Welke lioort bij welke? Eén vrouw tussen 643 mannen He Zeven Zilverzakjesl AH-Keuken-Prijsvraag geluk DUIZEND GULDEN VOORWAARDEN Nieuws over Nieuwigheden „Soms duurt zo'n dag wel lang" Wie is de oudste klant? HOOG de kwaliteit! GAUW KLAAR en TOCH SMULLEN Tafel" Beproef uw Nieuwe suikerklontjes i\ DE EENZAAMHEID VAN DE ZUIDELIJKE IJSZEE blj A-H. MAGGI MAGGI MAGGI MAGGI aan prijzen MAGGI MAGGI De zeven kenmerken MAGGI WA W Deelnemingsformulier AH-KEUKEN- PRIJSVRAAG Breukelen „pasl op de kleintjes" f LAAG de prijs! MAART 3 ALLE EER aan de zelfgemaakte soep, maar heeft u zich wel eens afge vraagd of het tegenwoordig werkelijk nog zinvol is voor een soep uren in de keuken te vertoeven? Kunt u deze tijd niet voor veel prettiger bezigheden be steden? De verpakte soepen stellen de huisvrouw tegenwoordig immers in staat om in een minimum van tijd een vol waardige soep op tafel te brengen, die haar werkelijk alle eer aandoet. Al de nmhaal, die aan het bereiden van zelf gemaakte soep voorafgaat, voorkomt men bij het gebruik van verpakte soepen. En welk een variatie is er met deze soepen te bereiken! Alleen Maggi brengt al elf verschillende soepen, alle vooraf voor u bereid in de reusachtige keuken die Maggifabriek heet. Zeven Zilverzakjes uit het Maggi- Soepenassortiment vindt u hiernaast af gebeeld, genummerd van 1 tot en met. 7. Even verder op deze pagina staan zeven kenmerken van deze Maggi-soepen be schreven. Aan u de taak te vinden welk kenmerk bij welke soep past. U kunt dus volstaan met achter elk kenmerk (op het deelnemingsformulier) het cijfer van de soep te zetten, die bij dat kenmerk naar uw mening het beste past. EISOEP MET TUINKERS van de hiernaast afgebeelde soepen. Bij welke soep behoort het juiste kenmerk Een echte zomersoep Een pikante, gebonden soep met geZONde groenten Heerlijk zacht en tegelijk fris en kruidig Met de beste 'gewassen van Hollandse tuinders Een krachtige soep met vlees Een romige soep met het puikje van de groente Getrokken uit mals en jong vlees OSSESTAflRTSOEP A Maggi-soepen heb ben voor de huis vrouw verschillende kenmerken. Zij heb ben echter alle één gemeenschappelijk kenmerk Maggi- soepen zijn matig gezouten. Alleen inzendingen op het aan de voet van deze pagina afgedrukte deelnemings formulier zijn geldig. Deze coupon op de blanco-zijde van een gefrankeerde briefkaart plakken of in ge sloten enveloppe als brief verzenden. Adresseren aan: Albert Heijn Keuken- Prijsvraag, Postbus 1240, Amsterdam. Inzendingen moeten uiterlijk dinsdag 31 maart 's middags om 12 uur in boven staande postbus aanwezig zijn. De uitslag is bindend. Er kan over deze prijsvraag geen correspondentie worden gevoerd. Personeels- en gezinsleden van Albert Heijn N. V. en MAGGI zijn van deelne ming uitgesloten. ZO GEREED - VOEDZAAM LICHT VERTEERBAAR 7ANNEER er sprake is van werktijd- en brandstoffen- besparing en als u zonder koken uw huisgenoten toch een smake lijke en doelmatige voeding wilt voorzetten, dan zal Brinta vol komen aan uw verwachtingen beantwoorden. Brinta, het kant en klare tarwe- produkt, is niet alleen voor ge bruik gereed, maar behoort tevens tot de volwaardige voe dingsmiddelen, die de weerstand vergroten en bescherming bieden tegen ziekten. Wist u dat Brinta, ook als ontbijt, een volledig verantwoorde voe ding voor schoolgaande kinde ren is? Wist u dat dit gaar tarwegries een ideale afsluiting van de maaltijd is en zowel met melk als met karnemelk of yoghurt kan wor den gebruikt? Is het u bekend, dat Brinta door de byzonder lichte verteerbaar heid door talrijke medici wordt voorgeschreven als voeding voor zieken. herstellenden, dieet- patiënten enz.? Wist u dat Brinta nog veel meer gebruiksmogelijkheden biedt er. ook mede daardoor een wonder- produkt van deze tijd genoemd kan worden? Op verzoek zenden wy u gaarne een receptenboekje. Aanvragen j te richten tot W. A. Scholten's fabrieken Foxliol (Gr.). I Acrilan-dekens ^CRILAN DEKENS zijn uiterst licht in gewicht, krimp- en motvrij en warm. Ande re voordelen: snel te wassen (ook in de wasmachine) en te drogen. Zij zijn verkrijgbaar in lichte pas teltinten en rondom afgewerkt met een nylon-band in dezelfde kleur. De 100% Acrilon dekens (merk naam Nostra) worden vervaardigd door de Helmondsche Tex tiel Maatschappij. I Een echte zomersoep. Een pikante, gebonden soep I met geZONde groenten. Heerlijk zacht en tegelijk fris I en kruidig. S I Met de beste gewassen van Hollandse tuinders. I Een krachtige soep met vlees. Een romige soep met het D puikje van de groente. I Getrokken uit mals en jong vlees. Behoort vol gens mij bij Maggi-Soep No.: Naam: Adres: Plaats: Inzenden aan Albert Heijn-prijsvraag, Postbus 1240, Amsterdam Plastic dakgoot jpvE firmaWoestenburg L-' en Van der Meer in Zaandam maken gekleurde plastic, z.g. Marant dakgoten. Ze hebben geen ondersteuningen no dig, vragen geen onderhoud, gaan lang mee en kunnen gemakkelijk worden aangebracht. Pret-pleisters JpLEISTERS, die kinderen zich voor hun plezier op gewonde vingers of ellebogen laten plakken, zijn in De Bij enkorf te koop. Het zijn pleisters, versierd met beestjes, sterretjes en allerlei andere grappige figuurtjes. Een busje met 36 stuks kost 2,50. Buiten-tanks Nieuw is verder de Com pact olietank van de N. V. N e - gema in Bussum, een platte muurtank, die in nog geen half uur tegen een binnen- of buiten muur kan worden bevestigd. Zo'n muurtank staat veel en veel netter dan een ton in de tuin of op het balcon. Ook in de kamer misstaat de Compact niet. De kamertank heeft een inhoud van 50 liter en de twee maten buitentanks 125 en 175 liter. StopLadder QEMAKKELIJK mee te ne men is de Nylonladderstop'- een wasachtig, kleurloze en reuk loze stift, waarmee men even voor en achter het einde van de ladder in de kous een stevige streep moet trekken. Vooral stevig om de chemische reactie te veroorzaken, die de ladder verhindert verder te gaan. De nylonladderstop heeft de vorm van een lippenstift en is voor f .1,20 te koop bij drogisten en manufactuur zaken. Er zijn in totaal 25 prijzen beschikbaar ge steld, en wel: Hoofdprijs van 250. twee prijzen van 100. twee prijzen van 75. twee prijzen van f 50. acht prijzen van 25. tien prjjzen van 10. Bij meer goede oplossin gen worden deze prijzen onder de goede inzenders verloot. Bedraagt het aantal goede oplossingen minder dan vijfentwintig, dan wor den de toegekende prijzen naar verhouding verhoogd zodat het totaal beschikbaar gestelde bedrag van f 1000 in. ieder geval wordt uitge keerd. De juiste uitslag van deze prijsvraag is gedeponeerd bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amsterdam. Hij is bindend. IN alle AH-filialen kunt u de nieuwe, snel oplossende, suiker klontjes kopen in dozen van 1 kg (168 klontjes) voor 1,22. Deze klontjes, die niet duurder zijn dan de bestaande suikerblokjes, lossen bijzonder snel op in alle mogelijke vloeistoffen en verpulveren zelfs in koud water. Verbeten met het lepeltje in kof fie- of theekopje stampen is dus nu echt niet meer nodig, de klon tjes vallen vanzelf in een mum van tijd uit elkaar. Een groot voordeel van deze nieuwe klontjes is de oplosbaar heid in koude dranken, in vruch tensappen, in limonade. Van de zomer in de tent, in de caravan, bij de pic-nic zijn ze vast en zeker een uitkomst. Non-stop-filteren Dotterie De Driehoek komt met een nieuwe kof fiepot. Het bijzondere aan deze non - stop - filterpot is de lange, smalle filter, waarboven een groot waterreservoir. Eén keer water op schenken is voldoende. De gemalen koffie gaat in de filter, het water wordt erop geschonken en na een kwartier, zonder ernaar om te kijken, is de koffie klaar. Een non-stop-filter op een halve liter pot kost 6,40, op een liter pot 6,90. op 1 liter 7,75 en op l' i liter 8.60. Een losse filter kost 3,50. „Al Is de boodschap nog zo klein, Hij wordt gedaan bij Albert Heijnl" TVT voor AH vriendelijke rijmpje zette Mejuffrouw C. V o r - stenbosch in Breukelen op de achterkant van de foto van haar en haar vriendin, welke zij ons toezond, Zy schreef er ook een briefje by: Hierbij ingesloten een plaatje met, zoals U ziet, de januari-prijzen onder de loupe. Wij zijn twee kraam verzorgsters en hebben pas een flatje gekregen, maar we moeten heus wel op de kleintjes passen, waar U voor meezorgt met Uw prijsverla gingen en extra aanbiedingen iedere maand. Hiervoor onze hartelijke dank". Dit „op de kleintjes passeiT" slaat dus kennelijk niet op de jong geborenen, voor wie de beide da mes hebben te zorgen, maar op de economie in het huishouden, waar voor werkende vrouwen even goed aandacht hebben als huismoeders. Vandaar dit alleraardigste briefje, dat bovendien nog geïllustreerd is ook. Onze hartelijke dank. YY7AT vindt u van zo'n meis jespop met een (speel goed) poedel aan de hand? U kunt pop en poedel zelf ma ken. Wat u ervoor nodig hebt, is een oude, doorschijnende kous of een stukje tricot, wat ten, wat lapjes en draadjes wol en een stukje ustrakan bont of zwarte badstof. Wan neer u een briefkaartje stuurt naar Ciska Verheul, Harstenhoekseioeg 189 in Scheveningen, schrijft zij u terug hoe u de pop en de hond kunt maken. Schrijf uw naam en adres s.v.p. in blokletters met ver melding: Pop mei poedel. In een volgend nummer van Allerhande vindt u een foto van het broertje van de pop, die als speelgenoot niet een poedel heeft, maar een paard je. Natuurlijk schrijft Ciska u dan ook, hoe u de jongenspop zelf in elkaar kunt zetten. RUILBUREAU A/TOCHTEN er nog lezeressen zijn die ondanks de verschillende oproepen in Allerhapde nog Pano rama-plaatjes of andere plaatjes missen, dan kunnen zy zich wen den tot DeBe's Service Bureau, Postbus 804 4, Am sterdam (W-II). Dit bureau ruilt alle mogelyke plaatjes. Panorama-plaatjes MEVROUW A. M. LUDO- NEI. Sutori us straat 2 9, P o e 1 d ij k, Gem. Monster mist voor het Panorama-album nog de volgende plaatjes: 1, 3, 4, 17, 25, 30, 47, 49, 50, 51, 52, 54, 61, 64, 65, 71, 72, 74, 79, 81, 83. 86, 123, 124. 129, 134, 138, 144. 147. 150. Wie kan haar hieraan helpen? Uw nieuwe adres, s.v.p. WAANNEER u een adresverande ring moet opgeven aan Ciska Verheul, Harstenhoekseweg 189, Scheveningen, zoudt u dan het nummer, dat op uw adresbandje staat genoteerd, erbij willen ver melden? Wederom werden enkele Aller- Hande's wegens adresverandering door de post retour gezonden: Mevrouw M. Varekamp-Vorder- man, Westerhoutpark 29, Haarlem; J. W. Westerbeek, Apeldoornselaan 230. Den Haag en J. v. Rijst, Molenwaterweg 20, Rotterdam. Wilt u even uw juiste adres op geven? Vraag over soepen EEN trouwe lezeres vroeg of de kant-en-klaar soepen van tegen woordig allemaal op vlees-basis zijn. Bij een bekende fabrikant zijn we gaan informeren en kregen te horen dat van de soepen in sachets, niet op vlees-basis zijn: Minestrone, Eisoep met tuinkers, asperge-soep, erwtensoep en vermicelli-soep. Van de soepen in tablet-vorm die natuurlijk nog steeds worden geproduceerd, zijn de volgende niet op vlees-basis: asperge-, groen ten-, kerrie-, koninginne-soep, rijst- juliennesoep, vermicelli-tomaten- soep en de zo bekende Windsor- soep In „doos"-verpakking is de ver micelli vleesloos. Snel stoppen LTELEMAAL nieuw is de s nelstop naald niet, maar wel erg handig. Het is een naald met een gegolfde punt, die gemakkelijk en vlug tussen de draden doorglijdt en voorkomt dat de opgenomen draden weer van de naald afglijden. Voor huisvrouwen met uitpuilende stopmanden is deze naald een handig apparaatje. Importeur is Myth us in Am sterdam. F)E Zuidelijke IJszee is een eenzame zee. Een grijze vlakte zonder einde. Soms staat ze aan de reiing van het zwoegende schip en tuurt in de verte. Dan verlangt ze naar haar huis in Bilthoven en telt ze in gedachten de weken af, die haar nog scheiden van de bewoonde wereld. En dan weet de 59-jarige doktersvrouw M. L. T e 1 j e r-P f a e 11 z e r met bijna dramati sche zekerheid, dat zij op dat ogenblik de eenzaamste vrouw van Nederland is. Beneden haar liggen de brede dekken van de walvisvaarder „Willem Barendsz". Een enorme, drijvende fabriek van 40.000 ton. Mannen zijn daar twaalf uur per dag in de weer om walvissen van hun speklaag te ontdoen, het vlees los te maken van de benen en de traanpotten vol te stouwen. Het is, voor de toekijker, een weerzin wekkend bedrijf. Vaak hangt er een warme bloed lucht over het schip, die haar mis selijk maakt. Dan vlucht ze haar hut in en neemt voor de zoveelste keer die dag haar boek ter hand. Een dag kan erg lang duren. Voor de zevende maal Op het ogenblik bevindt mevr. Teljer zich voor de zevende keer in de grauwe eenzaamheid van de zuidelijke ijszee. En nog elke keer heeft ze last van dat beklemmen de gevoel; nou zou ik er zo wel af willen springen. Waarom ze dan toch steeds weer meegaat? Ach, het fintwoord is doodeenvoudig. Haar man is scheepsarts op de „Willem Barendz" en ze is niet graag zeven maanden van hem gescheiden. Daarom verhuist ze elk najaar met een paar plantjes, een koffer vol nieuwe boeken en een flinke hoeveelheid schrijfpapier naar de salonhut, die vlak naast het zieken zaaltje is gelegen. Zij is de enige vrouw te midden van 643 mannen. viscourant. Een gestencild blaadje, waar het wereldnieuws, zoals dat doorgeseind wordt door radio Scheveningen, in enkele regels in staat en dan het Nederlandse weer bericht niet te vergeten. „Dat weer bericht zou niemand willen mis sen. Dan weten we tenminste een klein beetje hoe jullie het thuis hebben". Ze schrijft brieven (die pas in Kaapstad gepost kunnen wor den), leest veel en brengt koffie naar de mannen op het zieken zaaltje. Soms vliegen de dagen om. En dan komt plotseling, heel onverwachts, een hapering. Dan wordt het allemaal teveel voor haar en staat het leven op die stinkende fabriek haar on eindig tegen. Met langzame stappen loopt ze dan de steile trappen op, naar boven. Aan de verschansing tuurt ze over die eentonige uitge strektheid van ijskoud water en verlangt ze intens naar huis. MEVROUW M. L. TELJER eentonig Hard werken Zo'n walvisvaarder is geen ple ziervaartuig. Dat weet ze maar al te goed. Het leven op zo'n traan- fabriek is hard en eenzaam. De mannen werken daar met een stugge regelmaat: twaalf uur op twaalf uur af. Zeven dagen per week. Het zijn stoere kerels in de goede zin van het woord. In de zomer werken ze een paar maanden ergens in een magazijn, op het land of als hulp-kelner. Maar in het najaar komen ze stee vast naar de Amsterdamse Coen- haven en laten zich door de ge moedelijke dokter N. J. Teljer keuren. Die herkent de verweer de gezichten en vraagt maar nooit waarom zij eigenlijk steeds aan monsteren voor zo'n keiharde reis van zes-zeven maanden. Hij weet dat de walvisvaart hen te pakken, heeft. Ze houden van dat zwoegen- aan-één-stuk-door en daarbij goed betaald krijgen. Van gezicht Mevrouw Teljer kent de meesten alleen maar van gezicht. Ze praten niet met haar. Waarever zouden ze met zo'n dame moeten praten? Als er tijdens de periode van de vangst (drie tot vier maanden) goed gevangen wordt en er door- gepeesd moet worden, zijn ze in een goed humeur. Dan wordt er ook goed verdiend. Maar als er een dichte mist over de zuidelijke ijszee trekt en de jagers doelloos naast het moeder schip liggen, hangen de mannen verveeld over de verschansing. Dan beginnen ze te mopperen: „Zitten wij daarvoor in het ijs?". Voor een bemanningslid wordt de eentonige cadans van wer- DR. N. J. TELJER tijd tekort ken, eten, slapen soms abrupt onderbroken. Dan komt er een telegram uit het verre vaderland, dat in korte, zakelijke zinnen meldt dat er een familielid is overleden. Mevr. Teljer ziet hem dan over het achterdek lopen. De man verbijt z'n tranen in de vrieskou, maar naar haar toeko men doen ze niet. „Zo zijn die manuien niet en ik wil me vooral niet opdringeti" zegt ze. Het verloop van zo'n walvisvangst is vrijwel altijd hetzelfde. Alsof een vastgesteld programma wordt afgewerkt. Ze varen van Amster dam naar Trinidad en liggen een paar dagen in Kaapstad. Daar zijn de mannen één morgen of middag vrij. Het is is hun laatste contact met de beschaafde wereld. Hellohmammie' Ondertussen zit dokter Teljer in zyn spreekkamer grote, sterke Afrikaanse negers te keuren, die ook mee willen. Sommigen schel den al by voorbaat op „wit hel", zoals zij de eenzaamheid van de ijszee noemen, maar monsteren toch maar al te graag aan. Twee dingen trekken hen aan: de goede gages en het volkomen als een blanke behandeld worden. Een kleine groep negers komt elke reis weer terug. Ze zwaaien met een gryns van herkenning naar mevr. Teljer: „Helloh mammie". In de Tafelbaai, even beneden Kaapstad, komen de twaalf jagers een voor een naar de „Willem Barendsz" toe. Met een slingerend mandje hijsen ze het kruit voor hun harpoenen aan boord. En dan zet de stoet zich langzaam in be weging. Als ze van het achterdek om zich heen kijkt, doet het haar telkens weer denken aan een kloek met haar kuikens. Het is een ver rukkelijk gezicht. Na de felle westenwinden, die de zee tussen de 40ste en 50ste zuiderbreedtegraad onveilig kun nen maken, komt de verlatenheid van de poolzee. Water, niets dan water, met hier en daar af en toe een ijsberg. Het enige geluid, dat de opvarenden aangenaam kan verrassen, is het gekir van de pinguins. Als de vangst eenmaal begint en de drijvende fabriek met zijn la waai van ratelende winches en dreunende machines in vol be drijf komt, heeft dokter Teljer geen tijd meer om met zijn vrouw te praten. Dan is hij. in dit con tinubedrijf, meestal achttien uur achter elkaar in touw. Zes uur slapep is voor hem een meevaller. Weerbericht En juist dan begint op zijn vrouw de eenzaamheid te druk ken. Elke dag spelt ze de Wal- MOG steeds krijgen wij reac ties op deze eenmaal ge stelde vraag, en met respect voor de ouderdom men schrijft ons heel aardige, vaak zeer treffende brieven. Mevrouw G r i e n s v en teEsch b ij Boxtel is ruim 43 jaar een trouwe af- neemster en, zo schrijft zij, ook nog propagandiste voor A.H.. Gasten die bij haar een lekker kopje koffie of thee. drinken, voegt ze onmiddellijk toe, ja, die is van Albert Heijn. Mevrouw Core man (88) was van 1893 t/m 1936 klant in N ij m e g en en vervol gens tot nu toe in Hilver sum. Even rekenen, dus 66 jaar. Dat zal in de loop dezer jaren bij elkander een aardig sommetje zijn dat ze bij A.H. heeft besteed. De kroon spant echter on getwijfeld mevrouw H or s- t e n-R e p, eerst wonende in O o stzaan nu te Laren. Sinds de vestiging van de eer ste AH-winkel te Oostzaan in 1887 is zij een trouwe afneem- ster. Dat is dus bijna 72 jaar. Zij kan nog met veel genoe gen over de oude tijd in Oost zaan praten en heeft de stich ter van ons bedrijf, de heer Albert Heijn en. zijn vrouw heel goed gekend. Van mevrouw J. J. Bus sin kR ibbink te Arn hem ontvingen wij nog een heel aardige brief, waarin zij laat toeten, dat zij al sedert 1902, toen zij pas getrouwd was, klant bij Albert Heijn is geworden. Bijna 57 jaar betrekt zij haar artikelen van AH. Weliswaar niet de oudste, maar toch wel een van de oudste klanten! Mevrouw M. A. A arts- Joustra te Treebeek (L.) deed reeds als kind bood schappen bij AH in Haarlem. Dit is een dikke 50 jaar ge leden. In haar huwelijk bleef ze Albert Heijn klant eerst in Arnhem, daarna in haar tegenwoordige woonplaats. Nog vele jaren mevrouw Aarts. Heerlijke soepen voor het Paas-menu zijn zowel de ge bonden champignon-soep als de ge bonden asperge-soep. Die u, o zo makkelijk, klaar kunt maken van een pakje gecombineerd met een blikje en wat ongeklopte slagroom. U zorgt dus voor wat pakjes champignon- of asperge-soep (neemt u vooral een pakje of wat ervan in huis met het oog op on verwachte gasten!), een blikje champignons of asperges en een flesje of blikje room of koffiemelk. U maakt de inhoud van de pakjes klaar volgens de aanduidingen die er op staan; dan doet u er de in houd van het blikje champignons of asperges bij en even voor het op doen maakt u de soep extra lekker door er wat ongeklopte room bij te voegen. Natuurlijk proeft u of het zout gehalte goed is. Dan kunt u de asperge-soep zó serveren. Maar als u champignon-soep heeft gemaakt, giet er dan, extra, een scheutje droge Sherry door; dat geeft iets heel bijzonders aan de smaak! CISKA VERHEUL 1 Volledig gevitamimseerd met vitaminen A en D 3 pakjes voor

Allerhande | 1959 | | pagina 3