Albert Heijn Jane en Toussaint 1959 MET VERRASSINGEN KRUISWOORDRAADSEL BIJZONDER LAGE PRIJZEN 1.95 1.95 nu 2.50 nu 2.95 nu 3.50 nu 2.25 Bert Garthoff's leven Een wijnjaar zó goed Met prijzen zó laag BEWAARWIJNEN Appeltjes van Oranje De verdwenen hamster M Er klonk een liefdeslied over de Middellandse zee De gelukkigste mensen van Corsica het beste wijnjaar^ van deze eeuw ALLERHANDE NOVEMBER /~\P verzoek van talrijke trouwe lezers van Aller-Hande, hebben wij deze *-'keer, ter afwisseling van de maandelijkse juryprijsvragen, eens een kruis woordraadsel gegeven, en wel de speciale vorm, die door de kenners .door loper" genoemd wordt. Het oplossen van een dergelijke doorloper is een gezellig familie-spel en u zult bovendien ontdekken, dat er in de oplossing een waarheid als een koe voorkomt. Wilt u er vooral om denken, dat u niet alleen de oplossing van dit kruiswoordraadsel in stuurt, maar dat u óók het ware gezegde van de horizontale rijen 1 en 13 vermeldt. Albert Heijn heeft voor dit kruiswoordraadsel 10 prijzen a 25 beschikbaar gesteld. Deze prijzen worden onder het aantal inzenders van goede oplossingen verloot. Zendt uw oplossing vóór 1 de cember a.s. aan: Albert Heijn Prijsvraag, postbus 1240, Amsterdam. UITSLAG VAN DE PANTOFFEL-PRIJSVRAAG De door de jury vastgestelde en bij de notaris gedeponeerde rang orde van de in Aller Hande van oktober 1959 gepubliceerde prijs vraag luidt: E-G-C-F-D-B-A. Drie Inzendsters hadden een op lossing die geheel in overeenstem ming was met de door de jury vastgestelde rangorde. Het zijn: mevr. E. M. Hofman, Gen. Foulkes- weg 97, Wageningen; mevr. P. D. van der Meulen, WH- helminasingel 24, Coevorden; mevr. A. PastoorsRemks, Egidius- straat 34, Amsterdam-W. Zij ontvangen leder een bedrag van 167.—. De extra-prijs van 250.te besteden in de zaken van N.V. Hoogenbosch. is bij loting gewon nen door mevr. Van der Meulen, Wilhelminasingel 24 te Coevorden. Alle prijswinnaars van harte gelukgewenst! Vervolg van pagina 1 Onovertrefbaar Vroeger kwam het eerste schip meestal pas op 5 december. Nu is dat door de moderne methoden al half november geworden. Bo vendien was voorheen een derde van de sinaasappels bij aankomst in Nederland bedorven. Met de speciaal gebouwde schepen met geventileerde ruimen behoort ook dit tot het verleden. Daar komt nog bij. dat ze in Spanje vóór het pakken worden gewassen en geborsteld en bovendien vaak een parafinebehandeling ondergaan, waardoor ze nog langer houdbaar zijn. Overigens gebeurt dat pak ken in de kleurige vloepapiertjes nog steeds met de hand. Zo gaat het harder Razendsnel kunnen die Spaan se meisjes dat", vertelt de heer Ruys. ..Ze gebruiken het sap van een halve sinaasappel om de vinger te bevochtigen voor het oppikken van de dunne stukjes papier". „We zijn nu begonnen met de Castellana's, de Salustiana's en de navelappels. Binnenkort ver wachten we de Cadenera'sde heerlijke pitloze sinaasappels". J£n hoe is het met de appels uit andere landen", vragen we. Natuurlijk ze zijn er", zegt de de heer Ruys. „De jaffa's. de marokkanendie uit California en Florida, de Surinamers en de Kaapse appels. Maar één ding staat vastEr is maar één sinaasappeiland Wat kwaliteit betreft, is Spanje nooit te ver slaan." HORIZONTAAL: Op de horizontale rijen 1 en 13 komt bij juiste invulling een waar gezegde te staan. 2. open plek in het bos en an dere (afk.) bouwland bij een dorp één maal. 3. uitgestrekt in de lengte elektrische vonk water in Friesland. 4. plaats in Noordholland flink. 5. muzieknoot keukengerei Engels bier klets. 6. plaats in Noordholland in de toekomst schoon. 7. spil alvorens Verenigde Naties (afk.) omlijsting. 8. vochtig dienstmaagd ver vallen huisje jongensnaam. 9. deel van een huis meisjes naam rivier in Siberië aldus (Lat.). 10. rendier bruine kleurstof deel van het hoofd. 11. soort rijwiel bloeiwijze ziekte. 12. aardrijkskundige aanduiding (afk.) rivier in Engeland rivier in Italië toespraak. VERTICAAL: 1. soort koekjes speelgoed 2. weg godin van de dageraad vis zangstem. 4. hevig vrouwenverblijf slot uitgave (afk.). 5. probleem nummer (afk.) lengtemaat mengsel. 8. touw (Mal.) vlokje voor zetsel militair (afk.). 7. gewas plaats in Noordhol land vlaktemaat. 8. deel van de voet winkel (Mal.) strook van enige stof. 9. merk plaats in Friesland kelner in orde (afk 10. familielid park in Wenen vóór. 11. honingbij niet dezelfde slim (bargoens). 12. erwtensoep plechtige belofte slim lidwoord. 13. levenstocht kleverige zoete vloeistof voorzetsel. yTOEDER. ik heb zó iets leuks gezienkwam Wim opge wonden vertellen. „Ik kwam met Jan langs die dierenwinkel in de Zuiderstraat, weet u wél Daar stond een aquarium met goud hamsters erin U had het moeten zien Ze rolden over elkaar, stoei den, klauterden Het was zo grap pig Wat zou ik die graag willen hebbenZou vader dat goed vinden Moeder lachte en zei: „Alle dieren zijn bij jou even lief en snoezig. Als het erop aankomt, zou je nog een ijsbeer in huis willen halen. Heb je nu nóg niet genoeg dieren „Poehsmaalde Wim. „een poes. een konijn, parkieten en vissen, dat is alles'.*' „Ik vind dat voor een bovenhuis al héél watEn nu weer hamsters. Ze zullen trouwens wel stinken ook zei moeder. „Nee hoor, dat doen ze helemaal niet, we hebben het gevraagd „Dus jullie zijn de winkel al in- geweest verwonderde moeder zich. „NatuurlijkU zegt zelf altijd: vragen staat vrij", verdedigde Wim zich. „Die juffrouw zei, dat ze genu* in de kamer konden staan, want ze zijn erg zindelijk en je ruikt er niets van. Ze kunnen in een stevig kistje met horregaas ervoor. Ik zal er zelf wel een hokje voor timmeren en „Wat jij met je mond al niet in orde maakt, als je iets graag wilt hebben", plaagde moeder. „Ik mag ze zeker schoonmaken, net als de andere dieren „U vindt het zelf wat leuk om ervoor te zorgen", lachte Wim. „Maar ze zijn wel erg duur hoor vijf gulden per paar, maar dat zal ik zelf wel gaan ver dienen ..Zie dan maar eerst dat je het geld verdient en vraag het dan aan vader. En nu vlug melk- drinken en naar school M al is dat TF7TM werkte bij de kruidenier in zijn vrije tijd; hij hielp de melkboer, bood thuis aan om schoenen te poetsen, fietsen en de auto van vader schoon te maken. En zo had hij in enkele weken de vijf gulden bij elkaar. Vader gaf toestemming en de ham sters werden op het kamertje van Wim gezet. Vader en moeder waren even blij als Wim toen er zeven jongen» ge boren werden. Op een middag kwam Wim verschrikt de keuken inhollen en riep: „Alle jongen zijn weg Hoe kan dat nu Er is geen enkel gaatje in de kist Moeder haastte zich door de gang naar Wims kamer en zei: „Ze zul len toch niet opgegeten zijn Vader werd bij thuiskomst met het treurige nieuws ontvangen. Hij ging dadelijk kijken en begon te lachen: „Je wilde mij zeker voor dg gek houden Ze liggen allemaal rustig in het nestje hoor „Dat kan nooit", riep Wim ver baasd en tegelijk met moeder holde hij naar zijn kamertje. Ja wel hoor Daar lagen ze allemaal Niemand snapte er iets van tot na enkele uren de jongen wéér verdwenen waren „Nu blijf ik er net zolang bij tot ik weet wat hier gebeurt", be sliste Wim. En hij wachtte en weet je wat er gebeurde Op een gegeven ogenblik spuwde moeder hamster al haar kinderen weer in I het nest terugZe had hen voor de veiligheid of misschien voor de j warmte, in haar wangzakken ge- nomen Wat hebben ze daar alle drie om gelachen Vervolg van pagina l lair. In elk geval zijn daardoor situaties uitgesloten als kortgele den in een dergelijke uitzending voor de Amerikaanse t.v., waar het slachtoffer helemaal geen zin had in zijn hoofdrol. Voortdurend moest men hem aan zijn arm trekken om hem niet uit het beeld te laten verdwijnen en. toen een zuster van hem ver soheen. die hij in vele jaren niet had gezien, zei hij botweg „En da1 heeft me nooit gespeten, want ik 'ïeb d'r nooit mogen lijden". De volgende douche in die uit zending was. toen diezelfde zuster hem probeerde te herinneren aan hun stoere vader, die elke dag tien km heen- en terugliep naar en van zijn werk. Zei de broer met een sceptisch gezicht: ..Ja. maar je vergeet erbij te vertel len. dat hij op die route geen kroeg oversloeg.'" Het werd overigens een van de daverendste successen van dit programma in Amerika! Ondanks die wellicht minder spectaculaire momenten In het Nederlandse programma. staat Bert Garthoff toch ook altijd wel aan allerlei verrassingen bloot, minder in het radioprogramma dan in het iets later geboren t.v - broertje ..Anders dan anderen". Verschillen Tussen die twee media bestaat n.l. een groot verschil in de pre sentatie van dit soort uitzendin gen. In het radioprogramma moet iets minder aandacht worden be steed aan de vrije improvisatie, omdat men in de radio meer aan tijd is gebonden dan Ln de t.v. Bovendien maakt juist het auditie ve element van de radio het nood zakelijk om hie' en daar („Soms zijn we er een 'iele dag mee be zig". zegt Garthoff" in de band te knippen en heel veel dingen op nieuw te monteren. Bij de televi sie kan dat nu eenmaal niet. wam daar wordt het programma ..An ders dan anderen" live, dus direct, uitgezonden. „Dag, George En dan kan het gebeuren, dat iemand, die honderdmaal geïnstrueerd is om de hoogge leerde hoofdpersoon niet bij zijn voornaam te noemen tenslotte het podium op komt rennen met I de woorden ..Dag George, ouwe I jongen". Dat zit er nu eenmaal in en ook, dat het ene program ma iets tammer verloopt dan het andere. Gewoon doen! „Het publiek en ook de pers gaat er wel eens van uit, dat zo'n nerrassingsprogramma per se sensatie en heftige emotie moet brengen. Dat is helemaal de be doeling met. Wanneer we dat wilden, dan hadden wij in het programma van de dijkexpert bij wijze van spreken de ramp van 1953 veel dranuitischer in het geding kunnen brengen en de kamptijd van Prof. v. d. Bergh hadden wij ook iets meer onder de waterlanderpers kun nen brengen! Maar daar gaat het niet om. We doen het gewoon, zoals de mensen nu zijn en zoals ze vroeger in andere, maar gewone omstandigheden waren, en dan krijg je natuurlijk, dat de een wel eens beter uit de verf komt dan de ander", besluit Bert Garthoff. Geen voorkeuren Dat is dan ook de reden, dat hij geen bepaald programma als extra-geslaagd wil noemen. Wij herinneren ons allemaal de bijzon dere resultaten van de t.v.-uitzen- ding over het leven Leger- d e s - H e i Is - ma jo o r Bos hard t. Bert Garthoff komt nog geregeld bij haar op bezoek, want. zo zegt hij: „Met allen, die in het programma stonden, heb ben wij nog steeds levendig con tact". Aan beide uitzendingen, radio en t.v., werken naast de twee anonieme speurders nog mee de regisseur E i m e r t Kruit hof, Piet te Nuy I j r. als productieleider. Joop Koop man onder supervisie van Arie van Nierop in '.iet radioprogramma en natuurlijk Bert Garthoff, die tenslotte uit eindelijk met dit „levend materi aal" moet werken. Bert Garthoff weet wat omroepwerk is. al heeft men jarenlang dat niet geweten en beseft. Oorspronkelijk studeer de hij in Amsterdam sociografie, maar dat duurde hem, maar voor al zijn ouders, te lang en zo kwam hij in de dertiger jaren met een enkele reis op Java terecht. Binnen een week was hij omroe per bij de NIROM en dat was de inleiding van een zestienjarig ver blijf in de tropen met veel meer werk dan sommige Nederlanders zich nog steeds over de werkers daar kunnen voorstelier.. Velen zullen mèt hem kunnen getuigen zoals zijn vroegere collega's Ven "Antwoordman' Schadd. later Sie- be v. d. Zee, Jos Cleber. Hans Oosterhof e a., hoe voortreffelijk zij het omroepvak in Indonesië leerden kennen. *Je deed er i>an alles, was tegelijkertijd reporter, omroeper, cabaret- en klankbeeldsamen steller, zat achter de knoppen, wanneer de technici een beetje te laat waren, en dat zou moe ten helpen, als je weer in Neder land terugkomt". Opgeklommen Maar Garthoff heeft daar wel even moeite mee gehad. Eerst zag niemand iets in hem. toen de We reldomroep een beetje, en sinds 1954 is hij bij de VARA, offici eel nog steeds „reporter", hoewel hij sinds 1956. toen de eerste uit zending van „Dit is Uw leven" de lucht inging, behoort tot de kleine groep van ..individuality- speakers" Zondagochtend is hij al vroeg uit de veren om „Weer of geen weer" te verzorgen en uit te zen den, meestal uit de studio, maar soms ook van elders en zijn een pietsie ouder geworden jongensge zicht onder de korte blonde krul letjes kan gelukkig nog om alles lachen. Verrassingen „Dit is Uw leven" en ..Anders dan anderen" zijn programma's, vol verrassingen voor de ..slacht offers". Fanny Blanker! Koen liep zich wekenlang te verkneuteren, omdat zij moest meewerken aan de biografie van Arie van Vliet, kampioen wielrennen, totdat zij in de studio arriveerde en merkte, dat zij de hoofdpersoon was. Evenzo verging het prof v. d. Bergh, die in de waan verkeerde „kroonge tuige" te mogen zijn van het le ven van dr. W. D r e e s. Tot nu toe heeft niemand ooit in de ga ten gehad, dat het om hém of haar ging. En nu zelf? Wij vrachten nu op de aller grootste stunt, n.l. dat Bert Gart hoff op het scherm verschijnt om zijn hoofdpersoon te introduceren en dan te merken, dat al zijn me dewerkers een heel listig spelletje hebben gespeeld en hem op die (overigens afschuwelijke) stoel op het podium in de Singer-zaal plaat sen om dat Garthoviaanse leven nu eens onder de loep te nemen. Tenzij hij natuurlijk behoort tot die mensen, waarvan kennissen en familieleden al van te voren zeg gen: „Doe dat nooit, want hij verknoeit de hele uitzending, om dat hij zoiets niet wil!" Wijn drinken is geen luxe meer. Nü, met het topjaar 1959, minder dan ooit. Verhoog de huiselijke gezelligheid, schenk een goed glas wijn. Albert Heijn (wijnkopers sinds 1887) importeerde een hele reeks van speciale klasse: volle, soepele wijnen met een eigen karakter. Proef ze, waardeer ze en verbaas u over de wel Bordeaux Rouge a.c. Réserve du Palais Gallien Bordeaux Blanc a.c. Réserve du Palais Gallien Beaujolais Supérieur a.c. 1957 per fles NIEUW NIEUW Liebfraumilch 1957 Haus Kirchberg Sherry Pale 887 Ramondo Hermanos Zoete Spaanse wijn Garcia Hij os par fits Hieronder een opname van één van de uitzendingen uit het programma Anders dan anders". TN HUN „paleis", dat in -*• de schaduw van de reus- achtige en romantische ci tadel van Calvi op Corsica I is gebouwd, ontmoette ik onlangs Jane en Tous-i saint Orsini, het ge- lukkigste paar van het groe ne eiland in de Middellandse Zee. Jane schonk koele rode land- wijn in een paar goedkope gla zen. Toussaint sneed met een i vissersmes een stokbrood in stukken. Even had ik de gele genheid rond te kijken in de ka- I mer. Het paleis was sober inge- j richt. Vier kale wanden, een lichtpeertje tegen het afgeblad- I derde plafondeen paar eenvou- dige stoelen rond een ruwhou ten tafel, een tweepersoonsbed en een kast zonder slot. In een i hoek van de kamer lagen een paar netten en wat vistuig. „A la vótre!". wenste Tous saint en hief het glas met een lachend gezicht omhoog. Hij keek verliefd naar zijn vrouw, die een j zelfgemaakt dambordjurkje droeg en opeens besefte ik, dat Jane i en Toussaint Orsini hun „paleis" niet zouden willen ruilen voor de sprookjesachtige vertrekken van een Oosterse vorst. Jane en Toussaint hadden el kaar, hun werk, hun Corsica en hun zee. Verder niets. Maar is dat niet ontzaglijk veel! En dan te bedenken, dat de vrouw, met wie Toussaint Orsini nu reeds en kele jaren getrouwd is. eens be hoorde tot de rijkste meisjes van Engeland. Een vakantiebezoek I aan Corsica bracht een grote er beslissende ommekeer in haar le i ven. Hoe dat allemaal in zijn werk is gegaan, vertelde zij mij, met i zachte melodieuze stem „Eens heel lang geleden i het l\jkt me soms een mensen- j leeftijd toeslenterde ik in de vooravond van een zonnige dag in mei langs de kade van Calvi toen een donker gebruinde vis ser my vanuit zijn schommelend bootje uitnodigdeeen tochtje over de zee te maken. Ik keek de man eens goed aan en zijn blauwe ogen lachten mij zo vriendelijk toedat ik mijn laat-j ste aarzeling overwon en besloot met hem mee te gaan." Toussaint Orsini. die geamu seerd naar het relaas van zijn vrouw zat te luisteren, schonk de glazen opnieuw tot aan de rand toe vol en zei: „Ja toen Jane bij mij aan boord stapte, was het of ik haar al jaren kende. Ik sloeg de rie men uit en begon te zingen. Een liefdesliedje van de beroemde Corsicaan Tino Rossi. Ik was ver liefd op het eerste gezicht." „Ik ook", onderbreekt Jane haar vissersman, voor wie kreeften en inktvissen op de bo dem van de zee veel ontzag heb ben. „Toen we omstreeks midder nacht het bootje in het verlaten haventje van Calvi meerden, waren we vastbesloten met el kaar te trouwen. Het bezit van mijn vader, de Liberty-waren- huizen in Londen, interesseer de mij niet meer. Ik wilde niet eens meer aan geld denken en zo is het gebleven. Dat noch Jane noch Toussaint Orsini enige belangstelling heb ben voor de grote erfenis, die hun na de dood van Jane's vader zal ten deel vallen, daarvan was ik na dit ongedwongen gesprek in hun zonnige eenkamerwoning overtuigd. Toen wij wat later op de middag naar de kade liepen, om per motorbootje een tocht naar de grotten aan de overkant van de baai van Calvi te ma ken, liepen Jane en Toussaint in nig gearmd naast mij. Hij in zijn wijde zwarte slobberbroek en ver sleten gympjes, zij in een alle daags jurkje en op touwschoenen. Zij waren gelukkig en tevreden. MARCO POLO AL zijn er nog geen cijfers beschikbaar, die 1959 definitief tot - x het beste wijnjaar van deze eeuw zouden stempelen, in wijnkringen is men het erover eens. dat dit jaar zowel kwalitatief als kwantitatief tot een van de prachtigste oogstjaren mag worden gerekend. De ervaren inkopers van Albert Heijn (sins 1887 in de wijnhan del ingevoerd) hebben op een serie uiterst aantrekkelijke wijnen de hand weten te leggen. Welke wijnen? Hieronder zijn enkele daar van wat nader in ogenschouw genomen, met vermelding van hun bijzondere karaktereigenschappen. BORDEAUX ROUGE A.C. Réserve du Palais Gallien E'EN volle soepele wijn. een le- vend bewijs van de faam, die de naam Bordeaux omgeeft. De prijs vormt dit jaar wel een extra attraktie, daar wij deze se dert lange jaren niet zo laag heb ben gekend. Op kamertempera tuur geserveerd geeft deze wijn als omlijsting van vleesgerechten, wild en gevogelte een bijzondere voldoening. Liefst een groot fculp- vormig glas gebruiken, voor de helft te vullen. BEAUJOLAIS SUPERIEUR 1958 ALS U. rijdende van Macon naar Lyon, de Route Nationale no. 6 laat liggen en rechtsaf slaat naar Romanèche, Fleurie en Chiroubles, dan bent u in het lie felijke gebied van de Beaujolais, waar de wijnen gedurende hun jeugd de grootste charme bezit ten. De '58er is thans volwassen geworden en vormt, iets beneden kamertemperatuur geserveerd, uitstekend gezelschap voor vlees gerechten en gevogelte. Ook hier is een groot tulpvormig glas, voor de helft te vullen, het wen- selijkst. BORDEAUX BLANC A.C. Réserve du Palais Gallien P)EZE elegante licht-zoete wijn (demi-sec), welke zijn oor sprong vindt daar waar Garonne en Dordogne samenvloeien, wordt nagenoeg door een ieder, of hij nu een regelmatig wijngebruiker is of niet. gewaardeerd. Koel ge serveerd toont hij zich speciaal bij visgerechten op zijn best in een niet te groot tulpvormig glas LIEBFRAUMILCH 1957 Haus Kirchberg T'ACHT en mild is deze wijn van de löss- en rode zand steen gronden rondom Nierstein. Koel geserveerd vormt hij een ideale combinatie met hors d'oeu- vres en visgerechten. Naast de speciale Rijnwijnroemer kan een normaal vrij groot tulpvormig glas worden gebruikt, voor ca. de helft te vullen. PFAL2ER WINZERSCHOPPEN /^EZIEN de uitermate gunstige ^-T ontvangst van de Pfalzer Wlnzersehoppcn hebben wij een groot kwantum gecontracteerd, zodat wj| u deze wijn voorlopig kun nen blijven aanbieden voor 1.95. Als bewaarwijnen heb ben wij vier partijen gekozen die reeds een be hoorlijke rijping op fust achter de rug hebben, speciaal '57-ers. die veel beloften voor de toekomst inhouden. 1957 Chateau Houls- sant St. Estèphe a c. T. Jouvet Cie. 3,45 1957 Chateau Latour Monta^ne-St. Eniillion a.c. T. Jouvet Cle 3,19 1957 Savignv-le» Beaune Bourgogne ƒ3,95 Réserve Chateau- neuf du Pape a.e. Chanut Frères 3,40 Deze bewaarwijnen, die een speciale behandeling vereisen, worden in onze wijnkelders te Zaandam be waard, zodat u bij bestel ling in uw Albert Heijn- winkel met een levertijd van ca. tien dagen rekening moet houden. U ziet het de prijzen zijn verbluffend laag. Bovendien is het voordeel van deze wijnen, dat ze eventueel ook reeds direct kunnen worden ge consumeerd. Door bewaren winnen zij echter nog meer aan bouquet. SHERRY PALE 887 Ramondo Hermanos TN sherry kennen wij talloze types. Het succes heeft deze sherry waarschijnlijk te danken aan het zachte medium dry ka rakter. dat dit aperitief zo gemak kelijk drinkbaar maakt. Koel serveren liefst in kleine sherry-glazen, welke toch slechts voor de helft dienen te worden gevuld. ZOETE SPAANSE WIJN Garcia Hijos "PvEZE aangename volrode wijn, behorende tot het type van de mistellas, wordt vooral op avond jes geapprecieerd, speciaal door diegenen die een port té krachtig vinden. Op kamertemperatuur in een niet te groot aperitiefglas geserveerd, komt deze wijn het best tot zijn recht.

Allerhande | 1959 | | pagina 2