„Europa moet streven naar lagere prijzen" 1sM -PARKEERRUIMTE- Om 11 uur al vijf kopjes op! OOK VAKANTIE VOOR DE HUISVROUW! AH-obligatiezegels brengen liet onder uw bereik I Hoe is dat toch mogelijk Voor ..jonge" vrouwen van elke leeftijd De heer A. Heijn (terug van zijn reis naar de Verenigde Staten): grootste probleem voor -Amerikaanse winkelier. In vele plaatsen 's nachts winkelen f~ Mogelijkheid tot abonneren Prijswinnaressen van „een jaar lang gratis koffiedrinken" "Van sla tot1 salade VEREENVOUDIG UW TAAK! HOE HET LEVEN PRETTIGER TE MAKEN Een vraag en een simpel antwoord -■ - Jj 1■BHr./v Hongaarse kruidenier begon nieuw leven bij AH AH- Zie Huishoud- pagina prip vraag 2 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller pagina HOFLEVERANCIER Nr. 36 Juli/Aug. 1958 DE heer A. Heijn. president-directeur der Albert Heijn N.V., heeft een reis naar de erenigde Staten ge maakt om daar met eigen ogen de ontwikkeling gade te slaan, die de levensmiddelen-industrie en alles wat daar mede samenhangt de laatste jaren heelt doorgemaakt. Twee-en-een-halve maand heef hij er rondgekeken en op 3 juli j.l. stapte hij weer op Nederlandse bodem met een „vracht" aan ervaringen bij zich. dat ook wij in Europa met alle beschikbare middelen moeten blijven streven naar lagere prijzen en daarbij een voorbeeld kun nen nemen aan de Ameri kanen. Het eerste dat de heer Heijn ons tijdens een kort in terview liet zien was een ad vertentiepagina van een groot Amerikaans levensmiddelen- bedrijf. ..Kijk eens wat een prijzen!" En terwijl zijn vinger over de pagina gleed: ..Hier. een kwartje voor twee pond tomaten, een pakje sigaretten 22\ cent. Geen wonder dat iedere Amerikaanse vrouw de winkel met armen vol bood- schappen verlaat. En geen won- der dat de ijzeren mandjes in de J supermarkets tivef keer zo groot j zijn als de onze!" Verschil in koopkracht „Ja", zegt de die er Heijn. „er j Is een groot verschil in levens standaard tussen de Amerikaan en de Europeaan. Het gemiddel de inkomen in Amerika is 821 dollar en je kunt. een dollar rustig gelijk stellen aan een gulden. Veel meer dan wij ver dient een Amerikaan dus niet Het verschil is echter dat hij met die 83 dollar veel meer kan doen dan wij met ons salaris." j De grote consumptie door miljoenen inwoners maakt enorme produkties mogelijk, die weer leiden tot de laagst mogelijke prij zen. Deze cirkel is het, die de heer Heijn in het bijzon der fascineerde. „Natuurlijk zijn er ook nadelen, de onvermijde lijke massaproduktie die de gelijkvormigheid in de hand werkt." Maar toch is de heer Heijn van mening Alle comfort De kruidenierswinkels in Ame rika voor het merendeel enorme supermarkets bieden de huisvrouw alle mogelijke comfort. In veel plaatsen kan zij er 24 uur per etmaal terecht. In sommige supermarkets is het 's nachts drukker dan overdag. Zij vindt er kant en klaar diep vriesmaaltijden, die zij maar in de oven hoeft te zetten en klaar is kees. Zij vindt er kersvers sinaasappelsap, verpakt in kar ton, dat in tankschepen uit Flo- rida is aangevoerd. Het aantal kant en klaar cakemixes is on- telbaar. Knellend probleem Het probleem waar Ameri kaanse winkeliers op het ogen blik voor staan is' het vinden i van parkeerruimte ten gerieve van hun klanten. Het afgelopen jaar sloten in New York maar liefst vijf grote warerihuizen alleen door gebrek aan parkeer ruimte voor auto's. De Amerikaanse doet bood-1 schappen in de auto en kan zij i die niet kwijt in de buurt van de winkel, waarin zij gewend is j haar boodschappen te halen, danj gaat zij ergens anders heen. 1 Teken aan de wand ,,Ook wij zullen daar rekening mee moeten gaan houden", is de mening van de heer Heijn. „Er wordt wel beweerd dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat Europa Amerika niet is, maar de tekenen aan de wand zijn er al. En'niet alleen op dit gebied." AN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt Slecht» een briefkaart met ver melding van naam. volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor adminis tratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.Y. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt dan Aller Hande aan huis. Wij verzoeken u wel. in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. DE HEER ALBERT HEIJN: Europa is Amerika niet, maar JN DE ZOMER spelen groenten i en vruthten een zo mogelijk nog belangrijker rol dan in de winter. Kookt u thuis, dan zult 11 alliciit uw sla op de traditio- j nele wijze met olie en azijn, een 1 hard gekookt ei. peper en zout en mogelijk wal mosterd en een gesnipperd uitje aanmaken. U kunt natuurlijk die sla ook I aanmaken met een sla-saus of mayonaise, met wal mosterd en een gehakt uitje, dat gaat zeer snel. En vergeet dan vooral niet dat u van iedere combinatie van groenten een salade kunt maken die, by wijze van spreken, klinkt als een klok:: Ieder restant groente, aardappelen, vlees of vis leent zich daar eveneens toe. Hetzelfde geldt voor koude ryst. spaghetti of macaroni. Veronderstel: u eet een dag ma caroni met tomaat, ham en of kaas en er blijft wat van over. De vol gende dag roert u door die maca roni behalve mayonaise en mosterd: blokjes rauwe komkommer, to maat. belegen kaas van de pittige soort, wat gesnipperde ui, even tueel wat gehakte peterselie, blokjes worst of koud gesneden vlees, plakjes hard gekookt ei. de inhoud van een blikje sperzieboon tjes en u heeft een heerlijk gerecht, voedzaam, snel klaar en gezellig om te zien (het oog wil ten slotte ook Wat.) DESTE HUISVROUW van Nederland! Dit is de maand •-> waarin de vakanties beginnen en in augustus wordt het vakantie-toppunt bereikt- En nu zie ik in gedachten velen van u een beetje sip kijken, want er bestaat in de hele wereld waar schijnlijk geen enkele echte huisvrouw die werkelijk vakantie heeft. triest, maar de was is er nu een maal altijd (ook in onze eeuw van nylon, plastic e.d.); er moet dus gestreken worden (al be staat er Minicare en No-lron), de stop- en verstelmand „zijn" er, dat valt niet te ontkennen en bovenal: de hongerige magen be horen gevuld te worden! Klop er eens wat slagroom, een weinig suiker door en serveer ze dan mpt wat spuitwater. Het is weer eens wat anders. CISKA VERHEUL UEN van de vyf w innaressen van de AH-Koffieprijsvraag. die in het aprilnummer van Allerhande werd gepubliceerd, is mevr. M. E. J. Prinz van Dooren, Schiedamuveit 53a i n Rotterdam. De koffieprijs- vraag was de eerste puzzle, die zij in haar leven oploste. Zij wilde een kansje wagen omdat zij een enthousiast koffiedrinkster is en met de acht kopjes koffie, die zij iedere dag drinkt, toch wel op dit gebied thuis is. Visite Voordat mevr. Prinz van Doo ren iets wist van een prijs, kreeg zij een briefkaartje van een vrien- din. die vroeg wanneer zij een kopje koffie kon komen drinken en werd de heer Prinz van Dooren op de beurs van alle kanten bestookt met dezelfde vraag Toen de, offi ciële brief uit Zaandam kwam be greep mevr. Prinz van Dooren waaraan zij al die aangekondigde koffievisite te danken had. De prijs: ,.een jaar lang gratis koffie drinken" is in het gezin van deze prijswimares bijzonder goed op z'n plaats. De heer en mevr. Prinz van Dooren gebruiken met drie van de zes kinderen, die I nog thuis zijn. iedere week ander-1 half tot twee pond koffie. I SuperMart-klant „Voor 11 uur 's ochtends heb i ik al vijf kopjes op", zegt j mevrouw. „Ik ben erg blij met het viersmakertpak." Mevr. Prinz van Dooren is een enthousiaste AH-klant. ..Ik mciak bij al m'n kermissen reclame I MEVR. PRINZ VAN DOOREN SnperMar.t-klant Immers: manlief en de kinde ren dienen nu eenmaal te alle tijden verzorgd te worden. Het is Met een simpele handgreep, transformeert men het karakter van de japon totaal. flAMENS MIJN MOEDER wil ik u mededelen dat wij door het sparen van uw zegels 111 staal waren een sap-centrifuge te kopen. Deze electrische machine dient om vruchten en groente tot sap te persen. Uw bediende vertelde ons dat u het waarschijnlijk op prijs zoudt stellen dit te horen. Het filiaal waar wij onze inkopen doen is Van Lawick van Pabststraat. Onze naam en adres: Arnhem. Van Lawick van Pabststraat 3 G. C UBBINK—STOKDIJK. .y een spaarobligatie van 50. die na 20 jaar 160.waard is. maar te allen tijde kan wor den verzilverd, vermeerderd met de opgelopen rente, of een w instdelende AH-klanten- obligatie met een looptijd van 20 jaar met een vaste rentever goeding van 4 c( per jaar aandeel in de winst (over 1957 tezamen 7 G). IAIT is een van de brieven die wij van huisvrouwen ontvingen. Zij bewijzen dat het AH-spaarzegel- systeem u in staat stelt om. naast het verkrijgen van een AH-Spaar- obligatie of een winstdelende AH- Klantenobligatie. dingen te kopen die van veel praktisch nut zijn. en die u toch waarschijnlijk anders niet zou aanschaffen. Eenvoudig omdat zij boven uw huishoudbud get gaan. AH-zegels brengen arti kelen binnen uw bereik die het leven prettiger maken, zonder een noemenswaardig offer van uw kant. Beter dan iemand anders voelt de huisvrouw dit aan. Want zij is het die tracht met het huishoud geld dat zij wekelijks of maande lijks in handen krijgt het grootst mogelijke effect te bereiken vol gens het bekende principe- eerst het nodige, dan het nuttige - en dan tenslotte het aangename. Hier is het extraatje Maar aan het laatste komt zij vaak zo moeilijk toe. Vele malen aan het einde van de periode waar voor het geld moet dienen komt zij tot de teleurstellende ontdek king dat zU zich het extraatje dat zij toch zo dolgraag had willen kopen, niet veroorloven kan Ons spaarzegelsysteem brengt dit ex traatje onder uw bereik. Drie mogelijkheden Voor elke gulden aan bood schappen by AH kan men een 10 cent-obligatiezegel kopen. Het grote voordeel is, dat men geleide lijk aan spaart en haast ongemerkt. Bovendien kan men na verloop van tyd als hel spaarboekje vol is kiezen uit de volgende drie mogelijkheden: -1 voor 49.aan zegels ont vangt men 52.in contan- - •on. drie gulden ren<- das of drukte wafel-pique kan dragen Het is slechts voor weinigen weggelegd om met een ruime beurs op reis te gaan en zich pvins- heerlijk in hotel of pension te laten verwennen. Het is zelfs voor weinigen weggelegd om dat genoegen te smaken met een zeer kleine beurs. Er is een enorme groei waar te nemen in een nieuw soort toerisme. De kampeer- en caravan-vakantie ganger eist een groot percentage van de jaarlijkse trek voor zich op.. maar dient de huisvrouw ook dan niet „de eeuwig zorgende" te zijn Waar blijft haar „absolute" vakantieHelaas, het ..zorgen" kan u nooit ontnomen worden, alleen al omdat uw diepste inner lijk zich daartegen verzet. Denk aan tie blikje? Maar wèl is het tegenwoordig mogelyk dat u in de vakantie periode van uw gezin uw dagelijkse taak vereenvoudigt. En om u hierbij zoveel mogelijk behulpzaam te zijn. geven we in dit nummer enkele aanwijzingen om uw arbeid wat het koken be treft te vereenvoudigen, ook ge woon in uw eigen huis. wanneer u onverhoopt niet op reis mocht gaan. Sla veel blikjes met vruchten sappen in voor de vakantie, ze zyn gezond en worden door jong en oud gelijkelijk gewaardeerd. MEVR. C. A. WIJNANDS opkikkertje voor Albert Heijn, zoveel zelfs dal ..je bent verliefd op Albert Heijn" in de familie een standaarduitdrukking geworden 1 is. Ik doe m'n inkopen altijd in de AH-SuperMart aan de Binnenweg. een fantastische zaak. de service is goed. de kwaliteit prima en het personeel bijzonder vriendelijk." IEVR. C'. A. W ij n a n d s - V a n der Zwan. Diepenbrock- park 54 in Weesp, ook een prijswinnares in de Allcrhande- koffieprijsvraag, is, wat men noemt, een werkende vrouw. Een huisvrouw met een baan buitens huis dus. Zij werkt overdag in Am sterdam op kantoor en doet 's avonds en 's ochtends vroeg haar werk in huis. Opkikkertje Logisch dat mevr. Wijnands het druk heeft, maar zij doet het alle-j maal met eve.n groot plezier. ■5 Avonds echter heeft zij wel eens een opkikkertje nodig en dan komt dé éspressokoffiepot eraan te pas. Op zo'n avond drinken de heer en mevr. Wijnands wel zo'n vijf kop jes koffie. De prijs: een jaar lang gratis koffie viel dan ook in goe de aarde. De heer Wij.nands hoorde voor het eerst van collega's dat zijn vrouw een prijs had gewonnen. En dat verwonderde hem niets want zijn vrouw is een verwoed puzze laarster. Zij wint af en toe ook wel eens wat. ..Precies genoeg om de moed erin te houden.De heer Wijnands belde dus onmiddellijk zijn vrouw op. die op kantoor in Amsterdam was en vertelde haar het goede nieuws. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f DE HEER P. LIGTENSTE1N altijd goedkoop ©I Servic« Mevr. Wijnands. die vijf jaar getrouwd is. doet haar inkopen graag bij Albert Heijn. Zij is erg tevreden over de service en de kwaliteit. Vooral dat eerste is voor haar. omdat ze weinig tijd heeft om boodschappen te doen, erg belangrijk Dit is een van de manieren waarop men de japon van be- QNDER dit voor zichzelf boekdelen sprekende op schrift lanceert het C o n f e c- tiebedrijf D e L e euw tel kenmale zijn collectie waarvan de modellen de zeer toepasselijke naam „Joyeu x" dragen. Want gezellig en met een uit gesproken eigen stijl en karak ter zijn deze creaties zeer zeker, terwijl ze bovendien nog in een prijsktasse liggen, die door de meesten van ons buitengewoon gewaardeerd zullen worden. Op deze manier kan men zich tenminste nog eens een extraatje permitteren als men met vakantie gaat. De zomercollectie omvat n.l. alles wat men graag mee op reis neemt, van de zonnigste strandensembles mei goed zit tende shorts tot geklede ensem bles voor het verblijf in wal mondainere oorden. We laten u enkele afbeeldin gen zien van „Joyeux"-modellen de japon met de gestreepte rok kost in modezaken 39.75, terwij1, het geklede model dat op vier verschillende manieren gedragen kan worden, uitgevoerd in be drukte wafelpiqué, 59,75 moei kosten. IE Hongaar Adam Szabo (25) uit het AH-filiaal in Koog aan de Zaan is dezer dagen geslaagd voor het middenstandsdiploma en voor het examen warenkennis, of zo u wilt: vakbekwaam heid. Hij heeft zijn praktische kennis opgedaan in de winkel voor wat de vakbekwaamheid betreft en hij studeerde in Nederlandse boekjes om het middenstandsdiploma te verwerven. De gebruikelijke weg, die duizenden Nederlanders hebben ge volgd. Voor Adam Szabo echter was die weg niet gemakkelijk. Want deze jongeman kwam in 1956 als vluchteling uit Hongarije in ons land lan. Hij sprak geen woord Nederlands. se taal weliswaar voorzichtig uit. 1 maar voor een Hollander is hii beter te verstaan dan een Fries sprekende Fries of een Lim burgs sprekende Limburger Een vlot zomerjurkje in grijs witte streep met een cense-rood effen lijfje. Begon in de fabriek Szabo begon zijn werkzaam heden in een der fabrieken van Bruynzeel N V. in Zaan dam, zijn huidige woonplaats. Dal was eind 1956. Na enige maanden kwam hij in de fa briek van Albert Heijn N.V.. een pientere jongen, die in Hongarije chef was van een staatskruidenierswinkel. een knaap die vooruit wilde, in een hem wildvreemd land. Zes weken werkte hij in de fa briek. Toen vroeg hij over plaatsing aan naar een filiaal. Dat mocht Adam Szabo f „Mijn naam betekent in het Neder lands: kleermaker") werd be diende in de zelfbedienings zaak in de Westzijde te Zaan dam. Maar hij wilde meer: de taal leren, studeren. De taal, meen de hij terecht, kon hij alleen leren in de omgang met men sen. Hij zag in de zelf bedieningszaak mensen ge noeg. doch men vraagt daar niet om een pondje van dit, een ons van dat; men bedient zich zelf. Adam Szabo vroeg te mogen werken in een filiaal waarin het contact met de klanten sterker is. Chef J. de Ronde van het filiaal Koog aan de Zaan nam hem in zijn personeelskern op. Nu spreekt Adam de Nederland- „U bent zeker doof" „Toen ik hier kwam" zegt hij. „wist ik heel weinig. Eens heeft een klant mij gezegd: „U bent zeker doof", want ik verstond haar niet goed. Zij wist niet. dat ik Hongaar was. Ik ben naar een instituut gegaan voor opleiding van hel middenstandsdiploma. Ik kon hei met zo goed volgen En toen ben ik zelf maar aan de gang gegaan, 's Morgens van zes lot acht en 's avonds tot midder nacht. In de ivinkel heb ik warenkennis opgedaan. Ik heb ook nog examen Nederlands gedaan". Chef De Ronde zegt: ,,'t Is een echte doorzetter." Adam Szabo werkt met plezier in de winkel en nu verstaat hij de klanten, zoals zij hèm ver staan. Niemand zal in die jongen met dat Hollands gezicht een Hon gaar ontdekken. Hij wilde Ne derlander worden onder de Ne derlanders en daar is hij in ge slaagd. „Maar 't eigen land blijft toch wel trekken," zegt hij, „al m'n familie is daar nog." Sterke wil Adam Szabo heeft het In zich om het nog verder te brengen. Hij heeft een sterke wil om moeilijkheden aan te vatten en op te lossen. „Mag ik nog iets laten zien?" zegt chef De Ronde en komt met twee vellen vol cijfers en letters op de proppen, lakschilderwerk van Adam Szabo. „Daar is hij nü weer mee be gonnen. Ik vind het voor een be ginneling fantastisch!" Chef De Ronde zegt het uit de grond van zijn hart en Adam Szabo uit Hongarije hoort het verlegen aan. 't Is ronduit verbazend wat die jongeman in enkele maanden heeft gedaan. Een voorbeeld voor vele Nederlandse jongeren. Die de taal kennen. IV/JEN hoort dikwijls vragen: hoe is het toch mogelijk dal juist Albert Heijn er steeds in slaagt goedkoper te zijn dan anderen? En dat terwijl de kwa liteit van de artikelen er even goed en zelfs dikwijls beter is? Wij hebben deze vragen voor gelegd aan een der directeuren van A H,, de heer P. L i g t e n- s t e i n (38) onder wie de A f- deling Inkoop ressorteert. De heer Ligtenstein zei: „AH is een bedrijf, dat de i moed heeft gehad de zogenaam de klassieke keten te door breken. Die klassieke keten is de oude route van het artikel: detaillist. Die route wordt door AH niet meer gevolgd, waardoor de weg van producent naar consument is verkort. ïnkooptactiek Wij passen nl. oen speciale inkooptaktiek toe. Die betekent ten eerste, zoveel mogelijk, di rect aan de bron kopen. Als grote en goede klant kunnen wij eisen stellen. Verder verzorgen wij de eigen import. Ook hier zijn het weer de grote hoeveelheden die de reducties bezorgen. Nog iets: doordat je een grote koper bent krijg je veel offertes en kun je. uitgaande dus altijd van de beste kwaliteit, de prijzen tegen elkaar afwegen. En dus de laagste kie zen. Historisch bezien is het zo: toen wij. in het verleden niet cue kwaliteiten konden kopen of niet tegen de prijs waarvoor wij de goederen wilden hebben, zijn wij tot het zelf fabriceren overgegaan. Groot fabriekscomplex Wij hebben nu in Zaan dam een enorm complex fabrie ken, waar zo'n 750 mensen werkzaam zijn bij de produktie van eigen artikelen. Zoals dat ook elders het geval is. op andere gebieden des levens, werkt men het doelmatigst wan neer men zoveel mogelijk van het eigen werk in eigen hand I kon nemen. Dit is een normale gezonde noodzaak voor een bedrijf als het onze. Goedkoper leveren De consequentie ervan is, dat men daardoor goedkoper kan leveren en daarom alleen gaat het. Om zo de klant te gerieven en de eigen omzet te vergroten. En vergrote omzet heeft weer lagere prijzen tot gevolg. Zo werken wij, tezamen met de klant, in een cirkel die beide ten goede komt. Eigen transport Een ander belangrijk punt is het transport. Door het transport naar onze winkels geheel in eigen hand te houden, werken wij het meest efficiënt, bereiken het snelst de klant met verse artikelen! Ons moderne bedrijf acht liet 1111 eenmaal gewenst dat de twee-een heid: klant-winkelier beide de voordelen plukken van de gemak ken en verworvenheden van onze tijd. Met hoge kwaliteit en lage prijzen dus grote omzet zijn belde partijen gebaat. En is de klan gediend. En dat laatste is voor de huisvrouw wel het be langrijkste

Allerhande | 1958 | | pagina 1