Koffieverbruik in Nederland met sprongen omhoog ZOVEEL HOOFDEN ZOVEEL SMAKEN Koken en braden met koffie Grootste koffie aanbieding van het jaar Vier- smaken-pak is er weer! p Vier huisvrouwen oordelen over liet viersmaken-systeem Student en veelbelovend cabaretier: RINUS FERDINANDUSSE !!l!l!««i™ Het begon met een „avo mdje" Koffie halve prijs w tel SINDS OPHEFFING VAN DE DISTRIBUTIE Het 2e pak KOFFIE Halve Prijs PRIJSWINNAARS VAN DE VORIGE PRIJS VRAAG VOOR-OORLOGS PEIL BENADERD Invoer vertoont stijgende tendenz Op de verjaardag van Prijsverloop koffie Waar komt de koffie vandaan? „Pas" uw koffie net als uw nieuwe hoed AH's koffie-systeem HET, is een jaar geleden, dat Albert Heijn begon met een geheel nieuwe manier van kof fie verkopen, nl. niet op prijs, maar op smaak. aib£RT Proef genomen WONDERBAAR MAAR .WAAR Bijzonder toetje Koffiesoezen Keuze moeilijk Allerhande april 1959 Zie pagina 3 t< pagina Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER Haiï'de No. 44 April 1959 goud-, groen-, rood- of paarsmerk voor Op pagina 4 leest u er meer over I TAE UITSLAG' van de ■L' AH-Keuken-Prijsvraag (Maggi-soepen) luidde: 3-4- 6-1-7-5-2. Ook dit keer is er weer een overweldigend aantal inzendin gen binnengekomen, waaronder zeer vele met de juiste oplossing. Bü loting vielen de beschikbaar gestelde prijzen aan de volgende inzenders ten deel. Prijs van 250.—: mevr. W. G. v. d. Berg, Weerdstr. 59, Meppel. Prijzen van 100.—: mevr. H. J. Ouderkerk, Burg. Knappert]. 184b, Schiedam en de heer F. Goohe, Lelielaan 3, Ermeio. Prijzen van f75.—: mevr. N. Wessels Boer, Aristoteleslaan 1, Zeist en mevr. J. I. Weideman, Hanekamp 188, Zwolle. Prijzen van ƒ50.mevr. A. J. Adriani—Lerk. Ceintuurbaan 154, Deventer en mevr. C. E. Jedeloo, Jac. v. Offwegenlaan 8, Rijswijk Z.H. Prijzen van ƒ25.mevr. A. v. Dijk v. d. Belt, Diephuisstr. 42a, Groningen; mevr. s. T. Andriesse, Pr. Margrietpl. 97, Bussum; mevr. E. Visser v. Leur, Adelaarslaan 53, Apeldoorn; mevr. E. MulderSchroor, Piet Heinstr. 4, Den Haag; mevr. W. v. Wijk, Julianaweg 455, Utrecht; mevr. L. G. Jansen, Langebrugsteeg 1, Amsterdam; mevr. K. de Jonge v. Weyden Ciaterbos, Lijsterbeslaan 12, Wageningen; mevr. G. W. Brouwer. Dr. H. Th. b' Jacoblaan 6, Utrecht. Prijzen van 10.mevr. H. KuipersJobing, Pasteurlaan 74, Eindhoven; mevr. T. Lindeman, Brederodestr. 61, Zandvoort a. Zee; mevr. H. v. d. Stel, Voorstr. 126, Brielle; mevr. M. C. v. d. Born, Burg. Bonhofflaan 34, Tiel; mevr. G. v. Wijk, Abeelstr. 30, Zaandam; mevr. Wieringa, 3e Weteringdwarsstr. 38hs, A'dam; mevr. N. Hiemeke, Sibber- grubbe 12, Valkenburg L.; mevr. M. WitteLeezer, Kerkwervesingel 61, Rotterdam; mevr. M. W. v. Meurs— Funcke, Pijnboomstr. 75, Haarlem; mevr. D. R. de WildeRietveld. Westdijk 103, Mijnsheerenland Z.H. 'J'WEE FEITEN RECHTVAARDIGEN DE VER WACHTING, Jat het koffieverbruik in Nederland binnen afzienbare tijd niet alleen het vóór-oorlogse peil zal kunnen bereiken, maar dit zelfs in belangrijke mate zal kunnen overtreffen. Die feiten zijn: 1. de gedaalde koffieprijzen 2. de regelmatig stijgende koffie-importen Wanneer we het totaalbeeld van het Nederlandse koffie verbruik onder de loupe nemen, dan valt ons daarbij de stijging van de import-cjjfers ontleend aan de jaar overzichten van de „Vereniging voor den Koffiehandel" in het bijzonder op. Totaal werd geïmporteerd in Nederland: 1951 16.982 ton 1952 19.603 ton 1953 28.083 ton 1954 26.850 ton 1955 30.933 ton 1956 41.342 ton 1957 39.187 ton 1958 43.932 ton vóóroorlogse peil zal kunnen bereiken, maar dat zelfs in belangrijke mate zal kunnen overtreffen! Populaire soort groen-en roodmerk Pakken van 250 gram 12/2 1951 - 1.73 21/1 6/4 8/6 4/1 1952 - 1953 - 2 - 1953 1.90 1954 - 1.96 (da gevolgen ven een mislukte oogst in Brazilië zetten in.) 18/1 1954 2.10 8/3 1954 - 2.28 18/7 1954 - 2.41 8/10 1954 - 2.23 16/2 1955 - 2.09 25/7 1955 - 2- 7/12 1955 1.87 2/7 1956 - 1.96 (Suez) 17/9 1957 - 1.87 28/2 1958 - 1.78 1/10 1958 - 1.69 21/1 1959 - 1.55 Beschouwen we nu eens, hoe de percentages van Invoer zich ver- INVOERCIJFERS KOFFIE -IN NEDERLAND OVER DE PERIODE 1951-1958 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 Bij een terugblik naar 1938 zien we dat in dat jaar de in voer 36.000 ton bedroeg. Sinds dien is onze bevolking echter sterk toegenomen, zodat op ba sis van de huidige bevolking de invoer 50.000 ton zou moeten zijn, om per hoofd van de be volking een gelijke consumptie als in 1938 mogelijk te maken! Wanneer we zowel de staat van de importen als het hierbij in kader weergegeven lijstje van de prijzen beschouwen, er varen we dat het prijsverloop een precies omgekeerd beeld laat zien. CONCLUSIE: Waar de prijs van de kofhe op het ogenblik het laagste peil heeft bereikt sinds de op heffing van de distributie, achten wij alle mogelijkheden aanwezig dat het koffiever bruik in Nederland niet alleen binnen afzienbare tijd, het houden voor wat betreft de landen van herkomst 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 Brazilië 50% 51% 33% 11% 15% 30% 24% 18% Angola 38% 31% 37% 39% 19% 32% 34%. 35% Columbia 2% 3% 8% 13% 16% 10% 10% 13% Centraal Amerika 2% 3% 12% 20% 26% 12% 14% 15% Congo en Brits 3% Oost-Afrika 5% 3% 3% 11% 4% 6% Indonesië 6% 7% 6% 13% 11% 10% 11% 10% Diversen 2% 1% 1% 2% 2% 4% 3% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% Aan een nieuw hoedje be steedt u de uiterste zorg. Des noods past u uren het móét goed zijn. Ook in de ogen van uw man! Maar hebt u ook net zoveel aandacht voor koffie? Kent u het adres waar u de fijnste soorten kunt halen? Weet u, wel ke koffie uw man het allerlekkerst P.S. Juist deze week is geknipt om koffie te passen. Het AH-vier-smakenpak met de vier lekkerste koffies In aparte zakjes van 62Vi gram elk kost nu zeven dagen lang slechts 1.— (anders 1.60!) vindt? Let opl Albert Heijn heeft een 4-smakenpak samengesteld om u te helpen met kiezen. Vier prima koffies, elk met een eigen, aparte smaak. „Pas" die koffies net zo bedachtzaam als uw nieu we hoedje. Het is gezellig werk en u hebt er veel eer van. Van de cijfers vóór de oorlog (1938) zijn ons alleen de totaal- aanvoeren bekend, d.w.z. de door voer en overladingen (naar andere landen) zijn daarin begrepen. In die vóóroorlogse cijfers lagen de percentages als volgt: Brazilië 38% Afrika 4% Centraal-Ameriba 31% inclusief Columbia Indonesië 27% Gedurende 1951 en 1952 was de aankoop van koffie uit de Dollar- landen (Columbia. Centraal-Ame- rika) door onze valuta-positie slechts op zeer beperkte schaal mogelijk. Deze soorten werden dus vervangen door de Braziliaanse (aangeboden in Cruzeiro's, een zachte valuta). En zo nam Brazi lië met 50 en 51% een zeer hoge plaats in. In 1953 werden de mo gelijkheden ruimer, waardoor het aandeel van Brazilië daalde en dat van Columbia en Centraal-Ameri- ka steeg. Het aandeel van Angola geeft een vrij constant beeld te zien, ge middeld ca. 35%. Indien men dit cijfer vergelijkt met dat van voor de oorlog (4%), dan begrijpt men dat dit land na de oorlog de pro- duktie niet alleen aanzienlijk heeft uitgebreid, maar ook de kwaliteit van zijn koffie aanmerkelijk heeft verbeterd en wel zodanig, dat het aandeel van Indonesië (27% vóór de oonog) tot ca. 10% na de oorlog daalde en anderzijds een gedeelte van het percentage Braziliaanse koffie (38% vóór de oorlog) hier door werd vervangen. In 1953 zien we sterk verhoogde importen, daar de branders zich veilig wilden stellen voor een mis lukte oogst in Brazilië. Het ver werken van deze, reeds in 1953 gekochte partijen plus het feit dat de koffie toen zo duur werd, dat het publiek zich minder kon ver oorloven, zijn de oorzaak van het teruglopen van de importcijfers in 1954. Dezelfde daling, maar in iets minder sterke mate, zien we, na de Suez-affaire in 1956, optreden in het jaar 1957. De ruime keuze, die wij pas vo rig jaar in koffie kregen (daarvóór was de produktie nauwelijks groot genoeg om aan de consumptie- vraag te voldoen!), maakte het! eerst toen mogelijk dié kwalitei-1 ten, die wij voor ons „vier-sma- ken"-systeem nodig hadden, in voldoende mate te krijgen. Teneinde de huisvrouwen in staat te stellen haar smaak te bepalen en een keus te maken uit de vier verschillende koffie- soorten, verscheen het vie r- s m a k e n-p a k in alle filialen. Dit viersmaken-pak was een groot succes. Om de eerste verjaardag van het viersmaken-plan te vieren, heeft A.H. nog eens 100.000 van deze pakken samengesteld en wel voor die huisvrouwen, die het nog niet met zichzelf eens zijn of zij nu AH goud-, groen,- rood- of paarsmerk-kof- fie prefereren. De winkelwaarde van dit pak is 1.60; nu betaalt u er echter maar 1.voor. Het viersmakenpak bevat de vier koffiemelanges, ieder verpakt in een pliofilmzakje, inhouden de 62V; gram koffie, elk zakje ruim genoeg voor tweemaal koffie zetten. Voor één gulden kunt u dus nu rustig de vier koffiesmaken tegen elkaar afwegen en in overleg met uw huisgenoten uw koffiesoort uitzoeken. De huisvrouwen, die al precies weten welke smaak koffie zij prefereren, kunnen ook pro fiteren van een bijzondere aanbieding. Bij het pak goud-, groen-, rood- of paarsmerk AH-koffie dat u koopt, krijgt u het tweede pak van dezelfde smaak voor de halve prijs! OINDS AH zijn nieuwe systeem van koffie verkopen (niet op prijs maar op smaak!introduceerde, is er een jaar verstreken. Dat deze nieuwe methode in een be hoefte voorziet, is in dat ene jaar wel duidelijk geworden. Was het vroeger een voortdurend experimenteren om precies de koffie naar iemands smaak te vinden, dank zij het nieuwe AH-systeem is deze ontdekking slechts een kwestie van éénmaal „uitdokteren". Hoe hebben de huisvrouwen in het algemeen op het viersmaken-systeem gereageerd? Wij zijn met enkele van hen gaan praten. „Mijn man is ervan overtuigd dat AH-paarsmerk-koffie de Lekkerste is. Heel af en toe neem ik wel eens een andere kleur", vertelt mevrouw Steinebach uit Voorschoten. „Maar dan krijg ik te horen: wat heb je nu aangehaald, neem alsjeblieft paarsmerk koffie. Zelf vind ik Alleen in wit licht lijkt de kleur blauw op blauw. In rood, geel of oranje licht lijkt de kleur zwart; in violet licht violet en in groen licht óók groen. In 1790 was er zulk een dichte mist in Am sterdam dat 250 mensen verdronken in de grachten. IK vind de zelfbedieningszaken een uitkomst, vooral voor mannen. Je hoeft tenminste nooit te wachten en het is niet nodig daarna nog naar andere winkels te gaan, want ze hebben er alles, van tandpasta tot wijn toe. Bovendien ontdekte ik vroeger altijd als ik thuis was, dat ik de helft had vergeten. Dat overkomt mij in een zelf- bedieningszaak nooit", zegt de 27-jarige student Rinus F er- di n an du s s e, die zijn blikken liefkozend laat glijden langs een fles droge sherry in de zelfbe dieningszaak van Albert Heijn in de Amsterdamse Van Baerle- straat. KOFFIE is niet alleen een op- I Bak de soezen in een hete oven, wekkende, verrukkelijke drank, even onder het midden van de maar tevens een pittig ingrediënt oven gezet, in 20 a 30 minuten in talloze gerechten die juist daar- goed uitgerezen, mooi goudgeel van door zo aantrekkelijk worden. i kleur en gaar. Laat ze bekoelen In het boekje „Koffie-Potpourri", KniP kant °Pcn een uitmimteid verzorgde uitgave en vul ze met de geslagen room van The Pan-American Coffee s.ulker en P°e<i?rk°««! Gar- Bureau te New-York en door me- neer soezen het Êlazuor. vrouw R. Lotgering-Hillebrand be werkt voor Albert Heijn N.V. (het is dan ook alleen in de AH-filialen verkrijgbaar) vindt u bijvoorbeeld wl, denk, v>„ van rozijnen en koffie als een heel bijzonder toetje? Misschien zijn genoemde Ingre diënten heel verbaasd om zich in elkanders gezelschap te bevinden, maar dat zal nog wel erger wor den. Er is nl. nodig: 1 pakje pre-cooked rijst van ongeveer 150 gram, koffie, een beetje nootmuskaat, 100 gram bruine suiker, 75 gram rozijn- het volgende recept. 100 gram bloem, 100 gram boter, 4 kleine eiereniets zout en 2>/2 dl koffie. Voor de vulling: geslagen room met suiker, vanille en poeder koffie naar smaak. Voor garnering: eiwitglazuur van gezeefde poedersuiker met wat ongeklopt eiwit glad ge roerd. Breng koffie met boter en wat zout samen aan de kook. Doe er gebruiksaanwijzing, ineens alle bloem in en roer flink tot het soezendeeg als een bal van de wand van de pan loslaat. Neem de pan van het vuur en klop de hele eieren een voor een door het deeg. Maak van dit dikke, gladde deeg op een ingevet bakblik even grote porties op enige afstand van elkaar. visieprogramma van T h o m K e 1 - ling. Hij regisseert zijn eigen cabaret en schrijft er de teksten voor. Wim Kan nodigde hem, als één van de zes veelbelovende ar tiesten van deze tijd, uit om op te treden voor een programma ter ere van Dora Paulsen. HET BEGIN „Het is nu al weer zes Jaar ge leden, dat wij begonnen", vertelt Rinus. „Wij hebben met deze groep 5 jongens en 2 meisjes al ongeveer 500 voorstellingen ge geven. Eigenlijk zijn wij met het cabaretspelen begonnen, doordat een kennis van ons mij vroeg, of wij een avond wilden optreden voor de Vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid", die jaarlijks voor de oorlogsslachtoffers een avond organiseerde. Wü hadden zo'n succes met ons programma, dat wij besloten door te gaan. Boven dien vonden wij het acteren een leuke bezigheid. de paarse koffie ook de lekkerste en mijn kinderen trouwens ook." Toen mevrouw Steinebach vorig jaar las cn hoorde dat Albert Heijn de koffie op smaak cn niet meer op prijs verkoopt, nam zij een proef en probeerde de vier AH koffiesoortcn. Het werd paars en het bleef paars. Druk leven Mevrouw Steinebach heeft een druk leven met haar zeven kinde ren, van wie de oudste negentien is en de jongste drie jaar, en met al haar naaiwerk! Zij speelt 't nl. klaar alle kleren voor haar kinde ren en haar eigen jurken zelf te maken. Alles op een naaimachine, die zij toen zij zestien jaar oud was van haar eerstverdiende geld kocht. Een kopje koffie af en toe heeft zij echt wel nodig. Zes kopjes per dag „Ik drink zes kopjes per dag," vertelt zij. En als mijn man 's avonds thuiskomt, moet de koffie altijd klaar staan." De heer Steinebach is patissier en hij weet een goede kop koffie op prijs te stellen. Net zoals een goede maaltijd. Zondags is het al tijd feest in het gezin Steinebach, want dan kookt de heer des huizes lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli; Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. MEVR. STEINEBACH (alle zeven kinderen óók op de kiek!) is, zoals zij zelf zegt, een echte koffiedrinkster en fijn- proefster. AH-Paarsmerk geniet bij haar de voorkeur. en heeft mevrouw Steinebach haar vrije dag. „En lekker dat we dan eten'1, zeggen de kinderen! T'OEN we bij mevrouw D e Groot in de Amsterdam se Marnixstraat binnenstap ten, waren zij en haar man net te rug van een bustocht met de bejaarden naar Alkmaar. Een fijne dag was het geweest, maar een van de hoogtepunten vormden toch wel de vele kopjes koffie die ge serveerd werden. Ons gezelschap heet „Het Haags aan extra postzegels voor adminis MEEST GEVRAAGD Studentencabaret", omdat ons aller wieg in Den Haag stond, maar studeren doen wij elders." ENQUÊTEUR Rinus Ferdinandusse is vijfde- jaars student in de Faculteit van de Politieke Wetenschappen in Amsterdam. Soms heeft hij niet zo erg veel tijd voor zijn studie, i want hij is werkstudent, 's Och- tends doet hij journalistiek werk en als hij erg in geldnood zit, doet hij mee aan enquêtes. Dan gaat hij met een pot jam van huis tot huis en vraagt aan de vrouwen, welke deksel zij prefereren Of hij doet mee aan opinieonderzoeken op het gebied van linoleum of poetsmiddelen. SPITS Rinus is een jongen, die in een gezelschap mensen niet opvalt. Hij praat zacht, hij fluistert bijna en verkondigt met een stalen gezicht de ene humoristische spitsvondig heid na de andere. Hij heeft een bijzonder scherpe geest en stelt tratiekostcn en gericht aan Albert Heün N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt dan AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszyde van de briefkaart te plakken. MEVROUW DE GROOT goud en rood Mevr. De Groot is een enthou siaste koffieklant bü Albert Heün. Het begon toen zü verleden jaar een viersmakenpak van haar schoondochter cadeau kreeg. De keus tussen goud- en roodmerk bleek erg moeiiyk en nu heeft mevrouw De Groot het zo op gelost: in het begin van de maand koopt ze goudmerk en aan het einde van de maand roodmerk. „De koffie, die we bij tante Bets krijgen, drinken we nergens", zeg gen buren en familieleden, „zó heerlijk". Zo eenvoudig „En 't is zo eenvoudig", zegt mevrouw De Groot-tante Bets. ,,'t Belangrijkste is de koffie. Ik gebruik een gewoon filterpotje, ik doe een schepje suiker op de filter (terwijl de suiker smelt heeft de koffie tijd om te wellen) en ik schenk de koffie met een scheutje room." Mevrouw De Groot zoekt haar liefhebberijen in huis. Zij breit veel, borduurt en spaart postzegels, sigarenbandjes en lucifersmerken. Bij al dat werk hoort af en toe een kopje koffie." Zie verder pag. 2, 5e kolom Rinus Ferdinandusse is geen ge- wone student. Hij is dé grote stu- tjes, 50 gram gehakte noten, V/2 I denten-cabaretier en -tekstschrij- van iedere situatie onmiddellijk dl slagroom of wat meer naar ver van de laatste maanden. Sinds een vlijmscherpe diagnose. verkiezing. ide nacht der studentencabarets in Deze veelbelovende cabaretier I februari, waar zes verschillende vindt het prettig voor Amsterdam- Maak de pre-cooked rijst klaar studentengezelschappen in het Am- mers te spelen, volgens de op de pakjes gegeven sterdamse Nieuwe de la Mar- koffie theater eikaars krachten maten, is in plaats van water. Meng alle het Haags Studentencabaret onder andere ingrediënten, uitgezonderd j leiding van Rinus Ferdinandusse de room, door de rijst. Laat het het meest gevraagde cabaretgezel- mengsel bekoelen en schep er voor zichtig de geslagen room door. Vul hiermee zes éénpersoons-schaaltjes. Gameer de schaaltjes of glazen met wat room en wat stukjes noot. U zult smullen! schap van ons land geworden. Rinus reist met zijn groep door het hele land, treedt op voor radio en televisie en schreef teksten voor Georgette Hagedoorn, coupletten gemist." „Neen" Kitty Knappert en het tele-1 zij, „ik heb de tram gemist." Toen wij vorig jaar drie weken achter elkaar in Amster dam optraden, heb ik hun humor leren waarderen", zegt hij. „Op een avond zei ik tegen een dame, die te laat kwam: „Komt u binnen. U hebt nog maar twee Jl/TEVROUW MUILWIJK uit Oegstgeest koos verleden jaar na de vier soorten van het 4-smaken-pak te hebben gepro beerd groenmerk. En groenmerk is het gebleven.

Allerhande | 1959 | | pagina 1