400.000ste kJantenobligatie uitgereikt BERT GARTHOFF'S LEVEN ANDERS DAN ANDERS IS HOE LIGT de koers? DIEPVRIESKIP IN AH-WINKEES HUISVROUWEN SPAARDEN 20 MILJOEN BIJ AH Appeltjes van oranje al onderweg uit Spanje Nederlandse versie van Amerikaans programma schuwt de sensatie Iedereen kan wijnkeldertje vormen Feest in de Soendastraat Daar gaan de prijzen Leeuwarder huisvrouw kreeg spaar obligatie Voorboden van de Sint Maandenlange voorbereiding Koffiefilters 45 LEG ER EENS AAN! Binnenkort volop in A.H.-winkels Nu binnen ieders bereik DOE het pagina Albert Heijn N.V. Zaandam Aller -ö- -H- -B- HOFLEVERANCIER No. 49 November 1959 Majoor Boshardt van het Leger des Heils zag haar leven nog eens voor zich „afrollen". ters te vermelden, dan is spoedige toezending verzekerd. Succes met de beer! CISKA VERHEUL evr. A. esterman- Tjalkes in Leeuwarden leverde vorige maand liaar AH-spaarboekje met 49.- aan zegels bij chef R. Groen in en vroeg om een AH-Spaarobligatie. Kort daarop kreeg zij in haar woning aan de Soendastraat 6, bezoek van de president-directeur, de heer A. Heijn Jzn, die haar de spaarohligatie persoonlijk kwam overhandigen. Het was namelijk de 400.000ste klantenobligatie die bij AH werd aangevraagd, nadat (nu ruim vijf jaar geleden) met dit voor ons land unieke spaarsysteem voor de huis vrouw werd gestart. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiMimHiiiuiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiuiHiiiiMiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiii "W/"ANNEER BIJ U THUIS in de naaste toekomst d< heer des huizes opendoet als er gebeld wordt, en d< bezoeker stelt zich voor als journalist, verkoper van stof zuigers of verzekeringsagent, begin dan hem naar de vrouv des huizes te verwijzen, want u kunt nooit weten of dil niet de inleiding is tot een hoofdrol in het radioprogramrm „Dit is uw leven" of het t.v.-programma „Anders dar anderen". Maanden voordat een dezer twee populaire uitzendingen de lucht ingaan, reizen twee speurzoekers van dit programma het land door om contact op te nemen met allen, die in heden of verleden iets te maken hebben gehad of nog hebben met het slachtoffervan de volgende uitzending. Juist door hun geheime taak en de noodzakelijke onherken baarheid van hun persoon worden deze wegbereiders nooit met name genoemd en doelbewust op de achtergrond gehouden. Op dit moment zijn zij allang weer op weg om de uitzendingen van 2 december (t.v.) en 25 december (radio) voor te bereiden! „Heel veel van onze klan ten doen als u", zei de heer Heijn. „Zij sparen bij hun kruidenier en schenken ons hun vertrouwen. Zij weten dat onze belangen en hun belangen parallel lopen". GROEIT VANZELF Vervolgens wees de heer Heijn op het voordeel van een spaar ohligatie, een spaarpot, die over twintig jaar vol zit met maar liefst 160,waarvoor men slechts 49,heeft betaald. Sinds de start met het vrijwillig spaarsysteem hebben de Ne derlandse huisvrouwen langs deze weg ƒ20 miljoen gespaard. Deels hebben zij winstdelende AH-Klantenobligaties voor hun 49,spaargeld genomen, waarvoor zij in ieder geval 4 rente krijgen, met bovendien recht op een aandeel in de winst, hetgeen dit jaar bijvoor beeld nog eens een extraatje van m opleverde, in totaal dus IVz Anderen namen, zoals mevr. Westerman, een spaarobligatie, die over vijf jaar 67,50 waard is, over tien jaar 90,over vijftien jaar 120,en over In die voorbereidingstijd zit Bert Garthoff, gastheer van deze twee programma's, niet stil. Hij is de enige medewerker, die de tweede hoofdrol vervult in deze uitzendingen, die nu al eni ge jaren zowel via de microfoon als het beeldscherm honderddui zenden huiskamers bereiken. Om precies te zijn, tot en met vrijdag 23 oktober zijfi er twin tig van deze visuele en auditieve „biografieën" de lucht ingegaan, twaalf via de radio en acht via het beeldscherm. Bert Garthoff, die in de voorbereidingstijd 'men kan beter zeggen „speurtijd") van het volgende programma ook her- en derwaarts reist om rela ties, kennissen en familieleden van het volgende slachtoffer te bezoeken, boeken leest over plaats van geboorte van deze hoofdper soon, daar zelf gaat wandelen Uw kopje koffie nog lekkerder met: p.r doos (100 stuks) ct. Leg er één onderin uw filter. Doe de koffie erin en druk deze even aan. Geen verstopte filter meer. Geen bezinksel in uw kopje. Betere aftrek van de koffie. Daardoor een sterker en geuriger kopje koffie. Zuiver extract tot en met de laatste druppel. In alle AH-filialen verkrijgbaar. om couleur locale op te doen, vond toch nog even tijd om ons in Hilversum een paar van zijn ervaringen uit de doeken te doen. „De voorbereiding kost maan den", vertelt de heer Garthoff, „en wanneer nog niemand aan het komende winterseizoen en de eerste uitzending van „Dit is uw leven" in oktober denkt, dan zijn de eerste stappen in de maand mei van dat zelfde jaar al gedaan". Wij vroegen natuurlijk onmiddel lijk of het al eens was gebeurd, dat een gedeelte van die voorbe reidingen achter de rug was en dat de uitzending toch niet kon doorgaan, hetzij omdat er iets was uitgelekt, hetzij dat er ineens een onverwacht obstakel in de weg kwam. zoals b.v. een niet voor publicatie vatbare, maar on misbare periode in het leven van de hoofdpersoon! Geen sensatie „Tot nu toe nog niet", zuchtte Garthoff opgelucht, „maar dat komt ook omdat wij met dit programma hier van een ander standpunt uitgaan dan in Ame rika en Engeland (het program ma-idee is uit Amerika over gewaaid). Daar wordt niet eerst onderzocht of het „slachtoffer" onoverkomelijke bezwaren heeft tegen een dergelijke hoofdrol met zijn eigen leven als onder werp. Hier vragen wij altijd eerst alle familieleden en be kenden hoe hij of zij er tegen over zal staan. En bovendien vragen we ook altijd naar onderwerpen en periodendie de „gebiografeerde" liever niet in de openbaarheid gebracht ziet". Huiselijker Dat systeem heeft zijn vóór- en zijn nadelen. Aan de ene kant wordt het gesprek tussen gast heer, hoofdpersoon en „biografi sche" getuigen iets gemoedelijker en huiselijker, maar aan de ande re kant ook iets minder spectacu- Zie verder pag. 2 JJET woord „wijnkelder" heeft voor menigeen nog een klank van rijkdom en onbereik baarheid; het is iets wat te ma ken heeft met oude familiebe huizingen, met bezitters van grote buitengoederen en met verfijnde smulpapen, aldus denkt men. Ten onrechte: iedereen namelijk, kan zonder veel moei te en zonder grote kosten, een wijnkeldertje aanleggen dat de toets van de strengste kritiek kan doorstaan. Immers de beste soorten wijn worden tegenwoor dig ingevoerd tegen zeer billijke, ja zelfs lage prijzen en dat be tekent, dat wie dat wil zich ge makkelijk een gezellige voorraad kan aanschaffen. Aangezien het gehele terrein van het wijn drinken zeer lang omsluierd is geweest door aller hande snobistische praterijen en de indruk werd gegeven dat wijn drinken alleen iets was voor ech te insiders, vatte de onjuiste op vatting post dat wijn en wijnkel der iets was waaraan men als „gewoon mens" maar niet moest beginnen. Geleidelijk aan echter valt veel van die sluier weg en steeds meer mensen, die er vroe ger niet aan dachten wijn te drin ken, gaan over tot het samenstel len van een kleine collectie. Uiter aard is aan dit alles ook schufd geweest het feit dat men over het algemeen te weinig wist van wijn en smaak en ook opzag te gen de prijs. 3A eeuw wijnkoper Wat deze beide essentiële pun ten aangaat: zowel de smaak als de prijs zijn punten die voor iedere „wijn-leek" zonder de minste moeite zijn te over winnen. Hij behoeft zich maar naar een der AH-filialen te be geven en daar uit te zoeken uit de prachtige „kelder" die men daar aantreft; AH is reeds bijkans driekwart eeuw wijnko per en wie zich Iaat adviseren door de chef zal precies vinden wat hij zoekt. Dat wil zeggen: lekkere wijn tegen meestal lage prijzen. Wij wijzen alleen reeds op de beide nieuwe ontdekkingen: de witte en de rode Bordeauxwijn P al ats G allien. Echte ge waarmerkte Bordeauxwijnenge controleerd door de strenge wijn- comité's die Frankrijks wijnen met Argusoog bekijken en proe ven en verkrijgbaar voor 1.95 per fles. Bewaarwijnen Zo is er meer. Wie een kel dertje begint, heeft het voorne men daar ook wat „bewaarwij nen" in op te slaan. Het zijn soorten, die door rijping nog aan kwaliteit winnen. U vindt ze el ders in dit blad opgesomd. Deze opsomming is nog uit te breiden met tientallen andere soorten; elk jaar biedt weer een nieuwe oogst. Die van 1958 is een zeer rijke geweest en als het zo ver is zal dat jaar weer heel wat kelders en keldertjes vullen. Tot de voorraad op is. Want geen twintig jaar 160,—, zonder dat men er maar ook iets voor be hoeft te doen. Mevrouw Westerman vertel de, dat de twee AH-Spaarobli- gaties, die zij nu bezit, een spaarpotje vormen voor haar twee dochters. Zij plakt ondertus sen al druk zegels voor een derde spaarobligatie. Zij was niet van het begin af aan een geestdriftig zegelspaarster. Pas toen zij in de krant Igs over de vele voordelen van de AH-Klantenobligaties werd zij enthousiast. Maar nu kan ook niets haar meer tegenhouden en is AH-ze- gels sparen voor haar precies zo'n grote hobby als miniatuur drankflesjes verzamelen voor haar echtgenoot. ven. Wie echter geen kelder heef; kan heel goed een andere koel; plaats vinden: een kast of eer ander soort bergplaats. De wijn moet liggen. Dat bete kent dat men zich een wijnfles- senrekje moet aanschaffen; over al verkoopt men het. Het etiket draait men naar boven. Een ouder wordende wijn zal na verloop van tijd een neerslag (depót) vertonen. Om te voorkomen dat dit depót met de wijn wordt meegeschonken is het gewenst, de flessen ca. zes uur vóór het gebruik rechtop te zetten. „Rijk" gezicht Het is een vrolijk en „rijk" gezicht een vol wijnrekje te zien. De capsules van de flessen, rood of goud of zwart, geven een smakelijke toets aan het geheel DE KOERS van de AH-Spaar- obligatie is op het ogenblik 132. Wie echter een nieuw uitgege ven spaarobligatie wil inwisse len, zal tot de ontdekking ko men, dat de opbrengst lager ligt dan 132. De notering in de dagbladen heeft nl. betre'-'-ing op de spaarobli- gaties van 1000.- met een uit giftedatum van 1 juli 1958 en in de koers van de nieuw uitgege ven spaarobligaties is de opge lopen rente sedert 1 juli 1958 verrekend. Ie koers van spaarobligaties, die na 1 juli 1958 zijn uitgegeven, is dus lager dan 132, maar hoe veel? at Is, voor iedere maand na 1 juli 1958, ongeveer een half pro cent lager dan die van de ge noteerde spaarobligaties. Een spaarobligatie, uitgegeven op 1 oktober 1959 is dus 15 (het aantal maanden tussen 1 juli 1958 en 1 oktober 1959)zegge 15 x >4 pet. 7>4 pet. lager dan 132 pet. (de koers van de geno teerde spaarobligaties) is 124 pet. 'paarobligatles, uitgegeven in no vember 1959, kunnen dus ca. 8 pet. minder opbrengen dan de in de dagbladen genoteerde koers en spaarobligaties, die worden uit gegeven in december 1959, 8!4 pet. minder. JE ZIJN ER met enkele dagen weer, de oranje C a s t e 11 a- na's, Salustiana's en de Navels. In de Spaanse sinaas- appeituinen begon op 4 novem ber de eerste pluk van dit jaar. Enkele dagen later werden eni ge tienduizenden kisten sinaas appelen van de nieuwe oogst .in de havenstad Almeria geladen in een van die speciaal voor dit ver voer ingerichte schepen. Reeds op 14 november kan de geuren de sinaasappellading in de Rot terdamse haven worden gelost in afwachting van de veiling twee dagen later. Het beste van het beste „Het beste is alleen goed ge noeg voor ons" vertelt de heer Ruys, die behalve inkoper van citrusfruit ook nog de leiding heeft van het pakstation voor groenten en fruit, van waaruit de AH- SuperMarts worden bevoorraad. En de heer Ruys heeft er ver stand van. Niet voor niets zit hij al dertig jaren in de handel in verse zuidvruchten. Hij ziet als het v&re aan zo'n oranje appel op afstand al of er iets aan man keert. Meermalen was hij in Spanje om de appels ter plaatse te keuren en te kopen. Heerlijk zoet Dit jaar zijn de Spaanse appels heerlijk zoet. De Spaanse autori teiten hebben het verpilichte zoet- gehalte voor de exportappels ver hoogd. Door de goede oogst kan men de zure appels nu afkeuren. Dit bevestigt de heer Neefjes van een der grote Rotterdamse importfirma's, die vlak vóór de pluk in Spanje was en de sinaas appels zelf heeft geproefd. Een met de dag groeiend aantal ah-win- KELS verkoopt sinds enige dagen diepvries kip. Dit is mogelijk geworden, nu de staatssecretaris van Economische Zaken vergunningen verstrekt aan levensmiddelenbedryven met een diepvries-vitrine om diepvries-kip te verkopen. De heer Ruys in z'n element „Als stormen en zware stort regens geen roet in het eten strooien, brengt Spanje ons dit jaar een prachtoogst", zegt deze sinaasappelkenner. „De bomen hebben zich hersteld van de schade, die de vorst enkele jaren teweegbracht en ze dragen prachtige vruchten. Ik geloof dat ze nog nooit zo mooi van kleur en zo lekker van inhoud zijn ge weest." Zie verder pag. 2, le kol. Gevuld wijnrekje, vrolijk en rijk gezicht vijnjaar is dnuitputtelijk. De tij den zijn veranderd: iedereen kan een wijnkeldertje aanleggen Het is een leuke liefhebberij en wie het rekje met de flessen ziet zal telkens weer een gevoel van vreugde ervaren. Een koele kel der (8—10 graden) is het best ge schikt. De temperatuur moet er zoveel mogelijk gelijkmatig blij- en als men zorgvuldig voor zijn feestelijke etentje of „zomaar voor-de-gezelligheid" zijn wijn tje uitzoekt, voelt men zich even prinsheerlijk als die landheren van vroeger met hun reusachtige kelders van honderden flessen die met een soort boekhouding geregistreerd moesten worden. Hiermee is een einde gekomen aan de vreemde toestand dat de bewoners van een land, dat de belangrijkste slachtpluimvee-pro- ducent van Europa Is, zelf nauwe lijks kip aten omdat er slechts 650 poeliers waren die kip mochten verkopen. Hiermee werd de kip buiten veler bereik gehouden. Dit zal thans geheel anders wor den, nu men door middel van de diepvries-kip de smaak van kip eten te pakken zal krijgen. De twee honderdduizend pluimveehouders in ons land staan er borg voor, dat er voldoende kippetjes te koop zul len zijn en de enorme export-cij- fers geven de garantie, dat de Nederlandse kip aan de hoogste kwaliteitseisen voldoet. Het zal nu mogelijk worden, dat de AH-klanten in de meeste winkels met een diepvries-vitrine, „even" een kippetje gaan halen. Daar zal men aanvankelijk nog wat aan moeten wennen. Kip eten gebeurde tot voor kort nu eenmaal slechts op hoogtijdagen of bij feestelijke gelegenheden. Dat gaat veranderen. De Nederlanders zullen voortaan net als Fransen, Duitsers, Engel sen en Belgen regelmatig kip op tafel zien. En dat wordt tijd ook, want het is toch eigenlijk te gek, dat di- heerlijkheden alleen voor onze bren bereikbaar waren? r^EEN speelgoedbeest staat zó bij de jeugd in de gunst als de beer. Hier is er dan een, die nau- weliiks van een fabrieks matige is te onderschei den en waaraan u tijdens het maken al plezier zult beleven. De kinderen en kleinkinderen zullen erom vechten. Vijf-en-veertig centime ter hoog wordt deze beer waarvoor u een stukje van 60 x 80 cm teddystof nodig hebt, of pluche of vilt. De kleur is vrij naar keuze al is bruin natuurlijk wel het leukste. Verder hebt u nodig: watten of stukjes oude stof voor de vulling wat stukjes hout, schroef jes en moertjes (voor de gewrichten van het lieve beest), karton, zijde en knoopjes, enfin van alles wat u allemaal nog wel in huis hebt. Een uitvoerige beschrij ving met patroon krijgt u gratis thuisbezorgd, als u een briefkaartje stuurt aan Ciska Verheul. Ilars- tenhoekweg 189, Scheve- ningen. Vraagt u maar om „de beer" en vergeet voor- ïl niet uw naam en adres duidelijk, liefst in bloklet- Met deze en nog meer toe passelijke tvoorden overhan digde de heer A. Heijn Jzn. aan mevrouw A. U esterman- Tjalkes te Leeuwarden haar AH-Spaarobligatie de 400.000ste! anzelfsprekend ging die overhandiging met enige feestvreugde gepaard. Chef Groen kwam met een prach tige mand met levensmiddelen het hereiken van deze mijl paal luister bijzetten en de heer Heijn sprak mevrouw Westerman in aanwezigheid van de Friese pers toe. Onze belangen lonen gelijk

Allerhande | 1959 | | pagina 1