LETTERS letters, LETTERS en nog eens Amerikaanse DROOMKEUKEN Dé ALBERT HEIJN BOTERSTAAF Enthousiaste knutselaars vielen in de prijzen X 198 169 169 142 Sint Nicolaas steekt zijn hoofd al om de hoek nu reeds r~ Veelgevraagde letters Iraclatie! De pap wordt niet zo lieet gegeten HFRÏÏIVMBBF. Oók daar een nieuwe ligne II Uil Li 11 it I vJ LP L en vee en vee] kleurrijker Doe-het-zelf vindt gehoor bij duizenden Nederlanders DIT blijft nu eens in mijn huis, zegt de heer M. G. van O jen, terwijl hij beschermend zijn hand legt op een fraai no tenhouten theemeubel, waarmee hij de eerste prijs (f 300) heeft gewonnen in de wedstrijd van de „Doe-het-Zelf'-tentoonstel- ling op de Utrechtse Jaar beurs. „Vèr vóór de oorlog maak te ik al van alles", zo vertelt de gelukkige prijswinnaar, „maar zo gauw het een beetje aardig was, verdween het naar familie, kennissen of buren. Dit kastje laat ik me echter niet ontfutse len, want ik geloof wel, dat dit het mooiste werkstuk is, dat ik tot dusverre heb gemaakt." precies üw smaak ALBERT HEIJN KOFFIE GOUDMERK GROENWERK ROODMERK PAARSMERK Albert Heijn heeft de 4 lekkerste koffies Er is van koffie veel meer te vertellen en er is met koffie veel meer te doen. y mensenhand aan te pas komt. IfDas) mijnt [smaak. Alle gerechten voor een compleet diner gaan in de „koker". Het zijn prachtige en kostbare vormen, waarin de choco- lade-letters worden ge goten. Op de foto: drie lettervormen zijn ge vuld, de vierde (de A) laat zien hoe glanzend-ge- polijst de binnen kant is! W/TE in de grote letterbakkerijen van AH in Zaandam al die tienduizenden banketletters en choco ladeletters geboren ziet worden in een geur van amandel, van roomboter en het prikkelend aroma van chocolade die vraagt zich w eens af: waar gaat toch allemaal heen? Neem de chocoladeletters: tien duizenden van de mooiste, de gaaf ste, de sierlijkst-geribde komen da gelijks uit de chocolade-afdeling: alle beginletters van de namen van evenzovele Nederlanders. Want de chocoladeletter wordt alleen gemaakt voor de Neder lander: geen ander volk kent hem. Chocolade- en banketletter zijn typisch-vaderlandse feest- versnaperingen en dat betekent weer dat die tienduizenden dagproduktie alle terecht komen in Nederlandse gezinnen en in Nedorlandse magen. Grote en ook feestelijke gebeur tenissen werpen hun schaduw vooruit. Zo is het ook met het feest van Sinterklaas. In A.H.'s choco lade-, suikerwerk- en banketbak kerijen rust de schaduw van de Goedheiligman nu reeds zwaar op het werkschema en de produktie- systemen. Afgezien van de hoestmelanges, de pepermuntdrups en de andere, vooral met drop bereide winterver- snaperingen, geurt de speculaas er reeds weken en rollen er de borst- plaatjes bij miljoenen uit hun vor men. Nu zijn, behalve de gevulde chocolade kikkers en muizen voor de-schoen, bovendien de chocolade letters en de banketstaaf ver schenen. Zo groot is de vraag in de winkels van A.H. naar de pure en melkletters van chocolade en zo groot is reeds nu de behoefte aan de fameuze met echte amandelen en zuivere roombo ter vervaardigde banketstaven, dat men dag-in, dag-uit in de weer is om nu reeds te voor zien in wat zeker komen zal: overstelpende omzet. VISITEKAARTJE „Wij kunnen met nadruk ver klaren", zegt de chef van de bak kerijen van A H., „dat wij wer kelijk alleen 100 percent zuivere roomboter en 100 percent zuivere amandelspijs verwerken in onze banketstaven en straks vanzelf sprekend ook in onze banketlet ters. De controle en het „noblesse oblige" van A.H. zijn daar waar borg voor! De banketstaaf en de £IJN er chocoladeletters die meer worden gevraagd dan andere? Ja. De M is een veelge vraagde. De M is de kam- piöensletter. Het is de M. van Moeder, van Marie, van Mies en van al die andere M'-ertjes. Dan is de H. van Hendrik, van Herman, van Henriëtte, van Henny en van Hans een populaire: op elke 90 letters die A.H. maakt en inpakt worden 8 H's bijgevoegd. En trouwens ook A's en J's. De Jopies, de Johans, de Joosten en de Jans roepen om hun J'tje. De M komt 12 maal voor op elke 90 chocoladeletters. De A.H.J. 8 maal. De R.W.B. komt 5 maal voor. De G ook. Gerrit en Greet je gaan 5 maal in de doos. K.P. en T. komen 4 maal op elke 90 letters voor. L.N.S.D.E. en C. 3 maal. F. van Fietje en Fritsje en Fred dy en Ferdinand komt 2 maal voor en de V. en O. 1-maal. Letters, die niet gevraagd worden, zijn de I, de Q, en het viertal U,X,IJ,Z. Ieneke en Quirinus, alsmede Ursula, Xaverius, IJsbrand en Zebe- deus zitten, met andere woor den, elke Sinterklaasavond weer éven pips te kijken. Wij vragen u: zijn er nog veel namen die met genoemde let ters begin/nen. banketletter zijn echt het visite kaartje van de bakkerij. Wij maken hier ietstegen een onge looflijk-lage prijs, dat eenvoudig weg verbazend is. Dat kan ómdat wij verzekerd zijn van een enorme omzet. Bij een beleid als dat van onze directie betekent een grote omzet altijd voordeel voor de klant. Het AH-banket is daar een voorbeeld van." NEGATIEVEN Ginds geurt de amandelspijs. Hier glijden, in lange rijen, de vor men voor chocoladeletters de ma chine tegemoet die elk volgiet met warme chocolade. Het zijn prach tige en kostbare vormen. Honder den van zulke vormen waarin tel kens vier letters van het alfabet voorkomen, fraaie, glanzende, naad loos-gelaste negatieven van letters, gaan achter elkaar glimmend als zilver, naar de vulventielen: daar regelt één man het telkens vullen van het viertal. GAAF EN GLAD De volle, warme vormen krij gen daarna een harde behande ling: ze worden machinaal krach tig geschud; een oorverdovend lawaai al die dansende metalen vormenDit schudden dient om de lucht uit de vloeibare choco lade te verdrijven; immers elke luchtbel geeft bij afkoeling een lelijk kratertje en de goede chocoladeletter, het pronkstuk van de Sinterklaascadeautjes, hoort gaaf en glad en glanzend te zijn. Op dan die zeer fijne rib beltjes na, die erover lopen. De letters gaan, al dansend en trillend, schokkend en schuddend, de koelruimte in waar ze twintig minuten rondwaren in hun vorm en vervolgens mooi koel tevoor schijn komen. Automatisch geen mensenhand beroert ze worden ze uit de gladde vormen getikt op een langzaam lopende band en daar krijgen ze hun laatste schoon heidsbehandeling: een kraakhelder juffertje wuift met een soort plumau elk los kruimeltje weg. Daar gaan ze: een vreugde voor het oog! De verpakkingsafdeling verwacht ze. ÉÉN ONS Gegarandeerd één ons per letter U vraagt: alle letters zijn niet even groot; hoe gaat dat nu met het gewicht? Het antwoord is: de vormen z\Jn zo gemaakt dat elke letter of het nu een J is of een W precies één ons weegt. Weegt u het maar eens na! U weet: als u een foutje vindt in het gewicht in de kwaliteit (en dat geldt voor ALLES wat A.H. verkoopt) dan kunt u het zó terug brengen en dan zal men u. zonder discussie, zonder tegenstribbelen, onmiddellijk vergoeden. Lastige deksels VIEVROUW Hopman, Johan de Meesterstraat 6. Zeist wijst ons nog even op het gemak van lauw water bij het los maken van de deksels van weck flessen. U dient hiervoor de fles sen omgekeerd in een bakje lauw water te houden en na enige tijd laten de deksels vanzelf los. Hartelijk dank mevrouw Hopman Apart soepje NAAR aanleiding van hel recept voor bonensoep, dat in het september-nummer van AllerHande was opgenomen, schrijft mevrouw G. N. uit Bilthoven mij, dat zy de boter in de bonensoep vervangt door gerookt vet spek en het spek in kleine dobbelsteentjes bros ge bakken aan de soep toevoegt. Dit geeft de soep iets zeer aparts. Wie is er verhuisd? YT/ANNEER u een adresveran dering moet opgeven aan Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Scheveningen, zoudt u dan het nummer, dat op uw adres bandje staat genoteerd, erbij willen vermelden? Wederom werden enkele All er- Handels wegens adresverandering door de post retour gezonden: Mevr. Bar, Storm Buysing- straat 17, Leiden; mevr. M. M. Coenders, Marnixstraat 185, Am sterdam; mevr. Schroder, Die penveen; mevr. E. Ruggenberg, Franslebretlaan 37, Dordrecht. Oranjekalender DE nieuwe Oranjekalender van „Pro Juventute"met prach tige foto's van de leden van het Koninklijk Gezin, is mooier dan ooit. U doet uzelf er een plezier mee door er een te kopen, en bovendien steunt u het werk van Pro Juventute, dat ieders hulp verdient. Men krijgt de kalender toegestuurd, als men f2.75 overschrijft of stort op postrekening no. 517400 van de Kalenderactie Pro Juventute", Prinses Margrietstraat 17, Am sterdam-Zuid. Ilt>l is nit'f alios rozegeur on maneschijn waf uit Amerika naar Europa „over waait'". maar dat de huisvrouwen daar over meer keukengemak ken beschikken dan de Europese blijkt wel uit dit artikeltje over de Met een drukpan van be-1 hoorlijk formaat kunnen groenten en vruchten op vlot- te wijze worden gesteriliseerd TpR is geen land ter wereld waar zoveel bedacht wordt om de vrouwen het werk in de keuken aangenamer en makkelijker te maken dan juist Ame rika, het land waar het begrip „droomkeuken" zjjn oorsprong heeft gevonden. Natuurlijk behoort er in zo'n droomkeuken van alles te zijn. Niet alleen de bordenwasser, de enor me koelkast annex vriesruimte, de combinatie van wasmachine met centrifuge, de mixer met al zijn onderdelen, de telefoon en de radio en eventueel het televisietoestel, maar ook bijv. een hakblok om vlees en gevogelte op te behandelen en voorts een onnoemelijke hoe veelheid kasten, die in z.g. „units" opgesteld voor de nodige bergruim te zorgen. Afval snel weggewerkt De aardappelschil-werkbank ln zo'n klein in strument, gulzig en onverzadigbaar, ver dwijnen alle onge rechtigheden. De gootsteen is in de Amerikaanse keuken bijv. veel praktischer ingericht dan in de onze. Behalve dat er twee bakken naast elkaar zijn, die naar verkiezing geslo ten kunnen worden in de ene bak kunt u afspoelen, in de andere afwassen en waarvan er een als groentenspoelbak be doeld is, heeft zo'n gootsteen in het kastje eronder een: „afvalverdelger". Men be hoeft de kraan slechts in werking te stel len: het instrument werkt en maalt in een tel alle tafel-afval (eierdoppen, notendop pen, vruchtenschillen, enz. enz.) fijn en laat het door de afvoerpijp verdwijnen. Geen opruimen meer van de meest onsmakelijke restjes en een vuilnisbak die minder open en dicht gaat. Van dezelfde orde is de aard appelschil-werkbank. In het aan recht is een deksel, erboven een opbergruimte voor aardappelen, uien e.d., de schillen vallen door het luikje onmiddellijk in de afval-emmer eronder. Zeer bijzonder is de hierbij afgebeelde, immense „koker", waarin alle gerechten van een compleet diner, in vuurvaste schotels tegelijkertijd kunnen worden gekookt. Het kookproces kan door het glazen deksel wor den gevolgd en de warmte is in verschillende graden naar be hoefte in te stellen. Electriciteit is de drijfkracht, een uitschuif- baar blad, geeft de voornaamste per stuk uitsluitend met roomboter en amandelen bereid ln keurige doos verpak* OFSCHOON zoiets heel wat minder opzienbarend gebeurt dan by de damesmode is, zo geleidelyk-aan, toch ook het herencostuum van lijn veranderd. Men kan nu zelfs spreken van een nieuwe „ligne". Ook de confectie-industrie houdt er degelijk rekening mee en wie eens de moeite neemt de étalages der herenmodemagazynen te bekyken, zal bemerken dat ook daar zij het heel voorzichtig in verband met de wat beschroomde smaak van de Nederlander het nieuwe zijn in trede heeft gedaan. Ten eerste is er de kl e u r. Op de Vijfde Herenmodebeurs in Keulen, die onlangs werd ge houden en die deze Rijnstad tot een waar centrum van de Euro- LJET EINDE van de volauto- matische chocolade vulmachi- ne. Links ziet u de letters, zo juist uit de vormen gekomen. Rechts vervolgen zij via een transportband hun weg naar de verpakkingsafdeling, terwijl de lege vormen weer hun route naar het beginpunt nemen om op nieuw gevuld te worden. Con tinu draait dit moderne produc tieproces door zonder dat er een pese herenconfectie maakt (Ne derland was de grootste deel nemer met liefst 28 inzenders fabrikanten), kon men tijdens de enorme internationale shows, die met de hulp van mannelijke mannequins uit de diverse landen de laatste mode toonden, duide lijk waarnemen dat de kleur meer en meer toegang krijgt tot de klerenkast van mijnheer. Ogenknipperend-rood Ja ook die van uAl was het alleen reeds bij de voeringen van colbertjasjes, regenjassen en win terjassen. In de laatste kan men wollen voeringen aantreffen zo fel rood dat men, bij eerste aanblik, even met de ogen knippert. Dan zijn er zijden gestreepte voeringen. Men moet er even aan wennen maar dat was ook het geval toen jaren geleden de eerste helgekleur de ruitdessins in de voering bin nenslopen Dat kleurige komt trouwens ook tot uiting in de costuums. Vooral die, welke voor zon en zonnige lan den bestemd zijn, vertonen een rijkdom van kleuren die ons ove rigens wat te ver gaat. De prak tijk van het dagelijkse leven maakt het dragen van zulke kle ding niet mogelijk. Het is echter zo: de tydens een show vertoonde kleding is altyd enigszins extreem van lyn en voor dracht. U ziet dat aan de foto's van de damesmode. Ook daar wordt de pap echter nooit zo heet gegeten als zy wordt opgediend. De confectie- industrie past een en ander aan de veel rustiger smaak van het pu bliek aan en zo krygt men dan toch een nieuwe lijn, ligne, zonder dat het afschrikt. Engeland wijkt af Engeland vertoonde de meest extreme snit. De lijn, duidelijk een poging om los te geraken van de alles-beheersende en zeer fraaie Italiaanse lijn, is gebaseerd op een stijl, die reeds eerder werd toe gepast: van onderen zeer wijd- uitlopende broekspijpen, wijkende voorpanden, een halve-maanvor- mige zak met klep en, inplaats van splitten, wijde plooien die als een rokje uitstaan. Ook de mouwen lopen klokvormig uit. Of het mode zal worden? Niet zo opvallend als de shows dat tonen maar hier en daar zal men de ligne toch wel steels zien binnensluipen. En daarbij tevens de zeer duide lijke kalkstrepen in de stof die erbij behoort. De overjassen in deze stijl zijn minder opmerkelijk: een hoge taille, die wel doet denken aan oud-modische koetsiersjassen, hetzelfde sterke klokken van de panden, een sluiting met vier kno pen en de kraag óf met bont óf met fluweel versierd. De rugnaden zyn in de zin van oude militaire overjassen tot hoog op de schouders gesneden en tot ver boven het middel loopt de plooi die hier dan de split vervangt. Italië: draagbare stijl Wat de Italiaanse snit precies is? Wel: het is de meest toegepaste en zij is ook in de Nederlandse win kels overal reeds te vinden. Onze eigen confectie-industrie heeft er fraaie modellen van vertoond. De coupe is gebaseerd op de lichaams- lijnen, de anatomische vorm. De schouders worden niet langer op gevuld met watten en de jas volgt de borstlijn zonder accenten. De sluiting is hoog, de revers zijn smal; kortom een mooie, draag bare stijl met kleine varianten in details: ronde voorpanden, scheve zakken en gekleurde voeringen. De pantalon? Niet te nauw (plm. 48 cm. omtrek of iets minder) en vaak ook zonder omslag. Vooral bij het ..hele pak". Nauwe mouwen en korte mouwen: véél manchet. Een beheerste, mannelijke ligne. Bij dit alles komt, zoals spreekt, de toe passing van allerlei nieuwe stof fen en kunststoffen. kooktijden aan en dient tevens als vuurvast hulpmiddel bij het uit de hand zetten van een pan of schaal. Voor degenen die klein behuisd zijn, is dit een prachtig hulpmiddel. Voor de zéér klein behuisden brengt een handige kast de op lossing. Behalve een electrische oven, is er een electrische kook plaat, een gootsteen, een koel kast, laden voor vaatwerk, keu kengerei en bestek en verder ruimte voor blikjes, kruideniers waren e.d. Het is alleen zo spij tig dat al deze dingen zo ijselijk kostbaar zijn. Anders dan anders Wist u dat u met een drukpan, mits van een behoorlijk formaat, uitstekend kunt steriliseren? Dat betekent dat de dure aanschaf van een steriliseermachine over bodig is als u in het bezit van zo'n pan bent. U behoeft slechts wat flessen, rubberringen en beu gels te kopen. Het voordeel? U kunt byv. paprika's die er maar een korte tijd zijn, inmaken zodat het u mogelijk zal zijn ook 's win ters een van die gerechten klaar te maken die „anders zijn dan anders"! Maar ook in het kleine zijn de Amerikanen praktisch. Om groenten af te gieten, zonder door de stoom gebrand te wor den is er een speciaal soort hal ve deksel met gaatjes die op de pan sluit en met een klem vastgezet kan worden. Het af gieten is op deze manier nog slechts kinderwerk. En wanneer men weinig ruimte heeft, bestaat er een juweel van een opbergrek voor het servies goed. De kopjes hangen en verder is er ruimte voor grote en kleine platte borden, diepe borden en schoteltjes. Zonder aldoor stapels te moeten verplaatsen kan de huisvrouw makkelijk overal bij. En handige blikopeners brengt Amerika in talloze soorten, bepaald ergernis- en werkbesparend! Maar daarvoor i s het dan ook het land waar de blikjes hoogtij vieren. Met tien andere prijswinnaars was de heer Van O]en op de eerste zaterdag in september naar de Julianahal van de Jaarbeurs gekomen, waar de nationale „Doe het Zelf" tentoonstelling was in gericht. Ruim vijftig knutselaars uit alle delen van het land hadden gevolg gegeven aan de oproep deel te nemen aan een wedstrijd, die aan de expositie was verbonden. Voor elf van hen waren waarde volle en nuttige prijzen beschik baar gesteld, die door de directeur van de Jaarbeurs, mr. H. A. R. Drink de beste koffie, die er voor uw smaak te vinden is: Albert Heijn Koffie nu nog lager in prijs en.... 16-26 cent per pak goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerk de volaromatische koffie de mild-krachtiga koffie de mild-geurige koffie pak netto 250 gram de pittige koffie. KIES UW EIGEN KLEUR! KIES UW EIGEN SMAAK! ♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦e Schuit, aan de gelukkige win naars werden uitgereikt. VAKWERK Hoewel alle werkstukken een zeer goede indruk maakten, stak het theemeubel van de heer Van Ojen, ambtenaar bij het ministerie van Sociale Zaken, ver boven de andere inzendingen uit. In de tus- senkamer van zijn woning aan de Haagse L o o s d u i n s e w e g waar hij een complete werkplaats heeft ingericht, begon de heer Van Ojen enkele maanden geleden aan zijn zoveelste werkstuk. Er moest een theemeubel komen. Het resul taat een verbluffend staaltje van vakmanschap een modern meu bel met twee kastjes en drie laden, uitgevoerd in half gepolitoerd notenhout, waardoor een prachtige matte glans ontstond. Wat gaat hij met die. prijs doen? „Ach, er zijn vele wen sen," zegt hij. „Ik houd er na melijk nogal wat hobbies op na. Ik vermoed, dat het geld wel zal worden besteed voor de uitbrei ding van mijn foto-apparatuur, want fotograferen doe ik ook heel graag". Deze knutselaar, die aan zijn theemeubel ruim honderd uren heeft gewerkt, maakte in het ver leden al diverse kastjes en tafel tjes, schilderde veel en heeft zich ook bezig gehouden met inleg werk. Een beetje trots is de heer Van Ojen er wel op, dat alles echt handwerk is, want electrisch ge reedschap houdt hij er niet op na. OPBERGKIST De tweede prijswinnaar, kapitein H. Muylaert van de Konink lijke Landmacht uit Ede, heeft veel gemeen met de heer Van Ojen. Ook hij werkt zonder elec trisch gereedschap, heeft verschil lende hobbies en denkt er over zijn prijs, een bedrag van tweehon derd gulden, te gebruiken voor aankoop van een vergrotingsappa raat of een ander belangrijk onder deel voor zijn donkere kamer. Alleen het werkstuk, waarmede hy deze prijs verwierf was van enigszins andere aard. Hij vond in de mecano-chaos van zijn tienjarige zoon Bart aanlei ding een speciale mecano-opberg- kist te ontwerpen, waaraan hij bijna een jaar heeft gewerkt. Voor alle onderdelen maakte hij speciale vakjes en bovendien is in alle op zichten rekening gehouden met uitbreiding van de onderdelen- voorraad van zoonlief. Het solide in multiplex en triplex uitgevoerde werkstuk kwam in oktober 1957 klaar. GOEDE START Overigens heeft deze eerste voorlichtende nationale Doe- het-zelftentoonstelling wel be wezen in een grote behoefte te voorzien en voor de organisato ren is er alle aanleiding te over wegen meer van dergelijke ex posities te houden en ook het werk van de stichting verder uit te breiden. KOFFIE RECEPTENBOEKJE Onder deze aanbeveling is door The Pan American Coffee Bureau te New York een koffie- receptenboekje samengesteld. Dit boekje is in het Nederlands vertaald en onder de titel „Kof fie potpourri" voor Albert Heijn door mevrouw R. Lotgering-Hil- lebrand bewerkt. Het bevat een keur van ex quise en hier te lande nog wei nig bekende koffierecepten, waarmede allerlei heerlijks (ge bak etc.) kan worden gemaakt. Bovendien geeft het boekje een uitvoerige beschrijving omtrent de manieren (ook buitenlandse) waarop goede koffie kan en moet worden gezet. Dit keurige boek je, verlucht met vele leuke teke ningen en fraaie vierkleuren platen, is in alle Albert Heijn winkels tegen de lage prijs van 25 ct verkrijgbaar. De oplage is echter beperkt, waardoor wij wel mogen adviseren er vlug bij te zijn om een exemplaar in uw bezit te krijgen. CISKA VERHEUL. ALLERHANDE OKTOBER 1958

Allerhande | 1958 | | pagina 2