ben dol op kip", vertelde zij ons. „Met Kerstmis hadden wij er drie, twee gekregen en één had ik besteld. Maar op het beslissende moment werd ik ziek en ik heb er niets van gehad. En daarom ben ik van plan van déze heel speciaal te genieten." HE FLYING *£o BO^ CALIFORNIt oir Albert Heijn zal de ver zamelaar van lucifersmer ken een prachtige uitbrei ding van zijn verzameling kunnen verwerven. Van vijf tig luchtvaartmaatschappijen zijn de emblemen verwerkt tot etiketten van lucifers doosjes en, nadat de beste ontwerpers de authentieke emblemen met toestemming van de betrokken maat schappijen hadden uitge werkt, heeft de wereld beroemde bankbiljetten- en postzegeldrukkerij Enschede uit Haarlem, de series ge drukt. De kleurige reeks ft artistiek-uitgevoerde emble men zal het hart van elke verzamelaar wijd doen open gaan. ■MOÉK mmmtrn Ineke Brinkman: ,Ik ben dol op kip." J7EN klassiek toetje, dat erg in de smaak valt en makkelijk voor de huisvrouw is te maken, is beschuit met bessesap. Daartoe brengt u de bessesap aan de kook met suiker naar smaak, waarna u ze met een weinig maïzena licht bindt. U giet ze daarna over de beschui ten die op een platte schaal lig gen, ofwel op het bordje van iedere huisgenoot en laat alles afkoelen. Dan spuit u de be schuiten met stijf geklopte slag roomop en zet het gerecht op een koele plaats tot het genoten wordt. Natuurlijk kunt u ook andere vruchtensappen hiervoor ge bruiken, bijv.: bosbessesap, zwartebessesap. U kunt ook de inhoud van een blikje kersen, aardbeien of iets dergelijks voor dit toetje nemen. U gaat dan op precies dezelfde manier te werk en garneert ook met slagroom. m pak Cake Mix 3 eetlepels melk 3 eieren uw handigheid en.... KLAAR IS CAKE! PER PAK Zo voedzaam bij de warme maaltijd ATATUURLIJK is het heel he- langrijk ook bij de warme maaltijd eens voor een kaasge recht te zorgen. Zo kunnen we bijv. een kaaspudding aan het begin van de maaltijd op dienen. Hij neemt dan de plaats in van een stevig voorafje. U maakt de pudding als volgt: een half pond goed belei Goudse kaas wordt van de korst ontdaan en in kleine stukjes ge hakt. Vier sneden brood worden geroosterd en besmeerd met boter. Twee sneden van dit brood worden in een vuurvaste schotel gelegd, de helft van de kaas wordt erover gestrooid en er wordt flink wat peper over ge malen. Dan worden de beide resterende boterhammen erop gelegd; daar gaat de rest van de kaas over, evenals weer de nodige peper. Er wordt een halve liter melk bij gegoten en de schotel dient een minuut of vijf te blijven staan waarna er hier en daar een klont je boter opgelegd wordt. In de oven dient de kaaspudding mooi bruin te" worden. Als u nu bij dit gerecht een frisse slaschotel geeft en direct daarna een stevig toetje (wat zoudt u zeggen van flensjes met appelmoes ertussen, een hele stapel en dan als een taart in punten gesneden?), dan geloof ik dat al uw tafelgenoten uitermate voldaan van tafel zullen op staan!! ^NDERHALF JAAR geleden rijpte het plan om op de etiketten van de door AH in de handel gebrachte lucifers een aantrekkelijke serie emblemen te doen drukken. Op welke wijze moest men dat doen? Het idee ontstond om emblemen van luchtvaart maatschappijen toe te passen. Maar, dat was de eerste voorwaarde: die emblemen moes ten volkomen echt zijn. Er mocht, onder geen beding, naar de emblemen en de details daarvan „met de pet gegooid worden". Toen begon bet! Onmiddellijk rezen de problemen. Want er bestaan zo'n 250 lucht vaartmaatschappijen op de wereld en welke moest men kiezen? Men heeft er uiteinde lijk een vijftigtal gekozen. Hierin zijn de allergrootste, maar ook kleine maatschappijen vertegenwoordigd. De KLM gaf waardevolle adviezen, waarna men begon te schrijven. Ondertussen werd con tact opgenomen met de vereni ging „De verzamelaar" waarvan vele verzamelaars lid zijn en ook daar kreeg men belangrijke in formaties en adviezen. Zo werd met nadruk verklaard, dat de emblemen ook werkelijk, tot in de kleinste details, de echte moesten zijn. Vanzelfsprekend komen in de emblemen allerlei vogelfiguren voor. Meestal zijn het vliegende vogels die gestileerd zijn: ade laars en meeuwachtige. Met de grootste zorg werd ervoor ge waakt dat bijv. het aantal vleu gelpennen van de vogels (of de vleugelmotieven) precies het zelfde was als op het oorspronke lijke embleem. Ook andere details werden op de voet gevolgd. T oevalligheden Overigens kwamen de samen stellers van de serie tot opmerke lijke ontdekkingen. Zo bleek dat verschillende maatschappijen er, nu ze zich zo ineens voor de vraag naar „het" embleem gesteld zagen, eigenlijk nog geen definitief em bleem op na bleken te houden. Meestal werd gebruik gemaakt van een aantal variërende vignetten en plaatjes, ontleend aan het vele briefpapier in vele soorten dat elk groot bedrijf altijd ter beschikking blijkt te hebben. Definitief vastgesteld Zo werd een heel bekende buiten landse luchtvaartmaatschappij door de lucifersmerkenreeks van AH genoodzaakt zich te concentreren op één centraal embleem. Men zond nl. als antwoord op de aan vraag een vijftal verschillende ont werpen voor emblemen ter keuze en pas herhaald heen en weer schrijven deed het ene originele, dat nu het lucifersdoosje siert, te voorschijn komen. Artistiek verantwoord Zo ontstond langzaam, want er moest veel voor worden gecor respondeerd, de nu gedrukte Albert Heijn N.V., hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan de gestegen omzet. Dit heeft de president-commissaris, prof. dr G. M. Verrijn Stuart aan het einde van het jaar medegedeeld op een buitengewone algemene aandeelhouders vergadering van de N.V., waarop drie nieuwe plaatsvervangen de leden van de Raad van Bestuur werden benoemd, namelijk de heren A. Heijn J z n, ir H. Glazenburg en D. Vet- haak. Deze benoemingen, die op 1 januari j.l. zijn ingegaan, hebben een verjonging van de Raad van Bestuur ten doel, in welke Raad reeds zitting hebben de heren G. H e ij n, J, H e ij n en J. W. de Vries. Het bedrijf heeft goede jaren achter de rug, met aanzienlijke uitbreidingen, zo verklaarde de president-commissaris verder. Ook over 1D59 wordt een goed resultaat verwacht. Er kwamen vorig jaar grote investeringen tot stand, terwijl ook het inves teringsprogramma voor de jaren 1960 en 1961 belangrijke bedra gen zal eisen. Buitengewone omstandigheden voorbehouden kan verwacht worden, dat het te zijner tijd uit te keren dividend over 1959 ge lijk zal zijn aan het vorige, dat 12 bedroeg. De N.V. werkt geheel in de sector van de levensmiddelen voorziening, waarin de concur rentie uiterst scherp is. Het kruideniersbedrijf is zeer ar beidsintensief, zodat een a.s. verhoging van lonen door de compensatie voor hogere huren een aanzienlijke verhoging van de lasten zal betekenen. Daar het bestuur er ook in het verleden in is geslaagd compen satie te vinden voor kosten verhogingen, sprak de presi dent-commissaris de hoop uit, dat men ook in 1960 deze moei lijkheden zal kunnen overwin nen. Directeur SuperMarts ingang van 1 januari I is de directie uit- gebreid met de heer G. J. H e ij n, die de leiding van de AII-SuperMarts op zich heeft genomen. serie. In heldere kleuren tintelen Over het algemeen moet ge zegd worden dat de artistieke inhoud van de merken, met grote smaak aangepast aan het formaat van een lucifersdoosje (zoals spreekt met toestemming van de betrokken maatschap pijen) zeer hoog is. De verzame laar kan zich in de handen wrij ven bij deze mooie aanwinsten. Voor verder nieuws over de nieuwe lucifersmerken zie pagina 3. QNTZAGLIJK eenvoudig, zeer smakelijk en beslist voorde lig is het werken met AH-Cake- Mix. De cake kan eenvoudig niét mislukken. En als hij goed af gekoeld Is, kunnen we er van alles mee gaan doen om hem nog iets feestelijker van smaak en uiterlijk te maken. Wij snijden bijv. de cake over langs door en brengen tussen de twee cake-helften een laag jam aan (niet al te zuinig s.v.p.!), besmeren de bovenkant eveneens overvloedig met jam en brengen daar overheen een laag van die glazuur aan, die we met poedersuiker en een eiwit plus wat citroensap hebben ge maakt Op de verpakking van de Cake- Mix staat de vervaardiging van het glazuur beschreven. U kunt een half ons poedersuiker meer nemen dan op het recept staat aangegeven, waardoor u een steviger glazuur krjjgt en het op brengen makkelijker geschiedt. Onze cake gaat dan nog meer op haar Amerikaanse zusjes lijken. Een paar druppels voedselkleur- stof maken vele tinten glazuur mogelijk. U kunt er bovendien stukjes gesneden ,,bak-gember" door roeren als u van iets pittigs houdt. "JVTATUURLIJK kunt u tussen de IN twee cake-helften een laag cus tard aanbrengen, daarop legt u dan wat van een vruchten-compote (die kan bestaan uit tutti-frutti, pruime- danten of abrikozen) of u legt er sinaasappelschijven op (de sinaas appel dient dan zeer goed schoon gemaakt en zeer zoet te zijn) en de vruchten, welke het ook zijn, worden weer met een laag custard bedekt. Daarop komt de bovenkant van de cake te liggen. Het ronde cake-model leent zich hiervoor het beste. Door het glazuur roert u voor die gelegenheid iets van vruchten-nat of -sap cn J u glaceert op de gewone wijze.

Allerhande | 1960 | | pagina 1