SILICONEN Kans op GRATIS IN.R.V..reis en nog een mooie geldprijs! 500 GULDEN TIPS voor de schoonmaak firn*ceoc HET PAKJE SOEP Alleen door deze foto's te bekijken Ongekende toepass ingsmogelijkheden in huishouden en industrie m De steun voor de huisvrouw: to Waar gaat u met vakantie het liefste heen? Het hypermoderne Manusje-van-al! es Albert Heijn's Vaca n ti e-pr ij s v raag met Gratis vakantiereis ter waarde van f 300.- GROTE WEERSTAND TEGEN KRASSEN Revolutionaire veranderingen Breng afwisseling in uw dagelijks menu manier WiWj1 Voorwaarden Als er onverwachts gasten komen VORM GELEIDELIJK EEN VOORRAADJE! W" zouden iedere huisvrouw willen aanraden: probeer iedere maand iets te kopen dat bewaard blijft als „voorraad". Dat kunnen een paar kleine blikjes met groenten of vruchten zijn, wat pakjes soep, enkele blikjes vlees, een paar pakjes macaroni of spaghetti en een paar pond rijst (niet aan bedelf onderhevig). Voeg daarbij nog wat puddingpoeder W wat ge droogde vruchten en de onver wachte gast zal een welkome gast zijn Deelnemingsformulier 1 „Niet le geloven!" HUJl bijna weer zover. Uw vingers tintelen waarschijnlijk al: het hele huis moet met bezems, dweilen en stofdoeken bewerkt worden. Wanneer u de schoonmaak moederziel alleen ingaat, bie den wij u hierbij gratis een keurige en uitstekende hulp aan. Een lijst met schoonmaaktips! Uitslag der vorige prijsvraag wees op lpmanier ALLERHANDE MAART JAZEKER, een gratis reis, een mooie prijs en vakantie-voorpret brengt onze nieuwe prijsvraag u! Alles wat u te doen hebt is onder staande zeven foto's te bekjjken. Kies er één uit waarheen u het allerliefst met vakantie zou gaan. Doe dan een tweede keuze, ver volgens wijst u een derde aan tot u de zeven foto's volgens uw voorkeur hebt gerangschikt. Is uw keuze gelijk aan die van onze jury dan behoort u tot de winnaars! Eenvoudig nietwaar? En een plezierige bezigheid, zoals elke vakantie-voorpret! Daarom ook is die uitgebreide vakantie reisgids van de NRV zo aantrekkelijk. U vindt er bijna 1900 interessante reizen in beschreven. Verlucht met foto's, teke ningen en verhalen. De moeite waard om te bezitten en eens rustig te overwegen waarheen u dit jaar met vakantie zult gaan! De deelne nier of deel neemster wier keuze overeen komt met die van de jury ontvangt de AH-prijs van 500.—. Bij meerdere goe de oplossingen wordt de prijs gedeeld! dat op talrijke wijzen toegepast kan worden en dat in de toekomst niet alleen de huisvrouw en de, zijn auto of scooter reinigende huisvader diensten zal bewijzen, maar ook de industrie en dat in tal van vertakkingen. We behoeven niet bang te zijn dat de voorraden ervan snel uitgeput zullen raken, want zij ontstaan, via een scheikundig omwegje (Grignard-verbindingen op SiCI4) uit het met zuurstof belangrijkste en meest voor komende bestanddeel van de aardkorst de silicium, het in zand en kwarts, grind en rots gevangen element Si. H Alle-sur-Semois -Belgische Ar dennen. Ver rukkelijke stilte burchten, berg- weitjes en vrucht bomen langs glin sterend water. Parijs-Frank rijk. Place de l'Etoile waai het hart van de lichtstad klopt, waar 12 avenues haar „draaipunt" vinden. Lugano-Zwitser- in land. Eeuwig* sneeuw op ho ge Alpen, palmen by blauwe meren. ERome-Italië. Zon en blauwe luchten, eeuwen oude cultuur, ole anders en chianti. FOberammergau- Beierse Alpen Het romantische slot Neuschwan- stein wekt herin neringen op aan de Hjd der ridders en minnestrelen. Innsbruck-Oos- tenryk. Gross- glocknerstrasse, Festspiele. Wiener walsen, Schnitzel. Londen-Enge- land. Over varen met de dagboot, een bobby bij de To wer, een paraplu en een bolhoed aan prijzen De Nederlandsche Reisvereeniging stelt bovendien beschikbaar een Waarheen u ook wilt, naar Londen of Parijs, zonneoaden aan de Middellandse Zee of bergen beklimmen in Zwitser land uw wéns wordt werkelijkheid. De NRV verzorgt uw reis! Zij verloot een gratis vakantiereis onder de goede oplossers In de oorlog toen geallieerde geleerden zich over allerlei nieu we prepaten bogen teneinde de oorlogvoering te ondersteunen met mogelijke nieuwe ontdekking, is aan hert licht gekomen, d«'t de ze siliconen een rijkdom aan mo gelijkheden openbaarden. Siliconen hebben de eigen schap om als het ware te ver smelten met het materiaal waaruit zij uiteindelijk voort gekomen zijn of verwant zijn zoals glas, porselein, aarde werk, tegels enz. enz. Dit be tekent, dat zij daaraan een grote weerstand tegen krassen geven. Een pasta of vloeistof waarin deze siliconen opgelost zijn, wordt eenvoudig door insmeren op een voorwerp aangebracht en daarna uitge wreven. Het vormt dan een absoluut onzichtbare, niet- olieachtige laag die een krach tig beschermde werking heeft. Bolletjes water Er duiken de laatste tijd in de pers berichten op over een mid del dat de „oppervlaktespanning" van weter kan breken. Dat mid del is weer de Silicone. Inderdaad: het „grijpt het water aan" en het gevolg is dat het water in fraaie ronde bolletjes „in zijn geheel dus", zonder sporen na te laten, van het bevochtigde voorwerp af rolt. Voor de afwas enz. is zoiets natuurlijk een groot voordeel. Maar niet alleen daarvoor: in de industrie waar men gebruik maakt van kostbare vloeistoffen, waar van elke druppel waarde verte genwoordigt, kan men door een voorbewerking met een siliconen- middel ide flesjes etc. bijna vol komen ledigen; de vloeistof laat, precies als het afwaswater, ge heel los. Siliconen dus verbreken de aantrekkingskracht tussen glas wand en vloeistof. Geneesmidde len in flesjes zullen door siliconen op eenzelfde gemakkelijke wijze loslaten enjam al evenzeer; de pot loopt geheel leeg! Ook de bakkers hebben de sili cone leren kennen als een helper: één bewerking der bakblikken er mee, maakt dat zij de z.g. plaat olie niet langer nodig hebben en dat het baksel toch mooi glad en gaaf tevoorschijn komt. Het sili- conenmiddel ligt dan ails een on zichtbaar laagje over de binnen zijde van het blik, het verdraagt de grote hitte zonder moeilijkheid en het behoudt zijn werking zeer lang achtereen Ook in wassoorten Begrijpelijk dat ook in al lerlei wassoorten voor huishou delijk gebruik het nieuwe won dermiddel wordt toegepast; het is waterafstotend en elk druppeltje water lijkt zich wel, als geschrokken, samen te rol len tot een ongevaariyk balle tje. Bovendien beschermt het tegen beschadigingen. Daarom ook zijn de wassoor- ten-met-siliconen waarmee de autobezitter zijn autohuidje in wrijft en oppoetst zo nuttig. Ame rikaanse laboratoria hebben vast gesteld dat siliconenwas veel lan ger zijn behoedende werking be houdt dan andere soorten, die geen siliconen bevatten. Na meer dan 3000 km rijden in winterklimaat bleek de siliconenwas nog drie tot zeven maal zo dik te zijn als de andere soorten. Na zes maanden was de siliconenwas de enige waarvan nog sporen over waren. Huid-er ème Men maakt ook met siliconen een z.g. „bairrier-cream", een huidcrème dus die beschermt te gen allerlei inwerkingen van stof fen b.v. bij arbeid in de industrie. In een dunne, alweer onzichtbare, laag wordt de crème vóór de arbeid op de huid aangebracht; het blijkt Zo zullen proeven, die huis moeders nemen met siliconen- houdende was in de huis houding, eveneens aantonen welk een prachtige nieuwe stof ontdekt is. (Ter kennismaking met de nieuwe AH-Siliconenwas is op pag. 4 een waardebon afgedrukt.) DE silicone heeft revolutionaire veranderingen gebracht in ver schillende industrieën o.a. als isoleerelement voor machines en electrische apparaten. Het ver vaardigen van kunstharsen voor medisch gebruik is er door ver- gemakkelykt. Zon-lotions behoeven indien be reid met siliconen niet na elk bad in zee, opnieuw aangebracht te worden: het water rolt als kwikzilver van de huid. Zo zijn er meer toepassingen. Men be werkt er de spenen van zuigfles sen mee. Die worden smaakloos, reukloos, verstoppen niet, wor den niet slap en kunnen gesteri liseerd worden zo vaak men wenst. En dan de kleding! Zomerkle ren, jurkjes, regenjassen etc. etc. zelfs zwempakken, wor den er waterafstotend mee gemaakt. De stof blijft poreus dus luchtdoorlatend en was serij noch stomerij zullen de beschermende werking der siliconen ongedaan kunnen maken. Een lid van de silico- nenfamilie hielp de laarzen van de Mount-Everestbeklim- mers waterdicht houden. Onze grootouders genoten van ryst met boter en sui ker, maar wy hebben geluk kig geleerd met rijst ook nog anders en smakelijker te eten. Wie heeft nog nooit kennis gemaakt met de heerlijke op Oosterse wijze bereide gerechten als Nasi Goreng, Bahmi, Loempia of Saté En wie uwer aarzelt nog steeds om rijsttafelartikelen te kopen? Probeer het eens! Het zal voor u zeker een verrassing betekenen. Albert Heijn heeft voor u een uitgebreide collectie in voor raad van de bekende Coni- mex-fabriek en u kunt uw keuze bepalen uit „kant en klaar gerechten als Nasi Goreng en Bahmi, terwyi er tevens een ruime keuze ter beschikking staat, indien u zelf de gerechten wilt be reiden. Een puddinkji Graag, zegt u, maar 't kan alle dagen pakjes Ri; AH wéll U betaalt voor zondag zijn. Bij dat even goedkoopl En rukkeltjke pudding slechts 29 et. nog wel in zeven smaken. Zo zijnl elke dag royaal èn Alleen inzendingen op aan de voet dezer pagina afgedrukte cou pon zijn geldig. Deze coupon op blanco-zijde van een gefrankeerde briefkaart plak ken of in gesloten enveloppe als brief inzenden. Adresseren aan: Vacantieprijs- vraag Albert Heijn, Postbus 1240, Amsterdam. Inzendingen moeten zaterdag 29 maart uiterlijk 12 uur 's middags op bovengenoemd adres aanwezig zijn. De uitslag is bindend. Er kan over deze prijsvraag geen corres pondentie worden gevoerd. Personeels- en gezinsleden van Albert Heijn N.V. en de Neder- landsche Reisvereeniging zijn van deelneming uitgesloten. TTET is u allemaal wel eens overkomen dat u onver- Al wachts gasten kreeg of dat er een schoolvriendje of -vriendinnetje van uw kinderen bleef eten, terwijl u eigenlijk precies genoeg had voor uw gezin. Op zo'n moment wanneer er ons alles aan gelegen is om de spreekwoordelijke gastvryheid te kunnen handhaven, ontdekten wjj de waarde van het kleine voorraadje! ROM Stuur mij gratis de geïllustreerde reisgids (106 pagina's) waarin het rijke zomerprogramma met bynn '9(i0 schitterende en voordelige reizen is opgenomen en tevens zonder verplichting inlichtingen over het NRV-lidmaat- schap. NAAM Hr/Mw In open enve'nppe, waarop 4 ets postzegel, zenden aan de Nederlandsche Reisvereeniging, Zeestraat 98-104, Den Haag. VACANTIE-PRIJSVRAAG De rangorde is naar mijn mening: (In deze kolom dus de letters A t/m G Invullen. In de door u gekozen volgorde) Naam Adres Plaats Inzender 3an Alben Heijn-prijsvraag Postbus 1240. Amsterdam Uw eigen rubriek WIE, O, WIE WIE kan mevr. J. van Oosten, le Helmerstraat 102H, Amsterdam -W. helpen aan het wapenlepeltje van de provin cie Gelderland? Mevr. Van Oos ten zou de serie van de wapenle peltjes graag compleet hebben en mist alleen nog het lepeltje van Gelderland. Wellicht heeft een van de lezeressen dit lepeltje in haar bezit en zou dit tegen betaling of -•uiling aan haar willen sturen! Hoe uit het blik yAN mevrouw H. K. B ou der, J. W. Brouwerstraat 18U, Amsterdam, ontvingen wij de volgende tip Na gelezen te hebben in uw krant, hoe men gemakkelijk een blik gehakt open kan maken, doe ik u nog een andere manier I aan de hand. U maakt het blik aan de b o - ven-zijkant open, en het gehakt wil er gemakkelijk uit. Panorama-plaatjes VAN mevr. Van IJsendoorn, Prof. van Reeslaan 2, B 1 a r i c u m, ontvingen wij het verzoek om haar dank te willen overbrengen aan alle lezeressen, die haar Panoramaplaatjes heb ben gezonden. Zij heeft meer plaatjes ontvangen dan zij nodig had. zodat eventuele liefhebbers zich tot haar kunnen wenden. Adres: Harsten- hoek weg 189, Scheveningen Mej. E. D. Lour ens. Park weg 24, Enschede, dankt de lezeressen van Aller Hande ook hartelyk voor de Panoramaplaat jes. Zij mist thans nog de nrs 54-55-83 en 126. Zij heeft nog over de nrs 6-21-26-56-57-66-67-73-102- 108-115-121-138-143. Wie ruilt? 5"~kE firma Albert Heyn", zo schryft de heer B. J. M. te Eindhoven, „zou met recht van de slagzin: Wat onmogelijk lijkt Bij AH mogelijk blijkt gebruik mogen maken. Maar dat u aan mevrouw Schoeman een prys van ƒ2500 uitkeert in twee bankbiljetten Zij hebben onze verslaggever met beschaamde kaken doen staan, maar hem in ieder geval de troost gegeven, dat Aller- Hande niet alleen door de dames maar ook door de heren alshet- ware „gespeld" wordt. Hoe het ook zij. mevr. Schoeman heeft de vijf bankjes van f 100 met vreugde geïncasseerd! Red.) Wie is er verhuisd? WANNEER u een adresverande ring moet opgeven aan Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Wij hebben bovendien een bloem- pot met wat aarde, waarin de pe- terselie welig» tiert en wij zorgen altijd voor een uitje in huis en een blikje tomatenpurée, zodat wij alle kanten uit kunnen. Heb u ook wel eens gedacht aan gedroogde kruiden? Met thijm, marjolein, roosmarijn, lau rierbladen, kruidnagelen, kerry en paprika kunt u van „niets" iets heel bijzonders maken. CHAMPIGNONSOEP Maakt u eens een soepje klaar, champignons (uit een pakje) bijv. en maak het tot iets extra's door er een klein blikje gesneden cham pignons bij open te maken en de mhoud ervan door te roeren. Op het laatste ogenblik vóór het op dienen, een klein stukje boter in de soep laten smelten en de soep niet weer aan de kook brengen. Desnoods kan men er een snuifje paprikapoeder over strooien; het is lekker van smaak en het staat aardig! Hetzelfde kan mén natuurlijk doen met een pakje asperge-soep, waar men dan de inhoud van een blikje gesneden asperges door roert. Het verhoogt een maaltijd op zeer aantrekkelijke wijze. VOOR DE KEUKEN Aluminium moet u nooit poetsen. Het schoonmaken ge beurt met kokend water waarin een paar druppels citroensap. Opwrijven met een zachte doek. Wanneer u een nieuwe bezem of boender voor de schoonmaak heeft gekocht, zet die dan eerst een paar uur in koud water. Dat voor komt breken en uitvallen van de haren. Vuile dweilen kunt u schoonma ken door ze een nacht ln lauw sodawater te zetten en daarna te wassen. MEUBELEN RIJSTEBRIJ Maar ook een dessert kan het vereiste resultaat geven. Hoe sma kelijk is bijv. een rijstebrij waar een pakje vanille-suiker door ge roerd wordt en die koud opge diend wordt met de inhoud van een klein blikje gemengde vruch ten op sap. Als u zo'n rijstebrij maakt, kunt u er voor de variatie ook eens een halve citroenschil en een halve si naasappelschil. geraspt, doorroe ren. En met aardbeien uit blik (ze zhn dit seizoen extra voordelig Scheveningen, zoudt u dan het omd«t de oogst zeer goed was!) nummer dat op uw adresbandje staat genoteerd erbij willen ver melden? Van de volgende dames werd Aller Hande door de post re tour gezonden wegens adresveran- van J 1000 en een van 500,- dat dering of onjuiste adressering: IC nipt Ta iralp.'pnl Cnnn„o'. is „niet te geloven! Sans cune!" (Dit is één van de vele vriendelijke brieven, die Ciska over dit „bankje" van f500 op haar tafel gedeponeerd kreeg. Mevrouw A. Sijmons Caesar, Vijfmorgenstraat 66, Zutphen; me vrouw G. J. Bosch, J. de Witt- is genoemde rijstebrij beslist een delicatesse! Uw eikenhouten meubelen zien er als nieuw uit, nadat u ze hebt ingewreven met lijnolie, waaraan een paar duppels spiritus zijn toe gevoegd. Na de behandeling de meubels een uur laten drogen. Probeer de krassen in houten meubelen eens te behandelen met een doekje, waarop olijfolie of een mengsel van slaolie en azijn. Rieten strozittingen kunt u het beste reinigen door ze met zout water af te borstelen. Met sigarenas kimt u roest van metaal verwijderen. As vermengd met slaolie is hèt middel om uw gepolitoerde meubelen mee te be handelen. Gebruik goede linoleum was, waarin een „harde wassoort" Is verwerkt. Zachte wassoorten (zo als bijenwas) geven een kleverig laagje, waarin vuil zich vasthecht en voetstappen zich aftekenen. Ook een behandeling met olie is daarom sterk af te raden. Is de vloer vuil, gebruik dan bij het opboenen een stuk huishoud zeep van goede kwaliteit en lauw warm water. Alkalische schoon maakmiddelen (bv. groene of gele zeep) zijn op de duur scha delijk, want zij tasten het opper vlak aan. Ook moderne neutrale syntheti sche schoonmaakmiddelen kunt u zonder bezwaar gebruiken. Verwijder de resten van de zeep of het schoonmaakmiddel met een natte dweil. Zwarte strepen van rubberhak- ken of -zolen lossen gemakkelijk op in benzine, terpentine of petro leum. Na droging op de behan delde plaats het waslaagje weer opbrengen. KLEDING wassen in een sopje, waaraan peroxide en ammoniak is toe gevoegd. GLASWERK Verfspatjes op de ruiten kunt u verwijderen door de vlekjes met zeep in te sme ren. De zeep een tijdje laten zitten en u wrijft mét de zeep de verf weg. Lukt dat niet, probeert u het dan nog eens met warme azyn of een scheer mesje. Ruiten en spiegels slaan niet aan wanneer men ze inwrijft met een mengsel van spiritus en glyce rine. Wanneer nïen glaswerk op de volgende manier behandelt, wordt het prachtig helder. Goed nat ma ken in water, van binnen en van buiten inwrijven met zout en weer goed afspoelen. Flessen maakt u schoon met water, waarin u aardappelschillen of koffiedik hebt gedaan. Aanslag op zilveren lepels en vorken verdwijnt door het bestek in water te leggen, waarin eieren zijn gekookt. In een aftreksel van aardappelschillen wordt het zilver ook schoon. Een witte vilthoed wordt als nieuw wanneer u hem afborstelt met een schuiertje, gedoopt in een mengsel van magnesia en tetra of benzine. Uw fluwelen jurk kunt u schoon maken door zachtjes erover te wrijven met een doekje, waarop wat magnesiumpoeder. Linnengoed, dat door het wassen geel is geworden, krijgt men weer wit door het te Ds uitslag van de derde „Keuken"- straat 3, Leiden en mevrouw Sjar- prijsvraag gepubliceerd in het lowie. Ereprijsweg 15, 's-Graven- vorige nummer van AllerHande, hage. Wilt u ons even uw juiste luidde: adres opgeven? I of pn toe serdinesl Luxe? Helemaal nietl Sardine* ÏlTd -propvol oiwiHon- O. pnj.7 Br, Albert Heijn ui»erst,voordelig. Kijk maar: 39 ct. per i |e. G A D C E B F Zeventien deelneemsters (deel nemers) zonden een oplossing in, die geheel gelijkluidend was aan de door de jury vastgestelde en bij de notaris gedeponeerde oplos sing. Hun namen luiden: S. Andrlesse, p/a Van Asselt Olympiaplein 25, Amsterdam; G. Bak ker, Aagjt Dekenstraat 19, Leeuwar den; mevr. J. G. Bolt-de Boer, Van Royenlaan 48a, Groningen; mevr. P. de Brieder-Verboom, v. Necklaan 297, Rijswijk Z.H.; wed. Euwes-Hooft, Kiakerstraat 295, Amsterdam; mevr. H. v. Herrikhuijzcn, v. Oldenbarne- veldstraat 2", Amsterdam-W.; D. J. Monshouwer, Bos Lommerweg 247", Amsterdam; T. Oostland-Priuksma, Sabastraat 33, Groningen; B. Sies- werde, Lagedijkerweg 28, Schagen; Tj. Mink Smid, Hertogstraat 1 (7?), Greil (N.O.P.); mevr. M. v. Steen- Gerding, Turfpoortstraat 13, Naarden; J. Tieleman, Jhr. Molleruslaan 43, Apeldoorn; Verdam, Hoekschewaard- weg 6, Amsterdam-N.; mevr. S. M. Verhoef-v Dam, Op de Kraankei 53, Geleen (Limb.); J. Verkuil, Mauve straat 19, Arnhem; mevr. E. Visser, GoudseSingel 422, Rotterdam; mevr. Van Zelm, Nassaulaan 56, Vlaardingen. De prijswinnaars ontvangen ieder 30.—. Mevr. Van Zelm, Nassaulaan 56, Vlaardingen, ontvangt bovendien de door TOMADO beschikbaar gestelde VLEKKEN Verfvlekken in katoen, wol of zij» de worden verwijderd door de vlekken met een mengsel van ter pentijn en spiritus in te wrijven. De behandelde stof tussen vloeipa pier met een gloeiende bout strij ken. Met tetra kunt u vetvlekken uit peau de suède halen. Koffievlekken worden uit tafel goed verwijderd door een paar druppels brandspiritus in het sop te doen. Schroeivlekken kunt u door zwa velen bleken. U maakt de stof nat, steekt een stukje zwavel aan en houdt de geschroeide natte stof er voorzichtig boven. Anilinevlekken verdwijnen na een behandeling met spiritus. DIVERSEN Vliegenvuil haalt u van de Iam- pekappen met een watje, gedoopt in ammoniak. Om schimmel van hout te ver wijderen. moet u het hout met warme azijn afnemen. Uw schaar kunt u zelf slijpen door in grof schuurpapier te knip pen. Klemmende laden van kasten kunt u het eenvoudigste inwrijven met talkpoeder. Krakende deuren niet met olie inwrijven. Vaseline is veel beter. Kachels en kachelpijpen zijn het beste schoon te maken met een spekzwoerdje. Als nieuw zien ze er na behandeling uit. Kleverig geworden sponsen kunt u schoonmaken door ze enige ogenblikken in water met veel zout te leggen. Daarna spoelen in schoon, warm water. Ivoor kunt u poetsen met een zacht in melk gedoopt penseeltje. TEGEN RUWE HANDEN Wanneer uw handen na de schoonmaak een beurt nodig hebben, kunt u komkommer- en citroensap vermengd met glyce rine (voor gesprongen handen) gebruiken en borax opgelost in regenwater, voor rode en ruwe handen. Erg vuile handen kunt u het beste, vóór de water- en zeepbeurt, met wat parafine wassen. En handen, die sporen van het aardappelschillen ver tonen. knappen op wanneer ze met wat terpentijn worden in gewreven en daarna gewassen. Dat waren ze dan, onze tips voor de schoonmaak. Veel succes

Allerhande | 1958 | | pagina 2