RECLAME-mensen zijn ROERIGE mensen „BAAS" Jan drukte 1500 handen KOff" VALK SCHOONMAKEN NA TUURLIJK Geanimeerde receptie Albert Heijn heeft de vier lekkerste koffie's E Groenmerk Roodmerk 155 155 Advocaat (zo feestelijk) is „eten en drinken" tegelijk VEEL EIEREN Reclame-chef kijkt achterom Hartelijke huldiging bij het 40-jarig jubileum 174 174 Enkele variaties WONDERBAAR MAAR.... WAAR Practische f eestpuddingen voor drukke Paasdagen („Vader" van Boffie) HK maar bereid u goed voor en laat het gezin niet lijden Pracht middelen HNAOC Voordelig schoonmaken pagina Albert Heijn N.V. Zaandam Aller ft 1959 Prijsvraag pagina soepen No. 43 Maart 1959 HOFLEVERANCIER CINDS KORT zijn ook de AH- spaarobligaties op de beurs verhandelbaar en wel tegen een koers van ongeveer 130. Dat betekent dus dat uw spaarobligatie van 50op het ogenblik ongeveer 65. waard is, waar dan nog wat kosten afgaan. Het is niet zo dat de stukken van 50.op de beurs wor den aangeboden. Men is daar gewend met grotere bedragen om te gaan en handelt daar om met verzamelobligaties van S 1000.20 stukken van S 50.— Dat wil" echter niet zeggen dat p in het bezit moet zijn van 20 spaarobligaties voor u aan het verkopen kunt gaan (aange nomen dat dat uw bedoeling is). U kunt spaarobligaties van ;f 50kopen en verkopen bij iedere bank en bij iedere ma kelaar. Dooir een aantal te ko pen kunt u een mooi spaar potje maken, want de AH- spaarobligatie is de meest lucratieve spaarbrief, die er bestaat. En u weet het: over 20 jaar is de spaarobligatie 160. waard. Wilt u uw spaarobligatie verko pen, dan dient u er rekening mee te houden, dat van de 65.die het stuk thans waard is, de verkoopkosten en eventuele renteverrekening worden afgetrokken. De koers van de winstdelende AH-obligaties, die al eerder dan de spaarobligaties aan de beurs verhandelbaar waren, is ook gestegen en wel tot 126. Een winstdelende obligatie is thans dus 63.waard. Oorzaak hiervan is de vrij lage rentevoet van het ogenblik, n.l. 4Vz Begrijpelijkerwijs ontstaat er dan vraag naar stukken, die een hogere rente uitkeren. En dat zijn de AH-obligaties met een rente van 6% (spaarobli gatie) en 4% plus een aandeel in de winst (winstdelende obligatie). MET een daverend drie-werf hoera heeft het gezamen lijk personeel van Albert Heijn N.V. te Zaandam op donderdagmiddag 26 februari j.l. hulde gebracht aan ,,Baas" Jan, die 40 jaar geleden zijn werk bij het levens- middelenbedrijf begon in het AH-filiaal aan de Amster damse Kinkerstraat en sindsdien met al zijn energie en werklust heeft geijverd voor de uitbouw van het bedrijf. jubilerende vader is geweest en nog steeds is. De heren J. van Heuveln en M. van Kalmthout ten slotte directeuren van doch terondernemingen en bevriende relaties sloten de rij van sprekers. De huldiging vond plaats in het vrolijk met bloemen versier de ontspanningsgebouw, waar honderden medewerk(st) ers van hoog tot laag de heer J. Heijn en zijn echtgenote persoonlijk de hand kwamen drukken. Namens hen allen bood de heer G. Onrust, die al die 40 jaar mee heeft „gebouwd" aan filialen en fabrieken, een televisie-toestel aan. De blijde dank van het echtpaar Heijn ging welhaast verloren in het feestgedruis van de geani meerde receptie, welke op de offi ciële huldiging volgde. „Harde werker Namens commissarissen van de N.V. sprak Jhr. J. Six van Hil- legom woorden van hulde tot de jubilaris, wiens stille werkkracht en grote ijver in het licht werden gesteld. Als mede-lid van de Raad van Bestuur memoreerde de heer G. H e ij n de grote harmonie, waar in hij al die jaren met zijn broer heeft samengewerkt. T rouw De president-directeur, de heer A. H e ij n, wees op het voorbeeld van trouw en toewijding, dat zijn II ar lelijkheid In zün dankwoord bekende de jubilaris tegen deze dag opgezien te hebben. Maar de overrompelen de hartelijkheid, die uit deze hul diging sprak verzoende hem met de gedachte middelpunt van dit feest te moeten zijn. Tijdens de receptie kwamen ook talrijke gepensioneerden hun op wachting maken, die met een blijde blik van herkenning door het echt paar. Heijn werden begroet. Juist in die beginjaren, tijdens zijn werk in de filialen en de fabriek, en ook later bij de bouw van nieuwe filialen en fabrieken, heeft de heer Heijn in nauw contact met vele van deze oud-gedienden samen gewerkt, zodat een persoonlijke band is ontstaan, die van beide kanten zeer is gewaardeerd. De vier verrukkelijkste soorten waaruit de Nederlandse koffiedrinker kan kiezen, want een van de vier is precies, maar dan ook precies naar Uw smaak. En bovendien betaalt u voor AH-koffie altijd belangrijk minder De twee meest geliefde AH-melanges ELDERS BIJ AH MUD-GEURIGE KOFFIE MILD-KRACHTIGE KOFFIE VAN DE ADVOCAAT, die typische door de dames zo beminde lek kernij zegt men in de wandeling weieens „dat het drinken en eten tegelijk is." En wat een waarheid schuilt daar niet in! Weet u eigenlijk wat er in die heerlijk smakende advocaat van AH gaat? Allereerst: verse eieren in hun geheel, zonder dop vanzelfspre kend, dan nog eens vele verse eierdooiers, zonder het wit dus; dan brandewijn, suiker en vanille. Om te beginnen worden in grote tanks van roestvrij staal met zelf- registrerende meter (daar worden automatisch, constant, temperatuur en tijd genoteerd) de eieren met de andere ingrediënten geklopt, ge kookt, gezeefd en gekoeld. Daarna gaat de advocaat (op een zeer bepaalde temperatuur ge bracht) naar de tap-installatiede flessen worden dan van een slui ting voorzien, krimp-gecapsuleerd, geëtiketteerd en verpakt. En nu (begrijpt u zeker wel, dat het hier zo eenvoudig staat, maar dat in werkelijkheid heel wat prachtige, ingenieus geconstrueerde machines nodig zijn om de advocaat van de beste kwaliteit, op de meest effi ciënte manier, verpakt en wel de fabriek te doen verlaten. Feestelijk gezicht Het is een feest om zulk een be drijf in werking te zien. In de eer ste plaats zijn daar de machines die de flessen reinigen, want na tuurlijk is het een eerste vereiste, dat deze volmaakt smetteloos zijn. Verder komt de advocaat in geen enkele fase van zijn ontstaan met de lucht in aanraking; een buizen stelsel zorgt ervoor, dat de advo caat precies daar terechtkomt waar hij op een gegeven moment moet zijn; de tapmachine zorgt voor de juiste hoeveelheid in iede re fles, het transport van de fles sen gaat per band. De hele afdeling is van een blin kende schoonheid waar een huis vrouw danig plezier aan zou be leven! En alles is zo uitgekiend dat er zo handig en snel mogelijk kan worden gewerkt om te zorgen dat de feestelijke eierdrank, die „ad vocaat" heet, op ieders tafel kan prijken met de Paasdagen en., natuurlijk maakt de-weloverwogen, wijze van fabriceren een aantrek kelijk lage prijs mogelijk! TT KUNT MET advocaat heer lijke dingen doen. Dikwijls wordt hij in een glaasje gegoten en voorzien van wat stijf ge klopte slagroom of stijfgeklopte eiwitten. U kunt hem ook in een glaasje gieten en er een laagje Cherry Brandy op schenken. Dat diepe rood staat er niet alleen prachtig bij, het smaakt ook zo verrukkelijk, want bij ieder hapje advocaat bevinden zich altijd wel een paar drup peltjes van de Cherry Brandy. Ook in toetjes is met advocaat voor de nodige variatie te zor gen. Denkt u maar eens aan een vanille-vla, waar u enige forse eetlepels advocaat door roert, terwijl u de schaal garneert met chocolade oublies en brosse wa feltjes. Chocolade-vla Een heel feestelijk dessert is cho colade-vla. Onder in de schaal legt u plakjes cake of plakjes van uw eigen gebakken tulband. Maar die plakken bestrijkt u met een vooral niet te zuinige laag advo caat. Daaroverheen giet u dan de helft van de chocolade-vla. Die bedekt u weer met cake of tulband op de zelfde manier met advocaat ver sierd. Daarover weer chocolade-vla opgespoten met slagroom waardoor u wat advocaat klopte zodat ze heel licht crème ziet. Een paar uur koel weg zetten en iedereen zal u loven voor zo iets heerlijks!! CISKA VERHEUL Het vogelhart is veel groter dan het onze in verhouding; dat van de duif klopt boven dien tweemaal zo snel als onze gemiddelde 72 slagen per minuut; het hartje van de kolibrie slaat meer dan 600 maal per minuut. Peper was vroeger een kostbare stof. Toen in 408 een der Gothenkoningen Rome be legerde vroeg hij „losgeld" in goud, zilver en ongeveer drie duizend pond peper. De peperplant is een klimplant en een peperplantage ziet er uit als een hopkwekerij. Van hoog tot laag, allen kwa men met een stevige handdruk ■hun sympathie betuigen voor de jubilaris en zijn vrouw. VOORAL het literpak vruchten pudding, dat als het ware ge stoffeerd is met vruchtjes, aman delen e.d., leent zich uitstekend voor het extra toetje met de Paas dagen. Alleen: doe er nog eens iets bijzonders mee Door er bijv. een eidooier extra door te roeren en er tevens een paar stijf geklopte eiwitten door te wer ken, zodat het dessert zeer luchtig wordt. Zo zal ook een klein stukje gesmolten roomboter door de pudding- of vla-massa ge roerd, ware smaakwonderen verrichten Een scheutje van een passende likeur is altijd een uitgelezen manier om het extra plusje te geven wat wij juist met een feeste lijke gelegenheid dubbel waar deren. Bijv.: een scheutje marasquin door de vruchtengries, wat persico dbor de amandeltjes-pudding, ter wijl de vanille zich uitstekend laat combineren met de advocaat en ik zeker de (echte) ananas-pudding zou opsieren met wat blokjes ananas en een gebonden ananas saus. CISKA VER-HEUL QFSCHOON dag' en nacht in de weer met de reclame zoekt de heer H. Valk, de Reclamechef van AH, die reclame voor zichzelf toch bepaald niet. Hij kijkt een beet je zuinig als hem gevraagd wordt eens iets te vertellen over zijn werk en zijn levensloop. „Ik houd er niet van zo iri de publiciteit te komen", zegt hij en dat zijn geen holle woorden. Want de heer Valk is een echte Zaankanter, zo echt als ze maar geboren worden aan de drukke, levendige Zaan aan de oevers waarvan hij zijn hele leven lang en steeds op het zelfde punt heeft gewoond, met als enige verandering een huisnummer dat achttien hoger werd. En een Zaankanter zijn betekent: niet al te veel praten en geen druksies, geen capsones, geen poeha en vooral niet al te erg naar voren dringen in de openbaarheid. Hij weet gezellig te vertellen. En hij heeft veel te vertellen. Want een uitzondering in zijn vak, waarin men nog al eens van firma verandert hij is meer dan 35 jaar in dienst van AH en met zijn medewerking heeft zich een groot deel van de groei van het bedrijf voltrok ken: alle acties immers begin nen, zodra ze op het publiek, de klanten van de winkels, gericht zijn, bij de publiciteit. Reclame is een continubedrijf. ,Je bent nooit klaar",' zegt de heer Valk. En dat is te begrijpen als men hem zo eens volgt op zijn wegen. Koffie naar smaak Neem nu eens het opzetten van een grote campagne zoals bijvoor beeld die van de koffie. Vorig jaar lanceerde AH een geheel nieuw koffiesmakensysteem dat neer kwam op het succesvolle invoeren van de vier smaakgroepen. Het was een omwenteling! Want voorheen kocht de huisvrouw al leen dure, goedkope en goedkopere koffie en nam dan maar aan, dat de smaak daarmee evenwijdig zou lopen. Dus: dure koffie is de lekkerste en zo voort. A.H. wilde deze oude han delwijze veranderen en, in plaats van de prijs, uit gaan van de smaak van de koffie. Dat wilde dus zeggen dat men zqn eigen smaak koos in plaats van de vanouds gewende pcjjs. Het was een prachtig plan maar De lay-out van een nieuwe advertentie wordt nawibkeurig bestudeerd. hoe moest het aan de huis vrouwen voorgelegd worden? Er ontstond in nauwe samen werking met de AH-koffie-ex- perts, de heren van de in- en verkoopafdeling en het recla meadviesbureau, en tijdens tientallen besprekingen een heel gecompliceerd publicatie stelsel; dat zou Nederland op de hoogte brengen van een volkomen nieuw en nog totaal onbekend systeem! Zoals men weet: het gelukte. Het werd een groot succes. Mede dank zij het werk van de heer Valk die er trouwens als Zaankanter zelf niet al te veel over zegt. Geesteskind Hij spreekt liever over zijn geesteskind Boffie. Wie kent Boffie niet? Het is het ge wiekste knaapje, dat met een groot blad vol dampende kof fiekoppen voor zich reedsveler leven is binnengestapt. Die Boffie ontstond bij toe val, als je het zo noemen wilt. Want er bestond natuurlijk be hoefte aan iets dergelijks: een figuurtje waaraan wij een kof- fiecampagne wilden „ophangen". Ik had, uit mijn kamer uitzicht op een karwei aan de overkant van mijn kantoor, waar een stel heiers enorm aan het werk was. Het was koffietijd en de juf frouw kwam net binnen met een groot plateau vol koppen koffie. Ineens dacht ik: als je nu een serie tafereeltjes zou kunnen la ten zien waarin zo'n juffrouw binnenstapt met haar koffie en daar alle werken verstoort. Dus zó dat die heiers, zij zijn natuur lijk gek op koffie, eenvoudig weg alles in de steek laten en HET is iets waar we niet aan kunnen ontkomen: de schoonmaak Tot schrik van onze huisgenoten en tot heimelijk plezier van ons zelf. Wij willen, diep in ons hart, n.l. schoonmaken, vernieuwen en her stellen, om dan weliswaar vermoeid, maar zeer voldaan in een huis te zitten, dat nog naar boenwas en poetsmiddelen ruikt. Onze schoonmaakmiddelen zijn tegenwoordig allemaal wel wat anders dan vroeger, toen groene zeep, lysol, bleekpoeder en soda de grootste rol speelden, om maar te zwijgen over het „potloden" van kachels en fornuizen! Onze moder ne. zeer fijne schuurmiddelen schuimen als zou het zeep zijn, onze wasmiddelen en vatenafwas- middelen hebben met zeep niets meer van doen, maar de schuim- ontwikkeling en het ontvettings- vermogen zijn zó groot dat je er j versteld van staat. Een slap sopje Een voordeel is het zeker dat sommige middelen zo zacht zijn, dat we met twee eetlepels in een emmer lauw water, zo'n slap sopje kunnen krijgen dat we er onze stoelkussens, van wat voor mate- riaal ze ook gemaakt zijn en wat voor vulling er ook voor gebruikt werd, met een zacht borsteltje mee kunnen schoon borstelen. Even licht met schoon water naborstelen en we zien tot onze vreugde dat ze fris en helder worden en dat de kleuren aanzienlijk zijn opgehaald. Diezelfde sopjes zjjn ook uitste kend om het houtwerk mee af te nemen zonder nadelige gevolgen voor de verf. Ook hier met schoon water nalappen. Rondneuzen Natuurlijk gaat u vóór de run op de schoonmaakmiddelen be gint vast eens in de winkel rondneuzen. Vergeet vooral niet voldoende wafeldoekjes, nylon pannensponzen en dweilen in te i slaan, naast was- en poetsmid delen en de gecombineerde schoenpoetscrcme: een zwart en bruin doosje, de meest voorko mende kleuren. Werk met systeem Mogen wij u nog een raad geven? Maak kamer voor kamer schoon en haal niet in één keer het hele huis overhoop, ergens moet er een vluchthaven zijn waar de gezellig heid heerst, anders kweekt men ontevredenheid en weglopende ge zinsleden. Wij hadden een Franse tante, een elegante Parisienne, die op onverklaarbare wijze door de „schoonmaak-bacil" was aan getast. Haar man en kinderen hadden in die schoonmaaktijd geen leven en daar wij er in huis waren, ondergingen ook wij dit gebeu ren met gelatenheid. Zij had echter de gewoonte om maandenlang,, achter ieder een die binnenkwam, met een poetsdoek in de handen te lopen, opdat zij iedere stap diede on gelukkige op linoleum of par ketvloer zette, onmiddellijk zou kunnen uitwissen. Haar gezinsleven behoorde niet tot het prettigste. Denk eens aan die gezinsleden van onze tante in de schoon maaktijd. Uw man en kinderen zullen er u dankbaar voor zijn. CISKA VERHEUL. 1954. De vliegende kruide nier overhandigt in Dordrecht onder enorme belangstelling een mand boodschappen. Mogelijkheid tol abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben al reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor adminis tratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt dan AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. op haar afvliegen. Zo ontstond toen de Boffie-reeks: een aan tal reclames waarin Boffie tel kens de gang van zaken omver gooit door binnen te treden. Tijdens een huwelijksplechtig heid laat de bruidegom de bruid in de steek omdat Boffie bin nenkomt en zo voortIeder een kende toen en kent nu Boffie." Drukke afdeling De heer Valk werkt met een afdeling van acht man en in nau we samenwerking met zijn twee assistenten, de heren A. B. F i e - n i n g en G. van O 1 s t. Er is genoeg werk aan zijn winkel, daar voor hoeft hij geen reclame te maken. Alle advertenties, die van AH in zo'n 150 Nederlandse bla den en kranten verschijnen, zijn werk van zijn afdeling. AÜe reclameacties in verband met nieuwe winkels, zelfbedieningsza ken, kortom alles wat „aan moet spreken" is werk van zijn afde ling. De affiches: werk van zijn afdeling. De drukwerken: zijn afdeling. De publicaties: werk van zijn afdeling. De vorm van die advertenties, smaakvolle, opmer kelijke en prettig-aandoende „vlek ken" in de kranten: de heer Valk en zijn afdeling hebben na vele besprekingen met een der beste Nederlandse reclamebureaux we ken werk gehad. Er zijn twee uitgaven waarop hij met speciale trots wijst: de prijscouranten die A.H. rond Pasen en met Kerstmis verspreidt; het zijn altijd fraai-verzorgde kleurenfol- ders. De kleurenfoto's (van Hof- fotograaf Meijboom) vormen heel aparte werkstukken die de uiterste zorgen vragen. En dan de druk! Zo kan men de heer Valk aan treffen bij de fotograaf, bij de drukker, bij de binder (als het een boekje betreft.) en overal waar AH bezig is in de een of andere vorm naar buiten te treden. Dat geldt ook voor dit blad .Aller Hande". En voor de winkelchefs waarmee de heer Valk voortdurend contact heeft; hij spreekt ze toe, hij wijst ze de weg, hij moedigt ze aan. Hij organiseert hun onderlinge omzet- wedstrijden en het is zo: alle chefs kennen hem. „Zó!", zeggen ze met de duim omhoog. Adverteren is: contact met de bladen. En ook: contracten met die bladen. De reclameafdeling heeft daar de handen vol mee. „Reclamemaken is het belang van de klant", verklaart de heer Valk, „goede reclame betekent, grotere omzet, lagere verkoopprijzen. Dat is het systeem van Albert Heijn." Boven Hilversum De dag van een reclamechef is moeilijk in te delen: post, telefoons, telegrammen, besprekingen, bezoek aan drukkerij, aan studio, aan. In 1923 was AH een modem bedrijf en de winkel in de Haven straat in Hilversum moest worden geopend. Het was vlak vóór Sin terklaas. Het sneeuwde. En toch moest met een Fokker FII een grote hoeveelheid strooibiljetten op Radiostad (die toen nog niet veel van Radio wist) uitgeworpen worden. De heer Valk vervulde daarbij een belangrijke rol. Hij lag in het toestel-voor-twee-man, als derde onder de dubbele stoel en gaf uit de diepte van het rompje aan de mecanicien de biljetten aan. Die gooide ze daarna over boord. De piloot, later verongelukt met de „Uiver", bracht ze, na de escapade, veilig weer aan de grond. Juist op het ogenblik trouwens dat een piloot met een Italiaans toestelletje dat hij invloog bij zijn landing brokken maakte tegen een trans formatorhuisje. Dat was op Schip hol. „We hadden toen één vracht wagentje bij Albert. Heijn", zegt de heer Valk," en die verzorgde het vervoer van de biljetten naar Schiphol. En dan te den ken dat we nu dag en nacht met kolossale trucks met opleggers enorme vrachten op de weg hebben". Zie verder pag. 2 vierde kol. 1923. Als „derde" man onder de dubbele stoel.

Allerhande | 1959 | | pagina 1