't Huisje pootjes UITVINDEN Nieuws over Nieuwigheden Geeft U mij De natuur maakt dingen in de mens los De stemmen der Blauwe Kèrrels maar veelal kwestie van toeval Maak zelf iets voor op reis en. een tas voor uw dochtertje Z° erg lang duurt het niet meer of de koffers, plunje- of rugzakken wor den gepakt voor de zomer vakantie. Meestal moet dat pakken haastig gebeuren, want niemand zou er over denken een dag van de kostbare vakantie af te ne men om in alle rust de laat ste voorbereidingen voor de reis te treffen. Niet alleen Inspiratie en transpiratie! *DE Allernieuwste machine voor sachet-verpakking Parijse uiensoepl PI N D As A 4 ALLER HANDE JUNI 5? 5? 5? TJ IER volgt het koele verslag van die eigenaardige gebeurtenis, f~Ê waarin onze vriend Ruup zulk een grote rol speelde en die een onvergetelijke indruk maakte op de aanivezigen van het Wiet je, het centrale deel dus van het Kampeercentrum „De ruige Ra lie", in die, door weelderig natuurschoon zo opmer kelijke streek tussen de befaamde Woelekuule en het Muiker-ven. Het Wietje is, zoals gij al wel begrepen zult hebben, een dialectische verbastering van „wei'tje" en het vormt het hart van het Kampeercentrum, dat die zomer geleid werd door een enigs zins opgejaagd echtpaar, Woerd geheten, een nootbruin, graat mager tweetal, waarvan de man bij een aantal kleine nerveuze aanwensels voortdurend op de rand van een instorting scheen te leven, hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door de zware plicht tot beangstigende, bovennatuurlijke monterheid en een bereidheid om bij de geringste aanleiding los te breken in een fris gezang. Wij zijn ervan overtuigd dat Ruupjes optreden op die avond van het kampvuur de druppel is geweest, die de emmer van het echtpaar Woerd heeft doen overlopen; zij hebben zich praktisch onmiddellijk erna teruggetrokken van „De ruige Ralle". IN DEZE kantine van het Wietje en bij mooi weer ervóór, wist het echtpaar Woerd bijeenkomsten te organiseren die zich bewogen op het vlak van de volksdans, het blij de lied over de Toren van Zalt- bommel en de creaties van uit het tentzeil tevoorschijngekropen ta lenten op declamatorisch terrein. I „De rijkdom van, de natuur hier", zei de heer Woerd dik wijls tegen ons, daarbij de im mer te lage shorts optrekkend over de benige knieën, „maakt dingen in de mens los. De stad verdort. De stad put uit. De natuur maakt dingen los", en het leek alsof hij meer zichzelf dan ons wilde overtuigen. Wellicht is dat „losmaken" van de heer Woerd ook wel de verkla ring voor het eigenaardige optre den van Ruup tijdens die feeste lijke kampvuuravond op het Wietje, toen dus bij het spel van een harmonikaspeler en een ko misch man uit een nabijgelegen vestingstadje, het vuur werd aan gestoken en wij eromheen zaten in een koortsachtige blijheid. Bij het vrolijke opklinken van (dus) „De Toren van Zaltbommel" geraakten er dingen los en trok Ruup je zich even terug. TERUGTREKKEN Hij verbleef daar even. Om, toen hij het verlaten wilde, te bemer ken dat er iets met het slotje, het grendeltje, het haakje, aan de hand was. Zodat hij er niet uit kon! Zo dat hij opgesloten zat. En buiten adem en vreemde wezens aan de wanden. En buiten klonken vreem de stemmenEnge stemmen PANIEK wedstrijd leidt. Men kijkt toe. Men ziet hoe mevrouw met vermoeide hand haar pieken van het voorhoofd veegt en hoe de lage broek van mijnheer duidelijker dan ooit spreekt van zijn heim wee naar een rustig boven huis in een drukbevolkte buurt met een poes en gera niums op het balkon. Maar verneemt men ook hoe zijn vriend Ruup met de tanden knerst? Neen. En toch zat Ruupje daar en knarste bijkans oorverdovend met de tanden. Hij balde de vuisten. Hij mompelde voor zich uit. En hoorde steeds duidelijker de stem men van de Blauwe Kèrrels. De adem van griezelig onaards leven. De. Wat deed Ruupje toen? Toen dus de deur niet open wilde en de be- nauwheid van vast-te-zitten niet-meer-wegkunnen hem te veel werden? LOS ken op een kampeercentrum. Dat geschiedt in kleine houten op trekjes, die voorzien zijn van een landelijk hartje in de deur. Op enigszins afgezonderde plaats be vinden zich deze houten huisjes, overdag ondragelijk heet en vol gedierte en des avonds, onverlicht en duister, vol geheimzinnig leven vanwege het krimpen en het wer ken van de houten wanden. Wie zich des avonds terugtrekt in zo'n huisje, bevindt zich daar geheel verlaten van gans de we reld. De wind suist langs het dakje. Er ritselt iets in de den nen erachter en het lijkt alsof onbekende wezens langs de wandjes ademen. Menigeen haast zich dan ook, na zijn korte verblijf in dit huisje gij weet wat voor soort huisje wij bedoe len door de kruipdennen, het onderhout en de kleine paadjes door het warrige struweel,, terug naar de veiligheid van de luifel en het komt dikwijls voor, dat sterke, behaarde kampeerders nog lang erna, zwaar-ademend bij de primus neerzitten, de blik verduisterd door donkere ge- gedachten. ENGE STEMMEN ZIJ HEBBEN dan rondom het huisje de adem van geheimzin nig leven vernomen, zuchten en stemmen. j.Stemmen?", horen wij vragen. Wij antwoorden: „Ja, stem men!". Want lezer de streek tus sen Woelekuule en het Muiker-ven herbergt, zoals men zich herinnert, de vervaarlijke Blauwe Kèr rels, lokale spoken uit verre da gen. Bij krimpende oostenwind of nei gende storm, of iets in die geest, vernemen de oude inwoners van de streek dikwerf de stemmen hunner Blauwe Kèrrels. Natuurlijk lacht de kampeerder daar hartelijk om. Om die Blauwe Kèrrels met hun stemmen. Hahaha, lacht de kampeerder. En hahaha lachte ook onze Ruupje die middag aan de maaltijd, toen wij hem vertelden van onze ontmoe ting met een witgeklompt manne tje onder een zijden petje die, scherp naar de lucht turend, de komst van de Blauwe Kèrrels had voorspeld. Haha, lachte dus Ruupje terwijl hij at en at, daarmede onbewust de biologische oorzaak schiep van het terugtrekken dat hij die avond deed, toen het echtpaar Woerd met luim en kwinkslag het Kamp vuur leidde en zo nu en dan een mooi woord sprak over de Natuur, die van alles Los maakt in de mens. Bij een liefhebber in een polo shirt met sterk naar-vorensprin- gende maag die verzen voordroeg, stond Ruupje op en begaf zich naar het huisje. Het afgelegen huisje met het hartje in de deur. JUIST. En dat nu had tengevolge dat Ruupje in paniek geraakte. Alles bij elkaar: de geluiden, het zuchten, de stilte, het kraken, de nauwte, dreef hem tot een staat van pure paniek. Hij riep! Maar de „Toren van Zaltbom mel" belette elk waarnemen. Hij floot. Op één vinger. Op twee vingers. Op drie vingers. Maar wat is fluiten als men in het huisje zit, nietwaar? Hij bonkte tegen de houten wand jes. Maar wie hoorde bonken op een huisje als men luistert naar een dame uit Wijk C met een vi brato dat een os kan vellen. Hij sprong als een diertje omhoog in zijn huisje. Hij zong zelfs even in een bloed rood waas. Hij trippelde in zijn huisje. Wie echter be merkt dat, als hij tweehon derd meter verder toekijkt hoe het echtpaar Woerd bij een kampvuur in vreugde loze pretachtigheid een yell- beet met een dierlijke grauw en wrong met bovenmenselijke krachten. En slaagde: hij trok het gehele bouwseltje van zijn funda menten. Het schoot los uit de grond. Even stond Ruupje. Met het huisje over zich. Toen snelde hij heen. Met het oóg voor het hartje van de deur gedrukt, vloog hij in blinde paniek langs de dennen, door de paadjes en in de richting van het Wietje, waar immers de tent stond. Op het ogenblik dat de komische man uit het vestingstadje zijn li mericks voordroeg, kwam hij met het huisje door de bosjes breken. Het was een vreselijk schouwspel en de komische man zweeg met klauwende handen. Even rende het huisje recht op het vuur af. Toen stopte het, gaf een vogelachtige, doordringende kreet af en wendde zich om. Waarna het opnieuw, met zeer snelle pootjes in de wouden verdween. Enkele sterke persoonlijkhe den hebben het nog geruime tijd trachten te achtervolgen, maar zij raakten het spoor bijster bij de grote weg. „Ik heb het bij de burgemeester op het grasveld gezet", zei Ruup later, „en ben er gewoon onderuitgekropen" .Dat had je ook meteen kun nen doen", zeiden wij koel. „Nog wel bij de burgemeester, daar gaan mijn subsidies'.", riep de heer Woerd toen het hem ter ore kwam. DE winkel was leeg, op een dame na die in een ver hoekje principieel alle stukken zeep welke de verkoopster haar voorhield, van de hand wees. „En wal had meneer gehad willen hebben?", sprak de an dere juffrouw. Ik voelde mij ineens weer verschrikkelijk gelukkig een redeloze gewaarwording, die ik nou eenmaal héb tegenover meisjes achter de toonbank: alsof ze tijdelijk van mij zijn, mij toegewezen door het kruide- niersbedrijf met de bijzondere taak het mij aangenaam te maken. Als het goed is, ge beurt dat ook, en dat is dan de mooie roeping van winkel meisjes. E" zijn mannen die bij de kruidenier binnenkomen en gedachteloos aan zo'n meisje hun bestelling opgeven, waarna ze zich terstond weer het pand uit haasten Men kan zeggen dat ze hun doel bereikt hebben; maar de poëzie hebben ze ge mist. Mensen die zeggen dat een pak vermicelli een pak vermicelli is, hebben gelijk doch ze weten niet wat het leven te bieden heeft. „En wat had meneer gehad willen hebben?", sprak dus de andere juffrouw. De inleiding Ik liet het even tussen ons in hangen, als een inleiding. Ze stond pront en dienstvaardig in haar schone witte jas, en ik keek de winkel door om iets moois uit te zoeken, iets waar aan ook zij plezier koo hebben. Kopen doe je tenslotte nooit iets alleen: je doet het samen met zo'n winkeljuf. Je noemt iets, en zij verbetert het. Je vraagt naar kosten, en zij beveelt een duurdere kwaliteit aan, omdat ze weet dat meneer een fijn proever is en zich niet terwille van een paar dubbeltjes tevre den zal stellen met een artikel dat hij exquiser gehad had kunnen hebben. Winkelen is spel, het is bijna een toneelspel met dialogen en momenten van rust, een één-acter om een pakje boter of een pond koffie en slechts lompe geesten kunnen menen dat het er om gaat tegen een handvol geld snel en efficiënt een hoeveel heid koopwaar te verwerven. Ik ken persoonlijk niet meer dan tien mensen die werkelijk een boodschap kunnen doen; ik ben de elfde. Bonbons „In welke kwaliteit zocht u de bonbons?", vroeg het meisje, en ik keek haar glimlachend aan, omdat het er verder niet toe deed: Spaanse of Italiaanse bonbons, Griekse of hazelnoot achtige, met kersen of brande wijn, met crème of met niets gevuld: als het spel maar open bleef. Zij ijlde weg, en kwam terugzwevcn met verschillende dozen waarin ik mocht kijken. In werkelijkheid zag ik slechts haar, en ik merkte dat voor haar op dit geweldige ogenblik niets in dc wereld bestond dan mijn bonbons. Zij dacht niet aan haar verloofde, niet aan de bioscoop, met aan haar week loon of hc.or zondagse mantel. Al haar gedachten waren bij mij, de klant en méér dan de klant: de Koning. Haar koning. Er maakte zich een enorme ontroering van mij meester toen ik daar over haar dozen veel plaats inneemt en dat op de plaats van bestem ming de vergaarbak is voor sieraden, boordeknoopjes en geldstukken. £)E boven afgebeelde tas is geknipt voor uw dochtertje of kleindochter, wanneer die tenminste zo tussen de 7 en 14 jaar oud is. U doet er haar veel ple zier mee, vooral wanneer u de tas maakt van een kleur leer, die past bij haar zomermantel. Stukjes leer, coltex, molton, katoen, ga ren en twee leren knopen zijn de bestanddelen waar uit deze tas wordt opge bouwd. i U weet het, een briefkaartje haar Ciska Verheul, Harstcnhoekweg 189, Scheveningen, met vermelding „Voor op reis" (als u het toilettasje, enz. bedoelt) en met ver melding „Zomertas" (als u de tas voor 714 jaar op het oog hebt) en u krijgt het betreffende patroon plus de beschrijving gratis thuis gestuurd. Schrijft u uw naam in blokletters? Wel bedankt. Brengt u daar dit jaar eens verandering in en be gin nu al met die voorbe reidingen. Ciska Verheul helpt u daarbij en maakte voor u een handig toilet tasje, een bijbehorende kleerhanger en een „reis- doosje". Zo'n handig geval letje, dat in de koffer niet UITVINDINGEN zijn dik. wyls te danken aan het toeval. Want puur toeval heeft tot nu toe evenveel bijgedragen tot 's werelds ontdekkingen als weldoor dacht zoeken. Zo is het gegaan met de ontdekking van radio-bui zen, verdovende middelen, plastica, de telescoop, de eerste electrische battery en nog veel meer. Een voorbeeld: Röntgen TT OEN in de herfst van 1895 Röntgen aan het experi menteren was met electrische ladingen in met gas gevulde bui zen (ontladingsbuizen), deed hij hetzelfde als Faraday en Crookes reeds jaren eerder hadden ge daan. Hij deed natuurkundige proeven die geen moeilijkheden opleverden. Maar doordat er toe vallig enkele ongebruikte foto grafische platen naast zijn ont ladingsbuizen lagen, verkreeg Röntgen zijn onsterfelijke naam. De platen waren als gebruike lijk verpakt en lagen in een lade. Toen hij ze echter in een foto toestel 'gebruikte, bemerkte hij dat ze wazig waren, alsof ze reeds gebruikt waren. Op die ma nier kwam Röntgen letterlijk door het toeval (en niet te ver geten doordat hij de inspiratie had dit eigenaardige verschijnsel in verband te brengen met zijn proeven) tot de ontdekking dat zijn buizen niet alleen zichtbaar licht uitzonden, maar ook een eigenaardig soort van straling die door papieien en hout heen drong en daarna het fotografi sche materiaal aantastte. Ether-fuifjes DEEDS eerder waren, al even onverwacht, de verdovende eigenschappen van ether gevon den. In 1842 hadden enige vro lijke Amerikanen de gewoonte om „ether-fuifjes" te geven. Het wa ren partijtjes, waarop de gasten een roes zochten door het inade men van wat zwavelether. Dit bleek een soortgelijke uitwerking te hebben als het drinken van gebukt voor de toonbank stond. Het was alsof wij alleen op de wereld waren, voor ons leven aan elkaar geklonken door de lange rijen bonbonnetjes, en heel ver op de achtergrond hoorde ik nog immer de dialoog over zeep en toiletartikelen. Ik wist dat dit het hoogtepunt was het enige deel waarvoor ik nou in een winkel stap, en dat het nu bijna voorbij zou zijn. Er schoot een brok in mijn keel, zoals ik dat altijd heb, en voor het eerst keek ik recht in het gezicht van deze dienende winkeljuffrouw. En in m'n ver warring zei ik: .Geeft u me maar een flink stuk huishoudzeep." Luchtmiljonairs De nijverheid van de bijen wordt ons niet voor niets als voor beeld gesteld. Om één potje ho ning te verzamelen moeten zij op niet minder dan drie miljoen bloe men neerstrijken. Al vliegende leggen ze daarbij een afstand af, die gelijk is aan tweemaal een reis om de aarde. ZIJ SCHILT EN SCHRAPT EN WAST ste aardappelmachi ne voor huishoudelijk ge bruik. Zij kost 49.75, is gemaakt van plastic en schilt en wast de aardap pelen tegelijkertijd. Mét behulp van een rubberslang wordt het apparaat, dat men in de gootsteen zet, op de kraan aangesloten. De wa terstraal zet de aardappel schiller in werking en be weerd wordt, dat de Orbis niet meer water gebruikt dan iedere huisvrouw nodig heeft om de aardappelen en daarna haar handen te was sen. Handelsondern. B e t h e e n C o. N.V., VanAlke- made1 a an 23 5 in Den Haag importeert deze Duitse aardappelmachine. moderne oliekachel n de N.V. Reijenga's Apparatenbouw te Am sterdam is niet, zoals wij vermeldden, bij Bas van Pelt te koop, maar bij de firma Nell en Stutter- helm N. V., Smidswa ter 23 te Den Haag. De ze firma heeft de alleenver koop voor Nederland van deze kachels. SJOUWERTJE-VAN-ALLES FAE TRANSPORTO is I--' een handig wagentje op twee wieltjes en met een lang handvat, dat uw vuilnisbak en uw bood schappen vervoert en dat ook tuiniersters onschatbare diensten kan bewijzen. Het kost 16.en de bijbeho rende boodschappenmand 9.U kunt het wagentje bestellen bij H. B ij ke r k Borculoseweg 40, N e e d e, als het niet in uw woonplaats te koop is. De Transporlo is goedgekeurd door het Instituut tot voor lichting bij huishoudelijke arbeid. Kunst a la Vallauris FR ZETELEN heel T-t wat pottenbak kers van naam in het Franse plaatsje Vallau ris, waar men ook Pi casso geregeld kan tegen komen. De directie van het Rotanhuis, V ij- zelgracht 40 in Am sterdam haalt een deel van de produfctie uit Vallauris naar Neder land. Er zijn heel aan trekkelijke staaltjes van pottenbakkerskunst tus sen, die een bezoek aan het Rotanhuis recht vaardigen. Eetkamer in de kast Kleinbehuisden opgelet! De firma Kappelhof, Schiedamseweg 184 in Schiedam, maakt een compleet eetkamer ameublement in één kast, ontdekten wü op de Huis houdbeurs. De kast, in allerlei sit- voeringen beschikbaar, is 1.68 m hoog. 1.75 m breed. 45 cm diep en kost 880.—. Uit die kast ko men tevoorschijn: 1 tafel en 2 banken, die na ge bruik weer worden inge klapt. Behalve deze on misbare onderdelen biedt de kast ruimte aan ser viesgoed, levensmiddelen, kortom aan alles wat men daarin pleegt op te bergen. AH-NIEUWTJES van deze maand -jf Aan de nieuwigheden, die u in deze rubriek aantreft, voegt Albert Heijn er deze maand ook weer enige toe en wel de nieuwe Mokka-reep. de frisse, aparte Toeback-zeep, de practische koffiefilters, de nieuwe chocolade hagel-strooier en de limonadesiroop in tubes. De A H-M okka- r e e p is bereid uit de fijnste Delicata chocolade en met zuivere ex tract van de AH- Oranjemerk koffie. U koopt zes van deze zware repen voor 1, De 100 koffie filters, waarvoor u bij AH 0,45 betaalt, bie den allerlei voordelen. Leg er één onderin uw filter, doe de koffie er in, druk deze even aan en giet daarna langzaam ko tend water op. Zo raakt de filter in uw pot niet meer verstopt, hebt u geen be zinksel meer in uw kopje en u krijgt een sterker engeuriger kopje kof fie: zuiver extract tot en met de laatste druppel. In de AH-filialen vindt u de echte chocolade hagel (nooit verwar ren met boterhamkor rels!) verpakt in een aan trekkelijk uitziende kar tonnen strooier. Deze strooiers hebben een rode kleur ten teken dat er pure chocolade hagel- inzit. (Straks komen er ook nog met een blauwe kleur, gevuld met melk- chocoladehagel.) De voordelen van deze strooiers zijn legio: u hoeft de choc, hagel niet in een speciaal potje op tafel te zetten, u bespaart u het werk van het over gieten van zak in potje, waarbij er altijd korrels over de vloer rollen, enz. Zo'n kartonnen strooiertje met 150 gram pure choco ladekorrels kost 0,50. Bent u met een paar mensen, dan zijn er nu de handige plastic tubes met limonade siroop. Twee tubes met siroop, per tube voor twee glazen limonade, kosten 0,35. De smaak is sinaasappel. Handig ook voor tochtjes en op reis, omdat ze haast geen plaats in nemen. De nieuwe AH- Toeback - zeep zal* om haar heel aparte beschaafde geur niet alleen bij de dames, maar ook bij de heren der schepping in de smaak vallen. Voor zo'n fors stuk zeep betaalt u slechts 0,50. TUIST vóór de Internationale Verpakkingsbeurs in Amsterdam geopend zou worden, heeft Albert Heijn een stoere en ingenieuze machine ten behoeve van de sachet-verpakking van hooggevulde drups in Italië gekocht. Het was de eerste machine van deze soort, die naar Nederland gebracht zou worden en de fabrikant zag daar een schone gelegenheid in om er tijdens de Verpakkingsbeurs demonstraties mee te geven. Duizenden men sen uit heel Europa hebben derhalve in het Amsterdamse R.A.I. - gebouw te aanschouwen ge kregen hoeveel ernst Albert Heijn maakt met de hy giëne in zijn be drijf. Wit-gehand- ;choende A H.-meis jes demonstreerden de nieuwe en zeer moderne verpak- kingsvorm, waarbij de lekkernijen stuk voor stuk met ma chinale grijpvin gers in een eello- faan-zakje worden gevouwen, dat ten slotte met een en kelvoudige twist wordt gesloten. Even ingenieus als verbluffend on gecompliceerd is deze nieuwe ma chine. Schoksgewijs worden de drups op een cirkelvormige tril- zeef naar de grijpers gevoerd. Met grote nauwkeurigheid en omzich tigheid worden ze vervolgens met een snelheid van 250 a 300 per mi nuut in een bepaalde stand door de grijpers van de zeef getild om zich vouw voor vouw hun kleurige papier- en/of cellof aan jasje aan te laten trekken. Een electrisch oog zorgt er ten slotte voor, dat de signatuur A.H. op het „jasje" precies in het mid den van de drups komt. Zodra die signatuur naar de kant schuift, stopt de machine automatisch. Op de verpakkingsbeurs te Amsterdam demonstreerde AH de nieuwste sachet-verpak kingsmachine, die in ons land werd ingevoerd. Ja, u moet er eens op letten, wanneer u die drups in sachet verpakking ziet die drups in een zakjes-model verpakking met een feestelijke twist aan slechts één kant hoe feilloos die in gewikkelde wikkel om dat snoep je is gelegd, zonder dat er een mensenhand aan te pas behoefde te komen anders dan om de ma chine op gang te brengen. m Hier is klassiek een ge recht dat u in ieder Frans res taurant kunt eten, maar dat eigen lijk speciaal thuis hoort in de res taurants om de Hallen, de immense Parijse markt, waar des nachts de levensmiddelen aangevoerd worden, die het moge maken de Parijzenaars te voeden. Het zwaarwerkende personeel van de Hallen houdt er de inwendige mens mee op pijl en omdat die soep zo geurig en heerlijk en voed zaam is, behoort het op het ogen blik tot de genoegens van de uit gaande wereld, na theater- of ca- baretbezoek, deze soep in de min of meer pittoreske Hallen-restau rants te gaan nuttigen. Thuis maakt u ze zo: Bak een paar fijngesneden uien in ruim boter goed bruin, maar beslist niet zwartVoeg er de gewenste hoeveelheid water bij, wat zout en vers ge malen peper en laat de soep een half uur doorkoken. Klop in de soepterrine een eierdooier los en roer er langzaam de kokende soep door. Tot slot voegt u er een eetlepel of drie a vier geraspte oude kaas bij en een paar sneetjes brood, éven voor het opdoen. Zet verder nog een schaaltje met geraspte kaas op tafel en geniet van deze eenvoudigste vorm van culinair kunnen. U hebt natuurlijk wel be grepen dat de uien waar u deze soep van maaktgeen uitjes zijn, maar wel die van de for sere soort l m. Gillende damesschoenen Een Parijs modehuis heeft een schoentje gelanceerd, dat de man nen de schrik om het hart kan doen slaan. Niet zozeer vanwege de prijs, maar meer door het ge luid dat dit schoentje maakt, als een dame zich op de teentjes ge trapt voelt. In het schoentje is na melijk een gilmachientje in de neus gebouwd. HFT IS gebruikelijk om te beweren, dat uit vinden voor één percent uit inspiratie bestaat en voor negen en negentig percent uit transpiratie en men legt die uitspraak gaarne de uitvinder Tho mas Alva Edison in de mond. Ten onrechte trou wens want deze grote man sprak over „genie" en niet over „uitvinden". Desondanks schuilt er veel waarheid in de ver- keerd-geciteerde uit spraak: uitvinden is hard werken, nadat de flits van de inspiratie als een bliksem is ingeslagen. champagne, maar het was veel goedkoper. Een jonge tandarts uit Georgia, een zekere Crawford Long, bemerkte dat onder de invloed van ether hardhandig stoeien en zich bezeren (dat geen zeer bleek te doen) geen afbreuk deed aan het genoeglijk samenzijn. Long nam wat ether mee naar huis en gebruikte het met suc ces bij het trekken van kiezen en tanden. Vliegtuig-echo UOE GING HET MET DE RA- DAR? Een technicus van de Engelse posterijen, die werkzaam was bij de draadloze diensten, experimenteerde met een korte- golfverbinding met vliegtuigen. Hij bemerkte toen, dat hij een echo te horen kreeg als het vlieg tuig niet meer dan een mijl van hem verwijderd was. En'wat meer is: hij bemerkte het niet alleen, hij rapporteerde het ook. Met andere woorden: hij kreeg inspi ratie en herkende hier iets be langrijks. Hij had het geluk, dat ook de wetenschapsmensen die zijn ontdekking moesten be kijken er iets belangrijks in herkenden: zij begrepen dat het toestel de signalen van de technicus terugkaatste en dat werd toen de grond slag van het radarsysteem. Toen de Slag om Engeland begon was de uitvinding dus danig ontwikkeld, dat de Duitsers er lelijk de neus te gen stootten. Spartelende muis f)OK EEN MUIS en een mui- zenval hebben eens een be langrijke rol gespeeld in de we reld der uitvindingen. En, vreemd genoeg, ook in die der olifanten. Voor het vervaardigen van pianotoetsen etc. wordt ivoor ge bruikt. Ook voor mesheften, bil jartballen etc. Dit is kunstmatig ivoor. Voordat het bij toeval uit gevonden werd, gebruikte men de slagtanden van olifanten. Hoe vond men dit kunstma tige ivoor uit? Een chemicus, die veel last van muizen had, zette eens een muizenval op zijn laboratoriumtafel. Een gevangen muis spartelde zo dat hij een fles omgooide die dicht bij de val stond. Deze was ge vuld met formaline, een vloei stof die van eiwitstoffen een harde elastische massa maakt. Deze vloeistof liep over een stukje kaas. Toen de chemicus d$ volgen de dag kwam kijken, vond hij de kaas keihard. Dat bracht hem op een idee. Wat Nobel overkwam ^OBEL (van de Nobelprijs) liet eens op een dag een door hem uitgevonden nitro-glycerine (een verschrikkelijk explosief middel) uit zijn verkleumde han den vallen. Het viel op een hoop kieselgoer en ontplofte niet. De dodelijk geschrokken Nobel, die door dit niet-ontploffen aan een wisse dood ontsnapt was, had door een enorm toeval meteen het middel ontdekt om de ont plofbare vloeistof in vaste toe stand te krijgen. Hij had reeds lang gezocht naar een middel om de nitro-glycerine vast te maken zodat het met minder gevaar en gemakkelijker vervoerd zou kunnen worden. Eerste kunsthars ZO zijn er meer toevalsuitvindin- gen. Maar wél dit: men moet het toeval helpen. Dat blijkt uit de uitvinding van het bakeliet. Een Engels chemicus, op zoek naar ont smettende middelen, verhitte een mengsel van phenol en formalde hyde. Het resultaat was een rose gummi-achtige stof, die zo vast bleef zitten aan zijn bekerglazen, dat hij alles weg moest gooien. Een Belgische chemicus deed in 1910 precies hetzelfde. Inplaats van de rose stof weg te gooien, zag hij er onmiddellijk de moge lijkheden van in: hij begreep dat hij de eerste kunsthars had ge maakt. Hij verkocht zijn uitvinding onder de naam bakeliet, naar zijn eigen naam Baekeland. Ze horen er bij Tas open, een paar zakjes pinda's er in en dan straks maar uitdelenen lof oogsten. Want met pinda's kunt u altijd aankomen - thuis en buiteif, bU jong en oud. Koop kwaliteit, koop ze bij A.H. Steeds vers gebrand, steeds laag geprUsd. Zo bent u nog voordelig „uit" ook Vers gebrande grote pinda's 250 gram Gezouten pinda grote zak lil ÜP I

Allerhande | 1957 | | pagina 4