Hans en Grietje eten uit de hand; ZALM IN BLIK PLANKEN- KOORTS SPANNING PREMIÈRES AFRIKA PI NDA'S - -■ iSFi £Lberthm Dag uit leven van inkoper c O D JL bi Als het sneeuwdek het Veluwe-wlld doet hongeren Verscheidene KEES BLIJFT NIET ACHTER VOOR FEESTELIJKE „GOOCHELTOEREN": De heer G. J. van Zijl heeft regelmatig en de van Brumebonensoep D'I is dan typisch een gerecht dat op zichzelf al een maaltijd is. Ik heb een kilo prachtige hamschijven gekocht en er lang zaam een zeer krachtige bouillon van laten trekken. Daarna heb ik de hamschijven eruit gevist en de bouillon ontvet door ze door een neteldoekje te zeven. Het over vloedige vet is bewaard voor an dere doeleinden. Vervolgens is het vlees van de hamschijven los ge maakt en klein gesneden. In de bouillon zijn de geweekte bruine- bonen met een halve selderijknol gaar en zacht gekookt en door de puréezeef gedraaid. Ongeveer een pond bruinebonen werd gebruikt. manieren De fijnste Zuidvruchten in NIEUWE handige verpakking PRUIMEN 49 ROZIJNEN49 ABRIKOZEN »o3r 69 KRENTEN 45 TUTTI FRUTTI, extra kwaliteit 250 gr 89 ALLERHANDE FEBRUARI Redders in de nood eneeuw «n koude drijven het edele wild naar de mens. Damhert Hans en koetje Grietje komen, met wat geielschap, op het voedsel af. „Mooi zitten" Het wilde varken Kees loopt als een hondje achter de houtvester aan; hij is zo gedwee als een lam. Zelfs gaat hij voor een stuk koek „mooi zitten"! DE VELUWE is een der regenrijkste gebieden van ons land (laat de heren van de VVV's het maar niet horen!) en dat betekent dat, als de rest van Nederland bijvoorbeeld een beetje wit ziet van de sneeuw, daar dikke lagen sneeuw grond en boom bedekken. Een prachtig gezicht, maar wij, die het landschap kennen als onze broekzak, weten ook wat de keerzijde is van die glinsterende medaille: het wild gaat hongerlijden. En dan sluit het, noodgedwongen, vriendschap met de vertrouwde mens. Zo'n vertrouwde vriend is de houtvester. Niet ver van de Hoge Veluwe" ligt het ongerepte landgoed „De Valouwe" (600 ha). De houtves ter van „De Valouwe" verdient het vertrouwen van het wild; hij is niet zo'n man die dag-in-dag- uit met zijn geweer over de schouder door de bossen trekt op zoek naar „verkeerds" om neer te knallen. Hij is meer een man, die zoekt naar wat hij kan behouden. Hem ontgaat niets van het wereldje rondom. Hij kent zijn pappenheimers: het landgoed wordt bewoond door 27 wilde varkens, 25 reeën en liefst 11 damherten. De hout vester kent hun gezinsleven op een prikje. Hij weet wanneer er een jong op komst is. Hij weet wanneer een dier is gestorven. En hij weet wanneer er nood heerst. Nimmer heeft hij ze van zó dichtbij leren kennen als toen er nood heerste en de eikels in de harde grond vastgevroren lagen en verder alle voedsel onbereik baar was. Hij had op enkele plaatsen in zijn bossen wat voer neergestrooid: bieten, kastanjes, eikels, maar hij zag niets. Wel ontdekte hij later dat alles, tot het laatste stukje toe, ver- j dwenen was. De sporen ver-1 telden dat ze er alle geweest waren, de herten, de zwijnen en de reeën. Slag op het blik Zo wist hij hun vertrouwen nog meer te winnen. Het kwam zo ver dat zij hem opwachtten, dat zij, inplaats van schuw de benen te nemen, hem tegemoet liepen in al hun schoonheid en gratie. Nü is het zo dat de hout vester maar op een oud benzine- blik hoeft te slaan of daar komen ze al! Van de fotograaf moesten ze eerst niets hebben. Maar toen dachten ze blijkbaar: zijn vrien den zijn ook mijn vrienden en ze naderden, eerst aarzelend, daarna op een drafje. Hans en Grietje komen meestal samen. Hans, een acht jaar oud damhert en Grietje, de tweejarige koe. En dan Kees niet te vergeten, het wilde zwijn dat elf jaar oud is en een schrik wekkend voorkomen paart aan geduchte gulzigheid. Hij gaat bijna in de kruiwagen zitten waarin het voer wordt aan gereden en hij laat zich zelfs achter de zwarte, borstelige oren krieuwelen. Hele families „Het ging langzaam", vertelt de houtvester, „maar toen ze eenmaal merkten dat er geen gevaar dreigde, werden ze steeds driester. We hebben compleet vriendschap gesloten. Het zijn zulke prachtige, edele dieren! Ja, ook het varken en zijn hele familie. Nee, Kees komt niet alleen! Hij heeft hele gezinnen. Dat zijn kleine, slanke varken tjes en één en al borstel. Soms lijkt het of je droomt". ER WAS een tyd dat verse zalm in ons land één van de meest voor komende vissoorten was. Ze is verdwenen en vervangen door de zalm in blik, ook een ware delicatesse. Gelukkig maar, want wat zou er van onze feestelijke avondjes terecht komen, wanneer wij niet door onze onvolprezen zalm-slaatjes gesteund zouden worden! onder voortdurend roeren brengt u het gerecht aan de kook. Nu kunt u het serveren met een luch tig geklopte aardappel-purée of met wat spaghetti of macaroni waar u een stukje boter door heeft geroerd. Maar als u een oven bezit, dan neemt u een vuurvaste schotel, legt langs de wand een rand aard- appel-purée en vult het midden op met de zalmragoüt. Over die ragoüt strooit u geraspte belegen kaas, legt hier en daar een klontje boter en laat op de schotel een fraai goudbruin korstje komen Als begin van het menu een bij zonder smakelijk gerecht waar de onverwachte gasten zeker van zullen smullen, maar u kunt er ook de hoofdschotel van maken en geeft er dan liefst sla bij. CTSKA VERHEUL zij pas veel later een naam krijgen en het de eerste tijd nog zonder moeten doen. Een van deze beroepen is dat van de heer G- J. v an Z y 1. Hij heeft namelijk de leiding over de ploeg die de voorbereidingen treft welke nodig zijn voordat een nieuwe zaak van A. H. geopend wordt. Alles m on de LEEFTIJD. De leeftijd, die men hebben wil, bederft de leeftijd, die men heeft. DANIEL DARE Met vlijt brengt een middel- matige kop het verder dan een knappe kop zonder vlijt. SCHOPENHAUER Vat zulk een omschrijving ook maar eens, een-twee-drie, samen in één keurig woord dat het goed doet op het visitekaartje en dat tegelijkertijd ook duidelijk maakt waar het om gaat. Ofschoon er dus (nog) geen naam is voor het werk dat de heer Van Zijl en de zijnen verzetten is het hemzelf héél goed duidelijk wat het precies betekent. Hij moet er eenvoudigweg voor zorgen dat de nieuwe of verbouwde winkels, die AH hier en daar in den lande opent meermalen twee in één week op de feeste lijke dag van de opening ook helemaal in bedrijf kunnen komen zonder stagnaties op wélk gebied ook. En dat wil wat zeggen! Strekkende meters De heer Van Zijl denkt ii strekkende meters" en tegen woordig in strekkende meters Z.B." hoofdzakelijk. Dat bete kent. dat hij te maken heeft met de indeling welke toegepast zal xoorden in elke nieuwe Z(elf)- B edieningszaak. Hij is, zodra de planven voor weer een nieuwe winkel gereed zijn, de adviseur inzake de strekkende meters interieur, de opstelling van de inventaris en de indeling van de artikelen in de wandstellingen en gondola's. MET een paar lapjes vilt, wat oude lap pen of watten, naald, draad en schaar kunt u dit grappige hondje zelf fabriceren. Het is bijzonder eenvoudig van opzet, maar dacht ik jxiist daarom geschikt voor een ieder, die een kind eens een apart cadeautje wil geven. Een eigen gemaakt speelgoedbeest is toch altijd iets persoonlijker. Zonder patroon zult u het echter minder gemakkelijk klaar spelen. Nu, daar kan ik u aan helpen. Vraagt u het maar bij mij aanper briefkaart: Ciska Verheul, Harsten- hoekweg 189, Scheveningen. Dat is het adres. Maar vergeet u er vooral niet op te zetten: hondenpatroon? En dan nog dit: wilt u alstublieft duidelijk uw naam en adres vermeldenzo mogelijk in blokletters, want anders kan ik er niet voor instaan, dat het patroon met beschrijving op de aoede plaats komt. CISKA VERHEUL Het hoofdkantoor stelt de datum van de opening vast en dan be gint het werk van het „Ope ningsteam". 2000 artikelen De chef van de nieuwe winkel stelt tezamen met de heer Van Zijl de hele openingsorder op en dat wil wat zeggen: de meer dan tweeduizend artikelen, die AH in zijn winkels heeft, moeten alle aan wezig zijn op de dag van de opening. Dan dienen daarbij al de kleinere inventarisstukken aanwezig te zijn, terwijl ook de vergunningen, kort om de papieren in orde moeten zijn. Weegschalen worden be steld, vleessnijmachines, wagentjes, mandjes en wat er verder zoal aan „gereedschap" nodig is in een zelfbedieningszaak. Details Vervolgens geeft de „Openings leider" aanwijzingen inzake de éta- lering; in zijn „openingsteam" werken enige étaleurs en deco- j rateurs; deze verzorgen de ge- j zellige étalage-inrichting, de di- j verse verkoopstands en allerlei andere, op het artistieke vlak lig- j gende dingen, die het aanzien van i een zaak en een nieuwe zaak j ook zo veraangenamen. Precies op tijd En dan verder.het klinkt zo simpel zorgt de heer Van Zijl dat alles op tijd klaar is. Hij is als de regisseur nf lie ver de „producer" van een show of film: op de dag van de première moet alles tot in de puntjes kloppen! Aangezien hij soms meer premières in dezelfde week heeft, gaat het er wel eens om spannen. Maar het is juist die spanning die aan het werk haar eigenaardige bekoring geeft. Variatie op het thema De bonen-selderij-purée en het vlees bij de bouillon gevoegd met 4 zeer fijn gesnipperde preien plus een flinke hoeveelheid gehakte peterselie, vers gemalen p e- per, een stuk of wat kruid nagelen en een laurier blad en aan de kook gebracht, terwijl in de koekepan enige, in ringen gesneden, uien in boter worden gefruit met toevoeging van kerrie. Ook dit mengsel werd door de zeer stevige, geurige bo nensoep geroerd. Bij deze soep vers geroos terd bnood opgediend en ieder een laten genieten van het zeer pittige karakter van dit gerecht. Daarna als heerlijke tegenstel ling: papierdunne flensjes met aardbeienjam bestre ken, opgerold en overgoten met een scheutje marasquin en be strooid met wat poedersuiker. Ten slotte het onontbeerlijke kopje koffie en iedereen in een zeer comfortabele fauteuil!! CISKA VERHEUL. Hoe maakt u zo'n verrukkelijke zalm-sla? Als ik de zalm in zo groot mogelijke stukken wil laten, neem ik zo'n blik Canadese, buitengewoon van smaak. Eerst bedek ik de schotel met mooie verse slabladen. Haal de grote graat uit de zalm en leg de stukken op een berg in het midden van de schotel. Na de mayonaise te hebben aan gemaakt met wat Franse mosterd, een fijn gesnipperd uitje, wat citroensap, vers gemalen peper en zout naar smaak, bedek ik er de zalmstukken mee. Als garnering hard gekookte eieren (in plakjes of parten gesneden), eventueel plakjes tomaat of plakjes gekookte biet. Verder wat zoetzure zilver uitjes en augurkjes. Wat gesnip perde peterselie over de mayonaise gestrooid zal deze zalmsla slechts smakelijker maken. Fantasie uitleven Er is echter nog een andere manier om zalm sla te maken. Hiervoor neem ik de uitstekende Japanse zalm in blik, haal de graat eruit en maak de zalm met een vork fijn. Vermeng ze met een fijn gesnipperd uitje, een theelepel Worcester-sauce, vers gemalen peper, wat zout, een weinig Franse mosterd, mayonaise, een hard ge kookt ei in blokjes gesneden, een snuifje paprikapoeder. Alles goed doorroeren en van de zalm een mooie gladde heuvel midden op de schotel maken. Ei omheen goed gewassen, goed uitgelekte veldsla in een frisse brede rand. En over die rand spuit ik met een tube mayonaise een zigzag patroon. De verdere garnering be staat ook hier uit harde eieren, plakjes of blokjes gekookte biet of zo u wilt, tomaat. Juist bij zo'n schotel kunt u al uw fantasie te pas brengen. En als u het helemaal eens bij zonder lekker wilt maken, ver vangt u dan de zalm door de zeer verfijnde tonijn. Ook in blik in de AH-winkels verkrijgbaar. Het is een delicatesse eneen bijzonder voordelige! Verder gaat u als bij de zalm te werk. ^(ondentrouw Zalm-ragout Als u eens onverwacht gasten krijgt en u moet uw menu „uit rekken" als ware het elastiek, maakt u dan een zalm-ragout. Een gerecht dat zo heerlijk is dat u bovendien niet hoeft te wachten tot u speciaal onver wachte gasten heeft om er van te genieten!! Van boter en bloem maakt u het welbekende gladde papje waar u onder voortdurend roeren zoveel melk bijvtiegt dat u een fraaie, ge bonden saus heeft verkregen, die u enkele minuten door laat koken opdat zij goed gaar worde. Dan zet u de saus op een asbest- plaatje. U roert erdoor: een zeer fijn gehakt uitje, wat nootmuscaat, vers gemalen peper, flink wat fijn gesneden peterselie, zout naar smaak en de zalm uit blik. Daar heeft u dan allereerst de graat uit gehaald en daarna heeft u de vis in kleinere stukjes verdeeld. U haalt het asbestplaatje weg en MEN, zegt wel eens. dat vriend schap en lief de niet U koop zijn, maar als x. van dieren houdt en ertoe besluit een hond aan te schaffen, dan koopt u een onuitputtelijke bron van vriendschap. De hond geeft veel liefde en vraagt er zo weinig voor terug. Wat hij niet missen kan, is een eigen plekje in uw woning, een goede verzorging, waaronder ook de dagelijkse voeding is te rekenen. Tafelafvallen zijn daar voor niet voldoende, soms to taal ongeschikt. Vooral in de wintermaanden hebben de honden een krach tige voeding nodig, waarin al les zit wat zij nodig hebben. Dat is het speciale Flor a-h on- denbrood. Gemakkelijk en eenvoudig. Slechts 2 x per dag een hoeveelheid, afhankelijk van de grootte van het dier. Grote honden prefereren grotere stukjes hondenbrood, terwijl voor de kleinere rassen de fijner gebroken soort (Ter- riervoeder) een ideaal voedsel is. De jonge hond geve men kweekvoedsel (Puppyfood). Als versnaperingen Mopjes of Mergpijpjes. Uitslag AH-keukenprijsvraag De door de jury vastgestelde rangorde luidde: A-E-D-F-C-G-B Het aantal inzenders heeft dit maal weer onze verwachtingen overtroffen maar de juiste rangorde konden slechts twee inzendsters aangeven n.l. mevrouw Selis-de Hoog, Ananasstraat 38, Den Haag en mevrouw De Hartog-Becker, Nassaukade 44, Rijswijk. Zij ont vangen ieder dus 250 gulden. De extra prijs van 250 gulden door Tornado beschikbaar gesteld, werd per loting toegekend aan mevrouw De Hartog-Becker, Rijs wijk. Zonneschijn voor uw tafel om zo mee naar huis te nemen! Breng zonneschijn op uw tafel: Zuidvruchten. Door AH rechtstreeks geïmporteerd, geselecteerd en op moderne wijze, dus handig verpakt. Voor prijzen, die al even zonnig zijn! Middelgrote (TH Rozijnen, - Californische pruimen 250 gr eerste kwaliteit 250 gr OQ Exlr. grote Calif. Ca|if. rozij„enf pruimedanten250 gr 03 extr, b|,„k 25g9r ft} Californische - Krenten, abrikozen 100 gr QQ extra kwaliteit 250 gr 52 In kwarten gedroogde Appeltjes 'sogr 57 OUDSTE KLANT N het januari-nummer van AUer- Hande gaf ik als oudste klant op de familie B. Zandbergen uit Zeist, die reeds 51 jaar klant was. Mevr. Quéré, Rembrandtlaan 100 A te Bilthoven is met een korte onderbreking in Zetten sinds 1906 A.H.-klant. Mevrouw v. Es, Zwaarde Croonstr. 54, Rotterdam schreef my nu dat haar moeder, die nu 79 jaar is, reeds 56 jaar klant is. Zijn er nu misschien nog oudere klanten? Matrasdek zonder stof HEl nieuwste op matras- dekkengebied is de „C evili t", een produkt van de D ev enter Matrasde le ken fabriek G.Velner C.V. De onaangename kant van de dunne, jxite matrasjes is het stof, dat zij volop door de slaapkamer strooien. De „Cevilit" nu maakt absoluxit geen stof. De vulling bestaat uit ceXlulosevïlt, dat een hoge slijtw eer stand heeft en min der vocht opneemt dan de vlok ken textielvezels in de bestaande matrasdekken. De „Cevilit" is overtrokken met jute of katoe nen visgraatweefsel. De prijs van een éénpersoons matrasdek, overtrokken met jute, is 5,75 en overtrokken met visgraat f 9. Spanning Op de dag van de Grote Opening moet in dit jaargetijde de verwar ming branden; moeten de reclame folders er zijn en op hun plaats liggen; moet AllerHande of het krantje dat de Openingsdag inleidt in wijde omgeving verspreid zijn, moet de demonstratrice haar eigen tentje ter beschikking heb ben. kortom: moeten duizend en één dingen zo glad lopen alsof zij al jaren in gang zijn. Dat klinkt verontrustend. Maar ook hier is de ervaring de leermeesteres geweest en een goe de: de heer Van Zijl lijkt zich soms te kunnen splitsen (zijn team medewerkers kan dat in ieder ge val) en op twee plaatsen tegelijk te kunnen zijn en zo gaat alles altijd goed. Wat niet wegneemt dat er toch wel eens benauwde ogenblikken zijn zo op het allerlaatst! Het keuren v«n allerlei soorten vruchten op sap. Heerlijk die annanas, zegt inkopei Nolle an zijn assistent. Veilige centrifuge T^R is een nieuwe Nederland- se centrifuge in de handel. Het is een produkt van de Elektrische Apparaten- en Metaalwarenfabriek Rudolf Blik N.V. in Den Haag. De voordelen van deze „Gentri- safe"; het apparaat blijft onbe weeglijk staan en maakt het was goed in ongeveer vier minuten strijkdroog. Zij is automatisch be- 1 veiligd, dat wil zeggen wanneer men het deksel sluit, wordt auto matisch de stroom ingeschakeld en gaat de trommel draaien. Haalt men het deksel omhoog, dan staat de trommel binnen enkele secon den stil. In de trommelwand zitten geen gaatjes, zodat het wasgoed (2Va kg tegelijk) niet beschadigd kan worden. De Centri-safe (ge wicht 15 kg) kan men verplaatsen. Vervolg van pag. 1 De smaak van de heer Nolte is goed. Hij begon zijn carrière als theeproever, een betrekking met nadelen (als men het zo noemen wil tenminste): hij mocht niet roken noch alcohol drinken. Zijn smaak is even scherp gebleven. Dat stelt hem in staat te bepalen >f, wat daarjuist weer is binnen gekomen, met een der duizenden /rachtschepen die de havens bin- lenglijden. van eenzelfde goede iwaliteit is als een vorige partij •n. derhalve, voor verkoop in de winkels kan worden vrijgegeven. Reizen Zo is er meer; veel meer! De reizen die de heer Nolte maakt jm nieuwe en oude markten, rela- ies, bedrijven en wat verder ai liet te bezoeken nog daargelaten, ün, op kantoor, de besprekingen net de andere afdelingen, de ver- .oopstaf. het laboratorium, de «oekhouding. de. kortom: te- eel om op te noemen. Wie weet dat AH ruixn weeduizend artikelen in zijn vinkels verkoopt, zal begrijpen dat de inkoopstaf en dus ook ie heer Nolte dag en nacht, n het figxiurlijke dan. in de weer s. Want de omzetten zijn enorm. Sn elke dag weer vragen de win- 'cels verse goederen, verse goede ren, een eindeloze stroom van het beste. Warme vloer én voeten! if TAANKZIJ het uieuwe circu- latie-systeem, in de olie kachel „S i e g 1 e r" toegepast, wordt de warme lucht door een opening onderin de kachelmantel over de vloer de kamer ingebla zen. Op die manier worden de vloer en de voeten het eerst ver warmd. De „Siegler" wordt gele verd in grijs of lichtbruin-emaille, heeft een platte vorm, een rende ment van 83 en een netto-capaci teit van 12.600 Kcal. per uur. Fabrikant: N.V. Vulcaansoord in Terborg. Matras tegen rugpijn senfabriek v/h firma S. Kuperus in Almelo heeft zich het lot van de rugpijnlijders aangetrokken. Zij maakt de anti hernia matras Kupah. De kupah (op een goede schuimrubbermatras of een met binnen vering) draagt het gehele lichaam, net middenrif kan niet doorbuigen, de wervel kolom ligt kaarsrecht en de spieren kunnen zich ontspannen. De ma tras is speciaal gemaakt voor men sen met een gewicht van 65 kg of meer. Een kupah 88x187 cm kost u 94.—, 118x187 cm 120.— en 128x187 cm 127. Panorama-plaatjes Mevrouw a. u. Postma, W. S. „Rounom Sinn e", IJsbaanpad, Amsterdam, mist nog steeds plaatje nr. 138 van het Panorama-album. Wie kan mevrouw Postma aan dit ontbre kende plaatje helpen? ROUWKLEDING NAAR aanleiding van het stukje in het januari-nummer Aller Hande, waarin staat dat Anna, weduwe van Karei VIII van Frank rijk die in 1488 stierf, de eerste was die zwart als rouw ging dra gen inplaats van het wit dat voor dien gebruikelijk was, schrijft Mevrouw H. W. Avis-v. d. Graaf, Westerhaven 22, Medemblik, mij hel volgende briefje: „Momenteel lees ik het boek „Isabella de Schone" van Mar garet Campbell Barnes. Op blz. 187 las ik: Ze gaf bevel roxiw- kleding klaar te leggen voor zichzelf en voor haar dames, al wist zij heel goed, dat zwart haar niet stond. Isabella de Schone leefde in het begin van de 14e eeuw. In 1308 huwde zij Edward-II van Engeland." WONDERBAAR... MAAR.... WAAR Toen een stam Red In dianen eens een beroemde virtuoos op bezoek kreeg vereerde men hem met de naam Sha-hish-ta-ha- shxith-ta-roek-tu-re-ha hetgeen beduidt: Het op perhoofd dat het hart weet te raken met muziek. Piccolo in de keuken "DICCOLO is een roestvrij af- -U valbakje, dat aan de bin nenkant van het keukenkastje onder gootsteen of aanrecht en trouwens op iedere willekeurige plaats m de keuken kan worden gehangen. Het vervangt het goot steenbakje en is dus een uitkomst voor de bezitsters van een kleine gootsteen, die geen plaats biedt aan het traditionele lekbakje of voor die huisvrouwen, die in de gootsteen afwassen. In één handbeweging haalt men de Piccolo van z'n plaats. Na even omspoelen onder de kraan is hij weer brandschoon. Het is een produkt van de N.V. Plaatwerker ij en Verzin ker ij v/h P. Bammens en Zn in Maarssen. NIEUW 250 GRAM Verrukkelijk van smaak, in kwaliteit gelijk aan de bekende Valencia Pinda's

Allerhande | 1959 | | pagina 2