4 1 obligatie 4 obligaties Betekent van Marken geest op t WELKE WIJN HOORT BIJ WELKE KAAS? DRIJFT MARKEN OP DE TOERIST? Voor Trekkers en Kampeerders DE LAATSTE KERSTBOOM Laatste Ziiiderzee-eiland wordt vasteland Voor 't hartige hapje „XEE.V', Komkommer met kaas zeggen de deskundigen: „De dijk is nodig!" Sylvia is al een hele dame geworden DITMAAL: een kijkje achter de TV-schermen Bakt u zelf?! Bij Albert Heijn begint uw victorie ALLER HANDE /UNI m j\/fARKEN is nog: een eiland. Het is echter een kwestie van -*1 maanden en dan zal de dijk de vaste wal genaderd zijn. Dan zal de zuidpunt van het eiland hecht verbonden zijn met de vaste oever van Noord-Holland. Het zal het einde betekenen van het laatste eiland in onze steeds krimpende binnenzee, die dan nu het IJsselmeer heet. Men is geneigd de Markers een beetje meewarig aan te kijken vanwege deze dijk, die een klein onderdeel is van de gehele lijst, welke eens de 56000 hectare Markerwaard, de grootste polder van de Zuiderzeewerken, zal omvatten. Want er bestaat zo de opvat ting dat die Markers, met hun eigenaardige klederdrachten en hun op terpen of palen gebouwde huizen, het eigenlijk vooral moeten hebben van juist dat eiland-schap, van die afzondering, die het voor de toerist zulk een noodzakelijk te bezoeken oord maakt: honderdduizenden per jaar varen er op af. de eigenschap al heeft het hun in dit geval veel nadeel bezorgd: er is immers nog prachtig gevist in de Meer: paling, snoekbaars. Waarbij nog komt, dat zij hun schepen moesten verkopen in een tijd dat zij bijna niets opbrachten. Op een paar vissers na legden de Markers hun vloot op en moesten elders naar werk gaan zoeken. Dat hebben zij toen, voor het grootste deel, in Amsterdam gevonden. En dat nu is een der voornaamste redenen waarom Marken graag een dijk. heeft naar het vasteland en dat zo vlug mogelijk. Van gemeentewege is trouwens aangedrongen op spoed en om ons terwille te zijn komt de dijk er eerder dan het oorspronke lijke plan was. Als de dijk er is zal het voor de Markers natuur lijk veel gemakkelijker worden de stad te bereiken. Nu aaat het met de boot naar Monnikendam en daarna met de bus verder; nog een hele onderneming op die manier." HET ligt daar trouwens ook wondermooi op een heldere voorjaarsdag, dat Marken. Het lijkt een laagdrijvend schip in lila en donkerblauw en olijf groen met de toren van de Kerk buurt er bovenuit als een mast en het vroege groen van loof erom heen als vlaggen. Het lokt, zoals alle eilanden lokken, de ganse vijf kilometer die men varen moet. En het stelt ook zeker niet teleur. Maar wie méént, dat de Markers de beëindiging van hun eiland schap betreuren, vergist zich! „Wij betreuren het allerminst!", zegt ons een deskundige in zaken van de gemeente, eiland en be volking. „Ten eerste geloven wij niet", vervolgt hij, „dat het toe risme er ernstig door beïnvloed zal worden en ten tweede is dat toerisme in het geheel niet zó'n grote bron van inkomsten als men maar al te vaak en dik wijls op nogal onaangename wijze hoort verkondigen. „Het is namelijk zo", gaat hij voort, „de toeristen die hier ko men, boeken hun trip in Amster dam, betalen daar ook en komen dan hierheen, bekijken het eiland en gaan terug. Met de fototoe stellen vol plaatjes. Afgezien van de bestedingen aan souvenirs, aan wat consumpties in een van de drie café's die we hier heb ben en aan nog wat kleinigheden als het bezichtigen van bruids kleding en Marker binnenhuisjes, blijft er hier verder niet veel geld. zitten. Veel en veel minder ian men zou denken bij zo'n mas saal bezoek als het afgelopen jaar: een kwart millioen vreem delingen! Slechts een klein percentage verrassend klein! van de inkomsten van het eiland, dat een forensengemeente is, kómt uit de beurzen van de vreemde lingen. Zonder nu te willen be weren dat er in het geheel geen sprake is van een toeristenindus trie het zou abnormaal zijn als men niet probeerde er iets aan te verdienen mag het veel voorkomende misverstand, dat Marken zo ongeveer dr\jft op de vreemdelingen toch wei uit de wereld worden geholpen." DE WERVEN Het eiland Markpn 1225 hal. wel licht een nederzetting van Friese monniken .die dan ook in het dia lect, h?t Mèrkers, verscheidene Friese woorden hebben nagelaten, heeft een omtrek van 7 kilometer en is op zijn smalste punt een kwartier gaans breed. De bevol king van zo'n 1550 zielen woont op terpen of in op palen of stenen onderbouwen verheven huizen groepen. welke buurtschappen „werven" genoemd worden: Witte- werf. Grotewerf, Rozenwerf, Moe- neswerf, etc. Stellingwerf of Kerkbuurt is het centrum; daar staat de kerk met vlak ernaast het Gemeentehuis. Hoe eigenaardig het ook klinkt, die buurt heeft nog van oudsher de naam van „betere stand", al is dat in de praktijk natuurlijk niet anders meer dan een overleve-- ringskwestie, die zeker niet meer tot uiting komt in betere afkomst of grotere welstand. Er zijn prachtige buurtjes op Marken De slingerende weg langs het kerkhof, waar de doden hoger liggen dan de levenden wonen, met de buigende populieren, de heggen van buxus erlangs en de ruimten van de weilanden, bloeiend met geel en paars en wit, waarachter men de verten van het water voelt en waarboven men de zeilen van de twee botters die Marken nog rijk is, snel als vogels ziet zweven; het is een eigen aardig landschap. GRAAG EEN DIJK! „Toen in de dertiger jaren de Afsluitdijk gereed kwam", ver telt onze zegsman, „en er van regeringswege op werd aange drongen de vissersvloot aan de kant te doen, deden de Markers dat tamelijk vlug, Zij zijn erg regvringsgehoorzaam een goe- om voortdurend bekeken en ge fotografeerd te worden. Een der meest voorkomende klachten is wel dat de vreemde lingen hen lastig vallen door zich te indringerig te gedragen en ze te behandelen als aapjes uit de dierentuin. De vrouwen vooral hangen bijzonder aan de dracht, die nogal kostbaar is. Zij is voor een deel gebaseerd op de stoffen die de vroegere zee lieden uit de Oost meebrachten van hun reizen. Verder wordt de kleding door allerlei dingen be paald: leeftijd, het al-of niet ge trouwd zijn en andere zaken ko men erin tot uiting. Ik heb wel eens een honderd bladzijden tel lende studie gezien over de kleder drachten; het zou jammer zijn als zij verdween. Als de dijk er is zal dat. zoals overal ter wereld ook wel gaan verwateren: de isolatie is dan natuurlijk voorbij. Maar alles bij elkaar ge nomen zullen wij blij zijn als de dijk er is; het zal veel dingen gemakkelijker maken. En dan maar af wachten hoe de ontwikke ling zal zijn in de nieuwe polder, al krijg ik niet de indruk, dat onze positie erg gunstig geprojecteerd ligt in het plan. Maar dat wach ten wij maar af." IN de tijd dat er weer veel kom kommers zijn is het maken van deze combinatie heel makkelijk. U neemt een pakje Mon Chou kaascrème en roert er zorgvuldig doorheen: wat mayonaise naar smaak, een paar lepels heel fijn gesneden, goed uit geknepen komkommer (die u daar- voor niet van te voren in het zout I behoeft te zetten, daardoor wordt ze té slap), wat zout. een snuifje vers gemalen peper, een ander snuifje paprika-poeder en een wei nig céléri-zout. Dit mengsel is heerlijk ook alweer op Kavli Cripsbread. mits onmiddellijk gegeten. anders smeert u het op toost of dun bruin brood. Alle kruiden, verschillende soor ten zout, paprika-poeder e d vindt u allemaal bij Albert Heijn. Als u weer boodschappen gaat doen. neemt u dan eens een aantal van deze bijzonder gevarieerde ingrediënten mee. Spel met de kruiden Met kruiden kunt u eindeloos spelen en experimenteren. Uw gerechten krijgen door het ge bruik van kruiden, fantasievol, maar met een juist gevoel voor verhouding gehanteerd, net dat ietsje extra" dat boeiend is en intrigerend en dat daardoor met graate doet eten. Bovendien kookt u veel gezelliger, wanneer u er een hoogst persoonlijke noot aan kunt geven met kruiden (vers, geconserveerd of ge droogd), die ww neus tijdens het koken reeds strelen. ,Hoe goat het in onze zaak vandaag Geli all w, ELOOF maar niet, dat lleen kinderen spelen Want dan zou u de vrou wen op ons pleintje eens moeten zienDat pleintje is genoemd naar de idealist Fr ede- rik van Eeden, met twee 's, maar het is in onze peripheric nu eenmaal bekend als de Hof van Eden. met één „e", wat intussen niet zeggen wil, dat het er altijd even paradijselijk toegaat. Toeging, liever gezegd, want in de laatste jaren is er de zoete vrede der spaarders neergedaald. Geen paradijs Neen paradijselijk was het er niet. Mevrouw Van Geenen keek haar buurvrouw niet aan, omdat de radio aan de andere kant van de één-steens-tussenmuur van vroeg tot laat keihard aanstond. En mevrouw Van IJzer woonde naast een andere mevrouw Van IJzer, te merkwaardiger, omdat het helemaal geen familie was. Maar die gelijkheid der achterna men leidde tot vergissingen van de post, die per saldo ook niet èlles weten kan en zo had de ene Van IJzer bij vergissing de belas tingaanslag van de andere ge opend, en dat stemt niet tot uit bundige levensvreugde, vooral niet als de ene wel een autootje heeft (..Waar dóén ze het van?") en de ander nog niet eens een knetter- apnaraat kan bekostigen. En het grut van mevrouw Jan- se had de bloemetjes uit het voor tuintje van meneer Wijnveen ge plukt en daar groeit ook al geen innige vriendschap uit op. En meneer Overberg was lid van dezelfde toneelclub als me vrouw Wiersma en die repeteer den samen en daar kun je dus beter helemaal niet over praten, hetgeen overigens niet wil zeggen, dat er over gezwegen werd. Maar toen kwamen de klanten obligaties van Albert Heijn en daarmee begon het spel der volwassenen. Verdwenen illusies BIJ Albert Heijn vindt u naast de vele kaassoorten, natuurlijk ook vele wynen. Bij de Italiaanse Bel P a e s e kunt u uitstekend een Italiaanse wijn drinken, n.I.: de betrekkelijk lichte Chianti Rosso Castellina. Bij de Chalêt-kaas en de variaties van dezelve adviseren recht als een te koude rode wijn. Overigens passen bij de Chalèt natuurlijk eveneens de Rijn- of Moezelwijnen. Bij A. H. vindt u een voortreffelijke G r e v e n- macher Riesling en Syl van e r. Bij de Noorse Primul a-soor- I i o c J 1 1 I I 1 U 1 ^UUl wy: een Graves Superieu- ten serveert u eveneens Rijn- of een Loupiac (behoort tot het Sauternes-type) of een Haut- Sauterne s. Deze witte wijnen dient men licht te frapperen, hetgeen beslist niet wil zeggen. daf men ze „ijs"-koud moet drinken. Een té koude witte wijn komt net zo min tot zijn EEN JAAR GELEDEN: Op een normale werkdag zon der vreemdelingenverkeer (voor zover zulk een dag voorkomt) L het eiland een vrouweneiiand Afgezien van de kinderen in klederdracht ziet men er vrouwen: de mannen werken in ,,de stad". ECHTE TRADITIE „Ik wil graag nog een misver stand uit de weg ruimen", ver klaart onze zegsman. „Er wordt maar al te dikwijls beweerd, dat w(j de klederdrachten kunstmatig in leven houden. Dat Is, over het geheel genomen, niet waar. Het is een spontane uiting van traditie besef. Laat u niet wijsmaken dat men de kleding hier draagt voor de toerist-alleen. Het is juist andersom! Want des winters ziet met] hier meer de dracht dragen dan in het vreem delingenseizoen. De Markers voe len er begrijpelijkerwijs niet voor en obligatiehoudster Twee turven hoog Tong geleerd oud gedaan schrijft Mevr. J. A. te A. over haar eerste A.H -Obligatie z$ voor haar dochtertje spaarde. NU AL BIJNA Sylvia heeft er een broer tje en nog een obligatie bij- gekregen. En Rob is ook al aardig op weg om een man in bonus te worden. met de A.H.-obIigatlezegels bijeen- spaarde. Nu, iets meer dan een jaar later, Sylvia, prijkte mevrouw J. heeft zjj bjjna vier obligaties, Zwaaneveld t-A d r 1 a an s vo. twee daarvan zijn van Sylvia en rig jaar in vele Nederlandse kran- anderhalve obligatie Is van Rob, ten. Albert Heljn maakte nl. een de zoon, die een half jaar geleden advertentie rondom dit tweetal, werd geboren. Aanleiding daartoe vormde de A.H.-obligatie, die mevr. Zwaane- j Het gezin Zwaaneveldt is onder- veldt voor haar éénjarig dochtertje tussen verhuisd van de Linnaeus- Verleden jaar op 7 maart verscheen deze advertentie in de Nederlandse kranten. Hoe is het sindsdien met de kleine Sylvia gegaan? Hier onder leest u er meer van. parkweg in Amsterdam naar de Jan Scholtenstraat in Slotermeer. Drie jaar lang woonde het echt paar bij de ouders in, maar nu is er dan toch een eigen huis met een tuin gekomen. Een huis dat de heer en mevr. Zwaaneveldt met heel veel smaak, vindingrijkheid en handigheid hebben ingericht. De vrouw des huizes is eigenlijk onderwijzeres, maar schakelde over naar de fotografie, toen zij haar toekomstige echtgenoot, destijds nog pers- en nu kinderfotograaf leerde kennen. Het fotograferen heeft zij nu ook opgegeven! Sylvia, die zichzelf Sasja noemt en Rob hebben haar te hard nodig. Enthousiaste klant Obligatiehoudster Sylvia is al een heel dametje geworden, die geen groter genoegen kent dan nieuwe jurkjes passen. Rob is zich zijn obligatie nog hélemaal niet bewust. Zijn eerste zes maan den in het ieven waren niet ge makkelijk, de grootste tijd daar van bracht hij onder dokters handen door. Maar nu is hij een springlevend, gezond joch, die de opbrengst van zijn obligaties later goed zal kunnen gebruiken. Ondanks de verhuizing is mevr. Zwaaneveldt een enthou siaste klant van Albert Heijn gebleven. Zij doet nu haar bood schappen in de SuperMart in Slotermeer. Zij is een voorstand ster van het winkelen in de SuperMart en zelfbedienings winkels. Het A-H.-spaarsysteem vindt zij zo aantrekkelijk want: ,Je merkt niets van die paar dub beltjes in de week en na ver loop van tijd heb je plotseling een aardig bedrag bijeenge- spaard". Moezelwijn of bier. Bij de Mon Chou past de rode Bordeaux of de Beaujolais. Hier heeft u de keuze tussen een Haut-Médoc Chateau Bel Orme 1952 Appellation Con- trolée, of zo u een wat vollere wijn op prijs stelt: een St. Estèphe 1953 St. Roch App. Contr. Wat de Beaujolais betreft: de Beaujolais Supérieur 1955 is een wijn die u veel genoegen zal verschaffen. Chambreer uw rode wijnen goed, d.w.z. laat ze langzaam de ka mertemperatuur aannemen. Be handel wynen met zachtheid, doop de fles niet onverhoeds in heet water, zet hem niet pal voor een warme kachel. Dit is niet de manier om de vereiste temperatuur te bereiken en de wijn zal er alleen maar zo van schrikken, dat u er weinig ple zier van zult beleven. Overigens drinke men de Beaujolais by voorkeur jong; wy denken in ons land té dikwyis dat slechts oude jaargangen tellen, maar dat geldt niet voor alle wynen. Mag ik u verder nog een raad geven? Lees eens iets over wijnen. Het is een van de interessantste onderwerpen, waarover alleraardigste boekjes bestaan die u zéker zullen boeien en u zullen helpen bij uw ontdekkingstochten in het heerlijk domein van de wijn M. Want ieder begint het huwelijksleven met de ge dachte aan en de hoop op het gezeten burgerschap. En ieder stelt zich voor, een rustige financiële politiek te voeren en af en toe wat op zij te leggen en geleidelijk eens een „stukkie" te kopen en op ge zette tijden de schaar in de couponnetjes te zetten. Maar dan komt de achter stallige belasting en de aan schaffing van de brommer, de uitbreiding van het gezin en de premie van de brand verzekering, de pech van het brandgaatje in het nieuwe pak en ga zo maar door. En zo geleidelijk verdwijnen de illusies van maatschappelijke voorspoed in de rook der dagelijkse beslommeringen. Totdat Nu ja. Mevrouw Bos is altijd erg vlot. Zij was dan ook de eerste. Maar zij wès al bij Albert Heijn. De ene Van IJzer trouwens ook En mevrouw Bos, bijdehand als die dan is, vroeg aan de ander, of zij ook obligatiezegels spaarde °n dat zat dus wel goed en zij had dus al gauw de eerste vol. Zij zwaaide er mee tegen haar buurvrouw die juist met een doek over de permanent geknoopt de gangloper stond te kloppen in de achtertuin en die zich in deze huiselijke uitmonstering wel heel erg de mindere voelde tegen over iemand, die 's morgens om half tien al uitdagend rode lippen had en met een obligatie stond te wapperen. Dus begon de buurvrouw ook en Nieuwe geest En sindsdien is over het plein-- tje een nieuwe geest vaardig ge worden. Een nieuwe geest, die op gezette tijden tussen de komst van de melkboer en het eerste kopje koffie doorbreekt in de juichende overwinningskreet: ,,Ik heb er al weer een. dat is nu de derde!" Zo groeit dan toch het bezit van het plein. Er is geen tijd meer voor naijver en critiek, voor ach terklap en -"-gernis. Want het zijn allemaal eigenaressen van waardepapieren en daarmede is dan tóch een illusie in vervulling En als 's morgens de stof zuigers worden stopgezet en de sirenes der fluitketels hun juichkreet de lucht inslingeren, om aan te kondigen, dat de t\jd voor de koffie is aangebroken, dan buigen zich de dames over de ligusterhagen en vragen elkaar met een knipoog van verstandhouding: „Hoe gaat het in onze zaak vandaag?" Waar mee ze bedoelen te zeggen: „Ik ga straks nog even naar Albert He.ijn het bij een radio-uitzen ding toegaat, dat weten de meeste mensen wel. Er zijn ech ter niet veel kijkers, die zich een voorstelling kunnen maken van wat er aan een Televisie uitzending te pas komt. Stel u voor dat u een kijkje achter de schermen in de stu dio's mocht nemen. De portier laat u binnen en wijst u op een aan- en uitflikkerende ro de lamp in de hall, waarop in gro te letters het woord stilte staat. Dat betekent dat er wordt uitge zonden u moet buiten de stu dio blijven. Maar geen nood, boven in de gang is een groot raam, waardoor u in de studio kunt kijken. En het eerste dat u ziet is licht, fel licht dat uit tientallen sterke lampen straalt, een kwelling voor iedere nieuweling in de studio. De oude TV-rotten zijn aan dit sterke licht en de intense hitte gewend en wer ken zelfs met jasjes aan. „Hengelaars" Na de lampen valt uw oog op drie camera's: twee op wielen, waarachter de cameraman staat en een, waarop de bemanning zit. Dat is de dolly. Een dollyduwer rijdt de camera, op aanwijzing van de cameraman, dwars door een wirwar van draden, rekwisie ten en mensen. Ergens tussen de camera's staat de floormanager met het draaiboek in de hand. Dan zijn er nog de „hengelaars", de mannen die de microfoons be dienen. Deze microfoons hangen aan een stellage en kunnen door de hengelaars op iedere gewenste hoogte worden gebracht. Zij vol gen de acteur waar hij loopt. Hier tussendoor lopen in lange witte jassen de toneelmeesters, die zorgen dat alles wat de spelers no dig hebben er ook inderdaad is. Zij zetten het meubilair in de scè ne op zijn plaats, reiken paraplu's en koffers aan, kortom zijn on misbaar. Al deze mensen lopen met een gehoorapparaat,ie in het oor, zo dat het lijkt of de Ned. Televi sie Stichting uitsluitend hardho rende mannen in dienst heeft. Dank zij deze gehoorapparaten staan cameramensen, dollydu- wers, hengelaars, toneelmees ters en de floormanagers in rechtstreeks contact met de re gisseur en zijn scriptgirl. Die zitten nl. in een aparte ruimte, van waaruit de gehele studio kan worden overzien. Vóór hen hebben zij vier TV- schermen, waarop de regisseur de drie beelden ziet, welke de drie cameramensen opnemen. Op het vierde scherm, het uit eindelijke resultaat, geeft de re gisseur zijn aanwijzingen: be duidt camera 1 „in te rijden" of zegt de man achter camera 2 een „half totaal" te maken. De scriptgirl is de regisseur steeds een stapje voor. Zij bereidt de cameramensen voor op wat er gaat gebeuren. Zij is de steun en toeverlaat van de regisseur. Zij bereidt met hem het programma voor, moet toezien dat alle spelers op tijd op de repetities ver schijnen, maakt de draaiboeken, en deelt ze uit. Geladen spanning Vlak vóór de uitzending treft u een donkere studio, waar in alle hoekjes stil voor zich heenmom- pelende mensen staan, lopen of zitten. Dat zijn de acteurs, de weerman, de omroepster, de inter viewer of de spreker van die avond, die nog even repeteren wat zij straks in de microfoon zul len gaan zeggen. Spreek deze men sen niet aan; daar zijn zij niet van gediend; die concentratie vlak vóór de uitzending is noodzakelijk. Overigens, iedereen in de studio is zenuwachtig tegen die tijd. Wie zo omstreeks vijf minuten voor acht zijn maag niet voelt samen krimpen, deugt niet voor het vak. Kloppende harten Tegen de tijd dat het journaal „in" is flitsen de lampen in de studio aan en gaat iedereen op zijn plaats staan of zitten. De kap per knipt nog even een snor bij, er worden haren gekamd en een laatste veeg lippenstift gegeven totdat de floormanager om stilte verzoekt. Op dat moment hoort men de harten kloppen in de ge voelige microfoons. Tot de eerste paar zinnen er uit zijn, dan be gint het te lopen. Als u daar zo rustig in de stu dio rondloopt, kan het zijn dat u wordt aangeklampt door de spelers nieuwelingen zowel als sterren die naar uw me ning over hun optreden vragen. Dat u een volslagen onbekende voor hen bent hindert niet. Zij willen alleen maar even gerust gesteld worden. En doet u dat dan maar WIE van ons is er op het ogenblik al niet druk bezig met het maken van vacantie-plannen? Laten we rustig constateren dat het maken van de plannen eigenlijk al de halve pret betekent. Een van de groot ste vormen waarin het moderne toerisme zich tegenwoordig' uit, is zeker wel het trekken of kamperen, dit laatste al dan niet met een caravan. Een belangryk aspect van dat trekken is natuuriyk de voeding. Die voeding moet eenvoudig zyn maar degelyk, smakelijk makkelijk te bereiden. Gelukkig houden de meeste fa brieken van conserven hier ter dege rekening mee, zodat de kam- heb zojuist mijn ze In aanraking komen slecht met de kaarsvlam, TK A kerstboom 1956 weg gedaan. Eindelijk. Ja, vindt u ook niet dat het tijd werd? Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid is het de laat- ste kerstboom die dit giebespareruT Handenbinder Verder heb ik kun- het geheugen van sommige mensen is. Zeg je iets derge lijks in de eerste da gen van januari, dan antwoorden ze: leuk nen vaststellen dat een staat ie nog? Zeg je naaldloze .boom ener- het in de buurt van jaar werd weggedaan. \Veet u nog wel'hoe u 't Werd tijd dat ik er zjch moest rekken om iets over schrijf, want te zien wie er achter de over de laatste tram, boom zat? Dat is bij de laatste trein, het laatste bedrijf is al zo- vijftien december dan hoor je: hé staat ie al? Maar kom je er in mei mee aan, dan verklaren (of veinzen) ze niet te weten waar over je het hebt. Wel de ontnaalde boom - n niet meer nodig: ik wcx jc uct neut. wei- veel geschreven. Ruim keek gewoon door de ke boom? Alsof er ooit vijf maanden heeft de takken heen. Ook kon vel eens andere bomen keystboom^n jnyn^ka- jk onmiddellijk zien of rv"°" alle kaarsjes brandden vervanging Dat was mer gestaan. Zijn naal den waren reeds lang of soms in de stofzuiger ver- behoefden. in huiskamers branden dan kerstbomen! Je moet hem wel steeds afstoffen. Door dwenen maar de boom prettig en droeg ertoe het begieten mét wa- zelf bleef staan. Ik ben ter hecht het stof zich gemakkelijk aan de i. u bij dat ik aan de boom aan hem gaan hechten, ben gaan hechten. Min- 6tmoRJ1 i „V nftuurllJk der prettig was, dat ik takken en'ook spinrag leeds lang het een en hem voortdurend moest moet geregeld worden ander aan gehecht: nathouden, want zijn :ransjes van Sui- kurkriroee tukken en Wie volgend jaar? Hij is weg. De vuilnis man heeft grote ogen opgezet. Met zijn maat engelenhaar piek en niet te ver geten de kaarsjes. Het benieuwt u mis- .um.wuu M.w-ab lllut L gcicft* geneent: nathouden, want zijn verwijderd, kerstkransjes van sui- kurkdroge takken en kerwerk yn chocolade, twijgen vormden voor een gretjge kaarsvlam men een prooi die tel kens moeilijk te red den was. Met een klei- schien of alles bleef ne premieverhoging heeft hij enige ogen- hangen ondanks het nam de brandverzeke- blikken perplex staan vallen van de naalden, ring met de situatie kijken en staan wijzen Welnu, dat is inder- genoegen. En zo stond naar de boom die naast daad het geval: alle hij dan druipend te mijn vuil, isemmer versierselen blijven in branden «issend viel itond. Ik keek door een een naaldloze boom zo nu en dan een kier van het gordijn gewoon hangen. Ik kan druppel op de kaarsen, toe, toch wel een ook spreken van een De boom was dus wel beetje treurig. Maar ieen een handenbinder. - ontnaalde boom, woord dat in dit ver- band vanzelf naar vo- Welke boom ren komt. De naalden waren dus niet nood zakelijk voor de ver siering, wel hebben zij brandt, zei ik vaak u er een taak bij het ver- ach, over enkele maan denNou ja, u hoeft er niet triest om te worden, 't is maar een 17"OM vanavond eens verhaaltje. En als ze JV aan, de boom weer te koop zijn bent weer blij om. tegen vrienden. Welke 's Kijken wie hem het peerder zijn hele maaltijd in een blik kant en klaar kan kopen. Zelfs een voortreffelijke Nassi Goreng kan hij, bij het kamp vuur gezeten, genieten dank zij het vakmanschap van de firma Conimex, wier uitstekende pro ducten hij bij ieder filiaal van Albert Heijn kan vinden. Daarnaast brengt bijv. Anton Hunink een kippesoep, of liever een „Hoendersoep", die nagenoeg een complete maaltijd is, dank zij de aanwezigheid van welhaast een pond verse kip in een liter blik. Complete maaltijden, raviolis (dat zijn die heerlijke met vlees gevul de deegkussentjes in tomaten saus) zijn alle in blik verkrijgbaar. Velen hebben de gewoonte om wanneer zij naar het buitenland gaan dezelfde maatstaven aan te leggen, die zij ook plegen aan te houden wanneer zij in Nederland provianderen. Wat mee op reis Voor alle zekerheid geven wy hierby een lijstje van datgene dat kwantitatief geïmporteerd mag worden in de verschillende landen. Het is nl. zo dat vele regeringen op het standpunt staan dat de kamperende gast zyn inkopen ten slotte by de plaatselijke conimer- Qanten behoort te verrichten. Naar Frankrijk kan men dus reisproviand voor twee dagen medenemen. In Oostenrijk wordt de beoordeling van de hoe veelheid levensmiddelen aan de douane overgelaten. 11 a I ië vol doende proviand om de plaats van bestemming te bereiken en dat zelfde geldt voor België en Luxemburg. Voor Zwitser land mag men voor één dag levensmiddelen medenemen. M. Van taart tot tulband.... het succes van uw bakkunst begint bij de ingrediënten. Klap uw oven dicht met het geruste ge voel de beste grondstoffen te hebben gebruikt. Wilt u die zekerheid? Koop dan uw bak- artikelen bij Albert Heijn. vvekken van de speciale 'mom?, vroegen ze dan. volgend jaar het laatst geur die ontstaat als Merkwaardig, hoe wegdoet? STAM-HOOFDES In de Belgische Congo heeft men een vrouw ontdekt, die het opperhoofd Is van een stam in de Ruanda-Urandi-streek. Zij bezit een „harem" van tweehonderd mannen. Witte bloem pak 500 gram 23 Amerikaanse patentbloem pak 500 gram 29 Zelfryzend bakmeel pak 500 gram 39—31 BAKMEEL m SUPERIEUR 2 pakken 07 Cakemeel pak 500 gram 45 ZILVERVLOOT 4 n <7 MARGARINE 3 pakjes I U«5 Zuivere slaolie grote fles 139 Arachide olie, de beste grote fles 169 Krenten 100 gram 22—18 Rozynen 250 gram 55—40 Californische blauwe Sunmaid rozijnen per pak 72 CALIF. EXTRA BLANKE SUNMAID ROZIJNEN CO pak 37 Chinese gember p. pot 295—175 Italiaanse sukade 100 gram 37 Calif, amandelen 100 gram 80 Geconfyte kersen 100 gram 50

Allerhande | 1957 | | pagina 2