Eén druk op de de koffie is gebrand en K REGEN DEED VAN TIKTAK-TIK!- Eens waren het er 1100 nu nog maar 13: --SV" Het hele jaar door aardbeien eten! W Waarom het door AH toegepasu de voorkeur verdient systeem E1 Belangrijke verbetering ■minimin 'T ELEKTRISCH OOG „KIJKT" STRENG AHHUISHOUD- PRIJSVRAAG met 750 gulden Betaalbaarstelling coupons AH-KIantenobligaties VraagHoe maken wij een rijsttafel? ER STAAN NOG MOLENS AAN DE ZAAN Verbeten strijd tegen voortslepend verval Belegen meikaas INm Albert HeIJn's Boeren Meikaas DANK ZIJ DIE HANDIGE, ONVOLPREZEN BLIKJES: Op talloze wijzen te verwerken K Nlogelijkheid tot abonneren AH-spaarobligaties in voorwaarden spaarobligaties AARDBEIEN op sap per blik 79 Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Hamde SAH001000024 Allerhande augustus1957 Nr. 28 Augustus 193" HOFLEVERANCIER WAAROM moet een koffieboon eigenlek gebrand worden? Ja, waarom eigenlijk, zult u herhalen. Daar is een kort antwoord op: ongebrande koffie is eenvoudig niet te drinken. De ruwe koffieboon heeft nl. meer weg van een kiezelsteentje dan van zo'n geurig bruin ding- sigheidje, dat iedere ochtend in ontelbaar vele, al of niet-elek- trische koffiemolens verdwijnt. Er is aan dit ruwe, groene, geel bruine of blauwe koffieboontje geen aardigheid te beleven. Er zit geen greintje geur, geen smaak aan, het kan niet gemalen en nog minder afgetrokken wor den. Neen, als genotmiddel, zoals men koffie zo graag noemt, is dit kiezelsteentje bepaald geen succes. Een der vol-automatische A.H. koffiebranders. Links op de voorgrond het robot mechanisme dat de han delingen van de mens feil loos imiteert. Van welk huishoudelijk voorwerp hebt u het meeste gemak aan prijzen Zie pagina 3 In het vorige nummer van Aller- Hande werd medegedeeld, dat de coupons van de AH-Klanten- obligaties ingewisseld kunnen worden bij de kantoren van de Amsterdamse en Rotterdamse Bank. Deze mededeling was niet volledig, want deze coupons kunnen bij iedere bankinstelling of commis- sionnair in effecten ter verzilve ring worden aangeboden. TELE-VARIA Nu zal het u, lezeres en lezer, wel duidelijk worden, dat het branden van de koffieboon beslist Heijn in haar noodzakelijk is. En dat de manier van branden heel belangrijk is. De behandeling van de ruwe boon komt in het kort hierop neer: de bonen worden eerst voorge- mengd, d.w.z. de verschillende Boorten bonen worden zo ver mengd dat de door u geprefereer de melange ontstaat. Kol'tiesoorten, die een afwijkende brandwijk be hoeven, worden vanzelfsprekend eerst na het brandproces bijge mengd. Wanneer Volautomatisch de volautomatische Dit is de beste manier an koffiebranden, die Albert olautomati- sche koffiebranderij (de modernste in de Benelux- landen) toepast. Er bestaan andere systemen, die Albert Heijn stuk voor stuk heeft geprobeerd, maar zij hebben geen van alle zulke goede resultaten opgeleverd als het thans toegepaste. Het elektrisch oogdat de miskleurige bonen uitleest. Bovenste pijl toont het lamphuis. waarin de foto- elektrische cellen die boon voor boon bekijken. Onder ste pijl wijst naar het mitrailleurtje dat de slechte bonen wegschiet. 'TIJDENS de zeer warme dagen in deze zomer is de hitte in de TV-studio's in Bussum on draaglijk geweest. Buiten was het warm, maar in de studio was de temperatuur onvoorstelbaar. Groot was dan ook de vreugde toen de A.V.R.O. 't op een snik hete zaterdag in de studio liet regenen. Niet uit medelijden met de cameramensen, maar om een showtje van regenkleding er zo echt mogelijk te laten uitzien. Jammer genoeg was de fabri kant van de getoonde regenjassen erg zuinig en verbood de mannequins onder de waterstralen Waarom zó niet! Er is de laatste tijd het een en koffiebranders, waarvan Albert j ander te doen over een nieuwe Heijn er vier bezit, zijn Ouderwetse en thans in on bruik geraak te kogel- of bolbrander. afgesteld op een be paalde koffiesoort en op de goede hoeveelheid, dan drukt degene die de koffiebrander be dient (een vakman, dus ook koffiebrander ge noemd) op een knop en daar rollen de ruwe bonen in de reeds op temperatuur gebrachte trommels. Gedurende het branden blijven de bonen in beweging, op dat de koffie mooi ge lijkmatig bruin wordt. Het vocht verdwijnt uit de boon, evenals de vliesjes, en de boon be gint te kleuren. Wan neer het branden vol tooid is, floept op een bij de brander behorende scha-1 methode van koffiebranden, het kelkast een lampjeaan.de trom- fS- hete-lucht-branden, waarbij de -j „Aj, ao firuino bonen dansend op een fontein van mels openen zich en de oruine hete Jucht zouden worden geroos- koffiebonen rollen er uit op een terd Albert Heijn is niet het enige koelzeef, die de koffie binnen bedrijf dat deze manier van roos- twee minuten afkoelt. Zo vlug. teren heeft geprobeerd en weer omdat de bonen anders in eigen opzij heeft gezet. De grote koffie- warmte zouden doorbranden. branderijen in Duitsland hebben precies hetzelfde gedaan. Het na- Dan is riet de beurt aan de deej van deze methode is nl. dat ontstener, die eventuele steen- de bonen te heet (bijna 300 graden) tjes uit de bonen haalt. Via het elektrische oog, dat op bijzonder vernuftige wijze de slechte bo en te snel (het gehele brand-pro- ces duurt maar 214 minuut) wor- dei gebrand Brengt men het in gewikkelde koffiebranders-jargon van koffiebranden. De deskundi gen zijn het er echter over eens, dat dit systeem (het branden in een langzaam ronddraaiende bol) volkomen uit de tijd is. Gelukkig kunnen we de technische uiteen zetting hiervan nalaten. En weer overgaan op gezelliger dingen. U weet nu wat er met dat on ooglijke kiezelsteentje gebeurt, voordat u het als bruine, geurige koffieboon kunt fijnmalen nen eruitpikt (werk dat vroeger in begrijpelijke taal over, dan ko- door vrouwenhanden werd ge daan), belandt de koffie bij de pakmachines. U ziet het, geen hand is er aan uw koffie ge weest. Een der nieuwste A.H. koffie-verpakkingsmachines. Automatisch transport zorgt ervoor, dat op de gehele wet van brander, via elek trisch oog naar verpakkings machine geen mensenhand met de koffie in aanraking komt. men de bezwaren tegen het laatst genoemde systeem hierop neer: door het te snel branden zet de koffie te veel uit en gaat door het grote oppervlak van de boon veel van het aroma verloren, terwijl ook de gevaarlijke verouderings verschijnselen sneller optreden. Een ander nadeel is dal mét de hete lucht, waarin de bonen zijn gebrand, het grootste deel van het aroma de schoorsteen in verdwijnt in plaats van in de koffiepot te recht te komen. Wat toch eigenlijk de bedoeling is. Wanneer u nog niet. moe van al deze koffie-theorie, naar uw koffiepot hebt gegrepen om met een geurig kopje nieuwe krachten op te doen er is nog een manier 1 r\P het In AUerHande van juli geplaatste recept voor Nasi Goreng zijn verscheidene verzoe ken gekomen om opgave van kook boeken, waarin het onderwerp „rijsttafel" wat uitgebreider wordt behandeld. Welnu, hier komt het antwoord. A. W. Loggers schreef een uit nemende handleiding: „Koken in de tropen". Het boek geeft niet alleen een keur van recepten, maar schenkt tevens veel aandacht aan voedingsleer en warenkennis. Ach ter in het boek staat een uitge breide voedingstabel en bovendien een nuttige woordenlijst van in de keuken voorkomende woorden: MaleisNederlands en omgekeerd. Aan specerijen en kruiden is uiter aard veel aandacht geschonken, evenals aan dranken en de berei ding var. ijs. Het boek is verlucht met talrijke tekeningen, zodat men zich ook kan voorstellen hoe al die onbekende vruchten, vissen, enz. eruit zien. Verschenen bij N.V. Uitgevers mij. „Kosmos", Amsterdam. Prijs 5.90. Bij dezelfde uitgeverij verscheen: Indonesische en Chines* gerechten door E. Nakken- Rösekamp in de reeks „Weten en Kunnen". Het boekje bevat ruim 150 recepten, verlucht met 4 foto's In zijn beknoptheid geeft dit boekje toch precies wat voor de Nederlandse huisvrouw van be lang is te weten omtrent Indone sische en de schotels. Ook hierin is een woor denlijst opgenomen. Prijs van het boekje: f 1.90. Vertie tracht alle briefschrijvers tevreden te stellen, maar zij heeft het er druk mee en vergeet wel eens hoeveel keer zij met paarde- staart en hoeveel keer zij met chignon op het scherm is ver schenen. En dat kan niet want de haardrachten moeten zo eerlijk mogelijk worden verdeeld. I de vleet En rijke molenaren; Maar wie de slanke dochters ziet, Denkt aan de dikke molens niet. NICOLAAS BEETS IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB merkwaardig contrasterende naam ..De Ooievaar" draagt: 76 mil le moesten bijeengegaard worden om deze sierlijke vogel weer op de wieken te brengen. Maar nu werkt hij weer. En hoe! Met het suizende geluid van de wieken (roeden, zegt men aan de Zaan) rondom het hele fraaie molenli chaam en de adem van de wind langs het riet van de bekleding en zingend in elke halm van tienduizenden bussels riet die daarvoor gebruikt werden, trilt en leeft „De Ooievaar" in een levens kracht van eeuwen en zijn houten mechanisme van raderen, kamra deren, stampers, spillen, blokken en stenen roteert met verbluffend gemak: tonnenzwaar. lijkt het licht en soepel te lopen zonder veel ge rucht. „De Ooievaar" Is een ty- pisch-Zaanse oliemolen en wie er nu binnentreedt ruikt in de door een bruin waas overstuif- de arbeidsruimten, waar de tonnenzware stenen met hun vrolijke rood, wit. blanwe kleuren al rollend alles wat op hun weg komt tot meel verpulveren, de sterke diepe geur van cacao. „De Ooievaar" werkt voor onze export. Hij perst cacao bonen. verwerkt pindakiem en pindalies en andere afval stoffen, alsmede lijnzaad en koolzaad en Canada en Ame rika b.v. zyn trouwe afnemers. Zie verder pag. 2 vijfde kolom HENDRIK OOSTERWIJK ...40 jaar tussen de wieken... LFHONDERD molens stonden er eens aan de Zaan en het feit, dat zich er r.u talloze industrieën bevinden is daar van een gevolg; vroeger immers betekenden molens industriële be drijvigheid en de wind was de goedkope brandstof. Het wemelde te lopen, zodat deze arme meisjes in haar plastic en gabardine regen mantels, compleet met hoed, pon den afvielen onder de hete lampen. Iedereen had trouwens last van de warmte, vooral omdat de make up binnen een minimum van tijd smolt op de gezichten van de slachtoffers, strepen en vegen ach- terlatend op nat getranspireerde neuzen en wangen. „Natuurlijke" reactie het K.R.O.-programma op maandagavond verbaasde Jan Willem Hofitra onlangs de kijkers door na afloop van zijn op treden met de rug naar de camera te gaan zitten en bedroefd te mom pelen: „Kijk eens, nu is mijn ijsje helemaal gesmolten." Hij bedoelde het ijsje, dat omroepster Hannie Lips hem even tevoren had aan geboden. Deze opmerking hoorde beslist niet in het programma thuis, maar het was de natuurlijkste, die ooit voor televisie is gemaakt. De heer Hofstra verkeerde nl. in de ver onderstelling dat de microfoon dicht stond en de camera al lang op het volgende programma-onder deel was gericht. I j i. van de molens aan de Zaan vraagt nu de aandaent j Napoleon in mi TN MEI, wanneer de koeien A weer in de wei zijn, komt (na enige maanden „stalkaas") de eer ste „graskaas" uit de kaaskuipen. Deze kaas heeft een geheel eigen karakter en de kaasliefhebber proeft onmiddellijk het verschil. Komt deze kaas niet van de kaas- fabriek, maar van de boerderij iinen spreekt van fabriekskaai en boerenkaas), dan heeft ze nog weer een geheel eigen, „natuurlijk" aro ma. De Bóeren-Meikaas is dan ook het neusje van de zalm. Bovendien is deze kaas nu al weer een paar maanden oud en daardoor licht be legen; ze heeft wat meer smaak gekregen. op de Hooge Sluis ln Zaandam stond en het wenken der duizenden wieken zag, riep hij uit: „Sans pareil!". Onver gelijkelijk! ,,Het oog wordt bijna vermoeid door het onafgebroken rondgaan der vele wieken, een zonderlinge vertoning", schreef een vorige- eeuwse toeriste en zij had gelijk: de Zaanse horizon was bezaaid met molensilhouetten, industriemo- lens dus, die hout zaagden, olie sloegen, granen pelden en maal den, verf maalden, specerijen, mos terd, snuif en papiergrondstof en die het gebied benoorden Amster dam reeds lang geleden de faam bezorgden van het liedje over „de licht belegen 100I 36 ct. L Zaan waar de wieken van de mo lens lustig slaan." En is dat alles nu voorbij" De dichter roept klagelijk: „Molens, meiden, melkvee, visioenen, dro men, jeugddie men niet we- dervindt." Zo erg is het gelukkig nog niet. Er staan nog molens aan de Zaan. Maar geen elfhonderd meer! Overbodigheid door de me chanisering der bedrijven, verval, talloze branden en afbraak heb ben danig huisgehouden in die ruisende wereld van duizenden wentelende wieken en van de ruim elfhonderd molens die de Zaan- i streek eens telde zijn er nu nog I ongeveer dertien over. „De Dood" van de dood opgehaald Maar die dertien worden dan ook met de grootste zorg omringd en de heer Evert Smit, direc teur van een krantenuitgeverij en drukkersbedrijf in Koog aan de Zaan en afstammeling van een molenaarsgeslacht, dat tijdens Na- poleon liefst negentien molens be- I zat. kan er alles van vertellen: de Vereeniging „De Zaansche Molen", van wier bestuur hij deel uitmaakt, doet wat zij kan om de nog be staande molenschat uit alle macht te behoeden en zo mogelijk zelfs uit te breiden. De Zaanse industrie helpt en zo werd het mogelijk de treurige stomp van de graanmolen „D e Dood" (Koog aan de Zaan) weer te doen herstellen tot de grootse verschijning die hij nu is: een ba zige dikbuik met heldere kleuren e* een lust voor het oog. En want dat is vooral het streven van de conservatoren geheel in staat met windkracht zijn eeuwenoude maalwerk te verrichten. Tien duizenden guldens heeft het kar- wei gekost. Overbuur „Ooievaar" I En zo is het ook met de over- I buur van „De Dood", die de zo Vertie Dixon Is ongetwijfeld de omroepster met het mooi ste haar. En dat zet dan ook heel wat TV-kükeni en -ktjksters aan het schrij ven. Haast na iedere uitzending krijgt Vertie brieven van dames of heren, die haar vragen een paardestaart te dragen of haar blonde krullen los ledig tot hun recht komen en dan te laten hangen of een dot te dra- tot een van de smakelijkste vruch- gen. Wanneer zij een paardestaart ten van vaderlandse bodem beho- AT is er gemakkelijker dan groenten eni vruchten uit blik? Onverwachte gasten of sluiting van winkels, die men zich niet tijdig herinnert vormen geen enkel probleem meer, wanneer men wat blikjes in voorraad heeft. Er zijn zelfs enkele groenten en vruchten, die ingeblikt beslist lekkerder zijn dan in verse toe stand. Dat zijn dus de groenten en vruchten, die, wanneer men ze vers kookt of rauw eet, licht iets hards of draderigs hebben. Ik noem u in dit verband de asperge, die ingeblikt helemaal te consumeren is, terwijl bij het vers gekochte produkt er altijd enorme harde en veilige stukken niet gegeten kunnen worden en ik noem u de ananasdie in verse toestand heel dikwijls on eetbaar is door een teveel aan harde kernen. "TvE aardbeien, die slechts in een U zeer warme, droge zomer vol- bekendste Chinese maakt, zijn de dot-liefhebbers boos ren> zyn in toch dikwijls te en de krullen-voorstanders teleur- vochtige klimaat niet zo geurig en gesteld. yAN de gelegenheid om zich op AHerHande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct. aan extra postzegels voor admini stratiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V., Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver zekeren. De post bezorgt dan AUer Hande aan huis. Wij verzoeken u wel, in verband met de postvoorschriften, deze 50 ct. aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. smeltend als wenselijk zou zijn. Ingeblikt echter is de aardbei een van de heerlijkste vruchten uit de hele reeks. Deze aardbei is te ver werken op talloze manieren, leent zich uitstekend voor een vruchten bowl of een fruitsla, kan als com pote opgediend worden bij gevo gelte of wild en is een belangrijk onderdeel van puddingen zowel als taarten. Laten wij aantonen, dat u de ingeblikte aardbei op de een voudigste wijze kunt verwerken. AARDBEIEN! LA Van een blikje aardbeien neemt u een paar lepeltjes sap, die u met een weinig maizena tot een glad papje roert. De aardbeien en de rest van het sap brengt u aan de kook en u voegt er al roerende het maïzenapapje bij. Maak deze vla op suiker af. giet ze in een schaal en laat ze afkoelen, klop wat slag room stijf en garneer de koude vla hiermee even vóór het ODdoen. Wilt u het helemaal feestelijk ma ken. geef er dan een dun wafeltje I bij. MET BESCHUITEN Bovengenoemde aardbeienvla kunt u over enige beschuiten gie ten en af laten koelen, waarna u een vrij dunne vanillesaus maakt, die u vóór het opdoen over de aard beien met beschuiten giet. U zult allen wel de custardpud ding kennen, die u garneert met de aarbeien uit het blik. Maar wan neer u het april-nummer van „AllerHande hebt bewaard zult u daarin de Crème Paradis terugvin den. die, eenvoudig opgediend met aardbeien uit blik. een voortreffe lijk en feestelijk dessert vormt. AARDBEIENTAART Een eenvoudig deeg maakt u van een half pond bloem, 125 gram boter of margarine, 2 eet lepels witte basterdsuikereen snuifje zout en ongeveer een deciliter water. Al deze ingre diënten doet u in een kom en u kneedt ze in een rap tempo door elkaar, zodat het deeg niet elastisch wordt. U vormt van dit deeg een grote b-l, wikkelt er een vochtige doek om en laat het geheel minstens twee uur op een koele plaats staan. Het deeg zal er bij winnen wanneer u het een dag voor het gebruik maakt: het zal zich dan ook makkelijker laten uitrollen. Degenen onder u. die de Elzas en zijn goede keuken kennen, zullen niet verbaasd zijn te vernemen, dat dit deeg daar altijd in voorraad is, zodat men bij de komst van een gast in een minimum van tijd een ver rukkelijke taart weet te bereiden. Wanneer u de taart gaat maken, strooit u wat meel op het schoon gemaakte aanrecht en rolt de deeg- oal uit. De dikte kunt u het best oepalen in verhouding tot uw bak vorm. Deze bakvorm bekleedt u dus met het deeg, waar u zo hier en daar in prikt om het blaasvor- men te voorkomen. Nu legt u er een vetvrij papier in en vult de vorm met bruine of witte boontjes (zij zorgen ervoor, dat u een perfecte deegvorm uit de oven kunt halen) U bakt deze taart in een behoor lijk warme oven, u controleert af en toe of het niet te hard gaat en zo gauw de taart fraai goudbruin en gaar is (prikken met breinaald), verwijdert u papier en boontjes en laat de vorm afkoelen. Even vóór het nuttigen van dit heerlijk gebak vult u de vorm met de aardbeien uit blik, waarvan u het sap een weinig hebt gebonden. OMELETTE met aardbeien Daarvoor klutst u enige eieren met suiker en een snufje zout. Bakt er een mooie omelette van, bedekt de helft van deze omelette met de uitgelekte aardbeitjes, sla de an dere helft erover heen en bestrooit het geheel met poedersuiker. Dank zij de gunstige ont wikkeling van het AH- obligatiezegelspaarsys- teem en de grote be langstelling die daar voor bestaat, heeft de Directie van Albert Heijn kunnen besluiten een belangrijke verbe tering aan te brengen in de voorwaarden van de AH-spaarobligaties. Deze wijziging houdt in, dat thans na een loop tijd van 20 jaar een be drag van 160.uitbe taald wordt. By de oude spaarobligatieregeling was dit na 22 jaar een bedrag van 150. dat de nieuwe voor waarden aanmerkelijk gunstiger zijn. Teneinde alle spaarobli- gatiehoudsters in de ge legenheid te stellen van deze gunstiger regeling te profiteren, kunnen zij, die in het bezit zijn van een oude spaarobli gatie(s), deze thans in ruilen tegen een nieuwe. Zij kunnen de oude spaarobligatie daartoe aan getekend op zenden aan Albert Heyn N.V., Zaandam, onder duidelijke vermelding van naam en adres op de spaarobligatie (i n blokletters). Zo spoedig mogelijk wordt dan een nieuwe spaarobligatie toegezon den. Nieuwe oogst! Voor een verrassend-lekker dessert, bowl of compote

Allerhande | 1957 | | pagina 1