m Het ongeluk zat in een klein pluimpje! II KOEL CITROENSAP WIEKEND EN WENKEND OVER HET GROENE LAND Zaans molenbezit vereist voortdurende zorg 'tWas een vredig beeld Chocolade drinken in de zom er Welzeker, A.H. in de Tour de Zaan uw dienstwillige dienaar Overleg! Een echte „hulp in de huishouding" Allerhande oogstberichten Citroensaus in twee uitvoeringen ALLER HA A DE AUGUSTUS BADMINTON is op het ogenblik in de mode. Overal wordt het gespeeld. Ogenschijnlijk is het een onschuldig spelletje, dat met behulp van twee racketjes en van vederen voorziene balletjes of pluimpjes gespeeld wordt, en oude prenten laten het beoefenen door hoog-gecoiffeerde dames met koortsige blosjes, overdreven spitse voetjes, ingesnoerde keursjes en zeer lange rokken; geen moment denkt men aan gevaar. JA, ook w(j speelden het dikwyls in de tuin. Nu eens met deze, dan weer met gene. Ook wij dans ten vederlicht achter de pluimpjes aan en die vorige-eeuwse dames der prenten hadden het niet eleganter kunnen doen. En er was geen aan duiding van enig gevaar. Trillend daalden de pluimpjes neer op onze gespannen snaren en trillend ook weer zweefden zy terug naar de tegenstander; een mooi zomers spel! Zeker, een mooi zomers spel voor wie het argeloos, onwetend, gade slaat en niet weet, dat het gevaar loert. Zoals op die ene middag (die later nog in de Kamers ter sprake kwam), toen dus Ruupje en wijzelf de rackets ter hand namen en tege lijkertijd, tegelijkertijd, zo moet men dat in de grote lijn zien, die piloot van die straaljager zijn handles overhaalde, zijn knalpot opende en zich met reusachtige snelheid naar de geluidsbarrière spoedde om die nu eindelijk eens te doorbreken. Gij kent de geluids barrière natuurlijk. Deze barrière nu laat zich alleen doorbreken met enorme knallen. Met knoeren, met knoepers van knallen, kan men wel zeggen. Op hetzelfde moment dus (dit dient de lezer goed te onthouden), dat wil In de tuin de rackets ter hand namen, zette die piloot het du* op een zet-hem-op-witte-mui- **n, zoals de uitdrukking dat wiL Hij drukte het gaspedaaltje in, zeg maar. babbelde wat Engels door zijn kop telefoontje, keek eens vinnig door die brillen om zich heen en, hup, daar schoot hij recht op zijn barrière af. Met één vinger ,,Donau' ZO WAS dus iedereen in de weer. Wij in heilzaam lichaamsont- spannen in de tuin, die piloot bij zijn barrière. En in huis zat Wout en bespeelde met één «terke vinger de piano. Een onvergeeflijke daad, zoals zal blijken. Want deze Wout was met dit één-vingea-ige spel (van de „Schonen blauen Donau" afge weken van zijn oorspronkelijk voornemen om de tuin te gaan harken. Deze Wout nu. dat mag hier wel eens verklaard worden, is een per soon die liever lui is dan moe. Speelt liever „An der schonen blauen Donau" met één vinger in de voorkamer, dan fiks en ferm met de hark de aarde te doorwoe len, teneinde plant, struik en boom de zo broodnodige asem te ver schaffen. Deze Wout stond dus vol weerzin tegenover het harken en toen Wies hem dan ook uit het bovenraam toesprak, werd hij balo rig, stapte naar de piano toe en ging „An der schonen blauen Do nau" spelen. Met één vinger. Dat is geen prettig gehoor. Deze zelfde Wout nu, gramstorig temedergezeten voor de toetsen, moet men zien als een belangrijke schakel in de keten van gebeurte nissen, welke zich die middag vormde. Verder dienen wij te wijzen op Wies, zoals zij in haar kamer boven, bü het enigszins toonloze zingen van een Italiaans liedje, een jum- pertje zat te strikken, te stikken, te stoppen, te breien, te haken, te strijken, te naaien of wat dan ook. En zodra zij Wout de hark uit de schuur hoorde halen om te be ginnen met zijn taak, in typisch- vrouwelijke actie kwam. Zij riep bedisselrig door het open raam: „En je mag óók wel 'es goed dat hoekje bij de laburnum doen!" en zette op die manier de raderen van het nood lot krachtig in werking. Hark zelf deze opmerking deed Wout pijn. Niet alleen het bemoeizuchtige erin trof Wout onaangenaam, maar vooral het woord „laburnum". Wies name lijk gebruikt, tot Wout's grote ongenoegengraag vreemde woorden en inplaats van gou den regen", zei zij dus nu „laburnum". Waarop deze Wout toch reeds zeer labiel van geestelijke postuur, on mi d- dellijkdeharktegen de schuur plaatste, een valse grauw afgaf en koppig de brui gaf aan zijn karwijtje. En (dus) ver volgens naar de piano trad om daar chagrijnig het oude walslied van Strauss (Johannzoon) te gaan spe len. Vtff mensenlevens, lezer, Intens verschrikt zoals gij zult bemerken. Wat zeggen wy: ces mensenle vens, Want ook Buurman dient vermeld te worden, zoals hy daar bezig was met het besproeien van zyn tuin. Zo verstreek de tijd. Wies zong bij haar jumpertje. Wout bespeelde met een wat scheel vuur het kla vier. De straaljagerpiloot snelde zijn barrière tege moet en Ruupje en wij dansten vlinderlicht, nemen wij maar aan, door de tuin. En de hark, daar mag men geen oog van aflaten, rustte tegen de schuur. Mét de tanden omhoog, lezer. Mét dus de tanden omhoog Drie knallen JUIST bij een uiterst geprangde sprong van Ruupje naar een wat ver afgedwaalde pluim, sloeg het noodlot toe. Op datzelfde mo ment namelijk doorbrak de piloot zijn barrière. Er weerklonken een drietal reusachtige knallen. Het toestel gierde hoog over. Ruupje schrok, trad schevig achteruit, raakte het pluimpje nog net en stapte vervolgens met zijn volle gewicht op de tanden van de hark van Wout. De steel daarvan sl hem daarna, geheel gehoorzamend aan de wetten der mechanica, met girote kracht tegen de slaap. Even stond Ruupje nog uiterst verdraaid te kyken. Toen viel hij met een yie kreet tussen de laburnum dus en de centanrea de a I- bata steenberg!] en bo venop de vinca. En het pluimpje, dat by had teruggesla gen, kwam naar ons to ez we ven. GU moet nu dit even goed beky- ken: in het vunr van het spel had den wij niet precies gezien wat er gebeurde. Wü hoorden wel sterke knallen, vernamen het gieren van het vliegtuig en zagen vervolgens onze tegenstander neerstorten in de bloemen. Wij schrokken. Wy hieven de armen omhoog. Wü I openden de mond om te schreeu wen. Verbazing en schrik door speelden ons dus. En toen schoot dan ook het pluimpje, met het harde bolletje, vooruit, recht in onze open mond. Is het verwonderlijk, dat wij toen over de handvaten van de kruiwagen vielen en gemeen ach terover sloegen met het schedeldak juist tegen de zonnewüzer? Is het verwonderlijk, dat wy meteen ge heel buiten westen waren? Het I pluimpje stak ons, zo heeft men dat later verteld, eng en bleek uit j de keel. Dit was het ogenblik, dat Wies opnieuw optrad. Dood I Help F' ZIJ WIERP de jumper van zich af alsof hij haar gebeten had en riep: „Ze zijn dood!", riep Wies, „Ze zijn neerge knald. Allebei. HELP!" En Buurman, vraagt gij, wat deed Buurman? Gij kent Buurman immers en gij vreest onberaden optreden. Terecht. Hij vulde (inderdaad) met boven menselijke snelheid een emmer water, drong zonder één woord door de liguster heen enNee, hij stortte de emmer niet ledig over ons of over Ruupje. Want op dat moment trad Wout naar buiten, het gelaat vertrokken van ijn. Later vernamey wij, dat hem de klep van de piano bij de knallen ineens op de vingers gevallen was. „Au!", riep hij luid. „Au! Me vingers! Me vingers!" „Hij is óók gewond!", riep Wies toen uit het raam, „hij is ook al geraakt!" Verwondert het u, beste lezer, dat Buurman toen zijn emmer over deze Wout leeggooide? De man kwekte ervan. ER is nog heel wat over te doen geweest in de kranten. Er zijn ook vragen over gesteld in de Kamers en zo. Maar de piloot ging vrijuit. Het zat hem immers in het badmintonspel. Dat, zo is hiermede wél be wezen, een gevaarlijke sport is. DF. maar dan IN ons landje denkt men bU het woord cacao in de meeste gevallen aan warm* chocolademelk, chocoladevla of eventueel chocoladepud ding. Er bestaan echter ver schillende koude chocolade dranken. die verrukkeiyk smaken en die een uitsteken de lafenis zijn tydens de zomerse dagen. Voor het volgende recept hebt u bessesap, chocolade melk, citroensap en poeder suiker nodig. Ik geef u van het recept de verhoudingen, de boeveelheid kunt n zelf het beste bepalen. Chocolademelk mei vruchtensappen Twee eetlepels cacaopoe der, met wat melk tot een papje geroerd, worden ge combineerd met twee eet lepels bessesapwat ci troensap en poedersuiker naar smaak. Voeg daarbij een kwart liter koude melk en klop het geheel met een garde gedurende drie h vier minuten, waar na u deze drank in glazen giet en onmiddellijk op dient. Chocolade mef appelmoes Van twee eetlepels cacao met een kopje melk en een halve eetlepel suiker maakt u een chocolade melk, die u laat afkoelen. Vervolgens voegt u koude appelmoes bij de chocolademelk en roert er j zoveel koude melk bij, dat u een licht gebonden drank verkrijgt. Deze drank klopt u met een garde gedurende enkele j minuten op, waarna deze vorm van chocolade on middellijk geserveerd wordt. Maandag 12 augustus vond de start plaats van de Tour de Zaan, een jeugdfietstocht waaraan 60 jongens, „10 ploegen van 6", uit de gehele Zaanstreek deelnemen. De tocht gaat door een belangrijk deel van Nederland. Het i* allemaal even echt als bij een grote wielerwedstrijd. Sprintwedstrijden, per soonlijke- en ploegenklassementen, handicap-races enz. Maar wat belangrijk is, ook het opvoedend element ontbreekt niet in deze jeugdwedstrijd, waarvoor allerwege veel belangstel ling bestaat. Zaterdag 17 augustus worden de jeudige Tour rijders weer in Zaandam terug verwacht. Op de foto ziet u de SPRINTERS gereed voor de start. De ploeg uitkomend voor de fa. Albert Hexjn. Gemeenschappelijk overleg met onze medewerker* over verkoopplannen e.d. behoort in ons bedrijf tot de goede, stimulerende gewoonten. OVERLEG omtrent de toekomst, die wij aan jongelui kunnen bieden en de carrière die zij in ons bedrijf kunnen maken, stellen wij zeer op prijs. Schrijf eens geheel vrij blijvend aan ons hoofd kantoor te Zaandam wanneer u ons voor dit overleg kunt bezoe ken of spreek eens met een onzer filiaalhou ders in uw omgeving. WIJ mogen ge rust constate ren, dat de citroen een vrucht is met een byzonder groot santal toepassingen, zowel In het kook- domein, als in het dageiyks leven. Laat ik beginnen met het tweede. Inktvlekken behoren tot de meest voorkomende vlekken. De stof. waarmee u dat ongelukje hebt gehad, kunt u het beste met een in gewoon water leggen, waarna u de plek wrijft met een halve citroen. Gewoonlijk ver dwijnt de vlek na enig wrijven direct, waarna u de stof goed uitspoelt. Wat de verzorging van de han den betreft: iedere huisvrouw dient in haar keuken naast het fietsje met glycerine of handen lotion. een halve citroen te heb ben liggen. Immers snijdt zij uien. knoflook, of wast zij vis, dan kan zij alle doordringende geuren van haar handen verwijderen door ze na het wasssen in te wrijven met citroen, waardoor de scherpe geuren verdwijnen en de frisse citroenlucht alleen maar aangenaam aandoet. Citroen wordt heel veel in schoonheidsmiddelen verwerkt om de samentrekkende eigenschappen. Wilt u uw thee eens op een andere manier drinken, doe er een schijfje citroen of enige drup pels citroensap in. Vooral in de zomer zal u dat best bevallen. Nu kan het heel wel zijn, dat u niet altijd citroen in huis hebt. U kunt echter wel zorgen voor citroensap omdat u in alle filialen van A.H. de beroemde „citroen tjes" kunt krijgen. Dat zijn die bedriegelijk echte plasticcitroenen, die het naturelsap van citroe- nen bevatten. U kunt ze zeer lange tijd goed houden, hetgeen een enorm voordeel is. Ook zijn aan l te bevelen de blikjes citroensap van het bekende merk „Sunkist". Deze blikjes bevatten het sap van 15 citroenen en zijn voordelig in prijs (42 ct. per blikje). Het ge- bruik van tonic met citroen neemt In ons landje hand over hand toe en wie geniet er niet op zijn tijd van een glas kwast met spuit water. Is men verkouden dan is het glas hete citroen met aspirine de uitkomst. Hebt u eigenlijk wel eens met uw kalfsvlees een schijfje of wat citroen mee gebraden? Zo niet probeert u het dan eens, het zal naar uw zin zijn. Citroen lioort bij vis De vl* en de citroen hebben een bijkans onverbrekelijk huwelük gesloten; het is heel normaal om bij gekookte vis, welke dat ook zo, partjes citroen te serveren. Bent u een liefhebster van vissoep dan weet u wel dat daarin een stukje afgeschrapte citroenschil behoort te worden meegekookt. Wanneer u een boterham met sardientjes eet, druppel er dan wat citroensap over. De sardien tjes zijn zo aanzienlek minder machtig en de smaakcombinatie is verrukkeiyk. Vervolg van pag. 1. Men werkt in deze mo len nog volkomen op de eeuwenoude manier. Wat de resultaten van het werk betreft, kan men zeggen, dat ze evengoed of beter zijn dan die welke de moderne olie slagerijen bereiken. Onze voorvaderen wisten het. wel! Alleen de snelheid van produktie is veel ge ringer. Ook al omdat de wind de molen nogal eens in de steek laat. Trou wens in geval van wind stilten is er een elektro motor ter beschikking die dan het werk doet. Maar als het even kan, dan draaien de roeden. Jk verwerk hier ook afvalprodukten van bijvoorbeeld Albert Heijn", zegt de eige naar, „het buitenland wil ze graag hebben. Wij zijn in staat met deze eeuwenoude, door windkracht gedreven persen, een druk van 300 atmosfeer te be reiken en dat is meer dan een moderne oliefabriek, die met het hydraulische sys teem werkt." Molenaar in hart en nieren De molenaar van „De Ooivaar" is de heer Hendrik Ooster- w ij k (53)Hij heeft de molen in het bloed. Hij werd in een molen (in Drente) geboren en heel zijn leven heeft hij in de wijde adem der wieken doorgebracht. Hij heeft de molen van zijn vader nog zien afbranden door blikseminslag („Wij zaten net te eten toen de bliksem insloeg") en hij heeft iets van de zelfde wijdheid in de oogopslag die ook zeelieden kenmerkt; ook hij heeft heel zijn leven bestaan bij de grillen van de wind en het weer. ,JVee, ik woon niet in of op de molen", vertelt hij, „er zijn hier bijna geen molens meer waar nog mensen in wonen. Mijn vader woont bij mij in. Hij is nu tachtig jaar maar de molen zit hem nog helemaal in het bloed. Als ik thuis kom, vraagt hij nog altijd hoe het die dag geweest is en hoe ik gedraaid heb, hoe de wind was en hoe ik de roeden belegd had en bijvoor beeld hoeveel zeil ik wel moest zwichten bij een bui. Ik ben nu al zo'n 40 jaar molenaar. Zes jaar in de op leiding was vroeger de eis en dan moest je in een graan molen zelf je stenen kunnen scherpen. Vroeger ging trouwens al les anderstoen werkte je als er wind was. Want, hoe vreemd het ook klinkt, er is in ons land lang niet zoveel ivind als je bijvoorbeeld als fietser wel zoudt denken. Maar als er wind was, werd er gewerkt!" VroegerVroeger was het molenaarsbedrijf een hard bedrijf. (Zestien daguren per etmaal!) als het waaide en een weinig lucra tief bedrijf als de wind niet wil de, want dan werd er niet ver diend, ook niet door de werkers op de molen, want deze werden betaald, naar gelang zij vermaal den. 100 a 120 km per uur „Vroeger kwam de barbier op de molen", vertelt Hendrik Oosterwijk, „ik heb heel wat keertjes meegemaakt, dat we twee nachten achter elkaar doorwerkten; de dagen natuur lijk ook, maar dat moest want dan werd er verdiend. Je moet in een molen steeds op je hoede zijn voor het weer. Je kunt bij onweersbuien bij voorbeeld ineens de wind van achteren in de zeilen krijgen, dan gaat hij de verkeerde kant opdraaien en is niet meer tot stilstand te brengen; daar kan allerlei narigheid van komen. De snelheid van de uiteinden van de roeden (wieken) komt normaal wel tot 100 a 120 km per uur. Vooral des nachts was het vroeger opletten". „Niemand komt er in In een van de schuren voor de molen, thans als woonhuis inge richt, onder tegen „De Ooievaar" aanleunend, woont Opoe Smit nu en zij is er zeer tevreden. De oude molen heeft haar op haar pientere oude dag de zegeningen van de nieuwe tijd gebracht: elektrisch licht en waterleiding en dat waren (en zijn hier en daar) in de Zaanstreek vaak onbereik bar* beger^nswaardigheden. ,Jk ben er maar wat rijk mee", vertelt zij, „je draait het De molen „De Dood" in feesttooi. knopje maar om en kijk eens, licht! Maar wij doen het toch zo min mogelijk aan; wij zitten graag lang in het donker 's avonds." Zij heeft vroeger op de plaats waar nu de brug is van oost naar west het overzetveer be diend en nu bewaakt zij de molen. „En goed! Want als je er niets te maken hebt, kom je er niet in!", vertelt de mole naar. Zij staat, een vrolijk, klein vrouwtje, voor haar Zaanse hou ten molenaarswoninkje met het gemakje erbij, dat simpelweg bo ven de Zaan is gebouwd en wij zullen en moeten wat van haar snoepen. En de ruime zucht van de wind en de wolken en de ver ten is om haar heen want boven malen beschermend de wieken van „De Ooievaar" en zij ademen de geur van ons vaderland. „Ik zie mannen graag goed eten", zegt zy. Molen-drukkerij Een derde fraaie molen in Koog aan de Zaan is „Het Pink", ook al gerestaureerd dank zij de in spanningen van „De Zaansche Mo len". Ofschoon niet meer indus trieel in gebruik kan „Het Pink", een oliemolen, nog normaal wer ken. In deze prachtige molen, staande bij het station Koog-Zaandyk, wor den bezoekers gaarne ontvangen. Op bepaalde dagen is hy zelfs in vol bedrijf te zien. Na de bezichtiging van „Het Pink" is een bezoek aan het Mo- lenmuseum zeker aan te bevelen. Het staat op een honderdtal me ters afstand. De heer Smit demonstreert des kundig de hele werking van „Het Pink". Hij kent de molen en het organisme en hij weet het geheel vakkundig te bedienen. Hij is een ernstige jongeman die van zijn vader en verdere voorouders de liefde voor molens geërfd heeft. Veel van zijn kundigheid in het bedienen ervan (een apart vak werk!) heeft hij verworven in de oorlog, toen hij in de laatste win ter de windkracht van de oliemo len „Het Pink" gebruikte voor het in-bedrijf-houden van een tweetal drukpersen en een klein maalma- chientje. Er bestaan nog uitgaven waarop men lezen kan: gedrukt met windkracht in de oliemolen „Het Pink" te Koog aan de Zaan. Wegens *<en toevallige periode van wind stilte gedurende de laatste 20 dagen van December, kon de uitgave niet eerde*- geschieden dan begin Januari van het Nieuwe Jaar". Het betrof hier een zakagenda. Oude „Schoolmeester** van raderen en spillen, omhoog in de zachte schemer. Buiten be wegen de wieken, de zeilen dansend in licht en zon, voor de raampjes en de schaduwen er van wenken over het groene land. Wind, wolken, de geur van het verleden, van het eigen land De warme, volle schemering waarin de enorme raderen al* trouwe dieren bewegen; de es sentie van alle jongensdromen^. De heer Smit zegt: „Gelukkig dat er weer steeds meer besef komt voor de waar de van de molen. Er zijn al en kele industrieën die Zaanse mo lens, waaruit hun bedrijf voort gekomen is, hebben geadopteerd. Zo heeft de Ned. Vereniging van Papierfabrikanten de enige papiermolen, die de Zaanstreek rijk is, de oude Schoolmeester in Westzaan, gekocht om hem te gebruiken voor demonstra ties. De bedoeling is voor ko mende generaties te bewaren wat verloren dreigde te gaan. „De Schoolmeester"waarin al heel lang dezelfde familie heeft gewerkt, is opvallend door zijn enorme schuren; daar werden de geschepte vellen te drogen gehangen. Een Zaans bedrijf heeft, ook met demonstratie bedoelingen, de pelmolen „Het Prinsenhof", ook in Westzaan, gekocht. Het is te hopen dat dit meer gebeurt". Hij staat tussen de machtige kamraderen in het oeroude mo- lenhart en kijkt, geheel geab sorbeerd door de betovering van het werkende organisme OPOE SMIT goede bewaakster... De eerst* kapucijner* van d* nieuwe oogst peulvruchten zijn al weer in de A.H.-winkels. Dit is ongeveer een maand vroeger dan vorig jaar. Niet alleen dat Oogst 1957 vroeg is, maar het laat zich aanzien dat een prima kokend* kwaliteit geoogst zal worden. Daarbij komt, dat de prijzen dit jaar laag zullen zijn, zodat we kunnen zeggen: een peulvruchten maaltijd is niet alleen een zeer voedzame maar ook een goedkope maaltijd. Het ieder jaar gedurende juli en augustus dreigende vorstgevaar in Brazilië heeft tot nu toe geen noemenswaardige schade aan de koffie-bloesems toegebracht. Met behulp van z.g. rookgeneratoren probeert men tegenwoordig dit gevaar kunstmatig tegen te gaan. Kersen, en meer in het 'bijzonder meikersen, frambozen en bessen werden matig geoogst en noteer den dus hoge prijzen. De zwarte bessen waren bij wijze van spre ken haast onbetaalbaar. Gevolg ervan zal zijn, dat de frambozen en kersen in blik duurder zullen zijn dan vorig jaar, en meer of minder schaars, en dat een zo gezond artikel als rode bessensap, dat aanzienlijk minder geprodu ceerd werd, ook een hogere prijs zal eisen. De oogsten van abrikozen en perziken in Amerika zijn iets gro ter dan vorig jaar. Ook de ananas- produktie in de gebieden van de Stille Oceaan is weer aanzienlijk. Vergeleken met andere vruchten- conserven kunnen de consumptie prijzen laag en aantrekkelijk ge noemd worden. Wel is de vraag ernaar in geheel Europa groot, omdat de eigen binnenlandse fruit oogst in de meeste Europese lan den tengevolge van minder gun stige weersomstandigheden ernstig te lijden had. Door het warme weer in het laatst van juni en het begin van juli zijn dit jaar zeer weinig kleine doperwtjes geoogst. De fijn ste erwtjes zijn daardoor betrek kelijk schaars en duur. Het meren deel der soorten vertoont echter geen prijs verandering. De uitzaai van tny. en spercie- bonen is zeer groot geweest. Wel hebben ook de vroege soorten hiervan een offer aan de warmte moeten brengen en gaan er verhou dingsgewijs momenteel veel sper- ciebonen naar het buitenland. Niettemin mag worden verwacht, dat zowel snij- als sperciebonen in blik straks goedkoper beschik baar zullen zijn dan het vorige jaar, toen wel zeer hoge prijzen betaald moesten worden. Er is een goede aardbeien-oogst geweest met prijzen die niet bo ven die van 1956 uitkwamen. D* blikjes aardbeien zullen dan ook tegen lage prijs voor de con sument beschikbaar komen. Citroensaus pikant Citroensaus bestaat in twee uit voeringen: een pikante en een zoete. Van beide zal ik u het recept geven. Hiervoor kunt u gebruiken een halve liter water met wat zout of wel een halve liter bouillon. U hebt verder nodig een stukje foelie, een laurier blaadjeeen stukje Spaanse peper, 35 a 45 gr. bloem, 35 a 45 gr boter of margarine en verder een ei en het sap van een halve citroen. De kruiden laat u met het water of de bouillon geruime tijd trekken. Daarna worden de krui den eruit gezeefd. Van het bloem en de boter roert u een glad papje, waar u het gekruide vocht lang zaam onder voortdurend roeren bijvoegt U klopt het ei los, roert de gebonden saus er voorzichtig door en voegt er steeds roerende het citroensap bij. Nu kunt u even proeven of u de saus citroe- nig genoeg van smaak vindt, zo niet dan doet u er gerust wat meer citroensap in. Het is een saus, die voortreffelijk past bij ge kookte kip, kalfspoulet en kalfs- of rundertong; trouwens ook witte boontjes smaken heerlijk met deze citroensaus. Citroensaus zoet De benodigdheden hiervoor zijn: 4 dl water en het sap van 2 citroenen, samen een halve liter vocht, verder de schil van één citroen en 20 gr. sago of aardappelmeel. De suiker kunt u er het best naar smaak bijvoegen omdat wat de een zoet zal vinden voor de ander beslist niet zoet genoeg zal zijn. Die citroenschil hebt u na tuurlijk goed afgewassen en daar na geraspt. Het grootste deel van het water brengt u met de suiker en de geraspte citroenschil aan de kook. Met het restant koud water mengt u de sago aan, giet het papje bij het kokende water en laat de saus goed roerende nog even doorkoken. Daarna voegt u er het gezeefde citroensap bij. Proef of de saus zoet genoeg is, laat hem afkoelen en serveer hem bij griesmeel, maïzenapuddingen e.d. In alle genoemde recepten kunt u de citroen vervangen door het blikje Sunkist Citroensap. Weg met pan- aanvatters pANAANVATTERS zijn otier- bodig geworden. Tenmin ste voor die huisvrouwen, die zich een Superktstemail- lé keukenuitrusting hebben aangeschaft of gaan aan schaffen. Iedere pan in deze collectie is nl. voorzien van koelstof oren, idem deksel en handgrepen. Hetgeen betekent, dat u de pan zo, met blote han den, van het gas (nee niet van de elektrische plaat, deze pan nen horen alleen op een gas vlam thuis) kunt pakken. De oren en handgrepen zijn volgens de fabriek onverbrekelijk aan de pannen bevestigd en zo dat er geen blussen kunnen ont staan op de scheiding tussen emaille en koelstof. Bovendien zijn de pannen van binnen met een extra glazuurlaag bedekt, teneinde aanbranden te voortkomen. Dat houdt echter niet in dat u nu de aardappels uren lang kunt laten opstaan. In deze keukenuitrusting zijn steelpannen voor links- en rechts- handige vrouwen. De emmers tenslotte staan op fcat-voeten, d.w.z.om roestkrin- gen of beschadigingen in vloer of gootsteen en rinkelend lawaai te voorkomen zijn de emmers uitge rust met een plastic stootrand. Dat zijn heed wat aantrekkelijk* nieuwtjes in het voordeel van deze keukenuitrusting die 21-delig f 157,50 kost (natuurlijk kunt u de onderdelen ook los kopen). Kwast in beker deressen een nieuwtje. De aanschaf van kwasten en andere benodigdheden kost nogal wat. Daarom is het zaak daar zuinig op te zijn. In de huishoudafdeling van D e Bijenkorf vinden we pla s tic bekers, waarin de bijbe horende kwast precies past. Klaar met schilderen giet u wat terpen tijn in de beker en zet de kwast daarin weg. Bij de volgende schil derwoede staat de kwast klaar voor het gebruik. SUDDERPLAAT gebruiksters van buta- v gas e.d. die klagen over een te felle gasvlam in de laagste stand brengt de HeKo kook plaat uitkomst. Het is een ronde, ijzeren plaat, met gleuven langs de rand, die op de pandragers van het gas fornuis past. Ook op gewoon gas bij het klaar maken van spijzen die snel aanbranden, komt deze kookplaat van pas. En tevens kan de plaat dienst doen onder kleine pannetjes, die niet op de pan dragers passen. Deze sudderplaat kost f 2.95 en wordt gemaakt door de firma Geerts in Castricum. Zij spoelt en zij wast en zij droogt Mevrouw, u hoeft echt niet meer jaloers te zyn op de keukenuitrusting van de Ameri kaanse vrouw. Bijna alle elektrische apparaten, die zij gebruikt, staan ook tot uw beschikking, alleen ze zijn nogal pryzig. U kunt nu uw keukenuitzet zelfs uitbreiden met een automatische af wasmachine, de Edy Dishwasher, die u 398.kost. Deze machine spoelt, wast en droogt uw vaat. U haalt de rekken uit net apparaat, u vult deze met uw vuile borden, kopjes, zilver, e.d. U zet de rekken in de afwasmachine die u met 4 a 5 liter koud water en een afwasmiddel hebt gevuld, u draait een schakelaar om en u gaat rustig in de tuin in de zon zitten. Wanneer u een zoemer hoort, draait u de schakelaar op 0 en u trekt aan een buisje. Het vuile water loopt weg. U vult de machine opnieuw met schoon water, u wacht weer op de zoemer en u herhaalt de hier boven beschreven handeling. Wan neer dat is gebeurd, begint een ventilator te werken, die uw, in middels schoon gewassen, afwas, droogt, zodat u niets anders hoeft te doen dan het serviesgoed opbergen, De dishwasher wast per keer 15 borden, 12 koppen en scho teltjes, een flink aantal messen, vorken, lepels e.d. en een schaal. Het onderhoud van de ma chine is heel eenvoudig en de afmetingen zijn: breedte 52 cm, hoogte 81 en diepte 52. De dish washer weegt 50 kg. De N.V. Emailleer fa- b riek De IJ s e l in Die- Te n maakt de Edy afwasma chine. Limonade-glazen a 10 ct. jYJISSCHIEN hebt u ze al gezien in de Albert Heyn-winkels: die gezellige, ge streepte limonadeglazen met cho coladepasta en pindakaas, Wan neer de inhoud op de boterham is uitgesmeerd, spoelt u de pot om en u bent voor de somma van een dubbeltje een limonadeglas rijker. Waar vindt u een glas voor dat g-eld en dan, hoeveel glazen sneu velen er niet op een zonnige zon dag, vooral wanneer er kinderen in huis zijn. Voor een glas chocoladepasta betaalt u 65 cent en voor een met pindakaas 69. Wanneer uw glazenkast vol is ,kunt u het glas natuurlijk ook terugbrengen. In iedere AH-winkel krijgt u er wanneer het witte plastic dek seltje erbij is) tien cent voor. U vindt pindakaas en chocoladepasta in deze verpakking zolang de voorraad glazen strekt. onder-ritssluiting RITSSLUITINGEN daar zijn al heel wat lelijke woorden over gevallen. Vooral in feestjurken en mantelpakrok jes geven deze dingen de strijd om het bestaan op. op het mo ment dat we de deur uit willen stappen op weg naar feest of receptie. Ook plegen ze uiteen te splijten tijdens een concert of schouwburgbezoek, onbekom merd de blote rug van de draag ster tonend. Voorbij! Er zijn nu Optilon ritssluitingen. Deze nylon „ritsen" zijn van Duitse afkomst, maar worden sinds kort in Winschoten gemaakt. Wanneer deze rits open scheurt, is er niets aan de hand; u haalt het trekknopje even heen en weer en de ritssluiting is her steld. ,.D® fifh zelf reparerend* nylon ritssluiting wordt in ongeveer honderd verschillende kleuren gemaakt, kost iets meer dan een metalen rits.

Allerhande | 1957 | | pagina 2