Moderne winkels-van-sinkel waar1 - c^da (ook) van alles te koop is ALLEEN DEZE WEEK HEERLIJKE ZANDKOEKJES Winnaars totoprijs (80 mille) blijven AH-spaarsysteem trouw Met excuses aan de huisvrouw: CAKE BAKKEN IS BAKKERSWERK H0KUS-P0KUS AH- Keuken- Prijsvraag H* «fg LAATSTE NIEUWS AANBIEDING GISKA VERHEUL (op peis door Amerika) ontdekt de discount houses: §paarobligatieS „Handige mannen, die Amerikanen", zegt Ciska. IUun standpunt: rustig door- is er niet hij Wij hebben het ook gezien!" gram van 65 voor 49 ct pagina Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER andle Allerhande januari 1959 pagina No. 41 Januari 1959 MBËj IN de vorige AllerHande heb ik 11 beloofd nog meer te vertellen over mp Amerikaanse reis. Welnu, eerst iets over de kor tingswinkels, want van alle Amerikaanse wonderen en snufjes hebben die m'n ogen het verst uit hun kas sen laten rollen. Stelt u zich voor, even bui ten de stad een oude fabrieks hal, een afgedankt pakhuis, een garage buiten bedrijf en met erg veel licht, ongeverfde, houten toonban ken, kale muren, kale vloe ren en daarop onafzienbare rijen ijskasten, tv-toestellen, radio's, strijkijzers, kleren, speelgoed, sportartikelen, meubelen, zeilboten, motor boten, elektrische strijkma- chines, nou ja, je kunt het zo gek niet verzinnen of het staat er. Geen bediening Het enige, dat er niet is, is een vriendelijke mijnheer of juffrouw, die u tegemoetkomt en u aan het verlangde helpt. In die enorme ruimte vindt u misschien, na heel lang zoeken, één enkele bediende, die van ijskasten, van radio's en van zeilboten net iets meer afweet dan uzelf. In de kortingswinkels word je volkomen aan je lot overgela ten. Je kunt er precies uitzoe ken wat je wilt hebben en daar kun je uren over doen als je daar zin in hebt. 30° korting Heb je je keus gedaan, dan scharrel je met veel moeite die ene bediende op, je vertelt hem dat je die ijskast wilt kopen, die radio, of dat fornuis, je krijgt een bonnetje, je wandelt naar de kassa, je betaalt en je moet maar zien hoe je je ijskast thuis krijgt en hoe je het ding daar krijgt aangesloten. Daar hebben ze in de kortingswinkels niets mee te maken, maar je betaalt voor je strijkmachine, je scheer- apparaat of je grasroller dan ook zo'n 30 pet. minder dan in iedere andere winkel. En voor die 30 pet. komt iede re Amerikaan graag met een aanhangwagetitje achter z'n auto voor de winkel rijden, laadt met een paar vrienden z'n nieuwe for nuis in en sluit het apparaat zelf aan of strikt er een handige vriend voor. Merkartikelen ,,Dat kan natuurlijk niet, dat is nep", was mijn eerste, degelijk- GRAND - UNION - CAROLL. levensmiddelenbedryf in Ha milton, Ontario, Canada, biedt zijn klanten de mogelijkheid om zegels ter waarde van 5 cent te kopen I tot een maximum van 10 pet. van I het bestede bedrag, zo lazen wij in „SuperMarket Merchandising". Voor 22 dollar aan zegels betaalt de zaak 23 dollar uit of een spaar- obligatie die 6 pet. rente geeft. Dat systeem daar in Canada vertoont merkwaardige overeen- vei Mjuiii mei nYvaaruige overeen-, ww ze leentjebuur gespeeld hebben? l l T Ja en nee Men heeft vanuit Ca leVeU. geCU gPnlH3 flUl''(>n OOPU nada om inlichtingen gevraagd, 'Co O toen men hoorde, dat dit AH-sy- steem zo'n groot succes is gewor- I den. En Albert Heijn N.V. heeft die inlichtingen aan haar buiten- I landse collega gaarne gegeven. En nu maar hopen en vertrouwen, dat de Canadese huisvrouwen ook zo graag sparen op een zo voor- I delige rentebasis als de Neder- j landse huisvrouw. Wèl blijkt uit I dit verhaal, dat men in Amerika j heus nog wel wat wil leren van dat oude Europa van ons. I Mogelijkheid tot abonneren Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. Slechts een briefkaart met ver melding van natam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor adminis tratiekosten en gericht aan Albert Heün N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt dan AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Nederlandse gedachte, toen ik de lage prijzen in de kortingswinkels zag. ,,Dat zijn afgekeurde appara ten, daar is iets mee aan de hand of 't is een slechte kwaliteit." Maar nee, de kwaliteit bleek net zo goed te zijn als in iedere an dere winkel en bovendien waren het stuk voor stuk apparaten van bekende, vooraanstaande merken. Alleen doordat de eigenaar van zo'n kortingswinkel genoegen neemt met een zeer lage winst, wat hij kan doen omdat hij z'n kosten en inrichting tot een mini mum heeft beperkt, kunnen de Amerikanen zo goedkoop in de discounthouses terecht. Hoge huren In schrille tegenstelling tot de voor ons ongekend lage prijzen in de discounthouses staan de (voor ons ook ongekend) hoge huis huren, die de Amerikaan betaalt. Zo'n 30 ','j van het maandelijks in komen gaat naar de huisbaas. Men is daar in Amerika aan ge wend en vindt het heel normaal. Maar iedere Amerikaan eist in ruil voor die hoge huur een ab soluut eigen huis, d.w.z. een wo ning, die beslist niet lijkt op het huis van zijn linker-, rechter- en overbuurman en waarvan geen tweede in de hele stad te vinden is. Hij wil een vrijstaand huis met een tuin liefst niet in een etage woning, behalve natuurlijk in de grootste steden. Of hij nu iedere maand huur be taalt of tegen een fikse prijs een huis heeft laten bouwen, doet er niet toe, z'n woning moet iets per soonlijks hebben en voor dat Van alle kanten snel met de auto bereikbaar ligt dit shopping cen ter, waarin alle soorten winkels zijn gevestigd, in de buitenwijken van Detroit (Michigan). Er is parkeerruimte voor maar liefst 7500 auto's. vele klanten in de zelfbedieningswinkel van Albert Hejjn in de Oranjegalerij te Schiedam. De laatste klanten komen langs de kassa. Vlug en accuraat slaan de vingers van het meisje de cijfers aan: „Alstublieft, mevrouw!" zegt ze en zij telt het wisselgeld uit, „U spaart toch zegels, mevrouw?" Op het bevestigend antwoord overhandigt zij de zegeltjes en ziet toe, dat de klant deze zorgvuldig opbergt in een apart vakje van haar tas. Als ten slotte alle klanten de winkel hebben verlaten, kan het meisje zich niet meer inhouden en zij zegt tegen een qollega'tje: „Zag je die mevrouw daarnet? Weet je wie dat is?" De ander meent: ,,'t Is een van de vaste klanten ze komt hier tenminste elke week haar bood schappen halen. Ik ken haar wel van gezicht „Maar heb je haar dan niet in de krant gezien? Dat is mevrouw Brand, die d'r man de voet baltoto heeft gewonnen. Ruim tachtigduizend gulden. Wat een geld, hè?" Lieve help, wat een boel! En wat hébben ze er mee gedaan?" ,JJou, een bontjas misschien, en een huis, of een autoen Voor de Amerikaanse huisvrouw is wat wij een droomkeuken noemen een noodzakelijkheid. „anders dan de anderen" is de Amerikaan bereid te betalen en flink ook. Prijsbewust Wij, Nederlandse huisvrou wen, en dat is heus geen overdreven bewering sprin gen zuinig en economisch met het huishoudgeld om. Misschien is de Amerikaanse huisvrouw nog iets „scherper". Haar prijzenkennis is enorm; zij laat zich nooit knollen voor citroenen verkopen, weet haar fijn waar ze goedkoop en goed .terecht kan en doet dan ook daar haar inkopen. Op die manier is ze in staat geld over te sparen voor luxueuzere zaken. „En", zult u waarschijnlijk zeggen, net als ik deed, „die 30% korting in die kortingszaken daar ben ik glad voor, maar wat doe je wanneer je echtgenoot met een hamer alleen maar op z'n eigen vingers kan slaan en voor een doorgeslagen stop de electricien belt?" Dat soort mannen schijnt in Amerika niet te bestaan. De Amerikanen bezitten haast alle maal een draaibankje, een elek trische boor, een kist vol gereed schap en ze zijn altijd bereid el kaar in huis te helpen. Dat moet ook wel want de timmerman, de loodgieter, de tuinman vragen in Amerika gepeperde prijzen. Luxe is noodzaak Dat zelf-doen geldt niet alleen voor de Amerikaanse man, de vrouw weet er ook weg mee. Wij Zie verder pag. 2, 8ste kolom „We blijven rustig zegeltjes sparen, dat mag u gerust weten", zegt mevrouw Brand. ik weet het niet J^LKE huisvrouw of zij moet al heel erg zelfverzekerd zijn zet de vorm met het cake beslag altijd met een klein beetje angst en vrees in de oven: hoe zal haar baksel nu weer uitvallen? Toeval Dat is inderdaad meestal de tra gedie van de thuis gebakken cake. Het komt erop neer dat het toeval er een veel te grote rol in speelt. Want cakemeel, hoe praktisch ook en handig, is een gevoelige grondstof vanwege de elementen erin die het rijzen bevorderen. En suiker is ook gevaarlijk: teveel suiker in de cake veroorzaakt een te zwaar, een té versuikerd ge bak. En de klefheid binnenin is óók weer een gevolg van verkeer de verhoudingen in de toegepaste ingrediënten; dan ontstaan schei kundige reacties. Zo is er meer, véél meer. Dat alles nu maakt het cake- bakken van de huisvrouw meestal zo'n spannende en wisselvallige geschiedenis. Die maar al te vaak op een teleurstelling uitloopt. Bakkerswerk Eigenlijk is cakebakken ook al leen maar iets voor de bakkerij. Wie het cakebakken ziet in de grote bakkerijen van A. H. begrijpt dat. Terwijl aan de ene kant de honderdduizenden kerstkransen werden bereid (zuivere amandel- spijs, zuivere roomboter) waarom i A. H. beroemd is (dit jaar zou men b.v. een afstand van Amsterdam i naar Alkmaar belegd kunnen heb- ben met de in lengte aaneengelegde I AH-kerststaven en -kransen) was men. aan de andere zijde bezig met j de cake. I „Wat zouden ze in zo'n bakkerij j toch voor wondermiddel gebruiken om die cake altijd zó lekker te kunnen maken?", denkt de huis- vrouw. „U begrijpt wel", zegt hij, „dat wij geen toevalsgebak kunnen gaan produceren. Alles wat in de ovens gaat moet er ook pre cies zo uitkomen als wij dat wil len: prima, best! „Volmaakt", liever gezegd. Methode Wie eenmaal de methode kent heeft geen moeite met cake. De methode? Wel, die bestaat uit een aantal onderdelen. Geen wonderen °m te beginnen gebruiken wij gewone bloem. Die is weliswaar Er is geen sprake van een won- speciaal geschikt voor cake; dermiddel. Of men zou het vak-1 dtunoor heeft het Moratorium van A. H. er eerst een reeks manschap van de banketbakkers proeven mee gmomerlj maar zo willen noemen. De chef van de verder is er niets bijzonders aan. bakkerij legt een deel van het Het is dus geen bakmeel. Dat mysterie uit. I hebben wij niet nodig want wij VAN de heer B. van Rietschote, Lin- naeusparkweg 181, Amsterdam- O., ontving ik een erg leuke brief, die ik hieronder laat volgen: „Eind oktober jl. zijn wij, mijn vrouw en ondergetekende, teruggekeerd na een verblijf van een half jaar, grotendeels in Califvrnië. Wij kunnen dus wel een oor deel vellen over hetgeen u heeft verteld in het november-nummer van AllerHande en hetgeen volkomen juist was. lege flessen die in het vuilnisvat gedepo neerd werden en niet zoals hier, terugge in het begin ston den we met verbazing te; kijken als we met schoonzoon, dochter en twee kinderen om de veertien dagen te zamen 's avonds naar de store gingen om in kopen te doen. Wat werd er dan ingesla gen? Soms hadden we wel twee wagentjes nodig. Grotendeels werd alles in de grote ijskast opgeborgen. Ook keken we met verbazing naar de bracht werden om er statiegeld voor terug te krijgen. A.s. emigranten die het stuk in AllerHande gelezen hebben, zul len nu waarschijnlijk denken, dat is daar een eldorado. Maar nu de keerzijde. Dollar en gulden zullen we gelijk stellen. Eten en drinken zal dan wel gaan. De huishuur be draagt echter zo on geveer 25 a 30 van het gemiddelde inko men. Dan zijn de afstan den van huis naar het werk meestal zo groot dat het bezit van een auto vereist is. Deze auto moet dan op af betaling gekocht wor den met hoge rente en verzekeringen. Emi granten moeten na tuurlijk ook het no dige huisraad hebben. Dit ook op afbetaling. Zodoende zijn de eer ste jaren moeilijk. Maar wie werken wil en alles aanpakt, komt na enige jaren daar overheen en Hol landers zijn er gewild en hebben volop werkgelegenheid. Ove rigens hebben wij erg veel natuurschoon ge zien en volop genoten." maken gebruik van de natuur lijke rijzing in het deeg die ont staat als het beslag goed wordt opgeklopt. Machinaal geklopt Dat gebeurt hier natuurlijk ma chinaal en daar kan geen mens tegenop. Het luchtige opkloppen, dat zo'n machine doet, is een van de geheimen van de luchtigheid van het baksel. Cake móét im mers luchtig zijn. Wij gebruiken even goede en smakelijke grondstoffen als de huisvrouw maaren dat is wéér een belangrijk puntwij gebruiken ze in de goede verhouding! Een teveel aan suiker, aan boter of aan weer iets anders verstoort de goede verhouding. Goedkoper Een rechtstreeks gevolg hier van is dat wij, ook al door de grote hoeveelheden, welke wij verwerken, veel goedkoper kun nen zijn. En dan is er natuur lijk nóg iets: het bakproces-zelf. Dat is, ook al, wetenschappelijk uitgezocht door onze bakkers vaklieden en ons laboratorium. Dit bakproces hebben wij vol komen in de hand in onze mo derne ovens; daar is geen plaats meer voor het toeval. U begrijpt: werkend met zo kos telijke grondstoffen en in zulke grote hoeveelheden, mogen wij immers niets meer aan het toeval overlaten. Waarbij bovendien nog komt dat wij aan onze naam van fameus cakebakker geen afbreuk zouden mogen doen door wisse lende kwaliteit. Daarom: onze cake is constant van dezelfde lichte, luchtige kwaliteit". Daarom, als de huisvrouw een AH-cake haalt, bespaart zij zich werk, een „lam" kloparmpje en geld. een televisie precies Tweemaal op bezoek Wij weten het wel, want wij zijn bij het echtpaar Brand op bezoek geweest, eerst toen het nog maar net wist, dat ze de gelukkigen wa ren van de KNVB-noolprijs, een bedrag van ruim 82.000 gulden, en later, twee maanden nadien, toen de eerste roes al weer voorbij was. nog een keer. Hoe is het gegaan? De heer Brand, ijzerwerker van beroep, had juist zijn werk ver loren en was druk aan het sollici teren, toen hij, luisterend naar de radiouitslagen van de KNVB, een beetje bleek <werd om zijn neus en tegen zijn vrouw zei: „Ans, ik heb veertien uitslagen goed Mevrouw Brand, werkzaam op een lijstenfabriek in Vlaardineen, was iuist bezig met het plakken van de obligatie-zegeltjes, toen wij het echtpaar later nog eens be zochten. Wat is er sedert de tntoprijs in uw leven veranderd?", vroegen wij. „Niet zo heel ceel." zei ze, „hoe zou ik het de hele dag thuis achter de ramen kunnen uithou den, na zoveel jaren te hebben gewerkt? Ik heb mijn werk op de lijstenfabriek weer gewoon hervat en mün man werkt weer bij een distilleerderij in Schie dam." Nuttige dingt fen Maar die bontjas, dat klópt Mevrouw Brand heeft er zich zelfs twee aangeschaft: een lange en een korte. Ook de hoer Brand heeft zich netjes in de kleren gestoken En die auto klopt ook. Zij hebben nu een mooie auto. die de heer Brand, zodra hij zijn rijbewijs heeft, gaat gebruiken voor zijn oleizier en om zijn vrouw iedere avond van haar werk te halen Onder de nuttige dingen, die ze zich hebben aangeschaft, rekenen zij verder een centrifuge, een stof zuiger en nog enkele andere huis houdelijke apparaten, terwijl de heer Brand, die een verwoed ama teur-fotograaf is, zich een klein- beeldcamera en een elektronenflits heeft aangeschaft. Hij is voorne mens kleurendia's te maken en heeft voor dit doel ook een pro jector gekocht. Mevrouw Brand, die lang niet onverdienstelijk schildert, heeft zich eindelijk eens behoorlijk in het schildersmate riaal gezet. Nieuw huis Voor de rest leeft het echtpaar rustig voort alsof er niets gebeurd is. Als je in zo'n scheefgezakt huis moet wonen, waar een halve meter water staat onder de vloer, dan gaat je hart vanzelfsprekend uit naar een menswaardiger verbluf. Het ziet er naar uit, dat him wens om weg te komen weldra in ver vulling zal gaan. ZU hopen binnenkort een woning te krygen in Nieuwland, de nieu we woonwijk van Schiedam. „Ja, die nieuwbouw," zeggen zy, „zodra wy kunnen, zeggen we on ze huidige „scheefbouw" adieu. Hier begint een knikker te rollen als je hem in de huiskamer op de vloer legt Goede gaven Wat zij nog meer met de tach tigduizend gulden hebben gedaan? Wel, in Den Bosch had mevrouw Brand bekenden wonen, die het niet zo best hadden en die drin gend verlegen waren om een nieuw ameublement. Zonder voor afgaande mededeling stopte daar plotseling een auto uit Schiedam voor de deur en twee man droegen bij de verbouwei -"rde familie zo maar een gloednieuw ameublement naar binnen. En verder staat het geld op de bank. Daar kan dus niks mee ge beuren en ze kunnen het nu zo beleggen, dat ze er zo lang moge lijk plezier van hebben. Dat is beter dan thuis, want in de eerste impuls van je hart zou je er voor anderen ik weet niet wat mee wil len doen. Hoeveel bedelbrieven heeft het echtpaar niet ontvangen, hoeveel verzoeken om geld of afgedankte meubels en zelfs televisietoestellen zijn er niet uit alle delen van het land gekomen. Aan de deur kwa men handelaren met velerlei pro- dukten, die zij ver boven de prijs trachtten te verkopen. Hoeveel sympathieker is dan niet de brief van dat familielid; „Nou Willem, ik feliciteer je met die prijs. Ik ben al die jaren niet bij jullie geweest en nu kom ik ook niet Een standpunt, dat zeker waardering verdient. Sterke benen Het leven gaat gewoon door. Het is misschien een geluk, dat men er even aan moet wennen plotseling rijk te zijn. De heer en mevrouw Brand beseffen, dat zij geen dolle overijlde dingen moeten gaan doen en tevens beseffen zij de waarde van het geld. Van het poolgeld, maar ook van het te verdienen en te sparen geld. „Ik blijf rustig zegeltjes plak ken, dat mag u gerust weten zegt mevrouw Brand. Het ziet er naar uit dat zij de sterke benen hebben, die nodig zijn om de plotselinge weelde te kunnen dragen. Onze geluk wensen, ook met dit laatste Franse confectie '*'"eur hemelsblauwe stof met het jasje voorzien van een dubbele rij knopen. ]VIo(lel Mistigri De 9r0,e kraag is geaccentueerd door O zonnestraalvormig-uiteenlopende motieven. (Max Mozes)

Allerhande | 1959 | | pagina 1