Modernisering en uitbreiding - - Mannequins eten flink! CISKA s 5^ Van RIJSTEBRIJ tot RIJSTTAFEL... Van een zoet naar een pittig Luilekkerland JAARVERSLAG ALBERT HEIJN N.V. Alle wol is nog geen wol! pag. de pennen ■IIIIHHII1ÜII Nieuwe coupon vervalt 1 juli Wat U ontvangt Gestadige groei van de omzet over het jaar 1956 Thans 361 filialen, waarvan 49 ZB's en 4 SuperMarts SPAARSYSTEEM IN TREK HEL spaarsysteem, waarbij de klanten de gelegenheid tot het verkrijgen van winstdelende obligaties wordt geboden, blijft een zeer grote belangstelling ge nieten. Hoezeer dit systeem wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit, dat, hoewel de beurs noteringen tengevolge van de aanmerkelijke verhoging van de algemene rentestand daalden, het percentage van de spaarders nog steeds toenam. Uit een onderzoek is gebleken, dat de meeste obligatiehoudsters en -houders de stukken behouden als een veilige belegging met een hoge rente. Bij het thans vast gestelde dividend bedraagt deze rente thans 7 'T IS GEEN FABELTJE Zie u r Een half miljoen beschikbaar NIEUWE OOGST Albert Aardbeien jam is er weer: Waar zit 'm dat in? ƒ250.- voor een klantenobligatie! ACHTER DE TV-SCHERMEN Van verboden reclame, T\-danseressen in badpak en leeuwen voor de camera Gezonde voeding voor jong en oud Mogelijkheid tot abonneren DAT het warm is in de TV- studio's weet u, maar de hitte, die er heerst, wanneer het buiten zo'n graad of dertig is, is onvoorstelbaar. Tijdens het zelf Albert Heijn N.V. Zaandam Aller Handle SAH001000023 Allerhande juli 1957 Nr. 27 Juli 1957 HOFLEVERANCIER AH-obligatiehouders, belangrijk TNE Algemene Vergade- ring van Aandeelhou ders van Albert Heijn N.V. heeft het dividend over 1956 vastgesteld op 11%, zodat het rentepercentage voor de AH-klantenobli- gatie voor het tijdvak van 1 juli 1956 tot 1 juli 1957 7% zal bedragen, nl. 4% vaste rente plus 3% extra. Op de coupons van stuk ken, die een vol jaar in uw bezit zijn, zal uitbe taald worden: 3,50, ver minderd met de voorge schreven inhouding van 15% dividendbelasting, netto dus 2,97. Voorzover de obligatie na 1 juli 1956 uitgege ven is, wordt dit bedrag naar rato verminderd. Zo wordt op een obligatie, uitgegeven b.v. in septem ber 1956 10/12 gedeelte uitbetaald. Een en ander is aange geven op de desbetreffen de coupon. U kunt de coupon, waar op als vervaldag 1 juli 1957 gedrukt is, vanaf die datum inwisselen bij onze filialen, alsmede bij de kantoren van de Amster- damsche Bank en de Rot- terdamsche Bank. Volgens verleende toe stemming van het Depar tement van Financiën be hoeft bij de uitbetaling geen dividendnota ver strekt te worden. DAAR er momenteel obli gaties van drie Albert Heijn-klantenleningen in omloop zijn, geven wij u hieronder een overzicht van de bedragen, die op de verschillende coupons betaalbaar zijn: per stuk TT1 EN vloeroppervlak van ruim 40.000 m2 is thans be- schikbaar in de fabrieken van Albert Heijn te Zaandam. Dit is een gevolg van grote uitbreidingen in het produktie- bedrijf, die noodzakelijk waren om de steeds groter wordende omzet in de winkels te kunnen opvangen, aldus het jaarverslag over 1956 van Albert Heijn N.V. Het aantal verkoopplaatsen bedroeg op 't eind van het verslag jaar 361. Hiervan is het aantal zelfbedieningszaken gestegen tot 49. Het bedrijf beschikt op het ogenblik tevens over vier SuperMarts, dat zijn Zelfbedieningszaken, waar behalve kruidenierswaren ook groenten, fruit, aardappelen (en in enkele zaken ook vlees) worden verkocht. Deze zaken zijn gevestigd te Amsterdam, Rotter dam en Haarlem. De modernisering van het winkelbedrijf is ook in het achter ons liggende jaar in een zo hoog mogelijk tempo voortgezet. De toekomst ging o t in het geheel niet doorbe rekend worden. Uiteraard wordt de nettomarge hierdoor ongunstig beïnvloed. De eerste maanden van 1957 bijvoorbeeld gaven een opnieuw verhoogde omzet te zien; het was echter niet geheel mogelijk de kostenstijging en de versmalling van de marge hiermee op te vangen. Ondanks deze niet te ont kennen moeilijkheden ziet de lei ding van het bedrijf de ontwikke ling in 1957 toch met vertrouwen tegemoet en verwacht mag worden dat ook dit jaar bevredfgende resultaten bereikt zullen worden. moge u een beetje vreemd in de oren klinken, tóch is dat zo. Weet u bijv. wat kunstwol is? Hiermede worden niet de geheel synthetisch gefabriceerde vezels bedoeld die wel gebruikt worden voor het spinnen van garen van het „wol type". Neen, onder kunstwol worden garens ver staan die gesponnen zijn uit vlokken, verkregen uit wollen lompen. Dit afval van zuiver wollen stoffen (gebruikt en ver sleten) wordt gezuiverd en op grote „krasmachines" weer uit elkaar gehaald tot vlokken, die dus inderdaad wel van wol zijn maar door het gebruik veel van hun goede eigenschappen hebben verloren. Het garen dat hiervan gesponnen wordt „leeft" niet meer, maar is dof en mat; de stoffen die hiervan geweven worden kreukelen veel sneller dan stoffen die geweven zijn van werkelijk „vers"-wollen garen. Marvel wol is zuivere, maagdelijke schapenwol, geschoren van le vende schapen (wol die gescho ren wordt van de huiden van geslachte schapen is direct kwa litatief veel minder), terwijl de vezel een mooie, lange stapel lengte heeft (stapellengte is de lengte van de individuele wol vezel), waardoor een sterk garen ontstaat. Marvel wollen garens worden ge sponnen op de modernste spin machines en van de beste wol- soorten, waardoor een soepele, sterke draad ontstaat. En nu maar breien dames! Maar let er op, dat u breit met „Marvel" garens en maak gebruik van de vlotte, smaakvolle Marvel won- derpatronen! Waar wilt u het liefste heen aan prijzen, o.a. gratis vakantiereis Klantenlening 1955 (blauwe stukken ad 50,coupon nr. 2 (vervaldag 1 juli 1957) 2,97 Klantenlening 1956 (groene stukken ad 50,coupon nr. 1 (vervaldag 1 juli 1957) ongestempeld 2.97 gestempeld 11/12 2,73 10/12 2,48 9/12 2,23 8/12 1.98 7/12 1,73 6/12 1.49 5/12 1,24 4/12 0,99 3/12 0,74 2/12 0,50 1/12 0,25 Klantenlening 1957 (bruine stukken ad 50,—) coupon nr. 1 (vervaldag Wat de toekomst zal brengen, is uiteraard moeilijk te voorspellen. Immers, het streven van de rege ring naar prijsstabilisatie en con sumptiebeperking zal weliswaar mogelijk voor de toekomst gunsti ge facetten voor het algemeen heb ben, maar voor de detailhandel schept dit buitengewone moeilijk heden. De prijsverhogingen in de produktiefactoren namelijk kunnen alleen met aanmerkelijke vertra- 1 juli 1957) ongestempeld gestempeld 3/4 2/4 1/4 Klantenlening 1956 (stukken van 1.000,coupon nr. 1 0,99 0,74 0,50 0,25 59,50 Om vergissingen te voorkomen ge lieve u dus uitslui tend de coupon waarop sta at 1 juli 1957 af te knippen en ter inwisseling aan te bieden. Voor uitkering aan rente plus winstaandeel aan xNH-obligatiehoudero PER 1 JULI a.s., de datum, waarop de nieuwe cou pons van de AH-klanten- obligaties betaalbaar wor den gesteld, is een bedrag van 500.000 beschikbaar voor klanten obligatiehou ders, ter uitkering van rente plus winstaandeel. Op het ogenblik nemen de Nederlandse huisvrouwen, en waarschijnlijk ook wel hun echtgenoten, deel in het Albert Heijn bedrijf voor een bedrag van onge veer 9.500.000 nominaal. Voortreffelijke kwaliteit jam met hele vruchten HieuHeOogS Foto: Hans Dukkers Foto: Louis Pièrlót Mevr. DE NIJS-WEIJBURG „1 Liter melk per flag, pap en lekkere hapjes." Mevr. MAUD NEEFS „Vijf boterhammen, eieren met spek, chocolaadjes." "YY7ANNEER een man het woord modeshow hoort, haalt hij graag W' zijn schouders op en zegt smalend: „Dat is „gezette" (dit woord gebruiken de heren meestal niet) dames kijken naar jurkjes, die zij wél kunnen betalen, maar waar zij niet in kunnen en die worden gedragen door meisjes, mannequins in dit geval, die wél uitstekend in de jurken passen, maar ze niet kunnen betalen." Maud is slanker dan een den. maar niet bottig mager. Wat zij üoal op een willekeurige dag ver orbert? Ze begint met een pot thee en flink wat bananen. Via een groot glas sinaasappelsap en twee koppen koffie met veel sui ker en wat er bij (niet te weinig), werkt zq zich naar de lunch toe. Die bestaat uit vijf boterhammen met dik boter en veel eieren met spek. Om 4 uur verdrijft fruit de honger, gevolgd door weer een pot thee met veel chocolaadjes. Haar diner bestaat bij voorkeur uit een Indische rijsttafel. Als dat ni«"kan, is een flinke maaltijd met soep en wat toe ook wel goed. En dan gebeurt het vaak dat Maud midden in de nacht wak ker wordt met een knagend gevoel in haar maag, opstaat en eieren met spek bakt. Anders komt ze niet meer in slaap. Gezonde eetlust Voor R i k j e van hetzelfde la ken een pak. Rikje komt uit dc Betuwe, uit Tiel. Misschien heeft zij daar haar gezonde eetlust van daan. Zij kwam negentien jaar oud in Amsterdam met het plan mode-ontwerpster te worden. Om wat bij te verdienen werkte zij als fotomodel. Het laatste bleek lonen der dan het eerste en van liever lede werd Rikje Weijburg van fo tomodel mannequin. Een moorkop of een slagroom wafel heeft ze er nooit voor laten staan. En toch is zij de ideale maat 38 met een onwaarschijnlijk slank middeltje. Rikje drinkt minstens een liter melk per dag en is dol op pap. Ze kookt graag en brengt uren in haar gezellige grote keuken door in het sous-terrain van een oud Amsterdams grachtenhuis. Zfl brouwt daar allerlei lekkere hap jes, die behalve door Rikje zelf door haar echtgenoot (student in de medicijnen) worden geappreci eerd. iska's nieuwe breiplan, in het vorige nummer van Aller Hande gestart, heeft bij de breisters onder de lezeressen 'n enthousiast ont haal gevonden. De eerste paar duizend pakketten zijn reeds afgeleverd en uit de ont vangen reacties blijkt hoe zeer men over de geboden service en de kwaliteit van de wol te spreken is. Voortaan zullen geregeld breimodellen in Aller Hande worden opgenomen. In dit nummer treft u derhalve op pag. 2 twee nieuwe modellen aan. Door middel van een eenvoudig bestelkaartje (eveneens op pag. 2 en bo vendien in alle Albert Heijn- winkels verkrijgbaar) kan men in het bezit komen van het patroon zijner keuze (gratis) en de benodigde wol (tegen aanmerkelijk voorde liger prijs). Let u er even op? Afgezien van het feit dat een modeshow op z'n tijd zeer instruc tief en gezellig kan zijn, zouden wij niet graag voor de juistheid van deze definitie instaan. Toch blijft het een waarheid, dat maar een heel klein percentage van de showbezoeksters zich in de ge showde jurken kan wringen. Waar zit 'm dat in? ,,Ach, die kinderen eten natuur lijk niet", zeggen de toekijkend' dames en bestellen nog een petit fourtje. ,,Ze laten alle zoetigheid staan en leven op een dieet van slablaadjes, rauwe biefstuk en spuitwater." Geen pasteitje gaat haar neus voorbij Mis, mevrouw! Mannequins eten graag, veel en lekker. Zij la ten geen gebakje, geen bonbon, geen pasteitje, geen ijsje, en geen portie aardbeien met slagroom haar neus voorbij gaan. Vraag het iedere mannequin en u zult te horen krijgen wat twee bekende mannequins, mevrouw Maud N e e f s en mevr. Rikje de N ij s-W e ij b u r g ons vertel den. Eieren met spek, midden in de nacht Maud Neefs kent u vast, al thans haar gezicht, óf van mode foto's en advertenties óf van de TV. waarvoor zij in de VAR A-quiz met Theo Eerdmans optreedt, óf van een of andere modeshow. Haar leeftijd is een goed be waard geheim, maar misschien helpt dit u op weg: zij heeft twee kinderen, een van 10 en een van 8. Zij woont en werkt in Amster dam, maar helpt vaak haar echt genoot in diens hotel in Zandvoort. „Dat mannequins niets zouden eten om slank te blijven", noemt Rikje een fabeltje. „Hard werken is een schitte rend middel om mager te worden of te blijven. Al mijn jurken zijn me te wijd na het seizoen. En dat komt van het rennen van de ene shoto naar de andere. Om weer op m'n oude gewicht terug te komen moet ik extra veel eten daarna. Niet dat ik het naar vind!" Op effectenveiling voor de kinderverlamming HET sensationele einde van de zo succesvolle Goed-Zo-actie, na melijk de effectenveiling ten bate van het Prinses Beatrix Polio fonds op de Effectenbeurs te Amsterdam, heeft „beurs- stijgingen" laten zien, die uniek genoemd mogen worden. Johan Bodegraven, bedelaar nr. 1 (maar voor die gelegenheid veilingmeester), veilde tal van effecten die, ten bate van het goede doel, zeer hoge bedragen opbrachten. De opbrengst van deze effecten, die spontaan door het bedrijfsleven waren ge schonken, beliep ongeveer 300.000,—. Ook enkele A.H.-stukken kwamen onder de hamer en bereikten een koers om, zoals een beursman het noemde, „van te water tanden". Een tweetal klantenobligaties bracht ieder 250,— op, terwijl een AH-obligatie van 1000, nominaal van de hand ging voor 2200,—. J^IJST is een van de voedingsmiddelen, waarvan men in figuurlijke zin nooit genoeg kan krij gen. Doordat ze op duizend-en-één manieren is klaar te maken, is rijst het ideale „basis"- voedsel. Rijst kan men op alle tijden van de dag ge nieten, zowel aan het ontbijt als bij de lunch, terwijl rijsttafel of nasi-goreng, vroeger slechts bij enkelen bekend, in steeds meer gezinnen nu als een verrassen de lekkernij op tafel wordt gebracht. veel zorg in ruim water te wassen. Iedere keer neemt men weer schoon water net zo lang tot het water na genoeg helder blijft. Dit is nodig om het hele dunne laagje talk en blan ke stroop weg te spoelen, dat, hoewel het de rijst een fraai glan zend aanzien verleent, toch de plakkerigheid ervan veroorzaakt. Rijst is een goede voeding voor jong en oud, even goed voor de mens in uitstekende conditie als voor de zieken. Behalve in Azië (Indonesië, Siam, India, China en Japan), wordt rijst verbouwd in Ameri ka en enkele landen van Europa (o.a. Italië). De allermooiste soort, in ons land verkrijgbaar, is de Siam Patna rijst (tafelrijst extra), terwijl ook de Siam rijst veel overeenkomst vertoont met de Java-rijst, die vroeger in ons land veel werd gegeten doch thans niet meer kan worden aangevoerd. O.a. bezit de Siam rijst de hardheid, die karakte ristiek is voor de Java-rijst. De Siam rijst is uitstekend van kwaliteit en leent zich zeer goed tot droogkoken. Dit is nl. erg be langrijk, lang niet iedere soort kan prachtig droog, los-korrélig opgediend worden en dat is toch bij een rijsttafel een eerste ver- Vlij verzoeken u wel, in verband I eiste. met de postvoorschriften, deze Goed WJISSen 50 ct. aan zegels aan de adreszflde yAN de gelegenheid om zich op Aller Hande te abonneren heb ben al reeds velen gebruik ge maakt. Slechts een briefkaart met ver melding van naam, volledig adres en woonplaats, voorzien van 50 ct, aan extra postzegels voor admini stratiekosten en gericht aan Albert Hefln N.V., Zaandam, is voldoende om zich van toezending te ver zekeren. De post bezorgt dan Aller- Hande aan huis. in het begin van de middag ge kookt worden. Men kan natuurlijk ook rijst sto men, zoals men aardappelen op een stomer gaar kan krijgen. Bij stomen moet men er van te vo ren geen zout bij voegen, de rijst dient boven het kokende wa ter te blijven. Voordat men de rijst in de stomer doet, eerst ge durende een minuut of vijf in ruim water koken, daarna de rijst in de stomer, eventueel een gewoon vergiet, overscheppen en er kokend water overgieten. Met deze fraaie, droge rijst kan men nu vele heerlijke gerechten maken, zoals risotto, pilaw, na si goreng en tenslotte, de rijstta fel in min of meer uitgebreide vorm. "LIET is voor de Nederlandse te- levisie niet gemakkelijk vol komen on-commerciëel te blij ven. Er sluipt o, zo gemakke lijk eens een sigarettenmerk voor de camera of er gaat o. zo snel de naam van een bekende frisse drank door de microfoon. Spanning ACTEUR Bob de Lange merk te dat, toen hij in de drie maal gespeelde eenacter van TV-regis- seur Walter van der Kamp een pakje sigaretten uit zijn broekzak haalde. Geheel in thriller-stijl pak te hij langzaam een sigaret uit het pakje, dat hij een paar keer in zijn hand ronddraaide alvorens het weer op te bergen. Hiermede de nodige spanning oproepend in de huiskamers, maar zweetdruppel tjes tevoorschijn brengend op de gezichten van de TV-superieuren, want ongewild maakte Bob de Lan ge een pracht van een reclame voor een bepaald merk sigaretten. Siebe van der Zee be heerste zich meesterlijk toen hij in een interview over zijn reis naar Amerika vertelde hoe in de Amerikaanse TV-studio's automa ten staan opgesteld, waaruit, na inworp van een geldstuk, flesjes Cola, wilde hij zeggen, tevoor schijn komen. Hij slikte het woord echter in en zei ..flesjes met een of andere frisse drank." Verleidelijk DE omroepsters hebben er ook moeite mee, maar weer op een andere manier. Zij krijgen nl. vaak jurkjes, blouses e.d. gratis of tegen inkoopsprijs aangeboden. Aanbiedingen, waarvan zij graag gebruik zouden willen maken, als het mocht. Maar het mag niet, omdat de televisie bang is voor de reclame, die de schenkers even tueel zouden kunnen maken. Dus gaan de omroepsters ermee door het volle pond te betalen voor de stipjes en streepjes blouses, die zij hooguit twee keer dragen en dan in de kast hangen. een zaterdagavonduitzending van de VARA, die precies mid denin een van de weinige hitte golven viel, werkten de mannen van het licht, bovenin de studio, in een temperatuur van 115 graden. Warm ook hadden de danse ressen van het Nederlands Bal let het, hoewel zij niet in de studio optraden, maar in de tuin van het Singer Museum in Laren, waar de AVRO een re portage van dit ballet maakte. Dit gebeurde tijdens diezelfde hittegolf. De repetities dansten de meisjes in badpak onder de waterstralen, die gedienstige TV-mensen met behulp van tuinslangen op hen richtten. De sprong JftEHALVE allerlei andere ei genschappen wordt koel bloedigheid van een TV-camera man geëist. Op dit gebied be- Als de rijst voldoende gewassen is. strooit u ze in kokend wa ter (waar een weinig zout bijge voegd is) en brengt haar weer aan de kook, waarna ze, zonder er ver der in te roeren, op een heel laag pitje gaar dient te sudderen zon der op de bodem van de pan aan te zetten. Vooral dit laatste is na tuurlijk belangrijk! De verhouding van rijst en water is: één op twee. Iedere kop rijst heeft dus twee koppen water tot zijn beschikking om gaar en droog te worden. In de „hooikist" van de briefkaart te plakken. Om iijst goed te kunnen koken E'EN handige en economische methode is de pan niet rqst zodra ze kookt in veel kranten te pakken, daarna in een wollen deken en dit pakket dan nog eens met kussens toe te dekken. Dit is dus een soort hooikist van eigen makelfl die er voor zorgt dat de rijst zonder er naar om te kijken 's avonds in uitstekende toestand op het vereiste uur opgediend kan dient men haar allereerst met zeer; worden. De rijst moet dan reeds J)it keer weer eers een beest", dat u aan uw verza meling kunt toevoegen. Een zebra hebt u vast nog niet in uw privé dierentuin. Een zebra van raf fia wel-te-ver- staan. Hoe u het diertje maakt? Ciska Verheul, Harstenhoekweg ..de kans.. Scheveningen, schrijft het u precies, wanneer u haer even een briefkaartje stuurt. wees cameraman W ar r y van Kampen uit het goede hout te zijn gesneden. Tijdens een reportage, die onlangs in een dierentuin werd gemaakt, stond Warry met zijn camera op de rand van het bassin met water, dat hem van de leeuwen scheid de. Toen de uitzending in volle gang was, besloot een van de leeuwen die camera eens van dichtbij te gaan bekijken. Hij bedacht zich niet lang en nam een sprong recht, op Warry van Kampen af. Deze zag de leeuw op zich toe komen, keek even om de camera heen, bedacht zich dat hij het plaatje van zijn leven zou kunnen maken, richtte zijn camera weer blik semsnel op de springende leeuw en volgde het dier tot het mo ment waarop het vlak voor de camera in het water viel. De zucht van verlichting hebben de TV-kijkers niet gehoord. TV[OG even iets voor de zuiderlin- A". gen, die de Vlaamse beelden in hun huiskamers kunnen ontvan gen. Omroepster Terry van Ginderenis voor hen geen on bekende. Haar overkwam op het eerste grote TV-bal in Antwerpen een onprettig iets. Stralend stapte zij met haar echtgenoot-voetballer de balzaal binnen en keek recht in het gezicht van een mede-feestgan ger, die precies, maar dan ook precies, dezelfde jurk droeg, die Terry zich als feestkleding had uitgezocht. Even verdween Ter ry's glimlach, maar toen iemand er een opmerking over maakte, gaf zij alweer lachend ten ant>- woord: „Kijk eens hoeveel man nen hier hetzelfde gekleed zijn."

Allerhande | 1957 | | pagina 1