het droomleven van de AmerikaanseDoiiarguiden huisvrouw KLEINE SPAARDERS WORDEN GROTE Op verkenningstocht door supermarkets en shopping-centres ZONDER OVEN TÓCH EEN TAART! Illllllllillilllll H* CISKA VERHEUL iicustlc rontl in de Ver. Staten en wat haar trof was BEGINT landse bodem Twintig obligaties van f 50.- voor één van 1000.- Mogelijkheid lof abonneren MEVROUW N. WKSTKKHOI Ik spaar ongemerkt SMAAK EVEN BELANGRIJK ALS BIJ KOFFIE ÜE OUDSTE KLANT? MEJ. A. VONK Vijfentwintig obligaties bij elkaar gebakken Winter- AH- Prijsvraag Pantoffel- parade pag. 3 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER amde Dan is Bent u pag.4 voor een zuinige huisvrouw? u belangrijk No. 40 November 1958 TT AD ik u maar kunnen uitnodigen om met mij mee te t gaan. Vaak heb ik dat gedacht tijdens de drie weken, die ik vorige maand m Amerika doorbracht. Als u het eens allemaal had kunnen zien! Die enorme supermarkets, waar u uw kinderen kunt „stallen" in een echt bioscoopje, waar u goudvissen in een plastic zakje, bomen, grammo foonplaten, geboortekaartjes en schildpadden kunt kopen. De gezellige winkelcentra (shopping-centres) waarvan er in de Verenigde Staten al meer dan 2000 zijn en die ieder zo'n 15 tot 100 winkels tellen. en over dat vlees wil ik u nog even iets vertellen. De enorme sappige steaks, die op de einde loze koelvitrines liggen uitgestald, kosten (ja het staat er, het is geen zetfout! 69 cent per 450 gram. Een Amerikaans pcr.d ham kcst 49 cemt en niemand pie kert er dan ook over een ens ham te kopen. Je koopt een hele ham. Die gaat thuis in de ijskast en iedere dag wordt daar een stuk vanaf gesneden. Het vlees kan daar zo goed koop zijn doordat het machi naal wordt behandeld. De gro te hompen vlees worden elek trisch gezaagd. Het tijdroven de uitbenen gebeurt daar niet. Men koopt het vlees met be nen en vet. Had u daar maar een paar uur kunnen rondkijken naar de voltallige Amerikaanse families, die er hun vrije dag, van 's och tends vroeg tot 's avonds laat, doorbrengen. Naar mrs. Ame rica, die er met haar doos poe der, lippenstift, wenkbrauwen potlood, crème en andere schoon- T"|r RPTC laatste stap- pen op Vader- naar het vlieg tuig, dat Ciska Verheul over de „grote vijver" naar Amerika zal gaan brengen. 'elevisiediner Van het beroemde televisie- diner hebt u waarschijnlijk al eens gehoord. In de supermarkets zag ik ze te kust en te keur. De borden met complete bevroren di ners, die de televisieminnende huisvrouw alleen maar in de oven hoeft te schuiven om ze er een tijdje later kant en klaar uit tie halen. Een cent of 60 kost zo'n complete maaltijd, dus dat is te doen. U-kunt zich voorstellen dat deze winkels, wat afmeting betreft enorm verschillen van de onze. Ze zijn ongeveer dertig maal zo groot als de Nederlandse supermarkets. Niet alleen echter de grootte van de winkels verschilt, ook de men sen in de winkels. Zou u het in uw hoofd halen, bekrulspeld of in shorts boodschappen te gaan doen_? In Amerika is dat heel gewoon. Ik moet u eerlijk bekennen dat ik er in het begin even vreemd tegen aan stond te kijken. FTE Amerikaan ver- dient een dollar, zoals wij een gulden verdienen- De doorsnee Amerikaanse werkman ontvangt 82 dollar in de week. Dat verschilt dus niet zo bar veel met het loon hier. In Amerika heb ik de prijzen dan ook niet bekeken met de officiële dollarkoers in het achterhoofd, m#ar a met het idee, dat de dollar gelijk is aan de gulden. **♦#****- uitgeven. Prachtig in kleuren uit gevoerde maandbladen, die voor geen enkel Nederlands of Ameri kaans damesblad onderdoen. Voor 95 pagina's vol verhalen, mode. huishoudelijke tips, recepten en wat er nog meer in een damesblad pleegt voor te komen, betaalde ik 10 cent. Een oplaag van vier of vijf miljoen is voor die bladen heel normaal. Ik kan wel aan 'i doorver tellen blijven over al m'n val partijen van de ene verbazing in de andere. Het lijkt me echter verstandiger even te wachten tot de volgende Aller-Hande en u dan iets te schrijven over o.a. de kortingswinkels en de Amerikaanse dr o omkeu- k e n s. ALLES ONDER Me' T recht ÉÉN DAK k<"> d:" van de Amerikaanse supermarkets wor- j den gezegd. Niet alleen kruide-] nierswaren, vlees en groenten I maar bloembollen, plantenI heesters, schoonheidsmiddelen, verfkeukengerei en tuingereed- schap en wat al niet meer is er i voor de winkelende huisvrouw j uitgestald. Ciska Verheul ver- telt u er alles haarfijn over in I nevenstaand artikel. Mevrouw N. WESTERHOF- BROEK koorsopraan Lijvige bladen Wat mij natuurlijk bijzonder in teresseerde waren de tij d- schriften, die de verscheide ne combinaties van supermarkets Van de gelegenheid om zich op I Aller Hande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor adminis tratiekosten en gericht aan Albert Hejjn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt dan Aller Hande aan huis. Wü verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszjjde van de briefkaart te plakken. jgNIGE TIJD GELEDEN opende Albert Heijn voor de houders van Klanten obligaties de mogelijkheid om hun stukken van 50.om te wisselen in een verzamel- obligatie, groot 1.000.—. De animo ervoor is groot gebleken. We hebben een paar van deze gelukkige bezitsters opgezocht en dit kregen we te horen. heidsmiddeltjes in een plastic tasje de beauty shop binnen stapt om zich tot in de puntjes te laten opmaken. U zou, als ik, stomverbaasd zijn geweest bij het zien van de uitgestrekte parkeerruimte rondom het win kelcentrum. De auto's van de winkelende dames en heren vragen nl. vier maal zoveel ruimte als de winkels in het shoppingcentre. Drie soorten winkels Drie weken lang heb V' in Ame rika rondgekeken en u kunt zich voorstellen dat ik 't grootste deel van die tijd in winkels heb door gebracht. Voornamelijk in drie soorten winkels, supermar kets, discount-houses (kor tingswinkels) en shopping- centres. De supermarket is hier geen nieuwtje meer. Toch bestaat er nog een groot verschil tussen de Nederlandse en Amerikaanse su permarkets. Daar is in de eerste plaats het verschil in prijs. Wat denkt u van een Amerikaans pond (450 gram) kip, schoongemaakt en wel, voor 29 cent en van 450 gram verse kalkoen voor 39 cent? 450 gram koffie kost 69 cent. een kilo suiker 10 cent, 3 pond (Ame rikaans) perziken 19 cent. Voor 3 paar nylon herensokken betaalt u 99 cent en voor 3 dassen pre cies hetzelfde bedrag. Niet mal. hè? Een wonder dat de Amerikaanse huisvrouwen haar wagentjes boordevol laden. Zo vol, dat ze alle boodschappen on mogelijk kunnen dragen. Ze rij den de karretjes eenvoudigweg door de grote deuren, die auto matisch opengaan, naar buiten, naar de parkeerplaats laden de inkopen in de auto, laten het kar retje staan, (dat wordt later door het winkelpersoneel opgehaald), en rijden weg. Gemakkelijker kan het al niet. Groenten, fruit, aard appelen, brood (gesneden en zo verpakt, dat het minstens een paar dagen vex-s blijft), on gebakken (maar verder kant en klaar geknede en in vorm ge brachte) kadetjes, die zij zo maar in de oven hoeft te leggen om ook volgende week nog knap pend verse kadetjes te eten. Taarten, koekjes en ook rollen koekjesdeeg, waar van zij naar haar eigen smaak koekjes kan steken en bakken. Duizenden kippen Alles tegelijk De Amerikaanse huisvrouw doet haar inkopen voor een week, of soms wel voor veer tien dagen tegelijk. Vaak doet zij dat 's avonds (heel veel win kels zijn 's avonds open), dan kan de heer des huizes mee gaan om het karretje te duwen en om ook zijn stem in de aan kopen te laten horen. In de su permarket doet zij alle huis houdelijke boodschappen tege lijk. Het tijdrovende en vermoeiende inkopen doen kent de Amerikaan se niet. Zij hoeft niet van het ene einde van de stad naar het ande re te trekken om alle noodzake lijke boodschappen bij elkaar te krijgen. In een supermarket vindt zij alles van haar gading. Verder melk (in karton en zo romig, dat je niet weet ivat je proeft), 's zomers en 's winters tien tallen soorten ij s en natuurlijk g e- v o g e 11 e, dat daar zo goedkoop is dat in iedere supermarket van een beetje formaat iedere week 10.000 tot 15.000 kippen worden verkocht. Houdt de klant spe ciaal van kippep ootje s, dan neemt zij die, vindt zij borst lekkerder dan laat ze de rest lig gen en koopt alleen de k i p p e- borst. Boeken en tijdschriften kan de Amerikaanse in de super market kopen, grammofoon platen (een langspeelplaat, wagrvoor je hier 25,betaalt, kost daar 1.98), bloembollen, planten, heesters, zaden, lampen, sokken, overhem- den. dassen, schoonheids middelen, verf, keuken- en tuingereedschappen, eieren, boter, ansicht kaarten, knopen, garen en ga zo maar door. U kunt zich voorstellen dat ik na een paar uur winkel-in-winkel-uit lopen en alles bekijken bekaf raakte, maar ook daar weten de AmeriKanen raad op. In iedere supermarket is een apotheek en daar verkoopt een heer in witte jas o.a. koffietabletten, die me binnen een minimum van tijd weer op de been hielpen. Vaak is er ook een cafeta ria, waar je even kunt uitrusten en voor 10 cent net zoveel kop pen lekkere, sterke koffie kunt drinken als je lust en waar je een boterhammetje kunt eten. Een enonm brei- machine? Weineen, dit I zijn de maal- schijven met honderden pennen, die voor het ver pulveren van 1 de cacaokoeh tot cacaopoe der zorgen. De rechtse I schijf staat j vast, de linkse draait 1 op een zeer hoog toeren tal. I lyiEVR N Westerhof-Broek. Borneo- straat 36. V 1 a a r d i n g e n. wisselde in het voorjaar haar 20 klantenobligaties, elk groot 50.- m tegen een verzamelobligatie van 1000.- Zij spaart hartstochtelijk zegels want ze wil zo vlug mogelijk een tweede obligatie van 1000 - hebben. Vlees goedkoop Vlees koopt de Amerikaanse huisvrouw ook in de supermarket HOE belangrijk de cacaopoeder in ons leven is, beseft eigenlijk nauwelijks iemand. Want zonder cacaopoeder zou den er geen chocoladewerken gemaakt kunnen worden, misten wij het genot van heerlijke cacaodranken, koud of warm, en hadden wij geen lekkere chocoladepudding of -vla Cacaobonen komen uit Zuid- Amerika, Mexico en Afrika en voordat de huisvrouw ze als zeer verfijnde cacaopoeder koopt, heeft die cacaoboon vele bewerkingen ondergaan. Mag ik ze in volgorde op noemen? Malen en persen Om te beginnen worden de bo nen „geschoond", een uitdrukking die iedere huisvrouw zonneklaar zal zijn! Daarna worden ze ont- dopt en gebroken en vervolgens gebrand, De volgende bewerking is het Ciska heeft een briefje gekregen van een zeer oude klant en wel van m e- vrouw G. Resourt, Kleine Noorddijk 12 2, Bovenkerk. Mevrouw Resourt is reeds vanaf 1918 klant bij AH en betrekt al haar levensmiddelen dus al 40 jaar van AH. Zou zij de oudste klant zijn? Nog een supermarket binnenwippen' Zou Ciska hier ook eens Natuurlijk malen en persen. Dit geschiedt in enorme machines en het resul taat is cacaokoek en cacaoboter Dit laatste kent u allemaal als een middel tegen schrale lippen en bovendien als de wat wuftere .,lip-stick". Die cacaokoek bevat dan altijd nog van 22 pet. tot 24 pet. vet. volgens de eisen van de waren wet. Deze wet wordt stipt nage leefd. zelfs meer dan dat, want terwijl de warenwet 22 pet. eist, geeft Albert Heijn tussen de 23 en 24 pet. Een reden temeer dus waarom de chocolade-repen van AH zo heerlijk smeltend zijn! Vervolgens wordt de cacaokoek in gebroken vorm naar een ma chine gevoerd, die er de prachtig ste cacaopoeder van maakt. Een cacaopoeder die perfect van geur. smaak en kleur is en die de huis vrouw tot volmaakte tevredenheid stemt. Nauwkeurigheid Verschillende factoren spelen natuurlijk een rol. Allereerst mengt men cacaobonen van ver schillende herkomst evenals men dat bij de koffiebonen doet. Men zoekt tot men de perfecte smaak- melange heeft gevonden. En bo vendien is het bij de gehele be werking van het grootste belang dat uiterste zorgvuldigheid wordt betracht, omdat de cacao zeer ge voelig is voor temper atuur-ver schillen, vochtigheidsgraad e.d. Daarom staat de cacaopoeder machine dan ook opgesteld in een speciale ruimte die ,,air-condition- ed" is. Het is een wonder van vernuft, want hoe gecompliceerd de machine zich ook aan het le- kenoog voordoet, één man is vol doende om hem te bedienen en te controleren. Door dubbele ruiten kan men in de wit-betegelde, zeer schone en hygiënische cabine kijken en het gebeuren volgen. Het feit, dat bij ons de cacaopoeder in welhaast elk gezin wordt gebruikt, speelt een belangrijke rol in onze produk- tie. Maar belangrijker nog is dat ons land een van de grootste exporteurs van cacaopoeder is. Het Nederlandse produkt heeft over de gehele wereld een zeer grote naam en faam. Een heerlijke drank CHOCOLADEMELK MET KOFFIE Behalve de cacaopoeder, de melk en de suiker heeft u daar slag room en koffie-extract voor no dig. Op een halve liter melk ge bruikt u een kwart ons cacao poeder. suiker naar smaak en een halve dL. zeer sterke koffie. U roert de c-acao-poeder met de suiker en de koffie tot een glad papje, voegt er desnoods een scheutje koude melk bij en brengt de rest van de melk aan de kook. Zo gauw de melk kookt voegt u er het cacao-mengsel bij. roert het door en laat de chocolade melk een paar minuten doorko ken. U klopt wat slagroom stijf en garneert ieder kopje cacao met wat van de slagroom. Het smaakt bijzonder lekker en het is eens wat anders. MEJ. „We vinden 't een fijn spaar potje voor de oude dag. Van de rente kopen we ieder jaar iets noodzakelijks in - de huishou ding," zegt mevr. Westerhof. „Maar als ik helemaal eerlijk ben, moet ik er wel bijvertellen, dat een kennis me helpt sparen. Iedere week koop ik haar zegels. Zelf heb ik er iedere zaterdag ook heel wat. Ik zorg nl. voor acht mensen. Ons eigen gezin, m'n moeder, die bij ons in huis is en drie commensaals." Voordeliger Mevr. Westerhof doet alle bood schappen bij Albert Heijn. „Om dat ik er voordeliger koop dan bij anderen en altijd goede waar krijg. En natuurlijk om de zegels. Van die dubbeltjes, die ik iedere week bij de boodschappen uit geef, merk ik niets. Op zo'n ma nier spaar ik ongemerkt." Mevr. Westerhof, die aan het hoofd van een acht-persoonshuis- houding toch wel weet wat ze te doen heeft, vindt nog genoeg tijd voor haar liefhebberijen. Dat is in de eerste plaats zang. Ze zingt so praan in het gemengde koor Bea trix. doet mee aan alle uitvoe ringen. kaart graag en veel en is dol op televisie. Iedere ochtend begint haar dag om zes uur. Er moeten immers boterhammen en flessen thee wor den klaar gemaakt voor de vier mannen, die om zeven uur de deur uitgaan. Er moeten heel wat bedden worden opgemaakt en 's avonds wordt er in twee etap pes gegeten. „Druk? Helemaal niet," vindt mevr. Westerhof. „Ik houd ge noeg vrije tijd over en tegen niets doen kan ik beslist niet." .platen draaien.. IJFENTWINTIG AH-Klantenobligaties bezit mej. A. Vonk, Turfstraat 28 in Hilversum. In juli ruilde ze 20 obligaties van 50.in tegen een verzamelobligatie, ter waarde van 1000. Sindsdien heeft ze al weer vijf spaarboekjes met vijf maal 490 is 2450 zegels volgeplakt en ze is dus alweer een 3ardig eindje op weg naar de volgende verzamel obligatie. Juffrouw Vonk heeft zes broers en zusters, van wie er vier zijn getrouwd. Zij helpen mee zegels ver zamelen. maar het leeuwendeel komt toch van mej. Vonk zelf. Hoe? Met z'n tweeëntwintigen „Ik koop alle boodschappen voor mijn moeder, mijn broer en mij bij Albert Heijn, in het filiaal in de Heigalerij. Voor z'n drietjes is dat natuurlijk niet zo har veel, maar zondags komen alle broers en zusters met hun kinderen bij ons en dan worden er heel wat kopjes thee en koffie gedronken en heel wat koekjes gegeten, alles van Albert Heijn natuurlijk," vertelt juffrouw Vonk. „Een van m'n liefhebberijen is koekjes en cakes bakken en dat levert ook flink wat bonnen op. U moet bedenken dat we zondags met zo'n 22 man thuis zijn, dus daar moet flink wat voor gebakken worden." De jaarlijkse rente, die mej. Vonk van haar verzamel- en klan tenobligaties krijgt, is bestemd voor een andere liefheberij: mu ziek. Zij bezit een mooie grammo foon en van de ongeveer zestig gulden, die zij van de zomer aan rente kreeg, heeft ze platen ge- Z ONDER oven toch een taart. Dat kan echt. Het is niet eens moeilijk en hij smaakt verrukke lijk! U heeft er voor nodig: 1 a n- ge-vinger biscuits. En verder boter, suiker, een zeer sterk koffie-extract, wat likeur of rhum. Dat laatste kunt u ook vervangen door een weinig melk met vanille suiker. En tenslotte choco lade hagel. Op een half pond lange vingers heeft u een half pond boter nodig en Suiker naar smaak. De een zal het wat zoeter maken, de ander wat minder zoet. U roert de bo ter met de suiker tot room. U zet de schaal waar u de taart op wilt serveren klaar. Dan zorgt u voor zeer sterk koffie-extract. Vingers op de rij Nu kunt u als volgt te werk gaan: U haalt de lange vingers door een mengsel van bijv: Cr è- m e de cacao met wat van de koffie. Daarbij dient u er zorg voor te dragen dat de biscuits niet té week worden. Die lange vingers legt u netjes op de schaal naast elkaar, smeert over die eerste rij een laag van de tot boter geroerde room waar u even van te voren het sterke koffie-extract door hebt geroerd. U heeft daardoor een heerlijke mocca-crème-au-beurre verkregen. Op die laag mocca legt u weder om een laag gedrenkte lange-vin- gers, dan weer de mocca crème au beurre en dan weer een laag lange-vingers. Bouwwerkje Zo langzamerhand heeft u dan een fraai bouwwerkje verkregen en dat gaat u dan aan alle kan ten nog eens besmeren met de tot boter geroerde room met mocca- smaak, dus alle zijwanden en de bovenkant. Daarna strooit u er met gulle hand chocolade hagel over en langs en u zet de aldus verkregen feesttaart op een koele plaats ge durende de uren voor het gebruik. Het is een typische taart voor de niet oven-bezitsters en makke lijk te maken. U snijdt ze aan plakken (vooral niet té dun) u zult er geen stukje van over houden! CISKA VERHEUL kocht. JQassiek, daar houdt ze meer van dan van modern. „De verzamelobligatie is een fijn spaarpotje", vindt juffrouw Vonk. ,Je weet immers nooit wat er kan gebeurenDat geld daar kom ik beslist niet aan, dat zit veilig." Mej. Vonk is een enthousiast AH- propagandiste, vooral in haar werkkring. Moet er even een bood schap worden gedaan, dan gaat zij altijd naar haar eigen AH-filiaal. Zij is een groot voorstandster van zelfbediening en natuurlijk van het AH-spaarsysteem. Toen zij er pas van hoorde, heeft ze eerst even de kat uit de boom gekeken, maar na een weekje was ze al druk aan het sparen.

Allerhande | 1958 | | pagina 1