De „C AVE MIL" spuit, dribbelt, koelt en klopt uit A H - zelf bedieningssysteem 1 IhH Met AH-spaarobligaties slapende rijker worden AH-Thee in nieuwe verpakking! Wintermode schrijft voor: hemdjurken Wie spaart, trekt rente w ■iiiiiiiiiiiii BH| Nieuwe chocolademachine - wonder van technisch vernuft 0ude spaarobligaties [](k|] yoJ lof OVd* GEEN MENSENHAND KOMT ER AAN TE PAS opsturen In een paar woorden gezegd EENMANS-BEDIENING GROEIT IEDER JAAR SNELLER Mogelijkheid tot abonneren DE APPELMOES IN RIJSTSCHOTEL De Keurigste De krachtigste De voordeligste Dat goede vindt u op pag. 4 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFLEVERANCIER Hande Allerhande oktober 1957 A H. Huishoud' prijsvraag pag. 3 Nr. 29 Oktober 1957 I valleri, dit al tien jaar lang be zig i* .zijn machine te perfectione ren. Eerlijke verdeler En tuien» laatste toevoeging de strikt eerlijke verdeler is. die in ieder reep of blokje chocola de juiste vulling, dezelfde hoeveel heid noten, rozijnen e.d. depo neert. Albert Heijn's „Cavemil" is de eerste chocolademachine ter ivereld, die zo eerlijk te werk gaat. DANK zij de „Cavemil". de nieuwe chocolademachine van Albert Heijn. kunt u er zeker van zijn dat noch uw bonbons, noch uw chocolaadjes, noch uw choco ladeletters, noch uw repen of tabletten chocolade door één vinger, laat staan een hele hand, zijn aangeraakt. Boven dien is deze machine zo vernuftig, dat u b.v. in ieder blokje chocola van een hazelnootreep precies evenveel noten vindt als in de overige blokjes van de reep. moeit, laat ir. Cavalleri dan zien hoe de vormen met de nog steecls vloeibare chocola j in de koelkast verdwijnen, om er met kant-en-klare choco laatjes uit te komen, die alleen nog maar even door de ..Cavemil" uit de vormen wor den geklopt en op de trans portband gezet. De lege vor men haasten zich dan naar de tunnel, waarin zij worden ver warmd. waarna de spuit ze weer vult met chocola. JN snel tempo glijden de cho colade-vormen af en aan om automatisch gevuld te worden met de fijnste Delicata-chocolade. JN de vorige AllerHande werd aan bezitters van AH-spaarobligaties ver zocht deze om te ruilen tegen een nieuwe. Albert Heijn heeft nl. de uit te keren geldbedragen ver hoogd. Zo gaf de oude spaarobligatie na 22 jaar recht op f 150.Nu is dit gewijzigd in; na 20 jaren i60.Van deze wijziging wil Albert Heijn ook de oude bezitters van de AH-spaarobligaties laten profiteren. Dat geldt echter alleen de AH-spaar obligaties, niet de winst- delende AH-obligaties. „'t JS voor mij een ont spanning, zater dagsmiddags met mijn drie jarige zoon wat boodschappen Te gaan doen", vertelde ons de Haagse arts P. C. van der Toorn (30), toen we hem in de fraaie zelfbedie- ningszaak van Albert Heijn j in de T h er e si a straat in Den Haag signaleerden en hem prompt de vraag voorlegden, of hij dat zelfbe- dieningssysteem waardeerde. Haagse arts (30) „Je bent. minder lang bezig" Hoofdambtenaar (51): „Prettig om actief te zijn" Zakenman (38): Eigen tempo bepalen Onderofficier (31): „Dat mis ik in onze stad" Vertegenwoordiger 44 „Plezierig om te kijken Dat zeiden deze mannen. Maar ze vertelden nog meer. Hieronder zijn ze aan het woord. Ukunt slapende rijker worden. Ja slapende, zonder een vinger uit FtaPel mandjee gestapt, pakte er te steken. U kunt de goede fee spelen voor uw kinderen en als J;en ,en wandelde daarna doel- Assepoesters petemoe uw peet- of kleinkind in de mooist denkbare bewust langs de schappen om zijn avondjurk naar het bal laten gaan, waar zij haar prins zal out- artikelenkeus te bepalen, moeten. U kunt uw zoon of kleinzoon laten studeren, ook al lijkt Nu en dan vertraagde hij xijn dat nu financieel niet mogelijk. U kunt uw dochter of kleindochter tred, en bleef hij even naar de een prachtige uitzet cadeau doen, zodat zij haar gespaarde geld verleidelijk-lokkende artikelen kij- Geen vreemde Aan de manier, waarop de dok ter was binnengekomen, hadden I we al dadelijk gezien, dat hij j geen vreemde was op dit terrein. Zonder aarzeling was hij naar de TNEZE nieuwe Italiaanse machine is een wonder voor iedere leek. die haar In de chocoladefabriek ziet spuiten, dribbelen, koelen of uitkloppen. Gadegesla gen door één man, die alleen handelt als ergens in of op de machine een rood lampje aan- flikkert, maakt zij alle mogelij ke soorten chocola, van paasei tjes, repen, bonbons, doubletten, kerstkransjes en chocolade-bloe metjes of -beestjes tot sinter klaasletters. In een handomdraai schakelt de machine over van bonbons op tabletten hazelnootchocola en wan neer er pastilles nodig zjjn, maakt zij die een paar minuten later. Albert Heijn kan, wanneer dit nodig is, per dag alle gewenste soorten chocolade maken. Maar daarvoor is de „Cave mil" dan ook maar liefst uitge rust met 12000 tot 15000 vormen, die in een oogwenk kunnen wor den afgesteld op het gewenste model chocolade. Het is een fascinerende bezig heid de vloeibare chocolade te volgen op haar tocht door de ma chine en te kijken hoe de choco laadjes kant en klaar eruit ko men en via een transportband op weg gaan naar de verpakkings machines. Vooral wanneer onze verbazing over zoveel vernuft wordt verge zeld van een goedkeurend hoofd knikje van de Italiaan E m i - 1 i o Cavalleri, ingenieur le Milaan en uitvinder van de „Cavemil". Het woord uitvinder is hier eigenlijk niet op zijn plaats. Vader is beter, „papa Trotse „papa" Zoals een trotse vader vol lief de kijkt naar de eerste echte stap pen van zijn zoon, zo kijkt deze Italiaan naar het dribbelen van zijn „Cavemil" en wijst trots op de vloeibare chocola, die warm en wel in de voorverwarmde vor men spuit, waarna het dribbelen begint (nodig om de lucht uit de chocolade le schudden) en daar door het vormen van gaatjes in de chocolade voorkomt. Eén rij van vormen Nog steeds, zonder dat iemand van de gehele choco lade-afdeling zich ermee be komt de mens aan te pas. de cho colademaker, die de chocolade niet te dik. maar ook niet te vloei baar maakt. Zelfs de „Cavemil" kan met zonder de in het vak doorknede chocolademakers wer ken. Sneller dan de „Cavemil" kan echter geen mens werken; Zij stuurt iedere minuut b.v. 350 re pen naar de verpakkingsmachine. En dit meesteistaaltje van tech niek is het succes van Emilio Ca in meubilair kan omzetten. En ii kunt nog veel meer doen. Een reis maken naar uw geëmi greerde kinderen of een brommer kopen. Somt u uw wensen maar op. Wanneer ze niet al te buitensporig zijn, kunnen ze worden ver vuld. met de kinderen mee. Wanneer u uw kind bij de geboorte een AH- spaarobligatic van 50 geeft, dan is deze na 5 jaar al 67.50 waard, wanneer het kind 10 jaar oud is 90, na 15 jaar 120 en op de 20ste verjaardag van uw kind kunt u de obligatie inruilen tegen 160. Mocht u voor die tijd erg om geld verlegen zitten, dan kunt u de obligatie natuurlijk eerder verzilveren, met een in verhou ding tot het aantal jaren dat u haar in uw bezit heeft flinke winst, want zonder dat u er iets voor doet vertwee- of verdrie voudigt zich in de loop der jaren uw spaarobligatie. Zegels sparen en daarvoor AH- spaarobligaties kopen is veruit de voordeligste manier van sparen. Bij Is dat slapende rijker worden i een spaarbank krijgt u op uw of niet? Wanneer u nu jonge kin- spaargeld nooit meer dan 3 pet. deren hebt of kleinkinderen en 1 rente dat wil dus zeggen dat 50, wanneer u nu zegels spaart, kunt na 20 jaar met samengestelde in- u over een jaar of 25 de goede terest, 91.69 waard is Uw 50, fee voor hen spelen. Op het mo- omgezet in een AH-spaarobligatie ment dus dat die kinderen een I is na 20 jaar maar liefst 160 financieel extraatje goed kunnen I waard, bijna 70 meer! gebruiken. „Slapende rijker" worden. U Uw A.H.-spaarobligatiei groeienkunt ei' direct mee beginnen. Nee, niet dankzij een prijs vraag of e°n televisie-quizz. Dankzij de AH-obligalie-spaar- zegels, die u bij iedere gulden, die u in een AH-filiaal be steedt, voor een dubbeltje in uw bezit kunt krijgen. En dankzij het feil. dat u 490 van clie zegels hebt omgezet in een AH-spaar obligatie. Een spaarobligatie, die wanneer u hem vandaag ontvangt, over 20 jaar 160. waard is. Ieder bitter- of melk-choco- laatje legt ongeveer 80 meter ïn de „Cavemil" af. De bonbon en de gevulde chocola volgen een twee keer zo lange weg, maar die on dergaan dan ook nog meer ver nuftige behandelingen. Zo wor den de vormen, waarin de vloei bare chocola is gespoten, automa tisch omgekeerd en weer in de juiste stand gezet. En kijk, de vloeibare chocola is er niet uitgelopen, maar in de vormen kleeft nog juist een mantel van chocola. d>e precies zo dik is als het chocolade omhul- j sel van gevulde epen of bon- bons. Hierna wordt de vulling in de reep of bonbon gebracht. Dit kan zijn een crème, pate- of likeurvulling. Vakmensen nodig Het is niet alleen de machine, j die dit zo precies uitmikt. Hier Muisachtige hoed met een slaap muts-punt A L die kruideniers-bonnen en -ze- -fA. gels komen uiteindelijk op het zelfde neer" zei onlangs iemand, aan wie wij wilden uitleggen, waarin het AH Obligatie-Spaar- Systeem verschilde van de kor tingssystemen. „Je betaalt het immers allemaal zelf". Daar viel weinig tegen in te bren gen. want ook bij het AH Ooliga- tie-Spaar-Systeem betaalt men de zegels zelf. Daar hebben we trouwens nooit doekjes om ge wonden, maar: Bij AH hebben de zegels niets met kortingen te maken. Het grote verschil zit 'm daarin, dat men bij AH niet gedwongen wordt om zegels te nemen, ten einde van kortingen te kunnen profiteren AH berekent nctto- prijzen. zodat de huisvrouw niet met procenten behoeft te reke nen om na te gaan, hoeveel ze nu eigenlijk voor een artikel heeft betaald. Door netto-prijzen te berekenen wordt iedere geheimzinnigheid voorkomen. Men weet precies, waar men aan toe is en van een kortingssysieem waarbij de klant aan het bedrijf in wezen renteloze voorschotten verstrekt, is bij AH dan ook geen sprake. Het AH-Obligatie-Spaai-Systeem opent voor de klanten de moge lijkheid om te sparen en van dat gespaarde geld uekt rren rente. Men mag evenveel zegels van een dubbeltje kopen, als men aan guldens besteed heeft. Bij inle- yering van 49 aan zegels krijgt men direct 1 renle. Voor deze 50 kan men een winst- delende obligatie krijgen, die jaarlijks 4 pet. rente oplevert, be nevens een aandeel in de winst. Ook kan men een AH-spaar- obligatie nemen, die de bezitster slapende rijker maakt, want over 20 jaar bijvoorbeeld is zo n spaar, brief 160 waard Desgewenst kan men voor de f 49 aan obligatiezegels ook direct 50 contant uitbetaald krijgen De meeste huisvrouwen geven er echter de voorkeur aan door middel van een winstdelende AH-obligatie of AH-spaarobliga tie geïnteresseerd te zijn in een modern levensmiddelenbedrijf, om zodoende te blijven profiteren van de groei van „hun" zaak. Waarmee we maar wilden zeggen, dat het heus niet allemaal op het zelfde neerkomt. J[JAX HEYMANS heeft laten zien hoe hij de Nederlandse vrouw van de winter wil kleden. En dat ie (om het populair te zeggen) in hemdjurken met heel, héél korte rokken en een cein tuurtje om de heup. Deze jurken vallen öf recht- toe-recht-aan naar beneden öf hebben een met ruimte ingezette rug. In het eerste geval ontstaat een creatie, waarvoor geen en kele vrouw warm zal kunnen lopen, in het tweede geval maakt Max Heymans een bijzonder mooie japon, waar men echter voor de eerste keer wel wat on wennig tegenaan zal kijken. Ook de mantels zijn kort, ze staan van achteren bol en zijn versierd met enorme kragen, waarin het gezicht voor de helft verdwijnt. Gelukkig maakt Max Heymans de korte rokken en sluike jurkjes weer goed met zijn hoeden. Hoed jes, waarvan we er met plezier iedere vrouw een toewensen. Al naar de vorm van haar gezicht een cloche met grote rand die de draagster in één klap een vrouw van de wereld maakt, een grap pige mutsachtige hoed met een Reisensemble slaapmuts-punt, een van de vele met de nieuw bonthoedjes, die strak om het hoofd sluiten en geen haartje la ten zien, of een achteloos scheef getrokken baret. Bij de meeste bonthoedjes, die het grootste deel van de hoeden- collectie uitmaken, droegen de- mannequins enorme handmoffen van bont. Heel mooi, lekker warm en uitermate chique. De kleuren? Onopvallend, maar mooi: herfstachtige zachte tinten 1 als oudrose en taupe. En veel zwart. j in Max Heymans details: korte rok, bol staande ruit van mantel en strak om het hoofd sluitend hoedje van bont. Foto's Hans Dukkers ken, alvorens er een hand naar uit te steken. „Dat heb ik altijd", vertelde hij ons lachend. „Ik koop altijd, wat mijn vrouw me opgeeft plus... wat ik zelf ook nog erg lekker vind Maar dat doe ik in een bedieningszaak ook. Daar mag ik het zélf bedienings systeem dus beslist niet de schuld van geven." Sneller winkelen HET prettige van die zelfbedie ning vind ik, dat het lijkt, alsof je minder lang bezig bent. Het is altijd opnieuw leuk zo'n beetje in de winkel rond te «char- relen. In het begin moest mijn vrouw even aan het systeem wennen. Ze kwam een keer met allerlei zoutloze artikelen thuis. Een week lang heb ik zoutloze be schuit en zoutloze sanovite moe ten eten't Is daarna ge lukkig niet meer gebeurd." „Voortreffelijk 1" technisch hoofdambtenaar van het gemeentelijk energiebedrijf van Den Haag, duidelijk even vertrouwd met het zelfbedienings systeem als dokter Van der Toorn zelfs het gemak van het pittige boodschappenwagentje liet hij zich niet ontgaan had maar één woord voor deze mo derne winkelmethode: „Voortref felijk!" Doordat zijn vrouw minder goed ter been is. komt hij regel matig bij A H. de inkopen doen. Even met de auto erheen, dan vlug het lijstje afwerken, en weer naar huis. „Hoe pleizierig het zelfbe dieningssysteem is, bespeurde ik kort geleden, toen deze zaak een week gesloten was", merkte hij op. „In de bedieningszaak, waar ik toen mijn boodschappen deed, ging ik met de bediende meewandelen, om hem gelijk tijdig meer artikelen te kunnen laten pakken, die ik op mijn \fAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admini stratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V., Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver zekeren. De post bezorgt dan Aller Hande aan buis. lijstje zag staan en toevallig in eikaars omgeving zag uitgestald. In een Z B.-zaak is het. echter vanzelfsprekend, dat je actief bent. En dat vind ik prettig". „Een uitvinding I" HEER A. J. Gooyaarts 18). een zakenman, kwam ook boodschappen doen om zijn vrouw wat werk uit handen te nemen. „Ik vind die Z.B 's een uit vinding", verklaarde, hij ons enthousiast. „Maar ik heb dan ook een gruwelijke hekel aan wachten. Hier kan ik mijn eigen tempo bepalen. Net als in mijn eigen zaak. En dat is precies, wat ik zoek. Het enige nadeel van de haast, die ik meestal heb? Ik vergeet wel eens wat. Na de reis TTET werkeloos wachten meer H mannen hebben er een hekel aan. De heer O. Heybers (31), een statige beroeps-onderofficier met scherp gesneden gezicht en sympathieke oogopslag uit. Bergen op Zoom, bewees het ons Met zijn vrouw voor een weekend in Den Haag, kwam hij bij Al- bert Heijn in de Theresiastraat winkelen. „Zo'n zelfbedieningszaak mis sen toe echt in Bergen op Zoom", verzuchtte hij. Jk vind hel zo leuk, dat je er rondwandelend aan herinnerd wordt wat je nodig hebt. Je verveelt je geen ogenblik met wachten." Kijken En zo denkt de heer J Kok f441, buitenlands vertegenwoor diger. er ook over. „Alleen omdat Ook mannen weten de weg in de zelfbedieningszaak aan de Theresiastraat le Den Haag. Wij verzoeken u wel, in verband i ik het genoeglijk vind naar al die met de postvoorschriften, deze kleurig verpakte artikelen te kij- 50 ct. aan zegels aan de adreszijde ken, blijf ik in deze zaak wel eens van de briefkaart te plakken. I wat langer rondhangen dan mis- Chocolade moet op de tong smelten en mag nimmer korrelig zijn. Deze rolwalsen geven aan de chocolade de gewenste fijnheid. Waar komt dat woord vandaan? Chocolade. Toen de Spaanse troepen tijdens de regering van Karei V onder bevel van Ferdinand Cortez hun veroveringstochten vol voerden in Mexico, het rijk van koning Montezuma, raakten zij onder meer ook bekend met de bereiding van een nationale drank van de Mexicanen. Zij zagen, hoe gedroogde bonen in een vaatwerk stuk gestoten werden en dit poe der vervolgens met kokend water begoten werd. Het resultaat was een schuimende bruine drank: choxo-latl schuimwater. Van dit woord is ons woord chocolade afgeleid. De bonen in kwestie wa ren de rijpe zaden van de cacao- boom, Theobroma cacao, letterlijk: godenspijs cacao. jPEN kopje rijst wast u zorgvuldig -Li en brengt het met een liter melk aan de kook. Daarna laat u de rijst op een heel laag pitje onder af en toe roeren tot een smeuïge rijstebrij inkoken. U voegt er een snuifje zout bij, een pakje vanille-suiker en gewo ne suiker naar smaak. Denkt u er aan dat de rijstebrij vooral niet te droog mag worden, zo no dig voegt u er dus rustig wat melk bij. Nu neemt u een vuurvast scho teltje, bedekt de bodem met een laagje rijstebrij, daarover gaat een laagje jam. daarop weer een laagje rijst, daarop een laag appelmoes waar u suiker naar smaak heeft doorgeroerd, daar op weer een laag rijstebrij. Dit schoteltje kunt u ln de oven zetten, tot de bovenkant een mooi bruin kleurtje heeft. CISKA VERHEUL De nieuwe pakjes AH-Thee zijo niet alleen van binnen en van buiten nieuw, ze zijn ook belangrijk beter! Door het alu miniumfolie en het speciale papier blij ven alle geur en aroma IN het pakje; vocht en andere schadelijke invloeden blijven erbuiten! the* aanbieding pak 100 gram Goudmerk, Engelse melange 96 Zilvermerk, China tarry-thee 96 Blauwmerk, Ceylon melange 80 Groenmerk, Java-Sumatrï Geelmerk, Java melange Huishoud pak 100 gram melange 72 63 55 'Albert Heijn's Thee 10% goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerk schien strikt genomen noodzake lijk is", verklapte hij ons. EEN opvallend verschijnsel. Man nen, die over het algemeen een hekel hebben aan winkelen, of er in ieder geval al spoedig doodmoe van worden, blijken de zelfbedie ningszaak een even prettige en genoegelijke ontspanning te vin den als de dames. Ook de man nen uit de omgeving van de Haagse Theresiastraat. zo bleek ons op deze genoegelijkt zater dagmiddag. Vallende bladeren t voorboden van gezellige icinteravonden E klagen altijd over het klimaat in ons land. Het is te droog, of te nat, als het vriest vinden we het te koud, als het even warm wordt hebben we er onmiddellijk last van, de stedeling wil altijd zon, de boer ook wel eens regen. We vinden dat de winter té lang duurt en dat de zomer eigenlijk nooit een zomer is. We lezen altijd over misluk te oogsten en met het fruit is het altijd mis. Maar als de oogst een keer wel overvloedig is. blijkt het dat er geen mensen zijn om deze binnen te halen. Kortom: het is nooit goed! Laten we daarom maar niet te veel denken aan te warme of te natte zo merdagen, er zullen mo gelijk nu fraaie herfstda gen komen en de winter avonden kunnen we ten slotte net zo gezellig ma ken als we zelf willen. De beslotenheid van de ka- mer waar een aangena me temperatuur heerst en waar het milde licht het gevoel van gezellig heid nog vergroot, maakt dat het gezin de winter avonden wonderwel weet te waarderen. In dat op zicht zijn wij als volk vrijwel uniek, in geen an der land speelt de huise lijkheid zo'n grote rol als bij ons. Wij zijn er van overtuigd dat nu reeds menige huismoeder haar gedach ten al laat gaan naar de komende winter met zijn feestdagen: hoogtepunten in het familieleven! Bij deze huisvrouwelijke overpeinzingen willen we tenslotte .'.'ijzen op de verrukkelijke geuren wel ke gepaard gaan met het bakken van koek. taart en cake. voor welke be zigheden deze herfstige en winterse maanden zo uitermate geschikt zijn. Ook voor haar die niet in het bezit zijn van een oven, duiden we in dit nummer van Aller Hande mogelijkheden aan, om toch zelf te bakken. Is er gezelliger werk ln de keuken denkbaar? CISKA VERHEUL.

Allerhande | 1957 | | pagina 1