Doelmatiger winkelindeling en modernisering der fabrieken verhogen de produktiviteit EERSTE „SHOPPING CENTER" VAN NEDERLAND KOMT IN AMSTELVEEN Revolutionair project eind 1960 gereed EEN GULDEN SHIREEN STROOKER is dol op Nederland Extra voordelen AH Keuken- pri|svraag Voor belangstellenden Groeiende bedrijfsdrukte Druk beklante ivinkels Betaalbaar gestelde coupons Rustig winkelen zonder verkeer en lawaai (die een gulden regel bevestigt) Grootst mogelijke koopkracht Chocolade, Bacli, appels, koeien en toneel spelen I pagina Albert Heijn N.V. Zaandam Aller SAHOOiooo^t "tejull 1959 HOFLEVERANCIER Zie pagina 2 No. 46 Juli 1959 STIJGENDE OMZET HOUDT PRIJSPEIL LAAG iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiii! HET belangrijkste nieuws uit liet jaarverslag van Albert Heijn N.V. over 1958 is dat de winst na aftrek van belastingen in 1958 2.780.602,56 heeft bedragen tegen 2.155.347,48 in 1957. Deze toegenomen winst rechtvaardigt een verhoging van bet dividend tot 12 (vorig jaar 11 Dat betekent, zoals wij in de vorige Aller Hande reeds schreven, dat op de winstdelende AH-Klantenobligaties een rente van 7'/a zal worden uitgekeerd (vorig jaar 7%). Het kruideniersbedrijf boekte in bet afgelopen jaar een belangrijke stijging van de winst dankzij de stijgende om zetten. De invloed van de bestedingsbeperking werd meer dan gecompenseerd door de groeiende bedrijfsdrukte. De prijzen vertoonden in 1958 een kleine daling. Eind 1958 beschikte Albert Heijn over 362 winkels in geheel Nederland, waarvan 79 Zelfbedieningszaken en 6 Super-Marts. De volgende coupons van AH-Klantenobligaties zijn van 1 juli af betaalbaar: Serie 1955 kleur donkerblauw - coupon Nr. 1 kleur donkerblauw - coupon Nr. 2 kleur donkerblauw - coupon Nr. 3 Serie 1956 kleur groen - coupon Nr. 1 kleur groen - coupon Nr. 2 Serie 1957 kleur bruin - coupon Nr. 2 betaalbaar Stempeling met: 1/12 gedeelte - 0.25 2/12 - 0,50 3/12 - 0,74 4/12 - 0,99 5/12 - 1,24 6/12 - 1,49 7/12 - 1,73 8/12 - 1,98 9/12 - 2,23 10/12 - 2,48 11/12 - 2,73 ongestempeld - 2,97 Serie 1957 kleur bruin - coupon Nr. 1 betaalbaar Stempeling met: 1/4 gedeelte - 0,25 2/4 - 0,50 3/4 - 0,74 ongestempeld - 0,99 Serie 1958 kleur rood - coupon Nr. 1 betaalbaar Stempeling met: 1/6 gedeelte - 0,25 2/6 - 0,50 3/6 - 0,74 4/6 - 0,99 5/6 - 1,24 ongestempeld - 1,49 Serie 1955 kleur donkerblauw - coupon Nr. 4 Serie 1956 kleur groen - Serie 1957 kleur bruin - Serie 1958 kleur rood - coupon Nr. 3 coupon Nr. 3 coupon nr. 2 betaalbaar met: Stempeling 7/12 gedeelte - 1,86 8/12 - 2,12 9/12 - 2,39 10/12 - 2,66 11/12 - „2 92 ongestempeld - 3,19 Serie 1959 kleur lichtblauw - coupon Nr. 1 betaalbaar Stempeling met: 1/6 gedeelte - 0,27 2/6 - 0,53 3/6 - 0,80 4/6 - 1,06 5/6 - 1>33 ongestempeld - 1,59 Betaalbaar bij onze fi lialen of bij bankinstellin gen. VERZAMELOBLIGATIES Van de stukken van 1000.— zijn de volgende coupons betaalbaar: Lening 1956 - Coupon 1 en 2 met 59.50 Coupon No. 3 met f 63,75 1 jening 1957 - Coupon No. 1 met 14,88 Coupon No. 2 met f 59,50 Coupon No. 3 met f 63.75 Lening 1958 - Coupon No. 1 met f 29.75 Coupon No. 2 met 63,75 Lening 1959 - Coupon No. 1 met 31,88 Betaalbaar bij ons hoofd kantoor of bankinstellin gen. De dividend-belasting is in alle bovenstaande be dragen reeds verrekend. Tien jaar eerder, in 1948, waren er 252 AH-winkels in ons land, in 1953 waren het er 357. Tussen 1953 en 1958 kwamen er dus vijf winkels bij. Interessant is in het jaarverslag te zien hoe in die vijf jaar, in dus een| Uit dit lijndiagram zijn vele feiten af te leiden. Zo blijkt, dat AH in 1948 nog geen enkele Zelfbedieningswinkel bezat. De Nederlandse huisvrouw was toen nog niet rijp voor dit uit Ame rika stammende systeem. Allengs kwam er een kentering. In 1952 hebben de eerste AH-zelfbedie- ningszaken reeds hun entrée ge maakt. Zes jaar later waren het er reeds 85, waaronder de hyper modernste, de 6 Super-Marts, die AH successievelijk in een aantal grote steden heeft geopend. Een andere tendens, die duide lijk valt af te lezen, is de gesta dige stijging der omzetten, waar toe de zelfbedieningswinkels een niet onaanzienlijk deel hebben bijgedragen. Dat deze omzetstij ging vrijwel alle AH-winkels om vat, toont de laatste grafiek. De gemiddelde omzet per AH-winkel steeg tussen 1948 en 1958 tot het drievoudige. sters van klantenobliga- ties heeft Albert Heijn op het hoofdkantoor te Zaan dam een aantal exemplaren van het jaarverslag gereser veerd. Uiteraard is het on doenlijk om al die duizenden obligatiehoudsters zo'n jaar verslag over 1958 te sturen. Maar voor hen, die nu eens wèl het naadje van de kous willen weten en er niet tegen opzien zich door een rijste- breiberg van cijfers heen te werken, ligt een exemplaar gereed. Zolang de voorraad strekt. Aanvragen te richten aan Albert Heijn N.V. - Zaandam Links en rechts etalages, in het midden gazons, bloemperken en banken, een restaurant met terras- een winkeldorado voor man en vrouw. Omzei kruideniersbedrijf Gemiddeld 1948 Aantal winkels per jaarultimo ngswinkcls Zeil bedicnmgswinkels LTALF SEPTEMBER wordt in Amstelveen onder de rook van Amsterdam begonnen met de bouw van liet eerste Shopping Center in Nederland. Het wordt niet zo-maar een winkelcentrum, doch een met zorg samengestelde combinatie van hypermoderne winkels, waar men letterlijk alles kan kopen. „Alles" wil zeggen dat vrijwel iedere branche er ten minste door één zaak vertegenwoor digd is. Het doel van dit shopping-center de naam duidt er reeds op is de moge lijkheid te scheppen voor de inwoners van Amsterdam en omliggende gemeenten om er alles te kunnen kopen binnen een zeer beperkt oppervlak. Een andere opmerkelijke eigenschap van het shopping center Hoe het wordt is, dat het is afgesloten voor verkeer zodat men er rustig kan winkelen zonder bij het oversteken van een straat bang te moeten Stel dat u eind volgend jaar van Vmen bijvoorbeeld Amsterdam-Zuid uit zijn voor een aanrijding door een of ander voertuig. Eind I960 gaat winkelen in het shopping kan dit shopping center gereed zijn en dan zullen de Amsterdam- center. Als u per auto gaat wie i Weet, we zjjn dan allemaal al weer haast gelijk gebleven aan tal winkels, de omzet meer dan verdubbelde en in ver gelijking met het jaar 1948 meer dan vier keer zo groot werd. De gemiddelde om zet per AH-winkel werd in de laatste tien jaar meer dan verdrievoudigd! De ontwikkeling van om zetten in de eerste maanden van 1959 geeft ook dit jaar vertrouwen op bevredigen de uitkomsten. De vooruit zichten zijn goed. Omschakeling op zelfbediening Met man en macht wordt gewerkt aan de omschake ling van bedieningswinkels op zelfbedieningszaken. Dit leidt tot grotere arbeidspro- duktiviteit. De steeds stijgende om zetten dwingen tot verdere modernisering en uitbrei ding van de centrale fabrie ken en magazijnen in Zaan dam. Plannen voor de stichting van een groot ge bouwencomplex voor cen trale opslag en expeditie in Zaandam zijn in ver gevor derd stadium. AH-Klantenobligaties in trek Het AH-spaarsysteem voor de klanten blijft bijzonder populair bij het publiek, mede dank zij de hoge rente, die wordt uitgekeerd. Het verschijnen van dit jaarverslag viel ongeveer samen met een verheugen de gebeurtenis in de ge schiedenis van het bedrijf: de opening van de honderd ste zelfbedieningszaak. Dit gebeurde ruim zeven jaar na de opening van de eer ste zelfbedieningswinkel! mers en anderen uit de omgeving de auto, de bus of de fiets nemen om na een paar kilometers rijden naar hartelust te gaan winkelen in het modernste winkelcentrum van Nederland. VOOR EUROPA is dit LONEN EN SOC. LASTEN f 0.11 5 GRONDSTOFFEN f 0.765 AANDEELHOUDERS f 0.005 RESERVERINGEN f 0.005 DIVERSE KOSTEN 0.065 J AFSCHRIJVINGEN f 0.03 BELASTINGEN f 0.01 5 CTEL, dat iedere bij Albert Heijn bestede gulden deelbaar zou zijn. Stel, dat voor al die deelstukjes aparte potjes zouden worden aangelegd. Dan zou u precies zien wat er met die gulden gebeurde. Diverse kosten, waar onder te rekenen ver voer, telefoon, brief papier enz., vergen... 0.06!£ De fiscus maakt aan spraak op zijn deel, hetwelk bedraagt 0.01 Aandeelhouders krij- gen uitgekeerd 0.00,3 Aan afschrijvingen nodig voor de ver nieuwing van machi nes en gebouwen, mo dernisering van win kels enz. wordt be steed Het grootste deel ver dwijnt in het potje waaruit de leveran ciers van de grond stoffen moeten wor- den betaald '6 Lonen en sociale las ten vragen Dm in minder gun stige tijden even tuele tegenslagen te kunnen, opvangen wordt in het .potje" der reserveringen ook wat gestopt, nl0.00 0.03 O.llVs Totaal 1.— Dit simpele verhaal van de gulden, van iedere bij AH bestede gulden, illustreert hoe er weloverwogen met die gulden wordt omgesprongen. Geen wonder, omdat AH zich als leidend beginsel bij de vaststelling van zijn bedrijfspolitiek heeft ge steld die gulden de grootst moge lijke koopkracht te verlenen. Ho gere omzetten, gepaard gaande met kostenverlagingen waar dat maar mogelijk is, komen de klanten ten goede in de vorm van prijsverla gingen; het bewijs van de juistheid dezer gedragslijn werd nog in mei jl. geleverd, toen AH voor een serie belangrijke artikelen opnieuw de prijzen 'omlaag kon brengen. En op deze weg zal het bedrijf on vermoeid voortgeen. ATIEUW shopping center niet. Men vindt dergelijke instellingen o a. bij Parijs, Zurich, Antwerpen en Stockholm. In de Ver.Staten kent men de shopping centers reeds langer. Maar waarom bouwt men deze speciale winkelcentra aan de rand van deze grote steden, zult u vragen. Omdat de steden steeds groter worden en dus de woon wijken steeds verder van de stads- en winkelcentra komen te liggen. Bovendien zijn de veelal nauwe straten van de binnenste den zo volgepropt met verkeer, dat er geen parkeerruimte voor auto's e.d. overblijft, terwijl er van rustig winkelen temidden van dat lawaai geen sprake kan zijn, om maar te zwijgen, van de gevaren, welke het grote stads verkeer in de centra oplevert voor hen die overstekend van de ene kant van de straat naar de andere kant lopen te winkelen. Zonder angst voor verkeer Bouw de nieuwe winkelcentra royaal en aan de buitenrand van de steden, dicht bij de woongebie den, zo hebben de moderne steden bouwers gezegd. En sluit ze af voor verkeer. Leg grote parkeer terreinen. aan en zorg voor goede verbindingen naar de woongebie den. Op deze wijze wordt het win kelen weer een plezierige bezig heid, zonder gedrang en angst voor het verkeer. Het vooruistrevende gemeentebe stuur van Nieuwer Amstel (Amstelveen behoort tot die gemeente) onder leiding van bur gemeester D. R ij n d e r s, heeft begrepen, dat nieuwe tijden hun eigen problemen hebben, waar voor moderne oplossingen moeten worden gevonden. Het nieuwe centrum van de zich snel uitbrei dende gemeente Nieuwer Amstel werd in samenwerking met de heer E. F. Groosman ontworpen onder leiding van een viertal be faamde architecten, de heren v. d. Broek en Bakema, Zand- stra en Staal, zodat men ver zekerd kan zijn van een moderne, esthetische opzet. Het nieuwe cen trum van deze voorstad" van Amsterdam krijgt een raadhuis, een postkantoor, een politiebureau en een cultureel centrum, bestaan de uit een schouwburg, bioscoop en congreszaal, bankgebouwen, wa renhuizen en het shopping cen ter, dat gebouwd zal worden door de heer Joh. Matser uit H i 1- versum, die bij de voorbereiding van zijn voor Nederland revolutio naire plannen de volle steun heeft *ehad van gemeentebestuur en ar chitecten-commissie. anderhalf jaar verder rjjdt u in een minuut of tien naar het nieuwe Nieuwer Amstel. U parkeert uw wagen op een van de grote par keerterreinen, waar zo'n duizend auto's tegelijk kunnen staan, en gaat te voet het shopping center binnen. Maar laten we niet tè Amerikaans willen doen; we leven tenslotte in Nederland en dus fietsen we even. Fietsenbewaarplaatsen zijn er ook by de vleet en u móét 'm stallen, want ook met de fiets mag u het shopping center niet binnen. En wie met de bus wil, heeft het al heel gemakkelijk, want van Am sterdam uit is er een rechtstreekse busverbinding, die Nieuwer Amstel binnen ieders bereikt brengt. Dames- en Herenstraat Het grootste parkeerterrein is met twee straten verbonden met het shopping center: 'n „dames"- en „heren"-straat. Mevrouw kiest natuurlijk de „dames"-straat, en wandelt daar langs een beauty shop, kapper, parfumeriezaak, chocolatenezaa)c, handwerkzaak, lingeriezaak en andere winkels, waar vooral de vrouw belang stelling voor heeft. Meneer is in tussen ,^ijn" straat ingelopen en passeert daar zaken met etalages, waarin veel van zijn gading is: rookwaren, fotografische artike len. grammofoonplaten, „doe-het zelf"-artikelen, her en-mode-ar tikelen, sport-artikelen enz. enz. AH-SuperMart Eenmaal in het hart van het shopping center aangeland rijen zich links en rechts de winkels aaneen, met in het midden perken en banken, kiosken en een res taurant met terras op het zuiden, om van het winkelen uit te rusten. En daar treft men na tuurlijk ook een Super- Mart van Albert Heijn met kruidenierswaren, verse groenten en vlees, enfin alle levensmiddelen te koop onder één dak. Dat gemak van alles-bijelkaar te hebben, vindt u in het hele shopping center, waar luifels het winkelen ook bij regenweer tot een plezier maken. Ook de kinderen zullen het er naar hun zin hebben en als moeder naar de kapper moet of hen liever eens een tijdje onderdak brengt om helemaal zor geloos inkopen te kunnen doen, dan is daar een kinderbewaar plaats waar ze veilig zijn. Boven dit alles torent het nieuwe raadhuis uit, dat „op poten" wordt gebouwd en dus het uitzicht niet belemmert. Een bloemenmarkt op het Raadhuisplein zal de fleurig heid van het geheel nog verhogen. Moderne stcdebouw Rondom het shopping center worden flats gebouwd, scholen en kantoorgebouwen, een overdekte markt (ook te gebruiken voor sportmanifestaties), kortom het wordt een schoolvoorbeeld van moderne stedebouw, van moderne stads-centrum-bouw. Maar het aantrekkelijkst zal toch het shop ping center zelf worden, waar het altijd gezellig is, altijd wat nieuws winkelen door de afwezigheid van te zien en te koop is, waar het verkeer en verkeerslawaai een ge noegen is, omdat men een onge kende verscheidenheid van artike len voorgeschoteld krijgt. Amstelveen kan zich ge lukkig prijzen met dit nieuwe centrum. Het getuigt van moed en doorzicht. En Amsterdam met omliggende gemeenten vaart er wel bij. Volgend nummer verschijnt in september HET eerstvolgende num mer van Aller Hande verschijnt begin septem ber. Wij slaan dus weer een maand over, zoals er ook in de maand mei geen nummer van Aller Hande is uitgekomen. Zoals bekend worden er ieder jaar 10 nummers uitgegeven, maar een abonnement geldt voor 12 nummers. Dit heeft tot gevolg dat onze abonné's dus langer dan een jaar op het blad geabonneerd zijn. LIET doet een beetje Ameri kaans aan", zegt ze. „Al die vrouwen die hun wagentje volladen met allerlei artikelen, van bosjes radijs tot gootsteen doekjes toe. Jammer dat ik aan mijn lijn moet denken. Met gemak eet ik zeven repen chocola achter elkaar op en daarna nog flink wat bruine boterhammen met kaas. Ik vind eten verrukkelijk." Wespentaille Shireen heeft het aan haar on regelmatige manier van leven te danken, dat zij nog steeds een wespentaille heeft. Koken doet zij nooit, heel af en toe bakt zij een ei. Gelukkig voor haar zijn er al lerlei mensen, die zich over haar ontfermen. „Daar heb je dat ker miskind weer" zeggen ze en ze nodigen haar uit voor een warme maaltijd. „Ik deel mijn leven in als een kind van twaalf", zegt ze zelf. „Ik kan niet met geld omgaan en ik leef van de ene minuut in de andere." Zij bewoont een hele kleine ka mer bij aardige mensen, die krui ken in haar bed leggen. Het meest opvallende van Shi reen zijn haar ogen: groot bruin met lange wimpers. Haar gezicht heeft iets Zuidelijks. Van Perzischen bloede „Mijn moeder stamt oorspron kelijk uit Perzië", zegt ze. „Haai voorouders behoorden tot een stam, die niet in Mohammed gelovend, vluchtte naar India en daar eeuwen lang zijn eigen zeden en gewoonten bleef hand haven." De liefde van Shireen voor het toneel stamt uit haar kindertijd. Op zesjarige leeftijd droeg zij al versjes voor. Maar haar ouders stonden erop, dat zij eerst een be hoorlijke opleiding kreeg. Na haar eindexamen MMS ging zij pas naar de toneelschool, die zij vlot doorliep. Direct daarna kreeg zij een contract bij de Nederlandse Comedie. „Ik zou het liefst iedere avond optreden" zegt ze. Ook voor de televisiekijkers is Shireen geen on bekende. Ze trad o.a. in het kin derprogramma van de KRO op als Abbetje, de Eskimo. Appels en repen Deze jonge actrice heeft een zwak voor Bach „zoals ieder een", zegt ze zelf, „maar ik geniet echt van zijn muziek". Verder heeft zij een zwak voor Zuid-Amerikaanse muziek, voor het dansen en lopen op blote voeten (er zijn mensen, die zeggen dat ze haar nog nooi' met schoenen aan hebben ge zien), voor het leven op ee> boerderij, voor koeien en andc vee, en voor het eten van grot hoeveelheden appels en repen Zij zal in het komende najaai gaan spelen bij het toneelgezel scbien nog wel meer op de TV te zien zal zijn. ..Eten? Verrukkelijk I..

Allerhande | 1959 | | pagina 1