7V2 rente HET LAATSTE NIEUWS VOORTAAN IN FOTO'S PRIJS: GERANIUM VAN 200.- AH brengt KLM-doos De GRASKAAS is nu op z'n best Zelfbediening is avontuurlijk winkelen - voor man èn vrouw Handel in Spaarzegels TV-journaal opent venster op de wereld 'ZWARE CH0C. REPEN PRIMA CACAO AH opent de 100ste zelf bedieningszaak (inde Slotlaan 119 te Zeist). Die 100ste zaak is dan een der ruim 1000 zelfbedienings winkels die ons land rijk is. In slechts vijf jaar heeft AH dus honderd zelfbedienings zaken gecreëerd en men gaat in snel tempo verder. D' Voor de keuze EEN MAALTIJD IN EEN WIP Kaas van de koe uit de wei prqs- verlagingen iiiiEiBiiiim AH ook in uw vakantie zelfbedieningszakeri AH-obligaties Op winstdelende Eurovisie-net ingeschakeld Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER Hande SAH001000CMO Allerhande juni 1959 Zie pagina 2 No. 45 Juni 1959 Op 14 juni opening van de 100e AH-Zelfbediening mmSSB De voordelen van AH-zelfbedie- ning zijn dan ook vele. Afgezien van die welke de tevreden lezer ons in zijn hieronder afgedrukte brief meldde (wachten is niet meer nodig; het overzicht over wat er te koop is, is groter), ook een voordeel het feit dat men de prijzen der verschillende arti kelen en merken kan vergelijken. Men kan dat ongestoord doen en hoeft er geen woord bij te spre ken. Men is vrij. Men krijgt een prettig „marktgevoel"; men schar relt rustig rond en kiest wat men wenst. Ongehaast of zo haastig als men wil. En desgewenst, bijge staan door een der leden van het personeel: de bedrijfsleider of de eerste verkoper. En, wat de genoe glijkheid van het dagelijks contact aangaat: de cassières zijn snel, hulpvaardig en altijd bereid tot een vriendelijk wederwoord. tegenstander van boodschappen- doen ben ik door de zelfbedie ningszaken een fervent voor stander geworden. Ik vind win kelen in een zelfbedieningszaak een avontuur." Vrouwen standvastiger „Mijn man", aldus een lezeres, „kan eigenlijk niet zonder streng geleide losgelaten worden in een zelfbedieningsbedrijfhij komt met dingen thuis waar ik niet om gevraagd heb, maar die hij zelf zo lekker vindt. De verdachte geivilligheid, waarmee hij tegenwoordig boodschappen voor mij doet, bewijst wel dat zo'n zaak een grote aantrekkingskracht op hem uitoefent. Vrouwen, heb ik gemerkt, zijn heel wat standvastiger op het punt van inkopen. Alleen op dit punt?" Die laatste vraag beantwoorden wij wijselijk niet. Wij houden ons buiten de discussie maar weten wel uit de vele brieven die ons in de loop der „jaren-zelfbediening" bereikten, dat er veel van waar is. De man koopt graag in een zelf bedieningszaak en is vlugger ge neigd iets meer mee te nemen dan de vrouwelijke klant die het oog strakker gericht houdt op het huis houdgeld en op de directe noden. Prettige verrassing Een feit is echter dat zelfbedie ning een avontuurlijke vorm van winkelen is. Dat geldt voor de man zowel als voor de vrouw. Bij de enorme sortering artikelen die de AH-zelfbedieningszaken (en Super- Marts) tentoonstellen, komt men telkens voor prettige verrassingen te staan: men krijgt een overzicht van de mogelijkheden die het krui deniers-assortiment kan bieden waarvan men vroeger niet droom de. De grote hoeveelheid waren opent in allerlei opzicht nieuwe perspectieven. Al was het alleen al vanwege de vrolijke en modieuze verpakkin gen, de bij vele artikelen (in AH- winkels) bijgepakte recepten die het huishoudelijke menu geheel kunnen vernieuwen en de smake lijke overvloed. Lage prijzen Enniet te vergeten: de prij zen! Men kent het systeem van AH: Interieuropname van de 95ste AH-zelfbedieningswinkel te Bilt- hoven. Geopend op 1 mei j.l. door steeds gro ter omzet de be langen van de klant dienen en de prijzen ver lagen. Immers: een grote omzet is de enige voorwaarde voor een goed. koop inkoopbeleid. Wie in grote hoeveelheden kan inkopen, koopt voordeliger en dit komt de klant ten goede. (vervolg op pag. 2) E directie van Al- bert Heijn stelt aan de algemene ver- - gadering van aandeel- houders voor, een divi- dend van 12% (vorig jaar 11%) uit te keren. Dat betekent dat uw winstdelende obligatie over het tijdvak 1 juli 1958 tot 30 juni 1959 een rente geeft van 7%% in plaats van 7% zoals vorig jaar het geval was. Immers: uw AH-obli- gatie is winstdelend en dat wil zeggen dat u een krijgt boven de vaste rente van 4% voor elk procent dat op de gewone aandelen Albert Heijn boven 5% wordt uitgekeerd. De obligatiecoupon, die 1 juli a.s. vervalt, geeft u dus recht op een rente van 7Vz%. Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor adminis tratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt dan AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken. Bezint eer u begint WIJ betalen 11.5 ci. voor Albert Heijnzegels. Ook aank. ?hi, Br. Postbus 125, Zaandam. A/"AN tijd tot tijd verschijnen in de kranten advertenties, waar in geld wordt geboden voor Albert Heijn Spaarzegels. De prijs varieert, maar schommelt meestal om de 11,5 cent. Deze advertenties bewijzen hoe populair het spaarsysteem van Albert Heijn is. En natuurlijk is het plezierig aan het boodschappen- doen een winstmakend handeltje vast te knopen. Het ls en blijft echter verstan diger de AH-zegels ln het spaar boekje te plakken en dit boekje, zodra het 490 zegels van een dub beltje bevat, in uw AH-filiaal in te wisselen tegen een spaarobliga- tie, groot 50,- óf een winstdelende obligatie, eveneens van 50,-. Verkoopt u namelijk uw 490 zegels voor 11,5 cent per stuk, dan ontvangt u welis waar direct 56,35. Maar ruilt u uw zegels in tegen een winstdelende- obligatie, dan kunt u die verkopen voor ongeveer 63.En verkoopt u uw obligatie niet, dan ont vangt u twintig jaar lang een fikse rente (dit jaar TVz%) of bent u (met een spaarobliga- tie) over twintig jaar 160. rijker. ^ATERDAG 25 april heb- ben honderdduizenden te levisiekijkers in Nederland en België kennis gemaakt met de heer T h. P. A. M. Ruys, directeur van K 1 e- v e r p a (Kleinverpakking) een dochtermaatschappij van Albert Heijn. In de TV-Quizz „Van je familie moet je 't hebben" vertelde de heer Ruys, op een vraag van Mies Bouwman, directeur te zijn van een bedrijf, dat de verpak king verzorgt van groenten en fruit voor de SuperMarts van een groot obligaties-uitgevend levensmiddelenbedrijf in het westen van het land. Natuurlijk verwekte dat nogal wat hilari teit. „Maar", zo merkte de heer Ruys op, „dat zegt niets meer dan een gloeilampenfabriek in het zuiden van het land." De heer Ruys toonde zich een uitstekend „quizzer"; M a r ij k e Ruys (een van de zeven dochters) De tevreden lezer schrijft ons: „Ik heb als man altijd erg opgezien tegen het doen van boodschappen. Ik weet niet of die afkeer nog stamt uit de tijd dat ik voor mijn moeder even naar de kruidenier moest voor een pond suiker of een zak zout of zo'n bruin papier vol groene zeep, maar nu ik volwassen ben is daar niets aan veranderd. Ik druk mij verkeerd uit: er is wèl wat aan veranderd. Sinds de invoering van zelfbedienings zaken namelijk ben ik mijn voormalige afkeer kwijt. Boelende bezigheid Hoe vindt u dat! En ik weet de verklaring daarvan: afgezien van het feit dat ik vind dat je in een gewone winkel veelal moet wachten, je bijna ver geten bent waarvoor je vrouw je gestuurd heeft en dan, als je aan de beurt bent, met een mond vol tanden komt te staan, boeit het zelf-uitzoeken, het zelf-opnemen en bekijken, het zien wat nou eigenlijk goed koper of voordeliger is, mij zo in een zelfbedieningszaak. Ik kan er heel lang zoekbren- gen en misschien neem ik ook wel eens wat te veel mee naar huis; ik kan de verleiding niet altijd weerstaan. Van krachtig ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van onze nationale Luchtvaartmaatschappij N dit jaar herdenkt de K.L.M. zijn veertig-jarig bestaan. Een jubi leum waarop niet alleen de K.L.M. zelf, maar ook geheel Nederland trots zal zijn. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit heeft Albert Heijn een speciale K.L.M.-doos (huishoudformaat) lucifers laten maken. Het etiket op deze doos is in samenwerking met onze Nationale Luchtvaartmaatschappij tot stand gekomen. Op dit etiket staan nl. vijf beroemde vliegtuigen van de K.L.M. afgebeeld. De dozen zullen in alle vliegtuigen van de maatschappij worden gebruikt. Voor verzamelaars is er echter ook nog een buitenkansje. Als een herinnering aan dit 40-jarig jubileum worden deze handige dozen (voor keukengebruik of bureaulade) ook verkocht in de AH-filialen tegen de prijs van 25 ct. p. doos. trouwens ook En sportief. Inplaats van de 200 te accepteren, die quizz-miss Mies Bouwman bood, besloten vader en dochter een kans te wagen op een wasmachine, een radio en nog wat apparaten in de zelfde orde van grootte, of een bezem, een afwaskwastje en een nagelborstel. Het werd een gera nium. Een geranium van 200. Spanning Mevrouw C. E. Ruy s- O o strum, die in de AVRO- studio in Hilversum het „op treden" van haar man bekeek, moest wel even iets wegslik ken toen zij die geranium zag. Diep in haar hart had zij gehoopt dat haar man het geld zou kiezen. Zij wilde nl. zo dolgraag naar Londen om daar een van haar dochters, die uit Nieuw-Zeeland komt, af te halen. Maar een reis naar Lon den kan men niet met een geranium betalen en dus zal de plaats van weerzien wel Rotterdam worden. De hele dag na de TV-uitzendlng heeft de telefoon in de Utrechtse woning van de familie Ruys rood gloeiend gestaan. Uit het hele land kreeg de heer Ruys telefoontjes met complimenten over zijn TV- debuut en ook met medeleven, tja, die geranium! Maandagochtend vertrouwde de heer Ruys zijn vrouw toe, dat hij er tegenop zag aan het werk te gaan, omdat hij al voorzag dat hij hel verhaal over de quizzbeleve- nissen nog minstens honderdmaal zou moeten vertellen. Vooruit dan maar Het begon allemaal met een kennis, die de heer Ruys een echte quizzfiguur vond, en een tweede en een derde kennis. Net zolang tot het de heer Ruys begon te ver- TH. P. A. M. RUYS en dochter ballonnen blazen velen en hij een briefje naar de A.VJt.O. schreef. Hij wist dat er honderden aanmeldingen voor de quizz „Van je familie moet je 't hebben" bij die omroep binnen komen en dus meldde hij zich in de overtuiging er niets meer van te horen. Maar dat pakte even anders uit. „Toch had ik deze sensatie be slist niet willen missen", zegt de heer Ruys nu. VEERTIEN NIEUWS JAGERS yEERTIFN MENSEN werken er In het Hoofd kwartier van bet NTS-Jonrnnnl aan de Berensteinerlaan in Russum (een huis. dat vroeger - in er groter legennfelling denkbaar? - bejaarden herbergde). Op januari IB5B zorg den vier mensen voor het eernte NTS-Journaal. Dat waren Carel Enkelaar als hoofd- redacteur, Roel Rennen aln produktie- leider. Coen van Hoe wijk aln commen tator en Ton Majoor, de teehnienn. Deze vier heren maakten drie journnaln per week. Na zijn het er vier plan een weekoverzicht. Be halve de stem van l'ocn van Hoewljk hoort u In de jonrnnaln ook die van Bonke Poel- ntra en binnenkort znlt n kennin maken met het ntemgeluld van Jan Gerritne, die van de Wereldomroep naar het NTS-joarnaal overstapte. Carel Enkelaar NIEUWS, nieuws, nieuws, dat is het devies van het N.T.S.-Journaal. Nieuws, zo actueel, dat vliegtuigen niet snel genoeg gaan om het aan te voeren. ,,Wat van daag nieuws is, is het morgen niet meer en daarom moe ten we 't vandaag in het journaal hebben." Van die stel regel zijn de veertien mensen, die bij het N.T.S.-Journaal werken, diep doordrongen. Stel dat er in Rome iets belangrijks gebeurt, dan wordt dat daar gefilmd. De film moet naar het vliegveld worden gebracht en het vliegtuig zorgt voor vervoer naar Schiphol. Van Schiphol gaat die film in een auto naar Hilversum. Dat is het gunstigste geval. Het kan misten, zodat er geen vliegmachine op Schiphol landt. Nee, dat is niet de manier om het nieuws zo snel mogelijk hier te krijgen. Over heel Europa strekt zich een net van televisiezenders uit, waarvan het centrum in Brussel ligt. Het was de Nederland se Televisie Stichting, die vorig jaar op het idee kwam om dit net te gaan gebruiken voor de nieuwsuitwisseling en die dit plan voorlegde aan de hoofd redacteuren van de Europese TV-journalen. Er werd een vergadering ge houden en het resultaat was, dat vorig jaar voor het eerst de jour naalfilms via het Eurovisienet op onze beeldschermen kwamen. Geen vliegtuig, geen auto, geen snelle motor komt er meer aan te pas. Sneller Om nog even bij het voorbeeld Rome te blijven: op het moment dat daar de TV-camera's beginnen te werken, ontvangen de bij de Eurovisie aangesloten TV-organi- saties in hun studio's het beeld, dat die camera's in Rome opne men. In de studio wordt er een telerecording van gemaakt en 's avonds krijgt u evenals de Bel gische, de Duitse en de Oosten rijkse TV-kijker die telerecording in het journaal te zien. Vorig Jaar waren het nog maar vijf Europese TV-organl- saties die aan dit experiment meewerkten; dit jaar zijn het er al elf, gedirigeerd door de hoofdredacteur van het NTS- Journaal, de heer Carel En- k e 1 a a r vanuit Brussel. Van buiten Europa Maar het nieuws bulten Euro pa? Wel, daarvoor zorgen twee agentschappen, die het gefilmde wereldnieuws zo snel mogelijk naar de dichtstbijzijnde Europese TV-studio brengen, vanwaar het via het Eurovisienet alia studio's bereikt. „Op het ogenblik is deze ma nier van nieuwsvoorziening nog een experiment. Op den duur echter zal het wel dagelijks werk worden," meent de heer Enke laar. En dan zal het méér tijd kosten het nieuws uit Oude Pekela op het scherm te krijgen, dan het nieuws uit Marseille." Zwoegen. Wat moet er niet allemaal ge beuren vóór u 's avonds om 8 uur op uw scherm ziet hoe er ln Rotterdam een schip te water wordt gelaten! Gemiddeld wordt er aan één onderwerp in het NTS-Journaal (er zijn er zo'n veertien per journaal) anderhalve dag gewerkt. Anderhalve dag werk voor 60 seconden film! En niet door één man, nee door 25 mensen. Het begint met de nieuwsredac- teur van het journaal, de heer W i m S t o k 1 a, die het nieuws verzamelt, selecteert en voorlegt op de dagelijkse redactievergade ring. Laten we aannemen, dat er tussen dat nieuws die tewater lating van een schip in Rotterdam zit en laten we dat onderwerp even volgen. Er wordt op de re dactievergadering beslist, dat deze tewaterlating in het journaal moet. Voordat er dan een came ra- en geluidsploeg op weg gaat naar Rotterdam, komt de produk- tieleider, de heer Roel Rens- s e n in actie; een juffrouw geeft per telex aan Cinécentrum in Hilversum door dat er in Rotter dam moet worden gefilmd en de produktieleider van Cinécentrum zorgt voor een cameraploeg. (Vervolg op pag. 2, 6e kol. onderaan) VOOR EEN vlug-klaar-maaltijd neemt u tomatensoep uit blik. Ze ls heerlijk en even vóór het opdienen, roert u er van het vuur een stukje boter door, waardoor ze een extra milde smaak krijgt. Voor uw hoofdgerecht kiest u dan een van de „Plats du Jour" waarvan u bij Albert Heijn zo'n enorme sortering vindt. U behoeft de Inhoud van het blik slechts te warmen, desgewenst er een scheutje melk door te roeren en van het vuur weer een stukje boter. Mocht u peterselie bij de hand hebben dan snippert u er wat van fijn en strooit het over het gerecht zodra u dat opdoet. De smaak van peterselie past bij welhaast alle gerechten met groene groenten en peterselie is zeer vitamine-rijk. En waarom zou u (het ls zo ge zónd!) uw huisgenoten dan niet wat yoghurt toe geven. Over die yoghurt giet u een scheutje li monade, het smaakt lekker, het ziet er gezellig uit en het ls een eenvoudige manier van zoeten. CISKA VERHEUL melk - puur - extra bitter - mokka NU 6 voor f 1 dubbel-dikke reep met 12 hele hazelnoten NU 3 voor 83 <=Butterscotch-repen T voor f 1.- rak 250 gram NU 89 VAN DE ALLERFIJNSTE DELICATA CHOCOLADE T'ODRA de koe In het voorjaar In de wei wordt losgelaten, na allerlei vroIUk gespring om die bevrijding tot rust komt en zich goed gaat voeden met het jonge gras, verbetert de kwaliteit van haar melk. En dat betekent, dat eveneens de daarvan bereide kaas op opvallende wjjze beter van kwaliteit wordt. Na een dag of tien buitenleven is de koe weer geheel aangepast aan haar natuurlijke domein, de grasvlakten, en dan ook begint de kaasproduktie. Van mei tot decem ber loopt het kaasinkoopseizoen, dus de periode ongeveer vanaf het ogenblik dat de koe in de wei komt tot zij, voor de winter, weer op stal gaat. De kaas die uit deze eerste periode stamt noemt men d e graskaas; het is een kaas die, „jong", een heerlijke smaak heeft en tevens een kaas die zich beter voor bewaring leent. Bewaring in de kaasopslagplaatsen om succes sievelijk tot belegen kaas te rijpen. De zelikazende boeren, de makers van de beste kaas van Nederland, de boerenkaas, maken alleen wanneer de koe in de wei staat, hun kazen. Kaas voor kenners AH koopt zeer veel van deze uitstekende en apart smakende kaas in. Wekelijks gaat de AH- inkoper naar de kaasmarkten van Bodegraven, Woerden en Gouda; in hoofdzaak wordt er eigenlijk alleen in Zuid-Holland en Utrecht boerenkaas gemaakt. El ders maakt men de ook zeer goede fabriekskaas; een produkt dus der zuivelfabrieken. De graskaas Is de beste; dat weet Iedere kenner. Veertien da gen na het bereiden ervan mogen de fabrikanten of kaasmakers afleveren. AH echter telt er nog eens een dag of tien bjj alvorens de eerste partijen in de winkels te distribueren; deze tien daagjes bevorderen de smaak ln niet ge ringe mate. Het komt er dus op neer dat deze kaas nu In de AH- fillalen verkrijgbaar ls. Overigens gaat lang niet alle I graskaas direct naar de klant. W\j zeiden het al: voor bewa ring is deze vroege soort uiter mate geschikt. En dat betekent dat in juli en augustus deze eerste graskaas, nu nog zo vers en mals en „meshangerig" bijna, als „licht belegen" in de winkels verschijnt. Nog wat later, wanneer ze vier tot zes maanden oud is, wordt ze „extra belegen" en nog later groeit ze uit tot de be faamde „oude kaas". Tot december Men maakt, zolang de koe in de wei loopt, graskaas. Dus tot in december kan men verse jonge graskaas kopen. Dan echter is het afgelopen en moet men, voor de graskaas, wachten tot het voorjaar als het nieuwe kaasjaar weer begint. Kaas bevat onontbeerlijke voe dingsmiddelen en wie de natuur wil proeven en eten, die moet nü graskaas kopen. Graskaas op zijn fijnst.

Allerhande | 1959 | | pagina 1