rekent u voor LIMONADE Een huisvrouw FORMOSA Albert Heijn Voordat uw kopje heerlijk geurend op tafel staat Duizenden hun nieu' Kopen bij AH biedt meer profijt dan een salarisverhoging Nieuw voor Nederland Koffiesmaak naar keuze! Een zomerbode kondigt zich aan onder één hoed aanbieding uw »*d£ÏÏ?S&S25i I. flessen staan klaar om straks ve hoedje voor u af te nemen Waar een AH-zegel al niet goed voor is Sterschotels bij Formosa Verse vruchten schaars ALLERHANDE >iEl ER IS UITKOMST TTELE huisvrouwen in Nederland hebben een reeks eigenschap pen waardoor zij voor hun man en eventueel de kinderen juwelen zijn. Nog mooier is als zij daarbij econo mische gaven hebben. Want dit betekent dat zij met het week- of maandgeld veel meer kunnen doen dan de huisvrouw die minder „uit gerekend" is. Mevrouw C. B. te Roosen daal is een uitblinkster op dit gebied. Zij schreef ons een brief met enkele krantenknipsels, waar van er één betrekking heeft op de salarisverhoging van ambtenaren, welke op 1 april j.l. is ingegaan. Daarbij tekent zij aan: winkel koop, hetgeen voor mij en het gezin een grotere salaris- verbetering betekent dan die welke mijn man kreeg". Haar conclusie is: „Ik kan dus iedere vrouw van een Rijksambtenaar en die van anderen die een der gelijke verhoging ontvingen aanraden: profiteert dubbel van uw salarisverhoging door bij AH uw inkopen te doen." „Deze verhoging geeft ons slechts ongeveer 3 gulden per week meer. Vanwege be stedingsbeperking, loonstop e.d. kon er niet meer af. Enige maanden tevoren echter, toen de onderhande lingen over de salarisver hoging nog aan de gang waren, las ik een stukje met het opschrift: „Kruideniers mogen eigen prijspolitiek be paler". Wegwijzer Een gelukkig toeval wilde dat mevrouw B. enige dagen later „AllerHande" in de bus vond. Zij schrijft: ,Jk ging de prijzen daarin eens vergelijken met die ir mijn huishoudboekje en be merkte al heel vlug dat deze heel wat verschilden. Ik nam de proef op de som en kocht dezelfde artikelen, welke ik veertien dagen tevoren bij mijn kruidenier had gekocht, nu bij AH. Zie hieronder het resul taat, waarbij ik gerust mag op merken dat de kwaliteit van de AH-produkten niets onderdeed voor die van d° arfkelen, welke ik veertien dagen tevoren duur der had betaald". Op 9 artikelen 1,60 goedkoper Mevrouw B. heeft die twee briefjes naast elkaar geplakt. Daarop komen voor: thee, be schuit, ananasjam, hagel slag, rookworst, rijst, bis cuits, macaroni en ontbijt- worst. Het totaal is van de eerste kruidenier 6,38, van AH slechts 4,78. „Alleen al op deze 9 artike len een prijsverschil van 1,60, niet meegerekend de winst die de AH-obligatiezegels mij later zullen opleveren", aldus mevrouw B., die vervolgt: „U begrijpt dus dat ik voortaan in een AH- Prijsberekening TT/IJ voegen daaraan toe, voor hen, die geen verhoging kre gen, geldt dit nog in verhoogde mate. De vaststelling van prijzen voor verschillende artikelen is voor de huisvrouwen bijzonder interes sant, omdat zij daarbij direct zijn betrokken. Er zijn winkeliers die d« ver koopprijs bepalen door op de netto- prijs van de inkoop een bepaalde winstmarge te leggen. Uit deze winstmarge moet de winkelier zijn uitgaven en levensonderhoud be strijden. Anderen doen hetzelfde, maar leggen er een extra percentage bovenop dat dan in de vorm van zegels e.d. aan de klanten weer wordt uitbetaald. Dat klinkt heel aanlokkelijk. Het zal echter aan een ieder zonder meer duide lijk zijn dat de winkelier het geld, dat hij aan de klant uitbetaalt niet zelf fourneert, doch dat de klant hem dit heeft verschaft. De klant bemerkt dit niet en is verheugd wanneer zij later een bedrag uit gekeerd krijgt. In de periode, welke verstrijkt tussen het tijdstip waarop de verschillende inkopen zijn gedaan en dat waarop het geld wordt uitgekeerd, had de winkelier de beschikking over het geld. Dat brengt rente op en dus weer winst voor de winkelier. Voorts zijn er winkeliers die de klanten geschenken aanbieden wan neer zij een bepaald bedrag hebben besteed. Dat kunnen zij alleen doen wanneer zij voor hun artikelen méér berekenen dan zij in werke lijkheid waard zijn. Ook voor hen geldt dat zij in de tussenliggende periode rente incasseren van het te hoog berekende bedrag en dat de klant het geschenk tegen wil en dank accepteert, omdat ze het betaald heeft. Het AH-systeem T_TET systeem dat AH toepast en dat om zijn doeltreffend heid ook in het buitenland de aandacht heeft getrokken is: berekening van de net to p r ij s voor de verkoop mét mogelijkheid tot sparen. Wanneer u bij AH uw inko pen doet, krijgt u geen kortin gen. U ontvangt ook geen pro centen of cadeaus. Wat u wel krijgt is: de beste waar voor de laagste prijs. Daarbij is elke klant gebaat. Bovendien hebt u het recht een zegel voor een dubbeltje te kopen voor elke gulden welke u besteedt. U spaart ongemerkt. En de rente van dit spaargeld komt niet in de zak van AH, doch is voor u. Als uw spaarboekje vol is met f 49 aan zegels, ontvangt u 52.—. Hetgeen dus wil zeggen, dat u 3 aan rente krijgt. Of u kunt een spaarobligatie ont vangen, die na 20 jaar 160. waard is. Is die periode u te lang, wilt u het geld eerder incasseren, dan kan dit op elk tijdstip gebeuren en u ontvangt dan 50.vermeer derd met de opgelopen rente. De derde mogelijkheid is een winstdelende AH-Klantenobligatie met een looptijd van 20 jaar. Elk jaar ontvangt u een vaste rente vergoeding van 4 procent, hetgeen op zichzelf al niet te versmaden is. Maar bovendien ontvangt u een aandeel in de winst. Over 1957 be droeg dit tezamen niet minder dan 7 procent. Welke spaarbank keert een dergelijk hoog percentage uit? Welke obligatie geeft 7 procent rente? Goed voorbeeld Mevrouw B. heeft dit alles uitstekend begrepen en de goede keus gedaan. Wij zou den de voordelen van het kopen in AH-winkels niet duidelijker kunnen uiteenzet ten dan zij het zo zakelijk en nuchter deed. Als andere huisvrouwen haar uiteenzet ting lezen, zullen zij zeker haar conclusie onderschrijven en haar voorbeeld volgen. ten en appeltjes of tutti-frutti zijn dé uitkomst!! Wist u dat bijv. een heerlijke appeltaa kunt maken van gedroogde appel tjes? Vier kop gedroogde appeltjes kijkt u goed na, waarbij u de even tuele klokhuisdeeltjes verwijdert. U wast ze en voegt er drie kop cider of water bij en verder een snuifje zout; laten sudderen tot ze helemaal zacht zijn. kop suiker vermengt u met anderhalve eetlepel maïzena, 2 eet lepels gesmolten boter (afgekoeld) 1 eetlepel citroensap en een half theelepeltje geraspte citroenschil. Voeg dit mengsel onder voordu rend roeren bij de appeltjes en laat alles nog even 5 minuten door koken. Maak vervolgens een deeg waar mee u een vorm bekleedt, die vult met de appeltjes. Roer een kwart kop bruine bas terdsuiker met een halve kop ge zeefde bloem, een half theelepeltjf kaneel, een kwart theelepeltje noot- muscaat en een kwart kop boter tot een kruimig mengsel en bedek daar de appeltjes mee, waarna de taart in de oven gaar en goudbruin wordt gebakken. Overigens kunt u uw oven beter niet te heet laten worden en de taart in een wat langzamer tempo gaar bakken om te voorkomen dat deze te donker wordt en toch niet helemaal gaar blijkt te zijn! CISKA VERHEUL. Benijdenswaardig N het laatste nummer van Aller- L Hande werd een opsomming ge geven van bekende mannen die, ondanks hun hoge leeftijd, nog niets aan werkkracht hadden ver loren. De heer J. H. C. V e r m e u len in Hilversum vestigt er onze aandacht op dat er een Neder lander is die alle genoemde bui tenlanders met stukken slaat. Dat is .de heer W. R u y s, commissaris en oud-lid van de directie van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die nog prompt elke morgen op 'het kan toor verschijnt en hij is lang niet de eerste die 's middags weg gaat. Meestal wordt het over vij ven, soms zelfs zes uur of later. En deze heer Ruys is maart j.l. 93 jaar geworden! Maak nü kennis met het nieuwe koffie-assortiment van Albert Heijn, aangepast aan de vier algemeen geldende smaakgroepen. Hier zijn ze: TT ET wordt zomer. Dit betekent dat de limonadekeuken Tl van AH onafgebroken in bedrjjf is en een zoete geur van vruchten en siroop de hele afdeling vervult. Een heerlijke geur. Dat valt niet te verwonderen: alle bestand delen van de limonades, die er worden vervaardigd, zijn natuurecht. Want alleen met de fijnste natuurprodukten kan men wérkelijk aromatische limonades maken. pak 250 gram netto AH-GOUDMERK - de beste koffie 919 voor de liefhebbers van vol-aromatische koffie JL\ Mm AH-ROODMERK de beste koffie 1 7 fi voo' de liefhebbers van mild-krachtige koffie If O AH-GROENMERK - d. b.,t. k.«i. 17fl voor de liefhebbers van mild-geurige koffie I' V AH-PAARSMERK - de beste koffie M M O voor de liefhebbers van pittige koffie I BOFFIE KOFFIE, de beste die er voor uw smaak te vinden is en 10% voordeliger in prijs dan elke andere kwaliteitskoffie AH-KPOFC£e r^KENRAK ZSO gram voor elk:a'goM-. rood'-^groen Sram 4 70 merk. Zo kunt u en Paars- 1 /X KIES UW EIGEN KLEUR KIES IJW EIGEN SMAAK! Koffie- en Thee-experts Oer-oud recept Zo is het altijd geweest. Chide recepten van statige huismoe ders uit vervlogen eeuwen be wijzen het: „1 pint water, beste suyker, de geele schil van twee citroenen soo fyn als moge- lyk is daar afgeschut, sonder wit neemt dan de sop van l\'z citroen meer of minder naa dat se sap geeven. Dit saamen /2 uur laten weeken en door een zeei gedaan. Naar proportie dat men liemonaade maken will neemt men de ingrediënten." Aldus één der oeroude recepten De bereidingswijze is tegenwoor dig anders. De grondstoffen zijn dezelfde gebleven en nog steeds is het zuur van de citroen een van de essentiële bestanddelen van de limonade. Dat verklaart ook het woord „limonade', afkomstig van het Franse „limon", een saprijke vrucht uit de citrusfamilie. Dat „limon" is weer afkomstig uit de landen waar men zich reeds eeuwenlang, noodgedwongen door hitte van kli maat en uitwaseming van het lichaam had gespecialiseerd op de bereiding van verfrissende dran ken: Arabië en Perzië. In het Ara bisch was dat „citroen" laimun en in het Perzisch 1 i m u n. Via de kruisridders kwam het woord en daarmee de drank naar het Westen en zo hadden wij dan hier onze limonade. Voorschriften In onze Warenwet is haarfijn vastgelegd wat vruchtenlimonade moet bevatten. Ten eerste vruchten, een mengsel van vruchtensap met suiker met nauwkeurig voor geschreven minimum percentages zuiver sap en suiker. Men onderscheidt vruchten limo nadesiroop en limonade siroop-zonde r-m eer. Vruchtenlimonadesiroop bevat in hoofdzaak uit vruchten geperst sap. Wie het drinkt proeft de natuur en verkwikt zich als het ware aan het eerlijke en het krachtige van die natuur. Limonadesiroop (zónder dus het voorvoegsel „vruchten"), ook een edel produkt waarin min stens 55 percent suiker verwerkt moet zijn, bevat percentsgewijs minder zuiver vruchtensap. Maar is even kostelijk van smaak: het vak manschap van de limonademakers van AH, de geraffineerde samen stelling van het recept, de kwaliteit van de grondstoffen en de liefde waarmee de drank wordt bereid waarborgen het allerbeste. Nieuwe keuken Chef F. Konings ls trots op zUn onlangs geheel vernieuwde „keuken", waarin grote ketels pro per staan te glimmen en de geur van de zachte essences alles wat wesp en by is nabü zou lokken als niet strenge horren alle vensters geheel blokkeerden; de geel-zwarte rakkers kunnen nu alleen nog maar ruiken. de vraag ernaar pas groot wordt. Hóe groot dat ziet u aan de enorme hoeveelheden kratten met flessen hier." Inderdaad: met tienduizenden verlaten de vrolijke, zomers-aan- doende flessen, schoon-glanzend na hun behandeling in de vul- en pakafdeling met prettige etiketten de expeditieafdelingen. Oranje en rood lijken de over heersende kleuren. Oranje meest gevraagd „Oranje, dus sinaasappel", ver telt de heer Konings, „is de meest gevraagde smaak. Zeker 65 percent van alles wat wij maken in onze keuken is sinaas- appellimonade. Hoe dat komt? Ik weet het niet; wellicht is het nog een traditie uit vroeger dagen Welke smaken wij heb ben? Sinaasappel dus, dan fram boos, citroen en grenadine. Als de oogst van de zwarte bessen gunstig is. maken we ook cassis-limonadesiroop. Dit jaar echter is door de misoogst de prijs zo abnormaal hoog. dat we de cassis hebben laten vallen. Wij zijn nu eenmaal afhankelijk van de natuur en van de zuivere vrucht. Weet u wat zo eigenaardig is: kersenlimonade is een smaak die de mensen niet willen hebben. Begrijpt u dat? Je zou toch zeggen: de kers is een heerlijke vrucht Nieuwe dopjes Bij de vulmachine, waar de fles sen in mooie regelmaat ronddansen, om door een automatisch ventiel hun inhoud te ontvangen (altijd evenveel en éven smakelijk) wijst de heer Konings ons met een triom fantelijke glimlach op een machine die de witte doppen op de fles- halzen duwt. derden mensen van velerlei ras en nationaliteit zUn ervoor in touw geweest. Het is één keten van han delingen, die naar dat geurende kopje vóór u op tafel leiden. De moeite waard om er eens even by stil te staan. Want wy, moderne mensen zijn er aan gewend geraakt veel als vanzelfsprekend te aan vaarden. Gaat u mee? 't Kost u niet veel tyd, hoogstens een paar minuten. Neem er een kopje koffie by. Met des te meer eerbied en voldoening zult u er ondertussen an genieten. Daar gaan we dan! 1. Als zon en regen harmo nieus samenwerken, gedijt de koffieb-es. Na volle rijping zwermen de plukkers en pluksters uit over de plan tages. ver weg, in andere werelddelen. 4. Die balen duiken aan de overzijde der grote wereld zeeën weer op, geklemd in de vaste greep van de kraan grijpersin Amsterdam, Rotterdam 5. Lichters vlijen zich langs de langgerekte lichamen der oceaanstomers, nemen de kostbare last over, richten hun koers naar de A.H.- fabrieken te Zaandam. 9. Deze dozen worden daar na overgebracht naar het grote moderne magazijn, van waaruit alle A.H.-filialen in den lande worden bevoor raad. 10. De grote welbekende A.H.-vrachtauto's rijden voor en zie, nog g-een 24 uur later, ligt de versgebrande koffie in de A.H.-filialen. „Die machine hebben onze eigen mannen op de smederij uitgedacht en gemaakt", zegt hij. „Maar ziet u wel wat die ma chine op de fles drukt? Dat is iets héél bijzonders; het is een geheel nieuwe patent-sluiting van polyaethyleen. KijK precies als bij een doosje sigaretten, kun je aan dit lipje de dop losmaken. Die blijft echter met een kraagje om de hals zitten en na gebruik kan moe der-de-vrouw hem er heel gemakkelijk weer opduwen. Een prachtig, zindelijk dopje zonder kleverigheid en zonder druipen langs de fles. En vindt u niet dat ze de flessen mooi aankleden? Een heel knap dopje, zou ik zeggen." De heer Konings heeft gelijk als hij met trots zijn flessen- legioenen ziet vertrekken: ze zieu er inderdaad heel smake lijk uit. En.ze zijn de boden van de zomer!! Met hun nieuwe hoedje! WELK een uitstekende reputatie de AH-spaarzegel heeft, blijkt uit een enveloppe, welke m e- vrouw Schouten in Zwijndrecht ons toezond. Het was natuurlijk een vergis sing dat de afzender in plaats van een postzegel een spaarzegel op de brief plakte. Zoals uit de afbeelding blijkt, heeft de post in Velp echter zonder aarzeling het stempel erop gezet. Misschien een curiositeit waarop verzamelaars prijs stellen, hoewel een spaarzegel iets anders is en ook bedoelt te zijn dan een postzegel. Degeen die deze brief op zo on gewone wijze frankeerde, behaalde daarmee een ogenblikkelijk voor deel van 2 cent, maar verspeelde de rente. Intussen verdient dit voorbeeld geen navolging. Zoiets overkomt de post een enkele keer, doch in het algemeen kijkt Tante Pos scherp toe en zal zij onze ze gels voor frankering van brieven ongeldig verklaren. „Limonade is een seizoens artikel", vertelt de heer Konings, I „want in de praktijk komt het er op neer dat met Pinksteren GOED NIEUWS VOOR FIJNPROEVERS Wie na 17.30 uur verrukkelijk wil dineren op allerplezierigste condities, die richte zijn schreden naar een der Formosa- restaurants te Amsterdam, 's-Gravenhage of Utrecht. Daar bereidt een befaamd chef-kok de elf meest verfijnde Formosa- schotels, de „Sterschotels", tegen zeer aantrekkelijke prijs, waarin een keuze uit soepen en desserts is begrepen. Waar kiest u voor. b.v. 5.75 een menu, bestaande uit „Heldere schildpadsoep, Langue de Boeuf la Charcutière, Ananas Bavarois met slagroom"? Bij Formosa! Bon appetit! Filets de Sole a la Dugléré 3 Gekookte Tongfilets met Tomaten, Witte r c* Wijnsaus, Kropsla, Aardappelpurée 3,3U Filets de Sole Caprice 3 Gebakken Tongfilets met Banaan, Kropsla, Gebakken Aardappelen en Choronsaus 0- Sole a la Meunière In Boter Gebakken Zeetong besprenkeld met Citroen, Gebakken aardappelen, Gemengde Sla 0,DU Mignon de Veau Forselinni Kalfsbiefstuk in Paprikaroomsaus, Spaghetti bereid met Ham, Champignons, Tomatenpurée, e ye Knoflook, Ui en Kaas, DoperwtjesD,/D Noisettes de Veau a la Sovrani 3 Kalfsoesters in Roomsaus met Ganzenlever pastei, Champignons en Cognac, Droge Rijst, EA Verse Spinazie 0,DU Escalope de Veau Oriëntale Kalfsschnitzel met Ananas en Banaan in To- matenroomsaus, Snijboontjes, Aardappel-Cro- Quetjes 0,Z3 Escalope de Veau Hongroise Paprikaschnitzel met Roomsaus, Droge Rijst en c Doperwtjes D. Tournedos Robert Biefstuk van de Haas met Gebakken Tomaat en Olijven, Gegratineerd met Kaas, Verschil lende Groenten, Stro Aardappeltjes en Pikante Mosterdsaus 0,Z5 Rumpsteak Viennoise Lendebiefstuk met Uien in Paprikaroomsaus, Rijst en Doperwtjes 0. Langue de Boeuf a la Charcutière Gekookte Ossetong in Pikante Saus met Fijn Gesneden Augurk, Ham en Champignons, c -re Aardappelpurée en Snijboontjes 5, #5 V2 Poulet a la Broche Aan t Spit Gebraden Kip, Gemengde Compote r ca of Gemengde Sla, Pommes Frites 5,50 In de vermelde pryzen zyn begrepen: de- volgende soepen: Heldere Kippensoep. Sewilt SohiSSreP' GebOTden T°m^s°=P. Kopje 6611 fkeTUS, Uit de volgende nagerechten: Chipolata- pudding met Likeursaus, Vanilleijs met Chocoladesaus. Banaan ols met Slagroom, Sinaasappel, Appel oi RESTAURANT TEAROOM Amsterdam - Spui 's-Gravenhage Buitenhui Utrecht - Oudegracht A, voordat het zover ls, zy'n er heel wat dingen gebeurd. Hon- 3. Tientallen, honderden, dui zenden balen verdwijnen in de diepe „buiken" der logge oceaanstomers in Afrika, in Santos, in Midden-Ameri ka, overal waar de beste kof fie wordt geoogst 7. Direct na aankomst der koffie komen de fijn proevers van A.H. in actie en onderwerpen de zending aan een strenge keurproef tientallen malen. 8. Valt die strenge keuring tot tevredenheid uit, dan staan de A.H.-koffiebranders gereed om, geholpen door de modernste mid delen der techniek, de ruwe kof fie zorgvuldig te branden. Het zou te ver voeren om alle tech nische „kneepjes" in detail uit een te zetten. In nevenstaande tekening is het bewerkingspro ces tot beter begrip schematisch weergegeven. A. Het storten van de balen ruwe koffie. B. Veront reinigde bestanddelen worden verwijderd: de koffie wordt „ge schoond". C. Een mélange bestaat uit verschillende koffiesoorten. De menger zorgt er voor, dat dit in de juiste verhoudingen ge schiedt. D. Hierna gaan de bonen naar de zg. karen, waarna auto matische weegschalen E., gediri geerd door twee robotschakel- kasten G. telkens een partij kof fie afwegen en naar de branders F. afvoeren. Na de „koelzeven" H. te zijn gepasseerd, gaat de koffie naar de „ontsteners" I., waar alle steentjes er automa tisch en feilloos uit worden ver wijderd. Opnieuw wordt de koffie gewogen K. en vervolgens naar de „lees"machines L. gevoerd om daarna terecht te komen in een grote kaar M., vanwaar de nu volledig gebrande, gereinigde en gelezen koffie naar de verpak kingsmachines N. wordt geleid. Zonder dat één hand ermee in aanraking is geweest, wordt de koffie, versgebrand en wel, in grote dozen verpakt O. 2. Tientallen, honderden, dui zenden balen ruwe koffie bonen vinden hun weg naar de grote inscheephavens met bescheiden ezelwagen tjes, maar ook met gloed nieuwe trucks 6. Waar de balen tijdelijke rust vinden in de grote, op juiste temperatuur en voch tigheidsgraad gehouden op slagruimten, precies wat de koffie verlangt.

Allerhande | 1958 | | pagina 2